De T.R.L is geen nationaal leger Het Koninkrijk in ontbinding D Met alle bevolkingsgroepen wordt gesproken almaar bezwaren Dubbele moord te Rijswijk PERZIE STELT sa EISCHEN De fruitdistributie Moeilijkheden opgelost GOEDKOOPERE AARDAPPELEN MOLOTOF Twee-derde meerderheid heeft zijn hart gestolen Evatt verwijt hem ob structie-politiek Plan tot bijeenroeping van conferen tie in Indonesië op 1 September TWEEDE JAARGANG No. 537 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1946 UITGAVE: STICHTING ..DE STEM'» Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H A. bruna Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. groffen, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red J. v d BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236 Red. n j karhof Do staeisrochiolljko positie dor gebiodsdoolen i. •yOLGENS de grondwet bestaat 't Koninkrijk der Nederlanden uit vier gebiedsdeelen, nl. het Rijk in Europa, Ned. Indië, Suriname en Curacao. Bezit de Nederlandsche staat nog wel gezag in Ned. Indië? Deze vraag is van principieele be- teekenis, want, indien deze vraag ontkennend moet worden beant woord, beteekent dit niet meer of minder dan dat de Nederlandsche staat in ontbinding is, want het eerste kenmerk van een staat is de souverelniteit, hetgeen beteekent, dat het gezag van den staat als het hoogste gezag erkend wordt en dat de aan den staat onderworpen in dividuen erkennen, dat het staats gezag de bevoegdheid heeft iedere beslissing te nemen en al datgene te doen wat noodlg is om deze beslissing uit te voeren. Dit voor oogen houdende is het duidelijk, dat de daad van ir. Soekarno, om de absolute macht op zich te ne men, revolutionair is en gericht te gen het voortbestaan van den Ne- derlandschen staat, waartegen deze met alle beschikbare middelen moet ageeren. Een van deze middelen moet zijn het radicaal breken met de tot dusverre gevolgde politiek, dus dat vóór alles de openbare orde en rust moet worden hersteld; eerst daarna kan er verder met de In donesiërs worden onderhandeld op basis van volledige gelijkheid en be. rechtigdheid en zonder bedreiging van revolutionaire elementen. Het voortbestaan van het Ko ninkrijk der Nederlanden moet bij deze besprekingen echter voorop staan en conditio sine qua non zijn. Wanneer de Indonesiërs hiermee aocoord willen gaan, moet een op lossing mogelijk zjjn, hoezeer men aanvankelijk ook van meening moge verschillen over de toekomstige staatsrechtelijke positie van de vier gebiedsdeelen van het Koninkrijk. 0 ver deze vraag bestond ook reeds vóór den oorlog veel verschil van meening. Het lijkt ons wel ge- wenscht de voornaamste opvattin gen hier even weer te geven. De aanhangers van de zg. Leidsche richting (o.a. prof. van Vollenhoven Kleintjes e.a.) meenen, dat artikel 1 der grondwet, zooals dit sinds de grondwetswijziging van 1922 luidt, inhoudt, dat het Koninkrijk der Ne derlanden bestaat uit vier gelijk soortige en gelijkwaardige rechtsge meenschappen, nl. Nederland, Ned. Indië, Suriname en Curacao, die door een rechtsgemeenschap van hooger orde (het Koninkrijk der Nederlanden) overkoepeld worden, (verhouding en coördinatie. De aanhangers van de Utrechtsche richting (o.a. Prof. Nederburgh en wijlen de Savornin Lohman) zijn het met deze voorstelling van zaken, als zou het Koninkrijk der Neder landen bestaan uit vier geiyksoor tige en gelijkwaardige rechtsge meenschappen in het geheel niet eer.s en h.i. kan deze ook geenszins uit de grondwet worden gelezen; volgens deze opvatting zijn de over- zeesche gebiedsdeelen in rangorde ondergeschikt aan het moederland, zooals b.v. de provinciën tegenover het Rijk. (verhouding van sub-or- dinatle). Prof. Eigeman neemt nog een ander standpunt ln. Wel bestaat volgens hem het Koninkrijk der Nederlanden uit vier gelijksoortige rechtsgemeenschappen, door het Koninkrijk der Nederlanden als 5e rechtsgemeenschap van hooger or de overkoepeld, maai- z.i. is uit ar tikel 1 der grondwet niet te lezen, dat deze rechtsgemeenschappen ook gelijk in rang zijn. Nederland be kleedt z.i. een overwegende positie. (Verhouding van sub-co-ordinatie) Tiet ligt geheel in de lijn van de historische ontwikkeling van de overzeesche gebiedsdeelen, dat uiteindelijk de opvattingen van de z.g. Leidsche richting zullen wor den verwezenlijkt. Volgens deze richting ziet men in de overzeesche gewesten rechtsgemeenschappen van gelijke orde als Nederland in Europa. De overzeesche gebiedsdee len zullen het bestuur van de be treffende gewesten voeren zonder inmenging van Nederland. Wel moet daarbij in acht genomen worden, dat alle vier de rechtsgemeenschap pen, waaruit het Koninkrijk be staat, onder de hoogere rechtsge meenschap van het Koninkrijk der Nederlanden staan, waaruit volgt, dat de zaken, die het geheele Ko ninkrijk aangaan tot het beleid van heit Koninkrijk behooren en dat dus in die zaken de regeeringen van de vier rechtsgemeenschappen niet zelfstandig zijn. Dit moet echter gelijkelijk gelden vooi het R(jk in Europa als voor de overzeesche gewesten. Er zouden komen organen voor het geheele Koninkrijk. Dergelijke organen bestaan thans nog niel. In Haar bekende rede van 7 December 1942 heeft Hare Ma jesteit de Koningin echter de by eenroeping van een Rijkscocferen- tie in het vooruitzicht gesteld. Deze conferentie zou o.m. tot taak kun nen hebben hieromtrent te advi seeren. Onze nieuwe minister van Marine J. J. A, Schagen van Leeuwen, wiens benoeming het kabinet Beel voltallig maakte. ■yERTEGENWOORDIGERS van de kleinhandelaren in fruit hebben overeenstemming bereikt met de overheid met betrekking tot de voorgenomen distributie van fruit. Aan de bezwaren van de detaillisten is de regeering zoo veel mogelijk tegemoet gekomen. Naar verwacht mag worden is daarmee een eind gekomen aan de moeilijkheden, die in verband met deze distributie waren gerezen. Inmiddels is de geldigheidsduur van de aangewezen bonnen ver streken, zoodat hieromtrent nog na. dere mededeelingen zullen volgen. TIET ligt in de bedoeling van de regeering om den aardappel- prys met ingang van Maandag a.s. te verlagen, waarschyniyk tot 13 cent per kg., weet het Parool te vertellen. OORLOGSHEERERV PROBEERER HET EEHHEIDSSTREVEH TE DOORBREKEN "G>R wordt geen oorlog gevoerd tegen het Indonesische volk, maar mi- litair opgetreden tegen de extremisten, vertelde luitenant generaal Spoor deze week tUdens een persconferentie en vervolgens gaf hU dan een toelichting op den toestand, zooals die thans in Indië er ligt. TAe TRI is geen nationaal leger, zoo vertelde hy, doch be lichaamt slechts een streven om organisaties, die hun oorsprong vinden in de door Japan, opgezetten Keibodan, Seinendan, Laskar ra' jat etc., te centraliseerentot dus ver is men hierin slechts ten deele geslaagd, want op verschillende fronten herkennen wy het systeem van de Chineesche „war lords", die alleen dan aan de orders van het „opperbevel" gehoorzamen, wanneer dat in hun kraam te pas komt. Het ALS iemand de illusie mocht hebben gekoesterd, dat de kwestie van het stemmen na de moeizaam verkregen beslissing in de procedure-commissie voorgoed van de baan was, dan heeft de ver. gadering van gisteren hem wel snel van die illusie beroofd. TAe plenaire vergadering van de Parijsche vredesconferentie kwam nl, byeen. om haar goed. of TIET streven van de Nederland- 11 sche regeering om den toekom- stlgen status van Indonesië niet al leen met de groep SJahrir te be spreken, maar eveneens met andere Indonesische groepen en met ver tegenwoordigers van de Nederland sche, Chineesche en Arabische be volkingsgroepen, heeft geleid tot 't voornemen op denzelfden grondslag en met dezelfde mogelijkheden als Malino, een speciale conferentie by- een te roepen, waaraan alle groepen zullen deelnemen en waar zij zich van elkanders wenschen op de hoogte kunnen stellen. Op deze conferentie zullen tevens afgevaar digden worden benoemd voor de conferentie, die te Malino is aan gekondigd en die ten doel heeft om de politieke reconstructie van Bor neo en de Groote Oost uit te wer ken. Mocht daartoe de wensch be staan. dan zullen de groepen te vens in de gelegenheid worden ge steld om onderling overleg te ple gen, zonder dat da&rbü een verte genwoordiger van de regeering aan wezig is. Het ligt in de bedoeling van de regeering om deze conferentie op 1 September te doen beginnen. Een definitieve datum is echter nog niet vastgesteld. Nederland streeft naar behoud van wereldrijk JTJe Nederlandsche regeering streeft, aldus verklaarde de mi nister van Overzeesche gebiedsdee len, mr. Jonkman volgens de Msb. aan Associated Press, naar behoud van een wereldrijk, dat Nederland, Oost- en West-Indië omvat. Neder land zal, als de toekomstige status is geregeld, voor Indonesië het lid maatschap van de V.N. trachten te bevorderen. De minister verklaarde, dat het zenden van. troepen, die een- poli tieke taak hebben, zal worden voort gezet: hij hoopte, dat ook vertegen woordigers van Java en Sumatra op de a.s. rijksconferentie tegen woordig zouden zyn. Militaire activiteit. Tve afgeloopen. week hebben zich botsingen voorgedaan tusschen Nederlandsche patrouilles en ex tremisten, die trachtten te infil- treeren. In Z. Celebes wordt de zuivering van het gebied krachtig voortgezet. Te Buitenzorg heeft een treffen plaats gehad tusschen een Brltsche patrouille en Indonesiërs. Rond Semarang was er activiteit van Ne derlandsche en Indonesische mor tieren en artillerie. Handel in Indonesië vrjj T\e Ned.-Ind. Gouvernement» Im- en Exportorganisatie en de Ned.'Ind. regeerings-technische In kooporganisatie (Nigieo en Nirtlo) welke belde voor de bevrijding van Indonesië door de Nederlandsche regeering zyn opgericht en het uit sluitend recht van in- en uitvoer bezaten, zullen op 1 Jan. 1947 wor den ontbonden. Het ligt in de be doeling na dien datum dit gebied weer aan het particulier initiatief over te laten. SPECIALE RiJ WIELT REINER TN verband met de groote drukte zullen op 9 en 10 Aug. rywie- len, die ten vervoer worden aange boden, met rywielkaarten van, f 1.50 niet kunnen worden vervoerd met treinen naar keuze van den reizi ger, doch uitsluitend met de spe ciale rywieltreinen, die op die da gen zullen loopen. Het is den reizi gers op die dagen dus niet mogeiyk op afstanden boven 40 km. rywie- len te doen vervoeren met den trein, waar zo zelf in reizen. Indien roodig zal ook op de volgende Vrij dagen en Zaterdagen tot dezen maatregel worden overgegaan. TAE spoorbrug by Zutphen wordt Maandag officieel geopend. afkeuring te hechten aan het regle ment van orde, zooals dat door de commissie was samengesteld. Nog maar amper had Bidault de vergadering geopend en voorgesteld door handopsteken de meening ken baar te maken, of Molotof rees op en verklaarde zich niet accoord met het Britsche compromisvoorstel, waarbij ook aanbevelingen met een voudige meerderheid zyn toe gestaan. Hij vond het onjuist en stond er op, dat het zou worden herzien. Het compromis, aldus Mo lotof, is blijkbaar door Engeland en de V.S. voorgesteld opdat de con ferentie de door hen gesteunde aan bevelingen gemakkelijker kan aan vaarden. Dit compromis-voorstel was Dinsdagnacht met 14 tegen 6 stem men en één onthouding aanvaard. De tegenstemmers waren: de Sov jet Unie. Wit Rusland, Polen, Tsjecho Slowakye, Yoego Slavië en de Oekraïne. Un met die opmerking van Molo- tof begonnen we weer van vo ren af aan. De Australiër Evatt meende, dat als Molotof zoo'n lief hebber is van twee-derde meer derheden, hy zeker het besluit van de commissie moet respecteeren, dat een 2/3-meerderheld behaal de; hij verweet den Rus obstructie- politiek te voeren. Yoego-SlaVië verklaarde zich ac coord met Rusland en zei, dat het slechts onder zeer streng voorbe houd aan de conferentie zou deel nemen, als de eenvoudige meerder heid werd aanvaard. De spanning in de zaal steeg merkbaar, toen de leider van de Engelsche delegatie, Alexander, het woord nam, die zich fel tegen Molo tof richtte, waarby hy zyn stem luide door'de zaal deed schallen. „Moiotofs woorden, zei hy, zyn de moeite van het overdenken nauwe- lyks waard. De wereld wenscht, dat we voortmaken met den vrede. Een langdurige en vervelende herhaling is wei uiterst ongewenscht." Bidault oordeelde het toen maar het beste de zitting te verdagen. Molotof hield zijn belofte Molotof heeft zyn belofte gehou den. De verklaring van Byrnes is over Radio Moskou voorgelezen, on- middeliyk gevolgd door de rede van Molotof. Volgens Radio Moskou had Byrnes op „boozen- en strydlusti gen toon" gesproken. rpE Ryswyk heeft Woensdagavond de 28-jarige Geesink zijn 26- jarige vrouw, waarmee hy ln on min leefde en die deswege by een andere familie was ingetrokken, met twee schoten in de hartstreek van het leven beroofd. Direct daarop schoot hy zichzelf door de slapen. De dood trad bij beiden onmtddeliyk in. is gebleken, dat de aanvalskracht van die eenheden, welke onder Ja- pansche leiding staan het grootst is. Ook Duitsche instructeurs (nl. naar Indië gekomen duikbootpev- soneel) worden gebruikt en wel bij de Indonesische vloot (ALRI: Ang- katan laoet repoeblik Indonesia). De TRI is dus een apparaat, waar op niemand kan rekenen, het bewapenen van twee TRI batal jons door de Engelschen is dan ook zeer gevaarlyk gebleken. /jjevraagd naar de sterkte van de Britsche en Nederlandsche strijdkrachten, antwoordde de ge neraal, dat er zich op Java en Su matra elk een Britsche divisie be vindt. Op Java bevinden zich zes Nederlandsche brigades, in de buiten gewesten 15,000 man. Ten einde de Britten te vervan gen zullen nog een divisie (15 a 18.000 man) en garnizoenstroepen naar Indië worden gedirigeerd. ■JOaar aanleiding van de opmerking dat ontevredenheid bestaat over de salarieering van de manschap pen, deelde generaal Spoor ten slotte mede, dat in het KNIL by de salarieering verschillen van landaard geen rol meer spelen. Er bestaan echter tegenstellingen met de troepen van de Kon. Landmacht en de mariniers die ieder op afzon- deriyke salarisbasis worden betaald. Straks komen daar nog militietroe pen bij, voor wie weer een andere salarisregeling geldt. Nlvelleerirg der salarieering zou de ider'.e oplos sing zyn, doch technische moeilijk heden maken dit helaas onmoge- ïyk. Tn een andere persconferentie heeft 1 de commandant van het corps mariniers, generaal majoor von Freitag Drabbe medegedeeld, dat de materieele en geesteiyke 'ver zorging van de mariniers weliswaar nog niet volmaakt is, maar verha len over ontstellend-onzedeiyke toestanden volkomen uit de lucht zyn gegrepen. De generaal vertelde, dat hy persooniyk een onderzoek had ingesteld en den apostolisch vicaris van Soerabaja over deze kwestie had gesproken. Deze had verklaard, dat er geen enkele aan leiding bestaat tot ongerustheid over het moreel welzyn van de ma riniers. Veel kan nog worden gedaan aan de ontwikkeling en ontspanning, doch wat in den vorm van film. en tooneelvoorslellingen. toegang tot alle openbare gelegenheden te Soe rabaja enz., geboden wordt, recht vaardigt geenszins de bewering, dat de mariniers geheel op zichzelf zijn aangewezen en daarom hun toe vlucht moeten Zoeken tot verdachte havenkroegen, die overigens niet eens bestaar.. Onmiddellijke terug trekking Britsche troepen 'M'AAR officieel te Teheran wordt medegedeeld, heefl de Perzische regeering by de Britsche ambassade te Teheran een protest ingediend tegen de aanwezigheid van Br.-In- dische troepen te Basra, een haven aan de Perzische Golf, in Irak, waarin het onmiddellyk terugtrek ken der troepen wordt geëischt. De nota haalt uitzer dingen van de BBC en Radio New Delhi aan, waar ln melding wordt gemaakt van het s.turen der troepen naar Basra ter verdediging' van de Britsche belan gen ln Perzië. Indien dit noodzake lijk mocht blyken. OIJ een botsing tusschen een vrachtwagen van de marine en een lichte bestelwagen nabij Scha gen, werden twee inzittenden van den> bestelwagen gedood. De be stuurder van dezen wagen verkeer de onder invloed van sterken drank.

de Stem | 1946 | | pagina 1