I rtgfiöouw m Het lukte niet in Parijs DUURDER De taak van de Eerste Kamer Van Vliet en Bijster sprintkampioenen ZOON VEN "r~: Een verouderd geluid.... en een merkwaardige verwachting MOERDIJKBRUG GESLOTEN Interventie van Paus bij Vredesconferentie Grutterswaren Stroop Groene erwten C.V.P. houdt vast Nazi - grootheden krijgen er van langs Muniiieloods in de lucht gevlogen Indonesiërs zijn dwars TWEEDE JAARGANG No. 527 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Ml Dr - A. J. J M- MES; Mr' H' B- L' DE RECHTER I Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs I (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bi) nlet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 29 JULI 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Aigem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, -'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red J. v. d. BROEK, -ijbuieau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF onztó vreugde genstaande die iezen na-oor- el hersteld en wij deze op en te openen. ;ht sorteering ingen, arm- botermesjes, ichebknoopen, ipuliermedail- tonder inleve- er. Horloges, en klokken. uwehers 3INGEN CKXX>0000<XXK NGRIJK rlaten om U te gebiedsdeelen ïatie minimum terug, en ander ver- de tropen, van uiksvoorwerpen de geh. zending COMBINATIE Breda. Tel. 8991 H. SLEGTKAMP IE. rF 1REAU NIEUWBOUW 512-00 A TEL. 8039 )p ZONDAG 28 >AG 29 Juli om ietiiw ladhsuooes tg en sensatie!! RD RIGBY NE. negerzanger, en kampioen. -toonen wij PARADE 807O IJzendijke Juli te 3, 6,30 en Grey. Een spion met een hobby t elkaar niets te durend zoeken- Toegang 14 jaar ,ANDS NIEUWS- Plaatsbespre- 14 uur; Maan Vandersteen 1nti<goonMier ?n W/ske, en ve •n ó/er net u/c.y zoek naar nieuwe een merkwaardige "^een, zoo betoogde onlangs de 1 Nieuwe Haarlemsche Courant: Immers haar historisch gegroeide taak. is nog steeds, naast die van toetsing der wetsvoorstellen aan het landsbelang, vooral te waken voor mogelijk overijlde besluiten in de Tweede Kamer. De passieve rol, die ze over het algemeen vervult, kan dus op bepaalde momenten een zeer actieve worden. In de politieke ge schiedenis van ons land is dit meermalen gebeurd en het zou ons niet verwonderen, als dit ook in de komende periode het geval zou zijn. Naar aar leiding daarvan schrijft men ons; TVE EERSTE KAMER is ook weer aan het werk getogen, die al dade- lijk een poging deed om de leege ceremonie van het Adres van Antwoord op de Troonrede af te schaffen en daarin vermoedelijk b(j een volgende gelegenheid wel zal slagen. Zoo zal ze ook in dit op zicht op de Tweede Kamer gaan lijken. En natuurlijk is ook weer de vraag gerezen: Kan de Eerste Kamer niet heelemaal verdwijnen rechtstreeks gekozen door de kie zers; die van het andere Huis wor den gekozen door de leden van de Provinciale Staten, die zelf recht streeks zijn gekozen. Voorzoover dit verschil van verkiezing een effect heeft, kan het moeilijk in het voor deel van den senaat worden ge boekt. Bij de samenstelling der candidatenlijsten voor de Staten verkiezingen spelen soms factoren een rol, welke verder verwijderd liggen van. het landsbelang dan bij de Kamerverkiezingen. Waarom juist de Provinciale Staten inder tijd zijn uitgekozen voor de aan wijzing van de leden der Eerste Kamer, is niet duidelijk. Men wilde een andere manier van samenstel ling dan bij de Tweede Kamer en zooals minister Heemskerk bij de behandeling van de Grondwets herziening in 1887 vertelde, heeft in 1848 een ambtenaar van het ministerie langs zijn neus weg het idee geopperd: Als we het eens aan de Provinciale Staten op droegen Deze „trouvaille" is toen bij gebrek aan beter maar aan vaard. WU vir.den daarin overigens nog geen reden om te pleiten voor afschaffing van de Eerste Kamer. Dat hangt er van af hoe men staat tegenover de kwestie van een twee-kamer-stelsel, waarbij natuur lijk de eene Kamer niet eenvoudig een doublure mag zijn van de an dere. Wjj willen alleen maar zeg gen: men moet ten aanzien van de taak der Eerste Kamer heden ten dage niet meer komen aandragen met stellingen, die geen werkelijken grond hebben en die verouderd of conservatief aandoen. Heel cu rieus in dit verband is de ver wachting van de N. Haarl. Crt., dat in de komende periode de Eerste Kamer wel eens „overijlde" be sluiten van de Tweede Kamer zal te niet doen. De „komende periode" niet waar, is immers de periode van de politiek-parlementaire sa menwerking tusschen de Kath. Volkspartij en de Partij van den Arbeid op een door Dr. Beel, den katholieken formateur, ontworpen vooruitstrevend program. pr schijnt heden ten dage geen speciale aanleiding aanwezig, om afschaffing van de Eerste Ka mer te bepleiten, evenmin als er reden bestaat om ons bijzonder op ons twee-kamer-stelsel te beroe men. Het komt ons echter voor, dat een pleidooi met zoo verouderde argumenten als de N. Haarl. Crr. thans weer te berde brengt, alleen maar tot tegenspraak kan prik kelen; haar eerste taak, zoo zegt 't Haarlemsche blad, is: toetsing der wetsvoorstellen aan het landsbe lang. Zeer juist. Maar dat is óók de taak var., de Tweede Kamer; het is overbodig alleen op dezen grond ook nog een ander lichaam, even eens uit gekozen leden bestaande, in het leven te roepen of te be houden. Doch de Eerste Kamer heeft dan ook „vooral" een andere taak: „te waken voor mogelijk over ijlde besluiten in de Tweede Kamer". Vanzelf komt dadelijk de vraag op: wat is „overijld" en wie maakt dat uit? Indien er in de Tweede Kamer een meerderheid vóór een be paald wetsontwerp is geweest, maar in de Eerste Kamer een meerder heid zich daartegen uitspreekt, volgt daar dan automatisch uit dat de Tweede Kamer dus een „over ijld" besluit heeft genomen Tydens het Kabinet-Kuyper wei gerde de Eerste Kamer het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp goed te keuren, dat door de wijziging van de Hooger Onder wijswet een begin van gelijkstel ling van het Bijzonder Hooger Onderwijs beoogde; de meerderheid leefde uit den ouden liberalen waan. Het Kabinet adviseerde de Koningin, de Eerste Kamer te ontbinden en de nieuwe Kamer welke de verwachte Rechtsche meerderheid had, nam het wets ontwerp aan. Had de Tweede Ka mer soms een „overijld" besluit genomen Omstreeks vijftien jaar geleden verwierp de Eerste Kamer met behulp van eenige katholieke leden de wijziging der pachtwet, tot groote verontwaardiging ook in onze partij. Had de katholieke fractie in de Tweede Kamer „over ijld gehandeld en redde de con servatieve meerderheid van tegen stemmende senatoren het ware landsbelang Aan den anderen kant: in 1925 heeft de Eerste Ka mer het Nederlandsch-Belgisch Verdrag verworpen en daarmede oogenschijr.jjjk geen verkeerd be sluit genomen. Wie zal echter in ernst beweren, dat de Eerste Ka mer altijd juist beslist, omdat zij de Eerste Kamer is. vyat voor verschil is er nog tus schen de beide Huizen De vroegere bepalingen, welke het passieve kiesrecht voor den senaat beperkten, zijn vervallen; er be staat op dat punt geen enkel ver schil meer met de Tweede Kamer. De leden van beide Huizen, worden voorts door. resp. uit dezelfde po litieke partijen gekozen en zijn aan dezelfde staatkundige programs ge bonden. Er bestaat alleen verschil in de methode der verkiezing. De leden van het eene Huis worden. rvE MOERDIJKBRUG zal in verband met aan de brug te verrichten werkzaamheden voor alle verkeer gesloten zijn op 2 Aug. of een der volgende dagen tusschen 4 en 11 uur of zooveel langer als noodig zal blijken. De stremming zal zoo goed mogelijk worden aangegeven langs de rijkswegen bij Ridder kerk aan de zuidzijde van Dordrecht, aan de noordzijde var.. Breda en aan de westzijde van Tilburg. Zware nederlaag van Schutte Vm d. Voort kampioen achter motoren £JERTIG DUIZEND toeschouwers zijn Zondagmiddag getuige ge weest van een prachtigen eindstrijd tusschen Peters en Schulte voor het kampioenschap van Nederland achter volging. Schulte, titelhouder, in jaren ouder en rijker in ervaring dan Pe ters, leed voor de eerste maal in zijn wiel'ercarrière een zware nederlaag. Zwaar was deze nederlaag zeker, niet vanwege het feit, dat Peters met enkele meters verschil won, maar wel in verband met de manier, waarop 't gebeurde. I^ari het publiceeren der ontwerp Vredesverdragen kwam Zondag mets Nu gebeurt het Dinsdag VAN HET oorspronkelijke besluit om de ontwerpvredesverdragen met de voormalige partners van Duitschland, Zondagavond voor publica tie vrij te geven is niets kunnen komen, aangezien de groote heeren :n Parijs het weer eens niet eens waren. Er is namelijk een meeningsversehil opgedoken over publicatie der clausules, waarover men nog niet tot over eenstemming is kunnen komen. De Sovjet-Unie wilde publicatie van sommige dier bepalingen-, ter wijl de Britsche regeering deze be palingen eerst aan de Vredescon ferentie voorgelegd wil zien. Ame rika wenschte in geen geval een keuze te maken. Gisteravond laat kwam men echter nog tot het besluit, dat de ontwerp-vredesverdragen heden- 'ochtend aan zeventien landen niet tot de Groote Vier behoo- rende) zullen worden overhan digd, en dat publicatie in de pers Dinsdagmorgen zal geschieden. T Tit Rome komt het bericht, dat Z. H. de Paus het voornemen zou koesteren bij de voor de deur staande Vredesconferentie diploma, tieke stapper., te ondernemen ten einde te verkrijgen, dat men bij 't vaststellen van de voorwaarden die den overwonnenen zullen worden opgelegd, de beginselen, der christe lijke naastenliefde niet uit het oog zal verliezen. TJevin, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, zal niet op de Vredesconferentie ver schijnen. Hü moet rust houden. In zijn 'yoOR de akkerbouwproducten van den oogst 1946 zijn verhoogde richt- prijzen vastgesteld. Deze verhoogde prijzen zullen met ingang van he den ook tot uitdrukking worden gebracht in den consumentenprijs voor een aantal artikelen, die van akkerbouwproducten zijn afgeleid. Voorloopig blijft de broodprijs ongewijzigd. Heden zon onder 20.36 u. en maan onder 21.41 u. Dinsdag zon op 4.57 u. en maan op 7.01 uur. Weersverwachting: Zwaar bewolkt met eenige regen, meest matige aan de kust ech ter tijdelijke krachtige wind tusschen Zuid en West. Iets koeler. De nieuwe prijzen voor den ver bruiker zijn: Voor los uitgewogen artikelen: Bloem maximaal f 0.34 per kg.; tarwegries f 0.52 per kg.; havermout f 0.56 per kg.; gort en gortproduc ten f 0.42 tot f 0.56 per kg.; ge mengd meel f 0.48 per kg pud ding, en custardpoeder per 100 gr. f 0.10; zwarte stroop f 0.29 per p.; groene erwten (prima geschoond) f 0.19 per pond; spliterwten f 0.24 per pond. Verpakte artikelen; Tarwebloem per 400 gram f 0.19; per 500 gram f 0.22; zelfrijzend bak meel (in cartonverpakking) per 200 gram f 0.15: per 300 gram f 0.21, per 400 gram f 0.27; per 500 gram f 0.33 m andere dan cartonverpakking 1 cent minder. Banketbakkerspoeder (In carton verpakking) per 200 gram f 0 17' per 300 gram f 0.24; per 400 gram f 0.30, per 500 gram f 0.37; in an dere dan cartonverpakking 1 cent minder. Tarwegries (in cartonverpakking) f 0.64 per kg.; in andere dan car tonverpakking f 0.62 per kg. Havermout (in cartonverpakking) f 0.68 per kg.; in andere dan car tonverpakking f 0.66 per kg. Gort en gortproducten (in carton verpakking) f 0.54 tot f 0.68 per kg in ar.dere dan cartonverpakking f 0.52 tot f 0.66 per kg.; gemengd meel (in cartonverpakking) f 0.60 per kg.; in andere dan cartonver pakking f 0.58. Aardappelmeel per 200 gram f 0.15 Maïzena en geocydeerd aardappel meel per 200 gram f 0.17. Pudding- en Custardpoeder (w.o. griesmeelpudding en chocoladepud dingpoeder uit minder dan 24 pet. cacao bestaande, per 100 gram f 0.16, per 200 gram f 0.24, per 250 gram f 0.29, per 300 gram f 0.34, per 400 gram f 0.45, per 500 gram f 0.55, per 1000 gram f 1.05; in zak jes f 0.11 per IOO^ram. Chocoladepuddingpoeder bestaand uit tenminste 24 pet. cacao (in car tonverpakking) per 100 gram f 0.18. Zwarte stroop per pond f 0.33. TJET BESTUUR van de C.V.P. in België heeft bekend gemaakt, dat het vasthoudt aan zijn eischen met betrekking tot deelneming aan een nationaal kabinet. De algem. vergadering der Belg. soc. partij heeft met algemeene stemmen een motie goedgekeurd, waarin zij haar bereidheid te ken nen geeft de verantwoordelijkheid der regeering wederom op zich te nemen. plaats zal de eerste minister Att- lee de Britsche delegatie leiden. De Sovjet-Unie komt ter confe rentie met Molotof, Wisjinski (am bassadeur in Londen), Goesef (idem in Parijs), Bogamolof (id. in Was hington) en de ministers van Bui tenlandsche Zaken der Letlandsche, Estlandsche en Litausche republie ken. Wat de laatste drie aangaat, wordt het misschien nog een moei lijke kwestie, daar de geallieerden het nog niet eens zijn over den status der landen. fvostenrijk heeft een beroep op üe V. N. gedaan- om een delegatie ter conferentie te mogen zenden om inlichtingen te verstrekken over den huidigen toestand in 't land. Italië zal in ieder geval Tirol ter sprake brengen. Dat is gebleken tijdens een persconferentie, die de Italiaansche minister Pietro Nenni in den Haag heeft gehouden. Nenni is niet de eenige geweest, die zijn hart heeft gelucht. Ook Bidault en Byrnes hebben dat ge daan. Bidault wees er op, dat de po gingen om tot internationale sa menwerking te komen weer van ganscher harte zullen moeten ge schieden om succes te hebben. Hij wees bovendien op de „nog voortdurende bedreiging voor Frank rijk" door Duitschland. Byrnes gaf de waarschuwing, dat „in een wereld, waarin landen angst vallig hun souvereiniteit bewaken" er geen „ideale werkwijze voor het tot stand brengen van den vrede" is. Drie ronden voor het einde lag Schulte nog iets voor, maar daarna moest hij bukken voor het tempo van Peters. In de sprintnummers viel niets bij zonders te ndte.ren. Van Vliet had in beide ritten meer moeite met Derksen dan oogenschijnlijk leek. Toen hij een maal profkampioen was geworden, bleek de spanning bij hem volkomen verdwenen. Er volgde een dusdanige reactie, dat hij den tweede rit tegen den amateurkampioen Byster om het algemeene sprintkampioenschap van Nederland verloor. In den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland achtervolging, achter groote motoren over 100 km. was van strijd geen sprake. Van der Voort, prachtig geleid door Pasquier, wist zich langzaam maar zeker naai den kop te werken en passeerde al zij a tegenstanders. Het werd en verdien de zege voor van der Voort met Bak ker achter van der Bomals goede 2de. De uitslagen zijn: Kampioenschap achtervolging over 5 km.: 1 Peters 6.28 3/5. 2 Schulte 6.32. Sprint amateurs: 1 Bijster, 2 Hijze- lendoorn, 3 Bontekoe. Sprint professionals en onafhanke- lijken: 1 van Vliet, 2 Derksen, 3 Rem- kes. 100 km. achter groote motoren om het kampioenschap van Nederland: l van der Voort, 1 uur 25 m. 38 sec., 2 Bakker met 1 ronde achterstand, 3 Remkes met 2 ronden achterstand, 4 Pronk, met 2 ronden achterstand. Klink, Groenewegen, de Best en Reuter kwamen met 5 en meer ronden achterstand over de eindstreep. XfERNIETIGING van volken, noemde de Britsche aankla ger Shawcross een onderdeel van de Nazi-idiologie. In dit verband wees hij naar Seyss Inquarts maatregelen in Nederland om Ne- deriandsche meisjes „weg te ge ven" aan Duitsche soldaten. Met schending van de Haagsche Conventie wijzigde Seyss Inquart de Nederlandsche wet, zoodat hij zelf voogd kon spelen over meisjes als de ouders weigerden toestemming te geven tot het huwelijk met een Duitscher. Uitvoerig sprak hij daarna over de Jodenvervolging, in verband waarmee Shawcross verschillende uitlatingen van Seyss, tijdens de zitting gedaan, fel hekelde. Ook de andere Nazi-grootheden kwamen er ongenadig af. Ribbentrop noemde hij niet alleen 'n gemeene huichelaar, maar ook 'n moordenaar. Schirach diende, vol gens de aarklager, een molensteen om den hals te krijgen voor het jeugdbederf. Goering noemde hij „de architect van het satanische drama". A MERIKAANSCHE pakketten met voedir.'gs- en genotmiddelen tot een totaalwaarde van 120.000.000 gulden zullen in elf Europeesche landen, waaronder ook Nederland, worden verdeeld. Groote ravage in Amsterdam yERMOEDELIJK door broeiing van het kruit, is een opslag plaats met munitie aan den Noor- derweg te Amsterdam in de lucht gevlogen. Het magazijn werd gebruikt als opslagplaats voor Duitsche munitie, die vergaard wordt uit de in de duinen gelegen bunkers. Vanuit het magazijn zou de mu nitie vervoerd worden naar sche pen in het Noordzeekanaal, die de gevaarlijke lading in zee overboord zouden zetten. In de omgeving van den Noor- derweg ontstond een groote ravage. Een boerderij brandde geheel af, 3 dagloor.ershuizen werden met den grond gelijk gemaakt en van de vier loodsen waaruit het kruithuis bestond, is niets meer overgebleven Tot op 5 km. afstand zijn alle rui ten gesprongen. Van een der bewoonsters der afgebrande daglooners woningen, een 60-jarige, wordt gevreesd, dat zij in de vlammen is omgekomen. Twee vrouwen zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht en een 12-jarig zoontje van een de zer vrouwen werd doodelijk ge wond door een scherf van een projectiel. Bovendien zouden verschillende wandelaars, die zich op het moment der ontploffing ir. de buurt bevon den. getroffen zijn. Wonder boven wonder zijn vier militaire wachten aan den dood ontsnapt. Zij bevonden zich bij het kruithuis en werden als een veertje door de lucht geslingerd. Ernstig gewond werden zij evenwel niet. De steeds weer ontploffende mu nitie en de geweldige rookzuilen, maakten van de omgeving een wa re hel, waardoor het onmogelijk voor de brandweer was het maga zijn te naderen. Eerst gisteravond ca. 9.30 uur dat was 4 uur na de eerste explo sie zag het er naar uit, dat het ergste gevaar geweken was. T UIT.-GEN. MANSERGH heeft met Sjahrir gesproken en aan gedrongen op het opschorten der evacuatie door de Indonesiërs. Naderhand heeft Sjahrir in een interview verklaard, dat de evacua tie niet hervat zou worden zoolang de geallieerden geen betere waar borgen bieden tegen herhalingen, van de gebeurtenissen, die in het Indonesische protest zijn opgesomd. Soekarno heeft zich in eer. rede te Solo in denzelfden geest geuit, Mo- hamed Hatta noemde de geallieer den „gangsters, die den vrede in het land verstoren".-

de Stem | 1946 | | pagina 1