Vredekoning99 Tegen tante en haar nichtje 15 jaar geëischt Over den vrede wordt druk beraadslaagd Maar de oorlogsmogelijkheid blijft in de gedachten wil Sjahrir spoedig ontmoeten Suiker en jam naar keuze 100 gram vleesch extra De Koningin beschikt op gratieverzoek TWEEDE JAARGANG No. 552 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. 3. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening Ï78.84I Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF «en Transatlantische raket. Daar op zijn de Amerikanen ook aan het studeeren. Als gij den vrede wilt, bereid u ten oorlogHet is een spreuk, die tegenwoordig wel vlijtig toe passing vindt. En als we nu ook maar zeker wisten, dat ieder wer kelijk uit overtuiging den vrede w i l Op de Europeesche athletiekkampioen schappen te Oslo behaalde de Neder- landsche athlete Gerda Koudjjs het kampioenschap vèrspringen met 5.67 M, De „spookhand" heeft haar net de medaille overhandigd. Amerikaansch-Russische wedloop inzake Kei raketwapen TERWIJL de diplomaten te Parijs zwoegen op de kruiswoordraadsels van den vrede, wordt door militairen en technici toch reeds ge werkt in de veronderstelling, dat er wel weer eens oorlog kan komen. De atoombom, die met een vervaarlijken klap een einde maak te aan Wereldoorlog II, was nog slechts van rudimentair karakter. Men onderzoekt nu naarstig, hoe dit „vervolmaakt" kan worden en voorat is het een verkwikkende gedachte te weten, dat deze bom in combinatie met de raketwapens tot een uniek beschavingsproduct kan uitgroeien, waarmee oorlogen in een paar uur beslist kunnen worden. De dooden zijn dan onmiddellijk bij millioenen te tellen. TNe raketwapens stonden Intus- schen ook nog maar wat men noemt in de kinderschoenen. En daarmee is men rot ook druk aan het experimenteeren. Vooral valt 't licht op hetgeen de Russen in dit opzicht doen. De Zweden worden er voortdurend door verontrust en de Engelschen zijn zoo vriendelijk, om hun radar-installaties te leve ren. Niet uit nieuwsgierigheid, nee, alleen maar vanwege de vriend schap en de handelsrelaties. Het is overigens niets bizonders, dat de Russen probeeren verder te experimenteeren met de installaties voor V-wapens, welke te Peene- miinde in hun zone liggen.- Alleen hebben ze daarbij nogal leelijk ach ter het net gevischt. Een Engelsch blad. de Daily Express, vertelt heel openhartig, hoe Amerikanen en Engelschen eerst den room hebben afgeschept van de Duitsche V- melk. Voordat de Russen in Peenemün- de kwamen, waren alle Duitsche terhnici ongeveer 1000 in getal met alle verplaatsbare installa ties en zoo naar Zuid-Duitschiand geëvacueerd. Hitier koesterde toen nog het plan, om daar een langdu- rigen weerstand te organiseeren in het z.g. redoubt. Technici en in stallaties werden „buit" der Ame rikanen. De beste technici werden uitgezocht. Tachtig ervan gingen naar de Vereenigde Staten, 23 er van» werden aan de Britten afge staan. De overigen vertoeven nog in de Westelijke zones. Wat de Rus sen vonden, waren slechts de „la gere" krachten. De Amerikanen bereikten ook eerst Nordhausen, waar de grootste V-2-fabriek was gevestigd. Vooraf was bepaald, dat deze plaats binnen de Russische zone zou liggen. Maai de Amerikanen zorgden er wel voor, dat alle voltooide V-2's weg waren, alvorens hun bondgenooten de be zetting overnamen. Deze exempla ren worden nu op groote schaal ge bruikt voor proeven in de woestijn van Nieuw Mexico. Toen de Amerikanen hun buit binnen hadden in Nordhausen kwamen ook de Britten nog even neuzen en ze verzamelden» alle brok stukken, die naar Cuxhaven werden vervoerd. Daar stelde men met be hulp van Duitsche technici drie complete V-2's samen, die echter t>U het afschieten een sof bleken te zijn. Het materiaal was te veel ver sleten, ^atuurljjk wisten de Russen dit alles ook. En ze begrepen, dat de Amerikanen op het gebied van de raketwapens nu ook al een grooten voorsprong dreigden te verkrijgen. Ze zijn dan ook naarstig aan het experimenteeren geslagen en daarbij is hun Peenemünde ondanks alles wat de Amerikanen er hebben weggehaald - van groot nut. Er zijn rog speciale afschiet- banen en groote laboratoria Het heele geval had trouwens meer dan MHJI'L m"Uard guldells gekbtt Maar het was er duidelijk op ge- i°m de ProefPi"ojectielen af te schieten in de richting van de Oostzee. De Duitschers hadden er geen gewetensbezwaren over, dat ze zoo Zwcedsch territoir schonden De Russen meenen, dat ze dat nu ook wel moeten doen, al valt aan te nemen, dat ze achter den Oeral nieuwe proefstations aan het bou wen zijn. Me'. da' al 's het duidelijk, dat i„„„- A,,Selsaksische bloc voor- loop.g ver en ver vóór is bij de Rus- pier van deDmUchera to™h!" v°e?I Tnlv!: LORD KILLEARN. fpOT PLAATSVERVANGEND voor zitter van den bankraad der Ned. Bankis benoemd piotH A Kaag te Tilburg. J ORD KILLEARN, die ook wel eens ..vredekoning" is ge noemd de naam dankt hij aan zijn vredelievendheid in China en J en Egypte en aan zijn houding bij het verdrag van Locarno heeft verschillende informatieve besprekingen gevoerd. Op de eerste plaats met dr. van Mook. daarna met den Amerikaan- schen Consul-Generaal in Batavia en met Hadji Agoes Salim, den republikeinschen onder-minister van Buitenlandsche Zaken, en Moham med. Natsir, den republikeinschen minister van propaganda. Lord Killearn heeft de laatste twee een boodschap voor Sjahrir meegegeven, waarin hjj om een spoedige ontmoeting met Sjahrir vraagt. De republikeinen trachten Sjahrir in Djokjakarta te bereiken oin hem te vragen onmiddellijk naar Bata via terug te keeren. Lord Killearn die Donderdag weer zal vertrekken, gaf den republikeinen te kennen, dat hij de volgende week voor het houden van besprekingen met Sjah rir opnieuw naar Batavia zal ko men, indien deze niet voor Donder dag zou kunnen terugkeeren. Het„ officieele Engeische blad de "Times". schrijft, dat aan Lord Killearn uitgebreide volmachten zijn gegeven om een procedure te kunnen ontwerpen, die zoowel voor de Nederlanders als voor de Indo nesiërs aanvaardbaar is en waar door de onderhandelingen kunnen worden hervat. De ..Times" meent dat er ook 'w „redelijke kans op welslagen" is. en wijst er verder op, dat er thans twee principieeie verschillen zijn met de besprekingen onder leiding van Lord Inverchapel in» Febr. jl. Namelijk de komst van de Com missie-Generaal en de vooruit gang, die op de onlangs te Ma- Donderdag vertrekt hij, maar komt volgende week week in Batavia. De „Timet" optimis tisch. lino gehouden conferentie is be reikt. TNe laatste dagen is zoo goed als geen nieuws geweest van het slrijdtooneel, hetgeen niet kan be- teekenen. dat er overal pais en vree is Dat blijkt o.a. uit 't thans bin nengekomen bericht, dat de Britten een groote zuiveringsactie op touw hebben, gezet in het gebied Tand jong Priok Meester Cornelis, waar de laatste weken een groot aantal terroristen is binnengedron gen. En bovendien blijkt het uit de activiteit van Hr. Ms. „Abraham Crynssen", die assistentie heeft moeten verleenen aan de aldaar ge legerde troepen tegen verzwaarde aanvallen der terroristen. Het drama aohter het raadhuis te Waalwijk Omwille van hun mannen Een „ondergrondsche" die geen ondergrondsche was "pklNSDAG jl. kwamen Johanna Pettronella Leytens en Huberdina Box- taele te 's-Hertogenbosch voor het hekje. Beiden werden ervan ver dacht op 6 Sept. 1944, na de arrestatie van respectievelijk man en verloofde, hiervan bij de Duitschers aangifte te hebben gedaan en in dit verband de namen van de Gebrs. Hoffmans te hebben genoemd met het droeve gevolg, dat J. Hoffmans en Burgemeester Moonen achter het Raadhuis te Waalwijk werden gefusilleerd en V. Hoffmans, die zwaar gewond werd, thans nog niet geheel van de bekomen verwondingen is genezen. Getuigeni. afhoor LS EERSTE GETUIGE werd ge- hoord juffrouw M. Hoffmans. zuster van de Gebrs. Hoffmar.s. Zij deed het verhaal van de arrestatie van haar broers door de SS-lieden en zij verklaarde, dat een der bei de verdachten geroepen had. dat de jongens boven uit het raam hin gen, nadat getuige aan de SS-lie- den gezegd had. dat zij niet wist of haar broers thuis waren. Daarop drongen de Duitschers binnen en namen haar broers mee. -yUNCENT HOFFMANS, legde een eensluidende verklaring af. Het was getuige bekend, dat er door diverse menschen pogingen in het werk waren gesteld om de gij zelaars weer vrij te krijgen. Per soonlijk was hij nog naar Capelle geweest, zonder het gewenschte re sultaat te bereiken. Van het ge beuren achter het Raadhuis kon get. zich niets meer herinneren. De verdachten waren gedurende den tijd, dat de gijzelaars op het raad huisplein hadden gestaan, bijna voortdurend aanwezig geweest. Zij waren belangstellende toeschouwers en. onderhielden zich met de Duit schers. Op de vraag van den Presi dent, welke van de verdachten hen heeft aangewezen, wees get. ver dachte Leytens aan. Verdediger Scheefhals vroeg ver dachte: „Is het mogelijk, dat U zelf geroepen hebt, dat Uw neef er mee te maken had?" Verdachte ontkende dit. pETUIGE HELLINGS, hoofdagent van Politie te Waalwijk, zag beide verdachten op het plein in opgeruimde stemming. Get. hoorde de schoten, toen de misdaad werd uitgevoerd. Verdediger Scheefhals vroeg of hij bekend was met de pogingen, die ingesteld werden om de gijze laars te redden. Get. wist hiervan. De burgemees ter zelf, alsmede Dr. Lenglet heb ben pogingen in het werk gesteld, alsook Schaap. NIEUWE BONNEN (Periode 1 t.m. 14 Sept.) BONKAARTEN KA, KB, KC 610: 541 545 brood 546 brood 649 boter enz. 550 boter 560 suiker 551 alg. 552 alg. B 13 res. C 13 res. B 14 res. 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 375 gr. margarine of 300 gr. vet, 750 gr. suiker, bo- terh. strooisel of 1500 gram jam, stroop, enz. 200 gr. kaas. 250 gr. wasch- poeder 1600 gr. brood 800 gr. brood 100 gr. kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 610; 513 vleesch 100 gr. vleesch 514 vleesch 400 gr. vleesch A 01 melk 2 L. melk B 01 melk 3ti L. melk C 01 melk 3M> L. melk BONKAARTEN KD, KE 610: 041 042 brood 049 boter 050 boter 060 suiker 061 alg. 062 alg. 051 alg. 052 alg. D 13 res. E 13 res. of 800 gr. brood 250 gr. boter 125 gr. marg. 100 gr. vet. Ieder 250 gr. sui ker, boterh. strooi sel of 500 gr. jam stroop enz. 100 gr. kaas 250 gr. waschpoe- der 800 gr. brood 250 gr. rijst, kin dermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN LD, LE 610: 013 0.14 vleesch 100 gr. vleesch D 01 melk 6 L. melk. E 01 melk TABAKSKAARTEN ENZ.: T 45 2 rants, tab. art. V 45 200 gr. choc, en- of suikerwerken. X 45 2 rants, tab. art. De BONNEN voor aardappelen zul len afzonderlijk worden aangewe zen. De bonnen voor melk zijn geldig tol en met Zaterdag 7 Sept. Voor de week van 8 t.m. 14 Sept. zullen nog bonnen worden aange wezen voor aardappelen, melk, kof fie, zuidvruchten, bloem, tabak en versnaperingen. Suiker en jam zal men in het ver volg naar keuze kunnen koopen. Desgewenscht kan men op een bon voor suiker, jam enz. gedeeltelijk sui ker, gedeeltelijk jam koopen. Bovendien kan men indien met niet de totale hoeveelheid in één maal wil koopen bij inlevering van één- bon voor 750 gram b.v. 500 gram boter hamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terugverlangen. Op deze wijze kan men ook op een bon voor 375 margarine of 300 gram vet 250 gram margarine of 200 gram' vet koopen en een bon voor 125 gr. margarine of 100 gram vet terugver langen. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per 14 da gen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen met het oog op den feestdag op 31 Aug. a.s. reeds op Donderdag 29 Aug. wor den gebruikt met uitzondering dei- bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst Maandag 2 Sept. kan worden gekócht. OEIDE SS-lieden, v. Meegen en Derksen werden gehoord en zij verklaarden, dat verdachten den commandant op den» bewusten dag hadden aangeklampt. Zij bekenden de misdaad met een machinepistool bedreven te hebben. Zij deden dit op bevel van den Commandant. Maasz. Zij waren» niet bekend met de reden, waarom de gijzelaars wer den gefusilleerd. Ook zij zagen bei de verdachten op het Raadhuis plein. De president las nog getuigenver klaringen voor van Dr. Lenglet, C. Klerkx. Slaats, Allen verklaarden verdachten op het raadhuisplein» ge zien te hebben, sprekend met de Duitsche militairen. ,,Vuil Dient je" TK HEB NIE GELACHEN", was het eerste woord van Mej. Leytens, bijgenaamd vuil Dientje. Zij verklaarde, dat haar man wel Landwachter geweest was, maar het allang niet meer was, waarbij de president opmerkte, dat het wel zoo or.-geveer de tijd was om ermee uit te scheiden. Intusschen stelde hij vast, dat hij bij de Landwacht was geweest. Verdachte bekende de Nederland, sche SS'ers te hebben aangesproken op 6 Sept. 1944, nadat daags te voren haar man door „de onder grondsche" was gearresteerd. Zij was tevoren nog naar den burge meester geweest, die haar had me degedeeld. dat hij haar onmoge lijk kon helpen. „Wij hebben liet. gedaan om onze mannen terug te krijgen", aldus verdachte. Verdachte bekende geruimen tijd op het Raadhuisplein aanwezig te zijn- geweest, maar ontkende, dat zij plezier in het gebeurde had ge had. „I heb niet gelachen". De President: U wist. dat dc gebroeders Hoffmans Uw man niet hadden gearresteerd. Dan had U toch behooren te vechten om de onschuidigen weer vrij te krij'gen. U wist, dat zij gefusil leerd zouden worden en U hebt niets gedaan. Mej. Leytens zweeg in alle talen. Zich niets bewust. /NP 14 SEPT. 1944 was de verloof- de van mej. Boxtaele door de „ondergrondsche" gearresteerd. Zij ontkende te weten wie het gedaan had. Zij wist ook niet, dat de ow- dergrondsche het gedaan had. President: Wie zou het dan ge daan moeten hebben? Verdachte was het zich niet be wust geweest. Zij verklaarde de Duitschers te hebben aaugesproken alleen om haar verloofde terug te krijgen. Verdachte verklaarde niet gewe ten- te hebben, dat de gijzelaars zou. den worden doodgeschoten. „Hebt U den pastoor met de sto la omhangen niet gezien?" „Ik heb heelemaal niets gezien". (Vervolg op pag. 2). INE MOSLIM-LIGA in Britsch- Indië vindt de samenstelling der nieuwe Br. Indische „onbevredi gend". IIM. DE KONINGIN heeft afwij- zend beschikt op de gratiever zoeken van J. E. Feenstra en 3. C. Moolenijzer. die tot de doodstraf veroordeeld waren door de Bijz. Ge rechtshoven te Arnhem en Amster dam. H. M. heeft gratie verleend aan C. Kooiman, M. van der Kuur en S. Bakker, die tot de doodstraf veroordeeld waren door de Bijz. Ge rechtshoven te Den Haag en Am sterdam. De doodstraf is in het gra- tiebesluit omgezet in» levenslange gevangenisstraf.

de Stem | 1946 | | pagina 1