cl 5s> IOONE Zoo ongeveer de eenige katholiek" Geen monopolie van wijsheid voor de Grooien uren 2 CT. JIS öe vermogens» aanwasbe'asting Linksche regeering RCROEI ermis te Gebak-, Ikraam. ES terom. 0. K. en W. Door en na den oorlog SUiKERPOSITIE staat er gunstig voor West-Indische delegaties zijn tevreden mCmBu viert feest Krijgt Borkum de „zware gevallen" Sn België De DAHSONDERWIJS wordt wettelijk geregeld Invasievoorschot aan onderwijzers 4 •O0OOCXDOOO©. m, Zuinig RNEÜZEN rol. 2037 000000000e) enveloppe als U uitvoerige der enveloppe DEN HAAG DOOOOGO0OO 405—o mnen voor artikelen- DOOOOOOOOO 459—0 lersteen TWEEDE JAARGANG No. 531 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M: MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.24; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaaerland VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W GROFFEN. 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Weststngel 75. tel. 2236. Red. N. J. KARHOF TTIT DE HARTSTOCHTELIJKE, sarcastische, meewarige betoo- gen, ontbrand rondom de reorgani satie van het Departement van Onderwijs, moet één zinnetje vast genageld worden: „Het is bekend, dat minister Gie. len ongeveer de eenige katholiek bij Onderwijs. Kunsten en Weten schappen is". Het zinnetje -s ont ïapt aan de pen van de Nat. Rott. Ct. en het wordt zoo maar luchtigweg voor gezet. Men moet echter eens goed door denken wat dit beteekent. Bij amb- Ïtelijke benoemingen dient men al leen maar naar bekwaamheid te kijken, godsdienstige of politieke richting mogen daarin geen rol spe len. We hebber, het liedje uitten- treure gehoord. Toevallig echter hebben zich voor O., K. en W. zoo goed als alleen maar bekwame lie den gem-id, die niet-katholiek wa ren. Reeds jaren en jaren lang. Toch hebben de katholieken zich op de terreinen door dit Departe ment bestreken, nogal drllk bewo gen. Maar hun verstand is blijkbaar niet erg groot. Voor O., K. en W. waren ze slechts bij uitzondering geschikt. Het is dan ook wel om van te schrikken, als daar opeens een katholiek bewindsman aan het hoofd verschijnt. Dat kon nooit goed gaan. Het ging ook niet goed. Hij nam letterlijk op de aankondiging, dat er op de ambtelijke diensten door reorganisatie bezuinigd moet worden. Zulke dingen verkondigt men alleen met emphase op ver kiezingsvergaderingen. Het is een bekrompen verstand, dat zoo maar aan de verwezenlijking durft te be ginnen willen dezen toon laten va ren, om even vast te stellen, dat bezuiniging en reorganisatie een onderdeel vormen van de Kabinets politiek, waaraan ook leden van dé ze Partij medeplichtig zijn. Het in i erpellatieverzoek richt zich daar tegen formeel ook niet. Het gaat slechts om ,,de wijze", waar op deze zaak door den eer en minis ter (die toevallig katholiek is) werd aangevat. Hij doet het te onbehou wen. Overtollig geachte ambtena ren zet men met meer elegance van !en dijkDe critiek van de so- cialstische en andere bladen girg echter wel degelijk tegen de reorga ïisatie zelve. We zullen zien, wat e heer Joekes er vandaag van ïaakt En ons dunkt zoo, dat de Tinister het antwoord wel niet -huldig zal blijven. Tn afwachting daarvan vertellen we na wat de C.H. „Nederlan der" over de organisatie van O., K. en W. meent te weten: Vóór den oorlog bestond het De- I partement van O., K. en W. uit rond 150 ambtenaren en arbeidscontrac- I tanten. Er waren acht afdeelingen, aan het hoofd waarvan de secretaris generaal stond. Zes van de af dee- We »t eigen persoon teken, (op den zatte Vetten). T/andaag interpellatie over O. K. en W. TAE MINISTER VAN FINANCIËN heeft gister hangende de be handeling in de Tweede Kamer van- het wetsontwerp vermogensaanwas- belasting een vierde nota van wijziging ingediend. Deze houdt o.a. in, dat kapitaals verzekering anders dan in recht- streeksch verband met een arbeids overeenkomst op één lijn wordt Sesteld met lijfrente-verzekering of Pensioen. Bij een uitkeering ineens, teeg- nd bij het eindigen van een dienstbetrekking, wordt de uitkee- ri'ig thans tot f 15.000 vrijgesteld «*rst was het tot f 25.000). De minister zegde toe, dat met het opleggen van de aanslagen aan oorlogsgetroffenen gewacht zal wor n tot een schaderegeling van acht zal zijn. De wijzigingen werden met eeni- verandering aangenomen. yandaag om 1 uur komt de Ka mer weer bijeen. Dan komt ook e interpellatie van dhr. Joekes P. v. d. A.) omtrent de reorgani satie bij het departement van O-, a. en W. aan de orde. lingshoofden bekleedden den rang van administrateur, twee die van referendaris. De secretaris-generaal zorgde voor de noodige coördinatie- Na den oorlog schiep Minister Van der Leeuw een geheel mder apparaat. Juister gezegd, hij desor ganiseerde het Departement volko men. Boven de afdeelingschefs stel de hij drie directeuren-generaal (al len l.d van de Partij van den Ar beid aan, die ieder als een stukje secretaris-generaal fungeerden. Het secretariaat-generaal werd als het ware in drieën gesplitst en de een heid in het departement ging vol komen verloren. Wel werd een hun ner belast met de waarneming van, het secretariaat-generaal, maar dit was om de zuiver formeele reden, dat een Koninklijk Besluit de aan wezigheid van een secretaris-gene raal voorschrijft. Naast deze directeuren-generaal werden vier persoonlijke of regee- ringsadviseurs benoemd, terwijl het aantal afdeelingen in enkele maan den tijds van 8 tot niet minder dan 18 uitgroeide. Het aantal ambtena ren steeg van 150 tot boven de 400! Twee van de afdeelingschefs werden raadsadviseur, twaalf administra teur en vier referendaris. Velen van de nieuw aangestelden kregen ter stond het maximum van het aan den rang verbonden salaris. Terwijl vóór den oorlog, volgens de huidige salarisregeling, met de bezoldiging van den secretaris-generaal en de 8 afdeelingshoofden een bedrag van rond f 67.000 was gemoeid, kost de huidige bezetting niet minder dan f 190.0-0! Een ander voorbeeld. Vóór den oorlog vergde de leiding van de af- deelir.g Kunsten en Wetenschappen een bedrag van f 7.200; thans, met inbegrip van den directeur-generaal en de regeeringsadviseurs zonder de wetenschappen f 64.000! Aan deze voorbeelden zouden nog ontelbare toe te voegen zijn. Als dit alles waar is, zal Minister Lieftinck (van de P. v. d. A.) zijn collega Giéten wel hartelijk de hand schudden, omdat hij ernst maakt met de noodzaak van inkrimping van het Overheidsapparaat. Een mogelijk gebrek aan elegance ver geeft hij hem dan wel gaarne! "yAN de toewijzing van 140.000 ton ruwe suiker, waarvan nog 10.000 ton teruggegeven moet worden aan Engeland, is sinds April ongeveer 86.000 ton binnengekomen. De ove rige hoeveelheden kunnen in den loop van de volgende maanden. No vember en December, uit onze eigen bietenoogst gedekt worden. Hierdoor is het mogelijk, in dien de verdere verschepingen uit Cuba regelmatig zullen plaats hebben en geen stagnaties bij de suikerfabrieken optreden, zoowel aan de consumenten als aan de industrie een regelmatige en zelfs verbeterde voorziening te waar borgen. Reeds is het rantsoen voor alle categorieën op 500 gram gebracht en is de toewijzing aan enkele catc- goriër. van de verwerkende industrie verhoogd. De vooruitzichten voor den eigen oogst zijn gunstig. Het suikerbietenareaal, dat in 1945 slechts 18.000 H.A. bedroeg, heeft dit jaar een omvang van 43.000 HA bereikt en nadert daarmede het vooroorlogsche peil. ■jyA DEN TERUGKEER der West- Indische Staten-delegaties heeft Lim a Po, de voorzitter der Suri- naamsche delegatie in een inter view met de „Amigo di Curacao" verklaard dat aan de koloniale po litiek een einde is gekomen. Er zal een wet worden ontwor pen, die aan de gouverneurs van Curasao en Suriname zal worden toegezonden met het verzoek om hierover advies nit te brengen. Daarna zal zij aan den Raad van State worden toegezonden en ver volgens-aan de Staten van Curasao en Suriname. Tenslotte zal de wet aan de Eerste en Tweede Kamer worden voorgelegd. De delegacies waren zeer tevreden over de ont vangst in Nederland. Feestvergadering en ope nluchtspe programmapunten DK N.C.B. viert op 26 dezer zijn gouden testaansfeest meldden wij vroeger. Het programma is thans vastgesteld. De dag zal be gonnen worden met een pontifi cale hoogmis in de parochiekerken op den Heuvel en op Noordhoek in Tilburg, welke H. Missen zullen worden opgedragen door de Bis schoppen van den Bosch en Breda. Na afloop daarvan d.i. om streeks 12 uur zal een massam: al tijd worden verstrekt aan onge veer 2400 genood ïgc.en en wel in het Sportpark aan den Goirlesche- weg. Het hoofdbestuur zal intus- schen in de stad recipieeren in in een nader bekend te maken ge legenheid. Een 250-tal gbnoocigden zullen aan een eenvoudige lunch aanzitten. Om half drie zal, wederom in het Sportpark, waar ruimte is voor 10 a 12000 genoodigden, een feestver gadering warden gehouden met als spreker mr. J. J. Wintermans uit Den Haag, terwijl voorts eenige autoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties of groepen van organisaties een woordje zullen spreken. In aansluiting op de vergadering /ANDERHANDELINGEN zijn gaan de tusschen de Nederlandsche en de Britsche regeering over de ontruiming van het eiland 3orkum door de Duitsche bevolking. Van Nederlandsche zijde is vol gens „Parool" verzocht, dit eiland ter beschikking te stellen om er de zware politieke delinquenten, ongeacht het feit. of zij al dan niet reed veroordeeld zijn, te kunnen bergen. Men hoopt pp deze wijze het pro bleem van de zeer dure en ondoel matige kamper, een stuk nader tot een oplossing te brengen. wordt een historisch spel opgevoerd ol.v. Kees van Iersel uit Amster dam een spel, dat het landleven zal 'vertolken en de geschiedenis van den N.C.B, Aan dit spel zullen, ongeveer 3000 personen medewer ken. De cum- er van bedraagt on geveer l«/s uur. Met het oog op de belangstelling die er in breeden kring voor be staat, zullen er bovejidden min stens een a twee uitvoeringen op evenzoovele Zondagen worden ge geven. Nederland keurt met goed, dat de groote mogendheden hun wil aan de kleinen opleggen, zegt Baron van Boetzelaer te Patijs bOOWEL in de „Commissie voor de reglementen" als in de pler.aire zitting der conferentie te Parijs heeft de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, op de bres gestaan voor de rechten der Kle;ne tanden. In de commissie-bijeenkomst stel de hij voor om alle 21 landen in alle commissies te vertegenwoordigen, uitgaande van het beginsel, dat ter conferentie al de aan de besprekin gen deelnemende landen gelijke rechten hebben. Dr. Evatt was er als de kippen bij om het Nederlandsche voorstel te steunen en ook andere gedelegeer den voelden er veel voor. De Brit sche gedelegeerde vond evenwel, dat door zoo'n groote commissie te vormen, de besprekingen vertraagd zouden worden. Molotof was toen de reddende engel met zijn tusschen voorst el, dat ieder land dat niet in een commissie is vertegenwoordigd, recht heeft door die Commissie gehoord te worden. Dit voorstel ging er met algemee- ne stemmen door, nadat het Neder landsche met 11 tegen 9 voor er, een blanco van Byrnes was verwor pen. Tn de plenaire zitting wees de minister er in een voortreffelijk betloog op, -dat het niet in de bedoeling lag de bijzondere plaats Huysmans kabinetsformateur pRINS-REGENT KAREL van België heeft van Acker en daarna oud-minister Camille Huvsmans ontvangen, wien hij gevraagd heeft de regeering sa men te -tellen. Huysmans die burgemeester van Antwerpen en voorzitter der socialistische Kamerfractie is heeft de op dracht aanvaard. De verwachting is dat ook hij een regeering zal samenstellen, be staande uit socialisten, liberalen en communisten. Het programma, dat door de vier partijen goedgekeurd was blijft hetzelfde. Vrijdag, of op zijn laatst Zater dag, hoopt de formateur met zijn kabinet gereed te zijn. Hij heeft den voorzitter van c<e Kamer medege deeld, dat het kabinet zich Dins dag aan de Kamer zal voorstellen. TN ANTWOORD op de recente Amerikaansche nota ontkent ra dio Moskou, dat Hongarije door herstelbetalingen en door de Rus sische bezetting economisch is uit geput. De door de Duitschers ver oorzaakte verwoestingen zijn van alles de schuld, zegt Moskou. TAE HEER H. HERMANS, tot dus- ver parlementair redacteur van de Maasbode, is met ingang van 1 Augustus benoemd tot bizonder se cretaris van den minister-presi dent. De secretarissen-staf, verbon den aan het thans opgeheven De partement van- Algemeene Oorlog voering zal volgens de Nat. Rott. Ct tegen 1 Oct. geliquideerd zijn. rpE TEL AVIV is de grootste ge heime wapenopslagplaats, tot dusver in Palestina bekend, bij het stelsematig doorzoeken van de stad ontdekt. Joodsche terroristen pleegden in Palestina verschillende aanslagen. In Je ruzalem lieten zij het hoofdkwartier in hel hotel „Koning David" explo- doeren. De ravage, die daardoor ontstond ziet men hierboven. Thans zijn er in Tel Aviv een broeinest van terroristen verschillende honderden arrestaties verricht. die de groote mogendheden inne men te ontkennen. Maar goedkeuren, dat de groo te mogendheden hun wil aan de kleine landen opleggen, dat kon hij niet. De groote moeten zich zelf niet het monopolie van wijs heid op internationaal terrein aanmatigen, zoo zei hij. In dit verband wees Baron van Boezelaer er nog eens op, dat hij zeer gereserveerd staat tegenover de voorgestelde regel van een 2/3 meerderheid bij stemming in fun- óamenteele aangelegenheden. De Nederlandsche delgatde is van meening. dat alle uitgv?nood:p landen deelnemen aan het werk van ce conferentie en al haar commissies op voet van gelijkheid. Slechts clan zullen zij in staat zijn besloot de minister, verantwoorde lijkheid te nemen voor het plaat sen van hun handtekeningen aan het eind der conferentie! Joego-Slavische afgevaardigde Kardelj bepleitte een meer rechtvaardige regeling van de grens tusschen Italië en Joego slavië. Door het baseeren van de grens op de zgn. Fransche Ujn zou volgens hem een groot deel Slave- nen en Kroaten aan den druk van het Italiaansche imperialisme wor den overgeleverd. Ook de kwesties Triëst en Istrie vond' hij niet lo gisch opgelost. 1JTET LIGT in de bedoeling van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een wettelijke regeling van het dans- onderwijs te bevorderen, waarbij het geven van dat onderwijs ge bonden wordt aan het bezit van een van overheidswege erkend di ploma. Aanleiding daartoe is de sinds de bevrijding voortschrij dende ontaarding van het gezel schapsdansen, waarvan speciaal op de jeugd een zedenbederven de invloed uitgaat. DINNEN ENKELE DAGEN kan de afkondiging worden tege moet gezien van het Koninklijk Besluit, van het z-g. invasievoor schot aan onderwijzers. Nadere bijzonderheden omtrent degenen, die daarvoor in aanmer king komen en aangaar.de de uit betaling van dit voorschot zullen aan de gemeente, en schoolbestu ren worden verstrekt. Gelijktijdig kan worden verwacht het Koninklijk Besluit, waarbij, in afwachting van de nieuwe salaris regeling, aan de onderwijzers bij het lager onderwijs een bijzondere uit keering wordt toegekend. In het kort komt deze regeling hierop neer, dat aan de op 1 Juli 1946 in vasten dienst zijnde on derwijzers bij het lager onderwijs boven hun wettelijke bezoldiging een bijzondere uitkeering wordt toegekend, bedragende voor de gehuwden en de ongehuwden, e e n i g e-kostwinners, die op 1 Juni 1946 tenminste de drie daar aan voorafgaande maanden In vas ten of tijdelijken dienst waren, 450 gulden, en voor de ongehuw- den, niet eenige-kostwinners, 180 gulden. Voorzoover laatstgenoem de onderwijzers op 1 Juni 1946 niet inwoonden bij het gezin, waar toe zij behooren, bedraagt de uit keering 300 gulden. Heden zon onder 20.30 uur en maan onder 22.54 uur. Zaterdag zon op 5.03 uur en maan op 12.03 uur. Weersverwachting: Meest zwaarbewolkt met plaatselijk eenige lichte regen of motregen Matige wind tusschen Znid en Zuid-West. Iets warmer dan gister.

de Stem | 1946 | | pagina 1