Pakketten CULTU De fabricatie van kunstmest Ned. bo« Een tocht door den HET MUNITIE-COMPLOT Bikini schepen radioactieve kachels Wint G. I IN 'T KORT voor Weenen en Finland Een product van Sas van Gent tie Nederlandsche handelsverdragen MARGARINE OF VET VOORLOOPIG GEEN BOKKING K.L.M.-1 OIJ de aankomst van de „Ruys". waarmee een zeer groot aantal militairen naar het vaderland terug keert, zal geen toestemming wor den verleend het ontvangstcentrum te „Austerlitz" te betreden. tl ET noodweer dat Maar.dag jl. Leidschendam trof, heeft zware schade veroorzaakt. Er zijn 100.000 ramen van tuinderskassen vernield, terwijl aan particuliere gebouwen ongeveer 600 m2 glas is stukgesla gen. De schade wordt globaal ge schat op f 200.000. Pogingen -or den aangewend om politieke delin quenten het glas te laten opruimen TJET verdrag van Montreux over de zeeëngten (Darda- nellen en Bosporus) is voor vijf jaar verlengd. TWEE in de Britsche en Ameri- kaansche zone versphynende Duitsche dagbladen zijn in de Rus sische sector van Berlijn in beslag genomen, omdat zij mededeelingen bevatten omtrent de deportatie van de Duitsche jeugd door de Sovjets. XXET kabinet van president Tru man heeft eenstemmig het plan voor een wereldvoedselraad verwor pen. Volgens dit plan zou 'n raad moeten worden ingesteld met be voegdheid tot het aanleggen van voedselreserves en tot het vast stellen van prijzen. jyAAR aanleiding van de Perzische protestnota tegen 't zenden van troepen naar Basra, heeft 'n woord, voerder van de Britsche regeering verklaard, dat Irak toestemming heeft gegeven voor de aanwezigheid van de troepen. Verder is het geen versterking, doch een vervanging van troepen, die binnenkort zullen worden teruggetrokken. De ongerepte natuur van dit waterland I. TIET IS een aangrijpende schoon- heid, die aan deze streek van Nederland, die de Biesbosch heet, zulk een karakteristiek aanzien verleent. Menschen wonen er nau welijks in dit wijde land; slechts op het bouwland, eigendom van maatschappijen en grootgrondbe zitters, staat hier en daar een pach'hoeve met daarbij de arbei derskeet op een heuvel gebouwd met het oog op de steeds blijvende dreiging van 't water, welks onstui migheid de menschen van de Bies bosch bekend is Wanneer wij dezen morgen on zen tocht brginren, is er een heer lijke zon boven dit eenzame land van water, polders, grienden en riet en wij varen door de nauwe doorgangen der gorzen, waar het riet in een eeuwig eerder lied ruischt en buigt in den wind. Er gens tusschen de ruigte van het griendhout roept de watervogc" en van ver over het water klinkt de zang van jongens en meisjes en wij zien de zeilen van de boot, waarin zij varen in een statig glijden bo ven de rietpluimen uit Weinigen kernen en waardeeren het geheel eigene en vreemdsoorti ge natuurschoon van dit waterland schap. Dit gebied van ongeveer 10.090 HA, bestaande uit water, slikken, biezengorzen, rietgorzen grierden en weiden, is een deel van den heroischen en offervaardigen strijd van de Nederlandsche water schappen, die stuk voor stuk Neer- le.nd's bodem ontworstelden aan de zee Het is niet gemakkelijk te be reiken, dit majestueuze schoon var eigen land Slechts met een boot kan men er tenvolle genieten en dan moet men nog het geluk heb ban er te worden geleid door men schen, die door en door dit gebied kennen en ermee zijn vergroeid. Dan ja dan kan men zoo volop genieten van de eenzelvige pracht die de zo mer in den Biesbosch ter. toon spreidt: van de majesteit der wol ken van Hollands hemel, van de n 'gestrektheid der polders en ein- dslooze riet- en griendvlakten met l ier en daar een eenzame boom vol ruige nesten van roofvogels, van 't waaien van den frisschen zonne- v ad, die het riet doet klagen, kla- n van een grootheid en een weel de. klagen van het eeuwige heim wee, dat ons asnp-Htnt in de ver latenheid Oude problemen verscherpt rjoor de oorlogsomstandigheden zijn de problemen, welke steeds aan den Biesbosch nauw verbon den zijn geweest, sterker geaccen tueerd en naar voren getreden en wij mogen zeggen dat deze ver scherpte vraagstukken slechts te wijten zijn aan de bijna angstig makende isoleering van dit gebied De volkomen beveiliging tegen de calamiteiten van het water heeft reeds velen bezig gehouden. De al- geheele indijking, waarmede het probleem Bicsbosch in zijn gehee- len omvang zou kunnen worden op gelost, is momenteel weer een van de belangrijke punten, waarmee men zich bezighoudt. Plannen om hier toe te kernen zijn in groote lijnen ontworpen. De Brabantsche Biesoosch, welke 4000 H.A omvat, bewoond door 29 gezinnen kwam zwaar gehavend uit den oorlog. Van de 26 in totaal aan wezige boerderijen, werden er 10 totaal vernield en verwoest, terwijl er 6 zoodanig werden beschadigd, dat zij voor een groot deel waren uitgeschakeld. Watcrkeeringen en sluizen leder, een enorme schade. Met de middelen die het gemeente bestuur van Made na de bevrijding ten dienste stonden, werd het we deropbouw vraagstuk van den Bies bosch aangepakt en heeft men met kunst en vliegwerk gedaan wat mo gelijk was. De dierst Landbouwher- stel, welks taak het was dit pro bleem ter hand te nemen, blijkt wel zeer in gebreke te zijn gebleven. Geheime politieke organisatie aan het werk rvE jl. Zondag te Hoek van Hol- land gearresteerde vijf perso nen waren, naar de meening van de autoriteiten, van plan zich mees. ter te maken van een deel der m het depot aldaar aanwezige wapens en munitie, meldt het Alg. Hbld. Zij blijven voorloopig in arrest, aangezien thans zoo goed als ze ker is, dat men hier te doen heeft met vijf leden van een geheime po litieke organisatie, die haar vertak kingen ir het land heeft en die ten doel heeft in Nederland een weer- corps te stichten, hetgeen straf baar is. Door bemiddeling Ned. Roode Kruis TAOOR DE REGEERING is de mogelijkheid opengesteld door tusschenkomst van het Ned. Roode Kruis standaardvoedselpakketten vanuit ons land te zenden naar landgenooten dan wel Nederlanders van geboorte in Weenen en Finland Deze pakketten hebben een ge wicht van 5 kg. en bevatten bloem en peulvruchten; de uitvoer op deze wijze van andere levensmiddelen ls verboden. Zij mogen ten hoogste éénmaal per maand worden verzonden door Nederlanders hier te lande. De geadresseerden in Weenen moeten in het bezit zijn van een bewijs van politieke betrouwbaar heid; blijkt dit laatste niet het ge val te zijn, dan vervalt het desbe treffende pakket aan het Nederland sche Roode Kruis. Dit is eveneens het geval, wanneer de geadresseer de onvindbaar is. In deze gevallen wordt het desbetreffende pakket onder de zieke Nederlanders in het lar.d van bestemming verdeeld. Cor respondentie met de afzender., in zake de aflevering in genoemde lan. den kan niet gevoerd worden. Zij, die een voedselpakket naar Weenen of Finland wenschen te doen zenden, kunnen een bedrag van f 6.00 storten of overschrijven op giro-nummer 510700 ten name van de afd. Rotterdam. Direct na ontvangst van genoemd bedrag ont. vangen de storters een biljet ter In vulling en onderteekening, welk biljet omgaand moet worden terug gezonden aan de afd. Rotterdam. Hierna zorgt het Roode Kruis voor de aanschaffing, verzending en aflevering van een standaard voedselpakket. Door de afzenders zelf vervaar digde pakketten worden door het Roode Kruis niet ter verzending geaccepteerd ZANDER DEN NAAM kunstmest worden diverse producten op de markt gebracht zooals b.v.: Su perfosfaat, Beendermeel, Metaal slakken iscories), Ammoniak Sul faat, Salpeter (nitraat), Stikstof- houdende Kali enz. enz. We willen het hier echter hebben over een product dat in een der fa brieken in Sas van Gent wordt ge fabriceerd. nl. Superfosfaat. Wat is Superfosfaat? Eenvoudig uitgedrukt; een mengsel van zwa- 1 velzuur met fosfaat. Om echter te vertellen hoe het wordt gefabriceerd zyn heel wat meer woorden noodig en we zullen dan maar van wal steken by het begin en eerst iets vertellen over de producten waaruit deze kunst mest gemaakt wordt. Eotfaatis een delfstof die in verschillende landen wordt aange troffen. Uit Noord-Afrika komen (Marocco en Gapa) zeker van de beste en het zijn deze welke dan ook In hoofdzaak in de fabrieken te Sas van Gent gebruikt worden. Zwavelzuur: dit product wordt, verkregen uit Pyriet, eveneens een delfstof die in diverse landen gedolven wordt, waarvan die uit Spanje (Tharsis, Rio-Tinto enz.) die met het grootste gehalte aan S. tot de beste behooren. Dit zwavel-erts (pyriet) wordt in ovens gebrand by een temperatuur Geen levend ding zou aan den dood ontanapt zijn 'pWEE RAPPORTEN aan pre- sident Truman over de tweede atoombom-proef de exploisic onder water by Bikini op 25 Juli zijn door het Witte Huis gepubliceerd, nameiyk een van de waardeeringscommissie van den president, bestaande uit 9 burgers en een wiede itipre't van de gezamenlijke chefs van den staf van den waardeering- raad voor atoombom-proeven, bestaande uit 7 leger- en vloot autoriteiten en burgergeleerden met dr. Karl. Compton als voorzitter. Beide rapporten wezen er op, dat de radio-activiteit onmiddellijk na de ontploffing onder water ge raam cl werd geiyk te zyn geweest aan vele honderden tonnen ra dium. Wat in- en uitgevoerd wordt. TVEZER dagen werden, zooals medegedeeld, handelsverdragen afgesloten tusschen Nederland eenerzijds en Zuid-Slavië en Italië anderzijds. In deze verdragen is de omvang van het wederzydsche im- en exportverkeer met Z. Slavië be paald op 20 millioen gulden. De be langrijkheid van den Nederland- schen houtinvoer uit Z. Slavië blijkt uit het feit, dat de waarde daar van 6.5 millioen gulden zal beloo- pen. Voor het wederzydsche goederen verkeer met Italië is de waarde vastgesteld op 50 millioen gulden. Als Italiaansche uitvoerprodueten naar Nederland kunnen genoemd worden citroenen, zwavel, celluloid, machines, auto's, hennep en che mische producten. Aan Nederland sche zijde vermelden wij Philips pro ducten, pootaardappelen, bloembol len, lompen, chemische en pharma. ceutische producten en vee. De handelsverdragen met Zuid- Slavlë en Italië werden beide voor den tijd van één jaar gesloten; het eerste tot 30 Juni 1947, het tweede tot 1 Juli 1947. De tweede bom veroorzaakte een zondvloed van water geladen met doodeiyke radio-actieve elementen over een gebied dat 90 procent van het doelgebied omvatte. Zulke gevolgen zouden even -ampzalig kunnen zyn voor een vloot als de resultaten van de eerste proef, hoe wel gedeelteiyk om verschillende redenen.. De middeiiyn var.' de waterzuil was ongeveer 2200 voet en hy steeg tot een hoogte van ongeveer 5500 voet. De stofregen steeg tot veel grootere hoogte. De waterzuil tevatte ruim geschat 10.000.000 ton water. De golven buiten de water zuil ongeveer 1000 voet vaai het centrum van de explosie waren 80 tot 100 voet hoog. Deze golven namen sr.el in grootte af naarmate zy zich naar buiten bewogen. Er waren geen seismographische ver schijnselen var.' beteekenis. In het hoofdstuk over de waar neming-en er.' conclusies van deze beide ploegen zeide het rapport van den raad o.m.; het is onmo gelijk om een atomische ontplof fing te waardeeren in termen van; cft gebruikelijke explosieven. De eerste bom, die in de lucht ontplofte, bracht groote schade toe aan den bovenbouw tan de groote schepen binnen een straal van een halve mijl, doch geringere schade aan de rompen. Geen schip binnen een mijl van ieder der ontploffin gen kon ontsnapt zijn zonder eeni ge schade aan zichzelf en ernstige schade aan de bemanning. In het geval van de explosie onder water was de luchtgolf veel minder in tens en er was geen hittegolf van cenige beteekenis. Doch de tweede bom stortte groote massa's hoogst radio-actief water op de dekken en in de rompen van de schepen. Deze besmette schepen werden ra dio-actieve kachels en zouden alle levende dingen aan boord verbrand hebben door onzichtbare en pijn- looze doch doodelijke stralen. TN den loop der volgende week is de indiening bij de Tweede Ka mer tegemoet te zien van het wets ontwerp tot wijziging van art. 192 en van hoofdstuk 13 der grondwet ter behandeling in tweede lezing. Na 18 Aug. keuze mogelijk ]l/ïET ingang van 18 Aug. zal de gescheiden distributie van mar. garine en vet worden opgeheven en zal een bon worden aangewezen, waarop naar keuze vet of marga rine kan worden gekocht. Daar naast zal de bon, waarop uitslui tend boter verkrijgbaar is, gehand haafd worden. Deze maatregel heeft tot doel den consumenten meer ruimte te ver schaffen om in de wisselende be hoeften aan spijsvetten en marga rine te voorzien. Voor de periode van 18 t.m. 31 Aug. zijn de volgende rantsoenen vastgesteld: voor kinderen geboren in 1942 of later een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gr. margarine of 100 gram vet; voor personen geboren in 1941 of vroe ger een bon voor 125 gram boter en een bon voor 375 gram marga rine of 300 gram vet. Zooals bekend, is een hoeveelheid vei van bv. 100 gram in voedings waarde geiyk aan 125 gram marga rine. TIET bestuur van den Nederland- schen bond van Vischrookers heeft zyn leden geadviseerd om geen versche haring meer af te nemen van de aanvoerplaatsen. Dit betee- kent dus, dat, als dit advies wordt gevolgd, de bokking voorloopig van de baan is. Het advies vindt zyn oorzaak in de door de overheid vastgestelde verhouding tusehen de prijzen voor haring en de daar uit te produceeren bokking, een verhouding die tot groot verlies voor de rookerijen en stoomerijen op deze prijzen leidt. De aankoopprijs van haring was voor de rookerijen aanvankelijk f 35 per 100 kg. De verkoop van de bokking 7V« cent per stuk. Kort geleden is de aan koopprijs tot f 42.50 gestegen, terwijl de verkoopprijs dezelfde bleef. Daar volgens de mededeelingen van den bond de prijs van 7-/s cent als ver koopprijs toch reeds zuinig berekend was, was het gevolg, dat de rookerijen met verlies moeten werken. Daar komt nog bij, dat de rooke rijen per gewicht koopen en per stuk verkoopen. en dat de baring den laat- sten tijd groot uitvalt, zoodat men in plaats van 700 stuks per 100 kg. wat normaal is, er nu slechts 600 krijpt. van 50 tot 900 graden. Hier. ontstaan gassen' die, na door - „Cottrell'' apparaat te zyn gep seerd, waar het stof en arsenicum er wordt uitgetrokken, in waselr.o- I rens (Glovers) komen <SO 2) -n vervolgens in groote looden kamers van ca. 30 x 7 x 9 M. (plm. 1900 M3) worden- getrokken. Door het instuiven (door zeer fyne sproeiers» van water worden de gassen neer geslagen en omgezet in SO 4 H2 56 tot 60 gr. (zwavelzuur). Dit zwavelzuur moet in looden apparaten worden vervaardigd en opgeslagen omdat het yzer oxy- deert. Zoo geschiedt het overbren gen van dit gefabriceerde zwavel zuur dan ook door looden pypen naar de Superfosfaat fabricatie en wordt daar in met lood bekleedde reservoirs bewaard. De fosfaat wordt eerst heel fyn gemalen en wordt dan met Jacobs- ladders en transporteurs uit de silos naar groote met lood bekleedde ijzeren ketels gevoerd, waarin de mengeling met zwavelzuur plaats vindt. Het dan verkregen produet wordt in z.g. kelders gelaten waar het gedurende eenigen tüd verblijft Met zware ..drummers" wordt net uit deze kelders geduwd en dan wordt de superfosfaat, wat het in- tusschen is' geworden, met trans porteurs naar de luchtspoorwagen- tjes gebracht die het op hun beurt electrisch naar de enorme opslag plaatsen vervoeren van waarjiit het na enkele weken rust,, voor den landbouw geschikt is. Zooals men ziet is de fabricatie slechts een klein onderdeel van het proces dat er mee gemoeid ls om alles in gereedheid te brengen. Natuuriyk zyn ook hieraan ge heimen verbonden, zooals de juiste mengeling, het gehalte van de fos faat en zwavelzuur enz. enz. VOETBAL ZEEUWSCHE ELFTAL. De samenstelling van het Zeeuw- sche elftal dat Zondag tegen het Haag sche te Middelburg in het strijdperk treedt is als volgt: Doel: H. v. d. vliet, Goes. Achter: M. de Pan en H. Wijs, Goes; midden: P. Wijs, Goes, W. Jansen, Corn. Boys en P. Koster. Middelburg; voor: D, Mos en A. Bonder, Goes, A. Carol, Middelburg, W. Leijnse, De Zeeu wen en J. de Ruijter, Zeelandia. Reserves: C. Moens, Middelburg, C. Kats, De Zeeuwen, J. Neufeglise Mid delburg, A. de Smit. De Zeeuwen en L. Outermans, Middelburg. WATERPOLO BRUINVISCH n DOOR ROTTERDAM II VERSLAGEN Er werd* een gelijk opgaand spel ge boden, waarbij de beide verdedigingen het zwaar te verduren kregen. Bij 'le rust was de stand 0-1. Na de rust was het echter voor de thuisploeg niet mo gelijk het tempo bij te houden, waar door ze in de minderheid geraakte. Doelverdediger Feyen was echter bij zonder n zijn element en wist zeer gevaarlijke momenten te keeren, het geen ook bij den Rotterdamschen kee per het geval was. De Bruinvisch moest tenslotte het onderspit delven en een 0-4 nederlaag incasseeren. Over het geheel genomen was het een fraaie wedstrijd. SCHAKEN EUWE NAAR MOSKOU, PRAAG EN ZUID-AFRIK A Na afloop van het Staunton-tournooi zal dr. Euwe met de Russische mees ters naar Moskou reizen, teneinde daa als wedstrijdleider op te treden bij den wedstrijd tusschen de Sovjet Unie en de Ver. Staten. Aldus is besloten op een bespreking, welke tusschen Botwinnik, Flohr en dr. Euwe is ge houden. Voorts zal onze landskampioen mee doen aan het internationaal tournooi te Praag, dat in October gespeeld zal worden en waarin ook Sovjet-Rusland vertegenwoordigd zal zijn. Tenslotte staat een tournée door Zuid-Afrika op het eind van dit jaar op het programma. - V - x' s Hier is dan de „American Farmer", die de obrzaak was van een hevige ruzie tusschen den Engelschen zeekapitein Millers en zijn Amerikaan- schen collega Johnson, Beide zeerobben meenden evenveel rechten te hebben op het na een aanvaring door de bemanning verlaten schip. Het marine-gerechtshof, dat zal beoordeelen aan wlen de vondeling wordt toegewezen, heeft er een Salomons-zaakje aan. DE KATHOLIEKE Boeren- en Tuil een emigratie-comn ven geroepen, welk die aan bet emtf verbonden zitten, ir werking met de auc nisaties en de Sticht zing Nederland bes De eerste resultafc der emigratie-comn zien van Frankryk kort gepubliceerd w Omtrent de e: Frankrijk, valt tha ken. dat deze mogel sluiter d voor jonge reid zyn eenigen t op Fransche bedrijv ken. ten einde op de Fransche same Fransche landbouwi hoogte te komer.. Commissie van de echter van meeninj werk stellen van R. op willekeurige Fra ten sterkste moet de gevaren van gi welke nl. een ongeci ding met zich bren Genoemde Emig zoekt thans naar rr ze jonge boeren zon naar ZUID De derde su yATERDAG 28 zal de K.L.M. vlucht naar Johai x Afrika) uitvoeren, vracht en 40 pa.1' vervoerd. Het vli< 4, zal Zondag 6 rngreis aanvaarde Dit wordt de vlucht naar Zuid-A cember 1938 maakt van de K.L.M. de Johannesburg en d afstand ven ruim 1 gen via Cairo, Khi en Broken Hill. Op 15 Januari 19' log in Europa al v maakte hetzelfde vli van Napels naar langs nagenoeg des legde de bijna 9.000 af. Thans zal over den gevloegen, hetgi Amsterdam-Johannc tot ruim 9.000 km. als bekend is, hoop toekomst een gerege Unie van Zuid-Afr openen. Niet alleen een eventueele lyn deze bijzondere v! zij vormt bovenal om zoowel de han als de cultureele Unie te verstevipe De K.LJM. zal van deze vlucht ee loppe uitgeven, ten bijzonder poststemi pen. Nadere gegev< len t-z.t. worden g BREDA Hercu!esstraat 14 Telefoon 9464 Pensionaten Internaten Vereen. Besturen U kur.t nu reeds r seizoen resorveerei gebied. Verhuur vi (voorloopig alleen IN MADE ZORG] eOO-JARIG BEST voeringen. CATALOGUS WEER VERKRIJf IMPERI. GE CIJF POOTAA EERSTE KLASSE

de Stem | 1946 | | pagina 2