Het buitenland moet voorgelicht worden IGEN met België Ook de minst verdient de doodstraf! ROEK J. Gelok De economische samenwerking RIBORGH Zoom IALIA }hemi- IDEN" MAAR WIE HET DOET WORDT ONTSLAGEN U L T A stembus rde loeykens. nieuwe LNGEN lef. 2458 isch te m ndijk en vacantie. ndersteen r Vredesconferen tie Vredesconferentie Bidault opende de Parijsche besprekingen, die niet al te hoog moeten worden aangeslagen Na, Ongewenschte politieke activiteit Augustus 10200 TWEEDE JAARGANG No. 528 lomm. v. Toezicht: a. f. j. aernoudts c. J. Ian hootegem; a. e. langenhorst; Mr Dr L. J. j m. mes; Mr. h. b. l. de rechter (erschljnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs-1 vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per t 410; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; ,osse ryimmers 6 cent. - Postrekening 278.841 ve Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 30 JULI 1940 UITGAVE STICHTING ,DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. h. A. BRUNA Algem. Zeeuwscri-redacteur: W GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, -ijbureau Oostburg, Nleuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF liEE, itbrengen van 156-0 ORDEN ■N EEN :aal 116-0 HIDDELBURG tKEN EN [ISSARISSEN W WEDER- telij'k worden igen, te weten and en 1 voor jnoemd adres ncLaal Bureau |n Zeeland. bonnen tegen te voorkomen. 15 Augustus tus September it 1 September .ber tot 8 Sept- ng. ROENENDIJK IOO tal kju/HtrncLe ïpen hamer pen 'Odd0j n jui>< f/fi chl/l Ipot-', .den.' A hoort men vaak zeggen tot hen, het beleid terzake van Indone- becritiseeren maar de werke- „kheid gebiedt ons rekening te jóuden met de opinie in Engeland a Amerika. Daar redeneert men iii eenmaal eenvoudig: „Als de Ir.- onesiërs vrijheid en onafhanke- jkheid willen, dan moet men hun ie geven in naam van het Atlan- tsch Handvest" Het antwoord luidt dan: Ja laar. het is dan noodig, dat En- eland en Amerika beter op de loogte gebracht worden van de feiten. En die feiten zijn: Niemand in Nederland wil iets in den weg leggen van een gerechtvaardigd Trijheidsstreven. Niemand wil terug Caar de oude koloniale verhouding, tiaar dan moeten we ook precies vete::, wat de Indonesische bevol- dng wil. Dan moeten we eens ach- er den gevel van de Indonesische lepoeblik kijken, waar we kunnen 'aststellen, dat ze van Japansche nakelij is en rog steeds gestuwd erdt door den collaborateur Soe- tarno, dien de meest vooruitstre- ende bewindslieden niet als onder- landelingspartner wilden erkennen. )ar moeten we letten op de ter- euv. welke de loyale Indonesische volking belet, van haar gezind - teid te doen blijken.' Dan moeten ?e vaststellen, hoe in deze Repoe- lik een zonder medeweten var de legeering in vrijheid gestelde roep revolutionairen den „pre- aier" kidnapt, hoe daar tegen alle fspraken en moraal in 35.000 ge- iterneerden als gijzelaars worden astgehouden, hoe daar roofbouw orat gepleegd op de economische ijkdommen van het land en ar- oede en honger dreigen. Als de publieke opinie in Ame- ika en Engeland maar geregeld en 'oortdurend van deze werkelijkheid de hoogte gebracht wordt, dan xrl men begrip leeren krijgen voor ken politiek, die eenerzijds stout- ïceiiige hervormingen aandnrft en anderzijds ook stoutmoedig alle erreur onderdrukt, die voorwaarden ril scheppen voor een zoo breed Hogelijk overleg, waarbij alle be volkingsgroepen zich vrijelijk kun- Uen uitspreken, ongehinderd door of dwang. geschiedt zulke voorlichting ook regelmatig en stelselmatig In Montreal heeft Nederland een ligen informatiebureau. Directeur aarvan was Kapitein Hazelhoff ■oelfsema, een bekende illegale erker. Deze kapitein heeft tijdens :en lunch op 4 Juli dergelijke een- 'oudige waarheden verteld aan het tnodeesche publiek. De Cana- 118-0 (eesche pers heeft de rede met roote belangstelling en sympathie erspreid. Een groot Amerikaansch itaandblad. zoo lezen we in „ELse- ïers Weekblad verzocht den spre :er om een artikel, waarin het ndonesische probleem volledig zou lorden uiteengezet. Goed zoo. moet men in Den laag gedacht hebben, die Kapitein lazelhoff Roelfsema begrijpt wat ir noodig is, om de buitenlandsche mmlnger.. voor een verstandige Jonesische politiek weg te ne en. Dien man moeten we een lijk van goedkeuring geven Mis verondersteld Die man kreeg rel een blijk, maar niet van goed- euring. Hij werd namelijk ont- lagen Ja lezer, wrijf de oogen naar eens uit, het blijft er tóch taan. Hjj werd ontslagen. De waarheid mag niet gezegd rorden tot het buitenland. Anders ou Soekamo wel eers boos kunnen orden. Als intusschen straks e critici van het gevoerde Indo nesisch beleid weer aan het woord komen, hervatten de Vanmookianen hun redereering: Alles goed en wel n aar de werkelijkheid gebiedt ons, r kening te houden met de opinie ir Engeland en Amerika van 9 Juli trouw weergegeven een telexberricht van het officitele persbureau, volgens hetwelk een landing van Neóerlaindsche mari niers op Madoera door de Japan ners werd afgeslagen. Sjonge sjon ge, zoo moest men wel denken, die Indonesiërs zijn toch maar sterker dan gewoonlijk verondersteld wordt We ontvingen nu echter een brief »an een marinier uit Soerabaja, die vreeselijk verontwaardigd is over dit bericht. Want wat is er in werkelijkheid gebeurd. Het vol gende: Op bedoelden dag was een ber- gingsafdeeling van de marine doende met het vlot brengen van een baggerschuit raider de kust van Madoera. Voor bescherming patrouilleerde een zeer kleine afd. mariniers met amphibie-tanks rond het obstakel. Na eenige uren arbeid werden tie Marine- menschen onder vuur genomen vanaf de kust van Madoera. Naar aanleiding van dat schieten werd een kort onderzoek ingesteld. Toen de eerste mariniers landden, vluchtten de Pemuda's weg, met achterlating van wapens en munitie. Onmiddellijk zochten talrijke eilandbewoners bescher ming bij de mariniers. Zij wer den geëvacueerd en tesamen met een buitgemaakt stuk geschat, naar Soerabaja gebracht. Daar de werkzaamheden verder geen hinder ondervonden, keer den de mariniers terug en be schouwden hun taak als afge- looppen. Var landingsoperaties is bij ons niets bekend. Bij deze zuiveringsactie leden we geen verliezen. Wie is er verantwoordelijk voor, dat zulk een gebeurtenis pro paganda voor de zaak van recht en orde zoodanig misvormd wordt voorgesteld, dat ze juist propa ganda beteekent voost- die extre misten? Een Goebbels kunnen we missen als kiespijn. Maar verva-lsch- te berichtgeving, die de eigen glazen ingooit, niet minder. 'wen: ■r.d Blei k aan (ie voorlichting van het eigen land ontbreekt nogsl at. Zoo hebben we in ons blad lm gean /BISTEREN is in Parijs de zoogenaamde vredesconferentie geopend, waar aan de 21 voormalige tegenstanders van de As deelnemen. We zeg gen: de zoogenaamde vredesconferentie. Want om twee redenen moet men het gewicht van deze plechtige bijeenkomst niet al te hoog aanslaan. De eerste is, dat deze conferentie al min of meer pasklaar een aantal vredesverdragen met voormalige bond ger.ooten van Duitschland voorge legd krijgt. Die zijn door de drie B's (Bevin, Bidault en Byrnes) tezamen met Molotof in een zeer moeizaam diplomatiek spel in elkaar geknut seld. De thans bijeengeroepen con ferentie mag over de resultaten haar meening zeggen, mag er critiek op uitoefenen, doch van te voren kan men al zeggen, dat er slechts op on derdeden iets aan veranderd zal worden. Wie het reeds verrichte werk op hoofdpunten zou willen aan tasten, zal dadelijk van de Groote Vier en onder hen vooral van Mo lotof te hooren krijgen, dat hij een vredesverstoorder is. De Rus had trouwens het liefst deze heele fase maar overgeslagen. „Kleine" naties, die niet onder zijn contróle staan, vindt hij maar lastige verschijnselen in de diplomatie. Nu hij heeft moe ten zwichten voor dit compromis, zal hij er toch wel voor zorgen, iat deze conferentie zoo weinig mogelijk te beteekenen krijgt. Er is trouwens nog een achterdeur: Als deze conferentie voorbij is, zullen de Groote Vier de vredesverdragen definitief formu leeren. lp en witte duif met een groene olijftak is het embleem^op een pas, die 2000 personen uit 21 lan den toelaat door de poorten van 't streng bewaakte .Luxembourg" De conferentie wordt eenvoudig aangeduid als Conferentie van Parijs 1946"Het woord vrede' wordt zelfs niet vermeld in de of- ficieele mededeelingen of in de passen. Zou het beteekenen, dat de heeren in Parijs al heel weinig zeker van zich-zelf zijn? rat 'Tante Sidonie aan 't uitvoeren nAAV.V.'« Heden zon onder 20.35 uur en maan onder 22 05 uur. Woens dag zon op 4.58 uur en onder 8.21 uur. Weersverwachting- Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en een enkele lich te regenbui. In het binnenland: matige, aan de kust krachtige wind, geleidelijk naar Z. West krimpend. Weinig verandering in temperatuur. Dit alles bij elkaar is al voldoende reden, om het woord „vredesconfe rentie" voor deze bijeenkomst niet al te letterlijk te nemen. TAe tweede reden, waarom ze een naar hechten vrede snakkende we reld niet al te veel hoop geeft, is het feit, dat de toekomst van Duitschland (en ook van Oosten rijk) in het geheel r t aan de orde komt. De groote _*r verschil len daaromtrent zoo fundamenteel van meening, dat ze dit vraagstuk maar voorloopig op zijde geschoven hebben. Doch het laat zich niet zon der meer op zijde schuiven. Het kwelt Europa en de wereld, belem mert het economisch herstel, zet alle plannen voor de toekomst op losse schroeven. Alle plechtige redevoeringen en hoogdravende verzekeringen kunnen aan deze jammerlijke feiten niets afdoen. DIDAULT. die met welkomstwoor- den de conferentie opende, merkte daarna op, dat het verdrag van Versailles het uitbreken van 'n nieuwen oorlog niet had voorkomen en dat er zich bij het tot star.d brengen van den vrede geweldige moeilijkheden voordoen. Der halve achtte hü het juist, dat de beslissingen van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken ook aan andere landen worden voorgelegd, opdat de vredesverdragen op een zoo breed mogelijke basis bespro ken kunnen worden. Op voorstel van Byrnes, den Amerikaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, werd Bidault tot tijdelijk voorzitter der confe rentie gekozen. Trygve Die, de sect .-generaal der V. N., werd met algemeene stem men uitgenoodigd om als eeregast en waarnemer voor de V. N. op de plenaire zittingen van de conferen tie aanwezig te zijn. Vertegenwoordigers van Neder land, Australië, Wit-Rusland, Bra zilië, China, Ethiopië en Tsjecho- Slowakjje werden aangewezen om de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven te vormen-. De conferentie werd om 17.20 u. verdaagd. Morgen om 16 uur zal men opnieuw bijeenkomen. Congres van Nederlandsche en Belgische werkgevers te Den Bosch Het PROBLEEM van de eco nomische samenwerking met België, met de daaraan verbon den sociale aspecten vormde een onderwerp van bespreking, tij dens het Congres dat Maandag voor de Nederlandsche en Belgi sche katholieke werkgevers te Den Bosch gehouden werd. De groote beteekenis van dit con gres, dat stond onder leiding van Mr. Dr. L. F. H. Regout valt te peilen uit de aanwezigheid van- o.a. Z. E. Dr. G. Huysmans, minister van Handel en Nijverheid; Baron Snoy-d'Ours, secr. van het Dept. v. Econ Zaken in België; Baron v. d. Straaten-Wailliet Antwerpen, afge vaardigde van de Belgische zuster- vereeniging; J. Dony, Consul-Gene raal van België; Mr. B. J. M. van Spaendor.ck, secretaris van de a. K.W.V. en de Eerw. heeren advi seurs van de R.K. Werkgev. Ver. Rede van Minister Huysmans een openings- en welkomst woord van den voorzitter, hield Z.E. Minister Dr. G. Huysmans zijn rede. Spr. wees er op, dat door het ontbreken van de eertijds bestaan de internationale arbeidsverdeeling, thans een zoo krachtig mogelijke binnenlar.dsche markt, een zaak van de eerste orde is geworden. Daarom zullen beide landen de han den ineen moeten slaan en- er naar moeten streven op economisch ge bied een eenheid te vormen. Reeds is een en ander gedaan, om aan de gedachte tot samenwerking vorm en inhoud te geven. Spr. noemde in dit verband op de eerste plaats de verschillende handelsovereenkom sten, waarvan die van 24 Mei 1946 een der belangrijkste hoeksteenen van onzen internationalen handel is Dit is duidelijk als men weet, dat de wederzijdsche leveringen een to taal beloopen van circa 510 millioen gulden op jaarbasis. Voorts wordt de samenwerking bevorderd door de douane-overeen komst van 4 September 1944. waar bij het er om gaat, daaraan gevolg en uitvoering te geven. De taak dit te doen ligt bij een drietal gemengd Nederlandsche-Belgische Raden, op het terrein der invoerrechten en accijnzen, op algemeen economisch terrein en op het terrein der bui tenlandsche handelspolitiek. Deze raden zijn reeds aan het werk. Hun werk wordt gecoördineerd door het opgericht gemeenschappelijk secre tariaat-generaal te Brussel. Tot slot wees spr. er op, dat, wat met betrekking tot de economische samenwerking met België nog moet geschieden, niet in hoofdzaak een taak der regeering is. Het bedrijfs leven in beide landen zal zich ver trouwd moeten maken met de ge dachte aan grootere economische samenwerking, waarbij de regeerin gen de behulpzame hand moeten bieden. Rede van Mr. van Spaendonck. Opr. schetste de beteekenis van den im. en export van beide landen. Doch bij de beoordeeling van de groote beteekenis der voor genomen Tolunie, wordt onvoldoen de aandacht geschonken aan de enorme beteekenis van de home- market, waarin het aantal consu menten in dit geval van 9 tot 18 millioen stijgt. Het is niet juist België als industrieland en Neder land als agrarisch land te karakte- riseeren. Beiden hebben een in alle richtingen krachtig ontwikkeld eco. nomisch leven, waar in zij elkaar op zeer gelukkige wijze in velerlei op zicht kunnen aanvullen. Ten aan zien van de bedrijfstakken die in beide landen alleen door export kunnen bestaan, ligt het groote be lang der economische samenwerking in de zooveel betere onderhande lingspositie met derden-landen. De gedachte der reciprociteit zal in de handelspolitiek den grondslag moe ten vormen- van het internationale handelsverkeer. Naar spr.'s meening moet bij het wegvallen der douanemuren voor alsnog een veiligheidsklep in den vorm van contingenteering en of deviezencontrole gehandhaafd blij ven. Wil echter het gestelde doel be reikt worden, dan zal een groot aan tal vraagstukken gemeenschappe lijk moeten worden aangepakt. Spr noemt belastingen, accijnzen, mo netaire en fiscale politiek, arbeids voorwaarden, loonen, sociale ver zekeringen er.z., tot stand gebracht door samenwerking van de bedrijfs. genooten en van de bedrljfsgenoo- ten met de regeering. Rede L. A. Bekaert. Soherp requisitoir van den Franaohon aanklager in Neurenberg - Rudenko vindt Seyss en x n kameradeneen bende wilde misdadigerm TAE SCHULD van allen is genuanceerd, maar de minst schuldige van hen verdient in onze oogen den dood: hier moet hard en zonder me delijden worden toegeslagen. Dit waren de woorden waarmee de Fransche aanklager Charles Dubost in Neurenberg rechtstreeks vroeg om de dood straf, welke door de Britsche en Amerikaansche aanklagers reeds indi rect was geëischt. TAe Fransche aanklager betrad overigens in het requisitoir de zelfde paden als beide voorgangers, zoodat het gerecht de herhaling van vele argumenten hoorde. Voorovergebogen over den kathe der hield de lange grijze figuur van den Franschen hoofdaanklager, Champetier Deribes, een korte in leiding tot de rede van Dubost, waarin hij de verdediging van de beschuldigden uiterst zwak noem de. Door niet te gehoorzamen aan Hitier hadden zij misschien het le ven verloren maar tenminste de eer kunnen redden. Lafheid is nooit een excuus geweest en zelfs geen verzachtende omstandigheid", zei- de hij. Van Seyss Inquart citeerde Du bost brieven aan Goering en Bor- mann waaruit bleek hoezeer de groote politieke gedachte van de partij: de verovering van levens ruimte tot eiken prijs, de germani seering van Polen en de alleenheer schappij van Duitschland over Slo- walrije. Hongarije en Roemenië, de zijne waren. Zjjn. verraad van Oostenrijk en zijn samenwerking met Henlein bij het afbreken van Tsjecho-Slowakije achtte Dubost. bewezen. Tenslotte heeft hij Nederland 'politiek en economisch aan het rijk gebonden en daarenboven is hjj verantwoordelijk voor de syste matische plundering die Neder land onderging, voor de deporta tie van een deel der bevolking en voor de maatregelen, die de hon gersnood veroorzaakten, zoo stel de Dubost vast. Was de Fransche eisch in harde onverbiddelijke woorden gesteld, de Russische overtrof dien wellicht nog en Rudenko betitelde de beschul digden als een bende wilde misda digers, die getracht had „inferieure rassen te gebruiken als kunstmest voor den groei van het Herrenras". Rudenko zal heden zijn requisitoir voortz'Hen en dan nog de rol van enkele beschuldigden behandelen en daarbij fcu2ondere aandacht beste den aan Seyss Inquarts werkzaam heid ir. Polen. Tijdens de rede vertoonden de beschuldigden weinig u actie op de harde '.voorden, die over hen ge zegd werden. TV voorzitter van de Belgische ka- tholieke werkgeversyereeniging besprak uitvoerig de organisatie van de bedrijven in België en de daarmede verband houdende voor ontwerpen, welke thans door de de partementen uitgewerkt worden. De voorstellen van de C.V.P. in dit ver band gaan uit van de natuurlijke organen in de maatschappijals net gezin, de onderneming en het ge heel der bedrijven. Dit ter ontplooi ing der menschelijke persoonlijk heid; de bedrijfsstructuur is de weg tot ontvoogding der arbeiders. Zij komen er als gelijkgerechtigden. Vervolgens sprak de heer Bekaert over de sociale verzekeringen in België als de werkloosheidsverze kering, betaalde verlofdagen en uit rustingsfonds. Ook wijdde spr. aan dacht aan de belastingzaken. Een Tolunie zal volgens spr. slechts duurzaam en blijvend effect hebben, als beide landen het tot een werkelijke economische unie bren gen. Daarvoor acht spr. het wen- schelijk een officieele commissie te stichter, met vertegenwoordigers van groote administraties van de finan- cieele wereld, van de groote orga nisaties van handel, nijverheid, landbouw en van de vakverbonden der werknemers. (AP DE VRAGEN van het Kamer- lid Vorrink in verband met een bijeenkomst van vroegere leden van fascistische of nationaal-socialisti- sche groepen heeft de minister van Justitie geantwoord, dat hij de re sultaten van een onderzoek, bene vens een antwoord op de vraag of tegen P. Denis een gerechtelijk on derzoek al dan niet is geopend, zoo spoedig mogelijk aan de Kamer hoopt te kunnen mededeelen. De minister verklaarde tevens, dat het probleem van de bestrijding van ongewenschte politieke activi teit van personen, die in den be zettingstijd een onjuiste houding hebben aangenomenj»fcijn volle aan dacht heeft.

de Stem | 1946 | | pagina 1