[issie ling EEN TROONREDE RIJK AAN PLANNEN ;se is 1946 li het HOF Iheetuin ■essen -VERBETERING VAN DE ONTWIKKELING IN OOST IN DIE GECONSTATEERD - NEDERLAND MAAKT AAN SPRAAK OP BEPERKTE GRENSVER- BETERING Belangrijke voornemens op economisch en sociaal gebied - Subsidieering Bizonder Hooger Onderwijs Augustus gesloten. 5EN. iewerken ebedrijf ER Hulst XXXXXKl No. 523 TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 JULI 1940 (el alle looster- fSDAG 30 DAGEN sted bel, 703—o g^at sbeni- 605o j-jET VERTROUWEN van Mijn volk heeft u geroepen, om in de komende vier jaren mede te beslissen over het wel en wee van ons vaderland. Dit stemt mij tot voldoening. Uw verkiezing toch strekt mij ten teeken van een terugkeer tot normale grondwettelijke vormen en stabiele staatkundige verhoudingen. Te meer verheug Ik Mij hierover, omdat thans eerst recht alle krachten gericht kunnen worden op het e e n e doel: het leggen van een deugdelijken grondslag voor den wederopbouw van onze geestelijke en stoffelijke volks welvaart. Zoo begon de Koningin Dinsdag Haar Troonrede voor de vereenigde Kamers der Staten-Generaal en Zij vervolgde: pil van lijst 9 Jan gewoon^ Terneuzen :no genieten likbheid toains meester voor 592 o ■-VW.V andersteen Tot Mijn groote vreugde mocht IK mede uit eigen aanschouwing S vaststellen, dat wij in gestagen .1 tred reeds menige schrede op den weg naar dit groote doel hebben gezet en dat wij. wat de krachts- inspanning betreft om het te be- reiken geenszins de minsten zijn in den kring der door den oorlog ge- J troffen volkeren. Nochtans wachten ons nog vele en groote moeilijkheden, welke Ik M zoowel u als Mijn geheele volk in ernstige en. voortdurende overwe ging aanbeveel. Deze moeilijkhe den zullen slechts overwonnen kunnen worden, indien ieder on- zer zich met geestdrift wijdt aan 5 den gemeerschappelijken arbeid, i die uitsluitend in staat zal zijn voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart te banen. De verhouding tot de Oost en de West. Tn de ontwikkeling der gebeurte- nissen in Oost-Indië valt ver betering aan te wijzen. In belangrijke deelen der buiten gewesten is reeds in eersten aan- In Triest was liet den laatsten tijd nog al eens roerig, zoodat de bezettings troepen de handen vol hadden om moeilijkheden te voorkomen. Ook de dames werden daarbij niet ontzien, zooals bovenstaand plaatje aantoont. Zou de M. P. werkelijk toegeslagen hebben Het ziet er niet naar uit i ond, maar ja askop niet veel "-"WWW!- leg overgegaan tot de vestiging van een nieuwe rechtsorde, steu nend op de beginselen, die in Mijn rede van 7 December 1942 werden neergelegd. Met vertegenwoordi gers der bevolking uit die Buiten gewesten, waar het Geallieerd Op perbevel de verantwoordelijkheid voor de bestuursvoering heeft over gedragen, wordt thans beraadslaagd over de vervulling, langs loyalen en vreedzamen weg, van de nationale verlangens. Op Java en Sumatra echter ont breken nog voldoende voorwaarden voor zulk een overleg. Ik vertrouw dat deze voorwaarden mede dank zü verdere besprekingen spoedig aanwezig zullen zijn. Het Geallieerd Opperbevel in deze gebieden en in den Riouw-archipel, heeft zijn taak nog niet voltooid. Nog altijd lijden daar tot onze bezorgdheid velen uit alle be volkingsgroepen onder de gevolgen van den oorlog. Dp verdere liquidatie van de Ja- pansche Invasie en de terugkeer van orde en rust, met name op Java en Sumatra, zijn noodzakelijke voor waarden, wil Nederland zich ten volle kunnen wijden aan zijn roe ping, om te zamen met de Indone sische volken ook voor hen binnen het Koninkrijk een eigen staats verband op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waar van zij zich een eigen plaats in de rij der Vereenigde Volken zullen kunnen verwerven. In dit Indone sisch staatsverband zullen uiter aard de rechten en belangen van alle bevolkingsgroepen en van min derheden dienen te worden be schermd en behartigd. Ten einde voor den overgangs tijd in het bijzonder de uitqefening van de taak van het Opperbestuur ten aanzien van Oost-Indië beter tot haar recht te doen komen en ook daar de Rijksconferentie voor te bereiden, zal onverwijld een ont werp van wet tot instelling van een commissie-generaal aangepast aan de eischen van den huidigen tijd aan u worden voorgelegd. In afwachting van hst herstel van het economisch leven zullen de groote moeilijkheden, waarvoor Oost-Indië zich op het gebied van geld- en handelsverkeer gesteld ziet. slechts met steun van Neder land en door nauwe samenwerking van beide deelen van het Konink rijk, uiteraard op voet van gelijk heid, overwonnen kunnen worden. Diep getroffen ben Ik door de plichtsbetrachting en zelfbeheer- sching, waarmede intusschen zoo wel burgers als militairen ginds onder zoo moeilijke omstandigheden voortgaan, hun taak te vervullen. Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der staatsinstel lingen. Wat reeds zonder grondwetswij ziging ter bevrediging daarvan kan geschieden, zal ten spoedigste wor den bevorderd, opdat Suriname en de Ncderlandsche Antillen zul len kunnen beginnen met op nieu wen voet eigen leven, deelgenoot schap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te nemen. Het buitenlandsch beleid. In de organen van de Vereenigde Naties en met name in den Veilig heidsraad, zoomede in de commissie voor de beheersching der atoom energie, streeft de Regeering naar bevordering van goede internatio nale verhoudingen op den grond slag van het Handvest met 't doel den internationalen vrede en vei ligheid te bevestigen en de vrij making van het in het atoom slui merend geweld te doen strekken tot heil, in stede van tot ramp spoed der menschheid. Onzerzijds wordt een spoedige totstandkoming van definitieve vredesregelingen gewenscht, ten einde de wereld de gelegenheid *,e bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te geraken. Het besef, wederkeerig bestaande bij dc Nedcrlandsche zoowel als bij de Belgische regeering, dat ten aan zien van een aantal internationale vraagstukken haar respectievelijke belangen gestadig meer samenloo- pen, draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze Zuider buren te versterken. De ontwikkeling van onze be trekkingen met de mogendheden, waarmede de vriendschappelijke relaties niet zijn verbroken ge weest, blijft aanleiding geven tot voldoening. Nederland stelt zich voor aan spraken te doen gelden op grens- verbetering van beperkten om vang langs zijn Oostgrenzen. Leger en vloot- Onderwijs. men aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar 't weg nemen van belemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs In den weg staan en naar het aan vullen van de op dit gebied be staande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader, waarbinnen zich de ver nieuwing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in over weging worden genomen. Voorstel len tot verbetering van de finan- cieeie verhouding ten aanzien van het Bijzonder Hooger Onderwijs zullen u op korten termijn be reiken. De Regeering zal sterken steun verleer.en aan de jeugdbeweging, met inachtneming van zelfstandig heid der levensrichting en erken ning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van ae verwildering der jeugd. ter bevordering van de ontwikke ling van een gezond middenstands bedrijf voortgang te maken met de bestaande vormen van het verlee- nen van crediet, alsmede den mid denstand, waar noodig, tegen on redelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter bevordering van den dringend noodzakelijken export, zoowel van industrieele als van agrarische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mogend heden worden voortgezet en uitge breid. Een doeltreffende voorlich ting dienaangaande zal, zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfs leven, worden bevorderd. Bij de ten aanzien van den land bouw te nemen maatregelen zal cr naar worden gestreefd aan het eco nomisch verantwoorde kleine boe ren- en tuindcrsbedrijf een zooda nig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een rede lijke belooning voor diegenen, die TU'ederland, dat zich in het ver- leden voortdurend tot taak heeft gesteld in de internationale samenleving der volkeren bij te dragen tot den opbouw van een vreedzame internationale wereldor de, zal ook thans naar vermogen krachtig samenwerken met al die landen, die eveneens den wederop bouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grondslag van recht en rechtvaar digheid. TVTede als een bijdrage tot de ves- tiging van een sterke interna tionale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederopbouw zoowel van onze Marine als van onze Landmacht. In beide deelen onzer strijd macht zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzor ging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voorstellen tot wijziging van de Dienstplichtwet en van de bevorderingswetten voor het be roeps. en reservepcrsoneel onzer landmacht zullen u worden aan geboden. Zoowel aan onze Landmacht als aan onze Marine, in het bijzonder aan dat gedeelte, hetwelk tijdens den oorlog reeds jaren uit het va derland afwezig was, worden hoo- ge eischen gesteld. Met erkente lijkheid maak ik gewag van de groo te plichtsbetrachting en offervaar digheid dezer mannen. Justitie. Tn ernstig onderzoek zal worden genomen de yraag op welke wij ze ontduiking van het bepaalde in artikel 263 van het Burgerlijk Wet boek kan worden tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zul len worden voorbereid. Maatregelen zullen worden voor bereid ten behoeve van een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Bij gelegenheid van de studentenlustrumfeesten te Utrecht werden militaire demonstraties gehouden, die ons nieuwe leger in grooten stijl uitvoerden. Alle wapens waren vertegenwoordigd. Hierboven een pantser wagen in actie over een pas geslagen bruggehoofd. Het ligt in het voornemen, om, den Radioraad gehoord, een wette lijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiek rechtelijke leest, waarbij de ver schillende levensbeschouwingen, in organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zullen verkrijgen over zendtijd. Handel, Nijverheid en Landbouw. rpen aanzien van de stoffelijke wel vaart staat voorop het streven naar opvoering van de nationale productie. Het herstel en de uit bouw van den handel en de nijver heid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling, voor een adviseerend Planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industriee le ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijk heden, uit de wijzigingen in de economische wereldstructuur voort vloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der Regeering zijn ge vestigd. De Regeering is voornemens om Tc Zoute (B.) werden vorige week motorwed strijden gehouden waaraan ook Piet Konijnenburg, on ze Nederlandsche crack deelnam. HU eindigde slechts 30 secon den achter den winnaar, den En- gelschman Carcu en reed met een gemiddelde snel heid van bUna 90 km. Men ziet hem hier voor de start op zijn motor. in land- en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortdu ring gericht moeten blijven op ver laging van den kostprijs van onze land- en tuinbouwproducten. Daar naast Is bevordering van de kwa liteitsverbetering een eerste ver- eischte. Het land- en tuinbouwonderwijs zullen moeten worden uitgebreid, terwijl het landbouwkundig onder zoek zich tot nieuwe gebieden zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de oiileiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bijzonder het herstel van Walcheren regelende, bij de Staten Generaal worden ingediend. Ruilverkavelingen en herontgin ningen zullen een meer" rationeel grondgebruik mogelijk moeten ma ken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere land aanwinning en nieuwe inpolderin gen, Bij deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht worden ge schonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige verpachting van gronden zullen worden voor bereid. Op het gebied van de visscherij zal het inslaan, van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwijl aan het visscherijonderzoek bij zondere aandacht zal worden ge geven. Ten behoeve van de binnenvis- scherij wordt een wettelijke rege ling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrok kenen rekening zal worden ge houden. Met kracht zal ook de wederop bouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelijke en cultureele beteekenis, welker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfs gebouwen. (Vervolg op pag. 6),

de Stem | 1946 | | pagina 5