prs en en en «"."«ïasï! Benoemingen in het bisdom Breda Moerdijk-spoorbrug open Breda ale .A. <0.3 Alleen Kaiholie weekbladen in Engeland iLEN 814 Er "eel Problemen rondom de Engelse Katholieke pers Het voornaamste is: waarom ge^n'eigen GEEN TUINMUREN I MAAR WONINGEN Lord Killearn vandaag in Batavia Postkantoor leeggehaald Prins Bernhard verrichtte de plech- tigheid, die door veel buitenland- sche gasten werd bijgewoond Oekraine klaagt Griekenland aan Geen Sovjets rroducten, oen zijn. n VRIJDAG 182-00 a, met 4500 JOOOOOOOO 8064 180-OO 3000000CK TE" aard- ihine rooit sn op den rdappelen- st is voor ihines uit 178-00 OREN FOON 163 >ooo<xxxx> [ling lines lang van irge- relke igen. 178-00 S >00000000 TWEEDE JAARGANG No. 550 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C.J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 8 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL J Hoofdredacteur J. J. H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red J. v d BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF T^U ONS LAND zich voor langere tyd op Engeland oriënteert, is het hoogst belangrijk de beste uitingen van katholiek leven in dit land op tijd naar voren te brengen. Natuurlijk is de invloed en de uit bouw van een eigen katholieke cultuur in dit land, dat maar onge veer 7 pet. katholieken telt, heel veel minder dan bij ons, maar er zyn toch dingen, die voor ons in hoge mate leerzaam zijn. Een van de meest frappante din- nan 5p /la Iralhrtliolro nare ElATi» gen is de katholieke pers. Deze is verbazend goed georganiseerd en daardoor op de hoogte van alle be langrijk katholiek gebeuren in de wereld. Het zal aan vele lezers van onze katholieke dagbladen in Ne derland zijn opgevallen, wat een belangrijke rol de Engelse katho lieke pers kort na de bevrijding als bron van voorlichting heeft ge speeld. Zü speelt die rol nog ten opzichte van de landen, waar een gordijn voor hangt, zoals Polen, Yoego-Slavië en Spanje. Zij is ook uitermate strijdbaar. Omdat zij alleen principieel nieuws geeft, en niet de gewone dagbladen wilt vervangen, kan ze ook meer on bevangen het katholieke standpunt verdedigen, en een apologetische rol spelen, dan anders het geval zou ajn. Hiermee hangt samen: de opzet van de katholieke pers in Enge land. Er bestaat geen enkel katholiek dagblad, maar wel een serie zeer goede weekbladen. Het grootste is de Universe, die een wekelijkse oplage heeft van dicht bij de 200.000 exemplaren, en in de meeste gezinnen gelezen wordt De Universe is wellicht minder ge avanceerd dan de anderen, maar speelt een zeer belangrijke rol als de schakel tussen de Kerk en het gewone katholieke gezin; is dik wijls de enige katholieke lectuur, en komt zelfs in veel milieu's waar men min of meer van de geloofs- practijken is vervreemd. Een gave om tussen veel locaal nieuws en „familiar gossip", dat de gewone man aantrekt, een aantal eerste klas artikelen van katholieke voor lichting te plaatsen, lijkt me de kracht van de Universe, die onge twijfeld onder de hoofdredactie van Mr. Morris Qumlam een zeer ster ke greep heeft op de katholieke volksmassa. Naast de Universe staat The Ca tholic Times, die ongeveer een zelf de karakter heeft, doch met een oplage van een 60.000 exemplaren veel minder invloed uitoefent. Van geheel andere aard is de Ca tholic Herald. Haar ontbreekt de rustige gezinssfeer van de anderen; haar plaats is in de frontlinie, waar de strijd tussen Christendom en modern heidendom wordt uitge vochten. Onder de energieke leiding van Michael de la Bedoyère heeft zij zich een eerste plaats verwor ven onder de strijdbare katholieke pers. Zij beukt de publieke opinie in Engeland met haar opvattingen over Spanje, zij daagt Moskou uit door een speciale waarnemer naar Po len te zenden, en onafgebroken de ware aard van het Russische re giem in Oost-Europa te bewijzen met een overvloed van gegevens, en zich dan ook reeds herhaal delijk de haat van de Prawda op de hals gehaald. Tenslotte is daar The Tablet, naar vorm er, inhoud meer een weten schappelijk tijdschrift dan de an deren, dat onder de hoofdredactie van Douglas Woodruff, een der meest eminente figuren uit Enge- lands openbaar katholiek leven, bij zonder de intellectuelen aanspreekt terwijl de Herald uitgesproken het blad is van de jongeren. De Herald en de Tablet hebben respectievelijk een verkoop van on geveer 80.000 en 20.000 exemplaren wekelijks. Ik zou niet volledig zijn als ik niet The Catholic Worker vermeld de, het weekblad nog pas in op komst van de Young Christian Workers, dat bewondering afdwingt 2r°L„ e, prmciplele en strijdvaardi genouding, waarmee het de com munistische Daily Worker bevecht, beschermen aTbeider WÜ voorkomt thohekem Degenen, die ikWerovtr zelfde antwoord: „impossible", on mogelijk. Vooreerst is de bestaande niet- christelijke dagbladpers zo machtig, dat er finantieel niet tegen op te roeien valt, te meer omdat de ka tholieken vooral tot de werkende klasse behoren. De Daily Express bijv. heeft een oplage van ver over de drie mil- lioen; Lord Kemsley staat aan het hoofd van een concern, dat acht ontzaglijke kranten omvat, die voor het meerendeel een paar millioen lezers hebben. Daar valt niet tegen op te roeien; een katholiek dagblad zou niet rendeeren. Maar men heeft ook principiële bezwaren; het openbare leven van het land is zozeer ontkerstend, dat de critiek op feiten en maatregelen zo groot zijn, dat men liever de huidige vorm van principieel, strijd baar blad bewaart, dan het karak ter van een al te critiseerend dag blad aanneemt. Dat zou waarschijn lijk noch het beginsel, noch het dagblad ten goede komen. Tenslotte staat men voor het feit, dat de Katholieken niet een poli tieke partij kunnen vormen hier over later waarschijnlijk, maar feitelijk over Conservatieven en La bour zijn verdeeld. Een katholiek dagblad zou nooit meer dan een groep kunnen vertegenwoordigen. Een twede probleem; de invloed op de niet-katholieken. Allereerst moet men niet vergeten, dat de ka tholieke pers met haar voorlichting over Spanje en de door Rusland be zette gebieden een unieke plaats in het land inneemt. D&ardoor krijgt men een behoorlijk aantal niet- katholieke lezers. Vervolgens trek ken Katholieke lezers van de grote dagbladen in „Letters to the Edi tor" een hobby van iederen En gelsman te velde tegen de daar het materiaal-contin- TNDIEN gent niet verhoogd wordt, zal de eerstkomende 3 a 4 maanden nagenoeg geen materiaal beschik baar zijn om oorlogsherstelschade aan woningen uit te voeren in Midden-Brabant. Het Tweede Ka merlid Andriessen heeft daarover den minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw geattaqueerd en erop gewezen, dat het aanwe zige materiaal beter bestemd kan worden voor het herstel van wo ningen dan voor objecten als tuinmuren, serres, tennisbanen, steenen kippenhokken e.d. gehuldigde ideeën Indirect blijkt dus de invloed van de katholieke pers op de publieke opinie niet onbe langrijk. TTiermee hoop ik enigszirs een inzicht gegeven te hebben in de katholieke pers in Engeland, en de problemen, die eraan vast zitten een weinig duidelijker te hebben gemaakt. Het is ontzettend moeilijk voor ons om deze te begrijpen, en pas na lange waarneming begint men de Engelse mentaliteit te ont dekken. Moge één van de resultaten zijn: meer abonnementen op de Engelse katholieke weekbladen in Neder land. Iedere boekhandel zal U gaar ne daarin helpen. Willesden Green, Londen. 19 Aug. J. DELLEPOORT, pr. rpEN AANZIEN van het oe.'ork van lord Killearn aan Batavia blijkt reeds tien dagen geleden tus schen Londen en nen Haag over eenstemming bereikt zijn. Volgens een officieel communi qué van het Britsche consuiaat- g'cneraal te Batavia komt lord Kil learn vandaag naar aan. ÜEN GERAFFINEERDE roof- overval is gepleegd op het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Uit c.e safe zijn vele aanaoteeker.de stukken en andere goederen van groote waarde gestolen. De portier van het postkan tdor die door de politie gekneveld is gbvonden, is gearresteerd omdat hij vermoede lijk in het complot betrokken is. enige hoofdredacteuren predikanVndaIe S J' de beroem- predikant, gaven me allen het Nieuwe pastoors te 7 er hoy den en Groede Subregent P. Backx directeur der K.A. afd. Vrouwen A AN den zeer. eerw. heer A. de Kort is door Z. H. Exc. d-n Bisschop van Breda eervol ontslag verleend uit zijn bediening van rector van het Gasthuis te Halste ren. Deze za-1 woeden opgevolgd c.oor den zeer. eerw. heer P- Hack sinds 1932 pastoor te Terheijden. De pastoor van Groede (Z.V1.) de zeer. eerw. heer C. G, J. J. van Hooydonk, werd overgeplaatst naar Terheijden. De nieuwe herder van- de Antonius-parochie is 5 Febr. 1891 geboren, in 1917 tot priester gewijc. en sinds 1938 pastoor te Groede. Zijn plaats zal aldaar worden ingenomen door kapelaan G. Drie sen Deze werd 31 Octc' jr 1898 te Oosterhout geboren. Op 14 Juli 1924 ontving hij het H. Priester schap. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Graauw (ig24>. Hoo- tt(1927) op Zoom (1932). Het jaar daarop volgde de benoeming tot kapelaa-n aan &e Sacramentsparochie te Breda. Hier was hij o.a. directeur van de Congregatie van O. L. Vr. Onb Gntv, (vrouwen en meisjes) en van de Meisjescongregatie. Voera' het Gidsenwerk had zijn m.zjndere" belangstelling. De installatie te Grot de zal plaats hebben op 6 September a.s. Tot zijn- opvolger is benoemd de zeer. eerw. heer J. van Boxel, di recteur der K.A. voor die vrouwen en db vrouwelijke jeugd in het Bisdom Breda en rector tier Ka- techisten. Voordi in was kapelaan van Boxel rector van her. EX.- huis 'te Hulst. Hij we.'d in 1912 geboren en in 1337 tot priester ge wijd. De nieuwe directeur der K.A is prof. P. Backx, sub-regent var.- het klein-seminarie te Dongen. Hü zag in 1915 het eerste levenslicht en werd onmiddellijk na zijn wij- iding in 1940 tot professor be noemd. Voorts benoemde Z. K. Exc. tot subregent van het seminarie Ype laar oer.- eerw. heer N. Verdonk; tot Conrector van het Liefdege sticht te Breda en godsdiorst- leeraar aa-n de Kweekschool en Middelbare Meisjesschool den eerw. heer P. Kriellaars; tot kapelaan te Hontenisse den eerw. heer A. Meeuwissen; tot kapelaan te Roo sendaal (H. Hart) den eerw. heer R. van der Heijden; tot kapelaan te Halsteren een eerw. heer J. Riomime; tot kapelaan to Savel den. eerw. heer Ed. van Wees. ÖTRALEND scheen de zomerzon, over den feestelijk versierden feest- trein. Dennegroen en oranjeappels langs de kanten, vroolijke bego nia's voor de raampjes en opgewekte gezichten van blije menschen daar boven, Dat is zoo ongeveer het beeld van den eersten trein, die Zaterdag morgen Noord en Zuid weer rechtstreeks verbond. (Van onzen specialen verslaggever). liet was inderdaad een uitgezoch- te zomerdag voor dit heugelijke festijn. Een- dag van nationale be- teekenis ook voor ons volk. En zij, die dit konden toonen, hebben het niet nagelaten. Enthousiast juichen de mensehen troffen wij overal aan- waar de trein de spoorwegovergan gen passeerde. Op het station in Dordrecht stond een keurige groep verkenners opgesteld, die drie har telijke yells liet hooren, voor het rijtuig waarin Z. K. H. Prins Bern hard en de directie-leden van de N. S. hadden plaats genomen. Er waren trouwens veel hooge gasten. Wij noemen den Belgische ambas sadeur L. R. Nemry; den zaakgelas tigde der Fransche ambassade M. Renaud Sivan; R. Henning, direc teur der Belgische Spoorwegen; M, Marechal, directeur des Wagon Lits te Parijs; de Commissarissen van de Provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant; de directeuren-ge neraal van Waterstaat en Verkeer; hooggeplaatste officieren: Er.gelsche gasten enz. Wy naderen de Moerdijk, Het Hol- landsch Diep pelykt een zilve ren meer, waarin dansend de vele bootjes weerkaatst worden. De Oranjewimpels wuiven een vrien delijk welkom en boven den toegang der brug wapperen de nationale kleuren van Frankrijk, België en Nederland als een broederlijk sym bool van herstelde eenheid. Het gezelschap stapt uit. Voor aan de Prins, begeleid door Ir. W. Hupkes, den president-directeur der Ned. Spoorwegen en diens klein dochter, de jongejuffrouw F. Bos man, die de speciaal voor dit doel vervaardigde schaar aan den Prins zal aanbieden. En dan precies om 10.38 knipt de Prins 't lint door. Als in een bevrijdende roes, wapperen de Oranje-stukken uiteen. De Moer dijk is geopend. De harmonie van de N. S. speelt het Wilhelmus en als de laatste klanken van ons volkslied over het water wegklin- ken. loeien de sirenes der vele booten. De trein fluit een vreug delied. De verbinding is hersteld. Ir. Hupkes bestijgt het spreekge stoelte. Hij wijst op het groote be lang van dit herstel voor het na tionale en internationale spoorweg verkeer en vertelt het een en ander over de historie van de brug. Al degenen die hieraan gewerkt heb ben, hebben daarbij niet mir.der doorzettingsvermogen getoond, dan onze voorouders en spr. brengt hen hiervoor, mede namens de directie van de spoorwegen gaarne groote hulde en dank. Op de eerste plaats de ingenieurs, die in samenwerking met de ingenieurs van den Rijks waterstaat, dit groote werk hebben geleid; voorts ook de directies van de ondernemingen, die het hebben uitgevoerd. Vooral echter hulde aan den Nederlandschen werkman, die het mogelijk heeft gemaakt, dat in zoo'n korten tijd het papieren plan tot werkelijkheid kon worden, dat daardoor in belangrijke mate zal bijdragen tot or.zen roem en wel vaart. Ir. Hupkes betuigt vervolgens zijn dank jegens Prins Bernhard, voor de plechtige opening der brug. Spr. besluit met de beste wen- schen voor de toekomst van het va derland. Het gezelschap wandelde vervol gens over de brug. Voortgestuwd door den langzaam opstoomenden trein, die zijn vreugde door hooge fluitstooten, telkens weer verkon digde l De eerste passagiers. He eerste passagierstrein, die de gerestaureerde brug passeerde was Zondag de extra-Diesel voor de Ned. Reisvereeniging, die naar Brussel ging. Aan de reis namen ook verschil lende Belgische en Zwitsersche autoriteiten deel. Bij de brug stop te de trein.' Op uitnoodiging van den penningmeester der Ned, Reis vereeniging werd toen een dronk uitgebracht op H. M. de Kor.ingin. In Roosendaal begaven zich de genoodigden naar de restauratie kamer, waar dr. van Waard, de alg. voorzitter der Vereeniging, hen officieel begroette en woorden van dank tot de Ned. Spoorwegen richt te die met het herstel van dezen verkeerschakel zooveel had bijge dragen tot het toeristische verkeer tusschen België en Nederland. Aan het Brusselsche Gare du Nord werd het gezelschap verwel komd door den Ned. Consul-Gene raal. Tijdens een maaltijd voerde de burgemeester van. Brussel 't woord en zeide te hopen, dat beide lan den die in het verleden gemeen schappelijk hadden geleden, mede door het herstel van de Moerdiik- brug in een tijd van voorspoed zou den mogen deelen. Een groep Engelsche padvinders bezocht ons land en bracht ook een bezoek aan H. M. r.f. ')nlnfiln- 11 M. vond dat van die vroo- luke knapen zoo aardig, dat zi) zich te midden der kortgebroekten liet kieken. Veiligheidsraad Woensdag bijeen TAE VEILIGHEIDSRAAD krijgt werk met klachten van gevaar met de Sovjets sympathiseerende landen. Het nieuws over de klacht van Tito, dat de Amerikanen tal rijke Joego-Slavische schepen largs den Dor au vasthouden is ternau wernood koud, of de Oekraine wil Griekenland als „een gevaar voor den vrede in den Balkan" beschouwd zien. Naar aanleiding van de dien overeenkomstige klacht door de Oekraïne bü den Veiligheids raad, heeft de Raad deze klacht op de agenda van a.s. Woensdag geplaatst. De Grieksche regeering wordt er door de Oekraine van beschuldigd „tallooze grensincidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens door ge waper.de eenheden van het Griek sche leger uit te lokken". Verder wordt de Grieksche re geering van vervolging van minder heden in Macedonië, Thracië en Epirus. aan de Dardanellen TN ANTWOORD op de aanspraken der Sovjet-Unie op. eer., aandeel in de verdediging der Dardanellen heeft Turkije thans per nota aan de Sovjet-Unie bekend gemaakt, dat de Sovjet-verlangens „niet in over eenstemmir.g zijn met Turkye's souvereiniteit en met de interna tionale verhoudingen". Turkije is niet van meening dat de overeen komst van Montreux niet meer bij de huidige situatie zou passen.

de Stem | 1946 | | pagina 1