Stad en Land rhoolsche brug opnieuw strijdvraag Prov. Staten van Zeeland verzetten ziek, Ged. Staten zoeken naar een oplossing Radlo- v Scheepsramp iri Brazilië De fratt-disiributie Benden roeren zich in Ned. Indië IN 'T KORT Beulen van Heuengamme veroordeeld In vrijheid gesteld Zaak Brinkman beëindigd Hoof betook aan Walcbofor. rpEGEN HE'r VOORSTEL v»n Ged. Staten van Zeeland tot bestendiging van het tarief voor de heffing op het verkeer over de Thoolsehe brug. hebben veie leden der Prov. Staten vervet aangcteekend. De rechtsvraag werd in het ge ding gebracht en in dat verband ook een eventueele schacevergoe- ding aan de gemeente Tholen. G. S. beloofde dat de Staten vol ledig zullen worden ingelicht, zoo wel met betrekking tot de rechts vraag, als ten aanzien van het geen ten deze door Ged. Staten is of zal worden verricht. Ged. Staten merken op dat het toestaan van een heffingstarief niet een er kenning van een Thoolsch recht beteekent. Indertijd is dit voorbe houd uitdrukkelijk gemaakt. G. S. beloofden alles te zuilen doen om zoo spoedig mogelijk tot een oplossing en daarmee tot vrijma king van de brug te komen. Een juridisch advies. G. S. handhaven hun voorniet' maar geven nog de volgende toe lichting In overleg met hun ambtgenoo. ten in Noord-Brabant hebben G. S. in 1939 een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om te komen tot een tolvrije brug, waarbij uit den aard der zaak ook de vraag, in hoeverre daarbij rekening zou dienen te worden gehouden met gepretendeerde rechten dei- ge meente Tholen ter beantwoording diende te worden gestekt. Met betrekking tot het laatstge noemde punt hebben zij het advies ingewonnen van mr. Visser van IJzendoorn, te 's-Gravenhage. Moge uit dien® advies al kunnen worden afgeleid, dat de bevoegd heid der gemeente Tholen om, op grond van het haar in 1462 ver leende privilege, bruggelden te hef fen allerminst vast staat daar slaat tegenover, dat het gemeente bestuur zelf, op grond van een aan hem door prof. van der Pot uit gebrachte advies, er verre van over tuigd is, dat het veerrecht dei- gemeente ais niet meer bestaande moet worden beschouwd. Aangezien het Rijk zich bij het zoeken van een oplossing in deze aangelegenheid in haar geheel uit teraard' niet afzijdig zou kunnen houden hebben G.S. gemeend, zich onder overlegging van het advies vaai mr. A. F. Visser van IJzendoorn, tot den Secretaris- Generaal van liet Departement vf.n Waterstaat te moeten wenden met liet verzoek diens oordeel en standpunt te dezen te mogen ver nemen. Deze verwees de zaak naai de ToKen-commissie, waarna in 1342 met deze commissie eene be spreking plaats had, welke echter niet reeds terstond tot het ge- wensehte resuita-at heeft geleid. Nader overleg met de Tollencom- missie heeft mede tengevolge van de tijdsomstandigheden, welke het raadzaam deden schijnen de aan gelegenheid dezerzijds voorshands te laten rusten en blijkbaar ook voor de commissie aanleiding wa ren daarop van haar karnt niet terug te komen, niet meer plaats gehad. G. S. blijven intussehen dili gent en hopen in de eerste gewo ne zitting van 1947 met een de finitief voorstel ie kunnen ko im ZATERDAG 3 AUGUSTUS. HILVERSUM X. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 /Maria ter eere" 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 9.45 Kamer- muz. 10.15 Zang 10.45 Voordr. 11.CO Zonnebloem 11.45 Fam. ber. Indië 12.03 Piano 12.30 Conc. 13.00 Ned. Strijdkr. 13.30 Lunchconc. 13.45 Too- neeikijker 14.00 Gram. 14.15 Eng. les 14.45 Com boy Songs 15.00 Kinderland io.00 Vraaggespr. 16.15 Enr. Caruso 16.30 Causerie 17.00 KRO-Kiosk 17.15 Kunstenaars 17.45 Lezing 18.00-Dans muziek 18.15 Weekoverz. 18.30 Ned. Strijdkr. 39.00 Nieuws 10.20 Ork. 19.45 Dep. uit/.. 20.08 Lichtbaken 30.30 Jos. Caj pay 20.40 Pa Pinkelman 21.00 Jos Carpay 21.15 Sport 21.30 Koor 22.00 Nieuws 22.20 Avondgebed 22.40 Gram. 22 45 Reportage 23.00 Ormenda 28.30 Gram.^ 23.45 Bing Crossby. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.80 Gram. 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 9.50 Kamermuz. 10.00 Morgenwijding 10 20 Voordr. 10.35 Viool en piano 11 Con- tlnubedr. 12.00 Kamermuz. 12.35 Eddy Walis 13.00 Nieuws 13.15 Piano en or gel 13.45 Viool en piano 14.15 Sport 14.30 Philh. Ork. 15.15 Boekbespr. 15.30 Vacantieprogr. 16.15 Esperanto 17.00 Rond de twintig 17.30 Film 18.G0 Nieuws 18.15 Corduwener 18 45 Toe spraak 19.00 Trio 19.30 Bijbel 20.05 Oké 21.30 Weekoverz. 21.45 Ramblers 22.15 Brieven 23.00 Nieuws 23.15 Acc.-ork. 23 40 Orgel, men, terwjjl niet ongenegen zjjn, om, wanneer reeds ten tifde van de aanslaande najaarszit- ting- belangrijke mededeelingen omtrent het verloop hunner be moeiingen gedaan zouden hun nen worden die mededeehngen te verstrekken. Schip met 1000 passagiers in brand Uit Rio de Janeiro wordt ge meld, dat het 4556 ton metende Braziliaansche vrachtschip „Duque de Caxias" Woensdagmorgen vroeg even benoorden Rio de Janeiro in den Atlantischen Oceaan in brand is geraakt. Hei, schip was Dinsdag avond uit Rio de Janeiro vertrok ken met Portugal en Italië als be stemming en had meer dan 1000 passagiers aan boord. De brand werd veroorzaakt door het ontplof fen van een ketel. Paniek en chaos volgden op de explosie. De slapende pasagiers werden uit hun kooien geslingerd. Daar de vlam men zieh snel verbreidden, zochten zij in paniek links en rechts te ontkomen. Velen sprongen in zee, waar sommigen bij het aanbreken van den dag door watervliegtuigen van de Braziliaansche luchtmacht werden opgepikt. Vijf Braziliaan sehe oorlogsschepen snelden het brandende schip te hulp. Voor zoo ver tot nog toe is komen vast te staan, zijn reeds 23 personen om gekomen Kleinhandelaren voelen er niets voot TJE BESTUREN van de drie lan delijke bonden van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, de Neder- landsrhe R.K. Bond van Klein handelaren in aardappelen, groen ten en fruit hebben hun leden ge adviseerd voorloopig geen fruitdis- tributiebonnen v. d. consument te aceepteeren. Ais reden wordt hiervoor aange voerd, dat de minister van Land bouw, Visschery en Voedselvoorzie ning, niet genegen zou zijn om de frultverzendhuizen bij de uniforme regeling van de distributie van fruit in te schakelen, doch hier voor een afzonderlijke regeling zou willen treffen. Het A.N.P. vernam inmiddels van bevoegde zijde, dat de overheid de kwestie der verzendhuizen niet van dusdanig belang acht, dat de dooi de bonden, van kleinhandelaren aan genomen houding daardoor voldoen de wordt gemotiveerd. Gister zijn over de betreffende kwestie bespre kingen gevoerd. Op zeer korten ter mijn zijn over de voorgenomen fruit distributie nadere mededeelingen te verwachten. ÏJIT NED.-INDIE worden weer verschillende gevechten gemeld. Een patrouille, die in de richting van Grissee oprukte, kwam in con tact met een bende, waarbij 40 ter roristen gedood of gevangen geno men werden. Aan Nederlandsehe zijde werden geen verliezen geleden. Op Zuid-Celebes kwam een pa trouille in gevecht met een bende plunderaars, van wie er velen wer den neergeschoten. Aan Nederland sehe zijde werd een korporaal ge dood en een fuselier gewond. Op Bali heeft een treffen plaats gehad tusschen een Nederlandsehe patrouille en een 100 man sterke bende, waaronder zich Javanen, en Japanneezen bevonden. 8 leden van de bende werden gedood en 2 ge vangen, genomen. TV voorloopige sterftecijfers der Europeanen, die door het Ne derlandsehe bureau voor „ver plaatste personen" zijn opgegeven, bedragen voor de jaren 1942-1945: 30.000. In Ned.-Indië en de omlig gende landen, -waaronder Siam, Bir ma, Malakka, de Philippijnen en Java zijn 8.500 krijgsgevangenen en 10.500 burger geïnterneerden (man nen, vrouwen, en kinderen) overle den. Van de 1012 Nederl. krijgsge vangenen, die in Mei 1943 naar Am bon zijn vervoerd, zijn er 419 niet teruggekeerd. In het geheel hebben, 1.910 Neder landers den dood gevonden op de 5 transportschepen, die zijn getorpe deerd. Tra man tegen plannen voor Palestina vet PLAN tot verdeeling van Pa- lestina in vier districten opge steld door Amerikaansche en Brit- sche deskundigen, schijnt niet in den smaak van Truman te vallen. Volgens sommige berichten zou h.j het plan niet aanvaard hebben. TN PERNIS werkten eenige arbei- ders met een brander op den loop van een kanon, waarin zonder dat zij het wisten zich nog een granaat bevond. De granaat ont plofte, waardoor 2 arbeiders gedood en 2 zwaar gewond werden. OCHIPHOL is nu in plaats van Keulen het centrum voor liet nachtlustpostverkeer voor West- Europa. -y-IJF ARBEIDEF '1 je Amstei- dam, die een schuilplaats voor den regen zochten in een wacln- keet en een defecte benzinelamp aanstaken, zijn door de dampen be dwelmd. Toen men hen vond waren zij reeds dood. T^AAR AANLEIDING van de er- kenning door de Franschen van de republiek Oochin-China heeft de Vieti: ameesche delegatie te Parijs de besprekingen met dé Fransehe delegatie abrupt opgeschort. piRANKRIJK heeft door bemid- deling van de V. S. een nota aan Siam gezonden, waarin wordt voorgesteld het grensgeschil tus schen dat land en Indo-China naar het internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage te verwijzen. pNGELAND, de V. S. en de Sovjet- Unie zouden loten om de rest van de Italiaansehe vloot, nadat andere landen, die met Italië in oorlog geweest zjjn hun aandeel toe gewezen hebben gekregen. T^E GASRANTSOENEN voor par ticulieren kunnen nog niet Wor den verhoogd, deelt men van offi- eieele z^jde mede. TIET BRITSCHE militaire Ce- rechtshof te Hamburg heeft na een zitting van bijna twee weken de zaak tegen Frahm, Jauch en Bra ke beëindigd, die in het concentra tiekamp Neuengamme gevangenen mishandeld hebben en daadwerke lijk betrokken zijn geweest bij het ophangen van 20 Jocidsche kinde ren vlak voor de bevrijding van het kamp. Op deze kinderen waren d aór dr. Heissmeyer proeven genomen met TBC-bacillen. Om de sporen van de ergerlijke misdaad uit te wisschen heeft men de kinderen eenvoudig opgehangen, evenals de Nederlandsehe verplegers Deutekom en Hölsel en hun, beide Fransehe dokters. Allen werden schuldig be vonden. Jauch en Frahm werden ter dood veroördèeld, terwijl Brake 5 jaar tuchthuisstraf kreeg. TRIBUNAAL TERNEUZEN Als eerste zaak kwam voor die van J. P. v. d, H winkelier te Hulst, beschuldigd 'van huipverlee ning aan den vijand door leve ring van groote hoeveelheden Ie vensmid dolen en vriendschappelij ken omgang met Duitschers. Ver schillende bezwaren dt* getuigen verklaringen werden voorgelezen, welke gedeeltelijk werden ontkend. In zijn pleidooi verzocht mr. Kurtz clementie. De tweede zaak was die van I. C. de Ba, landbouwer te Breskens Hij had paarden en landbouwpro ducten geleverd aan de Duitsche Weermacht Bovendien bedreigde hij ambten-aren van den CCD. Vernachte ontkende pertinent. Zijn verdediger, mr. P Adriaansen, vroeg directe vervollen-verklaring der beschuldiging. Na in de raadska mer te zijn geweest, werd het vonnis uitgesproken. Ve-rd. her kreeg de vrijheid en vervallen ver klaring der beschuldiging. P. A. v. M. besteller prov, boot dienst te Breskens: l'/t jr. internee ring, verbeurdverklaring vermo gen van fl 2000,— en ontzetting rechten. Mej. G. de F, te Terneuzen: 1 jaar interneering, verbeurdverkla ring radiotoestel en ontzetting rechten. I. J. S, loondorscher te Groede: beschuldiging vervallen verklaard'. Mej. P. S v, P, te Breskens; 9 maanden interneering en ontzet ting rechten. Mej. J. D te Retranchement ver beurdverklaiing vermogen van II. 2000.— en ontzetting rechten. J. Brinkman, ambtenaar te den Haag: ontzetting rechten. Ter herinnering aan óe landing der bevri/= dingstroepen /GENERAAL HAKEWELL SMITH <1 s commandant van de 52e Lowlandóivisie, onder wiens leiding Walcheren in November 1944 werd bevrijd en zjjn staf zullen a.s. Za terdag een bezoek brengen aan Vlissingen ter onthulling' van een eenvoudig gedenkteeken bij de Visschershaven ter herirjpermg aan de landing der bevrijdende troepen, in deze stad. Degelijke gedenkteekens. bestaan de uit een door de Ned. regeering aangeboden bronzen plaquette, zullen ook bü de landingsplaatsen in Westkapelle, Hoedekenskeke en Baarland worden geplaatst. Alleen die in Vlissingen zal echter plech tig worden onthuld. Naar wy van welingelichte zijde vernemen, zal ook Z.K.H. Prins Bernhard hierbij tegenwoordig zijn Te dier gelegenheid zal een eei-e- eompagnie der Gezagstroepen dis trict Zeeland en een militair mu ziekcorps ter sterkte van 70 man, een marsch door de stad maken en langs het stadhuis defileeren. Na afloop van de plechtigheid zullen de hooge gasten naar Mid - felburg vertrekken en waarschijn lijk bij de opening van het Zeeuw- sche oorlogsmuseum aldaar tegen woordig' zijn. Vervolgen-s gaat de tocht naar Westkapelle- met een bezoek aan de landingsplaats al daar en aan den burgemeester Jhr. mr. A. F. C, de Casembroot, waarna te Domburg zal worden gedineerd. TRIBUNAAL SCHOUWEN. Op Dinsdag 13 Augst,us zulten cte eerste politieke zaken te Zierikzee wonden behandeld door het tribu naal vóór Schouwen en Duiveland. UITSLAG EXAMEN. Voor het examen handelsweten schappen M.O. acie A slaag-c a J. C. Rouw te Middelburg voor het examen Duilsch l.o. C. J, Hartog te Krabbendijke Cïinge Overgeplaatst. De grenskom- mies A. Wiersma is met ingang- van 1 Augustus 1946 overgeplaatst naar Goirle (N.Br.) Veesmokkel. Aanbtenaren der invoerrechten en accijnzen hebben een vaars in beslag genomen, liet welk smokkelaars frauduleus tracht ten uit te voeren. Burgerlijke stand. Geboren C. S. M. L. dr van Th. Lourens- Frantzen; L. dr van H. Vercruys- sen-Willaert; A. A. zn van P. Ver- straeten-v. Goethem; J. V. zv Th. van Acker-van Bunder; M.B. dr P. Ivens-Rab; J. B. G. dr van B. Pi- laet-Willaert. Gehuwd: F. Verstraeten en C. Beugels; P. Pauwels en J. Lernout. Overleden: J. de Puysseleyr, 75 j. Goes BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en wethouders van Goes maken bekend, dat: le. gedurende de kermis van 20 tot en met 27 Augustus 1946 de gewone wekelijksche marktdag (Dinsdag) zal worden gehouden op de Beesten markt en, zoover de ruimte het. toe laat, op de Vlasmarkt. 2e. zonder vergunning van hen, op verbeurte van een boete van ten hoogste f 50 de stoepen of open plaatsen voor de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uit stallingen en-of verkoopingen, afge staan of voor dat doel ingenomen mogen worden. 3e. Vanaf Donderdag 15 tot en met Vrijdag 30 Augustus 1946 geen rij- of voertuigen up de Groote Markt mo gen parkeeren en 4e. gedurende de kermisweek op ae Dinsdagen en den Zaterdag den ge helen dag en de overige kermisdagen 's avonds na 20 uur, elk verkeer met rij- en voertuigen op de Vlasmarkt en langs de Oost- en Westzijde van de Groote Markt, is verboden. De burgemeester der gemeente Goes maakt bekend, dat: le. in verband met de te houden kermis van 20 tot en. met 27 Augustus a.s. geen vergunning zal worden ver leend tot het geven van vertooningen aan den openbaren weg aan muzi kanten. hardloopei's, straatkunstema- kers, e.d. 2e. gedurende de kermis, zonder nadere aanvraag, aan caféhouders enz vergunning wordt verleend hun in richting open te houden tot 24 uur, en van Dingdag 27 op Woensdag 28 Aug. tot 1 uur, terwijl, voor zoover een z.g. muziekverguning is verleend, steeds een half uur van- tevoren op gehouden moet zijn met het maken van muziek. Goes, 5 Augustus 1846. De burgemeester voorn. 457-0 W. C. ten Kate. KONINGINNEFEEST. Naai- wij vernamen is de Oranje - vereeniging van. plan om op 35 Aug. in den middag een allegon- schen optocht, te houden. Des avonds sal een groote licht - s»oel dooi- de stad trekken. DE VIJFDUIZENDSTE. D( Zemicago blijft zich in de groote belangstelling van het. pu- liek verheugen. De 9000ste beta lende» te-zoeker is gister den in gang gepasseerd en bovendien be zochten 'n paar duizend sehoolkiri deren de expositie. Ook de Indische theetuin «iet zjjn attracties en buffetten oefent groote aantrekkingskracht uit. Men hoopt het getal 10.000 aan bezoekeristers) -te haten. Hedenavond verwacht men vooral veel menschen. NAAR BUITEN. Gistermorgen wc-rd door Volks herstel de eerste tocht naar buiten met schoolkinderen gemaakt. Et telijk honderden kinderen werden in den morgen op de Beesten markt opgesteld en toegesproken door den heer Paul. Doel der .re-te' was het Goesche sportveld. Er waren veel groepjes gevormd, dis allemaal een aparte leider of leidster hadden. Behalve onderwij rers en onderwijzeressen hadden zich ook andere dames en heeren beschikbaar gesteld. Ter financiering van een en an der is een loterij georganiseerd. Gemeenteraad. Maandag hield óe raad een korte vergade ring hoofdzakelijk ter benoeming van een onderwijzer aan die sehoo! A. Benoemd werd de heer B. v. d. Lelie uit Kattendijke. Bij de rondvraag informeerde de heer Roose naar de eventueele ver betering der te lage loonen van de gemeentewerklieden. Geantwoord werd, dat aan Geor ganiseerd Overleg om advies te gevraagd- De heer Roose drong op spoed aan mede in verband met de overbruggingstoelage, che na Sep tember- niet meer wordt uitge teerd. Hengstdijk. Geslaagd. Voor het diploma „Naaister" slaagde aam. de R. K. Huishoudschool „St. Miarthate Hulst mej. José VersehMeren, al hier. Hoofdplaat Werk gegund. Het bouwen van 7 gemeentewetwoningen is ge gund aan den lieer Vic. Verstraete —de Jonghe alhier. Hulst REÜNIE OUD-LEERLINGEN H.B.S. In die eerste week van September zal een reünie gehouden worden voor de oud-studenten der R.H.B.S en handelsdagschool. De hiervoor ingestelde commissie heeft uitge- noodigd den oud-stadgenoot den huidigen minister van Onderwijs. Z.E. Dr. Gieien. Benoeming. De lieer A. van Galen, leeraar electriciteitsleer aart de R. K. Ambachtsschool- alhier, is in cezelfdJ functie benoemd te Deventer. Nieuwbouw. Het bouwen van 5 woningen, alhier werd opgedra gen aan Mannaert's Aannemersbe drijven te Hulst, voor de somma van f 57.600. St. Jansteen Geslaagd Aan de Zuid Ned. Academie voor physische cultuur en haarverzorging enz. te Bergen op Zoom slaagde voor het eind examen C. Huygens, alhier. Overplaatsing. Den kommies R. Marset gestationngerd alhier is als standplaats aangewezen Beek Gelderland) Kwadcndamme CON AFFEZZIONE JUBILEERDE Ter gelegenheid vain zjjn 35- jarig bestaan vierde het muziek gezelschap Con Affeszione opge wekt leest met een muziekconcours waaraan negen korpsen deelnamen. Bij de officieele ontvangst werd gesproken door liet hoofd der kath. school den heer de Bos, voorzitter van het feestcomité burgemeester Vogelaar, pastoor Simons en den oud-voozittcr L. Verbeem. Hierna wrd' een muzikale wan deling gemaakt door liet dorp en gaf ieder korps een concert. Na afloop daarvan ontving ieder gezelschap een geldgeschenk ter wijl bij loting medailles toevielen aan .Euphonia," uit Goes; „Oefe ning kweekt kunst" uit Borssele; „Con Amore" rfiit Hoedekenskerke en de korpsen .Excelsior" uit Kloe- tinge en 's Heer Arend,sterke.

de Stem | 1946 | | pagina 2