AIIAAME NOTA AAN lIMffl Klacht en wederldacht BE VIN Lord Killearn bemiddelaar rvoor nieuwe besprekingen PARIJS Toestanden in Indië onder de loupe UNRRA IN OPSPRAAK ^Sovjet-spionnen in rj) Unrra=uniform in Duitschland Binnen 48uur verkla ring geëischt voor vliegtuig-incident '\VEEDE JAARGANG No. 547 %- Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER herschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs fpij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per ,ost 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; ..-jsse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7, tel. 102; Red J. v d BROEK, ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden. Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N J. KARHOF IN MALAKKA waren 42 Neder landse he jongens, die belijdenis deden bij de Protestantsche nood- gemeente en na 3 maanden waren ze op 2 na tot 'n leven van openbare zonde vervallenHet bezoeken van dansgelegenheden en bioscopen en het gebruiken van voorbehoed middelen wordt verplichtend ge steldDat waren geluiden, welke in de Generale Synode der Gere- formeerde Kerken werden gehoord. Aan het front in Soerabaja zit- ten nu mariniers in de stellingen van twee Britsch-Indische divi siesZij kunnen niet afgelost worden door de Landmacht, omdat die nergens goed voor is dan om doodgeschoten te wordenHet is één groote tuchtlooze rotbende, geen vertrouwen in de leiding, t kleeding slecht, gevoel van on- I machtZoo stond in het Leid- sche dagblad „De Kroniek" te |f lezen. T^f ededeelingen van de2«n en dergelijken aard In de moeder - landsche pers blijken in Indië de grootste ontstemming te hebben gewekt. Majoor Keunir.g van de Xe Brigade op Java heeft aan alle manschappen een vlugschrift uit gereikt, waarin bovenaangehaalde beschouwingen worden vermeld en met den meesten klem tegenge sproken. Een veldprediker van de Xe Brigade, Ds. Hofland, rekent af met hetgeen er ter synode-verga dering is gezegd. Als veldprediker Van de bedoelde noodgemeente op Malakka verzekert hij met klem, dat het andersom is, dat er van die 42 misschien 2 in openbare zonde zijn vervallen. H|j noemt het ook te eenenmale onwaar, dat men in dienst gedwon gen wordt om naar bals en bios copen te gaan, dat men gedwongen wordt van prophylactische midde len gebruik te maken. Nee, het is juist zoo. aldus Ds. Hofland, dat het verboden is om deze middelen aan de menschen officieel uit te iken. re En Sergeant Poortman van den Leger Voorlichtingsdienst valt niet ~voj< alleen de beweringen ter Synode S? scherp aan, doch legt tevens uit dat wat ,.De Kroniek" afdrukte geheel bezijden de waarheid is. Ook op de prestaties van onze jon gens in het Leger kunnen we trotsch zfjn, hun stemming en ge- Bind heid zijn voortreffelijk. „Al dit geschrijf en gepraat treft ons persoonlijk zoo weinig. Wel zijn wij bezorgd voor den indruk, dien het op hun, die wij in het Vaderland achterlieten, zal maken. Daarom protesteeren wij fel en na drukkelijk en herhalen wij nog maals onzen eisch.- dat zij die ge meend hebben ons zoo diep te moeten trappen, tot bezinning zui len komen en na het instellen van een diepgaand onderzoek de vuile smet, die zij op ons hebben gewor pen. zullen uitwisschen. In het openbaar, zooals zij ons in het openbaar hebben belasterd" 1 Deze tegenspraak klopt in groote lijnen met hetgeen Aalmoezenier Lam in verschillende spreekbeur ten over deze materie heeft ge zegd. Ten overvloede heeft de Le gercommandant thar.s een officieel onderzoek gelast. We zullen er dus nog wel meer van hooren. Tntusschen hgt voor ons nog een andere klacht over toestanden in Ir.dië en wel meer bizonder aan- gaaide de Nica. Pater H. Geurtjens M.S.C., die een belangrijk deel van zijn leven wijdde aan de Missie op de Kei-eilanden, doet in „De Nieu we Eeuw" ernstig beklag over de handelwijze der Nica ten opzichte van ziekenverpleging en onderwijs op die eilanden, die „gecentrali seerd" worden. De PTT heeft ter gelegenheid van het Staunton-wereldschaaktour- Inooi, dat op het oogenblik te Droningen wordt gehouden, het bovenstaande speciale poststempel Vervaardigd. De bloeiende HoIIandsch-Indi- sche School der Missie is haar ont nomen en neutraal verklaard, ter wijl de directeur, die een priester missionaris was, werd vervangen door een Protestant. Op de hoofdstatie der Tar.em- ber-eilanden, werden alle missiege bouwen verwoest: het woonhuis der missionarissen met bijgebou wen, school en internaat voor ka- techisten, internaat voor leerlingen der vakchool en werkplaatsen, dorpschool, kerk, woonhuis der Zusters, meisjesinternaat en zie kenhuis. Ook in vele andere dor pen zijn kerk en pastorie verwoest. Al deze gebouwen waren hoofdza kelijk van ijzerhout opgetrokken. De Jappen hebben ze omver ge haald en daarvan in de bosschen schuilplaatsen en stellingen opge bouwd. Nu komt de Nica en verklaart al dat door de Japs gestolen materiaal voor oorlogsbuit en eigent het zich toe. Daü.rvan bouwt zjj naarstig woningen voor allerlei hoogere en lagere regeeringsambtenarer.al leen aan het missiepersoneel wordt niet gedacht; dat telt blijkbaar niet mee en kan blijven huizen in hutten van bamboe en palmblade ren. Zeer geschikt om het prestige van den missionaris bij den Inlan der hoog te houden Van deze klacht kan men moei lijk zeggen, dat ze ongegrond is. Des te meer reden voor de betrok ken autoriteiten, om er hun volle aandacht aan te scheuken, Hij arriveert einde der week in Batavia Generaal Spoor terug naar indië s "VTAAR onze correspondent te Batavia ons telegrafeerde, zal de Britsche bijzondere gezant voor Zuid-Oost-Azië, Lord Killearn, einde deze week in Batavia arriveeren. Hij zal dezelfde bemidde laarsrol hebben als destijds Lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr), teneinde nieuwe besprekingen met Sjahrir te openen. Zondag jl. werden op den Cauberg te Valkenburg de kampioenschap pen van Nederland op den weg verreden. De 18-jarige Cor Kleef- stra uit Amsterdam werd winnaar by de amateurs. HU kreeg een lauwerkrans die er mocht zyn. EREPATRIEERDEN, die ba- gage e.d. missen, kunnen zich in verbinding stellen met den re- pa trieeringsdienst. afd. bagage, Paulus Potterstraat 2, Amsterdam. QENERAAL Sir Frederick Mor gan is „wegens reorganisatie" van zijn functie als chef van 't Unrra-werk voor verplaatste per sonen in Duitschland ontheven. Tussehen hem en La Guardia is groote oneenigheid ontstaan. Dit door verschillende krasse bewerin gen van Sir Fred. JJorgan. Morgan zorgde voor een wereld sensatie, toen hij, in den afgeloo- pen winter verklaarde, dat er een goed georganiseerde en gefinan cierde exodus van de Joden uit Europa aan den gang was. Hij zei, dat vele Joden bij den exodus een behoorlijk bedrag aan geld bij zich hadden. Joodsche organisaties beschuldig den hem onmiddellijk van „anti semitisme". Hij heeft er zich bovendien over uitgeiaten, dat Russische agenten Unrra-kampen in Duitschland gebruikten om hun spionnage- activiteiten te bemantelen. DE communisten in Ohina hebben een regeering te Charbin in het leven geroepen. Zij zouden volgens hun zeggen in staat zijn een leger van 10 millioen op de been te bren gen. La Guardia, daar over ondervraagd, deelde mede, dat Sir Fred. Morgan deze bewering nog niet met bewijzen heeft gestaafd. De Amerikaan- sche militaire gouverneur in t bezette Duitsch land heeft het be richt, dat „lieden die onrechtmatig Unrra- uniformen droegen veelal le den der geheime Sovjet-politie zouden zijn", over dreven genoemd. Hij verklaarde voorts, dat de uit LA GUARDIA Polen vluchtende Joden voedsel, kleeding en onderdak zouden blij ven ontvangen. Hij verwachtte, dat er de komen de twee maanden duizend per maand zouden zijn. De hoofdroute der vluchtende Jo den gaat niet meer over Berlijn, maar over Weenen, waar hun aar- tal van 8000 opeens tot 30.000 is aangegroeid. "P)E regeering van de Ver. Sta- ten heeft aan Joego-Slavië een nota doen toekomen, volgens welke zü binnen 48 uur een be vredigende verklaring eischt voor het neerschieten van de Ameri- kaansche vliegtuigen. i_ 2 nota is door Dean Acheson, on der-minister van Buit. Zaken, aan den Joego-Slavischen zaakgelastig de te Washington overhandigd. Amerika eischt het onmiddellijk op vrije voeten stellen van vliegtuig- bemanningen en verder dat zij on gemoeid Joego-Slavië zullen verla ten. De nota luidt verder: „Indien binnen 48 uur na de ontvangst van deze nota dóór de Joego-Slavische regeering aan de eischen is vol daan, zal de regeering van de V.S. handelen volgens de door haar ver kregen bewijzen en de haar door de Joego-Slavische regeering gegeven verklaring. Zoo niet, dan zal Ame rika den Veiligheidsraad verzoeken onmiddellijk bijeen te komen en de noodige maatregelen te nemen. Het met voorbedachten rade en zonder waarschuwing vuren op een onbewapend passagiersvliegtuig van een bevriende natie is in de oogen van de V.S. strijdig met het inter nationaal recht en met de principes van menschelijkheid. TJADIO Belgrado heeft 'n ver klaring van Tito aangehaald waarin de maarschalk verklaart zelf de gedwongen landing van een Amerikaansch vliegtuig te hebben bijgewoond. Ons volk heeft vrede en vrijheid lief, ging Tito voort, al zullen som mige imperialistische mogendheden ons van het tegendeel beschuldigen, maar wij willen' geen vrede tot el- ken prijs. „Het probleem van thans is de controverse tussehen werkelijke de mocratie en reactie. In geen geval is er sprake van een worsteling tus sehen Oost en West", besloot hij. De Amerikaansche ambassadeur in Joego-Slavië zal vandaag een bezoek brengen aan Tito, teneinde met hem persoonlijk de kwestie van het neerschieten van Amerikaan sche vliegtuigen te bespreken. Naderhand meldde Anp-Aneta uit Singapore: Het doel van zijn bezoek is be sprekingen te voeren met de leiden de persoonlijkheden van beide par tijen. Deze besprekingen zijn zuiver van informatorischen en van voor- loopigen aard. Men verwacht, dat Lord Killearn slechts 2 of 3 dagen op Java zal blijven. Het lijkt waar schijnlijk, dat als op nuttige wijze van de goede diensten van het hoofd van de Britsche diplomatieke vertegenwoordiging in dit gebied gebruik zal kunnen worden ge maakt, hij waarschijnlijk voor na dere besprekingen terug zal keeren. Het wordt van bevoegde zijde ont kend, dat Lord Killearn's bezoek op eenigerlei wijze in verband zou staan met de regeling ten aanzien van het terugtrekken der Britsche troepen uit Java. Volgens een bericht uit Batavia zal op de besprekingen ook cie rijstkwestie behandeld worden. T egercommandant lt. gen. Spoor is gister weer per vliegtuig naar Batavia teruggekeerd. Over de eerste divisie, die zeer binnenkort naar Indië zal vertrekken, zei hij, dat in Nederland het uiterste is ge daan om deze troepen goed voor te bereiden. QNDER DE FEESTEN, die de Kerk in den loop van het jaar viert, ne men de Mariadagen een voorname plaats in. Waar de kerkelijke feest dagen de geschiedenis van onze Ver lossing herdenken, 'aar kon het ni_»t anders, of Zij, die daarin zulk een voorname rol vervulde, treedt by de viering der heilige gedenkdagen, vaak op den voorgrond. Het is ons dan tel kens, of we een der hoofdstukken le zen uit dat wondere boek, waarin Gods liefde en Gods weldaden voor de menschenziel staan vermeld, of wy een der stralen ontleden van het licht, dat van den hemel doordrong in de duisternis van de wereld en waarin wy als verlosten leven en ons bewegen. Nog steeds gaat die geschie denis van Gods genaden voort in het leven van iederen mensch en Zijn licht straalt nog over ons. En zoo zien we ook nieuwe feesten ontstaan, die dat oude licht ontleden en Gods lief de laten zien, zooals zU tegemoet treedt aan de nieuwe nooden der menschen. Zoo zagen we het feest ontstaan van het Hart van Jesus, dat een mensch- heid, waarin de liefde was verkoeld, moest herinneren aan den vuuroven van liefde, die er brandde in het Hart van God en waaraan wij onze verkilde harten konden verwarmen. En daar naast ontstond in dezen tyd, waarin wij leven, het feest van het Onbe vlekte Hart van Maria, als een nieu we boodschap van Gods goedheid, als een vervolg op de levensgeschiedenis onzer ziel, als een nieuw geneesmid del tegen de kwalen der menschheid. jr^oor Maria's Onbevlekte Hart te vereeren brengt de Kerk hulde aan de Allerzaligste Maagd Maria en be schouwt onder het symbool van dit Hart de allervurigste liefde van ziel der Moeder Gods voor Christus Haar Zoon; tevens gedenkt zij dankbaar haar goedheid jegens de door het goddehjk Bloed verloste menschen- zielen. Zy vereert dit Hart, dat de eer ste rustplaats was voor Christus, toen Hy de zondige wereld kwam verlos sen; het eerste tabernakel, dat «e Hostie Christus omsloot. Zy vereert het Hart. dat voor onzen tyd een toonbeeld is van ware en zuivere lief de tot God en wyst de geloovigen door Maria zelf aangemoedigd op deze toevlucht in den nood, deze vluchthaven bij het stormgetij der ziel Zy wijst de kinderen van den Vader op het wijde moederhart, waaraan de moegestreden mensch rust en vrede vinden zal, wanneer hy deemoedig zijn kleinheid erkent. Dit feest van het Onbevlekte Hart van Maria, dat wij vandaag vieren beteekent voor ons rijkdom aan ge naden, die wij niet achteloos voorbij mogen laten gaan. jyTaria is in deze dagen van neer-, gang degene, d e herstelt en be houdt. Terecht blikken tot Haar op de oogen van ieder schepsel, omdat de milde hand van den Almachtige, al wat Hy heeft geschapen, heeft her schapen door Haar. De hernieuwing die wy moeten nastreven in dezen tyd, moet beginnen by onszelf en het is op de eerste plaats een inwendige vernieuwing. Het is een werk van veel genaden, die wy kunnen putten u;t het Hart van God door bemiddeling van Haar, die voor ons met Moeder- lyke goedheid is begaan. voor het eerst te Albanië wil ver» goeding van Italië Oostenrijkhoeft Zuid-Tirol niet t>EVIN, de Britsche minister van Buit. Zaken, verscheen voor het eerst ter Vredesconferentie en wel als voorzitter van een ple naire bijeenkomst, waarop begon nen is met het hooren van zes staten (niet-officieele deelnemers aan de conferentie) over het vredesverdrag met Italië. Albanië verklaarde bij monde van gen. Hodja, dat het tegen de fascis. ten gestreden heeft, zich op eigen kracht heeft bevrijd en groote scha de heeft geleden. Het heeft, zoo luidt de verklaring, dezelfde rech ten als de 21 andere landen ter conferentie en wenscht 't vredes verdrag met Italië mede te onder teekenen. Ook heeft het land recht op vergoeding van oorlogsschade. De Egyptische gedelegeerde eischte herstelbetalingen van Italië en afstand der oase Djiaraboeb en het plateau van Solloem in Libyë aan Egypte. Hij dror.g ook aan op het verleenen van onafhankelijk heid aan Libyë. De Italiaansche ac tiva in Egypte eischte hij voor her stelbetalingen op. Dr. Gruber, waarnemend minis ter van Buit. Zaken van Oosten rijk. die te Parijs is aangekomen, heeft verklaard, dat Oostenrijk geen aanspraken doet gelden op annexatie van Zuid-Tirol. Hij drong er tevens op aan. dat Oostenrijk vrijen toegang tot Triest en de noodige faciliteiten in het havengebied zou krijgen ter ontwik keling van zijn overzeeschen hat - del. Gruber maakte bekend, dat de Oostenrijksche regeering bezig is met het opstellen van een „rood boek", waarin bijzonderheden ver meld zullen zijn over het Oosten rijksche aandeel in den strijd tegen de Nazi's. Australië heeft een aantal voor stellen ingediend, die ten doel heb ben de ontwerp-vredesverdragen meer conform te maken met de be ginselen van de internationale be- trekkingen, die vervat zijn in het I Atlantisch Handvest en het Hand- I vest der V.N.

de Stem | 1946 | | pagina 1