Stad en Land VELE LEDEN VRAGEN DEN MINISTER ~l Ned. tuinbouw wordt niet peëvenaard OPGENOMEN TEN HEMEL COMMISSIE GENERAAL STRIJDT MET CONSTITUTIONEEL RECHT INT KORT Russen ontkennen OOST-FRIESLAND NED. ANNEXATIE De Rijnscheepvaart Duitsch bestuur ingesteld Zwitser bracht boeken voor Oostburg DEN HAAG TE PREFEREEREN BOVEN BATAVIA /GROOTE gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Vrijdag a.s. komt het wetsontwerp tot instelling van een commissie-generaal voor Jndië in de Tweede Kamer en te voren heeft in de afdeelingen dier Kamer een onderzoek plaats gevonden, dat tot uitgebreide discussies aanleiding heeft gegeven. Een voorproefje voor de zitting van vrijdag? pa en eventueel ook door vreemde mogendheden in de financieele en economische reconstructie van In- die. Het zijn slechts een paar vra gen, welke wij hier releveeren. Er valt echter uit af te leiden, dat het onderwerp de noodige belangstelling zal ondervinden. Tn een paar meter telexcopy zijn de discussies op de gebruikelijke Wijze gepubliceerd. Daarin wordt verteld, dat eenige leden, vele le den. andere leden, sommige leden, verschillende zijden, eerstbedoelde leden, deze leden enz., enz., mee- nen, daten dan volgen de ver- toogen van al die leden en zijden. En dat is niet weinig. Om er echter een kort beeld van te geven, ver tellen wij er van, dat in een spel van positie en oppositie gevraagd is of de instelling van de commis sie niet strijdig is met ons consti- tutioneele recht en strijdig met art. 82 der Grondwet. Vragen richtten zich op de met Engeland gesloten overeenkomsten, over de houding der regeering t.o.v. de „republiek Indonesia", op de bevoegdheden van opper- en algemeen bestuur, op het aantal leden der te vormen com missie en op de personen, die men beoogt te benoemen. Hoe zal ieders taak er uit zien, hoe ieders be voegdheid, en tenslotte op de kwes tie of den Haag niet eerder de aan gewezen plaats is dan Batavia om een regeling te treffen inzake de deelneming door het rijk in Euro- DISTRIBUTIE-DIENST -GAAT BEZUINIGEN. TVOOR DEN MINISTER van ec. zaken is een commissie ir.g'j- steiddie tob taak heeft een onderzoek in te stellen naiar die mogelijkheid tot bezuiniging op de uitgaven van het Centraal Distri butie-kantoor en van de plaatse Hjkc distributie-diensten en toe zicht uit o oefenen op de door voering, van bezuinigingsmaatrege len die naaT aanleidin® vam door de commissie te geven adviezen door den minister zulltr. worden voorgeschreven. Oc Ook Rusland atoombommen WEN VAN DE officieele Russische waarnemers bij de atoomexpe rimenten te Bikini heeft verklaard, dat de Russische regeering binnen afzienbaren tijd van plan is een proefneming met een atoombom te organiseeren, waarbij waarschijn lijk leden van de V.N. zouden wor den uitgenoodigd. •JGA HET CONGRES van het Na tionaal Verbond voor gedepor teerden is de grondslag gelegd voor een internationaal verbond van ex- gedeporteerden. A LUMINIUMSULFAAT en aluin zijn vrijgegeven van distributie. JT\E BEROEMDE Engelsche schrij ver H. G. Wells is gisteren in den ouderdom van 79 jaren te Lon den overleden. ATORGEN zal een algemeene sta king van het trampersoneel over geheel België worden uitgeroe pen. Sinds Zondag staken de tram- diensten te Brussel. TyrHT INGANG van 12 Aug. is plaatsbespreking in alle trei nen. vertrekkende van Brussel naar Bazel. Parijs en Amsterdam nood zakelijk. Men kan reeds in Neder land reserveeren. JJET LIJK van Mussolini is 40 km. ten Z. van Milaan terug gevonden. Het bevond zich in een koffer, gewikkeld in twee rubber- zakken. "E'EN VLIEGTUIG met 25 jonge Pransche meisjesgidsen is in de bergen bij Dublin te pletter gevlo gen. Ongeveer 20 meisjes zouden verwondingen hebben opgeloopen. TZXACHTEN over in vrijheid ge stelde politieke delinquenten, die tegen omwonenden bedreigin gen met wraakneming uiten of op andere wijze zich gedragen in strijd met de aan hen opgelegde voor waarde dat zij zich als goede Ne derlanders moeten gedragen, kun nen ter kennis van de politieke re- chercheafdeelingen worden gebracht TiUSLAND kon de verzoeken van toelating als lid van de V.N. van Ierland en Transjordanië niet ondersteunen. Het Joodsch wereld congres heeft geprotesteerd tegen Afghanistan's verzoek om het lid maatschap der V. N. Gaan deportatie van Ouitaohe kinderen HET officieele Sovjet-Nieuws- bureau te Berlijn heeft de be richten van Britsche corresponden ten in Duitschland, dat de Sovjet troepen en geheime politie een raz zia zouden hebben gehouden op een groot aantal Duitsche kinderen in de Sovjet-zone en deze naar op leidingskampen zouden hebben ge zonden, tegengesproken. De Berlijnsche bladen, die door de Sovjets gecontroleerd worden, roemen deze berichten „een fascis tische provocatie, grooter dan vaa Goebbels" en een „lage provocatie voor een speciaal doel Volgens de Russen was de eigen lijke toedracht, dat 48 personen tusschen 16 en 23 jaar in Juli in Brandenburg wegens verscheidene misdaden werden gearresteerd. Hier onder bevonden zich leden van 2 geheime jeugdorganisaties, -ie ten doel hadden jongelingen op te lei den in het gebruik van wapenen en voor sabotage. Er waren vele hoeveelheden wapenen en explosie- va gevonden. tegen TVE OOST-FRIESCHE LANDDAG heeft zich ln een bijeenkomst te Aurich bezig gehouden met Ne- derlandsche annexatie-plannen, wel ke behalve het steenkoolbekken van Geilenkirchen en een grenscorrec tie ten Oosten van Nijmegen ook een gedeelte van Oost-Friesland zouden betreffen, aldus meldt de Duitsche nieuwsdienst in de Brit sche zor.e. Tijdens de besprekingen omtrent dit onderwerp werd tot uit drukking gebracht, dat „daardoor practisch alle Oost-Friezen gedwon. gen zouden worden hun streek, welke zü voor het grootste gedeelte aan de zee ontworsteld hadden, te verlaten". Tusschen de Duitsche Oostfriezer en de Nederlandsche Friezen, aldus werd naar voren ge bracht, hebben sedert eeuwen vriend schappelijke betrekkingen als tus- schen-goede buren bestaan en het kan niet in overeenstemming zijn met den wil van het Nederlandsche volk, dat Oostfriesland van Duitsch land zou worden afgescheiden". „Gerechtvaardigde aanspraken van Nederland, aldus kwam verder tot uitdrukking, behooren daarom op een andere manier geregeld te worden, opdat de goede betrekkin gen niet voor de geheele verdere toekomst in het gedrang komen". AUTORITEITEN ln de Ameri- kaansche, Britsche en Fransche zones van Duitschland hebben be sloten tot het instellen van een Duitsch bestuur voor de scheep vaart op den Rijn van de Zwitser- sche tot de Nederlandsche grens, te vens is toestemming gegeven tot den verkoop van brandstof en voedsel aan Nederlandsche en Zwltsersche maatschappijen, die den Rijn beva ren tusschen Zwitsersche, Nederland sche en Belgische havens. Maar werd voor epion aangexion TAE „SCHWEIZER SPENDE" is een ondexafdeeling van het Zwitsersche Roode Kruis. De Zwit sers zonden 22 kisten voi boeken naar Nedai'iand als geschenk voor het getroffen Oostburg Ze zonden haar voorzitter, den heer Schulze, mee als oegeleider, Z. 1. dag avond aat deze gast uit Zw.ueiland op het terrasje van de Notrd-Zuid- Hollandscre tram in Amsterdam waf te praten met twee Neder landers, een bekend schrijver en 'n bekend Zeeland-kenner. Dim. rookten iaaibp een sigaret Plotse ling veranderde het rustige too- neel, vertelt ,Het Parool" Er dook een levensgroote agent op, pistool in de vuist, die het drietal beval hem te volger.-. De heeren volgden, de agent nerveuzig cominandde- rend achter hen aan plus een stroom slenteraars. Consternatie op het Zondags-drukke Stations plein. Gefluister: „spionnen", op het politiebureau bleek dat de heeren gearresteerd waicn omdat zij Duitsch spraken: in opdracht van een rechereur van de P.R.A. die het maar verdacht 1 Er waren bovendien sigare'ter. rond gegaan uit een pakje waarop stond V 2, „en Zwitsersch merk waarvr de V fabriek aanduidende, 2 teteekent tweede kwaliteit De hee ren legimitc-erd-n zich. Desalni' min werden ze van kwart voor ne gen tot -t over tien vastgehou - den en hoogst onhebbelijk beje gend. Na die anderhalf uur moch ten ze naar huis. Aan den Zw'" serschen gast werden varontschul cigingen aagebodra voor die V derlanders schoten er cuses over. Fruitteelt moet wotden opgevoerd T\E OORLOG is ook aan de fruit- teelt in Nederland niet onge merkt voorbij gegaan. Groote op pervlakten boomgaard zijn door in undaties verwoest, andere door gra. naatvuur en bommen ernstig geha vend. Erger is nog de verwaarloo- zing van de boomgaarden geduren de den laatsten oorlogswinter en het eerste seizoen na de bevrijding, aldus de heer ir. G. de Bakker, rijkstuinbouwconsulent voor Zee land en West-Noordbrabant in een- radio-causerie in de rubriek ten be hoeve van den landbouw. Voor den oorlog werd er in Ne derland voldoende fruit geteeld om eiken consument tevreden te kun nen stellen. Wel werden er toen buitenlandsche appels en peren ge ïmporteerd, maar hier stond tegen over, dat er ongeveer evenveel Ne- derlandsch fruit werd geëxporteerd Wil het Nederlandsche fruit ech ter kunnen concureeren tegen den weer te verwachten invoer van bui- tenlandsch fruit, dan zal de fruit- kweeker al zijn krachten moeten inspannen om met iets goeds zoo mogelijk het beste aan de markt te komen. De gemiddelde fruitproductie per H.A. bedraagt thans in Nederland nog slechts 4.000 kg., terwijl de op brengst, die gemiddeld in een mo dern, goed verzorgd fruitbedrijf wordt verkregen, ongeveer 12.000 kg. bedraagt. Verbetering van do teelt levert niet alleen den eigenaar van het bedrijf voordeelen, maar ook het publiek, naarmate de pro ductie stijgt, zal het publiek im mers goedkooper fruit kunnen eten, zonder dat dit ten koste gaat van den fruitkweeker. De Nederlandsche fruitkweeker tracht door een weloverwogen keu ze van het te planten sortiment, het publiek het geheele jaar van goed fruit te voorzien. Het ziet er naar uit, dat het over enkele jaren wel mogelijk zal zijn geheel aan de vraag ook in de wintermaanden te voldoen. Het peil van den Nederlandschen tuinbouw en in het bijzonder van de fruitteelt wordt vrijwel ner gens ter wereld geëvenaard, dank zij de groote ontwikkeling, die de plattelander zich heeft verworven. dr. koenraadt geïnstal leerd als kanunnik Dinsdag mrgen werd Dr. W. Koenraadt, Vicaris van het Bis dom Breda als Kanunnik gelnstal leerd. De plechtigheid vond plaats voor de Hoogmis van het Hoog waardig Kapittel om 10 uur. Ten overstaan van de andere Kanun niken legde Dr. Koenraadt een eed af, waarna Mgr. Baeten hem bekleedde met de teekenen vaar zijn nieuwe waardigheid, de bonnet en mantilla. terugreisvisum. Ter inlichting van de belangheb benden heeft de commissaris der koningin in de provincie Zeeland burgemeesters er op gewe? dat zoowel vreemdelingen-paspoor ten als Identiteitsbewijzen zonder visum voor terugkeer geen recht gb ven op wedertoelating in Neder land. De houders vam deze docu menten kunnen zich ,'OOr bun ver trek uit Nederland door aanvrag door tusschenkomst van- de (Vreem delingen) politie van hun woon plaats bij een Visadienst Raatm- weg 41 te Den Haag) vasn een terug re is visum voorzien. de oestercultuur beleeft gouden dagen. De oestercultuur te Ierseke bloeit als zelden tevoren. De aanslag was in geen jaren zoo goed als thans en de vangst is buiten verwach ting groot. Schelpen- met 40 en 50 oestertjes en pannen met meer de.11 duizend exemplaren zijn geen uit zonderingen. De gunstige wcersge steldheid doch ook c.e au .iwezigheid van grootere hoe'veelheien za-nd. oesters in de Schelde, zijn hier van de oorzaak. De EngCscne re gv-erir.g heeft 60.000 pond sterling toegestaan voor den invoer van Zeeuwsche oesters, d.w.z. eens zoo veel als vorig jaar zij die slaagden Voor het in den Haag gehouden examen Coupeuse slaagden o.&. I. de Gronkel en M. Mattens te Axel en a. A. Vervoet te Westdorpe Het vakddplom-a naaimachine handel werd in Amersfoort bühaald door C. Verschuren uit Li'-ns .vaar de. Goes GEMEENTE GOES. De Gemeentelijke badinrichting aan de Beestenmarkt zal ln verband met de vacantie van het personeel van 13 Aug. tot Donderdag 15 Aug. des na middags half twee en van 19 tot Don derdag 22 Aug. 's nam. half twee ge sloten zijn. 960-O raadsvergadering Woningbouw en lyceum. De gemeenteraad vergaderde spoeditischend. Aanwezig wc ree.- 12 leden, afwezig de beide leden van KVP, de heeren Roose en van Bo ven en de heer Duvekot. Tót lid van de commissie van- Toezicht op het Middelbaar On dierwijs werd tenoemd de burge meester, mi. W. C. ten Kafe. De begrootingen 1946 van het Burgerl. Armbestuur en het Gast huis werden zonder discussie of h. s. goedgekeurd. Over een voorstel tot het bouwen van 9 voorloopige dubbele .wo ningen aan de Tulpstraat, die dan later tot 9 minimum arbeiderswo ningen of woningen speciaal voor groote gezinnen zullen worden om gebouwd, was men- het diet direct eens. De financieele comm.ssie had bezwaar tegen het bouwen van de ze woningen aan- de Tulpstraat waar middenstandswomn^tn wa ren gedacht. Nu zal dt grondprijs worden gedrukt Verschillende ler.er.- maakten tok deze en andere opmerkingen, maar na- verdediging door den burge meester, de heeren de Roo en Van Melle en met goedvinden van don raad ook door den directeur van gemeentewerken werd het voorstel r..h s. aangenomen Daarna kwam aan db orde het belangrijke voorste] om aan de RH.B S. een lyceum of gymnasium afdeeling te verbinden. Volgens de ramingen za, dit net eerste jaar totaal 3987,50 kosten. Aan subsidie v-an- rijk e.. buiten gemeenten en aan schoolgeld wordt f 2400 geraamd, voor de gemeente Goes blijft dan nog f 1587,50 te bekostigen Het waren vooral de heeren Vin gerling en Zuicema, die bjj de dis cussies bezwaar maakten tegen den korten termijn waarin en den haastigen spoed waarmede deze belangrijke zaak moet worden be handeld. Van de tafel van B. er. W. werd er met klem opgewezen dat men reeds lang deze zaak heeft voor bereid, maar plotseling is het be richt uit den Haag gekomen, dat men nu kans heeft en daarom mocht r.iet langer worden gewacht en de kans om nog dit jaar te kunnen beginnen niet voorbij ge gaan. Ten slotte veraerJgden a-11e leden zich ook met dit voorstel. Op een vraag van den heer Fran ken of de bevestiging var- een Mid delbare Technische school van de baan ls, merkte de heer Buys op, dat deze wellicht ook nog eens uit de lucht komt vallen wat dan volgens den heer de Roo toch te laat zal zijn om nog dit Jaar te kunnen beginnen. Hontenisse Geslaagd. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor civiel Ingenieur de heer J. F. Nee- teson, alhier. St. Jansteen TlfAT EEN MENGELING van ge voelens zal dat geweest zijn in de harten der Apostelen, toen zij stonden bij de geopende groeve, waar in zij enkele dagen tevoren het li chaam van Maria, waaruit de ziel ont vloden was, hadden neergelegd en waarin zij nu slechts de ledige ruim te aanschouwden en den geur der rozen, die eruit omhoogsteeg. Wanneer er ooit iemand was, die smart ondervond omdat een dierbare moeder van hem heenging, dan moe ten zij het wel geweest zijn, die door goddelijk testament 's Heeren Moeder tot de hunne hadde ontvangen en die onder haar moederlijke zorg en ge beden het eerste zaad hadden uitge strooid van het Evangelie. Maar door de tranen hunner smart zagen zij de glorie, waarmee dit leven was be kroond als geen ander menschelijk leven en in hun geloof juichte de vreugde in hun hart, dat Zij nu leef de in het ondoorgrondelijk licht dus hemels, dat zij nu in eeuwige vreugde was, die eerst smartenmoeder zulk een wee had doorstaan. De Apos»e- len begrepen, dat het Christus Haar Zoon behaagd had, het maagdelijk li chaam van Zijn Moeder reeds voor de algemeene opstanding ten leven op te wekken en in den hemel, weer veree- nigd met de ziel, op te nemen. Dat ze tempel Gods, dit heilig taberna kel van den Allerhoogste, niet aan het bederf der zondige aarde was prijsgegeven. Kon Christus anders handelen? Mocht Hij, God de Heer, toelaten, dat het lichaam van Haar, wier maagdelijkheid Hij zoo zorgvul dig en wonderbaar had beschermd en onverlet had bewaard, ten prooi viel aan de verwording? Het is begrijpelijk, dat de Ovene vering verhaalt van de Apostelen, dat zij vol vreugde Maria's graf ver lieten en dat de gedachte aan haar sterven voortaan verdrongen werd door de vreugde om haar glorie; dat de smart om de scheiding overstemd werd door de zekerheid dat zij ln den hemel leefde en daar voor hen en hun moeitevol Apostelwerk de voorspreekster en pleitbezorgster was. Dit geloof is het, dat ook de Kerk wil doen voortleven onder haar leden en dit geloof doorstraalt den juicn- kreet van het feest van Maria ten hemelopneming: „Laat ons Jubelend in den Heer den feestdag vieren ter eere der Allerzaligste Maagd Maria!" Terwijl ik dit neerschrijf vraag ik mij af, of er morgen in het hart der genen, die dit lezen, ook een gevoel van vreugde zal oplichten bij de ge dachte aan Maria, zooals zij in den hemel triomfeert. Of dit geloof bij hen gedurende eenigen tijd de zor gen zal kunnen verlichten of verdrij ven om zooveel tijdelijke zaken, waar door ze het eenigst noodige dreigen te vergeten. Wellicht was het goed, dat we met onze gedachten trachten door te dringen tot aan Maria's gou den hemelzetel, want als we dat de den, zouden we ook wel beseffen, dat Zij daar is onze Middelares, onze Voorspreekster, ja onze Moeder. Kloe tinge Burg. stand. Geboren: Gode- liva dv J. van Runder-Ringoot; Anna dv J. Baart-Malefason. Gehuwd: P. de Poorter 36 j. en G. Rombaut 36 j. Overleden: E. de Groene 47 j. Burgerlijke stand. Geboren: Pieternella dv B- Hendrikse en P. Bruël. Overleden: Catharina Pladdet 46 j. wed. van A. Toorenaar. Middelburg HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Electro- en Radiotechnisch Bu reau Gebrs. Kunst om vergunning tot het oprichten van een werkplaats voor machinale houtbewerking op perceel Koudekerkscheweg 51, kadastraal be kend sectie I 2327. Op Vrijdag 23 Aug. a.s. des voorm. 11 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake Inge komen schrifturen. Middelburg, 9 Aug. 1946. 905-O Philippine Plechtige installatie. Vrijdag zal het voor onze gemeente dan het groote gebeuren zyn, nl. de plech tige installatie van den nieuwen burgemeester, den heer P. v. Hoek. Des morgens om 9 uur zal de feest dag beginnen met een plechtige H. Mis. Daarna zullen er bij goed weer reeds kinderspelen plaats hebben. Om 2 uur wordt de nieuwe burge meester aan de kom afgehaald door de wethouders, schoolkinderen en fanfare. Dan zal allereerst de in stallatie plaats hebben en zal de burgemeester tot zijn gemeente het woord richten, dat ook buiten de raadszaal zal kunnen gevolgd wor den. Verder zal het voor ieder een feestdag kunnen zijn, want, zooals men ons vertelde, staat er heel wat op het program. Wq verwachten dat Philippine zgjn nieuwen magistraat op een waardige wijze zal lnhdlen.

de Stem | 1946 | | pagina 2