toffen Ledrijf bi Goes. Naar een nieuwe Grondwet EMBARGO OP NED. SCHEPEN door Nw. Zuid-Wales opgeheven Eeuwfeest St Vincentiusvereeniging t. van Son tweede jaargang naar IAAT 20 I&GANTIE I li >A - GOES. F A A T F A A T ETER jAEMINCK HE H)E G.A.C. TER ZIELEH Terroristen landden op de Doerei-eilanden A toombomexplosie kostte elf schepen Volgend jaar proef met diepzeebom Ned. delegatie te Parijs Communistische bedrijvigheid in Brazilië alf. zin. mis, &.lf, terrein, zal zijn. I in theorie I ar in praktijk, l.taat |>m gaat. laar, J houdt een jaar |geen de fiarheid gezegd, vent? zijn, |l. 765-0 waardig is, lid zijn- gang van 25 Juli No. 525 771-0 736-0 m (GOES foor den nieuwen vóór 10 Augus tus van 79 en re®: [louden, Handel®- EaigaLsche HaJi- Wetskennis, Mo- kunde en Ma<- open, ur: AAT 21, GOES A A D of op ikhuis leveren n op Uw fos- Uw stikstof- ONS IN 492—O Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. j. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 1 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 is klaar om ene Handols- ren U.L.O. hebben klasse geplaatst 770-O Voor God,-Koningin en Vaderland V R IJ D A G 26 JULI 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" DirecteurJ. A. H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W, GROFFEN, 'lissinsen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. I v. d. BROEK. _ijbui eau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Bouwstoonen voor oen gowljxlgd Staatsbestel >r W. Vandersteen fET Kabinet-Beel heeft zich mede tot taak gesteld een diepgaande Grondwetsherziening tot stand te brengen. Niemand zal daartegen bezwaar maken. Gemeengoed Is de gedachte, dat het staatkundig her stel van vóór 10 Mei 1940 dreigde vast te loopen in onvoldoende re geerkracht der Kabinetten en onvol doende stuwkracht der parlemen ten. Dit euvel vaststellen is heel wat gemakkelijker dan de oorzaak der kwaal opsporen en de middelen ter genezing aangeven. Na Prof. Romme heeft nu ook Max van Poil er zich toe gezet, om dit moeilijke werk te volbrengen door een volle dige proeve van een nieuwe Grond wet met uitvoerige toelichting voor het forum der discussie te brengen.* HE kleine krantjes van thars zijn er niet toe geëigend, om aan 'n dergelijk omvangrijk werk een al- z(jds belichtende beschouwing te wijden. We willen de belangstelling ervoor echter gaarne prikkelen, want het is goed, dat de Regeering in een voorafgaande openbare dis cussie stof vindt voor het voorberei dende werk, dat ze ter hand gaat nemen. Max van Poll ziet de euvelen van de Nederlandsche politiek vooral hierin, dat het probleem van de grenzen der vrijheid, en het pro bleem van de zedelijke normen, ook in de staatkunde te eerbiedigen, niet waren doordacht en verwerkt in ons staatsbestel. Hij stelt dan ook als eersten eisch, dat het partijwezen consti tutioneel geregeld wordt en dat de geoorloofdheid van partijen komt af te hangen, van als vaststaand aan vaarde zedelijke normen. Verder pleit hij voor een verandering van de samenstelling der volksverte genwoordiging in dien zin. dat er één Kamer komt van 200 leden, waarvan er 100 gekozen worden door rechtstreeksche verkiezing, 4(1 door de Staten der Provinciën, 40 door de Regeering uit voordrachten, opgemaakt door de bedrijfschap pen, en 20 rechtstreeks door de Re geering. Dit parlement zal de rege ling van het bestuur over andere gebiedsdeelen, de buitenlandsche betrekkingen en de wetgeving op 't bedrijfsleven aan de Regeerir.g of aan andere speciaal daartoe bevoeg. de lichamen moeten overlaten. Zoo zal er in den gedachtengang van den heer van Poll een Rijksraad moeten komen, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle gebieds deelen. De zittingsduur der Kamer wordt in het ontwerp gesteld op 6 jaar. Een heel nieuwe en typische fi guur introduceert de heer van Poll in zijn proeve in die van den Rijks bestuurder, waardoor z.i. de positie der Regeering aanzienlijk kan wor den versterkt zonder de ministe- rieele verantwoordelijkheid af te schaffen. Deze Rijksbestuurder, door den Koning voor 6 jaar be noemd, zal voorzitter zijn van den Ministerraad, voorztter van den Rijksraad en van andere nieuwe lchamen alsmede leider van een de partement van volksvoorlichting en van wetgevende voorbereiding. Het Parlement kan hem niet incidenteel wegstemmen, zooals wel met het Kabinet kan geschieden. Hij wordt dus het constante element in de wisselvalligheden der parlementair- democratische politiek. De nieuwe sociaal-economische ordening een onderwerp, dat Van Poli's belangstelling altijd bi zonder genoten heeft wordt in deze proeve van Grondwet vastge legd door het scheppen van een landbouwschap, een nijverheidschap, jeen handelschap, een verkeerschap, en vrije-beroepschap, deze alle met nderafdeelir.gen. Ze krijgen ver- rdenende bevoegdheid met 'n eigen echtspraak. Boven het geheel komt en Centraal Orgaan, een arbeids- n bedrijfsparlement. Dit alles beredeneert Van Poll zeer uitvoerig en ook schetst hij, welke wetten uit verschillende nieu we gror.wetsbepalingen moeten voortvloeien. IVeze zeer globale schets van het- geen den heer Van Poll voor oogen staat kan reeds een indruk geven van het radicale karakter, dat hij aan deze wijziging van ons- staatsbestel wil geven. We hebben bij menig punt bedenkingen in ons voelen opkomen. Het opnemen in het Parlement van leden, die door de Regeering rechtstreeks wor den benoemd, de buitengewone practisch onaantastbare positie van den Rijksbestuurder zijn bijvoor beeld punten, welke ons als een al te drastische correctie op de fouten van het huidige stelsel voorkomen. Zoo is er meer, dat men flink zou willen bijslijpen. Doch de grondtoon van het geheel: het vestigen van de democratie op vaste normen, het scheppen van waarborgen tegen de valsche vrijheidsopvattingen en de raar den anderen kant doorslaan de reacties daarop, de noodzaak van een radicale opruiming van het individualistisch kapitalisme, de de centralisatie van bestuur en wet geving, dit alles maakt deze proe ve tot een uiterst belangwekkend werk en een waardevolle bijdrage voor het groote werk. dat de Regee ring zich voorstelt te ondernemen Een nieuwe Grondwet. Ontwerp eener Grondwetsherziening met toelichting en korte samenvatting van de daar n aangekondigde organieke wetten door (5' Max van Poll Uitgave N.v. N. I kanunnik W. J. Pompe een plech- samson, Alphen aan den Rijn. tige Requiemmis opgedragen voor ■naken en gaat hij ee" I voor hen aanrichten" melj ;ra attractie. Heden zon onder 20.40 u., maan onder 19.32 u., Zaterdag zon op 4 52 u., maan op 3.04 u. Weersverwachting: In den vroegen ochtend kans op plaat selijke mistbanken Overdag ve.e*. zonneschijn met sterke I staging van temperatuur en la- I ter op den dag weer kans op onweer. De wind zal tüdeiyk naar het Oosten omgaan. "Tve Groote Advies Commissie der Illegaliteit is dood, leve het Parlement! De G.A.c. is ten grave gedaald met een plechtig heid, waarbij Prins Bernhard, Pre mier Beel en oud-premier Scher- merhorn aanwezig waren. Het was geen dood in vrede en berusting. De voorzitter Dr. Brutel de la Rivière sprak tamelijk bittere woorden over de zuivering, de be rechting, en het rechtsherstel, welke zoo geheel anders verloopen waren dan men zich voorgesteld had. Maar is het heele leven niet zoo? En is er in het verzet ook niet een tikje te veel getheoreti seerd over de schoone dagen, die moesten komen? Laten we toch ook zien wat er bereikt is en tot de erkenning geraken, dat thans weer andere factoren aan bod moeten komen dan in de dagen, toen we met verbetenheid den be zetter hadden te bestrijden. Te recht is er intusschen door ver schillende sprekers op gewezen, dat de ontbinding der G.A.C. op clit moment getuigt van een wijs inzicht in de beperktheid van haar taak. Thans heeft zich het normale democratisch constitu tioneel leven hersteld. Dat is een gelukwensch waard. TN den staat Nieuw Zuid Wales heeft de bestuursraad van de vakbonden tegen sterke oppositie der communisten in besloten de reeds 10 maan den lang bestaande boycot van Nederlandsche schepen in de wateren van Nieuw Zuid Wales op te heffen. T"\e conferentie van Malino is niet besloten zor.der dat telegram men werden verzonden door den minister van Overzeesche gebieds deelen en de afgevaardigden. Eerstgenoemde seinde zijn geluk- wenschen met opzet en werkzaam heden der conferentie en beloofde de resultaten met belangstelling te zullen bestudeeren in de hoop dat deze zullen bijdragen tot de ver vulling langs loyalen en vreedza- men weg van de nationale verlan gens en den opbouw van het Ko ninkrijk van eigen staatsverband van de Indonesische volken. De afgevaardigden seinden aan de Koningin en spraken hun vertrou wen uit, dat een tijdperk van duur zame en vruchtbare samenwerking met Nederland wordt ingeluid. Is te Den Haag luistertijk gevierd TTE landelijke St. Vincentiusver. heeft Woensdag en Donder dag in Den Haag haar eeuwfeest gevierd. oensdagochtend werd in de de- kenale kerk van St. Jacobus door den deken van Den Haag, T7ES uur, nadat de vijfde atoom bom onder water tot ontploffing was gebracht, heeft admiraal Blandy die belast is met de leiding van de proeven, twee sleepbooten naar het radio-actieve gebied gestuurd om te trachten het 27.000 ton metende Amerikaansche vliegtuigmoeder schip Saratoga, dat zich in zinkenden toestand bevond, aan land te sleepen. Het mocht niet baten. 5 schepen blijken intusschen ge zonken te zijn. Verschillende schepen werden beschadigd. „Bh- is geen reden om aan 't effect van de bom te twijfelen", merkte vice-admiraal Blandy op. Hij deel de verder mede, dat op de kust van een eiland nabij Bikini een vloed golf van twee a drie meter hoog was waargenomen, niet op Bikiai zelf. Volgene radio New York zal bij een volgende proefneming in het komende jaar een atoombom op groote diepte in den oceaan tot ont. ploffing worden gebracht. SPAAK klopt bij C.V.C. aan QPAAK, die aanvankelijk tracht- te een linksch kabinet te vor men, is thans bereid ook katholie ken in het te vor men kabinet op te nemen. Daartoe heeft hij alle lei ders van de CVP tegen heden in vergadering bij eengeroepen. In die bijeenkomst wil Spaak uit eenzetten hoe hij over de situatie denkt en vragen onder welke voor waarden de ka tholieken tot het kabinet willen toe treden. Toen de Poolsche soldaten van het 2e corps dat tot nu toe in Italië v gelegerd, in South ampton aankwa men, bleken ei met de boot ook verschillende kin deren mee te zijn gekomen. Zoo o.a. het hier afgebeelde peu ter-paartje, Het meisje van Z'h jaar is in Pales tina geboren en "t jongetje van 6 jaar in Rusland. De kleine cavalier voelt sich gewel dig ln zijn echt soldatenpakje. de overleden leden en begunstigers dezer charitatieve vereer,iging, ge volgd door een gezamenlijk ontbijt in den Dierentuin. In den namiddag spraken op een studievergadering dr. A. A. Olie rook en mr. F. Meylink over: Doel en werkwijze der vereeniging. Des avonds werd in de zalen van den Dierentuin voor de leden uit het geheele land een begroetingsavond gehouden. Het hoogtepunt van het feest culmineerde zich in de door Kar- diaal de Jong opgedragen pontifi cale H. Mis op Donderdagochtend in de Jesuietcnkerk aan de Eland straat. In de kerk bemerkten wij o.a. den minister-president dr. L. Beel. voorts waren aanwezig de president van de Tweede Kamer, mr. R. van Schaik, de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. L. N. Kesper, staatsraad mr. P. Aalberse, de Fransche ambassadeur Hubert Guerin, de waarnemend burgemees. ter ir. L. Feber, mr. A. Teilegen en vele anderen. Onder de geestelijke hoogwaardigheidsbekleders be merkten wij Z.H.E. mgr. W. Mut- saerts. Bisschop van Den Bosch, mgr. J. Huibers, Bisschop van Haarlem, mgr. Jan Olav Smit, oud apostolisch vicaris van Noorwe gen, de Pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe, en mgr. dr. Th. Verhoeven. Z.H.E mgr. Huibers hield een toe sprak, naar aanleiding van Joh. XV: 12 „Dit is mijn gebod, dat gij elkander liefhebt", waarin hij het zegenrijke werk van de St. Vincen- tiusvereeniging in ons lar.d her dacht. Donderdagmiddag werd in het Kurhaus te Scheveningen een groo te vergadering gehouden waar tal van geestelijke en wereldlijke hoog- waardigheidsbekleeders aanwezig waren. Mgr. dr. Feron, vicaris-gene. raai van het bisdom Roermond, sprak er de herdenkingsrede uit. Minister Beel pprak als oud Vin- centiaan en mede namens de re geering een dankwoord tot hen. die in de St. Vincentiusvereeniging de christelijke charitas dienen. Als bewijs van bijzondere waar deering bleek Z.H. de Paus aan mr. H. Morshuis, den voorzitter van den hoofdraad het commandeurskruis in de orde van den H. Gregorius den Groote te hebben verleend en aan de heeren Tellegen en Kuttschru- ter het ridderkruis in die orde. Een tdjftal leden verkreeg het eerekruis Pro ecclesia et pontifice. /VNZE delegatie ter vredesconfe rentie te Parijs is als volgt sa mengesteld; Baron van Boetzelaer van Oos terhout, hoofd; jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, gedele geerde en plv. hoofd: mr. L. G Kortenhorst. E. Kupers, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, gedelegeer den; mr E. Star Busmann; mr. A. van Troostenburg de Bruyn, mr. C. Schaepman, kolonel A. van der Kroon; C. van Stolk; dr. J. Iden- burg; mr. E. Koning; overste T. Mathon; mr. E Lieftinck; mr. M. Voorbeytel, leden der delegatie; mr. R. Baron van Lynden, secretaris. Dr. van Mook heeft tenslotte aan gekondigd dat de tweede conferen tie te Dennasar op Bali zal wor den gehouden. /~kp de Doerei-eilanden zijn in den nacht van 19 op 20 Juli 100 ter roristen onder leiding van twee Ja- panr.eezen geland. Zij waren ge wapend met 30 geweren en een mi trailleur. Zes terroristen werden ge dood en drie gewond; een werd ge vangen genomen en een Ned. sol daat werd gewond. De zuiverings actie duurt voort. Op Noord-Sumatra zijn de olie velden van Pangkalanbrandan, Soesoeh en Telok Taboehar.' door de republikeinsche ..regeering" van de Jappen overgenomen. Uit Southampton zijn 400 Ned. soldaten naar Indië vertrokken. De Indonesische republikeinen hebben elke evacuatie uit het binnenland „tot nadere aankondi ging" gestaakt. Er worden geen redenen opge geven. Het Britsche hoofdkwartier heeft een onmiddellijk onderzoek gelast. Vorscherpto bewaking van ARNOLD MEIJER? QINS eenige dagen- worden 't Pa- leis van Justitie en het Huis van Bewaring te Den Bosch streng bewaakt. Bij de hoofd, en achter ingang van het Paleis van Justitie staan politie-agenten op post. die iederen bezoeker nauwkeurig gade slaan en hem soms verzoeken zijn papieren te toonen. In het Huis van Bewaring zijn ook bijzondere maat regelen getroffen meldde „Oost- Brabant". Men zou vreezen dat er een de zer dagen pogingen gedaan zouden worden om Arnold Meijer, die on langs door het Bijzondere Ge rechtshof tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, en in het Huis van Bewaring te Den Bosch is on dergebracht, te bevrijden. TN Brazilië zouden volgens het hoofd van de politie van het federale district van Brazilië te Rio de Janeiro, hooggeplaatste per sonen zijn geland met diplomatieke functie, schijnbaar zeelieden, maar ln werkelijkheid met de bedoeling, politieke opdrachten van een bui tenlandsche macht ten uitvoer te brengen. De autoriteiten hebben hiervan de bewijzen in harden, ver. telde het politiehoofd. Het avond blad van Rio de Janeiro drukt de verklaring af met de volgende kop pen: „Sovjet revolutie in Brazilië", Braziliaansche communisten onder buitenlandschen invloed" „Roode vijfde colonr.e in Brazilië en „Di recte orders van Moskou". TN de Britsch Indische wetgeven- de vergadering zijn 207 var. de 389 zetels toegevallen aan de con grespartij, 73 aan de Mohamme- dasnsche liga, 9 aan de onafhan- kelijken en de overige zetels in petto gehouden voor de Britsch Indische staten. rFAMILIECABAREl TTE kinderen van Mussolini Romano en Anna Maria hebben, zooals eerigen tijd gele den is gemeld, een cabaret ge opend aan de kust van het eiland Ischia in de golf van Na pels. Romano blijkt er als accordeonist op te treden en Anna Maria als serveuse. Als dat niet trekt, trekt niemandal. Thans hebben zich ook de be genadigde Vito Mussolini en z'n echtgenoote, Vito is de 30-jarige neef van den ex-Duce, naar Ischia begeven om zich bij he,t eerdergenoemde tweetal te voegen. Het gaat nu een heel familiecabaret worden.

de Stem | 1946 | | pagina 1