jSfad en Land] Inflatie dreigt in Canada JUBILEUM IN DE MUZIEKWERELD Een nieuwe vlasplukmachine met automatischen binder DE MACHINES KOMEN IN IEDERS BEREIK AP uitnoodiging van den heer Chr. Liebau hebben wij onder Nw. Vosmeer een demonstratie bij gewoond van- de nieuwe vlaspluk machine, type 1947, met automa tischen binder, fabrikaat Soenens. Het was de eerste demonstratie in ons land, van een vlasmachine, met automatisch bindapparaat en het is vanzelfsprekend, dat wij naar de resultaten zeer benieuwd waren. Ook in kringen van landbouwers zal de belangstelling voor deze vin ding zeker zeer groot zijn. De typen 1946, mogen dan al zeer goed voldoen, het blijft toch altijd nog een heele karwei om het op sprei liggende vlas te binden. De machine die wij aan het werk za gen is een proto-type, dat eerst op zijn practische waarde moet wor den beproefd, vooraleer 't in massa kan worden geproduceerd. Uit den aard der zaak kleven er dus nog de fouten aan van een begin-fabri- kaat, terwijl bovendien de blok vlas, die voor de proef was gekozen, niet TAK Canadeesche regeering w aar schuwde de bevolking gister avond, dat Canada staat voor 'n „onmiddellijke dreiging van een ernstige inflatie", meldde de Tijd. De plaatsvervangend minister van Financiën, Abbott, gaf hiervan voor een groot gedeelte de schuld aan de V.S. De instorting van de prijsbe- heerschirg daar vergrootte het ge vaar van inflatie in Canada. direct van de beste kwaliteit ge noemd kon worden. Toch werd het ons duidelijk, dat dit nieuwe type, wanneer 't straks verder volmaakt is, in een zeer groote behoefte zal voorzien. De eigenlijke plukmachine biedt reeds verschillende voordeelen boven het type 1946. Zij heeft op de eerste plaats een band, die met 'n hand greep verstelbaar is, terwijl boven dien het vlas nog minder kwets baar is geworden. De binder vol deed uitstekend en wordt aange dreven door de as van de machine. Er'zijn wel enkele binders in ge bruik met motoraandrijving, doch de waarde van een landbouwma chine wordt op de eerste plaats be paald door haar eenvoud en deze is bij het nieuwe type zeker te vinden. De machine plukt op een breedte van 40 tot 60 cm en wordt getrok ken door twee paarden. Zij wordt door slechts een man bediend, die achter de machine plaats neemt. Hij krijgt het geplukte vlas voor zich op een soort tafel en geeft het door naar het bindapparaat, dat automatisch de gebonden bussels uitwerpt. De heer Soenens deelde ons nog mede, dat de nieuwe machines zon der bindapparaat beduidend goed- kooper zullen worden. De aan schaffingsprijs zal ongeveer f 850 worden. Dit is zonder bindapparaat. Deze zullen echter zoo worden ge construeerd, dat zij zonder meer op de plukmachine bevestigd kunnen worden. Wij vernamen nog, dat de vlas- koopers in de toekomst waarschijn lijk als eisch zullen stellen, dat er geen klaver meer wordt ingezaaid, daar het plukken hiervan nadeelen ondervindt. Duitsche patenten voor Geallieerde landen TXet ministerie van Buiten!. Zaken heeft medegedeeld, dat meer dan 100.000 Duitsche patenten vrij ter beschikking komen voor de bur gers van een aantal geallieerde landen, wanneer er nog drie landen de overeenkomst, welke reeds door Nederland. Frankrijk en de V. S. werd onderteekend. zullen onder teekenen. Naar van de zijde van het ministerie werd verklaard, vormt de overeenkomst een belang rijke .stap op den weg naar ophef fing Vhn de handelsbelemmeringen De bedoelde patenten zijn door de inbeslagneming van Duitscli sezjt tijdens den oorlog onder controle der verschillende geallieerde re geeringen gekomen. Volgers de be palingen der overeenkomst zullen de volledige gebruiksrechten (zon der betaling van royalties) voor alle Duitsche patenten, die door de regeeringen, welke de overeenkomst onderteekenen, beschikbaar worden gesteld, toegankelijk worden voor de onderdanen van alle deelnemen de landen, behoudens de bescher ming van de bestaande rechten, die op wettige wijze door niet- Duitschers werden verkregen. RAAD VAN BIJSTAND VOOR CULT. EN SOC. AANGELEGEN HEDEN. Door de Stichting Herstel Zee land 1945 is een Raad van Bijstand voor Oultureele en Sociale aange legenheden ingesteld, wiens taak het op di» eerste plaats zal zijn te advise eren omtrent de tot het Pro vinciale Bestuur van Ned Volks herstel gerichte aanvragen om een uitkeering uit het Fonds noodge- bieden. De raad brengt advies uit aan de Stichting, die op haar beurt het Prov. Bestuur van Volks herstel adviseert. Aan het Lan delijk Bestüur var.' Volksherstel werd verzocht om als beroepsin stantie op te treden, wanneer tusschen beide provinciale instan ties geen eenstemmigheid omtrent de besteding dei- gelden mocht bestaan. Door de Zeeuwsche Volks-Uni versiteit is als vertegenwoordiger in de commissie aangewezen Mr. F. W. Adriaanse, plv, de heer H, Pieters. Voorts is plaats openge laten voor drie vertegenwoordigers uit de „buitengewesten" der pro vincie. De onlangs in enkele provinciale blader.' gedane mededeeling dat Ned. Volksherstel voor Zeeland 1 millioen gulden ter beschikking zou stellen was niet slechts voor barig, doch mist lederen feitelijken grondslag. Omtrent de grootte van het bedrag moet nog 'ien beslissing worden genomen. Z. VLAANDEREN EN HET CONGRES DER 30.000. Aan het op 25 Aug. a.s. te Am sterdam plaats hebbende landelijke kajotters-congres, het z.g. congres der dertig duizend, nemen ook de Z. VI. kajotters-afdeelingen deel. Ruim 300 jonge arbeiders zuilen daar dit gewest vertegenwoordigen. Het vervoer zal met extra bussen over België plaats hebben. RECHTBANK MIDDELBURG. Bü K.B. is benoemd tot substi tuut-officier van justitie bij de ar rondissements-rechtbank te Mid' delburg mr. J. L. Andreae, door den minister van Justitie bij K.B. ont slagen uit zijn betrekking van ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg. HET „STATENVENDEL IN HET SCHUTTERSHOF Een paar zinstorende drukfouten slopen in ons verslag over de Sta- tenzitting. Zoo werd afgedrukt, dat het college van G. S.. den heer de Baare, die over den schoolartsen- dienst klaagde, geen „gelijk" gaf, terwijl het „ongelijk" moest zijn. In de inleiding hadden we geschreven, dat de gemoedelijkheid vaak wat te ver ging en niet dat zij vaak wel wat verveelde. Middelburg Boschkapelle .HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat zij hun beslissing op het ver zoek van Fa. D. Dekker, om vergun ning ingevolge de Hinderwet voor perceel Kuiperspoort 21, sectie B, r,o. 1393 hebben verdaagd. Middelburg, 3 Aug. 1946. 308-O Geslaagd. Voor het L. O. exa men Hoogduitsche taal slaagde mej. M. Minderhoud alhier. Geslaagd. Aar. de R. K. Am bachtsschool te Hulst slaagde onze dorpsgenoot Leon Mangnus Jzn, voor machine-bankwerker.. Clinge Gouden bruiloft. Het echtpaar R. Verstraeien-v- d. Branden, vierde het 50-jarig huwelijksfeest. Begonnen werd met een H. Mis uit dankbaarheid. In de avond uren bracht de fanfare „Weldoen door Vermaak" een serenade, waar na gespeecht werd door der.' voor zitter van het feestcomité dhr L. Pilaet. De») bood geschenken aan. Tot besluit werd een bai gehouden met verloting, waarbij prijzen als costuums, ganzen, pijpen, taarter.-, enz. onder den hamer kwamen. De gelukkige winnaar van het costuum was B. v. d. Walle de gans ging over in handen van J, van Goethem en het tapijt a«n C. v. d. Kelen, Diverse andere prijzen vor.den eveneens hun weg. Beklemd geraakt. In de tex tielfabriek van P. en J. Tiberghien geschiedde een drcevig ongeval. Dhr. F. van D. geraakte met die vingers beklemd in een weefma- chine, waardoor hij een vingerlid moest missen Goes DIT JAAR NOG GEEN M.T.S,? Zoo men weet zijn hier plannen in voorbereiding tot stichting van een Middelbare Technische School. De oproep veer een directeur is bereids geplaatst. Wij vernamen echter van den burgemeeter. dat de toestemming van den Haag nog altijd op zich laat wachten. Wanneer cje niet vlug afkomt, zal men dit jaar niet meer met de cursussen kunnen aanvangen. De nieuwe gemeenteraad. Bfe heer J. de Kruyter, die onlangs op de C.H. lijst met voorkeur stemmen was gekozen heeft zijn benoeming niet aanvaard. Zijn. opvolger is nu de heer J. Duvvkot die ook zitting had in den vorigen Raad. Aanhouding. Dinsdagavond: werd dooi- de politie in zijin pen sion aan de Zuidvlietstraat gear resteerd de 26 jarige G. W. R, afkomstig uit Zutphen, doch de laatste maanden werkzaam te Kapelle. De jor.goman, die altijd wat ge heimzinnig deed bleek nog een gevangenisstraf van drie maanden te goed te hebben. Hjj is op trans port naar Zutphen gesteld. Heinkenszand Voordracht onderwijzer O. L. school. Door Burgemeester en wethouders dezer gemeente is een voordracht opgemaakt inzake be noeming van een onderwijzer aan ce Openbare Lagere School. Als eer.ige candidaat komt hier op voor de heer R. K. van de Riet te Baarn. Hulst Vergadering gem raad. Vrij dag 9 Augustus zal een gemeen teraadsvergadering worden gehou- dar.', waarbij beslissingen zullen vallen betreffende vernieuwing van wegen o.a. de weg HulstPaal en v. Maelstedeweg, Beslist zal wor de over bestratingsvernieuwing van de straat van Dubbele Poort tot Vischmarkt. Bovendien zal een voorstel in stemming worden ge bracht over de benoeming van een gemeente-ontvanger. St. Jansteen Besmettelijke ziekte. Onder het vee van G. V. landbouwer te Absdale hebben zich verschijnselen van mond- en klauwzeer voorge daan. Lamswaarde in feesttooi A.®' SATERDAG en zondag wordt te Lamswaarde een festiva- gehouden ter viering var- u ru )arlg bestaa« der fanfare „Vrijhele. Eendracht". Buiten de jubileerende vereemi- ging zullen beide dagen een tiental harmoniegezelschappen of fanfares hun opgewekte toonen in het rus tiek.; dorp laten weerklinken. Zaterdagavond geven de feeste lingen een groot concert. De deel nemende vereenigingen zullen een marsch maken door het dorp. Aan ieder corps wordt een herioierings medaille uitgereikt terwijl boven dien nog gelegenheid bestaat een premie in de wacht te sleepen. Hoewel op de programma's het jaartal 1898 staat vermeld, was de datum van oprichting om precies te zijn 1 November 1895. De leden werden gerecruteend uit een be staande zangveroenigingi van den zelfden naam. Hiermede was het feit der oprichting geschied. In den loop der jaren zijn glanspun ten aan te wijzen, naast momenten van inzinking. Ook veranderde de fanfare diverse malen van direc teur. De eerste was E. Stobbelaer uit St. Gilles, die spoedig werd vervangen door Meester de Waal, een persoon die de groote werker en stimulans bleek voor d/e jonge vereniging. De huidige directeur H. de Gucht die ook op het feestconcert den scepter c.q. den dirigeerstok za voeren Eere-voorzit ter is momenteel de burgemeester van Hontenisse, burg. C. J. van Hooteghem, terwijl de voorzitters functie wordt bekleed door den heer L Vereecken. Zoo zal het mogelijk zijn dat Lamswaarde eonige dagen kan genieten van een muziekweelde, een weelde die des te dieper zal worden gevoeld daar het gaat om „onai" fanfare „Vrijheid Een dracht". Lamswaarde EERSTE H. MIS Na te zijn gewijd in Doornik, droeg de Z.E.H. J Serrarens, pries ter in de oude der Cammilliar.en. Zijn ,1e H. Mis op in z'n getoortë dtorp. In een zoo kleine en intieme leefgemeenschap was dit aanlei ding hiervan een groot gebeuren te maken. De vlaggen hingen in de zomerzon en de straten waTen versiert, met groen en bloemen. In de stampvolle kerk droeg Pater Serrarens hier zijn eerste H. Mis op, waarbij Pater Schreur uit Roermond de feestpredicatie hield. Na de H. Mis volgden toespraken van den burgemeester en den voor zitter van het feestcomité waarna de Neomist zich in een dankwoord tot de parochie richtte. Philippine Burgemeesters installatie. In een kort bericht is reeds bekend ge maakt de benoeming van dep heer P. J. L. van Hoek als burgemeester dezer gemeente. Dat deze tijding met vreugde vernomen werd, zagen wij enkele oogenblikken daarna, toen van talrijke woningen de drie kleur wapperde Nu gaat onze ge meente zich opmaken voor de plech tige installatie op Vrijdag 16 Aug. a.s. De installatie zal des middags plaats hebben en zal met eenige feestelijkheden plaats hebben. Het nog maar pas opgerichte fanfare corps zal bij deze gelegenheid voor het eerst optreden. Burgerlijke stand. Geboren; Leonora Irma Pedro dv R. de Bock- Piontek Leunis Ed. zv J. Lensen- Boddaert. Gehuwd: Johaimis L. Bogaerd, van Sas V. Gent 24 j. en Leonie Taalman 20 j. Theophiel J. Ram- meloo 24 j. en Olga -M. Hamelynck 21 jaar. Vogelwaarde Reünie. Op Maandag hielden de onderwijzers een reur.de bü ge legenheid van het huwelijk van hun collega H. Wijnacker met Mejuffrouw R. Jansen. Nadat door yerschiller.de heeren het woord was gevoerd, werd de middag in gezellig samenzijn door gebracht in de zaal Baert Wachtebeke-Overslag. Motorongeluk. Maandag j.l. kwam de motorrijder F. C. alhier door een ongeluk met den motor te vallen. De persoon werd zoo danig geworfö, dat hij kort nadien aan de verwondingen is overleden. GOLF NEDERLANDERS BIJ DE INTERN. BELG. GOLFKAMPIOEN- SCHAPPEN Aan de internationale Belgische golfkampioenschappen op de golfter reinen van de Royal Antwerp Golf Club gehouden, namen de Nederland- sche spelers Mignot (Eindhoven), Ruys (Utrecht), Dudok van Heet (Hil versum), Calkoe van Limmen (Utrecht) en Schuil (Rotterdam) deel. Van hen bereikte Schuil de demi-fi nale, waarin hi) evenwel door den Belg Weissenbrueh werd uitgescha keld. Slechts de heeren Dudok vafi Heel en Calkoen van Limmen plaat sten zich in de tweede ronde, de ove rige spelers werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. WATERPOLO VOETBAL Internat, ontmoeting te Terneuzen. De Belgen wonnen. i rpe Terneuzen had een ontmoeting plaats tusschen de plaatsel. voet- j balclub en F.C. de Meulestede. pro vinciale le klasser Oost-Vlaanderen. Bij een voorgaande ontmoeting had den de rood-zwarten met 10 tegen 6 de vlag moeten strijken, zoodat de gasten op een zwaren taak waren voorbereid. Na den aftrap golfde het spel heen en weer todat P. v. d. San- de de score opende (1-0). Meulestede attaqueerde herhaalde lijk, doch de verdediging liet zich niet verschalken, terwijl eenige aanvallen op buitenspelpositie strandden. De Bel gen gaven het echter niet op. Het succes werd hun niet onthouden, toen v. Heyse met een tam schot den uit- geloopen Florussen wist te passeeren (1-1). Kort daarop wist Heyse met een prachtig schot zijn club de leiding te geven. De Belgen bleven energiek op zetten maar de Zeeuwsche doelverde- diger wist zijn heiligdom schoon te houden. Na de hervatting oefenden de Bel gen weer grooten druk uit; waarbij vooral het zuivere plaatsen der aan vallers opviel. Er had nu een gelijkop- gaanden strijd plaats waarbij beide ploegen met man en macht probeer den een puntje te veroveren. Het buitenspel bleek echter een goede hulp voor de Tem. verdediging al werd Florussen herhaaldelijk ge dwongen krachtdadig in te grijpen. Een gevaarlijke aanval door hem on derschept werd in een tegenaanval omgezet en P. v. d. Sande wist met een vlak schot weer gelijk te maktn (2-2). Onmiddellijk hernamen de Bel gen het initiatief en weer was het Heyse die 'n doelpunt maakte (2-3). Bij een plotselinge doorbraak der Belgen slaagde van Heyse er in den bal via de Bock in het Terneuzen- doel te doen verdwijnen (2-4). Verbe ten zetten de Terneuzenaars echter door. Tegen zulk een vasthoudendheid- was de Belg. verdediging echter niet bestand en het is P. v. d. Sande die voor de 3e maal voor zijn club scoort (3-4), gevolgd door een kogel van Heyse (3-5). Terneuzen ontketerde nog een serie goed opgezette aanval len, terwijl de Belgen steeds door bui tenspel werden gehandicapt. Het ein de bracht evenwel geen verandering in den stand. ONTMOETING NED. POUTIE-ELF- TAL-NED. MILITAIR ELFTAL Op Vrijdag 16 Aug. des nm. om 6 uur, zal het Nederl. Politie-elftal op het ADO-terrein te Den Haag voor de eerste maal na de bevrijding in het veld treden tegen het eveneens voor de eerste maal optredende Neder- landsche Militair Elftal, Laatstge noemd elftal is hiervoor reeds eenige weken in training in de „wonder- tent" van VUC. Zoowel uit politie- als militaire kringen bestaat voor deze ontmoeting groote belangstelling. Het politie-elftal is als volgt sa mengesteld: doel: Kraak, Velsen; achter: Giesbers, Eindhoven en Ram pen, UW; midden: Huybrechts BW, Kammeyer Be Quick en Witkamp id., voor: Hartman Haarlem, v. Eist Theolen, van Onselen VSV, Heyster HDVS en Breinen Maurits. Als reserve o.a.: Gillissen RBC. VETERANEN VOETBALLEN Ter gelegenheid van Nieuwe Molen kermis te Koewacht, vond tusschen de veteranen van het Zand en de Nieuwe Molen op 5 Aug. een voetbalwed strijd plaats. De Nieuwe fiolen was iets in de meerderheid en behaalde een 5-3 overwinning. ATHLETIEK SCHELDE 1 VERLOOR MET KORF- BALCIJFERS. De ontmoeting tusschen ,,De Schel de'' en het Rotterdamsche zevental, dat onlangs naar de 2e klasse pro moveerde, liep uit op een overwin ning van de gasten. Direct voerde Rotterdam een aanval uit, welke door den doelverdediger werd afgeslagen, waarop de Scheldemannen het initia tief namen. Rotterdam onderschepte echter den aanval en wist het Zeeuw sche net. te vinden (0-1). Tegen den zwaren druk der gasten was de verde diging der gastheeren niet bestand en bij rust was het Zeeuwsche net reeds 5 maal dborboord (0-5). Na de hervatting bleek de Schelde- doelman geblesseerd en vervangen door een invaller. Rotterdam zette zijn aanvallen met dezelfde hevigheid voort. Een oogenblik belaagden de Zeeuwen de vijandelijke veste, docr de betere techniek der gasten deed den strijd in hun voordeel keeren Het einde kwam met 0-9. HENGELEN HENGELCOMPETITIE SLUIS De uitslag van den 3en peurwed- strijd is: 1 P. Rijkborst 17 p. 2 O. de Meijer 9 p., 3 Jac. Bauer 8 p., 4 H. Bogaard 7 p., 5 P. Quataert 6 p. Al- gemeene rangschikking: 1 O. de Meijer, 2 P. Rijkborst, 3 J. Bauer, al len 18 p., 4 en 5 H. Bogaard en C. Verrey 11 p., 6 P. Quataert 10 p. SCHAKEN ZEEUWSCHE SCHAAKKAMPIOEN SCHAPPEN. De uitslagen van de laatst gespeelde partijen zijn: M. J. Quakkelaar, Hansweert-M. C. Verburg, Middelburg 0-1. M. C. Ver burg-A. Reusen, Goes 0-1. K. Maar- tense, Middelburg-A. Reusen 1-0. J. M. Mullié. Colijnsplaat-M. C. Verburg afgebroken. K. Maartense-H. Voor hans Sluiskil 1-0. M. C. Verbuarg-H. Vorhans 0-1. Sportcontact met Scarborough. Van Dinsdag 10 t.m. Zondag 22 Sep tember a.s. zal een ploeg, bestaande uit 96 sportmenschen, een bezoek aan Scarborough brengen. De reis wordt gemaakt met den bootdienst Rotter dam-Huil, terwijl men des Woensdags avond in Scarborough hoopt te arri- veeren. Het programma is nog niet geheel bekend. Wel staat reeds vast, dat het voetbalelftal op 15 Sept. een voetbalwedstrijd tegen Bromley F.C. zal spelen, de club die van 16 tot 21 Aug. een bezoek aan Vlissingen brengt en na terugkeer in Scarborough een. wedstrijd tegen de club van het na bij gelegen Pickering. K. A. J. SPORTFEEST TE LAMSWAARDE. Zondag 8 Sept. heeft te Lamswaarde een sportfeest plaats waaraan door tal van Kajotters uit Z.-Vlaanderen zal worden deelgenomen. Het pro gramma vermeldt diverse athletiek- nummers, o.a. hardloopen, hoog- en vèrspringen, alsmede estafette. WIELRENNEN INTERNATIONALE WIELER WEDSTRIJDEN TE ZURICH Op 13 Aug. zullen op de wielerbaan Oerlickon te Zurich wederom inter nationale wielerwedstrijden plaats vinden. De hoofdschotel van deze wedstrijden wordt gevormd door een stayer-landenontmoeting tusschen Zwitserland en Frankrijk. De Fran- sche kleuren worden vertegenwoor digd door Chaillot, Lemoine en Lam- boley, terwijl de Zwitsersche ploeg bes.taat uit: Besson, Heimann en WS- gelin. In internationale sprintwed strijden starten van Vliet, Scherens, Gerardin en Senfftleven voor profs. Bij de amateurs rijden Hijzelendoorn, Rocca (Uruguay) en Plattner. WIELERWEDSTRIJD TE OVERSLAG Voor het eerst sinds den oorlog is met statiekermis te Overslag weer 'n wielerwedstrijd gehouden voor onaf- hankelijken. Bij den start waren 49 deelnemers, waaronder verschillende bekende renners. Schepers kwam als 5e aan.

de Stem | 1946 | | pagina 3