Volksverheffing in Indonesië .is eerste eisch Voorloopers van „illegale armada" opgevangen Sinaasappelen Visjinski voeli zich beleedigd op Parijsche conferentie Ex-gedeporteerden De Gasperi imperialisme verweien Pi annon voor de uifen hun grieven Oppositie in Yoegoslavië voor de jonasten Stakingen alom Gecondenseerde melk naar het buitenland spoorabonnementen TWEEDE JAARGANG No. 540 comm v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN lioOTEGEM; A. E. LANGENHORST: Mr Dr f X J. J M- MES; Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10: p. week (bij nlet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red J v d BROEK, ..«bureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel. 35; z.-Eilanden. Bur. Goes, Westsingel 75. tel. 2236 Red. N. J. KARHOF BEHALVE ALBANIË hidden zich nog meer gegadigden opgege ven voor de bijwoning van de Vredesconferentie. Ook Cuba, Mexi co en Egypte meenden hiertoe 't recht te bezitten. Zij hadden daar toe een aantal redenen schriftelijk aan de vergadering kenbaar ge maakt. Terwijl een Amerikaansch voor stel de vier eerstgenoemde landen wilde toelaten bij de bespreking van die punten, die de landen direct aangaan, meende de Brit Alexan der dat het de taak was van de al- gemeene commissie de regels aan gaande het hooren' van staten vast te stellen. Het slot van de besprekingen was, dat het Amerikaansche voorstel met vijftien tegen drie stemmen en drie onthoudingen werd aangeno men tegen stemden Polen, de Sov jet-Unie en Wit-Rusland, terwijl Yoego-Slavië, de Oekraïne en Tsje- cho-Slowakije zich van stemming onthielden) Tot secretaris van de conferen tie werd met algemeene stemmen der. Franschman Claude Fouques de Pare voorgesteld, maar Visjins ki, de Russische afgevaardigde, vond het beter om „eenigszins kal mere naties" daarvoor te kiezen. Men werd het er tenslotte over eens om naast de groote vier ook Austra lië, Brazilië, China en Yoego-Sla vië in het secretariaat te doen ver tegenwoordigen. T\e bespreking van de verklarin- gen van den Italiaanschen pre mier de Gasperi leidde nog tot wat strubbelingen tusschen Byrnes, die nu voor drie dagen de voorzitters hamer hanteert, en Visjinski. Byr nes kondigde nl. aan, dat alleen Yoego-Slavië bedenkingen tegen de Italiaansche verklaring mocht op peren, iets wat Visjinski niet nam Byrnes wist echter de moeilijkhe den voorloopig te bezweren door te beioven, dat ais er om een alge meene discussie zou worden ver zocht, hij daarover zou laten stem men en verleende daarop maar ijlings het woord aan den Yoego- Slaaf, die uitermate fel op de woor den van de Gasperi reageerde. Hij ageerde heftig tegen tendenties, die beoogen een vrede met Italië te sluiten, die dat land niet zouden verhinderen, om eens te meer het startblok van een nieuwe agressie tegen de Balkanlanden te worden' en die Italië een bolwerk tegen Sla vische pressie wilden maken. De Gasperi's rede beoogde, zoo zei hij, slechts de verdediging van imperialistische posities, die hij voor Italië wil redden. De statistie ken, door den Italiaanschen premier aangehaald, berustten op een ,,ver- valschte Italiaansche volkstelling in 1921. Hij verzette zich tegen iede re opschorting van de oplossing van het vraagstuk Triest en Vene- tia Julia. "MA het Yoego-Slavische betoog probeerde Byrr.es het nog eens met Visjinski op een accoord te gooien, maar deze vond Byrnes' weigering om de Sovjetdelegatie 't woord te verleenen een beleediging die voortspruit uit den wensch „en kele delegaties hun recht van spre ken te onthouden". Na nog wat rumoerige debatten, zwichtte Byrnes en beloofde een algemeen debat over het Italiaan sche probleem tegen morgen. Marine ipE EINDHOVEN werd het con- gres van het Nederlandsch ver bond van gedeporteerden (N.V.V. Q.) met een officleele zitting, waarbij ook vertegenwoordigers uit Frankrijk, België en Tsjecho-Slo- wakije en van het ministerie van Sociale Zaken aanwezig waren, ge sloten. Hierbij werden de moeilijk heden, waarmee de bijna 400.000 Nederlanders, die gedeporteerd wer den, te kampen hebben, als daar zijn aanschaffing van kleeding, kwestie der grensgelden, ondersteu ning van weduwen en weezen, uit voerig gereleveerd, en werd scher pe critiek uitgeoefend op die amb tenaren door wier toedoen duizen den naar Duitschland zijn gevoerd. Tot slot werd een tweetal reso luties naar den ministerraad gezon den, waarvan de eerste aandrong op de instelling van een commissie, bestaande uit leden van het N.V. V.G., die de regeering zal voorlich ten by de oplossing van de proble men, die met de deportatie-kwes tie in verband staam-. De tweede laakt het feit, dat het probleem der huweiyken met buitenlandsche vrouwen in bezettingstijd en dat der toelating van deze gezinnen niet bevredigend is geregeld en verzocht enkele leden van het N.V.V.G. op te nemen in de regeerings-commissle die deze problemen behandelt. ^Oe meening van Maa Slamet De evacuatie van geïnterneerden wordt voortgezet "VTR. MAS SLAMET heeft in een interview met een ANP-cor- respondent als het grootste gevaar van een langer uitstel van een op lossing inzake Indonesië aange duid het feit, dat de bevolking het vertrouwen in haar leidende figu ren gaat verliezen. Hij nam het de Nederlandsche regeering zeer kwalijk, dat zjj loyale Indonesiërs op den achter grond liet staan en met den vij and ging praten. Naar zijn oor deel was de verhouding van de Nederlanders tot Mussert (Dnitsch land), precies dezelfde als die tusschen de Indonesiërs en Soe- karno (Japan). Dat Sjahrir on besmet zou zijn, bestreed hij ook, daar deze toch met de republiek samen bleef werken. Naar het oordeel van Mr. Slamet waren de belangen van Indonesia's bevolking het best gediend door evolutie. Volksverheffing "is eerste eisch, opdat er een soort Indone sische publieke opinie ontstaat van TAE JOEGO-SLAVISCHE verte genwoordigers hebben op de Parijsche vredesconferentie vur- teld, dat zij de Italiaansche re geering var.' de Gaspari fascistisch vindt maar in Joego-Slayië zelf schyrit men niet erg te spreken te zijn over de Joego-SIavische regee ring. Reuter meldde dat Jovanic, de leider van de boerenpartij daar uit gestooten is wegens critiek op de regeering. Een C.I.P. bf richt vertelt echter, dat hji de leiding heeft neergelegd van de agrari sche party en in oppositie is ge gaan tegen de totalitaire strevingen der communisten Dtt bericht wint aan waarschynlykheid als men ver neemt dat byv. in Belgrado de radicalen, en leden van de natio nale Joego Slavische party, mits gaders de democraten afzor.derlyk vergaderen, alhoewel zij gieen or ganisatie noch dagbladen mogen hebben. De Joego-SIavische regce ringsvertegenwoordigers mogen dan al hard schreeuwen de zo laatst genoemde geluiden hebben ay niet vermogen te overstemmen. Er is 122 millioen meer voor noodig r>IJ de Tweede Kamer is ingediend 1 een ontwerp tot wijziging van de marinebegrooting voor 1946. Hierby wordt het totale bedrag der begrooting van f 326.008.331 op f 448.012.646 gebracht, een vermeer dering dus van een slordige 122 mil lioen gulden. Deze vermeerdering is allereerst toe te schryven aan de aanschaf fing van acht mijnenvegers, die inmiddels al patrouillediensten in Ned, Indië verrichten, en waarvan de kosten by de opstelling van de oorspronkehjke begrooting nog niet bekend waren. Er wordt ruim tien millioen voor uitgetrokken. De verdere verhoogingen liggen in de noodzaak de noodige trans portvliegtuigen voor Ned. Indië aan te schaffen, de behoefte aan nieuwe radar-installaties, uitbreiding vaai opleidingskampen, herstel van de marinebasis te Soerabaja inrich ting van het marine-établissement, waartoe werkplaatsinrichtingen en een drijvend dok van de Ameri kaansche marine zullen worden over genomen en in verhooging' van per soneelsuitgaven. Het zyn niet alleen verhoogingen, die deze begrooting te zien geeft. Er vallen ook enkele posten uti de oorspronkelyke weg. Zoo die van 25 millioen voor de aanschaffing van een kruiser, waarvan is afgezien, omdat het monetair niet mogelijk bleek van de Engelsche marine een moderne kruiser over te nemen. En éér., van drie millioen, die was uit getrokken als eerste termyn voor den bouw van een tweede Light- fleetcarrier, waarvan nu reeds kan worden gezegd, dat met den bouw daarvan dit jaar in Nederland niet kan worden begonnen. TAE ROTTERDAMSCHE garage- houder H. Luydendyk had ty- dens de bezetting een aantal adspi- rant-Engelandvaai-ders aangeboden om hen met zyn auto raar hun boot te vervoeren. Hy leverde hen echter in handen van den S.D, af, met het gevolg, dat zes van hen ter dood werden veroordeeld. Hy was door het byzonder gerechtshof te Rotterdam ter dood veroordeeld. De byzondere raad van. Cassatie bevestigde dit vonnis. Hierboven de dames van de Gymnast iekvereeniging „Prins Hendrik" tij- «Mttt de massale opvoering van „Vrede en Vrijheid" Zondag Jl. op het NAC-terrein te Breda. Dr. Max Euwe kreeg bezoek van de Russische schakers, die deelnemen aan het a.s. schaaktournooi in Groningen. Van l.n.r. Mr, Veresov, leider van de Russische delegatie, Botwinnik dr. Euwe en Flohr. Verklaring van Britsche regeering inzake Palestina TAE BRITSCHE regeering heeft gisterenavond een verklaring uitgegeven, waarin zjj mede deelt, datzü aan de Palestjjn- sche autoriteiten instructies heeft gegeven om het opnemen van illegale immigranten in Pales tina stop te zetten, daar het voortzetten hiervan waarschijn lijk een tegengestelde uitwerking zal hebben op een algemeene regeling in Palestina. De verklaring bevestigt verder het reeds gepubliceerde bericht, dat de immigranten naar Cyprus of elders zullen worden overge bracht en daar in kampen zullen verblijven, tot er een beslissing over hun toekomst kam worden ge nomen. De Britsche regeering is zich bewust zoo eindigt de verklaring van het lyden der Joodsche ge meenschap en verlangt daar zoo spoedig mogelijk een einde aan te maken. Tntusschen zijn reeds twee sche pen die als voorloopers van een „illegale armada" worden be schouwd opgevangen en voor de haven van Haifa voor anker ge legd. Het eerste dat Veertien da gen op zee was, bevatte 758 pas sagiers, het tweede vervoerde 540 passagiers. De schepen zyn met prikkeldraad afgeschermd en van sterke zoeklichten voorzien, zoodar men aanneemt, dat zy ais „depor tatie-schepen" worden gebruikt. Heden zon onder 20.19 uur, maan onder 5 23 uur. Woens dag zon op 5.21 uur, maan op 21.18 uur. Weersverwachting: geldig tot hedenavond; Wisse lende bewolking met plaatsclyk enkele regenbuien. Vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West. Vrij koel. Behalve d»ï kruiser Ajox is nu ook de Britsche kruiser Mauritius uit Malta naar Haifa vertrokken Om de stroom van illegale Jooc sche immigranten, te stuiten is de Poolsch Tsjechische grens ge sloten. Dageiyks overschreden hier 3000 Joden de grens. TN DE EERSTE HELFT van Sept. zal een aanvang worden gemaakt met de verstrekking van 500 gram sinasappelen aan de kin deren, geboren in 1942 of later. Op 15 Aug. zal in verband daar mede een voorinleveringsbor.' wor den bekend gemaakt. Daar de be voorrading van den handel afhan keiyk is van den aanvoer van overzee zuilen' de sinaasappelen niet overal terstond verkrygbaar zyn. De mogelijkheid costaat, dat in bepaalde gevallen eerst in Octo ber en November kan worden afge leverd. voldoende kracht om critiseerend- zuiverend te werken. Zoo ver is het thans nog niet en daarom heeft het handjevol malcontenten, dat de re publiek heeft opgezet, vry spel. Mr. Slamet zal Zaterdagoch tend naar Batavia vertrekken, waar hij zich gedurende een kort verblijf van de jongste ontwikke ling op de hoogte zal stellen. Ge wapend met deze nieuwe feiten kennis zal hij vervolgens naar Engeland en Amerika vertrekken om in deze landen zyn inzichten naar voren te brengen. De militaire situatie. Tfen Britsch woordvoerder heeft er op gewezen dat de toene mende activiteit in Indonesië toe te schryven is aan den naderenden onafhankelykheidsdag (17 Aug.) in verband waarmee de Indonesiërs iets groots wenschen te doen, en de invloed van het „ramadan"- feest (feest met religieuze inslag) maar dat die activiteit alleen maar onaangenaam is, doch geen gevaar oplevert. Het centrum van de ope raties ligt by Semar'ang en Ban doeng. Bij Semarang zouden bij ge vechten rand het vliegveld 300 In donesiërs gedood zijn by Bandoeng minstens 75. Over Sumatra verklaarde de Britsche woordvoerder, dat daar waar geen handel wordt gedreven zooals in Padang, de verhoudin gen gespannen zjjn, waar echter handel is, is die spanning niet merkbaar. Inmiddels wordt de repatrieering van geïnterneerden uit het binnen land voortgezet, ondanks een schrij ven van Sjarifoedin. de minister v. defensie, waarin hij beweert, dat de geallieerden de overeenkomst om trent de evacuatie van geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden in Midden-Java naar den letter en den geest hebben geschonden, en aankondigt, dat de republikeinscbe autoriteiten de evacuatie hebben uitgesteld. De Britten hebben daar op de garantie gegeven, dat inci denten. bij de evacuatie zouden wor den vermeden. De Republikeinsehe regeering heeft den arbeidsplicht afgekon digd voor alle Indonesiërs tusschen 16 en 50 jaar en heeft een beroep gedaan op alle organisaties en li chamen om zich gereed te houden om naar het front gestuurd te wor den. TAE STAKING van het tramperso- neel te Brussel bezorgt den in woners van de Belgische hoofdstad heel wat last. Auto's en taxis trach ten het vervoer zoo goed mogelyk over te nemen. In Zuid-Afrika is een staking ut het mynbedrijf uitgebroken, waar bij tien mijnen met 45.000 arbeiders zyn betrokken. In Londen was een staking in de gasbedrijven oorzaak, dat de gas- voorziening stokte en dat heel wat onaangename situaties ontstonden. Em tenslotte weigerden in New- York de telegraalbeambten zich nog in te laten met Internationale telegraaf verkeer, zoodalt ook dat volkomen in de war geraakte. 6000 ton naar Ned. Indië TAEZER DAGEN is een begin ge- maakt met den export van ge condenseerde melk. In totaal zal ongeveer 18.000 ton dit is circa 1/8 van den vooroorlogschen ex port worden uitgevoerd, waarvan 6000 ton naar Ned. Oost-Indië. Dc overige 12.000 ton gaan naar an dere landen overzee. De aanvankelyke vooruitzichten voor den export van gecondenseer de melk waren niet gunstig, o.a. door tegenslag bij de melkproductie en ook door de moeilijkheden bij de suiker- en koler. voorziening. Voorts moesten de verminderingen van het levensmiddelenpakket zoo veel mogelyk worden aangevuld met eigen binnenlandsche produc tei!', ten koste van onzen export. De situatie van het oogenblik laat ex port toe, hetgeen uiteraard onze deviezenpositie ten goede komt. VAN 22 AUG. AF TAE ALGEMEENE ajbonnements- kaarten 2e en 3e klasse der Ned. Spoorwegen zullen met in gang van 22 Augustus a.s. aan alle stations en erkende reisbu- reaux verkrijgbaar zyr.. Er zullen voorloopig uitsluitend kaarten voor een maand worden afgegeven. Men wordt dringend aangeraden reeds thans een aanvraag in te dienen. De kaarten kunnen eiken w.'llekeu rigen dag ingaan.

de Stem | 1946 | | pagina 1