EEN BLOK zeventien millioen j van Boeren vierden hei gouden feesi van hun bond MOERDIIKBRUG heropend Tilburg in het teeken van het N.C.B.-jubileum De groote kansen der Nederlandsch-Belgische samenwerking Prinses Juliana W1 „Opgeblazen incident" Geruchtenstroom over Griekenland Kardinaal de Jong 1 Oct. naar Rome TWEEDE JAARGANG No. 551 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES: Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 410; p. week (bij niet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 27 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ,DE STEM" Directeur J. A. H. M.. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N .1 KARHOF ÜEGIN September 1944. De Duitschers waren uit België verjaagd. Het za~ er naar uit dat ze ook in Nederland geen stand zullen kun. nen houden. De problemen der bevrijding, waarover men in de don kere dagen reeds zoo veel had gesproken en gemediteerd, moest men nu plotseling meer concreet gaan aanpakken. En onder dat wat men besproken en bemediteerd had hoorde ook een zeer nauw samengaan van Nederland en België. Een douane-overeenkomst werd tusschen de betrokken regeeringen afgesloten. ■Meel van wat men in de donkere dager, bemediteerd had en vlak na de bevrijding verwezenlijkbaar achtte, is door den loop der feiten achterhaald en onmogelijk geble ken. Was dat ook het geval met de nauwe samenwerking tusschen Ne derland en België? Men kan hier een beslist ontkennend antwoord geven. De wensehelükheid, ja de noodzaak dier samenwerking is in het licht der ervaringen steeds dui delijker gaan blijken. Op econo misch terrein is in betrekkelijke stilte, maar zeer intensief het toe- naderingswerk in gang geaet, dat als eerste doel heeft het scheppen var een Tolunie, als verderliggend doel zelfs een volkomen Econo mische Unie van Nederland. België en Luxemburg. Op militair gebied is 't teekenen- de bericht verschenen, dat de Ne derlandsche Krijgsschool op Bel gisch grondgebied in de Ardennen oefeningen zal gaan houden, om dat ze in 't eigen land geen daar voor geschikt bergachtig terrein tot haar beschikking heeft, En dat. terwijl vóór den oorlog de militaire leiders der beide lan den tegenover de zichtbaar drei gende gevaren niet eens durfden te overleggen over een coördinatie der beide verdedigingen. Aïen kan en mag inzake deze sa menwerking r.iets forceeren. Men dient open oog te hebben voor de ontzaglijke moeilijkheden, welke speciaal de volledige samenwerking op economisch gebied nog in den weg staan. Systematisch en stap voor stap geschieden studie en voorbereiding echter. Een drietal Raden, bestaande uit hoofdambte naren der betrokken landen, over koepeld door een secretariaat-gere- raal onder leiding van den Neder lander mr. dr. E. Jaspar, verrichten hier uiterst gewichtig werk. De vrees is gerezen, dat het werk te veel binnen de ambtelijke sfeer wordt gehouden en te weinig con tact heeft met de mannen der da- gelijksche praktijk. Op een persconferentie te Tilburg beeft mr. dr. Jaspar echter uitge legd, dat de ambtelijke commissies slechts een algemeen plan opma ken. waarna bij de concrete uil- werking cp de verschillende gebie den de takken van hel bedrijfsleven zelf ingeschakeld worden. Aangezien echter de douane-ur.-ie volgens besluit der drie regeeringen uiterlijk November 1947 haar be slag moet krijgen, kan te dezer zake het raadplegen van het be drijfsleven niet zoo Intensief ge schieden. Deed men dit wel. dan zou er vier jaren tijds noodig zijn. ëer er iets tot stand kwam. ji jen realiseert zich intusschen ter dege, dat het totstandkomen van" een volledige Economische Unie ook moet omvatten het coör- dineeren van de b stingsystemen. de loon- en prijspolitiek, de land bouwvraagstukken. de sociale wet geving, de bedrijfsorganisaties, de distributieregelingen, het monetaire beleid, de transport- en havenpoli - tiek, de verhouding tot de Over- zeesche Gebiedsdeelen, de instelling ten opzichte Van het Duitsche pro bleem in de drie betrokken larden. In een aantal commissies wordt dat alles nu zeer grondig bestu deerd en tie geest van hartelijke sa menwerking, waarin dit geschiedt, wekt de beste verwachtingen, dat het groote werk op den dnur slagen zal. JJet moet ook slagen, want als de Lage Landen in de toe komst weer zouden overgaan tot een politiek van onderling gekibbel en van elkaar-vliegen-afvangen zouden ze met staande kunnen blij ven m de vorderde wereld met haar machtige economische blok ken Terecht noemde de Brussel - sche ..Nieuwe Standaard" het de vorige week zonneklaar, dat twee dichtbevolkte landen, met vrijwel M hetzelfde beschavingspeil en den- Ij zelfden levensstandaard, met in hoofdzaak dezelfde levensbeschou wing, dezelfde politieke opvattin gen en een gelijkloopend buiten- lar.dsch beleid, elkaar aanvullen; „Te klaarblijkelijker zijn Nederland en België op elkaar aangewezen voor steeds inniger samenwerking, daar zij naast het moederland, dat kennelijk één strategisch gebied uit maakt, ieder nog een rijk koloniaal erf te vrijwaren hebben. En een blok van 17 millioen zielen, bogend op een volwaardig moderne industrieele uitrusting en beschikkend over waardevolle strategische grond de Oost en uranium in Congo staat daarvoor oneindig ster ker dan twee kleinere staten, in versnipperde orde opgesteld. Af zonderlijk zouden zij een betrekke lijk lichte prooi kunnen worden, sa men maken zij een macht uit, een stuk van tel op het internationaal schaakbord." We zouden hier de uitdrukking „koloniaal erf" vervangen willen zien door „overzeesche deelen van het Rijk", doch voor het overige is deze uitspraak zeker volkomen te onderschrijven. i l|||ll!llll!ll!llllll!lllllllllllllllllill!lllllllilll Heugelijk bericht omtrent pRINES JULIANA zal den eerst- komenden tijd, om verblijdende redenen, hare werkzaamheden moeten beperken. Prins Bernhard knipt het Oranje-lint door en stelt hierdoor op symbolische wijze de rug weer in gebruik. Op de andere foto: de eerste versierde trein rolt over de brug. Indrukwekkende feestbijeenkomst in het Sportpark (Van onzen specialen verslaggever). "jt/TOSKOU heeft voor 't eerst ge- reageerd op het incident tus schen de Ver. Staten en Joego-Sla- vië. De radio-commentator noem- d e het gebeurde „opgeblazen" en zei, dat het incident ongemerkt zou voorbij zijn gegaan, indien de Ver. Staten hun excuus aan Joego-Sla- vië hadden aangeboden. De Ver. Staten werden beschuldigd van pressie door machtsvertoon. 7"IE MAANDAGMORGEN in de binnenstad van Tilburg vertoefde, kon direct ontdekken dat er een groot boerenfeest werd gevierd, een feest dat alle traditioneele oogstfestiviteiten of concours-hippiques ver in de schaduw stelde. Uit Zeeland, Gelderland en uit alle hoeken van Noord Brabant waren ze gekomen de mannen en jongens, vrouwen en meisjes van het land. Ze vulden de straten der binnenstad, de bussen en de res taurants en alleen reeds hun massale opkomst getuigde van de kracht der organisatie, wier jubileum zij mede kwamen herdenken. maar ook talrijke hoogwaardigheids- bekleeders op kerkelijk zoowel als op wereldlijk terrein. Zoo o.a. de Com missarissen der Koningin v. d. provin cies Gelderland en Noord-Brabant, oud-minister Deckers, pastoor W. v. Kessel, oud-adviseur van den jubilee renden bond, Mr. Jos Wintermans, pater van den Elzen, een neef van den grooten promotor van den N.C.B. wiens naam dezen dag vele malen met warmen en dankbaren stemklank werd genoemd; voorts een aantal lei dende figuren van organisaties en Plechtige inzet van hef feest. lyjet twee pontificale H.H. Missen werd het gouden N.C.B.-feest ingezet. In de kerk op den Heuvel was het Mgr. Mutsaerts, die het H. Offer opdroeg, geassisteerd door den Vicaris-Generaal van het bis dom den Bosch. Mgr. Hendrikx, den adviseur van den N.C.B.. rector van Dal en pastoor van Dungen. In de kerk aan den Noordhoek ce lebreerde Mgr. Baeten de H Mis met assistentie van Mgr. Koenraadt en de pastoors van Eeckelen, Ans- sems. Doens en Schoutens. Arme boertjes zagen we. die het feest van hun bond mee wilden vie ren, ook al was de reis ver en duur, 1GU DE OEKRAÏNE een klacht bij den Veiligheidsraad heeft ingediend over het zgr.. provocee- rend optreden van Grieksche troe pen aan de Grieksch-Albanees ëhe grens, komen er plotseling aller hande berichten los. die eensdeels Griekenland nog zwarter als zwart willen voorstellen en anderdeels wil len aantoonen, dat Griekenland en gelachtiger is, dan de Sovjet-Unie en haar satellieten het willen voor steller.. Het Joego-Slavische communisti sche blad beweert ijskoud, dat in Grieksch Macedonië tientallen dor pen verbrand worden en dat vrou wen. kinderen en ouden van daces, op vei'chrikkelijke wijze vermoord wordenPropaganda in hyper ouden stijl dus! Berichten uit Athene spreken daarentegen van een Albaneesch leger van 75.000 man. door Sov jet-officieren opgeleid. En Lon den lanceert hei nieuws, dat Al- baneesche invallen op Grieksch gebied zonden gedaan zijn. De Veiligheidsraad krijgt het Woensdag waarlijk niet makkelijk bij het behandelen der Oekrain- sche klacht. Kennelijk als uitvloeisel van de anti-Grieksche Sovjet-campagne, heeft Amerika nu besloten haar politiek ten aanzien van het Grieksch plebisciet te wijzigen. Na nadere besprekingen reet de Grieksohe regeering heeft het Amerikaa.ische ministerie van Toch Amerikaans che controle bij het plebisciet Buitenlandsehe Zaken lil. beslo ten informeel en beperkt het ple bisciet te doen controleeren door waarnemers. Te dien einde heeft de groep, die in Griekenland verblijft om' rap port uit te brengen over het her zien van de kiezerslijsten instructie ontvangen in Griekenland te blijven. JJET VERTREK van Zijne Emi nentie Johannes Kardinaal de Jong naar Rome. om daar uit han den van Z. H. den Paus den kar dinaalshoed in ontvangst te r.e- men, is volgens de Maasbode thans bepaald op 1 October as. Behalve door Z. H. Exc. Mgr. dr. Jan Olav Smit. die na een verblijf van enkele maanden in ons land weer naar de Eeuwige Stad terug keert, zal Z. Em. vergezeld worder., door zijn heerbroer, pastoor W. de Jong uit Heerenveen. en zijn se cretaris, dr. J. Geerdink. ■yan 25 tot 28 September zal te Enschede een congres van een-politieke gevangenen worden gehouden. Aan dit congres, dat een internationaal karakter zal dragen, nemen 17 landen deel. QNGEVEER 200 évacuee's uit Australië en Nieuw-Zeeland zullen volgende week met de Tas man naar Ned.-Indië vertrekken. rpWEE verblijdende mededeelin- gen deed de voorzitter van den N.C.B., de heer Moors, bU de opening van de grootsche feest bijeenkomst in het Tilburgsche Sportpark. De eerste was, dat het in over leg met den rector magnificus en den senaat van de Economische Hoogeschooi besloten was een leer stoel in te stellen voor land- en tuinbouw, waarvan de kosten door den N.C.B. gedragen zullen wor den. De tweede: dat leden, die we gens wangedrag tijdens de bezet ting, werden geroyeerd, met in gang van 1 Januari 1947 weer in de organisatie zullen worden opgeno men. Wel zal elk geval afzonder lijk worden bezien. vereenigingen, verwant aan of een nauw contact onderhoudend met den N.C.B.. zooals de heer Conix en ka nunnik Engelen, resp. voorzitter en proost van den R.K. Belgischen Boe renbond. Machtig klor.k het Ecce Sacerdos Magnus toen Mgr. Mutsaerts de kerk binnentrad en feestelijk blij de gezangen van de Missa in ho- norem sanctissimae Trinitatis van Hub. Cuypers, door het koor op uitstekende wijze uitgevoerd. Aar. den Noordhoek werd de Gregori-» aansche mis door alle aanwezigen meegezongen. Bloemen en geluk- wenschen. /Am 12 uur begon de receptie in de feestelijk versierde zaai van restaurant Modern, waar zich te midden van een rijkdom aan bloe men alle manden konden niet in het lokaal worden geplaatst een borstbeeld bevond van pater van den Elzen. Twee uur lang moesten de bestuursleden geluk- wer.schen in ontvangst nemen. Naast de vele autoriteiten, die we reeds in de kerk hadden gezien, merkten we hier o.m. nog op: mi nister Mansholt, prof. Cobbenha- gen, Mgr. Goossens en den senaat der Economische Hoogeschooi. De feestvergadering. I Iet hoogtepunt van den dag was wel de feestvergadering op het Sportpark aan den Goirleschen weg waar ongeveer 12.000 boeren en boerinnen waren samengekomen. Vroolijk wapperende vlaggen langs het heele terrein en een goedgehu meurd zonnetje zette de feestsfeer luister bij. Mr. Wintermans. die de feestrede hield, memoreerde den tijd van 50 jaar terug, toen de heer leefde in armoede mi soberheid, toen de boerenbevolking terugliep en zijn vrees voor den ondergang de wanhoop nabij kwam. Op 16 Augustus 1896 kwamen 30 personen in de hertogstad bijeen om o.l.v. pater v. d. Elzen een kruistocht te beginnen voor de herovering van de rechten en de bestaansmogelijk heden van den boer. Er is voor de boeren van Brabant reden om dank te brengen aan de organisatie die aan hun bestaan meer zekerheid en ruimte gaf. Spreker spoorde de boeren aan het frissche dorpsleven ongerept te houden. Hij prees de boerenjeugd en wenschte de meis jes een „blijde bruiloft toe en een schoone boerderij". Mgr. M u t s a e r t s. die ver volgens het spreekgestoelte betrad, begon met te verklaren dat de Bis schoppen geen leden zijni van den N.C.B. maar wel sympathiseerende leden, die naar Tilburg waren ge komen om met allen luister der kerkelijke liturgie God te danken voor Zijn hulp bij het grootmaken van de groote Katholieke organisa tie der boeren. Hij drukte de bevol king op het hart overal en altijd principieel te blijven, om de hand aan den ploeg te slaan, maar bo venal den blik op het Kruis ge richt te houden. Minister Mansholt wees op de groote waarde van een bond. die riet alleen de materieele belangen van zijn leden behartigt, maar ook aandacht heeft voor hun geestelijke behoeften. Hij sprak bo vendien over de toekomst van het boerenbedrijf, die op het oogenblik /ANDER hartelijk applaus van Ce 12000 aantvezigen deelde minis ter Mansholt tijdens zijn rede op de feestvergadering van den N.C. B. mede, dat H. M. de Koningin had besloten, den secretaris van den jubileerenoen bond, den heer p. van naaren te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. en den adviseur rector v. Dal, tot Ridder in dezelfde Orde. vele vraagteekens inhoudt en die van den boer zal eischer., dat hij zich op de juist wijze aanpast aan de groote veranderingen en ver schuivingen die er zoowel in het eigen land als over de grenzen op economisch terrein hebben, plaats gevonden. (Vervolg op pag. 2)

de Stem | 1946 | | pagina 1