Fokdag Kloosterzande Z. VLAANDEREN verwacht BEVREDIGENDE OOGST Wat een Wonderlijke Wereld De „Zuid-Beveland" op volle toeren KAMPIOENEN: Hautain van Wieringermeer en Pascalia HET VERTREK der firma van Melle uit Breskens Een eere-schuld voor de Regeering Herstel en vernieuwing vorderen Hengsten 5 j. en ouder (gr. maat) le prys: Karei vaal Certain, eig. Boei me Grauw en Bisschop, Hon- tenisse. 2e prijs: Hercule v. d. Louisa, eig. Gebr, Kerckhaert, te Nieuw-Namen; 3e prijs; Montain van Torenberg, eig. Fa. Dekker, Axel. 3e prijs: Tolan van Hengst dijk. eig. dezelfde. Hengsten 5 j. en ouder 'kl. maat-: le prijs: Hautain van Wie ringermeer, eig. Jos. de Waal, Hontenisse; 2e prijs; Jaap van 't Hoogland eig. Gebr. Serrarens, te Ossenisse; 3e prijzen: Clairon van de Eendracht eig. Gebr. Scheele te Hoek en Avenir van Edith, eig. W. L, de Hamer te Axel. Hengsten 4 j.: le prijs: FlOTis van Papenvoort, eig. fa. Dekker te Axel; 2e prijs: Naxon van Toren- berg, eig. J. de Klerk Zaamslatg. 3e prijs: Marquis van Ingrid, eig. Gebr. Scheele te Hoek. Hengsten 3 jaar: le prijs: Nico van Annie, eig. C. A. Dekker te Axel. Hengsten: 2 jaar (gr. maat) le prijs: Carlo van Terhole, eig. R. Cornelissen6 Terhole. 2e prijs Frans, eig. Gebr. Serrarens, Os- 'senisse 3e prijzen: Karei van Zorgvliet, eig. L. W. de Regt te Zaamslag en Tambour van Zuid- dorpe, eig. M A, B, Puylaert te Zuididorpe. Hengsten 2 j. (kl. maat): le pr. Certain van Schelfshoutshoek, eig. Gebr. Steyaertr, Graauw; 2e prijs: Nico van 't Hoogland, eig. Al. Ser rarens Ossenisse; 3e prijzen: Tom my van Clairron eig. Jos. de Waal Kuitaart en Jaap van Klooster zande, eig. Gebr. Serrarens, Os senisse. Hengsten 1 jaar (gr. maat-: le prijs: Acron van Frits, eig. Fa. Dekker, Axel; 2e prijs: Carlo van Hoogland eig Al. Serrarens Osse nisse; 3e prijzen: Jaap van Kloos terzande P. A. Stallaert Klooster zande en Hautain van de Meerdjjk Jos c.e Waal Kuitaart. Hengsten le jaar, (k. maat): le prijs; Karei van Kruispolder fa. Dekker, Axel; 2e prijs: Oranje van Zuiddorpe M. A. B. Puylaert, te Zuiddorpe. Hengstveulens vóór 15 Med: le pr. Superbe de Jesse L. Bruggieman te Graauw: 2e prijs: Certain van Karei, Aug. Cammaert, Clinge, 2e prijs: Favorit van Looserhof, C. de Putter te Axel; 3e prijs: Avenir van Zuiddorpe M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe. Hengstveulens na 15 Mei: le pr. David, Th. Boeykens, Hengstdijk; 2e prijzen: Nestor van Catalijnhof A. D. H. Verschueren, Hengstdijk en Certain van Clinge C. van Duvse te Clinge Bil v. d. Melo, Prud. Bruggeman, Graauw. Kampioenschap Hengsten: Kam pioen Hautain van Wieringermeer Jos. de Waal Kuitaart. Reserve kampioen: Karei van Certain P. J. Boënne, Graauw en R. Bisschop, Hontenisse. Hengsten met afstammelingen: le prijs: Jaap van 't Hoogland, Gebr Serrarens, Ossenisse; 2e prijs Hautain van WieringermeerJos de Waal, Kuitaart; 3e prijs: Cer tain van de Mariahoeve, Gebr. van Campen, Graauw; 4e prijs: Karei van Certain, P J. Boënne, Graauw en R. Bisschop, Hontenisse. Oudkampioenhengsten: Certain van de Mariahoeve, Gebr van Campen, Graauw. Merriën, 5 j. en ouder (gr. maat-; le prijs: Jesse van Solon, L. P. Bruggeman, Graauw; 2e prijzen: Oda d'Ahea H. .J. Aernoudts Sluis; en Honda van Mielo,, E. Verstraa- ten Graauw; 3e prijs: Molly van Pftssluis, D. Burm, Nieuw Namen. Merriën 5 j. en ouder (kl. maat) le prijs: Pascalia A. L. Stallaert-. Hontenisse; le prijs: Blanca van Nico Al. Serrarens, Ossenisse; 2e prijzen: Lya F. P. Brooymans, Kuitaart en Farida R. Buisse, te Graauw. Merriën, 4 j. (gr. maat-: le prijs: Olga van Melo eig. C. Steyaert, Graauw 2e prijzen: Do cile, J. van Ackert en C. Pio6- schaert St. Jansteen, Nora van Kruisuorp. A. Stallaert, Hontenisse 3e prijs: Cora, L. de Bruyckere, SJuis. Merriën, 4 j. (kl. maat) le prijs: Clairona C. de Putter, Looseshof, Axel; 2e prijzen: Feria, R. Buysse, Graauw; en Trioda van Drie kwart, Pr. Verhelst, Sas van Gent. 3e prijs: Julia van Sluis André Wemaer. Sluis. 3-jarige Merriën: (gr. maat): le prijs Blondine van Willemskerke, Ant. Tollenaer, Hoek; 2e prijzen: Diana, A. Murre—van Driel, Sluis kil en Marga van Molenhoek F. P. Brooymans, Kuitaart. 3e prijs: Clairone van Coegorspolder, P. A. P. Dieletman, Zaamslag. 3-jarige Merriën: (kl. maat)le prijs: Sarina, R. Brusse, Graauw; 2e prijzen:: Margriet van Absdule, G- de Deckere, St. Jansteen en Erna van Aardenburg, L. J. Blon- deel, Aarcenburg3e prijs: Cecile van Alstein, H. de Waal Graauw, 2-jarige Merriën (gr. maat)le prijs: Lady van Walhoeve, E. A. Buyck, Eede; 2e prijs: Castorim v. d. Zwaan, H. M.de Regt, Ter- neuzen; 3e prijzen: Gerda van Melo, Pr. Bruggeman, Graauw; en Certina van de Mariahoeve, Gebr. van Campen, Graauw. 2-jarige Merriën (kl. maat)le prijs: Fecjora, Jac. Michdelsen, te Zaamslagr 2e prijzen: Certina van Mariahoeve Gebat v>an Campen, Graauw en Mina van Cambron, p. L. Mangnus, Stoppeldijk; 3e prijs Luci van Zuiddorpe Adh. van Waes, Zuiddorpe. Éénjarige Merriën (gr. maat) le pr. Magda L. A. C vaai Esbroeck Hengstdijk; 2e prijs: Margriet van Axel, Iz. de Feyterde Mul, Axel, 2e prijs: Irenia van L. van Es- broek, Hengstdijk 3e prijs: Suc- cesse van Melo, L. P. Bruggeman, Graauw. Éénjarige merries (kl. maat) le prijs: Mariette van Clinge, A. J. J. Maenhout, Clinge, 2e prijs: Ivorrne van Zeedorp E G. M. de Waal, Ossenisse; 2e prijs: Olga, Gebr. Warrens, Hengstdijk; 3e pjrijs: Quinta, H. van Gassen Ossenisse. Merrieveulens vóór '15 Mei: le prijs Mina van Cambron, E. Volle- man Stoppeldijk; 2e prijzen Mar tha van Alstein, P. J. Boënne, Graauw en Stelling van Stelle, J. J. d'Hooge, St. Jansteen; 3e prijs: Elza, L, A, C van Esbroeck te Hengstdijk Merrieveulens na 15 Mei: le pr. Stella van Melo E. Verstraaten, Graauw; 2e prijzen: 1 Gebr. Heyetis A 25, Graauw en Louise van Cambron, W. Staal, Stoppel dijk; 3e prijs: Guldina van Saef- tinge, A. van Duyse, N. Namen. Kampioenschap MerriënKam pioene: Pascalia, A. L. Stellaert, HontenisseReserve-Kampioene Blanca van Nico, Al. Serrarens, Ossenisse. Merriën met afstammelingen le prijs: Trui, M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe; 2e prijs: Manna J. de Klerk Zaamslag; 3e prijs: Pas- oaflia A L. Stallaert, Hontenisse; 4e prijs: Duchesse F. P. Brooymans Kuytaart. Vierspan Merriën Merriën: 1 Eigenaarle prijs Gebr. van Cam pen, Graauw; 2e prijs: Jac. oe Feyter, Hengstdijk; 3e prijs: F. p. Brooymans, Kuitaart; 4e -prijs: A. D. H Veschueren, Hengstdijk. 4 Merriën van 2 Eigenaren: le prijs: B. de Bruyckere, Ossenisse en Jac. de Feyter, Hengsdiijk; 2e prijs: Rene Buysse, Graauw en G. de Deckere, St. Janstëen: 3e prijs: A. Murre—van Driel, Sluiskil en Anth. Tollenaar, Hoek. Na den oorlog is heel wat oorlogstuig omgewerkt in voorwerpen van vretle- lievenden aard. Op een tentoonstel ling in Californië waren niet minder dan 1000 stuks verschillende speel goederen en kinderwagens t zien, ver vardigd uit materiaal, dat kort go- leden nog voor den oorlog diende. Dit practisch en moder kinderwagen tje was er ook by. IIET DOOR ONS Vrijdag JJ. ge- publiceerde bericht, dat het vertrek der firma van Melle uit Breskens thans definitief vast staat, beteefcent niet slechts voor die gemeente maar voor geheel West-Zeeuwsch Vlaanderen een slag. Van zuiver zakelijk standpunt bezien is het besluit der firma can haar totaai verwoest bedrijf elders her op te richten te rechtvaardigen De accenten op de voor- en na- cieelen van een dergelijke industrie in West Zeeuwsch Vlaanderen zijn door den oorlog immers geheel anders komen te liggen. De eenige voorceelige factor, de la-ge loon- standaaxd, is door de drastische verhooging der loonen in den landbouw geheel komen te verval len. Anderzijds zijn ongunstige factoren zwaarder gaan wegen; we denken hier o.m. aan de nog veel slechtere verbindingen met de overige deelen des lands, de in de haven van Breskens aangerichte verwoestingen enz. Ware het ver trek dan ook enkel en alleen een gevolg van het zakelijk besluit der firma, dan zou men dat kunnen betreuren en er verder het zwijgen toe doen. Zóó eenvouoig ligt nochtans de zaak niet. Het bedrijf is in Bres kens verwoest en de firma heeft dus in die gemeente bouwplicht waarvan sechts de regeering haar kan ontheffen. Gelet op de ernstige verwoestingen der streek en het groote .belang der industrie voor West Zeeuwsch Vlaanderen juist in deze omstandigheden, zou het van wijs beleid getuigd hebben indien Bruine boonen en vlas opbrengst gering MET ZEKERHEID is over den oogst 1946 in Z.-Vlaanderen momenteel nog weinig te zeggën. Hiervoor zijn o.m. de weersom standigheden niet stabiel ge noeg. Wel Is het mogelijk voor een groot aantal producten een verwachting voor de toekomst, uit te spreken. De tarwe, rogge en erwten staan momenteel vrij goed. Voor deze hoofdproducten van den Z.-Vl. bodem kan gerekend worden op een bevredigencen oogst. De bruine boonen echter staan slecht. Dit gewas had in de voorbije maan den (vooral in Mei) veel te lijden van de koude en den overvloed van vocht. Ook over de aardappe len zijn de verwachtingen niet on verdeeld gunstig. De gevreesde aardappelziekte viel dit jaar reeds vroeg in dit gewas, waardoor het lof reeos vroeg afstierf. Hierbij komt nog, dat tengevolge van het voortdurende slechte weer, de ge wone bespuitingen niet het succes hadden dat ln normale jaren werd Atoombom wordt ouderwetsch. Rauwelijks is het ia- waai van de atoom bom-explosie bij Bik mi weggestorven, of er wordt- weer gesproken over een nieuw vernie tigingswapen, dat alles wat tot heden, op dit ge bied werd gefabriceerd, ver achter zich zal laten. Het betreft de z.g. doo dende straal, die door vele schrijvers van toe komstromans reeds werd gebruikt als mo tief voor haren - ten - berge - doen - rijzende verhalen. Enkele Co- lumbiaansche geleerden schijnen de toekomst fantasie tot werkelijk heid te hebben gemaakt en naar de „Témoig- nage Chrétien" meldt, zouden zij in Septem- ter officieele proefne mingen gaan doen. De straal heeft de macht op ongelimitasr- den afstand alle levende wezens te dooden schijnen de meening te zijn toegedaan dat een teleurgestelde mensch- heid een compensatie verlangt voor het niet volledig stillen van haar sensatiehonger op Bikini dag. Dronken, hoe komt u erbij op zijn bloote voeten en in zijn hemd liep. Opeens was hij klaar wakker en zette het op een drafje naar de po litie, waar hij vertelde, dat hij zijn colbertje miste, waarin een por tefeuille met f 1300 en ook zijn schoenen, sok ken en overhemd. Be schonken was hij echter niet geweest, vertelde hijLater bleek, dat een nachtwaker zich over 's mans eigendom men ontfermd had en ze op het politiebureau had gedeponeerd. Er ont brak geen cent en geen knoop aan. riten 26-jarige buiten- man heeft te Rottsr dam in den nacht van Zondag op Maandag een heel zonderling avon tuur beleefd. Hij had de bloemetjes eens flink buitengezet en belandde des nachts om half drie op de Schiekade, waar Goebbels kteCg hij niets beters wtst te doen dan zich neer te vleten achter een in aanbouw zijnd pand om er een tukje te doen. Hij voelde zich volkomen thuis, trok zijn schoe nen uit, ontdeed zich van colbertje en over hemd en snurkte wel dra als een os. Zoodra de dag aan- De halve mislukking brak, werd hij wakker van het atoom-experi ment bij Bikini had ons min of meer een ge voel van verlichting ze geven. De vernietigings professoren evenwel met een suf gevoel ln zijn hoofd. Toch stond hij maar op en sloeg den weg naar huis in. Onderweg kwam hij tot de ontdekking, dat hij een oorvijg. l ustave Froelich, de bekende Duitsche filmacteur, heeft een uitnoodiging gehad, een rol op zich te nemen van een binnenkort te vervaardigen Fransche film. Dat de Franschen zoo toeschietelijk zijn geweest^ vindt zijn oor zaak in de omstandig- jaar geleden Goebbels een klap ln zijn gezicht gaf. Het Is inderdaad een belooning waard behaald. De kilo opbrengst valt nu reeds sterk tegen. De suikerbieten daarentegen blij ken het dit jaar goed te doen. Geen voedingsmiddel, doch daar om voor Z.-Vlaanderen van niet mj|nder belang is het rias. Van dit get^as kan zonder omwegen wor den gezegd dat het dit jaar is mislukt. Hieraan is debet het weer en diverse Insectenaantastingen, voor welk laatste euvel de bestrij dingsmiddelen niet in voldoende mate voorradig waren. Cchomaneltagen werden gecon- stateerd in het bouwplan. De oppervlakte suikerbieten breic.de rich aanziendUk uit terwijl kool zaad vrijwel geheel van het bouwplan van den Z.-Vlaamschen boer verdween. Een gelukkig feit overigens daar de weinige percee- len, die ér nog stonden, grooten- deels mislukten. De oppervlakte van aardappels nam eveneens toe speciaal de teelt van aardappel- pootgoed ging sterk vooruit. Resumeerende en wegende de voordeden en tegenslagen, kan van den oogst 1946 worden gezegd, dat zij bevredigend is. Vergeleken met het vorige jaar, slaat ze zelfs een gunstig figuur. Toen echter speelde een groote rol het totale gebrek aan kunstmeststoven een tekort, dat ook nu nog niet vol- men die ontheffing slechts zou verleenen, wanneer een andere en gelijkwaardige industrie de her- touwplicht had overgenomen. Op dit standpunt stelde zich dan ook althans de Raad van Herstel en Wederopbouw in begin Juni van dit jaar, blijkens een toen door de „Stichting Herstel Zeeand 1945" verstrekt communiqué, welke stich ting alles wat mogelijk Is heeft gedaan om de firma van Melle voor Breskens te behouden. Ilfanneer evenwel onze inlichtin gen juist zijn, dan heeft het Departement van Openbare Wer- April onvoorwaardelijke ontheffing ken en Wederopbouw reeds in voor den herbouwplicht verleent. De conclusie lijkt dan ook ge rechtvaardigd dat de departe menten van Openbare Werken en Wederopbouw en van Handel en Nijverheid, alsmede de Raad voor Herstel en Wederopbouw in teze zaak langs elkaar heen hebben gewerkt, met een voor de streek rampzalig gevolg. We begrijpen, dat het thans niet meer mogelijk is om aan de (onvoor waardelijk) verleende ontheffing de voorwaarde te verbinden dat zy slechts van kracht is wanneer de vestiging van een andere in dustrie in Breskens te verwezen lijken biykt. Niettemin dient de gewraakte fout zooveel mogelijk hersteld te worden: hier rust op de Regeering een eere-schuld. Dit hestel achten wij mogelijk door alsnog de vestiging van industrie van regeeringswege krachtig te bevorderen en in West Zeeuwsch Vlaanderen de daarvoor noodige voorwaarden met den grootsten spoed te scheppen. We denken hierbij op de eerste plaats aan uitbreiding van den woningvoor raad en verbetering der verbindin gen met de overige deelen des lands, doch vooral ook aan de verbetering en het herstel van de haven van Breskens. Eerst wanneer aan die voowaarden is voldaan, zal een bloeiende industrie i die streek mogelijk zijn. ledig is aangevuld. Indien die remmende factor wordt opgeheven, zullen de volgende oogsten nog grooter zijn. Voor z.-Vlaanderen is de op brengst ruim voldoende, zoodat nog een beduidende hoeveelheid over blijft voor overig Nederland en voor export. Oogstwerkzaamiieden. ^Jooals wij reeds schreven in een artikel betreffende de arbeids krachten in Z-Vlaanceren, zullen voor de oogstwerkzaamiieden ook tal van Belgische arbeiders te werk worden gesteld. Mede met hun hulp zal de oogst in Oost Z. Vlaanderen binnenkomen terwijl voor West Zeeuwsch Vlaanderen antere maatregelen zullen worden getroffen. Hierop komen wij nader terug. Een tekort is ontstaan aan land bouwmachines, vooral in West Zeeuwsch-Vaanderen, waar zeer vele van deze moeilijk te missen machines werden vernietigd door oorlogshandelingen. Al met al kan worden geconstateerd, dat Z. Vlaanderen ruimschoots haar deel zal bijdragen aan den productie slag 1946. £KE N.V. WATERLEIDINGMIJ „Zuid Beveland" gaat regel matig voort met verbetering van haar buizennet, door, met behoud van de oude leiding, bochten daarin ,,af te snijden" door het inbrengen van de bekende beton- buizen met groote middellijn. Door deae methode wordt de aanvoer veel verbeterd en de levering:scapaciteit veel grooter. Op dit moment zijn weer drie en een halve kilometer betonbuis ter beschikking gekomen, die ge legd zullen worden langs den Vliet- weg bij Krabbendijke en in den Smokkelhoek, onder Kapelle Baezelinge. Dank zij deze vernieuwingen kan voldaan worden aan de immer stijgende vraag naar leidingwater, welke zich vooral na 1936 is gaan openbaren. Sinds genoemd jaar is de „omzet" ven de „Zuid-Beveland" n.l. meer dan verdubbeld. Een heid, dat Froelich zeven groot deel (jaarvan komt voor rekening van Walcheren, dat alles afneemt dat de Z. Bevel. Water- leiddngmlj kan missen. Die waterlevering aan het zus- ter-eiland geschiedt alleen in den nacht, omdat Zuid-Beveland de dag-proauctie aan kan. Zoo komt het dat in het Ossendrechtsche pompstation de motoren dog en nacht op volle toeren draaien. Die levering aan Walcheren doet dagelijks nog een eigenaardig be zwaar ontstaan. Door een electri- sche installatie te Goes wordt het voor Walcheren bestemae water in de buizen opgedreven. Om breuk ln de buizen te voorkomen moeten in den morgen wanneer de instal latie stop wordt gezet, ook de motoren te Ossendrecht even hun werk staken. De grootste druk valt dan gedurende een tiental minuten weg wat voor hen die vroeg op staan, wel eens ongemakkelijk is. Over een maand of drie hoopt men echter de technisch inrichting te Goes zoo veranderd te hebben, dat in de periode van omschake ling, met het water uit den water toren, die tegenwoordig niet veel meer is don een reserve-reservoir, de druk op peil kan worden ge houden. Zoo is ook de Bevelandsche waterlidingmij. volop in naar pe riode van herstel en vernieuwing.

de Stem | 1946 | | pagina 6