Philippiji ijnen De buit komt terug Zoo gaat het in Hongarije toi r ZÜIT TROUWEN aan den ttoi/ut* gokopp&id Moord is altijd te veroordeelen In de Engelsche, Amerika», nsche en Fr-ansche zone gaat het vlot; in de Russische zone moot de zaak nog op gang komen TAE STROOM van z.g. oorlogs- buit, welke breed naai' het Oosten golfde tijdens de bezet tingsjaren begint nu in flinke mate weer terug te vloeien naar ons land. Kolonel H. L. F. Otto, Hoofd van het Commissariaat- Generaal voor de Nederlandsche Economische Belangen in Duitseh land (C.G.R.) schrijft daarover in „Commentaar" Doen we een greep in de cijfers, verzameld tot 1 Juli j-1. dam zijn de volgende belangwekkend: complete fabrieksinstallaties; (walsery, machinefabriek, rij- wielfabriek, radiolampenfabriek enz.) c.a. 3600 gereedschapswerktuigen veelal met aandrijving, waaron der b.v. pl.m. 500 draaibanken; ca. 160 landbouwwerktuigen; ruim 1400 losse electrische ma chines (motoren, dynamo's enz i 9 Diesel-motoren 16 Scheepssioommachines; eenige honderden diverse ma chines als lieren, kranen, druk persen naaimachines, enz. groote partijen handgereedschap machineonderoeelen, electroden.' e.d. ca. 600 ton ijzer en staal in gewalste of gegoten vorm ca. 500 ton koper en andere non- ferro metalen; eenige partijen textiel hout e.d.: ca 10.000 ton rails, een groot aantal gereedschapswerktuigen veel bovenbouwmateriaal als transformatoren, kabel, enz. naast groote hoeveelheden rol lend materiaal alles van de Ne- derlanc.sche Spoorwegen; ea. 30 binnenschepen (hierbij zijn niet inbegrepen schepen, die in voorloopig gebruik zijn teruggegeven) eenige partijen zilver en andere kostbaarheden enz. ervz. Vijftig miltioen. TV waarde van deze goederen is bij elkaar geschat op circa 50 miliioen gulden. De taxaties liggen in de meeste gevallen erg aan oen lagen kant. Er wordt voor de taxa tie uitgegaan van de vooroorlog- scne waarde en dan rekening ge houden met een zekere prijsstij ging en met ds mate van bescha diging en verwaarloozing. die de goederen vertoonen. Dikwijls lijkt het een oud zood-je wat we terug vinden en lijkt een hoog percen tage voor waardevermindering zeer op zijn plaats. Maar dan valt het achteraf meestal aardig mede. Na schoonmaak en controle kunnen t'ie meeste machines weer in bedrijf worden gesteld. Voor de taxatie waarde zouden dezelfde machines niet kunnen worden gekocht. Dit had dus alles betrekking op het geen de grenzen van ons land voor 1 Juli al weer heeft overschreden. Belangrijke objecten hebben we caarnaast onderhanden of ze zijn ons door de geallieerden vrij gege ven, Hiertoe behoorden b.v. nog weer 9 complete fabrieksinstallaties een belangrijke partij materieel voor de mijnen, practisch alle ge stolen tramwagens, 30 brandweer wagens, 10 havenkranen, ca. 150 binnenschepen en groote aantallen machines voor alle .soorten grond stoffen enz. De waarde hiervan mogen we toch zeker weer op ten minste 12 miliioen gulden schatten. /kok voert het C.G.R. cultureele goeseren terug. Tot 1 Juni omvatte de terugvoer ruim 1100 schilderijen en ruim 1300 andere objecten, benevens eenige vrijwel complete bibliotheken De waarde hiervan is groot daar de belang rijkste zaken, die door de groote verzamelaars als Hitier en Goering zelf waren opgekocht, gemakkelijk gevonden werden en daar door het eerst aan de beurt zijn gekomen voor terugvoer. Maar niet de geldwaarde is de hoofcza-ak; 't gaat hier om de cultureele waarde. Den laatsten tijd kwam het mee- rencteel der goederen uit de En- gels-che zóne. Na een nogal lange aanloopperiode is de organisatie hier nu goed in orde en verloopt het werk op vlotte wijze Een groot aantal Nederlandsche officieren is over het geheele gebied verspreid en zorgt tezamen met de Britsch-e officieren zoowel voor het terug zenden van vrijgegeven goederen ais voor het opsporen van nieuwe. In de Amerikaansche zóne is de hoofdzaak van het week nu achter den rug, evenals in de Fransche zóne. In de Russische zóne moet de zaak daarentegen nog op gang komen Wel werd met de Russische autoriteiten reeds goed contact ge maakt en is met hun instemming een speciale Nederlandsche officier in Berlijn belast met het onder houden van het contact, maar op de vele ingediende aanvragen voor restitutie is nog pas heel weinig positief antwoord binnengekomen. Slechts in één geval, betreffende een instrument van de Technische Hoogeschool te Delft hebben wij het object geheel volgens de re gelen van het spel van de Russen terugontvangen. Ook in anüsre ianc.cn aan Duitschlancl zijn mooie successen geboekt. Uit Oostenrijk komen enkele zeer belangrijke complete installaties en verder een aantal machines en andere zaken; in Tsjechoslowakije trachten we ver der houvast te krijgen op de vele goederen, c.ie er via Duitschland heengestuurd zijn en ook in België en Frankrijk zün verscheidene ge rooide zaken teruggevonden. HFVU'SSCHEN Kisten pruimen en handperen, onder de geur van gerookte Harderwijkers en gestoom de bokking stond de helderziende, dte speelde met het verleden en door middel van gesloten envelop pen de sluier voor de toekomst wegnam. Een schare belangstel lenden, die het toch niet geloof de, gaapte naar den overigens niet bijster geheimzinnig aandoenden waarzegger, die met een glazen oog door een brillenglas tot diep in het hiernamaals poogde te tu ren. En toch grepen vele handen in de boodschappentasschen naar de beurzen om ,,voor de flauwe kul"' zijn toekomstschreden te lee- ren kennen. En zoo stopte ook een huisvrouw de gele enveloppe tus- schen de snijboonen in haar mand je en op een rustig plekje onder de kiosk werd de horoscoop ver slonden. Bittere teleurstelling. U zult trouwen onder het teeken van Afzetter'' gromde de bedroge ne. Ik ben volgende week 25 jaar getrouwd. ftnwiiWMiiMlWotM mhutor-kttk rf» poHtMkm poHtit jW MOWGtWtMR is ouder druk van de Russen een hevige campagne kngeset tegen de ka tholieke jeugdvereenigingen. De communistische minister van binnenlandsche zaken heeft ze arte verboden. Toch is (je eerste-mditister, leider van de party der kleine bezitters, een katholiek. Hy kan blijkbaar niet meer optornen tegen den druk van de communistische „bondgenooten", die in alles gerug steund worden door Sovjet-Rusland Het was ook niet voor niets c.at de communisten die slechts 19 pet. van 't aantal stemmen behaalden, het Ministerie van Binnen tandsche Een schijn-onafhankelijkheid onder economische dictatuur QNDER DEZEN TITEL schrijft de Amerikaansche journalist Andrew Roth een lichtelijk wrang doch juist artikel in „internatio nale informatiebladen van Vrij Nederland. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: Aan het oratorison vuurwerk, waarmede de onafhankelijk heidsdag in Amerika gepaard pleegt te gaan, heeft ditmaal het feit, dat de Philippino's formeel een onafhankelijke natie zyn ge worden bijzonder kleur en gloed verleend. Ér is daarbij met vee! warmte en gloed gesproken over ,on3.3 kleine bruine broeders" en n un heroïsche deelname aan den oorlog tegen Japan, waarbij men er mee eindigde met trots te wijzen op het feit, dat de Amerikanen hun belofe van onafhankelijkheid inlossen wanneer deze beloofd is. Hopenlijk is er in dit verband niet te veel misbruik gemaakt van De Katholieke geestelijkheid oyer de pogrom te Kielce "VAEN KENT de gruwelijke ge schiedenis: Een anti-semiet in de Poolsche stad Kielce vertelde aan een achtjarig jongetje, dat de Joden, die een bepaald huis be woonden hem wilden vangen, om hem te vermoorden. Het jongetje vertelde het verhaal overal -rond. Een menigte liep te hoop en dood de tientallen Joden. Tn tegenstelling met ancersluiden- de berichten kan gezegd worden, dat de katholieke geestelijkheid deze moordpartij ten strengste veroordeelde. Mgr. Teodor Kubina, lisschop van Czestóchowa, \erklaarüe in een oproep: Er is volstrekt niets, dat deze misdaad van Kielce kan rechtvaardigen waarvan de reden enkel te vinden is in een crimineel fanatisme en onverklaarbare on wetendheid. De opruiers tot deze moordpartij en de deelnemers er aan hebben de waardigheid van den mensch met voeten getreden en op verschrikkelyke manier het christeiyke gebod van naasten liefde, zoowel 't gebod: „Gü zult niet c.ooden" overtreden,. Welingelichte Poolsche kringen wuzen er op, dat, tijdens anti semitische betoogingen te Kielce in den vorigen herfst Bisschop Op tie a.s. N'ajaarsbeurs te Utrecht zal men exposeeren met een sproei- machine ter bestrijding van den coloradokever en onkruid. Iteze machine kan gebruikt worden met luchtpompen aangedreven vanaf het wiel, met lucht in flesschen en met benzinemotor. De sproeibreedte is S tot IC meter. De machine staat op luchtbanden. Ceslas Kaczmareck van Kielce een Joodsche afvaardiging ontving en deze mededeelde, dat hij order gegeven had aan zijn geestelykheid bijzondere pree-ken te houden over verdraagzaamheid en alle symp tomen van haat te veroordeelen als tegenstrijdig met de christelijke moraal. IV laatste verklaring van Kar- dinaal Hlond, Primaat van Polen, veroordeelde „moord in alle vormen onverschillig door wie be dreven en onverschillig of hy be gaan wordt op Polen of Joden in Kielce of in andere deelen va-n de republiek". Een zin uit zyn ver klaring, die vyf punten behelsde, werd jammer genoeg uit het ver band gerukt en alom bekent, ge maakt; deze vestigde de aandacht op het feit, dat sommige anti- Joodsche gevoelens veroorzaakt waren door de meening da-t een aantal Joden een groot' aandeel hadden in „de poging een regee- ringsstructuur in te voeren, die door de meerderheid van het volk niet gewenscht is." F)c heele toestand werd volgens ,die Poolsche kringen vertroe beld door de pogingen van het Poolsche Gouvernement om c.e relletjes uit te buiten voor poli tieke doeleinden, o.a. door den Vice-Premier Mikolajczyk aan te vallen, en voor anti-katholieke doeleinden, door de Katholieke Hierachie te laken. In werkeiykheid echter waren sommige oproerma kers leden van de „Volksmilitie" van de Regeering zelf. De Vice- Commissaris van Politie te Kielce, Majoor Criezdowicz, aangesteld door de regeering vain Warschau, werd in verband met de relletjes aangehouden De relletjes moeten beschouwd worden, volgens Poolsche oogge tuigen, in het licht van de alge- meene tuchteloosheid, die er se dert meer dan een jaar in Polen heerscht, met vele moorden op politieke leiders, gepleegd door parlisanen van de Regeering en zelfs door de politie Dit heeft, naar zij zeggen, een atmosfeer ge schapen, waarin de gevoelens ge makkelijk kunnen worden aange blazen tot gewelddaden en moord. het woord edelmoedigheid want ofschoon de V. S. hun aanspraak op een formeele souvereiniteit, over de eilanden laten vallen, zij houden terdege vast aan de econo mische, politieke en militaire banden, die de Philippino's in een koloniale positie zullen houden Voor oen oorlog verkeerden de Pv'.Lippijnen niet alleen wat hun politieke status betreft, maar ook fe-ielijk economisch in een koloniale positie. De eilanden waren tamelijk rijk aan grond stoffen zooals ijzererts steenko len, koper, lood, zink, goud en zilver terwyi zij ook rijk aan bos- schen en aan vruchtbare akkers waren, maar c.e heele economie had zich ontwikkeld om Amerika's verlangen naar grondstoffen te bevredigen en voor de Amerikaan- sche goederen een bescermde markt te verzekeren. Het einde van den oorlog bracht een uitstekende gelegenheid mêt zich om deze eenzydige koloniale volkshuishouding kwijt te raken. De oorlog had de meeste suiker fabrieken en andere exportbedrij ven lam gelegd en populaire de mocratische figuren als de guerilla- leider Tomas Confesor -wierpen de geda-chte op om herstelfondsen te gebruiken voor een volkshuishou ding, die voor de onafhankelijke Philippijnen beter geschikt zou zijn. Al deze verwachtingen werden in April in den grond geboord- door het feit dat het Aimerikaan- sohe Congres twee wetten aannam en door de verkezing van Ma-nuel Roxas tot president van de Phi lippijnen. De nieuwe handelswet /Ae Philippynsche handel wordt naar de Amerikaansche markt overgeheveld dooi- alle rechten van den voornaamsten uitvoer naar die V.S. op te heffen tot 1954 waarna zij geleidelük het P^l zul len fchreiken van de invoerrechten- voor goederen uit andere landen. Hiermede zal een tijdperk van twintig ja-ren gemoeid zyn Het meest aanmatigende deel van de wet is dat, waarin voor de komende 28 jaar een monopolie voor alle Philippijnschen uitvoer handel verleend wordt aan de firma's die daar in 1940 bij be trokken waren. Nieuwe Philip- pünsehc producten zullen dus niet in staal zijn vrij in hun eigen land te concurreeren De Philippino's hebben niet het recht om de Amerikaansche export naar hun land te beperken. Zü mogen op producten van andere landen geen lager invoerrecht heffen dan het Amerikaansche recht. Zy mogen geen uitvoer recht heffen. Hun valuta is maar liefst tot 1974 aan de Amerikaan sche valuta gekoppeld. Tot dat zelfde jaar bezitten de Ameri kanen c.ezelfde rechten als de Philippino's ten aanzien van de ontwikkeling van de natuuriyfce rijkdommen der eilanden. Het is nauwelijks nooddg mede te deelen, dia-t de philippino's hunnerzijds geen enkel recht in de V. S. bezit ten waar zij zelfs geen burgers kunnen worden. „Vergoeding oorlogsschade". HPeneinde de Philippijnen deze nogal bezwaarlijke handelswet te doen aanvaarden werd er te gelijkertijd een Herstelwet inge diend 620 miliioen dollar be schikbaar stelt voor nerste! van. oorlogsschade, maar dfe tegeiy- kertijd de clausule bevat, dat er voor c.e oorlogsschade niet meer Zaken voor zich opeieehten. Daar.; door immers kregen ze ook 't strwment van de politieke pobtit iaa handen, T-n een groot grps gebouw ty-dens den oorlog óe Geeta herbergde zetelt zij. Evenals ha» Duitsche collega kan ze willekeurig arresteeren en opsluiten. Ook thans weer moeten duizeo. den Hongaren de groote deum van dit gebouw betreden, om daar. na te verdwijnen, zonder dai vrienden of verwanten er nog in van hooren. Het hoofd vau deze polititk politie is Gen er aai-majoor Ga briel Peyer, natuurlijk ook <e communist. Niemand kent het aantal pok tieke gevangenen, dat sinds «i jaar in Hongarije is vastgezet. Hr moeten er vele duizenden zijr. want bijna iedereen dóen men a Boedapest ontmoet, kent iemand dde were, gearresteerd en spoorloot verdwenen is. Daaronder zijn er talloozen, die men met de mee« gewrongen redeneering geen fas. cistische beesten" kan noemen, zoo zegt een speciale correspond*-™ van de „Daily Telegraph". TJet meest merkwaardige is wel, dat er in de rijen van de com. munisten heel wat leden rondloo- pen, die vroeger behoorden tot de fascistische Pijlkruisers. Of kever: zoo heel merkwaardig is dat nu ook weer niet, daar deze lieden het gewend zün in een autoritair be. stuurde partij te leven Hun leiders zijn nu echter meest lieden, die in de periode tusschen te twee wereldoorlogen buitens lands d.i. in Rusland ver toefden, waar ze zijn opgekweekt voor de taak van Hongarijes bols- jewiseering. Het was wel een te leurstelling voor hen, dat de partij der kleine bezitters bü de verkie zingen 54 procent van het totaal aantal stemmen behaalde. Haar program lykt in bepaalde opzichten op Chestertons „distributismeDe sterkste leider is een priester, Balogh, die ook een zetel heeft in de regeering als onderstaatssecre taris. De communisten echter weten met volharding en sluwheid en vooral ook onder patronaat van c.e Russen hun zin door te drijven Ook hier wordt bewaarheid: In de politiek zyn de communisten onmogelijk als bondgenooten. Op den achtergrond van hun arbeid staat altijd het streven naar hun eigen dictatuur. dan 500 dollar mag worden uit betaald zoolang de regeeripg der Philippijnen niet de handelswet heeft aanvaard. Deze listig" be paling ueeft tot gevolg dat in feite al degenen, die een aanzien lijke oorlogsschade hebben geleden, veraars worden voor een wet die er voor zorgt, dat de Philippijnen een economische kolonie Müven. Om nog' een andere troef achter de hand te hebben, heeft de Ame rikaansche beheersinstelling voor vreemd eigendom Japansche be zittingen overgenomen ai-e in tot»»' 100 miliioen dollar waard zijn en waartoe hennepplantages in Davao behooren. Hiermede zou de schade door de japanners aangericht voor een groot deel vergoed kunnen worden maar tot dusverre is er geen sprake van guweest om deze bezittingen ove>- te dragen aan de Philippijnsche regeerine ondanks herhaaldelijk daartoe gedane ver zoeken. Bovendien is er een „Eigendomswet" aanhanging' bij net Congres waarby de regeering der V.S. voor militaire bases geen onderhandelingtin zal behoeven te voeren, maar elk eigendom dat zij wenscht kan verwerven en be houden. Zooals men verwachten kan be staat er op de Philippünen ee» aanzieniyke oppositie tegen Ame rika's economische politiek-. Oir 6 April stelde de „Philippine Press' verontwaardigd de vraag; „Is tie Amerikaansche adelaar een giei geworden. Neen, het »s ee wel heelemao! naast om Amerika's behandeling van de Philippijnen als edel moedig te bestempelen. Men de feestredenaars Tan de 4e W wel willen adviseeren, of zij ziek niet eens zouden willen afvra gen in hoeverre wij opreent zijn wanneer wrjj aan andere naties vragen hun economische greep op koloniën te laten vallen <lif voor hun economie van vitale beteekenis zijn, terwijl wij ona' eigen economische greep op de Philippijnen enkel verstevigen.

de Stem | 1946 | | pagina 6