CONGRES der a DERTIGDUIZEND Het arena-schouwspel te Tilburg Noodlottige vechtpartij De Vlissingsclte Raad vergaderde Een indrukwekkend geheel met enkele zwakke gedeelten Boeren vierden den gouden N.C.B. Politieke moorden in Polen nemen toe IN TKORT Lord Killearn Hoedekenskerke' Terneuzen Voor de „werkmenschen" /GISTERMIDDAG werd te Til- burg de eerste opvoering ge geven van „Met kruis en ploeg' het eerste arena-schouwspel, dat tot nu toe in ons land werd ver toond. Ongeveer 3000 jonge boe ren en boerinnen uit verschillen de kringen van den N.C.B. (Bre da, Tilburg en Olrschot o,a.) maakten het ruime grasveld van het sportpark aan den Goirle schen weg twee uur lang tot een bont, levend schilderij, waarop met forsche streken het boeren leven werd uitgebeeld vanaf den zondeval tot aan den huldigen dag. De belangstelling was groot. Kees van lersel, die het spel regisseerde, heeft goed gedaan zijn klacht te zoeken in monumentali teit var.' uitbeelding. De rijke ver seheidenheid der costuums, het optreden der massale groepen te voet en te paard een goede ruimteverdeelirjg van het terrein en de juiste muziek bij bepaalde beelden ook buiten de kerk kan het Gregoriaansch indrukwekkend zijn gaven het geheel zijn aam trekkelijkheid. Het zou overdreven zijn te zeg gen dat er geen fouten of zwala heden te vinden waren. Bepaalde gedeelten en we! juist die, waarin het spel der medewerkenden, het zij individueel of in groepsverband, hoofdzaak was, waren onbevredi gend. Speciaal denken we hier aan cfe scène, waarin de ellende van het landvolk tijdens den tachtig- jarigen oorlog werd verbeeld. Wat het spel op andere plaatsen be- Kajotters vierden hun eerste nationale congres (Van onzen spccialen verslaggever). ■TIAI, VAN AUTORITEITEN ga- ven blijk van hun belangstel ling, terwijl ook hel buitenland eenige deputaties naar het Ka- jotters-congres in Amsterdam af vaardigde. Met dit congres werd aan geheel Nederland getoond de beginselen en actie-programs, welke leven in deze enthousiaste arbeiders jongeren. De ochtend werd gevuld met een plechtige H. Mis, opgedragen do°r den nationalen aalmoezenier H. v. d. Bergh. Op het sober versierde podium werd op indrukwekkende wijze, het offer opgedragen. Eerewachten met vlaggen, tal van aalmoezeniers as sisteerden hierbij. Om twee begon het hoofdgedeel te van den congresdag: het open baar maken van idealen en begin selen der K.A.J. DR werd gedaan door „Het spel der 30.000", een spel, geschreven door Mr. Jan Derks en van muziek voorzien door Marius Monnikendam, terwijl Anton Sweers de uitvoering leidde. Het spelersmateriaai be stond uit 4200 directe medespelen den en 2400 indirecte spelers. Met enthousiast gejuich begroet ten kajotters en toeschouwers Z. Em. Kardinaal de Jong, mgr. J. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. P! Giobbe, Pauselijk Internun tius, ministers dr. Beel, mr. Van Maarseveen. dr. Jos. Gielen en lt. kol. A. H. J. Fieve. toen deze even voor twee uur in de eereloge plaats namen. Over het spel zelf is moeilijk iets te zeggen. Beter zou kunnen gespro. ken worden over een meeting- speech, aangevuld en verduidelijkt door levende beelden. Zeer sugges tieve waren hieronder te noteeren, het oprukken der abeidsdienst, tel kenmale nog benadrukt door mu ziek. Regen en onweer konden geen af breuk doen aan de blijmoedigheid en het enthousiasme der duizenden, zoowel spelers als toeschouwers. Aan het einde van het spel ze gende Z.Em. Kard. de Jong de ves diocesane vaandels, werd het begin selprogramma afgekondigd door Geert Simons, nat. voorzitter der K.A.J., Toon v. d. Horst, nat-secr. der K A.J, Jos Veldman, nat be stuurder en H. v. d. Bergh, natio naal aalmoezenier. Aan alle aan wezigen gaf de Kardinaal zijn bis- scchoppelijken zegen. Heden zon onder 19,40 uur en maan onder 20.2G uur. Woens dag zon op 5.43 uur en maan op 7.15 uur. Weersverwachting: Half of zwaar bewolkt met een enkele regenbui. Matige wind. meest tusschen Zuid-West en Noord West. Normale temperatuur voor de tijd van het jaar. doelde te zeggen, kwam hier ong'j wild tot uitdrukking; dat de boe ren nooit erg vertrouwd zijn ge weesit met zwaard en lans! Voor een aantal andbre tafe reelen konden we niets dan be wondering hebben. De boerenbrui loft was een schitterend staaltje van massa-regie en vormde het hoogtepunt oer uitvoering. Prach tig waren- diverse ruitertafereelen en indrukwekkend mooi de slot scène. Het geheel overziende, kan gezegd worden dat de samenstel lers van het stuk en de spelleiding erin geslaagd zijn iets unieks te brengen, dat weliswaar geer.- aan spraak kon maken op het praedi- caat „volmaakt", maar dat toch op bevredigende wijze beantwoord de aan zijn doel: op forsche wij zo een uitbeelding- te geven van het boerenleven. (Vervolg van pag. 1). De minister benadrukte de nood zakelijkheid van een ruime aan dacht voor het kleine boerenbe drijf en van een nog grootere technische ontwikkeling der boe ren, die mede bepalend is voor de rentabiliteit der bedrijven. Hij eindigde met te zeggen dat de hulp van den N.C.B. noodzakelijk zal zijn bij het groote en vele werk dat nog te doen staat. AS gr. Baeten wenschte den jubi leerenden bond geluk namens Mgr. Hopmans en sprak over de rijkdommen van het Katholieke ge. loof, dat de kracht is van het Bra baivtsche volk. Na hem voerden de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Tilburg. Jhr. van Voorst tot Voorst nog het woord. Het arenaschouwspel. waarover wij in ons blad van gisteren reeds schreven vormde een waardig slot van den feestelijken dag, waarop het ,.inet kruis en ploeg" even toe passelijk was als het spel zelf. -pOUTIEKE moordaanslagen op leiders van de oppositie-partijen in Polen zijn nog steeds aan de orde van den dag. Onder degenen-, die in Juli werden vermoord be- hooren: de secretarissen der Boe renpartij voor het District Nied- zyrzecze, der Christelijke Arbei derspartij in Stettin en van de Boerenpartij van Pinczow. Verder tlarijke moorden op lage partijleiders. Men beschouwt vele van de laatst bedreven moorden als „straf" voor de bekendmaking van de fraude in het referendum. Meer ontbijtkoek AN BEGIN SEPTEMEER af zal meei- ontbijtkoek verstrekt woo den. De positie van roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk met ingang van 1 Sept. grootere toe wijzingen' te verstrekken voor de fabricage van ontbijtkoek, zoodat binnenkort de winkeliers aan de grootere vraag naar dit artikel beter tegemoet zullen komen. IN EEN BRIEF aan Trygve Lie, heeft Truman officieel de ver plichte jurisdictie van het Inter nationale Gerechtshof aanvaard. piRANKRIJK besloot de ond'-rhan delingen af te breken, die be gonnen zijn met het doel het Fransch-Siameesche dispuut voor het Int. Gerechtshof te Den Haag te brengen. IAE VER. STATEN hebben een record oogst. Nederland zal in Sept. 17.000 ton tarwe en 20.000 ton tarwe mber ontvangen. TAONDERDAG zal de Koningin te Assen een aantal onder scheidingen uitreiken voor uitste kende daden, verricht tijdens den, oorlog terwijl ook enkele ridders den Militaire Willemsorde zullen, worden beeedigd. Tn het eerste congres van den R. K. Tabaksbewerkersbond „Sint Willibrordus" is er bij het hoofd bestuur op aangedrongen de noodl- ge stappen te doen om op korten- termijn te komen tot een landelijke loonregeling voor de sigaretten industrie. TN PARIJS is een Nederlandsch amendement aangenomen, om de prestaties der Itaiiaansche ver zetsbewegin-g te erkennen bij het vaststellen der vredesvoorwaarde». Twee dooden op de kermis te Goes jyjAANDAGAVOND was een groep soldaten van de Bomb Dis- posel naar Goes gekomen om ker mis te vieren. De mannen waren beneveld door sterken drank en zochten op de Markt ruzie met jan en alleman. Vervolgens trokken zij naar het Slot Ostende. waar eveneens oneentgheid ontstond. Hier kregen zij het aan den stok met soldaten van de gezagstroe- pen. Een dochtertje van den kas telein waarschuwde de wacht van de gezagstroepen. Spoedig daarop verschenen twee gewapende man schappen, die de herrieschoppers probeerden te \erwijderen. Enkele leden van de Bomb Dispose!, die buiten gezet waren, trachtten weer binnen te komen en sloegen een rui-t in. Een hunner, die zwaar dronken was. wilde het geweer van een der soldaten van de gezagstroe pen afnemen. Deze laatste voelde daar uiteraard niets voor en waar schuwde eenige keeren, dat de dronkeman het wapen moest los laten. Toen hieraan geen gevolg werd gegeyen schoot de man van de wacht. De kogel ging dwars door den militair en trof daarop nog een burger, den heer M. Schrijver uit Goes. Beiden waren op slag dood. Dat deze droevige afloop van den op een na laatsten kermisdag in de stad veel beroering verwek te, behoeft geen betoog. Een dagschool voor nijverheidsonderwijs voert besprekingen Oud-minister Steenberghe niet In Commissie-Generaal? T ORD KILLEARN, die gister in Batavia is aangekomen heeft al eenige informatieve besprekin gen gevoerd en wel met dr. van Mook en gen. Mansergh. algemeen opperbevelhebber. Over de kwestie der Commissie- Generaal weet As. Press volgens de Maasbode mee te deelen, dat de minister-president den oud-premier ir. W. Schermerhorn ontvangen heeft en met hem de problemen rond de uitzending van de commis sie-generaal naar Indonesië bespro ken heeft. De benoeming van pof. Scher merhorn en den heer F. de Boer zou vrijwel zeker zijn te achten. Oud-minister Steenberghe zou om politieke en andere redenen voor een benoeming bedankt hebben, -yolgens geruchten in- republikein- sche klingen zou Sjahiir bin nen eenige dagen gereed zjjn met de vorming van een nieuw kabinet en in het midden van deze week aar Batavia terugkeeren voor een ontmoeting met Lord Killeam. De Prov. Stoomboot- dienst heeft pech. TT ET GAAT den Provincialen Stoombootdienst in Zetland niet voor den wind. Maandag werd de dienst Hoe- dekenskerkeTerneuzen weer dooi de provincie overgenomen en was er aan het particulier vervoer een einde gekomen. De eerste boot uit Terneuzen kon echter niet op tijd vertrekken doordat in den beginne oe motor weigerde. Ten langbn laatste werd' dit euvel echter verholpen en kon men afvaren. Doch wat wachtte den reizigers ir.- Hoedekenskerke? Hier ont breekt n.l. nog elke accomodatie om de boot op of af te komen. De particuliere i er voerder van voorheen op dit traject heeft Zon dag heel eenvoudig den proviso risch aangebraehten steiger weg genomen. Wjj weten niet wat. hier het juiste is geweest, doch een van beide, de provincie can wel de par ticuliere vorvloerder. is schrome lijk tekort geschoten bij het ver voer van de reizigers o-p deze lijn. Alvorens echter verder commen taar te levbren willen wij deze kwestie eerst nader onderzoeken. CIRCUS HOLLANDIA. Circus Hollandia. dat met veel succes in West-Brabant te gast geweest is, zal een tournee maken door Zuid-Beveland. Walcheren en Zevuwsch-Vlaanderen. In de eerste vergadering van den ■nieuwen gemeenteraad riep de voorzitter de leden het gebruikelijke welkom toe, in het bijzonder de eenige dame, mevr. Hartjes; de le den wrden beeedigd en vervolgens kwam de vaststelling van het aan tal wethouders aan de orde. Het communistische lid Schillemans wierp de knuppel in het hoender hok; hij legde een verklaring af, waarin werd vastgesteld, dat de meerderheid der Vlissingsche kie zers zich voor een vooruitstrevend socialistisch beleid had uitgesproken i9 leden PvdA en 1 CPN), waar door bij benoeming van een vier tal wethouders der PvdA een socia listische meerderheid in het college kon verkrijgen. Dit was voor dhr. van Poelje (PvdA) aanleiding om zijnerzijds eveneens een verklaring af te leggen en dhr. van Rooijen (CH) voegde daar op z'n beurt nog wat aan toe. Uit een en ander bleek dat de rechtsche fracties (40 pet twee van de vier zetels opeisch- ten, waarmee de PvdA (43 pet.) niet accoord ging. Ook een tweede voor stel van rechts om twee leden der PvdA-fractie, 1 van rechts en 1 van de P. van de Vrijh. (weth. Knoop) te kiezen vond geen steun; de P. v.d.A achtte dhr. Knoop onaan vaardbaar. In verband daarmede werd bij monde van dhr. v. Poelje voorgesteld het aa tal wethouders van 4 op 3 te brengen. De voorzitter verklaarde even als dhr. Knoop vóór hem dat de werkzaamheden van het college veel te veel tijd vergen om door drie personen te worden verricht; hij ontried dan ook aanneming va. 't voorstel. Dit werd niettemin rt 17 tegen 2 stemmen aangenomen. De uitslag van de verkiezing nv'.d- den we reeds in ons blad van jl. Za terdag. De volgende punten konden op een na zonder verdere discussie de instemming van der. raad verwer ven. Het laatste, de stichting van een dagnijverheidsschool, noopte de heeren van Schijndel (PvdA). Ma rijs (AR) en van Poelje (PvdA) tot eenige opmerkingen, Met enkele kleine wijzigingen ging ook dit voorstel er zonder hoofdelijke stem ming door. De raad wenschte zich daarnaast uitdrukkelijk uit te spreken voor handhaving van de bestaande avond nijverheidsschool. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. Een lastig har wei. - De zandzuiger hij den West. kapelschen zeedtjk. Reeds tijdens de herstelwerkzaam heden aan den Westkapelschen zee. dijk vormde het voor de leidende ingenieurs een probleem, hoe de bijna 700 ton groote, drijvende zand zuiger, die binnen den dijk lag, weer naar zee geloodst zou kunnen worden als de dijk hersteld zou zijn. Tot voor kort lag het gevaarte dat een jaar lang in dienst van Walcherens herstel ongeveer 1.5 millioen m3 zar.d verwerkt heeft, in een kreek achter den dijk. We kenlang is men bezig geweest met het aanvoeren van het materiaal, dat noodig was om den zuiger over den dijk te brengen en intusschen hadden bulldozers een gat in den nieuwen dijk gegraven, waar de ko los doorheen moest worden gewerkt Tot in het water van de kreek wer den lorrierails gelegd mem liet mer water in de kreek loopen en langzaam rees de zandzuiger hoog genoeg om op lorries geladen te kunnen worden. Op de lorries steu nend ging hij iederen dag 30 meter dijk opwaarts. Nu, na twee wekeni werken is men boven op den dijk. Naar beneden zal het waaschijnlijk beter gaan, maar men schat den tijd nog vier weken voor hij weer in zee ligt. Dan zal men er mee naar Vlissingera varen, waar de zui ger in reparatie zal worden geno men. TRIBUNAAL TERNEUZEN Op de Zaterdagzitting stond als eerste terecht mej. Ja. O. te Ter neuzen. Zij had een indrukwekkend waschlijstje zonden. Zij was lid van de NSB. NVD en NSVD, waschte voor twee moffen en ontving de stoere beschermers aan huis, be zocht NSB-vergaderingen en land dagen, bracht de partijgroeten, droeg het insigne, stak op Musserts en Hitiers verjaardagen de NSB- vlag uit en voedde haar zes kinde ren op in nat. soc. geest. Zij antwoordde rustig op de vele vragen en bekende met uitzonde ring van het vlaggen op de Hitier- verjaardagen, aangezien zij dezen grooten geest niet erg sympathiek vond. Sinds 1935 was ze bij de NSB, dit voor de „werkmenschen" en de ouden van dagen en derzelver zor gen. Ze had inkwartiering, zoodat ze daarin verklaring vond voor het moffenbezoek. Door haar optreden en dat van haar gezin was, blijkens getuigen verklaringen, zeer ergerniswekkend opgetreden, hetgeen, door haar werd bestreden. Tenslotte verzocht ze vrijspraak uit de 17 maanden in- terneering ter verpleging van een drietal zieke gezinsleden. Na reeds voor het Goesche tribu naal te zijn verschenen, kwam voor nader onderzoek voor F. de S., ta baks. en sigarenhandelaar, gewoond hebbende te Oostburg. Hij was be schuldigd, speciaal ir. de eerste ja ren der bezettin; zeel tabakswaren en andere artikelen aan leden der Duitsche weermacht te hebben ver kocht en geleverd, en geregeld moffen te zijnen huize te hebben ontvangen, met hen feestjes en danspartijtjes te hebben gehouden. Vroeger afgelegde getuigenverkla ringen a décharge en a charge wer den voorgelezen, waarbij in de laat ste verklaringen zeer plastische schandaaltjes en gedeelten uit de Oostburgsche chronique scandaleuse ten beste werden gegeven. Verd. bleef ontkennen, zoodat na raadkamer besloten werd de getui gen a charge onder eede te hooien 14 Sept. as. DE CULTUREELE VERZORGING DER WEDEROPBOUW- ARBEIDERS. Vrijdagmiddag vond te Middel burg de installatie plaats van de „Provinciale Commssie voor de cul- tureeie verzorging van de arbeiders in den wederopbouw in Zeeland'in tegenwoordigheid vani de heeren Mr A. M. Joekes, voorzitter, en J. Lieftinck, secretaris van het cen traal bestuur. Als dagelijksch bestuur der pro vinciale commissie zullen fungeeren de heeren L. Onderdak ivoor?.., aangewezen door Ged. Staten), M. H. Braat te Nieuw, en St. Joost- land (secretaris) en De. F. Breu- kelmans te Ritthem (vice-voorz., vertegenwoordiger der Protest. Ker ken). Voorts makeni van de com missie deel uit de heeren Pastoor Froger te Schoondijke (namens het Nederl. Episcopaat), Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden te Middelburg inamens den wederopbouw), J. J. Kaan te Terneuzen (voor het N.V.. V.), Hub. Broeders te Sluiskil (K.A.B.i, A. Vingerling te Goes iChr. N.V.) en H. van Eesteren te 's Gravenhage (werkgevers). ZIEKENHUIS VERPLEGING OP WALCHEREN. Onoer voorzitterschap var. Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. bur gemeester van Westkapelle, werd dvs eerste jaarvergadering sinds de bevrijding van de Vereeniging voor ziekenhuisverpleging op Wal cheren" gbhouden. In zijn ope ningswoord herinnerde de voorzit ter aan de moeilijke oorlogsjaitn en sprak er zijn blijdschap ver uit, dat niettemin de vereeniging haar taak ten opzichte oer leden hoeft kunnen vervullen. Zonder op merkingen werden de jaarversla gen over 1943 en 1944 van den secretaris-penningmeester dhr. L. Or.derdijk, goedgekeurd. De verga dering ging eveneens accoord met het advies van de financieele com missie om in overeenstemming met het accountantsrapport den pen ningmeester te oechargeeren. Bij enkele ca-ndidaatsteilir.g werden de aftredende bestuursleden herko zen. terwijl in de vacature C. v. c. Harst, arts te Oostkspelle. bb- noemd werd J. S. Bloos, arts te Souburg. Het bestuur is thans als volgt samengesteld; Jhr. Mr. A. F. C, de Casembroot (Westkapelle), voorziter; L. Onderdijk (Middel burg isecretaris-penningmeester H. J. van Geuns (Middelburg), wiskundig adviseur; H. Oldeman, Middelburg; W. Feik'i-nva, arts te Middelburg: A. Koets, Grijpskerke en J. S. Bloos aTts te Souburg. AANVRAGEN VOOR OLIE- KLEEDING. De Kringsecretards van de Stich ting voor den Landbouw in West- Zuid-Beveland verzoekt or.6 het volgende bekend te maken; De schriftelijke aanvragen voor oiiekleeding voor land- en tuin bouw moeten worder.- ingediend bij dt- plaatselijke commssie. Hier volgen de adressen der plaatselijke commissies: C. J. de Moi A. 38 Baarland; J- Grim, Jorjaneweg 20, Borssele; M. Steketee, 26 Driewegen; P. J- Maat, B 47 Ellewoutsdijk; J. van Paassen, Soheldfe straat 26 Goes; J, C. Verhage, A 85, 's Gravenpol der; M. H. van Liere B 4, 's H. Abtskorke; H. Grim. F 151 c H.

de Stem | 1946 | | pagina 2