r SCHELLINGERHOUT Kampioen op den weg OUD-GIJZELAARS TROFFEN ELKAAR CT. Bonnen en geen glas, glas en geen bonnen Morgen titanenstrijd te Groningen Vier gedenkteekenen en twee gedenkboeken HELGOLAN „Dag van Verzet MET HONDERDEN D00DEN Rusland geen Dardanellen zeggen de Ver. Staten IN 'T KORT 375—OO TWEEDE JAARGANG. No. 544 Comm. V. Toezicht*. A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.25; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red J. v d BROEK, -ijbureau Öostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N J KARHOF Foutieve voorzieningen van den handel Min. Ringers antwoordt dr. Mol nE zeer onbevredigende glas- positie in de getroffen- gebie- t den, o.m. in. West-Brabant en Zeeland heeft, zooals wij eenigen tijd geleden meldden, het Twee de Kamerlid Dr. Chr. Mol uit Etten (KVP) eenige vragen doen j richten aan den minister van Openbare Werken en Weder opbouw. Dr. Mol wees er daarbij op, dat er groote or,tevredenheid bestaat over de onvoldoende glasverstrek king, met name op het ergernisge vende feit, dat er op papier glas toewijzingen werden verstrekt, doch dat deze toewijzingen niet werden gedekt door beschikbaar glas, ter wijl wèl glas verkregen kon worden in den zwarten hardel. TTit het antwoord, dat minister Ringers thans op de vragen van Dr. Mol geeft, blijkt, dat er inderdaad veel bonnen de getrof fen gebieden beschikbaar zijn ge steld, maar..,, dat door den han del het ingevoerde glas op andere wijze over het land is afgeleverd en wel naar gelang de omzetten der betrokken firma's in vroegere jaren. Het gevolg hiervan is ge weest, dal er glas beschikbaar was in gebieden waar geen bon nen waren en dat er bonnen wer den aangeboden in gebieden waar geen glas in voorraad was. Zwarte handel is mede door deze omstandigheden mogelijk geworden, zoo zegt de minister. Hij voegt er echter aan toe. dat hij in samen werking met zijn ambtgenoot van Economische Zaken maatregelen gaat treffen om in dezen toestand verandering te brengen. Het is nu maar te hopen, dat er met het treffen van, bedoelde maat. regelen haast wordt gemaakt, want het merkwaardige van de zaak is juist we hebben er destijds in 'n redactioneel artikel reeds op gewe zen dat er naar verhouding veel te veel glas naar het Noorden is gegaan, waardoor het Zuiden, er maar weer automatisch „bekaaid" is afgekomen. Als men in Den Haag zich nu maar voor oogen blijft houden, dat de groote achterstand die het Zui den heeft opgeloopen, nu zoo vlug mogelijk dient ingeloopen te wor den, dan kunr.en voor den winter nog heel wat menschen uit de na righeid geholpen worden! Overigens profeteerde de minister, dat indien SJAHRIR VRAAGT SPORTIVITEIT DE Indonesische republiek zal niet ineenstorten en riet door militaire actie worden vernietigd, waren de groote woorden van Sjah- ril- bij gelegenheid van den eersten verjaardag der onafhankelijkheids verklaring van. Soekarno. „Ome moeilijkheden met de Ne derlanders schijnen zich te ver meerderen", zoo ging hij verder. „Ik hoop dat de Nederlanders hun standpunt niet verslechterd hebben. De recente verklaringen van Nederlandsche ambtenaren klinken niet erg hoopvol. Ik neem aan. dat de betrokken par tijen een vredelievende regeling wenschen en om dit te bereiken moeten wij sportief en beheerscht zijn en een bezonken oordeel be houden. Als Sjahrir met „wij" de Indone siërs bedoelt, dan zijn de woorden erg gepast, want sportiviteit en be- heersching zijn daarginds niet al te vaak voorhanden. DR. MOL de toegezegde glaslevering uit het buitenland doorgaat (van 1 Juni tot 8 Aug. zijn 410.000 m3 inge voerd), de glasvoorziering een be langrijke verbetering zal ondergaan. Als het nu maar niet bij woorden blijft! rrOT lia van de Tweede Kamer is benoemd de heer L. J. Zimmer man te Amsterdam (P.v.d.A.) in plaats van den heer J. Hengeltnk, die de benoeming niet had aan vaard. TAR. A. W. Ausems, de bekende katholieke vrouwenarts, is, 75 jaar oud, te Goirle overleden. Zijn vele publicaties vooral maak ten zijn naam bekend; het meest wel zijn boek „10.000 baby's". 1400 -I700 AAN SLEESWJK 1700- IBOO AAN DENEMARKEN. I800-I890AAN ENGELAND 1890-1946 AAN DUITSCHLAND. 146 76 v PELT Binnenkort zal het eiland Helgo land worden opgeblazen. Op bo venstaand kaartje is aangegeven "e ligging van het eiland, een plattegrond van het eiland zelf en enkele punten uit het bestaan van het eiland. Heden zon onder 19.58 u., mu i onder 13.20 u. Dinsdag zon op 5.31 u„ maan op 23.19 u. Weersverwachting: meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenige regen Overwegend matige wind tusschen Z. en Z.W. Tempera- tuur ongeveer als gisteren. TAOOR het bevlagde St. Michiels Gestel, reden Zaterdagmorgen ruim 800 oud-gijzelaars om in het thans weer seminarie geworden „Beekvliet" oude herinneringen op te halen en daar gesloten vriend schappen te versterken, om te erva ren ook, dat de „geest van Gestel", zoo geromantiseerd toch werkelijk wel iets levends is voor allen, die gedurende tal van maanden tot dezen wonderlijken levensstaat wa ren uitverkoren. Schermerhom, de oude vertrouwensman', heeft dit on. formuleerbare trachten te formu leeren, in een lange, 'nu eens gees tige, dan weer gevoelige beschou wing, Anton van Duinkerken poog de het door 't vastleggen van een aantal humoristische en poëtische momenten uit het gijzelaarsbestaan, terwijl Dr. A. Kok een aanvulling gaf door het relaas der avonturen var de laatst-overgeblevenen die na Dollen Dinsdag zelfs nog even met Vught kennis mochten maken. TAe „buitenstaanders", die mede hadden, gecomplotteerd, om 't gijzelaarsleven te verlichten, kregen groote kaarsen van dankbaarheid opgestoken, met name de medische staf in het ziekenhuis te Den Bosch, ambtenaren der PTT aldaar, en politiewachtmeester Hendriks uit Oisterwijk. De Regent van het Se minarie, Mgr. Goyaerts, die als gastheer een welkomstwoord had gesproken, werd ook in dezen dank betrokken, alsmede de bevolking van het dorp, namens welke de bur gemeester sprak. Er bleken vier gedenkteekenen in den maak te zijn. één in het Semi narie. één in den ouden toren te St Michiels Gestel, één. in het zie kenhuis te Den Bosch en één op de plek in Goirle, waar vijf gijzelaars zijn vermoord. Twee gedenkboeken één van het verblijf in Haren en een van dat in St. Michiels Ges tel zijn zoo goed als gereed. TAe verdere dag is zeer genoeglijk gesleten. O.a. traden er twee voetbalelftallen in het veld, die als van ouds door het publiek zwaar met critiek werden bestookt. De blokkeeringskwaliteiten van een ze. keren back ten name Lieftinck wer den bv. zeer in twijfel getrokken oooooooooooooooooooooo TN Calcutta hebben oproerige Hin- doec en Mohammedanen een ..dag van daadwerkelijk verzet" op touw gezet,, waarbij het gedurende 3 dagen tot ernstige botsingen is gekomen. Volgens de nationalisti sche courant „Oostersche Express" zijn 600 personen gedood en meer dan 2500 gewond. Talrijke winkels rijn geplunderd en heel wat gebou wen zijn in brand gestoken. De Congresleider Sarat Sandra Bose heeft den Britschen gouver neur van Bengalen om meer mili taire hulp verzocht. Middelkamp op de tweede plaats JJET wegkampioenschap van Ne derland, dat Zondag onder enorme belangstelling te Valken burg werd verreden, werd gewon nen door den Zaandammer Schel lingerhout. By de amateurs ging Kleefstra uit Amsterdam als 1ste over de eindstreep. Het oorspronkelijk geprojecteerde parcours, dat een lengte had van ongeveer 9.5 km, en 20 keer gereden zou worden, werd door den Piov. Waterstaat afgekeurd. Vandaar dat 'n gewijzigd traject van ruim 6 km door de profs. 24 maal en door de amateurs 16 maal genomen moest worden, waar bij men ook den Cauberg even zoo vele malen moest beklimmen. Om 11 uur startten 87 amateurs en eenige minuten later vertrokken 72 profs. Dit groot aantal renners op dit kleine parcours maakte het geheel weinig overzichtelijk. Na drie ronden werd door den regen het afdalen van den Daelhemerberg zeer geyaarlijk, waardoor het tempo aanzienlijk ver minderde en zich een soort afvalwed- strijd ontwikkelde. Cracks uit den strüd Deze man met den tulband is Ko ning Abdullah van Transjordanië. Tijdens groote plechtigheden in Amman werd hij als souverein ge kroond. oooooooooooooooooooooo Renners, die machinepech of band breuk leden, gaven kansloos op en zoo verdwenen reeds spoedig tal rijke renners, onder wie de Korver, Schulte in de 7e ronde, Lambrichts, in de 9e ronde en Vooren in de 10e ronde. De kopgroep van de amateurs, waarin Kleefstra, Verhoeven en Voorting waren, werd door de profs, ingeloopen. Bij de amateurs behaalde Kleefstra met een gedecideerde sprintzege het kampioenschap. Nadat de amateurs verdwenen wa ren, was de stand by de profs. aan de leiding Schellingerhout, Syen en Schweitzer, die ruim 1 mi nuut voorsprong hadden op het pe- leton, waarin Middelkamp, Steen bakkers, van der Voorde e.a. zaten. Deze voorsprong groeide tot twee minuten, Toen nog vyf ronden te ryden waren, zette Middelkamp, goed gesteund door van de Voorde, de achtervolging in en met tiental len seconden slonk de achterstand. In de voorlaatste beklimming van den Cauberg rook Schellingerhout blykbaar het gevaar en demarreer de uit zijn groep op hetzelfde mo ment, dat Middelkamp c.s. aanslui ting kregen. Deze demarrage was net genoeg om het kampioenschap te veroveren, want Middelkamp, die in de laatste 5 ronden het uiterste presteerde, slaag de er niet meer in den Zaankanter te halen. De uitslag luidt als volgt Voor de profs, (afstand 149.16 km): 1 Schellingerhout, Zaandam 4 uur 31 m. 32.4 sec., 2 Middelkamp, Kieldrecht op 5 sec., 3 Sijen, Maastricht op 31 s., 4 Pauwels, Kieldrecht, zelfden tijd, 5 Joosen, Made id., 6 van de Voorde, Hulst 36 sec., 7 De Hoog, Amsterdam 55 sec., 9 Schweitzer, Maastricht 1 m. 10 sec., 9 Kuipers, Den Haag, 10 SCHAKEN Euwe moest een laten. veer T\E uitslagen vaji de 5e ronde van het schaaktournooi in Groningen luiden Boleslavsky-Smyslov o-l, Denker-Steiner 1-0, Botwinnik-Vid- mar 1-0, O'Kelly-Lundin 0-1, Bernstein -Szabo afg. in remisestelling, Euwe- Najdorf 0.5-0.5, Stoltz-Guimard 1-0, Flohr-Christoffel 1-0, Tartakower- Kottnauer 1-0, Kotov-Yanowsky 0.5-0.5 Zoo is dan de eerste week van „het grootste schaakevenement der laatste 10 jaar" voorbij. Bezien we de resul taten, dan kan men zeggen, dat deze, zeker wat de favorieten. Botwinnik en Euwe betreft, grootendeels aan de verwachtingen beantwoord hebben. De Russische kampioen won alle 5 partijen, terwijl Euwe in de laatste ronde een veer moest laten tegen den Pool-Argentijn Najdorf. Verrassend was eenerzijds de wijze, waarop Den ker zich weerde, anderzijds het vol komen falen van den tweeden Ame rikaan H. Steiner, die nog al eens last van tijdnood bleek te hebben. Ook de Zweed Stoltz bleek een geducht te genstander te zijn, getuige zijn 4 pnt. uit 5 wedstrijden. Hij heeft echter minder zware tegenstanders gehad dan den Amerikaanschen kampioen, zoo dat deze o.i. er wel iets gunstiger voor staat. Boleslavsky maakte een slechten start, terwijl zijn landgenoot Smyslov daarentegen zijn 2e plaats in de Russische schaakwereld wel bleek waard te zijn. Deze neemt thans met Tartakower 1) de 5e en 6e plaats in. Daarop volgen dan Kotov, Flohr en Bij de amateurs was Kleefstra de de snelste Vrancken, Hulst; op 1 ronde: li Ma- thijssen, Breda, 12 Kuipers, Den Haag, 13 Reuter Amsterdam, 14 Matena, Den Haag, 15 Gommans, Hoensbroek, 16 Liebregts, Eindhoven, 17 Evers, Wor- merveer, 18 van Gerven, Rotterdam,. THEO MIDDELKAMP Amateurs (afstand 99.44 km): 1 Kleefstra, Amsterdam 3 uur 3 m. 20 s., 2 Verhoeven, Overschie, id., 3 Voor ting id., 4 van Elshout, Made 5 sec., 5 Hulshoff, Den Bosch 2 m. 10 sec., 6 Janssen, Stein 3 m. 12 sec., 7 van der Plaat, Amsterdam, 8 Harmans, Amsterdam, 9 Plum, Kerkrade, 10 Gieseler, Rotterdam. JJUSLANDS eischen ten aanzien van de Dardanellen zullen door de Ver. Staten worden ver worpen. BiDnenkort zal dit officieel bekend worden gemaakt, in antwoord op de Russische nota. Het Turksche antwoord op de Russische nota zal nog eenigen tijd op zich laten wachten, daar Tur kije eerst de standpunten wil ken nen van de landen, die het meeste belang hebben bij een wijziging van de Conventie van Montreux. Najdorf (ieder 3 p.), welke laatste een alle remise. groot struikelblok kan zijn voor even tueele kampioenscandidaten, evenals Szabo, die met den Franschman dr. Bernstein met 2.5 p. de 10e en 11e plaats inneemt. De verdere volgorde is dan: 12 en 13 O'Kelly en Lundin 2, 14, 15 en 16 Boleslavsky. Yanowsky en Guimard 1.5, 17 en 18 Christoffel en Vidmar 1, 19 en 20 Kottnauer en Stei ner 0.5. De 6e ronde kan een beslissende ronde worden. Botwinnik krijgt dan Denker tegenover zich .terwijl Euwe tegen Szabo en Najdorf tegen Stoltz in het veld treedt. Over den uitslag is weinig te zeggen. Botwinnik is wel sterker dan Denker, maar of die meer derheid voldoende zal zijn om te win nen? Euwe is sterker dan Szabo, maar de nederlaag, die onze landskam pioen in Zaandam van den Hongaar te slikken kreeg, is wel een bewijs, dat de laatste niet te onderschatten is. Najdorf en Stoltz zijn aan elkaar ge waagd, zoodat -emise niet uitgesloten is. In ieder geval staat het wel vast, dat de 6e ronde een grooten invloed kan uitoefenen op het verdere verloop van het tournooi. Onze landskampioen heeft deze week nog de volgende wedstrijden op zijn programma staar.: 7e r. Euwe- Lundin, 8e r. Smyslov-Euwe, 9e r. Euwe-Steiner, 10e r. Botwinnik-Euwe. Voorwaar geen gemakkelijke week voor onzen landgenoot! We zijn er echter zeker van dat hij de Neder landsche kleuren met eere zal verde digen! 1) We hebben de afgebr. partijen hier bij als volgt getaxeerd: Bernstein- Kottnauer 1-0, Flohr-Tartakower, Bernstein-Guimard, Bernstein-Szabo Hitler wilde Engeland toch aanvallen 7TE Washington, is een geheim do cument gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Hitier het voornemen had Engeland biimen te vallen tus- schen Ramsgate en het eiland Wight. Het document is ter be schikking gesteld van den Ameri kaanschen aanklager te Neuren berg, Jackson. „Het doel van de operatie is het elimineeren van En geland als oorlogsbasis tegen Duitschland en indien dit roodza- kelijk mocht rijn, dit geheel te bezetten." Aldus het document. De voorbereidingen voor de landing moesten midden Augustus 1940 ge reed zijn. Het was de bedoeling de Engelsche luchtmacht moreel en potentieel uit te schakelen, zoodat deze niet langer een aarvalsmacht beteekende. Het Kanaal zou aan beide uiteinden door middel van een intensieve mijnenblokkade af gesloten worden. De Britsche vloot moest in de Noordzee door de Duitschers en in de Middellandsche Zee door de Italianen worden vast gehouden. Oostenrijk zal gehoord worden /AP de vredesconferentie te Parijs ging het Britsche voorstel om Oostenrijk de gelegenheid te geven zijn standpunt over het ontwerp verdrag met Italië uiteen te zetten, met 15 tegen 6 stemmen er door. VTGK. Dr. B. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, zal a.s. Woensdag 70 jaar worden. /"TRAAF Marchant et d'Ansem- bourg, voormalig commissaris der provireie Limburg zal 11 Sept. voor den Bijz. Raad van Cassatie terecht staan. Het Bijz. Gerechts hof veroordeelde hem onlangs tot 15 jaar. rpEN bate van het hulpbehoevende kind en van de TBC-bestrijding zullen bijzondere postzegels van 1V4 tot 7'4 cent met de beeltenissen van de prirsesjes worden uitgegeven. Izal

de Stem | 1946 | | pagina 1