Republikeinen RUST NA DEN STORM WAT- B0N?_ Lieftinck haalde worden at agressie ver PARI JSC HE CONFERENTIE krijgen wij op den MINISTER VAN MARINE De Brandstoffenbonnen verlengd ver m ogensaan wasbelasting Een kommapunt nSnttPVI gaf hij cadeau mniICn Zwak vertrouwensvotum in Belg. kabinet Het drama te Amsterdam ÏWEIiDE JAARGANG No- 536. Comm. v. Toezicht: A. F. J. AEENOUDTS C. 3, VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Ml Dr A. 3. 3. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; toss- nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 194« Voor God, Koningin en Vaacrland UITGAVE STICHTING ,DE 8 T E M" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDfet Hoofdredacteur J. J. H. A. BR UNA Algem. Zeeuwsch-redaeteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J v. d. BROEK. ~jj bureau Oostbuig, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red. N. J. KARHOF 9JAHRIRS invloed blijft tanen. Ome Jongens zijn zeer populair (Van onzen correspondent te Batavia), ral gunstige resultaten, door de Nederlanders bereikt ter Malino-eonferentie, hebben danig op de zenuwen gewerkt in het republikeinsrhe kamp. Hebben de heeren van pers en radio van de „repoeblik" eerst geprobeerd, het praatje te verspreiden dat de deel name aan de conferentie met de bajonet op de borst zou zijn afge dwongen, toen ter conferentie met algenteene stemmen hiertegen ge protesteerd was, hebben z(j het over een andere boeg gegooid en toen kon men in „Merd'ka" en andere Indonesische bladen lezen dat dit nu juist de sluwe tactiek van de Nederlanders was: een aantal perso nen vrijuit te laten spreken om daardoor den schijn van „democratie" te wekken /Averal worden de republikeinsche uitingen scherper van toon. In Malang heeft de „Ministe. van Oorlog" mi'. Amir Sjariffoedin een uiterst oorlogszuchtige redevoering gehouden, waarin hij aandrong op concentratie aller krachten, daar de Nederlanders klaarblijkelijk van plan zijn, hun „agressie" voort te zetten. De Nederlanders worden beschul digd van het gebruik vangif gas"In het Bantamsche tre den groote troepen extremisten op, gekleed in een wit hemd, voorge gaan door hadji's en klaarblijkelijk heeft men hier dus met een „hei ligen oorlog" te maken. De poeasa nadert en het is niet onmogelijk dat jdeze Mohammedaansche ext remis - ten denken, meer kans op het ver- nooren van hun gebeden te heb- ben ais zij een of meer „ongeloo- vigen" gedood hebben. De situatie in Djokja blijft voor alsnog duister. Het schijnt dat de nieuwe formatie van het „kabinet" (al worden daarin nog ieder oogen- blik veranderingen aangebracht) een versteviging van Soekarno's in vloed gebracht heeft, en de betec- kenis van Sjahrir als onderbande laar wgrdt met den dag geringer. Dit wordt door hen, die nog een kans zagen in het voortzetten van de besprekingen, betreurd vooral s omdat de Malino-conferentie en de mogelijke deelname aan de bespre kingen te Batavia door een comité van afgevaardigden van de buiten gewesten. gunstige perspectieven schenen te openen. Tntusschen hoort men van twee be. J langrijke zaken weinig: het stand punt van de Nederlandsche regee- rit g tegenover de nieuwe „eischen" van de „repoeblik" en de z.g. wa- penstilstandsvoorstellen. Het is echter wel duidelijk dat van dezen wapenstilstand niet veel komt. Ge weet dat een van Sjah- rirs concessies was, dat hij tegen over het stopzetten van den verde ren aanvoer van Nederlandsche troepen de werving voor de TRI zou stopzetten. De rede van mr. Amir Sjariffoedin te Malang nu was geheel als propaganda voor de T.R.I bedoeld. Men kan dus wel aannemen dat de ..republiek" tot de conclusie ge komen is dat de geallieerden en de Nederlanders niet op de voorwaar den van het aanbod wenschen in te gaan. Er is nog een ander symptoom van de geprikkeldheid waaraan de i republikeinen ten prooi zijn- de stopzetting van de geheele evacu atie uit het binnenland. Die is in drie Phaser voorbereid. Eerst het vei bod oin mannelijke geïnterneer den tusschen 16 en 50 jaar te eva- cueeren. toen de wijziging van die BENOEMD 'pot minister van Marine is be noemd de kapitein luitenant ter zee der marine-reserve J. J. Schaffen van Leeuwen te Hengelo. De nieuwe minister is in 1896 te Pretoria (Zuid Afrika) geboren en l kwam in 1913 in Nederland, waar c lui de H.B.S. te Arnhem volgde. Na zijn opleiding tot zee-officier werd hii achtereenvolgens benoemd en bevorderd tot luitenant ter zee der de, tweede en eerste klasse. In dien t(jd vertoefde hij ten deele ill1 .Nod. Indië en ten deele in ons land, waar hij zich specialiseerde op het gebied der scheepsartillerie In 1940 wist hij naar Engeland te ontkomen, waar hij gedurende den oorlog als specialist werkzaam was Eu d Juni 1945 werd hij belast met de functie van sous chef der hoofd atdeellng materieel van het mi nisterie van Marine. De nieuwe minister is bij geen politieke partij aangesloten en is van protestar.tsche huize, ridder in huwd^' °ranje Nassau en ge- leeftijdsgrenzen in 10 en 60 en ten slotte algeheele stopzetting. Onze iandgenooten in het binnen land worden daarvan nu opnieuw de dupe en hoewel erkend dient te worden dat de behandeling in de kampen over het algemeen mee valt. moet men zich toch geen il lusies maken omtrent het lot van de geïnterneerden, indien eenmaal officieel de onderhandelingen moeh ten worden afgebroken. Het is dui delijk de bedoeling, voldoende gij zelaars aan te houden, door steeds om een of andere reden met de evacuatie te traineeren. Er zijn nog steeds 20 a 25.000 Nederlanders in handen der „repoeblik". Britsch-Indische troepen, die kort geleden weer met de be waking van de peripherieën van Ba. tavia worden belast, zijn voor het grootste deel langzamerhand door Nederlandsche troepen vervangen, zéér tot vreugde var. de bevolking, die onze jongens ontving met blos- men en klapperwater, den tradi tion eelen verfrisschenden drank die men vrienden aanbiedt. Hel schijnt zelfs dat Indonesiërs te Batavia gekomen zijn uit Tan gerang, die weigelden terug te gaan indien zjj niet de pertinente belof te kregen, dat daar weer Neder landsche troepen zouden komen. Onze jongens, zoowel die van het Kon. Ned. Ind. Leger als van de Koninklijke Landmacht, verrichten schitterend werk onder moeilijke om star.digheden en het is wel zeer ernstig te betreuren, dat in Neder land zooveel verhalen de ronde doen van wangedrag, zedeloosheid en wat dies meer zij. van de jongens uit Nederland. Gij kunt rustig aannemen, dat zij hier méér dan Iran plicht doen. Zij herstellen niet alleen rust en orde. overal waar zij heen gestuurd worden, zü helpen mede aan den geestelijken „wederopbouw" door 'n voortreffelijk inzicht te toonen in de wijze, waarop zij met de bevol king moeten omgaan. Mr.Slamet beweerde onlangs in Nederland „de Nederlanders zijn nog nooit zoo populair geweest in Indië als thans". Als dat zoo is kunt ge een deel daarvan zeker op rekening van de jongens van de Nederlandsche ba taljons boeken. (Geldig van 4 t.m. 17 Aug.) BONKAARTEN LA. LB, LC 608: A 74 Melk: 2 liter melk: B 74, C 74 Melk: 3'2 liter melk; 402 Aard appelen: 3 kg aardappelen. BONKAARTEN LD, LE 608: D 74, E74 Melk: 6 liter melk: 902 Aardappelen: 1 kg aardappelen. TABAKSKAARTEN: T 42: 2 rants, tabaksartikelen. Op de bonnen voor melk en aard appelen kan eerst Maandag 12 Aug. worden gekocht. Bij deelname aan maaltijden van de centrale keuken moet aldaar aardappelbon 402 wor den ingeleverd. Twee liter petroleum. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 11 Augustus t.m. 7 Sept. a.s. de bonnen 474 en 974 Algemeen zijn aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum. De bonnen gemerkt met „eerste periode" tot en inet „zesde periode" voorkomende op de aan niet par ticuliere huisbrandverbruikers uit gereikte bonkaarten W.A. 606 en W.B. 606. blijven tot nadere aan kondiging geldig. Het Engelsche compromis-voorstel te Parijs aanvaard ipiNDELIJK is dan de beslis- sing; inzake de stemmings- kwestie gevallen. Na de opge wonden zitting van Dinsdag ging men Dinsdagnacht tot de stem ming over de diverse voorstellen over. Het kan zijn nut hebben nog eens even in herinnering te roepen hoe de vork precies aan den steel zit. De Groote Vier, die het over een aantal punten van de vredesverdra gen met Duitschland's voormalige bondgenooten moeizaam eens waren geworden, over een 26-tal echter nog niet, waren bereid de meening van de conferentie te aanhooren, De con ferentie kan haar gevoelen slechts uiten in aanbevelingen, niet in be sluiten. Deze aanbevelingen moesten echter, naar het gevoelen van de Grooten, een twee-derde-meerderheid in de Algemeene Vergadering beha len. In feite kwam het hierop neer, dat de Groote Vier steeds een aanbe veling konden verhinderen. Wanneer men bij hun 4 stemmen die der Rus sische satellietstaten voegt, is het voor de resteerende mogendheden vrijwel onmogelijk nog een twee-der de-meerderheid te behalen. Byrnes beweerde weliswaar, dat dit slechts opging voor die gevallen, waarin de groote mogendheden het eens waren, en dat het voor de andere gevallen wel mogelijk was een meerderheid te vormen, dat nam toch niet weg', dat daardoor in feite de conferentie niets kon doen tegen dat vat door de Groo te Vier was besloten. De kleine mogendheden trokken IN Turkije is de nieuwe formateur Peker 21a vier dagen van beraad slagingen er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. MINISTER WEET VAN GEVEN EN NEMEN tlET wetsontwerp vermogens- aanwasbelastinff is gisteren door de Tweede Kamer aan vaard, nadat verschillende amendementen door haar waren verworpen, amendementen, die zoo zij aangenomen waren ge worden, den minister meer dan een slordige honderd millioen ill opbrengst zouden hebben gekost. Tegen zulk een „verlies waakte hij ernstig, al toonde hij naast de kunst van het nemen ook die van het grootmoedig geven te verstaan. Of het een eigen voorstel, dan wel een van de Kamer was, weten wij niet. maar met vlag en wimpel kwam er door een kommapunt in art. 29 van het wetsontwerp te ver vangen door een punt. A llereerst kwamen de amende- inenten van der. heer Teulings aan bod. De minister maakte er ernstig bezwaar tegen, omdat de gevraagde vrijstellingen al gauw in Vfil het de raadsverkiezingen uitstellen? JJE nieuwe Belgische regeering. welke voor wat haar program ma betreft, in het kielzog van het afgetreden kabinet v. Acker gaai varen, heeft Woensdag een regee- ringsverklaring in de Kamer van afgevaardigden afgelegd. De Kamer keurde de verklaring met een be scheiden meerderheid van 12 stem men goed, nl. met 99 tegen 87 stem men. De Senaat, toonde zich nog terug houdender met haar vertrouwens votum. Met slechts 79-77 stemmen en 3 onthoudingen sprak zij haar vertrouwen uit in de regeering In de Msb. lazen we inmiddels, dat het nieuwe kabinet het voorne men toegedicht wordt de a.s. raads verkiezingen in October voor onbe- paalden tijd te verdagen, hetgeen wel heel scherp den schrik zou de- inonstreeren die de linksche par tijen zouden hebben voor de uit spraak der vrouwen over haar linksche en partijdige politiek. Minister Huysmans gaf tijdens de debatten over de regeeringsver- klaring voet aan dit vermoeden door te verklaren, dat hij het beter Kaniiel Huysmans acht de gemeenteraadsverkiezingen niet te doen samenvallen met de be. sprekii gen over de oorlogsschade, t.a. waarvan een wetsontwerp op 1 October zal worden* ingediend. Die verkiezingen, zoo verzekerde hij, zullen echter vóór 1 Januari ge houden worden. Hij verklaarde zich overigens tegenstander van 't sub sidie-ontwerp voor het bijz. tech nische onderwijs. Russische pers zal Byrnes woorden publiceeren daarom fei tegen dit voorstel van leer. Brazilië, Nieuw Zeeland en Nederland stelden voor een eenvoudige mee. - derheid te laten beslissen: Engeland kwam met een compromis-voorstel: zoowel de aanbevelingen met twee derde als die met eenvoudige meer derheid zouden aan de Groote Vier worden voorgelegd. Rusland hield star aan zijn twee-derde-meerderheids- eisehen vast. 700 lagen de kaarten op tafel, toen Dinsdagnacht eindelijk over de voorstellen werd gestemd. Met 11 tegen 9 stemmen werd 't voorstel van Nieuw Zeeland ver- worjien. Het Britsche compromis voorstel werd met 14 tegen 6 stemmeie en 1 onthouding aan genomen. XKfaren Dinsdag de debatten fel en hartstochtelijk, gistercn heerschte er in de vergaderzaal in het Palais du Luxembourg een welhaast vriendelijke en prettige stemming. Iedereen scheen plots iedereen zijn zin te willen geven Nederland en Brazilië trokken hun amendementen in. iets. wat de tientallen en honderden mil- lioenen loopen. T.a.v. de gevraag de kinderaftrek noemde de minis ter zelfs een som van 150 a 200 mil lioen. Ook het amendement Biere- ma inzake vrijstelling voor stille re serves tot een percentage van drie over de in het beginvermogen be grepen voorraden, dat den staat 100 millioen zou kosten, kon geen ge nade vinden in de oogen van den minister. En de Kamer legde zich er bij neer, zij het. tegenstribbe lend, en een stemmenverhouding van 36 tegen 29. Dit wat betreft de amendementen van den heer Teu lings. Dat van den heer Bierema duikelde maar nipt, nl. met 34 le gen 32 stemmen. Amendementen werden vervolgens ingediend door den heer dè Wilde (AR) die tegen progressieve heffing was. door' den heer Hoog- carspei (CPN) die een heffing niet van 90 ten honderd maar voor de volle honderd procent verlangde van den heer Donker (P.v.d.A.l. die de progressie tot 80 pet. wilde op voeren en van den heer Teulings op de vierde ministerieele nota van wijziging t.a.v. de regeling betref fende familievermogen (hetgeen deze later weer introk 1 Stuk voor stuk werden die amendementen verworpen, waar na de minister op een vraag van den heer de Wilde mededeelde, dat effecten ook in betaling zullen worden aangenomen en wei tegen een billijke koersbepa ling. TAaarna komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging der kinderbijslagwet. Uit art. 24, dat luidt „onder kind wordt in deze wet verstaan een wettig of gewet tigd. alsmede een natuurlijk wet- tiglijk erkend küid van den arbei der" wil de heer Hooy (KVP) dc woorden „alsmede een natuurlijk wettiglijk-erkend" schrappen. ie( waartegen de heeren Smeenk (AR) Stokvis (CPN) en van der Brug (PvdA) zich verzetteu. Minister Lieftinck verklaarde dat er geen oogenblik aan gedacht is een principieele uitspraak van het parlement uit te lokken. Eenerzijds moest volgens hem de hoogheid van het huwelijk in de wet gerespec teerd worden, anderzijds echter re kening gehouden worden met den bestaanden toestand. Hij nam het amendement over, waarop het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. IIBT Chineesche blad Sin Wan Pao geeft van de „groote vier" de volgende ka rakteristiek: De Franschen han delen onmiddellijk nadat zij ge praat hebben, de Britten han delen terwijl zij praten, de Amerikanen praten pas nadat zü gehandeld hebben, de Sov jets handelen maar praten lieelemaal niet en de Chinee- zen praten en praten maar doen niets. hoogelijk werd gewaardeerd. Yoego. Siavië kreeg een amendement aa - genomen, waarmee het nog een kansje heeft iets over Triest bij de Groote Vier tn het midden te brengen. Het stelde nl. voor, dat de geallieerde landen grenzend aa: voormalig vüandelijke landen, he recht zullen hebber, aan den raa, van ministers van de Groote Vio rechtstreeks aanbevelingen te doer, ook al zouden deze aanbevelingei:- door de conferentie zijn afgeweze: Toen Yoego-Slavië "3e netelig kwestie op het tapijt gooide, oir. ook Albanië op de plenaire zitting uit te noodigen, dreigde de wolken- looze hemel even verduisterd te worden. Gelukkig wist men de/ zaak listiglijk naar de algemeer conferentie te "erwijzen, zoodat c!' prettige stemming onvermindei bleef voortduren. De uitdaging van Byrne Mololof schünt inderdaad woort te houden en de Russen te gaa' vertellen, wat voor booze dinger. Byrnes zooal van hem heeft gezegr Alle Sovjet-Russische dagbladen immers van gisteren vertelden aar, het eind van hun verslag over de vredesconferentie in een aparte aan teekening, dat zü de volledige tek'- zullen* geven van de door Byrnes den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, in de verga dering der commissie voor de re gels van orde gehouden redevoering waarin hy Molotof. den Sovjet-mi nister van Buitenlandsche Zaken, beschuldigt van een „verkeerde voorstelling der feiten." Moordenaar gat zichzelf aan aat in den namiddag van Dins- dag ontving de Amsterdamsche recherche van de collega's uit Naarden bericht, dat in het Diaco nessen ziekenhuis aldaar een mali was opgenomen, die zich zelf inet een zakmes van flink formaat een wonde in de borst had toegebracht en beweerde een vrouw in Amster dam met hetzelfde mes te hebben gestoken Het bleek de 40-jarige banjo speler A. Groot,jens te zün, die op de terrassen van vele Amsterdam sche cafés een welbekende figuur i-s Hü legde een volledige bekente nis af. Zeven jaar heeft hij met de thans aan de messteek over leden werkster, de 28-jarige mej. F. C. J. Zuidmeer, samen geleefd. Dc vrouw, die eer. verhouding met een ander had aangeknoopt wensch te volledig met hem te breken, het geen Grootjens zich hevig had aan getrokken

de Stem | 1946 | | pagina 1