Monument van vernuft en durf TRUMAN WACHT TITO ZWIJGT Er zijn nog 51. OOOpolitieke geïnterneerden 10 maal Breda-Dordt 9 maal Roosendaal-Dordt 8 maal Vlissingen-Roosendaal Bij de heropening der Moerdijkspoorbrug Soldij verhoogd Een bijeenkomst onder voorzitter schap van Lord Killearn zou tot beslissende resultaten kunnen lei den, verklaarde hij DE l«fc »i v.V\l \G VAN HET EERSTE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG VRIJGELATEN? TURKIJE TEGEN SOVJET-PLAN Minister van Maarseveen over zijn plan TWEEDE JAARGANG No. 548 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E, LANGENHORST; Mr Dr A. J J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland VRIJDAG 23 AUGUSTUS 194G UITGAVE STICHTING ..DE STEM*» Directeur j. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur j. j. h. A. BRUNA Aigem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7. tel 102; Red J. v d. BROEK, -ijbureau Oostburg. Nieuwst?. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N J karhof yoOALS reeds is gebleken uit de gegevens die wij gepubliceerd hebben over de nieuwe dienstrege ling der Spoorwegen, die a.s. Maan dag in verband met de heropening 1491 DE WATERWOLF vreet het land tusschen Holland en Bra- HöA) bant weg en de breede scheiding ontstaat. Nieuwjaarsdag 1812. Een spoorbrug van bijna 1J4 K.M. lengte ver bindt de beide landsdeelen. Najaar 1944. De Duitsche wolf vernielt zes van de veertien over spanningen weer ligt er de breede waterscheiding. 24 Augustus 1946. De spoorbrug is voorloopig hersteld. De eerste trein rolt er weer overheen Tn enkele zinnen wordt dit zoo maar even vastgelegd. Doch wat steekt daar al niet achter! De St. Elisabethsvloed van 1421 was een tragedie zonder weerga, die niet alleen aan duizenden het leven kostte, maar ook een verkeershin- dernis bracht, welke op het samen groeien der landsdeelen zeer belem merend werkte. Biesbosch en Hol lar dsch diep werden als het ware een symbool van interregionale moeilijkheden. Boven en beneden den Moerdijk duidde'een scheiding aan. die vaak pijnlijk werd gevoeld. Een stukje geschiedenis vw/ww De openir.g van de spoorbrug op den eersten dag van het jaar 1812 had een lange voorgeschiedenis. Ir. ons overbedachtzame landje was de aanleg van den eersten spoor weg in 1839 reeds vertraagd met opmerkingen als zou de melkgift der koeien bij het gezicht van het vervaarlijke ijzeren monster plotse ling opdrogen. liet aanleggen van spoorbruggen ging vergezeld van de somberste profetiën omtrent de dijkbreuken, welke daarvan het gevolg zouden zijn. Het kruiende ijs zou in den winter de bruggen meesleuren. Als levenslustige roofdieren, als vam- pyrs zouden ze zich aan de schat kist vasthechten en deze leegzuigen. Toch kwamen er bruggen; 1856 bij Maastricht en Westervoort, 1861 Hattemerbroek. 1865 Zutfen, 1866 Venlo. 1868 Culemborg, 1869 Zalt- bommel. TVt aar dat woelige en breede wa ter bij den Moerdijk zou toch onmogelijk te bedwingen zijn?. Dan kent men de Nederlandsche ingenieurs niet. waarin zestig jaren geleden evenveel vernuft en durf zat als thans. In Maart 1866 be gonnen de grondboringen, waarna er vijf jaren larg door honderden arbeiders van verschillende spoor wegmaatschappijen aan de brug is gewerkt. Op acht millioen raamde men de kosten. Met 5Vz millioen kwam men klaar en de pijlers wa ren zoo solide gemaakt, dat ze thans zelfs gereed gemaakt kunnen worder. voor dubbel spoor. Veertien overspanningen van elk 103 Meter droegen de treinen van Holland naar Brabant en van Brabant naar Holland. Groot feest is er niet geweest by de plechtige opening op 1 Jan. 1812. Maar een groot feit was het wel waarover alle waterbouwkundigen in Europa spraken: Geen enkele andere brug in ons werelddeel be reikte toen die lengte. jaar 1944.We weten het nog heel goed, hoe toen de Moer dijk in de vuurlinie lag. Er wis geen kans, om de brug bij verras sing te nemen. Het dynamiet der Duitschers deel maar al tegoed zijn werk. Zes van de veertien over spanningen werden zoodanig be schadigd. dat zij niet meer hersteld water terecht. Twee pijlers werden water terechta Twee pijlers werden volkomen vernield, evenals het Noor r»e Hue ]5ndh°oM. Het Zuidelijke landhoofd -verd eveneens beschn- digd, doch minder ernstig. In Juli J)E soldij van den dientplichti» soldaat is verhoogd, zoodat hii gedurende de eerste 3 maanden van zijn verblijf onder de wapenen in plaats van f 3.50 thans f 5.25 per -week ontvangt. Sinds kort is bovendien de soldij van den soldaat, die 3 mnd. in op- leidirg is geweest en die voldoet aan de eischen van geoefendheid, Verhoogd tot f 7 per week. van het vorig jaar begon men het herstelkarwei. Men maakte een plan op, waardoor vier bogen konden vervallen en de heele brug dubbel spoor zou krijgen. Nu de treinen weer over het breed water ratelen, is het nog niet de definitieve brug, welke ze gebruiken. Voorloopig blijft ze enkelspoor. Maar dit is toch een groote da tum in de geschiedenis van den herstelarbeid. De spoorwegverbin ding tusschen Brabant en het Wes ten wint enorm aan snelheid en comfort en frequentie. Het is weer een dier tastbare blijken van het feit, dat we ondanks alles vooruit gaan, dat het normale vredesleven dichterbij komt. Het moge ook een symbool zijn van het beter onder ling begrip der landsdeelen. Neder land komt er weer bovenop! Ook dit geslacht kent nog vernuft en durf! TAAT het komende bezoek van Lord Killearn aan Batavia 't begin van een laatste fase in de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zou kunnen beteekenen, blijkt uit Sjahrirs verklaring, dat naar zijn gevoelen een bijeenkomst onder voorzitterschap van den Engel- TRUMAN-ATTLEE-STALIN BIJEEN yOLGENS den correspondent te New York van de Evening Standard zouden Truman, Attlee en Stalin „ergens in Europa" waarschijnlijk in October een bijeenkomst houden, tenzij de in ternationale toestand verbetert. r\F het Amerikaansche ultimatum dat morgen tusschen 11 en 13 uur afloopt, heeft Tito nog geen antwoord doen hooren. Het schijnt in ieder geval wat indruk gemaakt te hebben, want volgens een AFP bericht uit Bel grado, zouden de inzittenden van het eerste Amerikaansche vliegtuig, dat op 9 Aug. in Slovenië tot lan den werd gedwongen, zijn vry- geiaten. In Washington echter werd be kend gemaakt, dat noch van Joego slavische noch van Amerikaansche zijde bevestiging van dit bericht was ontvangen. Een Amerikaanschl radiobericht wist te melden, dat de vrijlating slechts twee leden der be manning betrof. Hoe het echter met de waarheid van dit bericht ook zij, in Washing, ton werd druk geconfereerd over wat zou gebeuren als Joego-Slavië geen bevredigend antwoord op het ultimatum zou geven. T7 De wnd. afgevaardigde bij den Veiligheidsraad, Johnson, werd daartoe naar Washington ontbo den. Men verwacht dat de V.S. de kwestie dan zonder meer aan den Veiligheidsraad zal voorleggen, die dan op 26 Aug. zou bijeenkomen. Men maakt zich overigens weinig illusies over het functioneeren van den Raad, want er is alle kans dat de zaak zal stranden op het veto der Sovjet-Unie. In dat geval zou den de Ver. Staten zich moeten Heden zon onder 19,49 u., maan onder 18.20 u. Zaterdag zon op 5.37 u., maan op 1.56 uur. Weersverwachting geldend tot hedenavond: In den vroegen ochtend plaatselijk optrekkende mist of nevelveiden. Zwaar be wolkt met tijdelijk eenige lich te regen of motregen. Vooral in het N. en W. van het land. Tot matig toenemende wind tus schen Z.W. en N.W., minder zon, maar weinig verandering in temperatuur. beperken tot de gewone diploma tieke pressie bv. het afbreken van de betrekkingen met Joego-Slavië. De Amerikaansche ambassadeur in Joego-Slavië heeft zich inmid dels naar Tito begeven, die zich in een plaatsje nabij de Oostenrijksche grens bevindt. schen diplomaat tot beslissende resultaten zou kunnen leiden, „als de Nederlanders althans een vaste politieke lijn zouden vol gen, waarover een wüdloopige en gedetailleerde raadpleging met de regeering in Nederland niet noo- dig zou zijn." Intusschen zal lord Killearn de eerste week van zijn verblijf weinig contact kunnen opnemen met de republikeinen, daar Sjahrir naar Djokjakarta is vertrokken om defi nitieve besprekingen over het nieuwe kabinet te voeren. Men ver wacht, dat Sjarifoedin in dit kabi net tot minister van propaganda zal worden beroemd. Afgevaardigden van Chineesche vereenigingen en groepen hebben .te Soerabaja besloten geen cleel te nemen aan de komende conferentie te Pangkalpir.ang, daar daardoor de betrekkingen tusschen Indonesiërs en Chir.eezen ongunstig zouden kun nen worden beinvloed, zoolang de onderhandelingen tusschen de Ne derlanders en de Indonesiërs nog niet beëindigd zijn en daar event, afgevaardigden slechts een klein deel -der Chineesche bevolking zou den vertegenwoordigen. Nederlandsche mariniers namen bij een te Soerabaja ondernomen uitval tegen TRI-strijdkrachten, 700 man gevangen. De eigen-verliezen waren twee dooden en vier gewon den. Vooretellen Inzake Oardanellen verworpen (~)OK Turkije heeft nu geantwoord op de Russische nota inzake de Dardanelien. Dit antwoord is volgens berichten uit Ankara op gesteld na overleg met de Britsche en Amerikaansche ambassadeurs. De Turksche verklaring zegt uit drukkelijk, dat Turkije het Sovjet der Moerdijkbrug ingaat, beteekent de nieuwe reisregeling een aanmer kelijke verbetering voor West-Bra bant en Zeeland. Wij hebben thans alle gegevens in ors bezit. Hier volgen ze beknopt. Op het traject Dordt-Breda rij den 12 treinen. De eerste vertrekt uit Dordt om 5.45 uur en verder gaat er telkens 2 uur later een trein tot 21.45 uur. Bovendien ver trekken er nog treinen om 14.45 u., 16.45 u. en 18.45 u. Van Breda naar Dordt gaan er 10 treinen. En wel de eerste om 6.44 uur en zoo vervolgens telkens 2 u. later, met dien verstande dat er ook een trein om 9,41 naar Dordt vertrekt. Wat het traject Dordrecht-Roo- sendaal betreft, hier loopen 9 trei nen, w.o. 2 Pullmantreinen, die res pectievelijk om 12.15 uur en 18.15 uur in Roosendaal arriveeren en aar.sluiting geven naar Esschen (De Pullman stopt niet in Dordt). Van de 7 andere treinen vertrekt de eerste uit Dordt om 6.45 uur. En daarna gaan er telkens 2 uur latei- treinen weg. De laatste vertrekt om 20,45 uur en komt in Roosen daal aan om 21,41 uur. Roosendaal-Dordt wordt ook ne gen maal verreden, w.o. eveneens 2 Pullmantreinen (om 11,55 en 17,20 uur- die evenwel dan in Rotterdam stoppen. De eerste trein vertrekt om 7,29 uur, daarna om 9,29, 11,14, 13,29, 15,29, 17.32, 19.29 en 21.29 u. Naar Zeeland zijn er var.uit Roo sendaal 8 goede verbindingen naar Vlissingen. De eerste is om 5.45 u„ daarna om 7.50, 10, 13.50 en vervol gens elke 2 uur later tot 21.50 u. Retour zijn er op dit traject 8 verbindingen, waarvar. om 5 uur de eerste uit Vlissingen. Daarna gaan er treinen tot Roosendaal om 6.13, 7.34, 10.53, 12.50, 13.24. 15.34, 17.03, en 21.17 Van Roosendaal uit zijn er ver schillende goede verbindingen met Amsterdam voorstel, dat alleen de Zwarte Zee mogendheden aan de nieuwe on derhandelingen zouden deelnemen, niet kan aanvaarden eri" wijst het voorstel tot de gemeenschappelijke verdediging var. de zeeëngten van de hand. Turkije stemt slechts toe in een bespreking van het vraagstuk der Turksche zeeëngten, wanneer alle betrokken landen en de ge allieerden er aan deelnemen. In ambtelijke krlr.gen te Washing ton beschouwt men de Russische eischen als een poging om over Turkije dezelfde macht te verkrij gen als over de satellietstaten in O. Europa. De Amerikaansche belan gen in het betrokken gebied be staan vooral uit olieconcessies. VAN DE 25.000 NOG VRIJ TE LATEN PERSONEN IS ER VOOR 20.000 REEDS ONDE RDAK. AP 15 Augustus bedroeg het aantal politieke delinquenten, dat in de kampen op berechting wachtnog 51.012. Om het getal van on geveer 25.000 geïnterneerden te bereiken, is op dit oogenblik de vrij lating niet van 40 of 45 duizend, maar van omstreeks 25.000 delin quenten vereischt. Van deze 25.000 zullen er zeker 20.000 in hun oude fa. miliemilieu of anders bij andere fam ilieleden onderdak vinden, 't Vraag stuk der huisvesting beperkt zich dus tot omstr. 5000 personen en dat over het heele land verspreid. Dit vraagstuk is op te lossen, temeer waar voor hen, die niet onmiddellijk gehuisvest kunnen worden, door gangshuizen en doorgangskampen worden ingericht. Aldus mededeelingen van Minister van Maarseveen in zijn radiorede over het vrijlatingsvraagstuk. TVe minister heeft een warm en waardig pleidooi gehouden voor deze vrijlating. Hij heeft er op ge wezen, dat dit vraagstuk niet zon der barmhartigheid kan worden op. handeld of gekweld heeft, komt vol gens de regeeringsplannen voor buitenvervolgingstelling in aanmer king. met hun ouders in een onbezonnen oogenblik zich voor den wapen- dienst bij den vijand hadden op gegeven. Wel zal bevorderd worden, dal de lichtste gevallen uit deze categorie voor een spoedige berechting in aanmerking komen. Met nadruk heeft de minister er nog op gewezen, dat de vrijgelate nen zich- waardig dienen te gedra gen. Anders kunnen zij weer opge pakt en berecht worden. Mr. van Maarseveen was zeer dankbaar voor de hulp der Kerken en der vakvereentglngen. Aan de illegale werkers vroeg hii nog één gelost, want wat door de Duitschers Aan de plannen ligt ten grondslag Otter, nl. dat zy, die in de donker en hun Nederlandsche handlangers en opsomming van 21 catego- ?te dagen van ons volksbestaan, hun rieën van misdadige gedragingen. ^en 1" de waagschaal hebben ge- Zij, die geen handelingen vervuld steJd V001 het vaderland en het hebben, welke onder deze 21 cate- wettig gezag, thans hun wettige gorieën vallen, worden buiten ver- overheid zullen volgen, ook daai 1waar hun inzichten van de hare en hun Nederlandsche handlangers aan het Nederlandsche volk mis daan is, kan niet met een of twee jaren kampstrai worden uitgeboet. De straf, die de staat toepast, moet nuttig zijn, voor het algemeen welzijn. Natuurlijk kan het heulen met volging gesteld. Zij, wier handelin gen wel onder de 21 categorieën afwijken, vallen, kunnen alleen dan vrij den vijand niet ongestraft biijven. gelaten worden, indien zij tot de 0r-ze vijanden hebben door t ver TMTnnr fHfr. «if'l'ftffpn moo- nipf irpttpViip minfinr ciaVinl/Htyon hoViivivoti t.TPriPVl Vftn ftllfi «TOddPlilk^ 61 Maar dit straffen mag niet geschie den ter voldoening aan onze gevoe lens van afkeer, wrok of haat. Niemand van wien bewezen kan worden, dat hü zyn medemenseh moedwillig verraden en aan den minder schuldigen behooren. Een richtlijn is door den minister Ingetrokken, nl. die, volgens welke personen, die bij gewapende forma ties dienst hebben gedaan, bij uit zondering in vrijheid gesteld kun- vijand overgeleverd heeft, of dat hg nen worden, bv. als zij op jeugdigen zijn medemenseh lichamelijk mis- leeftijd tengevolge van een conflict treden van alle goddelijke en menschelijke wetten den vloek van boven over hun wereld afgeroepen, zoo besloot de minister. Mogen wij, door het volgen van het richtsnoer der christelijke barmhartigheid, Gods zegen over ons dierbaar va derland waardig worden.

de Stem | 1946 | | pagina 1