WERELDKAMPI OENSCHAPPEN WIELFIJDEN IE ZüRICH was alles mogelijk Arie van Vliet is theore tisch de sterkste doch zal tegen Gérardin en Senfft- Ieben slag moeten leveren Een prognose Internationaal Waterpolotournooi f~M eptunus van Aalst kreeg~^\ V den sagopalmJ IN 'T KORT Geen koek en ei tusschen Churchill en Roosevelt 1 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN i OP DE WEG TE ZüRICH 1946 HOOGTE VERSCHILLEN IN HET PARCOURS Züri=K- ^KEtRPÖNT EINDE I LENGTE PARCOURS 13.5 k m. AMATEURS 15 x 1 PROFS 20 x1<S77|V PELT Heel anders is het bij de stayers of beter gezegd, de wedstrijden achter motoren. Dit zal voornamelijk een ontmoeting worden tusschen Frank rijk en Zwitserland, daar de favorie ten voornamelijk uit die landen ko men. Onze stayerkampioen van dit jaar „van der Voort" zal het in ieder ge val hard te verduren hebben en het staat te bezien of hij tot een eervol resultaat zal komen. In vroegere wed strijden te Zurich kon hij figuren als Bes son, L emoine, Chaillot. e.a. op stukken na niet aan en eindigde meestal in de achterhoede. Toch wil len we niet al te pessimistisch zijn. Als favoriet gelden hier voorname lijk Besson (Zw.) en Lemoine (Fr.), die be.den dit jaar al verschillende zeges uit het vuur hebben gehaald, 't Belooft zeer zeker een spannenden strijd te worden met beslissingen op seconden en meters. (Speciale correspondentie) T\E LAATSTE belangrijke wielerwedstrijd voor het-begin der kampioen schappen is verreden. Voor dezen wedstrijd bestond van het begin af groote belangstelling daar het de laatste zou zijn waar Nederlandsche Belgische, Fransche en Zwitsersche babaanrijders eikaars krachten zouden meten. Algemeen heerscht de opinie, dat Arie van Vliet alles op alles zou zetten om dezen dag te zegevieren, daar hem de nederlaag in Kopen hagen wel dwars zou zitten. De res uitaten aan het eind van den avond wezen dit dan ook uit, door 'n ruime overwinning van onzen kampioen sprinter uit Woerden. TA«ze overwinning blijkt ook in een andere richting gunstig te werken, daar zijn prest ge nu nog grooter ge- wo'den is. Makkelijk zal hij den titel niet binneni halen, doch indien hij niet al te erg door den pechduivel achtervolgd wordt, zijn zijn kansen buitengewoon goed. Theoretisch is van Vliet de sterkste. Praktisch zal hfj nu en dan te kampen hebben met de Franschen Gérardin en Senfftlcben, die, waar zij kunnen een combinatie vormen om zoodoende te trachten de lauweren naar Frank rijk te sleepen. Dit combinatierijden meet men echter niet al te erg op- vetten, dar het slechts zelden voor- kemt. Op een vraag onzerzijds bij de jury van de Oerlikon renbaan dienaangaan de, kregen wij de verzekering, dat rr alles gedaan zal worden om deze dingen onmogelijk te maken. De ster onzer Zuiderburen is Jef Scherens, die eenige jaren wereldkam pioen is geweest. Hij begint echter den laatsten tijd erg wisselvallig te lijden. Sommige dagen is hij eenvou dig niet te slaan, op weer andere presteert hij buitengewoon weinig, zoo dat zijn kansen volledig afhangen van hoe hij in die dagen in vorm is. Hoe het ook zij, het is 'n rijder waar men steeds weer geducht rekening mee moet houden. De Fransche équipe bestaat uit de profs. Gérardin en Senfftleben. Bei den goede renners, die hun kleuren zeer zeker fel zullen verdedigen. Gé rardin is de oude rot en Senfftleben meer de opkomende figuur. Waar Senfftleben zijn winstkansen opoffert door anderen een beetje af te houden, krijgt Gérardin de gelegenheid de overwinning op te strijken. Voordat we ons praatje over de profs, besluiten, moet er nog een en kel woord worden gezegd over onzen tweeden prof sprinter: Derksen. Veel weet men hier niet van hem af, maar men is er van overtuigd, dat hij voor de noodige verrassingen zou kunnen zorgen. In Nederland werd hij tweede achter van Vliet, maar of hij het nu tegen grootheden zooals Scherens enz. zal kur.nen opnemen, staat te bezien. Wij hopen, dat zijn succes evenredig zal zijn aan het gejuich der toeschou wers, want daar kan hij op rekenen. Derksen staat hier goed aangeschre ven. Over de verdere deelnemers valt weinig te zeggen, daar ze van een la ger gehalte zijn en hoogstens wat van zich zullen laten hooren, indien zij kans zien voor verrassingen te zor gen. Bij de amateurs is Oskar Plan ner favoriet. Een buitengewoon snel en overlegd rijder, die zoowel m zijn moederland Zwitserland als in het buitenland veel van zich doet spre ken. Dezer dagen moest hij het op- n:men tegen onzen kampioen Hijze- lendoorn. Plattnei behaalde de over winning, maar Hijzeiendoorn werd n goede tweede; wat hij ook had ver diend, gezien zijn rijden en het feit, dat hij de baan niet kende. In ieder geval wordt hij voor een ernstigen tilelcandidaat gehouden. Over de overige amateurrijders kan men moeilijk een goed commentaar geven, daar ze meestal alleen in hun eigen land bekendheid genieten. Ei werden weinig buitenlandsche amateurs uitgenoodigd, daar ama teurswedstrijden hier weinig belang stelling trekken. We moeten dus maar afwachten, hoe de verschillende rij ders zich zullen houden. ROERING is toch nog eens in de getuigenbank verschenen. Het Neurenbergsche Tribunaal had z'n verzoek, opnieuw te getuigen, ter weerlegging van de verklaringen van een SS-arts, ingewilligd. De arts beweerde, dat Goering toege stemd had In, of afgeweten had van experimenten, waarbij menschen uit concentratiekampen als proefkonijn moesten dienen. Goering vertelde, dat hij niets af wist van het bestaan van een kamp arts in het concentratiekamp Da chau, een zekeren Rasche, die o.a. proeven deed, waarbij de longen van zijn slachtoffers zoodanig onder druk gezet werden, dat zij barstten. „Duizenden bevelen zijn namens mij uitgevoerd, zoodat ik niet alle bijzonderheden weet", zeide Goe ring en met trots voegde hij er aan toe: Men wist in Duitschland heel goed, dat, wilde men iets bereiken, men eenvoudigweg moest zeggen: „de rijksmaarschalk wil het heb ben." Hij ontkende overigens, dat hij bevelen van Hitier zou hebben ontvangen' om een bacteriologische oorlogvoerir. g voor te bereiden. Hij zeide wel, dat „ver dedigingsmaatregelen" genomen werden tegen een bacteriologischen oorlog, „zoodat wij van repliek zou den kunnen dienen ingeval de ge allieerden insecten zouden uit strooien over onze aardappelen." TN 1947 zullen ten minste 1000 ,,Aireywoningen" boven het in het bouwprogramma vastgestelde aantal huizen worden opgetrokken Het zijn z.g.n. montagewoningen volgens een beproefde Engelsche methode. Voor het waterpolotournooi te Sas van Gent bestond groote belangstel- l'ng. Het spel dat door de d ling. Neptunus tegen De Schelde Na een weifelend begin van Terneu- zen zetten de Scheldemannen de twee de helft in met volle kracht, wat de tegenstanders echter niet beletten er nog 3-0 van te maken. Even voor het einde wisten de Terneuzenaren de eer te redden (3-1). De Bruinvisch-ZZV. Voor de rust kon Zelzate nog iets in het midden brengen. In de tweede helft werd de Belgische grensploeg echter geheel overspeeld. Bij rust was de stand 3-0. en daarna opgevoerd tot 8-0. De Bruinvisch-Zeehond Comb. Doordat voor het begin geloot werd, kwam Zeehond de eerste ronde vrij en speelde een wedstrijd waarbij het de punten binnenhaalde met 5-0. Bij de rust was het 2-0. De Bruinvisch-De Schelde Spannender verliep de kamp tus schen deze ploegen. Om beurten kreeg ieders verdediging zijn werk. Na de rust kwam Sas in de meerderheid Tweemaal nette de Vriend en het vijf tal werd volgemaakt door Joh. v. d. Steen met een keihard schot (5-0). Neptunus-Zeehond Aalst kreeg hier een gemakkelijken tegenstander. Op den linkerkant lag een goede schutter die den stand tot 6-0 opvoerde. Het was een groote fout van Zeehond dat het dezen man te veel ongedekt liet. De Schelde-Zeehond Bij den wedstrijd om de 3e en 4e plaats had Zeehond een handicap, doordat ze na den zwaren strijd tegen Neptunus weer direct in het veld moest. De Schelde profiteerde dan van Het parcours van de wegwedstrij den om het wereldkampioenschap te Zurich, waarbq tevens een overzicht van de stijging en da ling van het parcours. De baan- wedstrijden worden verreden op de wielerbaan bij Oerlikon, welke eveneens op het kaartje vsorkomt. SCHAKEN HET STAUNTONTOURNOOI Euwe en Botwinnik weer gelijk. De 6e ronde van het Groningsche Stauntontournooi had de volgende re sultaten; Smyslov-O'Kelly 1-0, Steiner-Boles- lavsky 0-1, Botwinnik-Denker 0.5-0.5, Lundin-Bernstein 0-1, Szabo-Euwe 0-1 Najdorf-Stoltz 0,5-.05. Guimard-Flohr 0-1, Christoffel-Tartakower 0.5-0.5, Kottnauer-Kotov 1-0, Yanowsky-Vid- mar 1-0. De stand is thans: 1 en 2 Euwe en Botwinnik 5.5, 3 4 en 5 Den ker, Stoltz en Smyslov 4,5, 6 en 7 Tar- takower en Flohr 4, 8 Najdorf 3.5, 9 Kotov 3, 10 t.m. 14 Szabo, Bernstein, Boleslavsky. Kottnauer en Yanowsky 2,5, 15 en 16 O'Kelly en Lundin 2', 17 en 18 Guimard en Christoffel 1.5, 19 Vidmar 1, 20 Steiner 0.5. De 7e ronde heeft de volgende par tijen: Bernstein-Smyslov, O'Kelly- Steiner, Boleslavsky-Botwinnik, Vid- mar-Denker, Euwe-Lundin, Stoltz- Szabo, Flohr-Najdorf, Tartakower- Guimard, Kotov-Christoffel, Yanowsky -Kottnauer. de vermoeidheid van enkele tegenspe lers en wist na een niet spannenden match een niet te ruim verdiende over winning te behalen van 5-0. Neptunus-De Bruinvisch. De groote kamp en ook de span nendste was die tusschen de twee overwinnaars, Om beurten werd ge doeld, waarbij Sas het eerste. De re pliek kwam onmiddellijk weer via den Aalster linksche, die de plaats voor het vijandelijke doel had ingenomen. Hij maakte ook de 2-1 maar nog voor het keeren wist v. d. Steen den gelijk maker te plaatsen (2-2). Dan was het weer de beurt aan den man voor het Sassche net 3-2. Het spel werd hierna iets harder en het kwam ons voor dat de Neptunus-zeven het fair play wel eens vergaten. Uit een schermutseling ontstond 3-3, doch even te voren had de scheidsrechter gefloten voor ,.over zwemmen" en het bleef zoo. Goed dat vooral de laatste minuten de scheidsrechter de spelers in toom hield. Aalst wist er nog 4-2 van te maken, maar een gelijk spel zou beter de ver houding hebben weergegeven. Aalst werd winnaar van 't tournooi. LWENALS dit vorige Vrijdag en Zaterdag het geval was, zullen ook op 23 en 24 Aug. a.s. rijwielen1 op afstanden boven 40 km alleen worden vervoerd in speciale rijwiel- treinen, dus niet naar keuze van den reiziger. 'p'EN Ned, militair vliegtuig is voor de Engelsche kust tengevolge van motorstoring in zee gestort. De inzittenden werden door een Noorsche vrachtboot opgepikt. TVE ijzer, en staalindustrie in de Britsche zone van Duitschland is onder Britsch beheer gesteld om „een stevige controle uit te oefe nen." T^EN 23-jarig Engelsch meisje dat sinds haar 14e jaar zeer slecht zag en gedurende maan den zelfs geheel blind was, kan nu weer zien en wel doorde oogen van een op D-dag ge sneuvelden soldaat. In het oog heelkundig ziekenhuis te Man chester is diens hoornvlies bij het meisje overgebracht. Zij kan thans weer de kleinste let ters lezen. "MU het voorbereidend onderzoek terzake het leven en de deug den van Paus Pius X (Giuseppe Sarto) is voltooid, zal met de pro cedure voor Zijn Heiligverklaring 'n aanvang worden gemaakt. 1IET lijk van Mussolini is in een verzegelde stalen kist onder es corte van politie-agenten naar 'n j geheime begraafplaats vervoerd, waar het zal blijven liggen tot de politieke situatie stabiel genoeg zal zijn om het aan Mussolini's familie over te dragen. ,,Een echte oude democraat van de oude school" rnUSSCHEN Churchill en wijlen president Roosevelt sehijnt 't toeh niet steeds zoo koek en ei geweest te zijn, als men in 't ver leden wel gedaeht heeft. Deze in druk krijgt men tenminste als men het artikel van Elliott Roosevelt, den zoon van den v m. president, leest in het ma gazine „Look". Volgens Elliott Roosevelt be streed Churchill gedurende twee jaar de Ameri- kaarsche militaire leiders, teneinde de invasie in Europa via net Kanaal uit te stel ien. Hij zou ge tracht hebben een verandering in de zT geallieerde strate. I gje aan t,e bren- gen. „Onze troe- pen zouden door bergversterWngen hebben moeten dringen, welke hij - met een effen gezicht de zachte onderbuik van Europa noemde", aldus E. Roose velt. De schrijver citeert zyn vader ook tijdens een gesprek, waarin hij Churchill een „echte oude demo craat van de oude school" noemt. „Zijn eene groote doel is Groot- Brittannië dezen oorlog te zien over leven." zei president Roosevelt van Churchill. De V.S. zullen Engeland niet helpen om voort te kunnen gaan de koloniale volkeren te rin- gelooren. moet hij ook eens aan z'n zoon verteld hebben. Italiaansche memorandum verworpen TkE politieke en territoriale com- missie voor het vredesverdrag met Italië heeft het ftaliaansche memorandum verworpen. Het wilde in de inleiding van 't vredesverdrag zien beschreven, dat het fascistische regiem in Italië verantwoordelijk was voor het kiezen van de Duitsche zijde en niet het Italiaansche volk. Na een discussie van vier uren stel de de voorzitter van de commissie, Egelar.o (Z. Afrika) voor het me morandum niet als amendement te aanvaarden. Dit voorstel werd aan genomen: BENOEMINGEN. Bij K. B. zijn benoemd tot dijk graaf van den Nieuwe-Veerpolder, A. c. van der Have, te Oosterland en tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den Nieuwe Veerpolcler A. J. Lievense te Nieuwerkerk. SUB-COMMISSIE VAN DE UNO NAAR WALCHEREN. Donderdag 22 Augustus arrive :rt de .sub-commissie der geteisterde gebieden" var.' den economlschen en socialen rand van de Uno vcor een diledaagsch bezoek aan Nea:r land. De ëommdssie is voorn,: mens bc. sprekir.gen te voeren met versch.;. lende autoriteiten. Zfj zullen o.a. een bezoek brengen aan Rotterdam en aan Walcheren. AANVRAGEN VOOR OLIE- KLEEDING. De Kringsecretaris van de Stich ting van der.- Land-iouw in Oos. lijk Zeeuwsch-Vlaanderen verzaak ons het volgende bekend te mak De schriftelijke aanvragen vc. oliekleedirjg voor land- en tuinbes, moeten ^warden ingediend bij i plaatselijke commissie (zie adver tentie in dit blad). Hier volger.' dm adressen der plaatselijke commissies: Axel, W. de Ffcyter, le Verkor ting; BoschkapelleP. Verbist, Bosschestraat B 56; Clinge, A. J, Bonte B 362; Graa'uw, Alt. Staal; Hoek, J. J. Dieleman Koudepol- der; Hengstdijk Alb. 'Verschueren, post Kuitaart; Hulst J. Boel, Over damstraat 35; St. Jansteen, W. Bartz; Kloosterzande, Alf. de Nijs Koewacht; Jos. Bor.te; Beneden weg; Lamswaarde, Th. Cornells- sen S. A. 25 post Kuitaart; N. Namen: P. Apers, C 28; Ossenisse E. de Waal O. B 39; Philippine: J. Ccrnelissen, Notendijk 20; Ter- C F. van Acker, Oostkade 28; Stoppeldijk A. J. de Maat; Terhole neuzen; M. de Bruynede Jonge, St. Arana; Westdorpe; Hub. Kerck haert; aamslag W. Faas t- 170; Zuiddorpé en Overslag U. Buysse B 41. Breskens RAADSVERGADERING. De kwestie-van Melle. Afwezig de heeren J. A. Leen- houts en K. Maas. Daar het in de vorige vergadering genomen besluit om een bellen wa gen te koopen voor het vervoer van schoolkinderen van de Nieuwe Sluis, die dan tevens zou dienen ais trekker voor de brandweer, niet Britsche modehuizen stellen pogin gen in het werk om den overzee- schen handel in mode-artikelen te overtroeven. Een der wapens daartoe is deze roode tweed-mantel met diepe zakken en een »g. shawl-kraag.

de Stem | 1946 | | pagina 2