voor den boeg DES ihandel :ht Nog moeilijke jaren' POLSHORLOGE IREENTJE DE MINDERHEID heeft altijd GELIJK voorkomen Eenheidssigaret September V. GD, demie voor ur Pas in 1950 3ÏJKE. school, trailers - er voor ETAM" .'s N.V. 167 deren: AGE 167. voor EERSTE FOKKER AFGELEVERD SS-&rs onder de grond Zware aardschok LIBERTY-SCHEPEN VOOR NEDERLAND TE PARIJS WIL DE DOOR DE KLEINE MOGENDHEDEN GEVORMDE MINDERHEID ECHTER 00K GELIJK KR!J= GEN BreerctevMtigiiig Nederlandsche bommenwerper bemanning omgekomen neergestort 892-0 •ie van Economi- sas. van 910,30 ner te Terneuzen 1 rij vingen tot 15 Tiber as 919-oo mwing. Bekwaam ijn als grof werk me van de zaak, kapitaal. Voor in W. Z.-Vlaan- i bureau van iWEEDE JAARGANG No. 534 Comm. v. Toezicht: A. F. 3. AEBNOUDTS C. J. V\N HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST, Mr Dr J. J. M. MES', Ml'. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs bij vooruitbetaling) 1 8.38 p. kwartaal; per >ost 4.10; p. week (bij nlet-postbestell.) 0.26; gLosse nummers 6 cent. - Postrekening 278.811 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 6 AUGUSTUS ÏU* UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J, J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, 'lisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, -ybureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF RGEN OP ZOOM ALIST(E) mogen we een normaal levenspeil verwachten ZENDIJKE roept /an itaties binnen 10 lad in te zenden &e 907—o OOOOOOOOOOdO pp MEN3CH IS VAN NATURE B' lui. en alleen de bittere nood- sa ak is in staat, hem tot harden ar beid te dwingen. Indien we hem die bittere noodzaak niet duidelijk voor «ogen stellen, zal hij het nut en de noodzakelijkheid van vele maat regelen niet willen erkennen, en nan kankeren. Nu is kankeren geen ongewone bezigheid voor het Nederlandsche volk. en dus geen onrustbarend ver schijnsel. En indien het met mate bedreven wordt, kan het ook geen kwaad. Integendeel, critiek moet er zij> J Al te groote ontevredenheid leidt echter tot sociale onrust, stakingen en tegenwerking, en dat kan ons land in de huidige situatie heel plecht verdragen. Daaróm zal het goed zijn, als Ier weet, hoe we er voor staan in onomisch opzicht. De verwachtin gen zullen dan niet te hoog gespan- men worden, zoodat teleurstellingen, die tot een gevaarlijke ontvreden- kieid zouden kunnen leiden, uit kun- itteti blijven. IV Eerste Nota over het Nationale 1 Welvaartsplan (eind Mei 1946 door het Centrale Planbureau uit gegeven), toont ons, dat we In 1946 voor 1.8 milliard gulden uit het buitenland moeten ieenen. Hen groot deel hiervan zal be steed moeten worden aan het her stel van ons beschadigd en versle ten productie-apparaat. Een ander belangrijk deel zal aangewend moe ten worden voor loopende consump tie-uitgaven, want we coiisumeere.r nog steeds meer dan we producee ren. Minister Lief tine1- wees dan óok reeds ettelijk malen op de nood. zaak tot sparen. De conclusie van de Eerste Nola in: dat wij in 1946, een levenspeil *van 74 pet. van dal van 1936 slechts met behulp van 1 milliard 800 dui zend gulden buitenlandsch crediet zullen kunnen bereiken. Dit toont duidelijk aan, ht>e arm we op het oogenblik zijn. en hoe we zullen moeten bezuinigen en wer- ken om er boven op te komen. We zullen volgens de Eerste Nota pas in 1950 het levenspeil van 1938 weer bereiken, en dat slechts, als er geen al le groote belemmerin gen (oorlogen, groote stakingen, werelddcpressies) tusschenkomen. Dergelijke met harde feiten ge- I motiveerde beweringen stemmen tol nadenken. Voor velen was het le- venspeil van 1938 al niet zoo gewel- dig hoog. En nu zullen we 5 jaar moeten ploeteren, voor we dat zelf- 8e peil kunnen bereiken. Het is geen prettig vooruitzicht voor ons nogal verwende volk. Maar de intelligentie er. het plichtsbesef van liet Nederlandsche volk ligt hoven het normale, en dus zullen we zeker in staat zijn, om de Rus sische prestaties te evenaren, zonder die geweldige offers te moeten brengen, die het doodarme en on ontwikkelde Russische volk 20 jaar lang gebracht heeft. TVe vergelijking van Nederland met Rusland, gaat natuurlijk in eco. nomisch opzicht zeer mank, omdat Rusland alle grondstoffen op en in eigen bodem vindt, terwijl wij deze uit het buitenland moeten verkrij gen in ruil voor onze goederen en diensten. Zeer belangrijk voor ons Is dus het economisch herstel van Duitschland en Nederlandsch-Indië Dat herstel, zoo het komt, is een kwestie van jaren. We moeten daar niet op gaan zitten wachten, maar er zooveel mogelijk aan medewer ken. Toch zullen we aan de kwestie- Duitschland betrekkelijk weinig kur.nen doen. Grooter mogelijkhe den zijn er in Indië. Orde en wel vaart eischen daar echter een groot leger. En dat leger nu. moet wor den opgebouwd uit onze armoede, met de beperkte hulpmiddelen, die te onzer beschikking staan. Hel zal nu blijken, of de geest van Coeu nog leeft in ons voik, én of hei bereid is, den langen en moeilijken weg te betreden, en tot het einde toe te gaan. Wij hebben vetrouwen in ons volk, omdat het de vergelijking met hel buitenland steeds glansrijk heeft kunnen door slaan. Uiurchill kan zijn landgenooten in 1940 niet veel goed beloven. Hij sprak over het bloed, het zweet en de tranen, die geofferd moesten worden. Zoo ernstig is de toestand voor ons thans niet. Maar onze leiders, die ons volk op gelijke wijze zullen moeten bezielen, staan toch even zeer voor een zware taak. want de noodzaak der offers wordt ons thans niet zoo tastbaar aangetoond, als de stuka's en de bommen dit in 1949 in Engeland deden. K. W. OP haar verjaardag kreeg Prut. ses Irene gisteren een mooi polshorloge. Zij had het aan, toen ter harer eere een bloemen corso, waaraan 1500 kinderen deel namen, voorbij het paleis Soest- dijk trok. Ze droeg het met trots en keek er telkens op, hoe laat het was. Behalve Ireentje, die gekleed was in een rose feestjurk en een witte strik in het haar had, versierd met drie papleren bloemetjes to de na tionale kleuren, woonden ook de Prins en de Prinses en de andere Prinsesjes het feest bij. De kleine Margriet wilde maar liefst iedereen een handje geven. In den stoet liepen ook vele En- gelsche jongens en meisjes mee, die het Prinsesje bloemen aanbo den, waarvoor zij keurig in 't En- gelsch bedankte. Maar het hoogte punt was wel een enorme verjaar dagstaart met zeven kaarsjes erop, terwijl in het midden in oranje de naam Irene gespoten stond. HE directeur der Fokkerfabrieken, de heer J. E. van Tijen, droeg gisteren voor het eerst sinds de be vrijding een door de Fokkerfabrie ken gebouwd motorvliegtuig over en wel aan den heer F. Diepen van de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. ekend en alweer van de vuurdaod de Koningin ia gesprek met eea NfedsriandcréH v&eger-officier, Mrect na haar aankomst op het vikjgveki te Croydon, Zij doen hetvuile" werk 4"IP bet oogenblik werken 1700 Nederlandsche SS-lieden in onze mijnen. Zij zijn in aparte kampen ondergebracht en worden ingezet" voor dat werk, waar voor normale mijnwerkers niet te vinden zijn. Deze tewerkstelling is mogelijk ge bleken, aldus 't Binnenhof, doordat de mljr.werkers eindelijk hun be zwaren hebben opgeheven. Als er in totaal 7000 van deze lie den aan het werk gezet zouden kunnen worden, zou het kolenpro- bleem voor ons land practisch van de baan af zijn. Dit plan zou ten uitvoer gelegd kunnen worden door eer. speciale wetsbepaling, die de mogelijkheid opent om gedwongen arbeid aks straf op te leggen, iets waartegen de SS-ers geen enkel bezwaar zouden hebben. Velen van lien vragen er zelfs om in de mij nen te werk gesteld te worden. Bovendien zouden door de gelde lijke vergoeding, die zij ontvangen, de lasten van den Staat aanmerke lijk worden verminderd. Ook in ons land voelbaar 2<3NDAG is omstreeks 7 uur seis- mografisch een aardschok van zeer groote intensiteit waargenomen in de richting van de Caraibische Zee. waarschijnlijk ten Noorden van de Vigin eilanden. Seismologen ver klaren, dat dit gebied de plaats is van een beroemd „dieptepunt" waarin talrijke andere aardschok ken hun oorsprong hebben. Er zijn alsnog geen berichten van schade binnengekomen uit de aangrenzen de gebieden. Volgens de Fordham Universiteit iNew York» was dit de grootste aardschok welke ooit door een seismograaf is waargenomen. Ook te De Bilt werd de aardbe ving geregistreerd. De bodem in ons land ging Zondagavond enkele mil- .limeters heen en weer. Doordat dp trillingen langzaam waren i.trill-, lir.gatijd van 20 sec.i, waven ztj niet voelbaar. i)e Fransche carrlcaturist, Jeau Effel, teekende de vredesconferen tie 1946 op geestige wyze. De 17 kleinen kijken naar de acrobaten toeren van de groote vier, wier ladder in gevaar verkeert, doordat Molotof door wespen wordt be dreigd (Daily Telegr.) 45 stuks aangekocht V'AN 134 to den oorlog gebouwde vrachtschepen van het type Liberty, die door Amerika werden verkocht, werden er door Neder land 45 aangekocht, terwijl de ove rige in handen van Frankrijk (75) en Noorwegen (141 overgingen. Nederland betaalt, volgens Trouw voor de schepen ruim 34 millioen dollar, waarvan bij aflevering 25 pet. moet betaald worden, terwijl de rest In en loop van 20 jaar te gen 3.5 pet. rente moet worden af betaald. irLT is er Maandag warm toe- gegaan in de commissie voor de reglementen van de vredes conferentie te Parijs. Soms ston den de gezichten der gedelegeer den grimmig, soms zwiepten de woorden door het palais du Luxembourg, voor zoover men al thans in de diplomatenwereld woorden gebruikt als zweepslagen. Een ar.dere beteekenis kan echter wel nauwelijks gehecht worden aan het verwijt van Molotof, dat ter conferentie naar een Anglo-Amen- kaansch blok gestreefd zou worden. Gelukkig was er een Nieuw Zec- lar.dsche afgevaardigde, die olie op de golven stortte. Met een gewich tig begto de vergadering dwingend te luisteren, vertelde hij, dat het Nieuw Zeelar.dsche thuisfront var. studenten pas een vergadering heeft gehouden, waar ook het meerderheidsvraagstuk ter sprake kwam. Die studenten besloten toen met meerderheid van stemmen, dat de minderheid altijd gelijk heeft. Als een waterval van klate rende geluiden weerklonk toen het lachen der aanwezigen. De hitte dei- debatten verdween en in de ver- frischte sfeer gingen toen de be raadslagingen voort, waarbij de minderheid in de commissie toonde niet alleen gelijk te willen hebben maar ook gelijk te krijgen TT et onderwerp van gesprek was 't Ned. amendement, door jhr. Tjarda van Starkenborch verdedigd om aanbevelingen der conferentie 't volle recht te doen wedervaren als zij met eenvoudige meerderheid van stemmen zijn aangenomen en niet pas als zij tweederde van het to taal aantal stemmen op zich zou den hebben vereenigd. Engeland liet een tusschenvoorstel hooren en lanceerde de suggestie, dat meer- derheidsvoorstellen van tweederde der vergadering weliswaar de als volwaardig beschouwde aanbevelir.- Zoo lachte Molotof toen 'tl' N w.- Zeelandsclie gedelegeerde het stu dentengrapje vertelde. gen der conferentie zouden vertol ken, maar dat die, welke met een voudige meerderheid van stemmen worden aangenomen, niettemin ook door de groote vier zullen worden behandeld. De kleine landen toonden zich vurige voorstanders van het Ned. amendement, de Oost Europeesche staten klemden zich echter aan oe Sovjet-visie vast en met dit beeld voor oogen kreeg de Braziliaansche opmerking relief toen de gedelegeer de van dit land voorrekende, dat de vier groote mogendheden natuurlijk voor hur. eigen ontwerp vredes verdragen stemmen. Als er dan nog vier andere staten gevonden wor den, die er ook voorstemmen (men denke bv. aan Polen, Joegoslavië en Tsjecho Slowakije) dan kan er nooit of te nimmer een tweederde meer derheid. dus nooit een als vol waardig beschouwde aanbeveling der conferentie verkregen worden. Het zag er niet naar uit. da( de commissie voor de reglementen uit deze puzzle zou komen. Nieuwe leveranties naar Duitschland. QEDERT eind Mei levert ons land de zg. „doorgedraaide" groenlen aan de Engelsche autoriteiten in Duitschland voor de burgerbevol king in Rijr.land en West-Falen. Ofschoon deze uitvoer niet te ver gelijken is met den normalen ex port. omdat de prijs gebaseerd is op den vergoedingsprijs, dien de teler ontvangt voor zijn doorgedraaide producten, is de groote winst, dat een einde is gekomen aan de ver nietiging van onze groenten. Daar echter Zaterdag jl. de hoef veelheid, die voor levering was over. eengekomen, nl. 35.000 ton, was be reikt. en verdere leveranties niet werden toegestaan/dreigde weer 'n groot deel van onze groenteproduc tie op de mestvaalt te belanden., Om dit te voorkomen, werden de reeds eenige weken lang in het werk gestelde pogingen om de En- gelschen te bewegen nieuwe leve ranties toe te laten, met kracht voortgezet, zoodat na twee dagen onderbreking van de transporten werd verkregen, dat de export kon worden hervat. E'EN aanzienlijk aantal gewapende Indonesische terroristen heeft Zaterdagmiddag een aanval gedaan op het vliegveld van Seniarang. Bij dezen aanval is het eenige toestel, dat op het vliegveld aanwezig was. een Mitchell-bommenwerper, bij 't starten door Indonesisch afweer- vuur getroffen. De bemanning was echter in staat hst toestel de lucht, tn te krijgen en giiig onmi&déllijfe over tot de beschieting van de aan vallers. Daarop werd het toestel wederom getroffen; het moest toen een noodlanding op het vliegveld maker.. Na herstelling werd opnieuw gestart om de beschieting voort to zetten. Toen werd de bommenwer per evenwel ernstig getroffen; hij stortte neer in de nabijheid van vliegveld en vloog to brand. De be manning. ijÊStaande uit gps leden van de KNIL, wèHt gedood. BEPERKING K.L.M.-DIENST IN HET ZUIDEN ll/TET ingang van Woensdag 7 l™- Augustus zal bet nader order de KLM-verbtadtog Eindhoven Beek niet meer gevlogen worden. Van Zaterdag 10 Aug. af zal de dienst Maastricht-Amsterdam van 18.25 u. die tot nog toe met twee toestellen gevlogen werd, voorloopig met een machine uitgevoerd wor den. Ingaande Maandag 12 Aug. zal eveneens de Maandagmorgendieiist Amsterdam-Maastricht tot nader order worden opgeheven. Een srbilderacb- tige figuur ter Vredes conferentie Sir Kazar Kiian, premier van Pun jab (Br. Indie) J-Afiic Rhodesia ICIUS opgevolgd door Superbe DF mogelijkheid bestaat, dat bln- nenkort het sigarettenrant- soen weer in den vorm van een eenlteidsmerk „Superbe" in den handel wordt gebracht. De voor raden Virginiatabak bij de fabri kanten raken nl. op en deviezen om nieuwe in te slaan zijn c-r 'niet. Voorts zal de veertiendaagsche extra-bon voor tabak of sigaren nog slechts enkele malen worden toe gewezen. weet de Volkskrant te melden. Maar daarnaast is er ook eett lichtpuntje, want de moeilijkheden, welke ten gevolge van de haven staking in de laatste weken waven ontstaan met de aflevering van de sigaretten, zijn inmiddels onder vangen. zoodat men Vrijdag a.s. weer sigaretten naar keuze op den tabaksbon zal kunnen krijgen. TIET eerste schip dat den boycot 1 der Australische havenarbeiders doorbroken heeft, de „Van Swoll", is te Tandjong Ptiok aangekomen»

de Stem | 1946 | | pagina 1