Vrijlating van lichte gevallen van ons volk een belang DE GASPERI Wat zijn „lichte gevallen?" Zoon SfTER uchten granen NEN PN Zn. I ÏTELS A 210 in iAERT D ewacht rbinder Vergeldt geen kwaad met kwaad, maar weest goed gezind jegens alle menschen. pleit te Parijs voor Italië Richtlijnen voor de vrijlating Grootsch Gymnastiekfeest Zeeuwsche en Brabantsche Bvcdci gymnasten bekampten elkaar Rijsilevering aan Br. Indië toegestaan IN 'T KORT DISTRIBUTIEHIEUWTJE gekeurd uchten 555-0 elefoon 14 5FOON 38 ÏN PÖOT- Jrooymans Paulowna bbelaer enheimer; le klassen in Mariën rs gekeurd - TEL. 3 lna alpha ëund; andeerd. 695-0 65 HULST JO. 31—0 !N alsook lassen) Is 672-o voor het 36—o ouwpers 24 HULST TU'flEDE JAARGANG No. 539 A. J. J M. MEE: Mr. H. B. L. DE RLLiii ek Verschijnt eiken werkdag. - AhonnefflentsprUs (bij vooruitbetaling) 1 SM P- kw?r,ts) f* post f 4.10; p. week (bij ntet-postbestell.) 0.26, Losse nummers 6 cent. - Postrekening Ü71.6U Voor God, Koningin en Vaoerland MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946. UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, -ljbureau Oostburg, Nleuwstr, 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOP KAHSELBRIEF OVER HET PROBLEEM OER POLITIEKE GEVAMGEREM ~fN ONS herderlijk schrijven van 22 October 1945 deden Wü een beroep op het Nederlandsche volk om zich in zijn houding jegens de poli- tieke gevangenen en hun kinderen niet te laten lelden door den geest van wraakzucht en haat. Nu zün er sindsdien bijna tien maanden ver streken, maar nog steeds is het vraagstuk der politieke delinquenten niet opgelost. Het verheugt Ons dan ook ten zeerste, dat de burgerlijke over heid thans ingrijpende maatregelen wil treffen, die, als zij doelmatig worden uitgevoerd, een bevredigende oplosing van dit problem ten sterk ste zullen bevorderen. ivfet klem herhalen WU daarom Ons beroep op U Van October jl. en in den Naam van or.zen Heer J Jezus Christus, die voor ons allen j, stierf aan het kruis en aan het 'j kruis nog aan zijn hemelsehen Va- M der om vergiffenis vroeg voor zijn vijanden, bezweren Wij U, U jegens de politieke gevangenen te laten 1 leiden door gevoelens van liefde en R gerechtigheid. 1 De Goddelijke Zaligmaker heeft eens gezegd„Aan de liefde zult gij mijn leerlingen kennen" en het blijft de onsterfelijke glorie van onze eer. j, ste Christenen, dat van hen ge tuigd werd; „Ziet, hoe zij elkander liefhebben". B. G„ kan men dat ook van onze huidige Christenen getuigen? Och, als alle Christenen de liefde beoe fenden, hoe geheel anders zou de wereld er dan uitzien en hoe lang zou dan reeds het vraagstuk der politieke delinquenten tot een be vredigende oplossing zijn gebracht. Want alleen de liefde vermag zulks te doen, de liefde, die de gerech tigheid draagt en haar vervol maakt. Maar, helaas, het moet ons van het hart: met ontsteltenis hebben WÜ waargenomen, hoe er ook nu nog, zooveel maanden na onze be vrfjdtng, katholieken gevonden wor den, die geen woord van clementie kunnen hooren, geen woord van mededoogen met de duizenden in onze br waringskampen, die, of schoon behoorende tot de zgn „lichte" gevallen, nog steeds hun vrijheid niet herwonnen hebben en, ook naar zuiver menschelgke nor men gemeten, reeds veel meer straf hebben ondergaan dan hnn politiek vergrijp verdiende. Het is onbegrijpelijk, dat deze men schen, die zich christenen en zelfs goede christenen durven noemen, niet beseffen, hoe ernstig zij mis doen tegen het groote gebod der liefde. Het „bemint Uw vijanden" schijnt niet voor hen te gelden. Da gelijks bidden zij in het Onze Va der „vergeef ons onz e schuld, zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven.", maar hun gezind heid ten opzichte van de politieke gevangenen maakt die bede in hun mond tot een leugen en tot een hoon voor Gods aangezicht. God echter, B. G„ laat niet met zich spotten: Wij huiveren voor het lot van deze meedoogenlooze en door haat en wraakzucht verblinde menschen, wanneer Wü de zoo stel lige verzekering van Christus over wegen: „Vergeeft gü aan de men schen niet, dan zal Uw (hemelsche) Vader ook uw fouten niet verge ven". (Matth. VI, 15). „Oordeelt niet, opdat gü niet geoordeeld wordt. Want met het oordeel, dat gü velt, zult gü geoordeeld worden: en met de maat waarmee gü meet, zal men ook voor U meten". (Matth VII, 1, 2). God, die harten en nie ren doorgrondt en die niet naar den schün, maar naar het wezen, niet naar het uiterlük, maar naar het innerlük oordeelt, wéét bovendien, dat vele van deze hartelooze en eigengerechtigde christenen door hun igen zondig leven heel wat schuldiger tegenover Hem staan dan menigeen van de door hen zoo ver foeide politieke delinquenten. En daarom huiveren Wij opnieuw, als Wü Christus hooren voortgaan: Waarom ziet ge den splinter in net oog van uw broeder, en den balk in uw eigen oog ziet ge niet?., f Huichelaar, trek eerst den balk uit i uw eigen oog; dan zult ge zien hoe ge den splinter uit het oog van uw brpeder moet trekken". (Matth. VII Tnderdaad, B. G., wü zün allen zondige menschen en in onze zondigheid hebben wij allen be hoefte aan vergiffenis. Maar willen *U die van God verkrijgen, dan moeten wü ook aan onze medemen- schen weten te vergeven. Doen wü dit niet, dan zal het ons vergaan als den boozen knecht uit het Evan gelie, die nadat zün heer hem tien duizend talenten had kwütgeschol- den, zelf zün medeknecht in den kerker wierp, omdat deze hem niet aanstonds de luttele schuld van honderd tienlir.gen kon betalen: ,,In zün toorn" zegt Christus „leverde de heer des huizes den boo. zen knecht over aan de beulen Zóó zal ook mijn hemelsche Vader met U handelen, als niet ieder Uwer zijn broeder van harte vergeeft". (Matth. XVIII, 34, 35). Maar deze vijandige gevoelens te genover de politieke gevangenen zjjn niet alleen met de liefde in strijd, zij druischen ook in tegen de deugd van rechtvaardigheid. Stelt men iemand in staat van be schuldiging, dan moet men daar voor gegronde redenen hebben, en niet slechts steunen op verdacht makingen of afgaan op losse ge ruchten. De aanklager mag zich niet laten geleiden door gevoelens van antipathie, door een geest van haat en wraakzucht, door verbit tering en afgunst, door concurren- tierijd en grof eigenbelang. De be rechting heeft te geschieden vol gens billüke maatstaven, zü moet rekening houden met verzachtende omstandigheden; de straf mag in geen geval zwaarder zün dan de zwaarte van het vergrüp. Bovendien dient de straf een opvoedkundige waarde te hebben, zoodat zü den delinquent tot nadenken stemt en loutert, en niet omgekeerd hem verbittert en tot wanhoop drüft. Helaas, B. G„ tegen al deze eischen van recht en billijkheid is ten aanzien van de politieke delin quenten in velerlei vorm en vaak op ontstellende wijze gezondigd. WU hebben Ons daarover dan ook ern stig verontrust en Ons herhaalde lijk met groote bezorgdheid afge vraagd: waar gaan wij toch héén in ons dierbaar Vaderland, dat steeds zooveel prijs stelde op het beoefenen van recht en gerechtig heid en daar door andere volkeren zoo terecht werd geprezen en be nijd? En, speurend naar de diepere oorzaken van zooveel onrecht, moe ten Wü tot Ons leedwezen vaststel len, dat tengevolge van de aan eigen lijf ondergane ellende en de ver krachting van alle rechtsnormen door den bezetter er in breede la gen van ons volk een geest is ge varen van verbittering en wrok, van verruwing en nazificeering, die hei verstard heeft beneveld en het ge moed heeft verhard: een geest, die aan al wat de bezetter tegen on; volk misdreef, ook de politieke de linquenten schuldig acht, een geest, die voor alle leed en ellende, die de vüand over ons bracht, ook J deze menschen aansprakelük stelt, zonder onderscheid te maken tus- schen de werkelüke misdadigers on der hen en de tienduizenden, dn' in hun kortzichtigheid alleen mat. geloofd hebben in de betoovererd- leuzen en de schünschoone beloften van den vijand, maar die hun me deburgers nimmer ernstig leed heb ben aangedaan, die zich nooit heb ben vergrepenrechtstreeks noc i middellük. aan het leven, de vrij held. den goeden naam of de stol felüke goederen van hun landge nooten, doch evenzeer als wü da gruwelen van de Jodenvervolgin; van deportatie en concentrate kamp hebben verafschuwd, en juist tengevolge van die gruwelen te laat, helaas tot de ontdekking kwamen, dat zü een wolf ir, schaars kleederen waren nageloopen. (Zie vervolg op pag. 2). Mag Albanië mee vergaderen TIET VOORSTEL, dat s'flrU» Znterrtsomorai Yoego- Slaivté Zaterdagmorgen op de plenaire vergadering van de Parij- sche vredesconferentie ter tafel bracht, om Albanië toe te staan bij de behan&eling var.' het vredes verdrag met Italië de vergaderin gen bü te wonen ,,met raadgeven- den stem" werd aanleiding tot een onverkwikkelük debat tusschen Ycego-Slavië en Griekenland. Na dat n.1. Tsaidiarls, de Grieksche premier, er op had gewezen, dat men 't Albaneesche aandeel in den oorlog tegen Griekenland r.iet moest vergeten, beschuldigde de Yoego - Slavische afgevaardigde den Griek van niet meer of min der dan onlangs te hebben voor gesteld Albanië tusschen Grieken land en Yoego-Slavië te verdeelen, een beschuldiging, waartegen Tsal claris formeel protest aanteekende. Ook de Rus Visjir.ski mengde zich in het debat met de opmerking, dat een regeering van een lar.d niet altüd representatief is voor de wenschen van een volk, en dat dó Grieksche regeering zich dat zeker wel eens ln de ooren mocht kr.oopen. Overigens kwam men over net Yoego-SIavische voorstel nog ntet tot een oplossing ook al niet om dat Byrnes en Alexander het naar de algemeene commissie wilden ver wüzen, hoewel Byrnes daar later op terugkwam, als tenminste Egyp te, Cuba en Mexico in het Yoego- Slavische voorstel werden opge nomen. ïy- middagzittirjg weid geheel ge vuld door een hartstochteluk pleidooi van den Italiaenschen pre mier, Alcide de Gasperi ter ver zachting van de vredesvoorwaaiden voor zijn land. Wat hem het mees'e verontrustte was niet de tekst maar de geest vun het verdrag. Als mer.- Triëst van Italië afsnijdt, aldus de Gasperi bïdreigt mer de Ibaliaansche eenheid. Wat de kolo- nieën betrof verklaarde hü geen bezwaar te hebben tegen uitstel der beslissing er.- voortduring van 't militaire bestuur, tenzij men Italië vraagt van zün rechten af stand te doen. Hij vond het on- mogelijk de Italiaansche vloot, drie voor de geallieerde zaak heeft gevochten als oorlogsbuit te be handelen, en eindigde zijn in dood sche stilte aanhoorde rede met respüt en moreel Crediet voor Ita lië te vragen, opdat dit volk van 47 millioen harde werkers mede zijn inspanning zou leveren voor een rechtvaardige en menschelüke vrede. 1)E OFFICIEREN-FISCAAL héj> ben thans, naar Trouw weet ontvangen voor de geleidelijke vrü lating van de 40.000 politeke de- te melden, uitvoerige richtlijnen linquenten die op 20 Augustus teglnr.en. Volgens dezo richtlünen kunnen voorwaardelijk buien vervolging worden gesteld: 1. zü, die deel hebben uitge maakt van het NSKK, den Wacht- und Schutzdienst, de Volkswehr, de O.T. en het Duitsche Roode Kruis, als hun geen andere emsti ge strafbare feiten dan deze dienst r.emng en event, 't lidmaatschap dei- NSB te verwüten zün. 2. zü, die dienst hebben ge daan bü de vUandelijku gewapende formaties, als zü niet metterdaad tegen Nederland of zijn bondge- nooten hebben gevochten, en uit sluitend persoonlyke omstar.dighe den dus geen nat. soe. gezind heid hen daartoe hebben bewo gen. 3. Functionarissen der NSB uit gezor.derd dragers van belangrüke functies tenzij hun andere mis ■drUven te wrwijten zijn. 4. Functionarissen van r.evenor- garüsaties der NSB, als hun werk in die functie niet van breeden opzet en propagandistische^ a-ard ZANDER groote belangstelling vierde Zondag Prins Hendrik haar ne gende lustrum. Een elftal gymnastiek verenigingen had de reis naar Breda ondernomen om voor deze gelegen heid in het NAC-stadion groote gym- nastiekwedstrijden te houden. Den ge- heeien dag bekampten op het zonover goten terrein de honderden turners en turnsters van het Kon. Ned. Gymnas- tiekverbond elkaar, op de diverse vrije en klassieke nummers De uitsla gen van de ochtendwedstvljden wa ren als volgt: Dames, l Volharding Goes. 2 ETV, Eindhoven. 3 Spar te Leerdam, 4 Pr. Hendrik Breda. 5 UDr Bergen op Z., 6 Volt Tilburg. 7 Olympia Zierikzee. Heeren. 1 Prins Hendrik, Breda. 2 Volt. 3 UDI, 4 THOR Sas v. Gent, 5 Sparta, Leerdam, 6 Sparta Bergen op Zoom, 7 Olympia. Aspiranten Meisjes. 1 Achilles, Mid delburg. Aspiranten jongens: 1 Pr. Hendrik, 's Middags trokken de gymnasten met slaande trom onder marschmu- z!ek van de harmonieën Vondel en H. K.I. door Breda en defileerden voor den burgemeester dhr. van Slobbe en wethouder Kroone, alsmede den voor zitter van de technische commissie van het K.N.G.V. dhr. Somers en vele genoodigden die op het bordes van het stadhuis hadden plaats genomen. Waarna wederom naar het NAC-veld gemarcheerd werd om aldaar groote demonstraties te geven. En het pu bliek heeft genoten van de vele hoog standjes die de diverse turners en turnsters op brug en rek te zien heb ben gegeven alsmede de rhytmische oefeningen met knotsen en hoepels. De slot-apotheose vormde evenwel de massale demonstraties van de bonds- serle ..Vrede en Vrijheid", waarmee het KNGV uitdrukking wilde geven aan den verzetsstrijd, de röuw om de honderden gevallen makkers en den wil om na de herwonnen vrijheid on vermoeid aan de opbouw mede te werken. Het muziekkorps der HKI die de muziek, welke geheel uit vader- landsche liederen bestond speelde, be geleidde de bewegingen der honder den gymnasten die op 't groene veld in hun kleurige kleedij hun oefenin gen maakten. was en zij niet ernstig afbreuk hebben gedaan aan het verzet. 5. ZÜ, die een bestuursfunctie op grond van hun» nat. soc. gezind bald hebben bekleed (burgemeester b.v.)tenzij hun ernstige ir.- die functie gepleegde misdaden te vfer wUten z(jn er.- zjj tevens een be langrijke functie in de NSB be kleedden. 6. Zij, die zich aar.- ec. collabo ratie of in lichte mate aan hulp verleening aaai der.' vijand hebben schuldig gemaakt, tenzij j zich grootelijks hebben verrijkt of hun omgeving diepgaande ergernis heb ben gegeven. 7. Zij, die illegaal werk hebben verricht of ondergedoken waren en r.a arrestatie namen van hun bekende illegale strijders hebben verraden, indien niet blijkt dat zij zich blijvend .i dienst van den S.D. stelden en aan hun vaderland sche gezindheid niet te twijfelen valt. TYR VAN MOOK heeft zijn toe stemming gegeven tot het ex porteeren van ongepelde rüst naar Britsch-Indië, mits deze transactie niet de erkenning van de republiek Indonesia inhoudt. De Chinóesche regeering h/eeft haar bemiddeling aangeboden in het conflict tusschen Nederland en de Indonesische nationalisten. Bah zal worden opgenomen in <ten staat „Groote Oost". Wait tenslotte ce militaire acti viteit betreft: Tfen Indonesische aanval op het vliegveld te Padang is afge slagen. Sluipschutters zün bezig geweest terwü! in 't gebied van Sems rang en Soerafcaja Indonesische mortieren actief waren. TN GORZIA N.W. van Triëst heb- ben botsingen plaats gevonden tusschen Italianen en Slowenen waaibü 26 personen gewond wer den. TAE RUSSEN hebben plotseling be- sloten de voedselleveranties" uit de Russische zonen naar andere be zettingszones van Beriün stop te zetten. rvP KONINGINNEDAG zal de P. T.T. dienst als op Zondagen worden uitgevoerd. DINNENKORT zullen maande- lüks uit Duitschland ongeveer 35.000 ton bruinkool briketten per schip te NUmegen worden aange voerd. voornamelük bestemd voor electrische centrales. NIEUWE FRUITBONNEN. Nos. 476 en 976 aangewezen. Nu de drie landelüke bonden van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit met de overheid tot overeenstemming zün gekomen inzake de fruitdistributie, hebben zij den kleinhandel advies gegeven zün volle medewerking aan de dis tributie te verleenen en de bomen onverwüld van den consument in te nemen. Daar intussclien een deel van bet publiek de reeds eerder bekend ge maakte bonnen na den vervaldatum 8 Aug. heeft vernietigd ztin nieuwe bonnen aangewezen nl. 476 Alg. en 976 Alg. Tot en met Maandag 19 Aug. kan men deze bonnen bü groenten en- of fruithandelaren inleveren, waar. op dan zoo spoedig mogelük een hoeveelheid appelen, peren of prui men beschikbaar zal worden ge steld. Vacantiegangers kunnen de ze bonnen eventueel aan hun leve ranciers opzenden. Er zal in geen geval na-inlevering mogeiük zün. OUDEREN MEER SUIKER, KINDEREN MINDER. Van 1 Sept. af gecombineerde suikerbon. Op 1 Sept. zal telkens in een pe riode van zes weken, elke veertien dagen een gecombineerde bon wor den aangewezen voor suiker, cho coladekorrels en andere boterham strooisels, of de dubbele hoeveelheid Jam, pasta, kursthoning, stroop en andere boterh. smeersels, resp. voor 750 gr. in de eerste 14 dagen, 500 gram in de tweede veertien dagen en 750 gram in de derde veertien- daagsche periode, dus resp. 1500, 1000 en 1500 gram jam. Voor kinderen, geboren in 1942 en later, luidt dit schema 750. 500 en 500 gram suiker of 1500, 1000 of 1000 gr. jam. Dezen krügcn dus in elke derde veertiendaagsche periode 250 gram suiker, resp. 50 gr. jam min der dan de ouderen. Op deze wjjze wordt de verhouding tot de suiker en jamvoorziening der ouderen her steld. Het rantsoen kan ook gedeel- telük in suiker en gedeeltelük in jam worden opgenomen. Zoo zal een rantsoen van b.v. 750 gram kunnen worden verstrekt in 500 gram sui ker en 2 x 250 (500) gram jam of in andere hoeveelheden, in dezelfde onderlinge verhouding, voor zoover de voorraden bü de detallllisten dit toelaten. Op deze wijze kan beter tegemoet worden gekomen aan de uiteenloo- pende behoeften ln de steden en op het platteland en aan de indivl- dueele behoeften Heden zon onder 20,12 uur, maan onder 4.09 uur. Dinsdag zon op 5.20 uur, maan op 20.58 uur. Weersverwachting: Geldig tot hedenavond: Koele och tend, daarna snel stijgende temperatuur bü aanwakkeren de wind uit zuidelijke richting en geleidelik toenemende be wolking met later op den dag plaatselijk eenige regens.

de Stem | 1946 | | pagina 1