DE HEILIGE MOEDER ANNA üacfllo- O.L. Vrouw van den Polder Vprogram Rijksdienst lich. opvoeding opgeheven IN T KORT Handelsverdrag met Italië Van Helle keert niet terug in Bretkens ylfbboHgo pad IJZENDI, Dansinsti ÖPËNLUi NAAR MOLENSCHOT bedevaarten haar vereerders VANDAAG viert de H. "kerk het feest van de H. Moeder Anna. In de liturgie heeft het den rang van „dubbel 2de klas". Als de moe der van Maria en dus de grootmoeder van O.H, Jesus be kleedt de H. Anna een bijzondere plaats onder Gods lieve he ligen. Als wij de Allerheiligste Maagd Maria een bijzondere vereering toe dragen, dan mogen we toch zeker ook Haar moeder niet vergeten. De H. Anna wordt terecht geroemd als het toonbeeld der echtgenooten en moeders, als de Patrones der christe lijke huisgezinnen. Bij het streven naar herstel van het geschonden gezinsleven zal deze heilige een machtige voorspreekster en helpster zijn. T i Molenschot is de H. Anna de Kerk Patrones. Al vele eeuwen staat daar een kapel, haar ter eere getouwd. Op 1 Juli 1879 werd in de parochiekerk een Broederschap ter eere van de H. Moeder Anna opge licht, die ten doel heeft de gods vrucht ter eere van de heilige in de christelijke huisgezinnen meer ie verspreiden en door St. Anna's mach tige voorspraak den zegen van God over ouders en kinderen, over on- gehuwden en gehuwden af te smee- ken Molenschot is een geliefde bede vaartplaats. Vóór den oorlog kwamen de vereerders van de H. Anna gedu rende het Feestoctaaf uit Breda, Til- ZATERDAG 27 JULI. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Maria ter eere 8.00 Neuws 8.20 Gram. 9.50 Reportage 10.10 Kamermuz. 10.45 Verhaal 11.00 Zonne bloem 11.45 Krijgsgev. 12.03 Gram. 12.30 Lunchconcert 13.00 Ned. Strijd- kr. 13.30 Muz. en zang 13.45 Tooneel- rfijker 14.00 Ork. 14.15 Eng. les 14.45 Gram. 15.00 Kinderland 16.00 Vraagge sprek 16.15 Gram. 16.30 Causerie 17.00 KRO-kiosk 17.15 Voordracht 17.45 Sport 18.00 Ork. 18.15 Weekoverz. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.20 Ork. 19.45 Dep. uitz. 20.08 Lichtbaken 20.30 Piano 20.40 Pa Pinkelman 21.00 Piano 21.15 Vaud. ork. 21.45 Reportage 22.00 Nieuws 22.15 Avondgebed 22.35 Ha- waiin muz. 22.45 Lezing 23.00 Hawai- anmuz. 23.15 Sp. muz. 23.45 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.20 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.20 Viool en piano •0.50 Voordracht 11.05 Continubedr. 12.00 Stafmuz. 12.35 Paris qui chante 12.00 Nieuws 13.15 Corduwener 13.45 Piano 14.15 Sport 14.30 Philh. Ork. 15.15 Bach-bespr. 15.30 Ramblers 16.15 Lezing 16.30 Verzoekpl. 17.00 Repor tage 17.45 Gram. 18.00 Nieuws 18.15 Eddy Walis 18.45 Lezing 19.00 Trio' 19.30 Bijbel 20.05 Metr.-ork. 20.40 Binn. weekoverz. 20.55 Cabaret 22.00 Band 22.30 Corduwener 23.00 Nieuws 23.15 Speellieden 23.40 Gram. burg en Oosterhout en zelfs uit Fij naart en Zundert kwamen ze. Voor dit jaar werden uit nog andere plaatsen bedevaarten aangekondigd. Zoo zal de B.J.B. uit verscheidene dekenaten naar Molenschot komen en zij hervatten daarmede een goede traditie. Het gezegde leeft nog voort: „Naar Molenschot gaat ieder Anneke om een manneke, ieder manneke om een Anneke". In den ouden tijd bad-men zoo vertelde mij een hoogbejaarde met een goed geheugen na in de kerk haar devotie gedaan te hebben in de oude St. Anna-kapel vóór het beeld Sint Anneke, geef ons een manneke 't Zij groot, 't zij klein, Wij zullen er mee tevreden zijn. Ur werd wel eens gelachen met de bedevaart naar Molenschot. En toch verdient het alle waardee ring, dat men de zaak van de keuze van een goede echtgenoot, van een reine verkeering en een gelukkig en gezegend huwelijk in een ernstige bedevaart aan de H. Moeder Anna aanbeveelt. De aangelegenheid is er belangrijk genoeg voor. Men neemt wel voor minder belang rijke dingen zijn toevlucht tot een Patroonheilige. Dat velen de H. Moeder Anna aan roepen en zich stichten aan haar voorbeeld van een vroom en plichts getrouw huwelijksleven, dat door God met zulk een vrucht, de H. Moeder Gods, gezegend werd. A. P. H. pr. Reorganisatie Dep. van Onderwijs TVE directoraten-generaal van 't departement van O. K. en W. zullen' worden opgeheven. Een af- deeling jeugdvorming buiten school verband zal worden opgericht, de lichamelijke opvoeding zal worden toegevoegd aan de afd. lager onder wijs van het directoraat-generaal van onderwijs. De rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en sport zal geheel worden opgeheven en de organisatie der verzorging van kun sten heeft een vereenvoudiging on dergaan. Een aantal ontslagen is hiervan het gevolg. Het personeel zal echter, voor zoover mogelijk, en voor zoover dit met de belan gen van den dienst overeenstemt, opnieuw in functie treden. rpE Amsterdam en te Rotterdam zijn zes schepen behoorer.de tot de Amerikaansche 12e vloot aange komen voor vlagvertoon. Zaterdag en Zondag zijn de schepen voor het publiek te bezichtigen. rpuSSCHEN Nederland en Italië is een financiee"ie en handels overeenkomst gesloten. De waarde der uit te wisselen goederen is vast gesteld op 4.25 milliard lire. TN Turkije behaalde de republi- keinsche volkspartij 396 zetels, de democratische partij 62 en de party der or.afhankelijken 7 zetels in het parlement. TN Hongarije hebben 15 leden van de partij der kleine boeren zich afgescheiden. Zij hebben een eigen partij gevormd, de eerste oppositie partij tegen de vier partijen-coali tie. rvE Koningin zal op 2 Aug. op 't terrein bij het Bastion Baze- laar te Den Bosch decoraties uit reiken voor uitstekende daden, ver richt tijdens den oorlog. TTE Britsche regeering heeft beslo ten een rondetafelconferentie te houden over Palestina. TAE uitloting der 4 pet. staatslee- ning en der 4.4 pet. staatslee- ning 1.929 zal op 5 Aug. a.s. plaats vinden. TTE Koningin is tot buitengewoon lid der afd. schilderkunst geko zen van de Kon. Academie van België. CCHIPHOL. is weer voor bezoe- kers opengesteld tegen de voor den oorlog geldende toegangsprij zen. rjEEN boor-, maar een halve kruk. assenfabriek is uit de Duitsche industrie aan Nederland toegewe zen. De fabriek bevat 760 machines, als draaibanken. fraisbanken, schaafbanken, e.d. alle van na 1936. De machines zullen eerlang aan verschillende bedrijven worden toe gewezen. Het staat thans vast, dat de firma van Melle niet tn Bres- kens zal terugkeeren. Het is bovendien zeer twijfel achtig of een gelijkwaardige in dustrie in de plaats daarvan zal worden gevestigd. NIEUW ZEEUWSCH VOLKSLIED De heer Theo Luysterburg te Goes dichtte en componeerde een nieuw Zeeuwsch volkslied „Zeeland mön vaderland", dat speciaal het natuurschoon van onze gewesten bezingt en een mooie melodie heeft. Het is zoowel te bekomen voor zang stem met pianobegeleiding als voor gemengd koor. Men scbryft ons: De Katholiek Zeeuwsche Gemeen schap heeft het plain opgevat tot het houden van een bedevaart ter eere van O. L. Vrouw van den Polder op Zondag 6 October a.s. te Goes. De uitvoering van d»t. plan is opgedragen aan de Plaatselijke Katholieke Gemeenschap aldaar. Voor degenen die nog niet goed op óe hoogte mochten zijn met de beteekenis van deze vereering, mo ge hieronder een korte toelichting worden gegeven. In het begin van de 14e eeuw werd de Vrouwenpolder (toen ge naamd Wolphaartspolöer) gesticht door Wolphaart van Borssele. Kort na het totstandkomen van dezen polder werd overgegaan tot het bouwen van een Kapel door de Norbertijnen uit de Abdij te Mid delburg. In 1340 werd deze kapel vervangen door een kerk. De geschiedenis verhaalt nu, dat er in deze kerk een wonderbaar schilderij (geschilderd volgens de legende door een Engel) en voor stellend de H. Maagd' was. Feit is ook. dat door de vereering van dit schilderij zeer vele wonderen plaats vonden. Tijdens de beeldenstorm in 1566 is echter het boek waarin deze wonderen waren aangeteekend verdwenen. De Vrouwenpolder is een inter nationale bedevaartplaats geweest, Dit kwam, omdat Veere een zee haven was en de schippers (Por- tugeezen en de inwoners van Fransch Bretagne) een geloovig volk waren. Enkele gebedsverhooringem zijn nog bekend gebleven. Zoo staiat vast, dat in 1437 Philips van Bour. gondië Graaf van Holland en Zeeland, zich te Middelburg be vond. In dat jaar was ei' over- stroomdng en heersehte de pest. De Graaf ondernam een bedevaart naar O. L. Vrouw van den Polder teneinde van Haar uitkomst urt deze moeiiyfce tijden te verkrijgen. Kort na deze bedevaart namen de watervloeden af en de pest ver minderde zichtbaar. Tydens de beeldenstorm is ook deze kerk uit haat tegen het ka tholiek geloof vernield1. Het mira culeuze schildery vond men terug op een kerkhof tusschen een hoop rommel. Toen kwam liet in handen van den Baljuw van Veere Far d.uyn die het kocht voor twee schapen. In 1662 kwam het pa neeltje in bezit van jhr. P. van Borssele te Middelburg In 1926 dook het schilderij weer op tijdiens een tentoonstelling, welke werd gehouden bij gelegenheid van een Mariav-vereering te Brug ge. Dit hoorend ging pastoor Brug- geman uit Middelburg met 300 vrouwen en meisjes uit Walcheren en Zuid-Beveland' naar Brugge. Als ycoooooooooooooocooooocooooooooooo ><xxxxxxxxxxxxx>oooooooo<xxxxxxxx><xxxxx>ooooooooooooooo<xx>oo- Op het FEUILLETON 49 DOOR HENRI T' SAS. IX DE ZILVERVLOOT KOMT LOS. De stemming ondier al de leden was zeer geanimeerd1: straks was het uitbetaling en de grieven, diie men betreffende de prémière te berde bracht werden dan ook bij wijze van grap gelanceerd: „Maar, in 'n nacht-jak krijgen ze Moe Verhagen niet meer op de planken" zei de Voedster van gisteravond, „ik heb 'dat ding vanmorgen .n het pension nog es aaiigetrokk»i: en ik ben er mee de slaapkamer van juffrouw Schuitemaker in geloopen. Wat was d'r eerste woord? 'n Lollig nachtjak!" „En, ik zou graag willen weten, wat jullie met mijn kop denkt aan te vangen", kwam Bart, terwyi-ie z'n fantasiehoedje afnam en over zijn gemilimeterden bol wreef. Ik laat er met u'aen scheermes meer aankomen". „Ei- is voor U een pruik onderweg, en het nachtjak van mevrouw Verhagen zal ook recht wedervaren", haastte Boekhoven te antwoorden „We moeten ons door zulke kleinighe den niet laten prikkelen", vond de Direc teur, ,.het succes is er, de rest volgt vanzelf". .Ik voor my had' liever gezien, dat die tloemengeschieöenis achter was gebleven", declameerde Boekhoven, „zooiets slaat toch maar als een tang op een varken. Je hadt eens moeten zienj wat voor bloemen ze la atst in Scala Hij onderbrak zichzelf omdat-le Luuk naast zich wist, riep met z'n gewone commandeerstem„Aanvang, eerste bedrijf van 't nieuwe stuk Langs 'n Omweg". De tekst is zeer en zeer eenvoudig. Ik acht me verantwoord als ik onmidtleliyk met de enscèneering begin. De vader, de moeder, de dochter en de verleider,. op oe planken!" Luuk grinnikte zachtjes by zichzelf: „bloemen, bloemen, laiatst in Scala bloemen voor 'n oester die vast gekleefd zat die niet los te krijgen was. Onderwyl ging-le het trapje naar het tooneel op om voor de eerste maal de verleider van Lily van Dalen te spelen. Op het tooneel draaide hy zich naar de leden die nog op moesten komen: „Als me dat maar goed' van de hand gaat." „Denk maar aan Marietje van den overkant!" schreeuwde Dé Vervoorn. .Preskop!" vulde Bart aan. En toen volgde in kruisgeschreeuw de heele inven taris uit de slagei's-etalagê. Daar hieldi 'n auto voor den ingang van het café stil. De directeur haastte zich naar het einde van de zaal; „Meneer Ruitenberg!" Meneer Ruitenberg, 'n goede kennis van Directie en Regis- was de geestelyke vader van „Langs een Omweg". Hij kwam de ineenaettdng van z'n stuk bijwonen, en Luuk fluisterde Bart toe: „Dat gééft 'n roncje witte portjes". De enscèneering vlotte prachtig. Rui tenberg, naast den directeur op 'n stoel voor het tooneel gezeten, scheen bizonder tevre den met de opvatting van den regisseur. Moe Verhagen ging haai- triomf tegemoet, zy moest de lydende, zich telkens weer op offerende moeder spelen, en dat ging haar, hoewel met de rol in de hand, zoo goed af, dat de schryver haar telkens goedkéurend toeknikte en dan weer bewonderend1 den directeur aanzag als om dien te beduiden: dat belooft 'n pra'cht-creatie. Ze had dat in de gaten, en zoodra ze, na twee of drie tooneelen te hebben gespeeld, de planken afstapte kwam de heer Ruitenberg op haan- toe: „Ik heb nu al van Uw spel genoten, mevrouw Verhagen zóó had ik me de moeder voor gesteld.4' Het was, alsof plots alles rondom Betje in laaiende zon sloeg. De schrijver van het stuk sèi haar zoo maar pardoes in d'r gezicht, dat-ie nou al van haar spel ge noten had. Nou al! En ze had maar zoon beetje met d'r cahier in d-'r hand over de planken gekwakkeld. Wacht eventjes, vol gende week kreeg-ie 'n kleine beroerte van d'r dramatiek.. „Och, meneer", antwoordde zé bescheiden, „ik heb er heelemaal mijn best niet op gedaan, U zult, op den avond van de opvoering' eens wat anders zien, hé, Bart?" Bart boog: „de man van Me vrouw Verhagen!" „Want, c.an", vervolgde Betje, „zal ik spelen, of de Koningin m de zaal zit, alleen omdat het stuk van U is" Toen had-ie haar de hand gereikt en gezegd: „Ik dank U. Actrices zooals U moesten er meer zijn!" Met een van trots gloeiend hoofd herhaalde ze temidden van de werkende leden de vleiende woorden van den schryver en, knikkend in de rich ting- van Leyda Boekhoven; „We zullen de volgende week eens zien wie er meer open doekjes krijgt, de Burehtvrouwe of de bur gervrouw. Woestenberg stond z'n vrouw knipoogjes te geven. Wisten za dan niet wie die me neer Ruitenberg was? 'n Tooneelschryver? Wel tienmaal had ie zoogenaamde letter kundige bijdragen van dien meneer onder de oogen géhad op het redactie-bureau van de krant: je reinste onzin, kletskoek, die van napratery aan elkaar hing. De kerel was nou druk bezig z'n vaders ver sterf op te maken en de Directeur had 'm natuurlijk beloofd z'n „stuk" te zullen spelen als-ie 'n schuif aandeelen nam. Die Rui ten-berg wilde voor de verandering eens be roemd worden. Het kostte maar één woord, dan begon-ie te tracteeren. Luuk ha-d iets dergeiyks van Haverman guhoord. Hij wenkte Dick, die zo juist was binnenge komen, met een knipoogje, hem te volgen naar den „schrijver". Deze zat nu, terwyi Haverman z'n partij speelde Lily van Da len te complimenteeren over haar spel. Daloup murmelde met toegeknepen lippen: „Hij geniet al van h-et spel van a-llemaal". (Wordt vervolgd). Mass Me vereering te Goes op 6 October bijzondere gunst mochten toen- deze vrouwen en meisjes het mi raculeuze schilderij in de processie te Brugge meedragen. 't Schildery was toen eigendom van baron J-ulien v. Caloen. Na 5 jaar (dus in 1991- heeft pastoor B-ruggeman het miraculeuze schil dery naar Middelburg kunnen terug brengen, waar het thans door zeer velen op bijzondere wijze wordt vereerd. In een volgend artikel hopen wjj nadere mededeeli-ngen te kunnen doen omtrent de dagindeeling enz. van bovengenoemde bedevaart. BENOEMINGEN. By K. B. zijn benoemd tot dijk graaf van dien van Alstejnpoldei', mr. W. E. M. Seydlitz te Hulst, met ingang van 19 December 1946, tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Suzanraa-polder, M. Moerland, te St. Annalamd, met ingang van 1 Augustus 1946, tot voorzitter van het waterschap voor de uitwate ring door de Sluis in de Piet, D. W. Lmden-bergh, te 's Heer Arends kerke; tot Md van het bestuur -v-ari het waterschap voor de uit watering door de Suis in de Piet, J. J. Klompe, te Wolphaartsdijk-, tot gezworene van den polder Vier Bannen van Duivelamd, J. A. van Ndeuwenhuyze, te Nieuwerkerk, tot gezworene van den polder Vier Bannen van Duivelend C. J. van Westen, te Zierikzee, tot gezworene van het waterschap De breeds wa-tering bewesten Iferseke, M. N-jeuwen-huijse Lzn., te Nisse. F. G. Tollenaar, te Hoek UITSPRAKEN GOESCHE TRIBUNAAL Catheiyntje A„ typiste te Goes, 6 maanden interneering, verbeurd verklaring f 400 en ontzetting rech ten; C. W. B„ koopman te Goes, zes maanden interneering, verbeurd verklaring gedeelte inboedel en ontzetting rechten; Maria T.-L. te Goes, 1 jaar inter neering voorw., verbeurdverklaring radio en ontzetting rechten; J. W. v. D., administrateur te Goes. 1 jaar intern,, verbeurdver klaring radio en ontzetting rech ten. Breskens Aanbesteding. 28 woningen en een woon-winkelhuis op het voor malig Steenoven-terrein: J. van Damme, Hontenisse f 370.000, N.V. bouw- en adm.-mij. Elseneur, Rijs wijk f 365.000, W.Z.V1. ATO de Wilde. Zuidzande f 365.000, gebr. H. en P. van Schaardenburg, Dor drecht f 363000, W. de Vlieger cn Zn.. Breskens f 362.000, fa. wed. Post en Zn., Vlissingen f 361.000, fa. gebr. Maas, Breskens f 357,000, N.V. Panagro, Warmond f 354.402, fa. Mosselman en Korteweg, Rot terdam f 348.000, Aannemersbedr. Dudo. Dubbeldam f 338.372, N. V. Nederl. Bouwsyndicaat f 337.000. Clinge. Schieting. De schieting op de staande wip by Pol Weemaes had den volgenden uitslag: hoogvogeR G. v. Overmeire, Stoppeldijk; 1 zij- vogel; C. de Wolf, Hulst; II P. Hage man, Clinge; 1 Kal.: L. v. Dorse- laar. Klinge B.; II Edm. Weemaes Nieuw Namen. Grootste aantal vo gels J. H. v. Dorselaar, Clinge, 4 stuks. Ei- namen- 76 schutters aan deze schieting deel. Groenendijk Collecte. De opbrengst der gehouden collecte ten bate van H. L. W. K. R, K, V, bot bestrij ding der tbc bedraagt f 177,78 en die van het Wit Gele Kruis f HM 's-Heerenhoek Zij die slaagden. Aan de Ryks universiteit !te Leidien, slakgde voor candidjaatsexamen in de ge neeskunde de heer J. H. Lucas Luyclex. Te Dordrecht slaagde voor het eindexamen M.T.S. chemie, de heer J. Duivestyn In Goes slaagde voor het Mulo- diploma de h-eer Em. de Jonge. Hulst Excursie. Onder leiding van de heeren Brekelmans en Schepers brachten de leerlingen van de R K. Ambachtsschool, afd. textiel een bezoek aan de textielschool te Til burg. St. Jansteen 'v an het smokk tl gen wisten 011» ambtenaren de verschalken. De een koe, wellioh B 'srië Kloe tinge 'Je ruit gleed ui dag overkwam sc geval. Bij het ruit gleed zy uit lukkig op zijn ar pezen van dit lic' doorgesnedén. Kloosterzande. Benoemd. T socialen dienst d< tenisse is benoem Arends te Drogen Lamswaarde PRIESTER Op Zondag 28 Doornik iB.) ge in tie orde der dorpsgenoot Patel Op Zondag 4 neomist in zijn eerste H. Mis opdi d-ag worden do inwoners van La plannen gesmeed. Middelburg Fees tavond -Al In het kader van ter gelegenheid j-ubileum der Ai het 25 jarig besta aan verbonden wordt gehouden, v volle Schuttersho gegeven door de ging „N.S.O." I ningswoord van - school, dhr. E. 1 vlotte wyze een muziek, zang en t Vooral cle schets j. leven. menig Ie nelijk iets van op in den smaak. He deze uitvoering het prachtige Ta; zinnige wijze cloo: ontworpen. Hierir bracht aan de ze vaartmüen van vlaggeschepen sta tergrond oprezen, tuigd aan H. M. Baby! on -band vei enkele uurtjes gez Philippine Auto-ongeval. - meesterpolder geb ongeval dat nog g de richting Isabel luxe auto met t vaart. In den gri - er ineens een wit volg had dat de ai in de sloot terec kig deden zich get gelukken voor. Schoondijke De gestolen dit 28 jarige A. J., li hout (België), in het Huis van delburg, nam sai jarige broer C. Torhout (B.), et detineerd in het ring te Middelt 32 jarige M. M., hout. (B.) een c tcebehoorende aa A. J. en M. de personen, die den verschaft to het misdrijf. cjeelirug gedaan waar de motor hadden by liet holpen. Mie 3 vei by hun verhoor aan, dat ze niet OP CU v-ai ave AANMELDEN VAN BAMME EXTRA TRAM VERTREK KD NAAR HULST AXEL. STOPPEN BIJ

de Stem | 1946 | | pagina 2