Troonrede rijk aan plannen Glas, dat geen scherven geeft op de Zeeuwsche eilanden Amsterdamsoh Tramkoor cp tournee „Zeeland in bewogen dagen" k O o gstvoor uitzichten f (Vervolg van pag. 5). Hel bouwen van nieuwe woningen zal. zoodra de aanvoer van mate rialen dit mogelijk maakt, ten Sterkste worden bevorderd. Enkele wijzigingen in de Woningwet zijn in verband hiermede voorbereid. Een finaneieele regeling voor den bouw' van woningen door particulieren is vrijwel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaar- gehavende autopark zullen worden voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de bevordering van de veiligheid van het verkeer wordt bijzondere aan dacht besteed. Een regeling van het goederen vervoer langs den weg wordt voor bereid. Alle krachten worden er op ge richt, opdat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en praestatiemogelijkheden toekomt, binnen zoo kort mogelijken tijd weer wordt ingenomen. De reeds getroffen maatregelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voort gezet. Een wettelijke regeling voor de pensioneering van zeelieden is in voorbereiding. Bedrijfsorganisatie en Socialisatie. Vooveel doenlijk zal mede ter versterking van de sasunhoo- jigheidsgedachte en het verant woordelijkheidsgevoel der oedrijfs- genooten worden gestreefd naar een verschuiving der Overheidsbe moeiing naar publiekrechtelijke be «.rijfsorganen. De Regeering zal met spoed de voorbereiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, waar by aan gerechtvaardigde er langen* van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden geschonken. Als top-orgaan van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal de instelling van een sociaal-eco. nomischen Raad worden voorbe reid. Regelingen zullen moeten worden getroffen, opdat alle be- brijfsgenooten èn in de bedrijfs takken via de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, èn in de af zonderlijke ondernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraag stukken worden betrokken. Voor zoover echter de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal-economische ver houdingen in eenig bedrijf of voor een juiste behartiging van het con somen let) belang, aal socialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeensehapsbezit zijnde open bare nutsbedrijven, alsmede van die bedrijven, van monopolistisch ka rakter, waarvan na onderzoek so- siaUsatie om redenen van algemeen belang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijnwe zen zal worden bevorderd, zoodaa een op korten termijn in te stellen commissie van onderzoek nteft bevestigd, dat het algemeen oeiang zoodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden Voorbereid voor een bijzonder toe zicht op het kartel- en concern- wezen. Plannen op sociaal gebied. Qroote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdee ling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere re'hoo ging der productie zooveel mogelijk ten goede komt aan een -ermin- dering der nog steeds estaande spanning tusschen loonen en prij zen. Ter verlichting van dc moeilijk heden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voor gesteld. Een verplichte wachtgeldregeling en werkloosheidsverzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortgewerkt wordt pan een algemeene herziening der so ciale verzekering als >nderdeei van het streven naar grooter be staanszekerheid, zal spoedig een voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden in gediend tot herziening van de be palingen rakende de beëindiging van arbeidsovereenkomsten, zulks met de bedoeling personen, die reeds geruimen tijd by denzelfden werkgever in loondienst zijn, meer cere bestaanszekerheid te verschaf fen. Op korten termijn zal een commissoriaal onderzoek worden ngesteld naar de mogelijkheid om 'ie Armenwet in dien zin te "erruimen, dat zjj een breedere bus's biedt voor de maatschaippeli'Ve voorziening en hulpverleening De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samenwerking met de des kundigen en de organisaties .p dat gebied werkzaam, wordt een op wettelijke basis steunende coör dinatie der gezondheidszorg voor bereid. Financiën en Fiscus. Qrooote zorg boezemt Mij de toe stand van 's lands - naneisn in. Bij voortduring staan nog onder den invloed van de oorloos- ramp en den nasleep van dien. De voorzieningen op burgelijk en mili tair gebied welke hierdoor noodza kelijk zijn geworden, leggen 'n schier ondraaglijken last op c.e volkshxrs- houdinggn der betrokken gebie.-'s- deelen. Zionder krachtige hu'.p van buiten is de taak, die het Rijk vervullen kan, aan zeer enge gr. n zen gebonden. Met dankbaarheid mag Ik gewagen van de finan eieele hulp die tot dusver door het buitenland wordt erleend. Mede in het belang van een voort zetting caarvan mag niets worrV-.n nagelaten, wat de van ouds be kende credietwaaa-digheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoe is een eendrachtige voortzetting van ce herstelpolitiek. Ook bü het betrachten der uiter ste soberheid zullen aan de ovr- heidsfiivancien zware eischcn blijven gesteld om chaotische *>e- standen te kunnen voorkomt n, in staat te zijn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cultureel geb'ed en verbetering te kunnen bren gen in het lot van die bevolkings groepen, welke in zorgelijke om standigheden verkeeren Handhaving van het monetaire evenwicht bü een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aan dacht vragen. Met inachtneming van den ei ach van rechtsherstel en onder waar borging van de belangen van jen fiscus zal het geld- en kapitaal verkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen. Het uitoefenen van toezicht op de investeeringen zal voorshands echter onvermijdelijk zijn m een zoo doeltreffend mogelijk gebruik van het kapitaal te verzekeren Hierbij zullen met name de Ne- derlandsche Bank waarvan re eigendom van particuliere in pu blieke handen dient over te gaan, en de Herstelbank een >elangri;ke rol hebben te vervullen. De vermindering van den «puk der binnenlandsche staatsschuld zal de bijzondere aandacht veV- elschen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelas- ting een heffing in eens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een conversie van de bin nenlandsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen .n materieele oorlogsschade en van de aanvullende credietfinwncier:ng bij de wet kan op korten termijn worcen tegemoet gezien. Grondwetsherziening, zuivering, salarieering. Df voorstellen tot wijziging v, n art. 192 en van hoofdstuk K1TI der Grondwet zullen u ter behan deling in tweede lezing bereiken. De instelling eener Staatscom missie tol herziening van de Grond wet kan spoedig worden tegemoet gezien. Het vraagstuk der administra tieve rechtspraak zal door een Sdaatscommisie opnieuw onder de oogen worden gezien. Met kracht zal worden gestreefd naar- inkrimping van het over heidsapparaat. In het bijzonder zal daarbij aandacht worden geschon ken aan de Rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zui len partieele verbeteringen in de gemeente-financiën worden voor gesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevor derd. Naar een oplossing van de ver schillende problemen, die samen hangen met de vervolging der po litieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheids personeel alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de uivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De Regeering zal een juistere regeling van de positie der ambte naren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezol digingsbesluit bevorderen. Een salarisverbetering voor de onderwijzers is in voorbereiding. Een reorganisatie van het Geor ganiseerd Overleg is voorgenomen. Tk ben My bewust dat de nauwge zette behandeling van al deze voorstellen overvloedig in aan tal, omdat 6s taak der overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van uw werkkracht en van uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God u hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar Ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Een product van Sas van Gent "MD sinds enkele dagen de fabri- catie van „Securit" weer ter hand is genomen in de Glasfabriek te Sas van Gent achten wij het wel interessant iets meer over dit pro duct met onbegrensde mogelijkhe den' te vertellen. Jaren geleden werd in de glasfa briek met het maken van dit pro duct ..Securit" begonnen toen met de loffelijke bedoeling daarmede n werkobject te vinden', waardoor ve len die door de stillegging van de giasfabricage buiten werk werden gesteld weer aan den slag zouden kunnen. Door gebrek aan grondstof moest echter ook deze fabricage worden stilgelegd en het is zeker toe te jui chen, dat thans weer de noodige voorraad aanwezig is om de pro ductie te herbeginnen. Uiterlijk verschilt dit Securit glas niets van het gewone spiegelglas, alleen aan het kleine ronde stem peltje, dat op iedere glasplaat na den aanmaak wordt aangebracht, is het door den leek te herkennen. In werkelijkheid is er echter een groot verschil tusschen deze beide glassoorten. Securit is ni. veel harder, sterker en ook buigzamer, bovendien heeft het 't voordeel dat. wanneer het breekt, geen scherven geeft en dus verwonding uitsluit, daar het dan geheel vergruist. Het is bovendien beter bestand tegen groote tempe ratuurswisseling. Hoe sterk het wel is hoorden we vertellen met het volgende voor beeld. Een stok gesecuriseerd glas van ongeveer 1 meter lengte werd met de twee uiteinden gelegd op 2 blokken. Hierop gingen in het mid den twee mannen staan (ongeveer 130 kg.) en wipten op en neer, de plaat boog wel door, maar brak niet. Hoe wordt nu dit glas gefabri ceerd? Heel eenvoudig. Gewoon spie gelglas wordt op een bepaalde wij ze verwarmd en daarna afgekoeld, en de Securit is gemaakt. Natuur lijk zit hier een geheim in op welke mar:aer! Men heeft nu bij de fabri cage een middel om te zien of het securiseeren op goede en gelijkma tige wijze is geschied. Door ze te controleeren met gepoliseerd licht kan men onderscheiden of de se- curisatie afdoende is geweest. By gewoon spiegelglas sorteert 't licht geenerlei effect, maar bij Se- curit-glas ziet me» een gelijkmatige kleurenschakeering. welke we als VTAN DE ZEEUWSCHE eilannen hebben alleen de Bevelanden slechts weinig van het zoute water geleden. Op Tholen, Schouwen en Walcheren was de inundatie vol komen en daar heeft zij op den bodem verwoestend gewerkt. Onder deze omstandigheden kan van een normale oogst in Zeeland boven de Westerschelde dan ook geen sprake zijn. Walcheren zal het slechtste fi guur slaan daar het het langst onder water heeft gestaan terwyi de 2.000 H.A. in een Zuid-Oosthoek niet eens ingezaaid konden worden Bovendien wordt dit geslagen eiland momenteel geteisterd door een rupsen plaag. Dit ongedierte, dat rich door het ontbreken van vogels zoo snel heeft kunnen voort planten, vreet de klavervelden en de bleten-akkers totaal leeg. Gelukkig kan het geen schade toebrengen aan de granen, waar door de zomergerst op Walcheren althans gespaard blijft. Op de hoogere gronden staat de gerst vry goed, maar er zijn ook heel slechte perceelen. Op Schouwen zal wel niet meer dan c.e helft van normale jaren worden binnengehaald. Voor Tholen zyn de verwachtingen iets gunstiger. Gehoopt wordt dat men evenals vorig jaar tot de zestig procent zal komen. Voor Noord- en Zuid Beveland is alles veel beter. Alle graangewassen staan er uitstekend bij, de bieten zijn over het algemeen goed en ce aard appelen die van de vochtigheid hebben geleden wat minder. Met een uitzondering voor de stamboonen welke geen vochtig heid kunnen verdragen leveren de peulvruchten geen ongunstig beeld op al zijn er hier en daar perceelen die met de z.g. voetziekte te kam pen hebben. Het vlas heeft veel v«m 6e kwade strips (kwade koppen) te lijden gehad, waardoor de groei matig is geweest.. Veel beter verging het de klaver velden, vooral de lucerne. Zeer ten voordeele van het gras land heeft de natte Juni-maand gewerkt; na het slechte begin in Mei is er goede verbetering inge treden. Al met al en de omstandigheden in aanmerking genomen zijn de oogstverwachtingen op de Zeeuw sche eilanden lang niet slecht en op de Bevelanden zelfs goed. Koolzaad is slechts weinig ver bouwd en gezien de guvaren voor insecten welke dit gewas mee brengt, zullen de landbouwconsu- lenten den boeren dringend aanra den het volgend jaar totaal guen koolzaad te verbouw rn. Cxerwogen wordt zelfs den verbouw te ver bieden. gekleurde wolkjes kunnen betitelen Is eenmaal het glas gesecuriseerd dan kan het niet meer worden ge sneden, geslepen of verder bewerkt, dus moet het, eerst op maat gesne- de» en geslepen worden voor het fabricage proces aanvangt. Dit. fabrieage-proces kan door een of twee geschoolde arbeiders ge- makkeiyk worden verricht, Aan de voorbereidende werkzaamheden ech ter, zooals slypen, snijden enz. vin den vele handen werk. We vernemen verder ook nog dat. men in genoemd bedrijf ook weer begonnen is met. het maken van spiegels, dat wil zeggen met het herverzilveren van oude spiegels of met het, maken van nieuwe spie gels als men zelf het glas bijlevert. Per trein uit Middelburg »rn- veerde het Amsterdamsche Tram koor „Kunst en Broederschap te Goes. De eerste gang w®6 naar ,.St. Joanna waar- om kwart over vier de Moeder -overste de bijna hon derd Amsterdammers verwelkomde. Weldra stelde de dirigent Karei Böhne, zijn mannen op en schalde sonoor en harmonieus het vers van Jan Prins „de Bruid" op muziek gezet door een Her'og, door 6e prachtig reeonneerende hal. Er bleek goed sbemmenmate- riaal in het koor te steken en de dirigent die de partijen uitstekend beheerschte, wist dit in vele scha- fceeringen goed te laten uitkomen. Geestig en vol leven verklank (en de zangers nog twee luchtiger lie deren. Moeder Overste dankte na mens patiënten en Zusters het Tramkoor welke speech werd be antwoord ooor den heer A. Korvet, die ook een inleidend woordje had gesproken Den zangers werd het „laatste woord'' gegeven. Ter eere eer j>»tiënten, die aüies goed konden volgen, omdat de deuren dei- ziekenzalen wijd open stonden, het „Hoera-liec" dave rend en toch goed gedisciplineerd Ook in t Gasthuis werd gezongen. Het uitstapje naar Ovezande moest wegens gebrek aan vervoer middel worden afgelast.. De schutter stoning met zijn gilde was nu geïnviteerd om naar het concert te komen dat des avonds in de Groote Kerk werd gegeven. Zy waren allen gekomen, werden toegesproken door den heer (ie Jager van ..Zeelandia" te Am sterdam en Ko de Baar kreeg een fraaie ets en bovendien een oor konde. De eere voorzitter van Willem Teil burgemeester van Eikhuizen, becankte voor 6e hulde zijn man nen gebracht. De zangers hadden een aandach tig gehoor. Vooral het eerste deel van hun programma, dat zy open den met een magistrale vertolking van Handels ,,Ecce quomodo moritur" zongen zij schitterend In het tweede deel wreekte het zich, dat de Amsterdammers ce laatste dagen teveel van hun keel hadden geëlscht terwijl ook de composities van een klasse lager waren. a Zoowel burgemeester ten Kate als ds. Odi hebben zangers en dirigent voor hun hoogstaande prestaties bedankt. Tot slot zongen de vele aanwe zigen het Volkslied. Zaterdag zong het Tramkoor weer in Oostburg. De droogmaking van Walcheren TN bovengenoemde bij de N. V. Altorffer te Middelburg uitge geven serie-uitgave, verscheen als 4e deel de geïllustreerde beschrij ving van Walcherens droogmaking. Het is geschreven door den heer W. Metselaar, opzichter bij Rijkswater staat en gedurende de diehtings- werkzaamhede» o.m. belast met de voorlichting. Het is een lust om dezen ingewij de over het gigantische werk bezig te hooien. Zijn stijl is soms wat zakelijk, doch nooit droog en on willekeurig leest men het boekje, eenmaal begonnen, van begin tot einde toe door. Als een bonte film trekken de ge beurtenissen gedurende dat bewo gen jaar van strijd met wind en wa ter weer voor het oog voorbij; 'al van. nog onbekende bijzonderheden geven nieuwe kleur aan het èpos, dat vooral de Zeeuwen zoo Intens beleefden. Dicht brengt de schrijver zijn le zers bij dat geheel aparte wereldje van .slikbroeken", stort- en spuit- bazen, wiepen-spinners, steenzetters nat- en droog personeel; hij kent hun vak. en spreektaal, weet vam hun moeilijkheden en draagt die stoere kerels een warm hart toe. Zoo bevat dit boekdeeltje niet al leen een deskundig en spannend ge schreven verhaal van de dichtingen zelf, maar het gunt ons ook inter essante kijkjes achter de schermen van de droogmakerij. Het doet de bewonderin toene men voor de leiders en hun man nen die met aanwending van de nieuwste technische middelen en met inzet van al hun eigen vermo gens en krachten Walcheren weer aan de zee hebben ontrukt. Documentaire foto's verluchten 1 werkje, evenals zes reproducties in kleuren naar aquarellen van mevr. Bakker-v. Verre.

de Stem | 1946 | | pagina 6