Spoedige overeenkomst noodzakelijk NOG DRIE EX-SATILLIETEN Cacao en koffie We kunnen ons de tegenwoordige twisten niet langer meer veroor loven, zegt minister Jonkman met betrekking tot Indonesië De orgaan van het opperbestuur DISTRIBUTIENIEUWTJE TWEEDE JAARGANG No. 542 Comm. v. Toezicht: A. P. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v d. BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingei 75, tel. 2238 Red. N. J. KARHOF Sjahrir kabinetsformateur. Tiet was gisteren een jaar geleden dat Japan capituleerde en dat er een einde kwam aan den oorlog in het Verre Oosten en daarmede den geheelen oorlog. "VTinister Jonkman, de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, richtte zich ter gelegenheid hier van in een radiorede tot Indonesië, waarin htJ naging wat in het afge- loopen jaar bereikt washet herstel van het grondwettig gezag in ae Groote Oost er. Borneo, op Banka en BiUiton en de conferentie van Malino, waar de grondslag werd gelegd voor de vorming van het nieuwe Indonesisch staatsverband. Op Java, Madoera en Sumatra echter, aldus de minister, leven wij nog altijd onder oorlogsomstandig heden. Daar herrees noch hernieuwde zich ons koninkrijk, doch opende zich een nieuwe periode van ellen de en strijd. Daar kwam uit de Indonesisch- nationale beweging een staat in den staat te voorschijn, die als zoodanig moeilijk te aanvaarden is, ook voor wie langs wettigen weg op histori sche grondslagen vergaande demo cratische staatkundige hervormin gen verlangen, doch welke door zijn ontstaan met Japansche toestem ming en medewerking en door zijn inrichting en voortbestaand met behulp van Japansche wapenen en methoden de nederlaag van Japan schijnt te miskennen en voor Java, alsook voor Sumatra, een staats vorm schijnt te willen forceeren, waarvan de deugdelijkheid niet is komen vast te staan. En dat wordt verdedigd op den onjuisten. grond, dat het door Nederland mede ge dragen gezag zou zijn verdwenen, niet meer zou worden gewenscht en niet meer zou worden vertrouwd. Daar verkeert soms het edel stre ven van het Indonenisch nationalis me in daden, zijner onwaardig. De minister wees er verder op, dat we ons de tegenwoordige twisten niet langer kunnen veroorloven, in elk geval niet lang meer. Noch in ons eigen belang, noch in ons ge meenschappelijk belang, noch met het oog op de internationale ver houdingen. Gezamenlijk moet er binnen kor ten tijd tot een overeenkomst ge komen worden, waartoe de rede van H. M. de Koningin van 7 Dec. 1942 den weg heeft gewezen: de oude koloniale verhouding om te zetten in een verder samengaan in volkomen gelijkwaardigheid. Het wordt hoogste tijd, dat wij met el kaar op Java, Madoera en Suma tra, met Gods hulp vervullen, wat deze koninklijke rede ons heeft op gedragen, aidus besloot min. Jonk man. /"tok de It. G. G. hield op de eer- ste Terjaardag van Japan's ca pitulatie een rede, waarin hij de conferentie van Malino aanhaalde als een bewijs, dat een grondslag van onderling vertrouwen en vrij heid, die zoo naarstig wordt ge zocht door de Indonesiërs, verwer kelijkt kan worden in vreedzame samenwerking en volgens de richt lijnen aangegeven door de Neder- landsche regeering. Eerst als het Nederlandsche volk door het in el kaar slaan van de handen met de Indonesiërs het Japansche systeem zal kunnen uitbannen, zal de neder laag van Japan volledig zijn. Qoekarno heeft aan Sjahrir de opdracht verstrekt een natio nals l kabinet te vormen. Men verwacht, dat de volledige bevoegdheden, die de president in verband met den buitengewonen toestand aan zich getrokken had, dan wederom op den ministerraad zullen overgaan. Bij Semarang en Bandoeng vecht de T.R.I. toestand te Semarang is weer eenigszins ongeregeld. Men heeft kunnen vaststellen, dat in 't gebied van Semarang en Bandoeng de T.R.I. een actief aandeel neemt aan de gevechten met Nederlan ders. Met het oog op activiteit van terroristen zijn te Medan uitge breide huiszoekingen verricht door Britsche troepen, waarbij ze her haaldelijk in botsing kwamen met terroristen. Achttien Chineesche schepen met goederen uit Indonesië aan boord zpn aangehouden door Nederland sche schepen en met de goederen in beslag genomen. Evacuatie wordt hervat. Aieide de Gasperi, de minister-presi dent van Italië, pleit voor zijn volk op de Parijsche Conferentie, week medegedeeld. Gen. Mansergh heeft in een brief er op aangedron gen, dat bij hervatting der evacua tie voorrang zal worden verleend, aan hen, die door de Japanneezen zijn geïnterneerd. /Afficieus is door de Republikein- sche regeering een hervatting van de evacuatie tegen de volgende Tn CHINA is de strijd met de com- munistische troepen weer hevig ontbrand. Commissio-Gonoraal Een republiek binnen de rechtsorde van het nieuwe Koninkrijk Byrnes en Alexander vin- AANHOORD den Italië democratisch, Molotof niet TUOENSDAG waren Bulgarije en Hongarije aan de beurt om hun belangen voor de Parijsche vredesconferentie te behartigen. Hun betoogen liepen over een gedeelte parallel. Beiden bekenden ze schuld, de schuld van oorlogvoering aan de zijde van Duitschland, dat hun landen tegen hun wil in den oorlog tegen de geallieerden waren meegesleept, beiden onderstreepten verzachtende omstandig heden. beiden ook beklemtoonden vooral, dat hun landen zich thans met alle energie tot de democratie hebben bekeerd. T-kE TALRIJKE in de Kamerafdee lingen gestelde vragen inzake het wetsontwerp commissie-gene raal voor Ned-Indië is door den mi nister-president en door dien van Overzeesche gebiedsdeelen in- een uitvoerige memorie beantwoord. Daarin verklaren zij, dat de com missie niet is te beschouwen als een gedelegeerde van het opperbe stuur, maar als een orgaan daar van voor bepaalde taken, staande onder deszelfs gezag, bevel en toe zicht. Art. 62 der Grondwet laat h. i. geen twijfel over de toelaatbaar heid dezer wet. Het staat h.i. de Kroon zelfs vrij op wettelijken grondslag haar bevoegdheid van opperbestuur tendeele door vaststel ling van bepalingen door zulk een nieuw instituut te doen uitoefenen. De ministers zijn voorts van mee ning. dat de uitzending van de com missie ook buiten de wet om kan geschieden, daar de Kroon haar op gedragen functies van opperbestuur der buitenlandsche betrekkingen, oppergezag van land- en zeemacht- kan uitoefenen door middel van militaire en andere missies. Wat de republiek Indonesia be treft zeggen de ministers dat het in de bedoeling ligt deze staatkun dige organisatie na zuivering van de feiten van haar oorsprong de voor haar geëigende plaats te doen i" ,d® ,zadf van de Vredesconferentie er uit tijdens de debatten. Er BC'uisterd. nr wordt blUkbaar ook geslapen. Maar is dat te verwón- ven bij de langdurige besprekingen, waarbij ieder speech bovendien nog in twee vertalingen wordt voorgeleienT innemen in de rechtsorde van het nieuwe Indië en het nieuwe Ko ninkrijk op den grondslag van de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942. T.a.v. de positie van den It. G. G. in de commissie meenen de minis ters dat het om principieele en practische redenen niet wensche- lijk is hem slechts raadgevende stem te geven. Tn hun grieven tegen de voorge- stelde vredesverdragen liepen hun paden uiteraard iets uiteen. Giogief, die namens den Bnlgaar- schen premier het woord voerde, verzette zich tegen Griekenland's eischen op Westtharcië, een gebied, waarop zich geen enkel Grieksch dorp bevindt. Ook de schadeloos stellingen, die de Grieken eischten vond hij onredelijk. In zijn betoog kreeg hij de steun van Polen en de Oekraine, terwijl uiteraard de Griek sche minister-president Tsaldaris het heelemaal niet met hem eens was. De Hongaarsche premier strui kelde bij zijn beschouwing over het vredesverdrag, dat men zijn land wilde opleggen, natuurlijk over Transsylvanië, dat men aan Roe menië heeft geschonken, maar hij was wel zoo bescheiden om het niet heelemaal te willen hebben. Ook de economische clausules van het ver drag vond hij nog al stekelig. TAr. Wang Sjih Tsjih moet het nog gezegd worden, dat het een Chinees is? viel het niet geheel onvermengde genoegen te beurt vanaf gisteren drie dagen de voor zittershamer te hanteeren. Na Jan Masaryk Tsjecho-Slowakije die nogal wat tegen het Hongaar sche betoog had, en een Wit-Rus, die het nog niet zoo onverdienste lijk vond, vond Byrnes het tijd worden zich in de algemeene ge- dachtenwisseling te mengen om te antwoorden op de critiek, die door Rusland en andere naties naar aan leiding van de Amerikaansehe po litiek was uitgeoefend. Hij kwam er fel tegen op, dut Italië door Rusland als minder de mocratisch werd beschouwd dan de drie Balkanstaten, die door Rus land alleen als DE voorbeelden van ware democratie waren afgeschil derd. Hij teekende protest aan te gen een verkeerd weergeven van Amerikaansehe opvattingen. Wij maken, aldus Byrnes, kleine naties niet tot satellieten van de groote. „Hij verwierp de gedachte, dat de V. S. naar verrijking, gebiedsuit breiding of oorlogsschatting zou streven. Zij eischen slechts vergoe ding van schade. De critiek op Grie kenland vond hjj niet fair." NIEUWE BONNEN (Periode 18 t.m. 31 Augustus!. BONKAARTEN KA, KB, KC 608: 486 t.m. 490 brood800 gr. brood 491 brood 494 boter enz. 495 boter enz. 505 suiker 496 alg. 497 alg. 498 alg. 499 alg. 500 alg. 501 alg. 502 alg. B 94 res. C 94 res. B 95 res. 400 gr. brood 125 gr. boter 375 gr. marg. of 300 gr. vet. 500 gr. suiker 100 gr. bloem 200 gr. kaas. 250 gr. jam. stroop, enz. 50 gr. cacao. 50 gr. thee. 100 gr. koffie. 250 gr. z. zeep. 1600 gr. brood 800 gr. brood 100 gr. kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 608; 413 vleesch 100 gr. vleesch 414 vleesch 400 gr. vleesch A 76 melk 2 L. melk B 76 C 75 melk 3% L. melk BONKAARTEN KD, KE 608: 986 987 brood 800 gr. brood 994 boter enz. 250 gr boter 995 boter enz. 125 gr. marg. of 100 gr. vet. 005 suiker 500 gr. suiker 996 alg. 100 gr. bloem 997 alg. 100 gr.' kaas 998 alg. 250 gr. jam, stroop, enz. 999 alg. 50 gr. cacao 001 alg. 250 gr. z. zeep. D 94 res. 800 gr. brood E 94 res. 500 gr. rijst, kind. meel of kinder- biscuits. BONKAARTEN LD, LE 608: 913 914 vleesch 100 gr. vleesch D 76 E 76 melk. 6 L. melk. TABAKSKAARTEN ENZ.: T 43 V 43 V 44 X 43 X 44 2 rants, tab. art. en 2 rants, sig. v. mind, dan 18 ct. p. st. of een pakje ,,Pax" kerftabak van 40 gr. 100 gr. choc, en- of .suikerwerken. 2 rants, tab. art. 100 gr. choc, en- of suikerwerken. Margarine of vet naar keuze. Margarine en vèt zal rr.en in den vervolge naar keuze kunren koopen. De bonnen 495 boter geven derhalve recht op 375 gram margarine of 300 gram vet, de bonnen 995 boter op 125 gram margarine of 100 gram --et. Des- gewenscht kan men op een bon 375 gram margarine of 300 gram vet zoc- wel margarine als vet koopen en wel in de volgende hoeveelheden. 250 'gr. margarine en 100 gram vet of 125 gr. margarine en 200 gr. vet. Aardappelen. De bonnen voor aardappelen zullen afzonderlijk worden aangewezen. De bonnen voor melk zijn geldig t. m. Zaterdag 24 Aug. a.s. Voor de week van 25 t.m. 31 Aug. zuilen voor tabak, melk en aardappelen nog bon nen worden aangewezen. Extra vleesch. Deze week is wederom 100 gram ex tra vleesch beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per 14 dagen ont vangt. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 16 Aug. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 19 Aug. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen ,.413 en 913 vleesch" wor den ingeleverd. Rusland vond het blijkbaar nog niet het oogenblik om op Byrnes' betoog te antwoorden. Visjitkski kondigde althans aan, dat Molotof „te bestemder tijd en plaatse" over een en ander nog wel het woord zou voeren, en ging daarop zelf over tot de bespreking van de Hongaar sche verklaring. vroor het aanhoren van de laatste ex-satelliet van Duitschland, Finland, was de middagzitting van gisteren gereserveerd. De Finsche afgevaardigde uitte de hoop, dat territoriale verlichtingen van de wapenstilstandsvoorwaarden nu mo gelijk waren, met name ten aan zien van Finsch Karelië. Molotof kwam echter bij de daaropvolgende discussies snel die hoop de bodem inslaan. Hij vond de voorgestelde grenswijzigingen noodzakelijk in verband met de veiligheid van Le ningrad. De Zuid-Afrikaander Theron drong bij de verdere besprekingen aan op welwillendheid ais grondslag voor een blijvende en rechtvaardi ge vrede, en pleitte me» name voor Griekenland en het nieuwe Italië. De Er.gelsche afgevaardigde Alex^ ander verklaarde zich volkomen ac- coord met de woorden, die Byrnes 's morgens had gesproken en, uitte ook zijn verwondering over de Rus sische bewering.'dat Italië geen de mocratische staat Is. Overigens vond hij het vredesverdrag met Ita lië niet onrechtvaardig, maar had alle vertrouwen in zijn herrijzenis. Hij wilde Italië zoo snel mogelijk doen opnemen in de V. N. Ook Bi- dault sprak nog vriendelijke woor den over Italië. Voorinleveringsbon Sinaas" appelen. Zooals reeds is gemeld, zal aan kinderen, geboren in 1942 of later 500 gram sinaasappelen worden verstrekt. In verband hiermede dient men bon 007 alg. bij een de taillist in groente en-of fruit in te leveren uiterlijk op Donderdag 22 Augustus. De verzendhuizen en de fruitdistributie. Om ten aanzien van de distribu tieregeling voor fruit misverstand te vermijden worden de consumen ten er aan herinnerd, dat voor be stellingen bij verzendhuizen geen uit zondering wordt gemaakt op de ge stelde distributievoorschriften en dat dus uitsluitend tegen inleve ring van de voor fruit aangewezen nieuwe bonnen op basis van de aan gegeven hoeveelheid mag worden afgeleverd. Bonnen voor metalen keukengerei. Met ingang van 18 Aug. geven de bonnen 506 en 006 alg. recht op het koopen van metalen keukengerei. De bonnen hebben een waarde van twee punten, blijven voorloopig gel dig en kur.nen in combinatie met eventueel later aan te wijzen bon nen of met speciale punten „keu kengerei extra" worden gebruikt. De speciale punten „keukengerei extra" (uitgevoerd in roode of in blauwe kleur) blijven nog tot en met 14 Sept. geldig. Zij, die voor 18 Febr. jl. in het huwelijk zijn getreden of zich zelf standig hebben gevestigd, komen voor een aantal punten voor me talen keukengerei in aanmerking, voor zoover zij nog geen punten hebben ontvangen. Heden zon onder 20,04 uur, maan onder 9,17 uur. Zaterdag Zaterdag zon op 5,21 uur. Maan op 22,08 uur. Weersverwachting geldig tot hedenavond In den ochtend pla-atse- selijke nevel of mist overigens gedeeltelijk bewolkt met voor namelijk in het binnenland nog enkele buien. Zwakke ver anderlijke wind. Iets hoogere temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1