Op cfe bres Stemmen zonder einde De toekomst van ons rookertje Aanslag op munitie verijdeld Eerste Kamer verlengt onzGiieiykheid Een belangrijke taak voor de gemeenteraden ONGEVALLEN NEMEN TOE JAPANNERS BERECHT FELLE AANVAL VAN BYRNES - MOLOTOF KAMPIOEN VOOR PERSVRIJHEID EN VOOR TWEE-DERDE MEERDERHEID Optimistische verwachtingen te over! WEDLOOP MET DEN DOOD TWEEDE JAARGANG No. 535 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken kerkdag. - Abonnementsprijs i (bij vooruitbetaling) t 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.28; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland WOENSDAG 7 AlGUSTUS 1946 UITGAVESTICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red J v d BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr 23, tel. 35; Z.-Eilanden^ Bui\ Goes. Westsingel <75. tel. 2236 Red. N J KARKOF tegen de openbare TTOOR de NIEUWE GEMEENTEBESTUREN is heel wat werk aan den winkel. Het materieele en cultureele opbouwwerk zal voor een belangrijk deel op hun schouders komen te ~ustm. Een moeilijke, maar mooie en positieve taak. Daarnaast lijken de negatieve taken van bestrijding der ongerechtigheden in de gemeentelijke samenleving van tweede orde. Toch zijn ook die van het grootste belang. De be scherming van de gemeentenaren tegen inbreuken op de openbare or de en de goede zeden is zelfs voorwaarde voor het opbouwen van een waarlijk gezond gemeentelijk leven. apeciaal als men het heeft over de bestrijding van genotsexces sen, ziet men vaak wrevelig de schouders ophalen; ..Begint dat ge zemel alweer? Weet men nu wer kelijk niets beters in dezen tijd? Mr. Dr. C. Ch. van Haren is in opdracht van de landelijke leiding der Katholieke Actie in Nederland aan dit „gezemel" weer begonnen. Of om het duidelijk te zeggen; Hij heeft een zeer verdienstelijke nota opgesteld over de taak der gemeen tebesturen bij de bestrijding der openbare onzedelijkheid. Geen ab stract betoog, maar een concreet aangeven van geschikte maatregelen We zullen er even vluchtig door heen wandelen, om de belangstel ling van de betrokkenen voor deze Nota te wekken. li/rr. van Haaren bepleit allereerst bepalingen omtrent kleeding, baden en zwemmen en kampeeren o.m. deze: In het openbaar mag men zich al leen vertoonen in bovenkleeding, welke aan de eischen van moraal en fatsoen voldoet. Gemengd zonnebaden zij verboden evenals het zonnebaden zichtbaar vanaf den- openbaren weg. Inrichting en exploitatie van een bad- en zweminrichting zij afhan kelijk van een vergunning van B. en W., die als voorwaarden kunnen stellen: naar de sexe gescheiden kleedgelegenheden, ruimschoots ge legenheid voor gesepareerd zwem men, verbod van zwemmen alleen in zwembroek, geen rechtstreeksche toegang van de inrichting uit tot een café-terras, café of restaurant. Verbod van gelegenheid geven tot kampeeren behoudens vergunning, waaraan o.m. als voorwaarde kan worden verboden, dat gemengd kam peeren niet is toegestaan. Verbod voor hotels, herbergen, lo- - gementen e.d. om aan ongeh. per sonen van verschillende sexe nacht- log les te verstrekken in één vertrek, uftgezonderd aan kinderen. TTen aanzien van de prostitutie hebben, verschillende gemeenten reeds verbodsbepalingen uitgevaar digd. Een verordening in Den Bosch verbiedt kortweg het uitoefenen van het beroep van publieke vrouw bin nen de gemeente. Het maken van reclame voor N.- Malthusiaansche middelen is in het Wetboek van Strafrecht reeds ver boden. Daarnaast zijn er gemeen ten, die verder gaan: Zij verbieden het verknopen van dergelijke mid delen. Tot de taak van den Burgemees ter behoort ook het tegengaan van propaganda door den Nieuw-Mal- thusiaanschen Bond. die zich thans noemt Bond voor Sexueele Hervor ming. in Schiedam heeft de Bur gemeester het houden van een open bare vergadering van dien Bond verboden. De regeling van het bioscoop vraagstuk is reeds zeer ver gevor derd. Alle gemeenten in Brabant en Limburg, waar één of meer bios copen zijn gevestigd, met uitzonde ring van Heerlen, zijn nu aangeslo ten by de nakeuring. Om ontucht in parken en plantsoe nen tegen te gaan, dienen deze zoo mogelijk na zonsondergang geslo ten te worden. Waar dit niet mo gelijk is. Zijn een behoorlijke ver lichting en doelmatig politietoezicht noodig. In de gemeente Hilversum is be paald, dat aan personen, die zich aan ernstig wangedrag schuldig Qöoooooooóoooooooooooo GOED WERK P 1941 moesten 100 inwoners van Tiel op last van de Duit- schers samen f 100.000 boete op brengen wegens molestatie van eenige NSB-ers. zy zullen dit bedrag nu net-' jes terugbetaald krijgen Het Tribunaal te Tiel heeft nl de nalatenschap van 'n sympathi- seerend lid der NSB, groot f 117.000, verbeurd verklaard en daarvan f 100.000 aan Tiel's burgervader overgedragen ter restitutie aan hen, die destyds ■uossten bloeden. 3oqo<xxdooogogoocxï>ooooo hebben gemaakt de toegang tot de gemeenteiyke bosschen en andere gewaarmerkte terreinen kan worden verboden? Ten aanzien van het ontucht plegen in stilstaande auto's is een regelmatige controle van be lang. Ook zijn er gemeenten, die bepalingen troffen tegen de onstich telijke tooneelen langs wegen en dyken. (Vervolg op pag. 2) OEGIN van dit jaar scheen 't weg- verkeer in ons land relatief minder onveilig te zy'n geworden. Per maand werden gemiddeld 62 dooden en 364 ernstig gewonden ge teld, tegenover 103 dooden en 386 zwaargewonden in 1945, afgezien van de zeer vele lichtere gewonden en de groote materieele schade. Het aantal en de hevigheid van de ongelukken op den weg zyn ty- dens de laatste maanden zeer te leurstellend. Het peil van het vo rige jaar, nl. ongeveer 500 dooden en zwaar gewonden per maand (ge middeld 17 per dagi, is weer be reikt, zy het dat het aantal fatale ongevallen iets kleiner, het aantal ernstig gewonden evenwel grooter is dan vorig jaar. In Juni hadden in ons land 1993 verkeersongevallen plaats. Het aantal slachtoffers bedroeg; 94 dooden (79 in Mei 1946), 489 zwaar en 479 licht gewonden. TAE geallieerde krijgsraad In Sin- gapore, waarin ook Ned. Indië vertegenwoordigd was, heeft uit spraak gedaan in de zaak betref fende de beruchte Ambon-trans porten" en hierin o.m. zes personen ter dood veroordeeld en twee tot levenslange gevangenisstraf. By deze transporten, die van April 1943 tot September 1944 plaats vonden, zyn ruim 4000 van Java afkomstige krygsgevangenen, w.o. vele Engelschen en Australiërs, voor den aanleg van vliegvelden gebe zigd op Ambon, en daar op beest achtige wyze behandeld. JJET was gisteren een opgewonden dag op de Vredes conferentie te Parijs, waar de reglementscommissie" trachtte een oplossing te vinden voor de stemmingskwes tie, die o zoo moeilijk was gebleken. De morgen werd doorgebracht met een fel debat tusschen Byrnes en Mo- lotof, een duel tusschen twee machtigen; de middagzit ting mondde uit in een volkomen impasse. Tl/Jaar laten we trachten de ge- beurtenissen min of meer chronologisch weer te geven. Eer gisteren had Molotof de debatten besloten met Byrnes te verwijten, dat hy de tusschen de Groote Vier genomen besluiten zoo'n beetje af vallig werd en trachtte stemmen te winnen. Byrnes stond gisterenmorgen di rect gereed dezen stoot te pareeren. Hij deed dat nogal wrevelig en wei nig in zijn toon herinnerde er aan, dat hü Molotof een paar dagen ge leden nog „mijn goeden vriend" had genoemd. Als wü ons niet aan de afspraken houden, zoo zei hy, dan doen jullie, Russen, dat ook r.iet. Want jullie hebben ook een amendement ingediend. En hij be sloot met een feilen aanval op de Vijf personen gearresteerd TIET was den militairen autoritel- ten te Hoek van Holland ter oore gekomen, dat er een aanslag was voorbereid op den aanwezigen munitievoorraad, meldt het Alg. Hbld. Men slaagde er echter in ty- dig den aanslag te verydelen en vijf leden van het complot die per auto naar Hoek van Holland waren ge komen, te arresteeren. Het vermoeden bestaat, dat de gearresteerden deel hebben uitge maakt van een wijdvertakt complot en dat deze zaak in verband ge bracht kan worden met de explosie te Bergen. Het onderzoek is in vol len gang. II KI' rumoer rond züne Majes- telt de Sigaret ia weer groot. Zooals rond alle grootmogendhe den zweeft ook rond zyn figuur een waas van geheimzinnigheid. Komt hy niet of komt hij wel Zal het een eenheidscolbertje worden, waarin hy verschijnt? Of zal hy het grauwe en egale, dat aan de gelykheid eigen is, af zweren en zich biyven tooien in de ryke verscheidenheid van merkverpakkingen? Gisteren lanceerden wy op gezag van de Volkskrant, dat ons toe komstig rookertje zich onder den eenheidsnaam „Superbe" zou gaan verschuilen. „Het Vrye Volk" is daarop op informatie uitgegaan en kwam juist het tegenovergestelde te weten. Niet alleen zou er geen eenheidssigaret komen, Integendeel, er zouden zelfs nog een aantal nieuwe merken by verschenen. Ver der zou nog driemaal een extra bon worden aangewezen ter oprui ming van de oude shag- en siga ren-voorraden. Wat de schaarste betreft, die is 't gevolg van den vacantietyd, een pe riode, die in totaal drie weken duurt. Daarna, dat is op 19 Aug., beginnen de groote sigarettenfa- brieken, zeven in totaal, weer te draaien. Een week daarop zouden er dan, volgens de Volkskrant, weer voldoende sigaretten op de markt komen. Dit blad opent trouwens nog meer hoopvolle perspectieven: wan neer de vooruitzichten niet bedrie gen, zouden de sigaretten in Sep tember weer het vooroorlogsche ge wicht van 1W gram krygen, terwyi de verwachtingen voor October on- geioofiyk optimistisch zyn: er zou den dan wekelyks 4 a 5 pakjes per persoon beschikbaar komen, van 'n aanzieniyk betere kwaliteit. Al met al ziet het er volgens deze berichten niet al te somber uit. Maar o, die vervelende werkeiyk- heid DEN 28-jarige vrouw werd gister^ morgen op de Nassaukade te Amsterdam door een man met een mes doodgestoken. Jalouzie was 't motief voor dezen moord. De dader, is inmiddels gearresteerd. persvryheid in Rusland, waarbij hy Molotof uitdaagde zun woorden in Rusland te doen publiceeren. Onder doodsche stilte sprak daar op Molotof meer dan een half uur. Hy vond den toon van Byrnes niet erg vriendeiyk en ging uitvoerig in op al, wat Byrnes hem had verwe ten. Sovjet-Rusland speelt geen spelletje, zei hy. Het doet slechts zyn best anderen van de juistheid van zyn standpunt te overtuigen. En wat de pers betreft: Molotof had aanstonds een groot aantal voorbeelden bij de hand, waaraan hij de corruptheid en de gebonden heid van de Anglo-Saksisehe pers demonstreerde. Byrnes' uitdaging nam hy aan. Zyn aanval zou ge publiceerd worden, dit vanwege de persvrijheid TAe gebeurtenissen in de middag- zitting deden de zaak volkomen in het zand loopen. Men wilde nu eindeiyk tot stemmen over de ver schillende voorstellen overgaan. Tsjecho-Slowakye wilde eerst nog een sub-commissie instellen om te onderzoeken, wat of er nu eigeniyk was voorgesteld, maar dit voorstel werd verworpen. Daarop wilde men het voorstel van Nieuw-Zeeland, dat beslissing met eenvoudige meerder heid voorstaat, in stemming bren gen. Molotof echter rees op en bracht als zyn meening naar voren, dat deze stemming alleen maar van kracht was, als het voorstel een twee-derde meerderheid behaalde. Het voorstel sloeg in als een bom. Byrnes protesteerde onmiddellük, direct gevolgd door den Engelschen afgevaardigde. Voorzitter Spaak dacht de zaak te sussen met verda ging voor te stellen, maar daar werd niet op ingegaan. Onze afgevaardigde, jhr. Tjarda van Starkenborgh kwam droogjes met het voorstel aan met eenvou dige meerderheid over Molotof's voorstel te stemmen, maar Molotof gewaardlgde zich niet er op in te gaan. Tenslotte wist Spaak de zit ting verdaagd te krygen tot later op den avond. yAN het Nederlandsche garni- zoen op het vliegveld van Se- marar.g werden tydens de botsing van Zaterdag vier man gedood. Heden zon onder 20.21 n., maan onder 0.07 u. Donderdag zon op 5.11 u., maan op 17,42 n. Weersverwachting: Wisselend bewolkt met plaatseiyk een enkel buitje, vry koel, meest matige ZW. wind. Onze minister van Buieeniandsche Zaken, bacon v. Boetnelaer van Oos terhout (links) in gesprek met den Nederlandsehen persattsehé op de conferentie te Party». OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Welgemoed is Prinses Irene haar zevende levensjaar begonnen. <XXXXXXXXXXXXXXXX>00000 rpOT lid der Eerste Kamer werd gisteren toegelaten en beëedigd de heer H. M. van Lieshout (RK) in de vacature van dr. Huysmans. Goedgekeurd werd het wetsontwerp voorziening met betrekking tot de territoriale bevoegdheid van enkele notarissen, idem de voorziening op het gebied van den industrieelen eigendom met het oog op de bui tengewone omstandigheden verband houdende met den oorlog. Het wetsontwerp tot verlenging van de machtiging met betrekking tot de geldzuivering leverde geen moeiiykheden op. Nadat verschil lende leden vragen hadden gesteld en minister Lieftinck een toelich ting had gegeven werd het wets ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. yOLGENS de Dally Graphic zal aan de Nederlandsche oorlogs- bruid Elizabeth Morris, die Canaea op 11 Aug. met de Queen Mary zal bereiken, de grootst mogehjke mede werking worden verleend om naar Whitehorse (in het N.W. van Ca nada) te reizen, aangezien haar echtgenoot vermoedelijk binnen een maand aan tuberculeuse meningitis zal sterven. De reis van Halifax naar Whitehorse, die anders twee weken zou duren, zal in dit geval per vliegtuig worden afgelegd. Het gaat om een afstand van meer dan 8000 km. /AP 12 Augustus moet de geheele rechtsbedeeling in Batavia worden overgedragen aan het ge allieerde gerechtshof. Na dien da tum zal dus door de republikeinen geen recht meer worden gesproken.

de Stem | 1946 | | pagina 1