Ook Roemenië (Vredesconferentie) Grimmige voorbereidingen Belangstelling voor de publieke zaak Recruten mogen lezen in bed had bezwaren Maar had Rusland's steun Eerste Kamer keurt goed Open de DardaneUen Grooie Indonesische aan val op militair kamp I'WKEDE JAARGANG No. 541 Comm v, Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C.J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST: Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.36 p. kwartaal; per post 4 10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7. tel. 102; Red J v d BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red. N. J. KARHOF De taak der politieke partijen den. laatsten dag der eerste na- oorlogsche bijeenkomst van de Union Internationale des Villes et pouvoirs locaux", onlangs te Brussel gehouden, werd het gebrek aan be langstelling bij de burgerij voor de publieke zaak aangestipt. Het hier geconstateerde gebrek doet zich ook hier te lande voor, speciaal op het platteland. Buiten een kleinen kring van geïnteresseerden, treft men daar onder de doorsnee burgers wei nig of geen belangstelling aan voor wat er met name door de gemeente lijke overheid verricht wordt en op welke terreinen zij haar werkzaamhe den uitstrekt, tenzij men toevallig als onmiddellijk belanghebbende hierbij is betrokken. Eerst dan krijgt men van de getroffen maatregelen kennis, maar van de voorgeschiedenis en dien tengevolge van het .waarom" lieeft men vaak niet het minste begrip. In onze plattelandsgemeenten wordt dit verschijnsel herhaaldelijk gesigna leerd. T¥ei kan dan ook niet anders, of deze gang van zaken moet daar nadee- llg werken op de overheidswerkzaam- heid, die toch van zoo'n groot belang is voor de inwoners. De gedachten gaan hierbij uit naar het plaatselijk orgaan bij uitstek, den gemeenteraad. De praktijk leert ons, dat deze ,door volslagen gebrek aan belangstelling en medewerking van de zijde van het publiek, niet zelden vervalt tot een college, dat zijn werkzaamheid alleen bepaalt tot enkele adspiraties van in- dividueele leden, hetgeen zich uit in het telkens opnieuw aan de orde stel len van minder belangrijke onder werpen. Het voornaamste doel van 't raadslidmaatschap: in het algemeen belang de gemeente op een hooger plan of tot grooteren bloei te bren gen, raakt daardoor dan ook op den achtergrond. Dit gevaar moet echter gekeerd worden 1 Het geheele open bare beleid moet niet bepaald wor den door slechts enkele individuen. Nqen, hieraan dient iedere burger naar best vermogen mede te werken Eenerzijds zullen de gekozenen het contact met de kiezers levendig dienen te houden, maar anderzijds en hier komt het vooral op aan zullen de kiezers deze functionarissen moefen blijven steunen en zoo noodig hun werkzaamheid activeeren en stimulee ren Eerst dan zal een goed openbaar belt.d gewaarborgd zijn. ^ooals hierboven vermeld, ontbreekt echter een zoodanige activiteit in onze kleinere gemeenten en zal ze dus moeten worden opgewekt en aange wakkerd. Hoe kan dit geschieden? Hier is m.i. vooral een taak wegge legd voor de bona-fide politieke par tijen, omdat zij er groot belang bij hebben, dat de gemeentenaren zich interesseeren voor de openbare werk zaamheid en de onwetendheid en verwarring op dit punt wordt weg genomen. Zou met name onze Katholieke Volkspartij in ons katholieke Zuiden niet kunnen bevorderen, dat de „la tente" medeburgers voorlichting krij gen omtrent de materie der openbare belangenverzorging? Zij zou misschien er voor kunnen zorgen, dat de ge meentenaren een 'juiste* voorlich ting kregen over de samenstelling, in richting, taak, bevoegdheden, rechten en plichten der op het openbaar ter rein werkzame instanties. Vooral zal hierbij aandacht geschonken moeten worden aan de locale lichamen, die van oudsher geroepen zijn tot het be hartigen der publieke belangen, doch ook de centrale organen mogen, zeer zeker in dezen tijd, niet verwaarloosd worden. De hierboven bedoelde voorlichting zou m.i. gegeven kunnen worden door middel van op te richten cursussen of in te stellen voorlichtingsavonden, waar dan op populaire wijze door be voegde personen uiteenzetting wordt gegeven omtrent de omschreven ma terie. Het is duidelijk, dat alleen een populaire, bevattelijke behandeling der stof nuttig kan werken en dat zwaarwichtige causerieën over staats inrichting of staatkunde vermeden moeten worden. r|e op zoodanige wijze in het volle licht der belangstelling geplaat ste publieke werkzaamheid, zal naar mijn overtuiging leiden tot ontplooiing van alle reeds wel bestaande, doch nog niet gebruikte mogelijkheden in de gemeenten, hetgeen ongetwijfeld het algemeen belang ten goede zal ko men. En op dit laatste richt zich toch de voornaamste activiteit van elke goedwillende politieKe partij. M. M. B. P. TYE GASPERI was de eerste, van de overwonnen landen-, die voor het forum van de Paiüsche vredesconferentie om clemen tie voor zijn land kwam vragen, Tat.arescu, de Roemeensche mi nister van Buitenlandsche Zaken, was de tweede. De Gasperi sprak hartstochtelijk, zfjn betoog omlijstend met felle gebaren. De Roe meen sprak rustig, zakelijk, wei-overwogen. De Gasperi kon in ant woord op zijn betoog slechts vijandige, achterdochtige opmerkingen gen ir.casseeren, de Roemeen kreeg al direct een niet-onbehagelijke steun van Rusland. ]V,f ONTGOMERY heeft recruten noodig. 100.000 stuks tegen Maart van het volgend jaar. Hij wil ze echter anders behandelen dan tot nu toe het geval was, beter en voor al huiselijker. Discipline zal voort aan gepaard gaan met vrijheid, zoo heeft hij verteld. Het bevel „lich ten uit" zal 's avonds niet meer weerklinken en aan den soldaat -al 3} paq ui uftz UEBisaSsoi faq rez zen. Zoo ideaal ziet het er uit, dat de Engelsche kranten er een spot ternij t je aan gewaagd hebben. De Daily Express teekende bovenstaand plaatje met het onderschrift: „Mon ty zegt. dat je mag lezen, welnu léés suffert Stijgende spanning jfj PaleStifl& TUJDENS de zitting van- de Eerste Kamer, die gisteren plaats vond, werd het wetsontwerp tot hef fing van een vermogensaanwasbe- lasting, in handen gesteld van een commissie van voorbereiding, be staande uit de heeren vau den Brink, van Santen, van de Kieft, Rip en Stikker. Het. wetsontwerp ongevallenver zekering van' in Nederland wonen de werklieden, die in Duitschland werkzaam zijn, werd goedgekeurd, nadat min. Drees in antwoord op een vraag van den heer Wijffels had verklaard, dat voor Nederland sche mijnwerkers, die onder den grond op Duitsch territoir werken, de Nederlandsche sociale wetgeving zal gelden. Ook de ontwerpen Op heffing van Nederlandsche gerech ten op Britsch territoir en Wijzi ging der Ziektewet werden daarop goedgekeurd. De Tweede Kamer zal Vrijdag ochtend bijeenkomen ter behande ling van het wetsontwerp tot in stelling van de Commissie-Gene raal. JN VERBAND met het feest van Maria ten Hemelopne ming zal ons blad evenals alle andere katholieke dagbladen morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. TN PALESTINA loopen de za- ken lang niet vlot. Alles wijst op een tot het uiterste oploopen van de spanning. De Britten treffen alle mogelijke maatregelen om hun aangekondigd voornemen een einde te maken aan de illegale Joodsche immigra tie in het. H. Land te verwerke lijken. Alle burgers zijn daartoe uit het havengebied van Haifa verwij derd, terwijl de havenstrook tot ver boden gebied is gemaakt. In het Oostelijk havengebied, waar de twee vluchtelingenschepen liggen, waar van we gisteren melding maakten, zijn uitgebreide prikkeldraadver sperringen aangebracht en mitrail leursnesten ingericht. Steeds nieu we versterkingen en tanks stroo men de haven binnen. Voor de ha ven liggen grimmige Britsche oor logsschepen. In Haifa zelf is een uitgaansverbod afgekondigd. De Joden van nun kant ageermv fel tegen deze maatregelen. De Joodsche Raad in Palestina kondig, de reeds aan, dat zij een politiek van niet-samenwerking met het be stuur te Jeruzalem zou volgen „in verband met de willekeurige depor tatie van Joodsche uitgewekenen door de Britten". De illegale Jood sche radio-omroep Stem van Is rael" spoorde de bevolking aan het uitgaansverbod te overtreden en zich naar de haven te begeven-, waar „1298 illegaal geïmmigreerde Joden op het punt staan gedepor teerd te worden", een oproep waar door duizenden aan gevolg werd gegeven. Tallooze botsingen worden gemeld, waarbij dooden te betreu ren vielen. Bovendien is een proteststaking van een dag aangekondigd. Ir. tusschen is Truman's beslis sing inzake het Engeische verdee- Im-gsplan nog steeds niet bekend Volgens Amerikaansche berichten is een compromis-voorstel inge diend, dat in zooverre van- het Brit sche plan afwijkt, dat het den Jo den een grooter gebied toekent en een grooter vrijheid van handelen in hun eigen zone. Bovendien zou volgens dit plan Amerika 75 millioen dollar bijdragen om het levenspeil in de Arabische staten op te voe ren. Nieuwe burgemeester van Eindhoven •M"AAR A.N.P. verneemt is mr. H. A. M. T. Kolfschoten met in gang van 1 Sept. a.s. benoemd tot burgemeester van Eindhoven. Mr. Kolfschoten was, zooals bekend, minister van Justitie in het kabi net Schermerhorn. lyi aar hoeveel verschillen er ook waren tusschen de Gasperi en Tatarescu, beiden stemden in één punt overeen; ze waren geen van twee tevreden met, wat het vredes verdrag hen wilde decreteeren. Slechts over één ding voelde Ta- terescu zicli wel behagelijk ge stemd, dat Noord-Transsylvanlë weer aan zijn land was teruggege ven. Maar voor het overigeDat Roemenië ook aan de zijde der ge allieerden had gestreden, werd in het verdrag niet vernoemd. Dat zijn land herstelbetalingen van Duitschland kan eischen, werd niet erkend. Dat de Roemeensche strijd krachten zoo werden beperkt, was een zware straf. Dat de Westelijke geallieerdenop wier terrein het geen oorlog had gevoerd een zwaar, dere schadeloosstelling eischten dan 3ovjet-Rusland was niet in den haak Roemenië was echter vastbesloten, zoo zeide hij, de fout te niet te doen, die het door het voeren van den oorlog tegen Rusland en de ge allieerden had gemaakt. Overigens kon de Roemeen be trekkelijk gemakkel.k een rusti ge en zekere houding aannemen, want li(j wist zich sterk door de Russische steun, die al direct bij de eerste debatten bleek. Daarin kwam wel tot uiting, dat Rus land veel voelde voor Roemenië's bezwaren tegen de herstelbeta lingen en tegen de meestbegun stigingsclausule op handelsgebied en ook de Tsjechische delega tie liet vriendelijke en sympathie ke uitingen hooren. Ten aanzien van Italië was dat 's morgens wel anders geweest. Mo- lotof had toen- het woord gevoerd en eerst een beetje met Byrnes ge redekaveld, omdat hij niet als eer ste mocht spreken. Daarna had hij over Italië gesproken, waar volgens hem de regeering nog steeds ge faald had de laatste resten van het fascisme uit te roeien. Hij vond de Gasperi's rede een ondersteuning van de oude eischen van het im perialistisch Italië en verzette zich tegen uitstel inzake Triëst De Abessynsche gedelegeerde, die na hem sprak en met gejuich werd be groet, kwam op tegen de gedachte om de vroegere Italiaansche kolo niën onder Italië's beheer te stellen Tenslotte beschuldigde de Griek- sche premier Italië van stelselma tige tegenwerking bij het tot stand brengen van de Grieksche natio nale eenheid. Dit gold ook met be trekking tot den terugkeer van Noordelijk Epirus. Griekenland was echter niet wraakzuchtig. rFoo gaat de Conferentie traag, uiterst traag' voorwaarts. Nu moeten eerst ook nog Bulgarije, Hongarije en Finland gehoord wor den. met alle aankleve van dien. Eerst daarna kunnen de commis sies aan het definitieve werk van de opstelling der verdragen begin nen. Het is niet te verwonderen', dat men al begint te vreezen niet op tjjd klaar te komen en dat men in New-York al begint te denken aan een opschorting der V. N. op 23. September tot een datum in No vember. De berichten uit Parijs, dat Byrnes sterk gekant is tegen een verdaging van de vredesconferentie hebben de mogelijkheid van een uitstel der algemeene vergadering van de V. N. vergroot. vraagt Rusland t\e TEKST van de door de Sovjet Unie aan Turkije gerichte nota betreffende herziening van het ver drag van Montreux. dat in 1936 tot stand kwam en de scheepvaart door de Dardanellen regelt, is ge publiceerd en bevat vijf voorstellen met betrekking tot een nieuw pact. Dardanellen moeten altijd voor koopvaardijschepen van allen na ties openstaan. Zij moeten bij voortduring open gesteld zijn voor oorlogsschepen van mogendheden om de Zwarte Zee. Oorlogsschepen van andere na ties mogen niet van de Dardanel len gebruik maken, tenzij uitdruk kelijk anders is beschikt. Turkije en de overige naties om de Zwarte Zee moeten in al deze dingen te beslissen hébben, daar het hier den eenigen weg naar de Zwarte Zee betreft. Turkije en de Sovjet-Unie, die het best in staat zijn de koopvaardij te beschermen en de veiligheid te waar borgen, moeten gezamenlijk de ver dediging der Dardanellen op zich nemen. T~bUIZEND Indonesiërs hebben op 11 Augustus een aanval ge daan op een militair kamp te Rappang in Zuid-Celebes. Zij werden uiteengeslagen, waarbij 7ij 9 dooden achterlieten. De Ne derlandsche strijdkrachten leden geen verliezen. Tijdens een zuiveringsactie ten Oosten van Makassar zijn 12 ter roristen, waaronder een Japanner, gedood en velen gevangen genomen. Volgens Engelsche berichten zijn Britsche troepen naar Padang ge zonden, omdat de toestand daar ernstiger is geworden. Protest tegen troepen uitzending. TVoor een deputatie van den alge- meenen vrouwenbond is aan den secr.-generaal van het derpar- tement van Oorlog een petitie aan geboden, waarin geprotesteerd wordt tegen de troepenzending naar In donesië, hetgeen in strijd wordt ge acht met de overeenkomst van Pots dam, waarbij het zelfbeschikkings recht der naties gewaarborgd wordt De petitie was geteekend door ruim 40.000 vrouwen en moeders uit het Noorden, Westen en Oosten des lands. /GISTERENMIDDAG is te Amster. dam het m.s. „Ruys" aangeko men met 1800 repatrieerenden uit Indonesië aan boord. Op den Landdag van het Roode Kruis te Brummen, ontving H. K. H. Prinses Juliana een vaandel, dat "J aan het Roode Kruis aanbood. Een kijkje tijdens de ze overdracht. Tijdens Haar bezoek aan de Passiespelen te Tegelen begat H. M. de Koningin zich achter het tooneel, waar Zg door de spelers hartelijk werd toegejuicht. Heden zon onder 20.08 uur, maan onder 6.40 uur. Donder dag zon op 5.23 uur, maan op 21.35 uur. Donderdag zon onder 20.06 uur, maan onder 7.58 uur Vrijdag zon op 5.24 uur, maan op 9.17 uur. Weersverwachting, geldig tot hedenavond; Matige wind tusschen West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets minder koel.

de Stem | 1946 | | pagina 1