Moeder van het herstel JT. BEI Kun West-Zeeuwsch-Vlaanderen Spion kwam aan zijn einde s u c. v. Goudkustnegers te Rotterdam De aaoslag ie Jerusalem t IIS/ T KORT TARWEOOGST VOOR DEN MENSCH Midden Kiezer Kiezer ADMU TH C H Ter voorbereiding van het Feest van het Onbevlekte Hart van Maria TYE WERELD is stoffelijk, maai meer nog geestelijk, ontredderd en verwoest. Herstel en wederopbouw en ver nieuwing moet er komen. Staatslieden hebben het in hun program staan en wijden er naast schoone woorden ook ingespannen arbeid aan; maatschappelijke lei. ders en- opvoeders geven hun ge dachten en aansporingen aller meest over dit onderwerp op ver gadering. door pers en radio aan hun volgelingen door; en ook in de zorg en het streven van de geeste lijke Herders is dit punt nummer één. Onze nieuwe Minister-Presi dent heeft onomwonden en met nadruk de zedelijke beginselen van het Christendom, waarop onze be schaving steunt, van- fundamentele waarde verklaard in zijn eerste op treden voor de Tweede Kamer met zijn nieuwe Kabinet. Doch we mogen herstel en ver nieuwing niet aan de. Overheid al leen overlaten. Wat kan een Over heid, al inaakt ze nog zulke goede wetten en verordeningen, wanneer deze niet worden nageleefd of slechts schoorvoetend er. met meer ijver om ze te ontduiken dan om zc te onderhouden Met Tertulliaan voor de eerste tijden van het Christendom en St. Augustinus in -eijn- tijd moeten we ook nu nog de tegenstanders van het Christendom kunnen uitdagen: „Dat zij die beweren, dat de leer van Christus den Staat vijandig is, ons een leger geven van zulke sol daten als ze voigens de leer van Chr-stus moeten zijn. Dat zij ons zulke onderdanen, zulke echtgenooten, zulke kinderen, zulke meesters, zulke die naren, zulke koningen, zulke rech ters, eindelijk zulke belastingbetalers en belastingambtenaren geven, zooals ze volgens het voorschrift van de Christelijke leer moeten zijn. en dat ze dan nog eens die leer schadelijk voor den staat durven noemen; Of liever, laten zij geen oogenblik aar zelen deze leer indien ze wordt on derhouden. luide te verkondigen als het groote heil van den Staat". yoo moest het zijn. Maar bij velen is het helaas niet zoo. We mo gen- dat niet verdoezelen. Aan de klacht van onzen Ministerpresident over de diep geschokte publieke moraliteit hebben ook wij schuld. En sprak onze bisschop niet in zijn eersten brief over de verwoeste kerken en over de rog veel erger verwoesting van onze gezinnen? Kajotters hebben onalngs in Z. Limburg aan de Kerkelijke Over heid beloofd, dat ze weer wilden Zij dachten er werk te vinden TN Rotterdam is een aantal ne- gers van de Goudkust ais ver stekeling aap boord van schepen ontdekt. By hun verhoor vertelden zij thuis in de kranten een verhaal gelezen te hebben, dat er in Neder land een tekort aan arbeidskrach ten zou bestaan en dat flinke ke reis gaarne tegen hooge loonen wer. den aargenomen. Aan de Goudkust is het dus niet alles goud wat er blinkt. Hoe hen echter aan het verstand gebracht dat ook voor ons geen gulden tijd bestaat. Hoe het zij, als het den heeren duidelijk is gemaakt, zullen zü het anker opnieuw moeten lich ten. A TTLEE verklaarde in het Lager - huis, dat 93 personen het slacht offer geworden zijn van den aan slag op hotel Koning David te Je- rusalem. 41 menschen werden ge dood en 52 worden er nog vermist. Voorts waren er 53 gewonden. 25 personen zijn thans gearresteerd als verdacht betrokken te zijn bij den aanslag. De Joodsche onder- grondsche organisatie zou hebben bekend de verantwoordelijkheid voor het gebeurde te dragen, maar in 'n „communiqué" vertelde ze, dat de Britten zelf de schuld zijn van het L tragische voorval. Zij sloegen de te- lefonische waarschuwing, die 27 minuten te voren werd gegeven, in 5 den wind, zoo schreven de heeren. Heden zon onder 20.43 u., maan onder 16.58 u. Donderdag zon op 4.50 u., maan op 1.20 u. Weersverwachting: Plaatselijk ochtendmist of nevel, overdag in het algemeen zonnig, warm weer met tegen den avond on weerskansen Wind tijdelijk zwak en veranderlijk, later meest nit Z.O. riehting. worden een geslacht van Kathedra len-bouwers; maar dan niet als in de Middeleeuwen van steenen, die thans nog spreken in hun schoon heid over de vroomheid en de kun de van- het toen levende geslacht, maar van zielen van menschen, die samen streven naar omhoog en de Maatschappij van tegenwoordig, die den weg naar den hemel ver leerd schijnt, weer door hun eigen naai- den hemel strever.de levens wijze dgn weg naar omhoog op te voeren. Voorwaar geen kleine belofte. Tkeze wederopbouw in Christus vergt van ieder van ons inspan ning en dagelijks terugkeerende be zinning op ons Christelijk ideaal. Met de genade van God moeten we werken aan de voortdurende vernieuwing van onszelf. „Den nieuwen mensch moeten we aan doen". De mensch van de Doop genade moet in ons groeien iederen dag. Dit is werk van stoere, vol hardende wilsoefening. Mannen werk en „Sterke-Vrouwen"-bezorgd heid. Dit Herstel, dat begint in ons eigen binnenste en van daaruit naar buiten dringt, begint bij het Offer van de H. Mis in den morgen en staat onder den zonnegloed van de H. Eucharistie en de Moeder der Goddelijke genade, de Allerheilig ste Maagd, die ons Jezus geschon ken heeft, door Wien de wereld werd hersteld van haar val in de zonde. Omdat Maria ons den Verlosser en Hersteller heeft geschonken, daarom heet zij met recht Moeder van het Herstel en stellen we te recht met de K.A. or.zen herstel- arbeid onder Haar bescherming en invloed. Haar onbevlekt Hart zij ons ideaal. A. P. H„ pr. TN de staatscourant is opgenomen een K.B.. waarbij wordt bepaald van 1 Juli 1946 af wordt aan den onderwijzer, die in het tijdvak van 1 Jan. 1932 tot en met 31 Dec. 1947 voor het eerst voor vast is of wordt aangesteld, drie-vierde gedeelte van- den tijd, welke is verstreken se dert het bereiken van den 21-jari- gen leeftijd, voor periodieke sala- risverhooging toegekend, voorzoover die tijd niet reeds uit anderen hoofde voor de verhooging geldig is. TVE Tweede Kamer maakte Dins dagmiddag de voordracht op voor het voorzitterschap dier Ka mer. Zij plaatste mr. J. R. H. van Schaick (KVP) als nummer een en mr. A. M. Joekes als nummer twee. De heer Smeenk kwam op de 3e plaats. JLTARY NOPPEN teekende vier tal geestige, kleurige prent briefkaarten, welke verkocht wor den ten bate van het Kindertehuis „De drie Prinsesjes" te Amsterdam, waarin oorlogspleegkinderen zijn ondergebracht. Nederlandsch protest NEDERLAND en België hebben' te Washington geprotesteerd tegen- de begunstiging der Duitsche havens bij de verscheping van le veringen voor de Amerikaansche bezettingstroepen in Duitschland. In de nota wordt aan de bezetten de mogendheden verzocht te inter- venieeren. Het protest wordt door Frankrijk krachtig gesteund. rpOT September zal Nederand on- geveer 35.000 ton groenten leve ren aan de door de Britten bezette Duitsche zone. De leveringen aan Tsjecho-Slowakije en België zijn niet onbevredigend. Aan het Ameri kaansche leger in Duitschland wordt eveneens groente geleverd. TN de Tweede Kamer is 'n wets- ontwerp Ingediend den- ouden zomertijd niet te doen terugkeeren, zoodat 's winters en 's zomers den- zefden tijd zal gelden. In afdeelin- gen heerschte vrij algemeen vol doening over dit voorstel. TN de staatscourant is opgenomen een beschikking waarin ter vie ring van Maria Hemelvaart op Donderdag 15 Aug. geen brood- bakkersarbeid wordt verricht. TTE Nederlandsahe kousen- industrie kan op haar hui dige capaciteit nauwelijks voor elke vrouw enkele paren kou per jaar maken, gesteld dat het aantal gegadigden 3 millioen bedraagt. Zoolang er geen Im port bij komt en de grond- stoffenvoorziening niet ruimer wordt, voelt men er in vakkrin gen dan ook het meest voor een regeling als voor schoenen ont worpen te zien. WIEL RUNNEN Tour de France begonnen Janssen® zestiende. Dinsdagmorgen is de Tour de France welke dit jaar op bescheidener schaal is opgezet dan voor den oor log het geval was, aangevangen met de eerste étappe van Monaco naar Digne, een traject van ongeveer 385 km door de bergen. 75 renners ver schenen aan den start. De Italiaan Baito won deze eerste étappe in den tijd van 6 uur l min. 4 s., terwijl de Franschman Vietto 2e werd in den tijd van 6 uur 2 min. 32 s. Voor het win nen van den eindsprint werd Baito een vooi'deel van 1 min. toegekend, zoodat hij thans met 6 uur en 4 m. als le in het algemeen klassement is gerangschikt. De 2e plaats in het al gemeen klassement is voor zijn land genoot, die 4e werd in het étappe klassement, doch een voordeel van 15 sec. kreeg voor zijn 2e plaats in den sprint, naar Turbie, een dorp, dat op den top van de helling is gelegen, waarmee dit eerste traject aanvangt. Fricker won dézen sprint en verkreeg hiermee in het algemeen klassement een voordeel van 30 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Baito It. 6 uur 4 sec., 2 Camellini It. 6 uur 2 m. 17 s., 3 Vietto Fr. 6 uur 2 m. 32 s., 4 Molineris Fr. id., 5 Brambilla It. id.. 6 Lazarides Fr. id., 7 Desmedt B. 6 uur 3 m. 19 s., 8 Ockers B. 6 uur 4 m. 10 s., 9 Thuyare Fr. id., 10 Tacca Fr. 6 uur 5 m. 12 s., 11 Robic Fr. 6 uur 11 m. 31 s., 12 Teisseire Fr. id.. 13 Weilen- man Zw. id., 14 Dachleitener Fr. id., 15 Cogan Fr. id., 16 Janssens N. id., 17 Goasmat Fr. id., 18 Gauthier Fr. 6 uur 14 m. 29 s., 19 Marabelli It. id., 20 Massal It. id. Rogge, haver, gerat en peulvruchten ten deele voor het vee QM de huidige rantsoeneering voor mensch en dier te kunnen hand haven, zal naast de binnenlandsche productie nog 60 o 70 pet. van onze totale behoefte aan broodgranen en nog 500 tot 600.000 ton voedergraan moeten worden geïmporteerd, deel de het miinsterie van Landbouw mede. Vandaar dat een regeling is getroffen t.a.v. den binnenland- schen oogst, opdat de granen daar terecht komen waar zij het meest noodig zijn. Deze regeling behelst de bepaling dat de telers niet in onbeperkte mate over de door hen geteelde producten zullen mogen beschikken. Tarwe zal geheel voor mensehe- lijke consumptie bestemd moeten worden, terwijl van rogge een be paalde hoeveelheid gereserveerd zal worden voor roggebrood, en koek- fabricage. Bovendien zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid, dat rogge in de brood melange opgenomen wordt. Be paalde hoeveelheden en kwaliteiten gerst en haver, groene erwten en RECTIFICATIE In ons artikel van gisteren over „Sociale verzekering" is een sto rende fout geslopen. Er werd in ge zegd, dat er „in de sociale verzeke ring zekere gebieden waren, waar lagere gemeenschappen kunnen op treden." Dit moest zijn „waar la gere gemeenschappen niet kun nen optreden." schokkers zijn bestemd voor grut- terswarenfabricage e.a. industrieele doeleinden. Terwijl het vervoederen van tarwe aan het vee in het ge heel niet is toegestaan, worden voor dit doel bepaalde hoeveelheden rogge, haver, gerst en peulvruchten vrijgegeven. Wederopbouwproblemen van een buitengewest in Medoriend i. QNDER bovenstaande titel ver- scheen in Ecocomisch-Statisti- sche berichten van de hand van J. Willems een artikel, dat ruimere bekendheid verdient. Want West- Zeeuwsch-Vlaanderen. dat op de lijst van getroffen gebieden in den lande onder de eerste drie staat vermeld, geniet nog steeds van over heid en particulieren niet die daad werkelijke belangstelling, welke de ze grensstreek meer dan eenig an der geteisterd gebied zoozeer van noode heeft. Dit zuidelijke eilandje Nederland, begrensd door den bree- den mond der Wester-Schelde, de oude zee-arm de Braakman en 't buurland België, heeft door zijn voornamelijk verkeers-economisch isolement ten opzichte van het overige Nederland de typische eigen aardigheden en moeilijkheden van een „buitengewest", maar is ander zijds toch ook onmiskenbaar *r> deel van Nederland, deelend in het wel en wee van het gëheele vaderland, aldus schr. in het bedoelde artikel, waaraan wij een en ander, ont leenen. Reeds in normale tijden was dit voor de ongeveer 25.000 bewoners van dat vruchtbare landbouwgebied niet altijd een even gemakkelijke positie. Ook toen was er vaak al het gevoel, dat men in een ver geten uithoek woor.de, waar „Hol land" geen belangstelling voor toonde en waarvan, naar men WANDELEN De Vierdaagsche te Nijmegen begonnen Grootere deelname dan ooit Ter gelegenheid van de Vierdaag sche heeft Nijmegen zich in 'n feest kleed gestoken. De binnenstad is met bloemen getooid en des avonds ge ïllumineerd. Maandagavond had een vlaggen- parade plaats. Onder het spelen van de nationale hymnen gingen aan den Bijleveldsingel de nationale vlaggen van de deelnemende landen, België, Denemarken, Frankrijk en Nederland omhoog. Reeds de eerste dag van de Vier daagsche was een groot succes en herinnerde aan de grootsche wandel feesten van vóór 1940. Nog nooit was men over de 4000 deelnemers geweest en Dinsdagmorgen vertrokken er 4011. Hieronder waren 80 groepen, waaron der acht militaire corpsen, 31 groe pen overheidspersoneel, en 45 veree- nigingen en 23 individueele deelne- mers-vereenigingen. De eerste marsch bracht een zwaar parcours: Overasselt en Nederasselt, Mook, Middelaar, Piasmolen, over de heuvelen van den Sint Jansberg naar Groesbeek en van Gxoesbeek door de Meerwijk naar Nijmegen. Men kon het den deelnemers aanzien, dat zij de af- geloopen zes jaren niet meer zoo re gelmatig gewandeld hadden en dat ook hun physiek "eenigszins had gele den. Toch werd er flink gemarcheerd In den ochtend was er een grijze ne vel met wat motregen, maar tegen 't middaguur klaarde het op en brak de zon door. De temperatuur was niet te hoog. De groote attractie van dezen marsch lag in Groesbeek, waar de muziek van de gezagstroepen uit Den Bosch de duizenden deelnemers opwachtte. Heel het dorp, dat door den oorlog zwaar geleden heeft, was in vlaggentooi. Aan twee deelne mers, die voor de 22ste maal de Vierdaagsche liepen, werd een her innering aangeboden in den vorm van een mand boschbessen. Van Groesbeek ging het in gezwinden pas op Berg en Dal aan. Er waren zelfs deelnemers, die de 40 km liepen en deze binnen vijf uur aflegden, 'n snelheid, welke niet in "3en geest van de Vierdaagsche is. Toen om zes uur de marsch geslo ten werd, waren er 23 deelnemers nog niet aanwezig. Heden gaat de groote tocht door Maas en Waal naar Wychen en zoo weer naar Nijmegen en beleven de deelnemers den traditioneelen Wy- chenschen dag. Hij verried de Arnhemplannen van Sept 1944 TYTNG-KONG is dood, meldden wjj gisteren en met hem is een bekend spion heengegaan, die vier oorlogsjaren achtereen voor de geallieer den werkte, maar sinds 1944 voor de Duitschers. Deze laatste medewer king duurde maar kort, maar was in belangrijkheid omgekeerd evenre dig aan den dunr. Tiy verried nl. de geallieerde plan- nen voor den aanval op Arn hem, waardoor de Duitschers gele genheid kregen pantserstrijdkrach ten op de Veluwe te concentreeren, die er in een hevig gevecht in slaag den de geallieerde legers terug over den Rijn te drijven. Duizenden sol daten zijn van 's mans verraad het slachtoffer geworden, maar wellicht ook vele duizenden burgers, die toen zooveel langer dan verwacht was, op htm bevrijding hebben moeten wachten met alle srevolgen daarvan. medewerking aan de Duitschers eindigde kort na zijn verraad, toen hy door de Duitsche linies naar het Zuiden kwam en in het hoofdkwar tier van Prins Bernhard werd ge arresteerd. In Londen verboorde hem de Intelligence Service. Sinds December bevond hy zich i- Ne- derlandsche handen. Binnen enkele dagen zou hij hebben moeten te recht staan. Nederland zou geweten hebben, welk aandeel hy in den strijd heeft gehad. Nederland zal 't thans waarschijniyk niet spoedig King Kor.g was een Rotterdam-1 te weten komen, want de geheime sche jongen, een monteur, die van diensten, die wel iets er van af we- het begin van den oorlog af ten ten. zullen er niet gemakkelijk over gunste der geallieerden werkte. Zijn praten. meende, bovendien de speciale pro blemen door „de heeren in. den Haag" bij tal van maatregelen veelal over het hoofd werden ge zien. Dit alles geldt thans te ster ker, nu dit zoo zwaar- gehavende gebied voor de talrijke problemen van zijn wederopbouw staat. Komt men met de huidige weder opbouwproblemen in aanraking, kent men dit land, dan moet men inderdaad toegeven, dat de spe ciale belangstelling en behandeling die dit gebied thans nadrukkelijk Vraagt, geen uiting van een econo misch minderwaardigheidscomplex is. maar dat hier wel degelijk sne- ciale problemen aanwezig zijn. Vraagstukken, die om 'n oplossing vragen, niet enkel ter rechtvaar dige genoegdoening van de streek zelve hoe belangrijk op zichzelf ook, maar in het belang van den opbouw van ons geheele vaderland. De schr. vat de vraagstukken als volgt samen: de wederopbouw van een agrarisch, geïsoleerd grens gebied. Wederopbouw van een agrarisch gebied. TVaar West-Zeeuwsch-Vlaarderen een overwegend agrarisch ge bied met uiteraard het verzorgend detail- en ambachtsbedrijf en eenige verwerkende industrieën (de vlasverwerkende industrie!) is dus het herstel van het agrarisch bedrijf en de daarmede samenhangende handels, en industrieele activiteit van deze streek de hoofdzaak. Het gaat hier niet enkel om herstel van het bestaan van ongeveer 25.000 menschen, maar tevens om het her. stel van een belangrijk agrarisch productiegebied voor Nederland. (In 1939 was het gebruik van den bodem als volgt: 8800 ha graan, 3400 ha peulvruchten. 3500 ha han delsgewassen, 4500 ha knol- en wortelgewassen, 1100 ha graan- voedergewassen; er waren 14000 st. rundvee, 9000 varkens, 6000 paar den, 2000 schapen en 97000 stuks pluimvee) Veel weid hier verwoest en ver nield en dientengevolge moet er ook veel worden hersteld. Het pro bleem is hier thans; een vlug her stel, voor Nederlands voedselvoor ziening en voor het bestaan van deze streek; een rendabel herstel. Dit beteekent een snelle aanvoer van de herstelmiddelen, die een overwegend agrarische streek ais deze vrijwel zelf niet kan producee- ren en een wpze van financiering van het herstel, waardoor de vaak moeilijke rendementspositie van den Nederlandsehen landbouw niet blij vend of voor langen tijd, ook in dit gebied, ernstig wordt benadeeld. De goede wederopbouw van dit agrarisch gebied is dus vooral af hankelijk van aanvoer der materia len, en ook vakarbeid, uit andere gebieden; een afhankelijkheid, die in W.-Zeeuwsch Vlaanderen vaak pijnlijk wordt ondervonden, omdat liet aan dezen aanvoer nog al eens schort en men er zelf veelal zoo bit ter weinig aan kan doen. Doch ook de financiering van 't herstel is een probleem. In een overwegend agrarisch gebied zijn de meeste geld- en kapitaalmidde len in grond, opstallen en andere bedrijfsactiva belegd. De financie ring moet dan ook voor een belang- ryk deel van buitenaf komen en mag anderzyds ook niet blijvend een te grooten last voor het betrok ken gebied worden, omdat anders van een rendabele economische ac tiviteit in de toekomst, vooral op agrarisch gebied, geen sprake meer is. VOETBAL Halve promotie-competitie 2e klasse Het program voor de laalve promo tie-competitie in district IV is samen gesteld. Op 28 Juli a.s. speelt Goes tegen RBC in het NAC-stadion te Breda, om 2.30 uur; op 4 Aug. Helmondia tegen den verliezer van 28 Juli en op 11 Aug. Helmondia tegen den winnaar van 28 Juli. Helmondia-Goes wordt gespeeld op het Noad-terrein. te Tilburg en Hel- mondia-RBC te Eindhoven (terrein PSV). Eindigt de wedstrijd van 28 Juli in een gelijk spel, dan zal het lot be slissen wie het eerst tegen Helmondia uitkomt. RAPENBURG OPENDE NIEUW TERREIN Vele jaren hebben de sportliefheb bers van Rapenburg gesukkeld met hun sportterrein, maar dit probleem is thans opgelost. De voetbalclub Ra penburg heeft de beschikking over 'n prima voetbalveld. De inwijding had Zondag plaats met een match van Rapenburg tegen Kruiningen 1. Na 'n kort woord van den voorzitter, ver richtte de burgemeester den aftrap. I.uide aangemoedigd door het talrijke publiek wilden de gastheeren hun kunnen eens demonstreeren op het VLO! DE PARE strak: WAT voor Uw nieut wollen Pejeha- geverfd zooals snit en sma; Pejeha... stoff Nil iraoet U bei 1947 te slagen, risico. Neem idiie er zrijfn f 6, slaigen geld ten 5.10 of stuur of brief. Haagse Onder Genestetlaan nieuwe terrein, zette haar beste spannenden stri. met 4-2 voor Ki Vervolgens ve sers Terneuzen veld. Al spoedig peil merkbaar, speelde een aant geluk hadden niet. De keeper zich geducht. 1 zen met een m huiswaarts keer PATRIJZE LU Deze vriendsj was aantrekkeli partijen gingen doelman Raas m werken kreeg, tor bracht goed len, doch was rust ging in met met 4-1. 3OOOO0OOOC W ©OQOOOOOO VANAF GEOPEND V 8 VAKMENSC I GRQOTE MA DE C. H. V. TOORWERK EN TEVENS TEGEN AANf Aanmelden: X Wij k<u voorjaa Wij zul foorzuu Hebben bonnen LEVER SO SPCK Aanbevelen

de Stem | 1946 | | pagina 2