Stad en Lam Geslaagde zwemwedstrijden te Terneuzen De Adelaar- Zeepfabrieken werken weer De derde zittingsdag in zaak Brinckman Officieele mededeelingen POLDERBESTUREN. Benoemd zijn tot: ontvanger-griffier van óe polders Molen i Nieuw en St. Joosland.) Johanna, en Mortiere. J. Baiurdoux Pzn, te Nieuw en St. Joosland; Gezworene van den Oud Kortgene- polder, L. C. van Oeveren te Kortgene; afgevaardigde Van den Oostpol- cer (Krabbendijke) naar cie alge- meene vergadering van het water schap De Valkenissegenl, D. P. Woutersen te Kratabendijke; Aan P. Baurdoux te Nieuw en St. Joosland is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als ontvan ger-griffier van de polders Molen i Nieuw en 9t. Joosland'!Johanna en Mortiere. PROV. VER. GROENE KRUIS Te Goes werd de alg. vergadering van het Zeeuwsche Groene Kruis gehouden. De insp. Volksgezondheid de heer v. d. Borg, deelde mede, dat de schoolartsendienst ook op Schouwen zal worden ingevoerd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden herkozen, terwijl in 'n vacature de heer A, de Lange uit Goes werd benoemd. De voorz. deelde mede, dat de Koningin een gift van f 4000 zond ten behoeve der zuigelingenzorg en dat het batig saldo over 1945 aan noodlijdende afd. wordt gegeven Voorstellen om subsidie te ver- leenen aan cursussen voor opleiding kraamverzorgster en gezinsverzorg ster werden aanvaard. ZEEUWSCHE BOOMENACTIE OOK IN BELGlë. Niet alleen in ons land organi seert de Stichting Niéuw Walche ren de z.g.n. ..boomen-actie" ook in België is zij een grootscheep sche actie begonnen en wel in Oostende. Een zestiental Zeeuwsche rijders met hun paarden en een Westkappelsch dameskoor maak ten de reis naar Oostende, om er op 'e treden in het kader van de actie. ULO-EXAMEN. Te Bergen op Zoom slaagden voor het examen Ulo A; Dames: M. Reniers, C. Rockx, J. Rommers. E. Soffers A van Sprundel. j. M. Swaans A. van Swol, D. veraart allen te Roosen daal en L. van den Eeckhout te Terneuzen. Heer,en: P. Apers J. Bleijenberg H. Boerbooms, p. Galle, P Goet- hals, j. de Groene, A. Lafort, Th. van Leemput, A. van Mosselvelde R. Schelstraete P. Vaal H, Ver aart-, F. Voerman, allen te Ter neuzen. 'n ADELAAR-PRODUCT PRIMA! (Adv 980—00) Ostende een feestelijke bijeenkomst plaats waan van het programma hoofdzakelijk door cte leerlingen werd afgewerkt. Begonnen werd met een meer stemmige verklanking van ..Zee land mijn vaderland", een nieuwe compositie van Theo Luijsterburg, waarna een fijnverzorgd Mariag- hulde plaats had'. Declamatie wisselde zich met andere zangnummers af en boven dien werd een aardig tooneelstukje opgevoerd. Voor dei uitslag der overgangs examens bekend werd' gemaakt, heeft de hoogeerw. Deken het woord gevoerd eii de geslaagde jongens en meisjes gecomplimen teerd; ook liet hoofd ter school en de andere onderwijskrachten wenschte Z. Eerw. geluk met het groote succes, dat alle leerlingen (dit jaar zeventien) wederom s'aagcen en den goeden roep der Goesche kat-h. Ulo-school beves tigden. De deken deelde mede dat het leerprogram der Ulo in de toekomst nog meer zal ingesteld worden op de behoeften van het leven. Ei- zei handelsrekenen en boekhouden worden gegeven en meea- aan eigen taal en letterkun de worden gedaan. Voorts wordt een toelatings examen ingesteld, omdat ei- de laatste jaren teveel kinderen naar de Ulo kwamen die of niet voor bereid' waren of de capaciteiten misten het onderwijs te volgen, waardoor de goede gang van het onderwijs in de lagere klassen ge remd werd'. Na deze toespraak maakte het hoofd der school soeur Xaverico den uitslag dei- eindexamens be kend. Vooral in de eerste klas bleken er heel wat te zijn, die moeten blijven zitten. Wielrijder verongelukt. Za terdagmorgen reed de fruitkweeker B. wonende te 's Heer H. kin deren bij de Steenen Brugi tegen een hem passeerende auto van de Gezagstroepen aan. B, kwam in aanraking met het achterwiel, viel tegen de straat en werd vrij ern stig gekwetst, Dr. Looyen ver leende eerste hulp waarna B naar het Gasthuis werd gebracht. Niets is er veilig. Ten na deele van café Nieuw Goes heeft een dief des naichts een ijzeren café-stoeltje meegenomen gegeven en voerden het publiek mee tot- hoogten van schoonheid in ontroering. Zoo ontstond een vertol king vrij van gekunsteldheid en technische oververvolmakin,, eerlijk in doorleefden eenvoud van het ge west, klaar brandend „gelijk een vlam". Directe uitblinkers zijn moeilijk aan te wijzen. De spelers vulden elkaar aan in de diverse too neelen. Fel aansprekend was het spel van de tragisch Ko Krens fi guur, de stugge figuur van Pons Verstecne, de prettige leurdersfi- guur en de liefdevolle Rosa. Doch het heeft geen zin verschillen te zoeken. Het was het spel van een aantal menschen door het noodlot bijeengedreven. Als zoodanig werd een goede prestatie geleverd op 't gebied van amateurtooneel. Tenslotte zij heel speciaal ver meld het décor en de grime die van onschatbare beteekenis zijn geweest voor de waardebepaling van het geheel. Middelburg De door De schelde te Terneuzen georganiseerde zwemwedstrijden had den een groot succes. Van alle aangesloten vereenigingen uit Zeeland waren er vertegenwoor digers; ook van het sinds korten tijd opgerichte MATO uit Goes. De uitsla gen waren: 3x50 m wisselslag estafette meisjes De Scheldestroom, Breskens. met A. Cysouw, A. Leenhouts en C. Luch- temeyer, tijd 2 min. 30 s., 2 De Schelde Terneuzen met C. van Ackeren, M. v. d. Ree en R. Zeilemaker, tijd 2 m. 30.4 s., 3 De Bruinvisch. Sas van Gent met I. de Maayer, A. Bockstaal, en T, de Meyer in 2 m. 32.6 s. 3x50 m. wisselslag estafette jongens: 1 De Schelde met O. Ribbens, C. Wie- land, M. van Es 2 min. 23.6 s., 2 De Bruinvisch met E. de Fever, E. Col- paert, J. Louret 2.27.8, 3 De Schelde stroom met P. Kramers, P. Klaays- sen, H. Maas 2.53. Kloosterzande Gelijk een vlam. Vam dit spel voor openlucht draaide Zondag de première. De schrijver J. L. Egg'er mont heeft hiermee een spel voor cit gewest geschapen, dat soms tot unieke hoogte weid opgevoerd. De dialogen, hier en daar wat lang, werden verlevendigd door sappige uitdrukkingen uit liet volk en door verrassende wendingen. De han deling was boeiend. De speelwijze van dit stuk van haat en liefde was bevredigend. De spelers leefden zichl-n, in het Activiteit V.V.V. Da VVV ontwikkelt een groote activiteit en verheugt zich in een steeds toe nemende belangstelling van het publiek: reeds verscheidene dui zenden personen maakten van de diensten van haar informatie bureau in den noodwinkei aan de Londensche Kaai gebruik. Zij ver zorgt de rondreizen, die tweemaal per week onder auspiciën van de „Actie Scheldïmonden" door Wal cheren worden gemaakt, telken male door ongeveer 100 personen. Daarnaast heeft zij zich belast met de organisatie van de reizen, wel ke onder leiding van de Ned. Reis vereeniging door Zwitsers in het kader van een uitwisselingsprogram ma naar Nederland plaats vin den: uitter aard is de taak vain de Middelburgsche VVV daarbij tot Walcheren beperkt. Op deze wijze draagt zij in niet geringe mate bjj tot het wekken van belangstelling voor het getrofffen Walcheren. Niet juist is, wat een dei- Zeeuw sche bladen meldde, dat de VVV Middelburg deel had aan de or ganisatie van de tournee door het Amsterdamsche tramkoor welke organisatie niet erg gelukkig was; hier stond de VVV geheel buiten. Ossenisse. Bekeurd. Dezer dagen reed de landbouwerszoon P. de W. alhier, zonder licht van Kloosterzande naar huis Naar hij beweerde om stroom te bezuinigen, doch de politie dacht er anders over en gaf hem een bekeuring. Sluis Benoemd De heer P. Verhage alhier is met ingang van 15 Aug. 1946 benoemd tot secretaris der gemeente Cadzanö. De heer Ver hage, die zich tijdens de bezet ting, flink heeft verzet en zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt tijdens bombardement en beschie ting alhier is een geziene figuur. TRI BVFAAL TERNEUZEN C linge Dhr. J. Witte overgeplaatst. M;t ingang van f Aug. 1946 wordt overgeplaatst naar Goirle (bij Tilburg) de heer J. Witte, rijks ontvanger alhier. Elf jaar is de heer Witte hier rijksontvanger ge weest, Noode ziet bevolking hem vertrekken, daar hij zich liet ken nen als e-tu man, van wien men als het mogelijk was steeds raad en daad kon verwachten. In zijn plaats is lenoemd cle assistent J. Op Hof te Sint Jansteen. Kermis in zicht. De eerste voorboden van de kermis, een aan tal woon. en pakwagens, zijn reeds gearriveerd. Buiten de gewone ker- mis-vermakelijkheden zagen wij op de keurig verzorgde raamaffiches nog talrijke andere attracties ver meld, die gedurende de kermisda gen zullen plaats vinden, t.w. ver schillende concerten door diverse harmonieën, een wielerkoers voor amateurs enz. Als het weer een beetje wil meewerken, worden het dagen van echte Vlaamsche leute. Veesmokkel. Steeds druppelen de berichten binnen over veesmok kei. Zoo wisten kommiezen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een koe m toeslag te nemen die smok kelaars frauduleus „aar België traent ten uit te voeren. Goes Ulofeestje. Ter gelegenheid van de eind- en overgangsexamens \a« o* Uio—school had ui slot In aansluiting op hetgeen wij reeds over deze zitting meldden, geven wij rog de volgende bijzon derheden In het begin der zitting teekende Mr. Terwoerd protest aan tegen het in behandeling nemen van stukken, welke na den aanvang van het pro ces waren ingekomen. De eerste getuigenverklaring a charge was afkomstig van dhr. de Bruyn uit Oostburg, die via de dienstverplichting van B. was ge dwongen werk te verrichten voor de weermacht. B. verdedigde zich door te beweren, dat hierdoor betreffen de jongeman niet naar Duitscliland was gegaan, waarop een tribunaal lid een uitspraak van beklaagde in herinnering bracht, waarbij B. be weerde. dat hu nooit dienstver plichtingen had geteekend. Het werd ontkend. Bij dhr. de Zeeuw uit Hoek had B. het Ausweis vernietigd, waar door deze naar Duitschland moest. B. herinnerde zich hiervan niets, doch het leek hem onmogelijk. Hij zegt dit te hebben gedaan om Jan sen te redden, die betreffend Aus- weiss had afgegeven. Bezwarende getuigenverklaringen werden eveneens afgelegd door Hamerlink. Polderman. Adriaan- sens, enz., die allen met B in be trekking hadden gestaan voor uit zending naar Duitschland. Hierna volgden eenige getuigen a decharge. Allereerst mr. J. Vunde- rinck, burgemeester van Loosdreclit die naast vele andere ambtenaren- zuiveringszaken ook die van B. be handelde. Hij schetste den loop van het onderzoek, dat tot resultaat had dat rehabilitatie door Min. Drees volgde. Voorts getuigde hij dat, B.'s wijze van handelen juist was en sig naleerde eveneens gelijkluidende verklaiingen van de PRA-ambtena- ren Langendük en Stoorvogel. Hij ZWEMMEN Overgeplaatst De grenskom- mies J. Prinse uit Retranchement is overgeplaatst naar post Sluis. Mooie gift. De Sluische be volking werd dezer dagen verblijd met 'n mooie gift der geallierden n.l. bloem. Vrijdag werd de bloem verdeeld, en jong en oud ging met behulp van allerlei voertuigen om ce 4i/. k.g. bloem die per persoon werd' toegewezen. Burgerl. stand. Geboren: Lid- wina M. A. dv I. Verstraate-Ver- wilst; Arnoldus A. zv J. van Ge- mert-Smits: Theo J. L. zv A. Tas- Hermans. Gehuwd: J. Mareels en R. Ver- meire; A Jouret en E. VerreijR. Vervaecke en L. Vandewalle. Overleden; L. Buijsse. 60 jaar. Slijkplaat. 3x50 m voor dames: l Marcusse, De Bruinvisch 2.33.7, 2 en 3 N. Manneke, Scheldestroom en R. Vergouwen, De Bruinvisch 2.45.4. 100 m. borstcrawl heeren: 1 C. Wa- genaer, Zeehond 1.14. 2 Joh. v. d. Steen, Bruinvisch 1.15.2, 3 H. Pots, Zeehond 1.18.2. 100 m schoolslag heeren: 1 J. Rubé, Zeehond 1.33, 2 Jac. v. d. Steen, De Bruinvisch 1.33.2, 3 L. de Jong, zee hond 1.34.4. Schoonspringen: Dames: 1 R. v. d. Velde, Scheldestroom, 2 M. Tissinek. Luctor et Emergo. Heeren: 1 M. We- sepoel, MATO, 2 Jac. v. d. Steen, De Bruinvisch. Speciale vermelding verdient de 13- jarige Oene Ribbens van De Schel de, die door zijn uitstekend zwem men iets voor de toekomst beloof.. Hierna werden er twee polo-com petitiewedstrijden gespeeld. De Schelde in de meerderheid De Schelde was in dezen wedstrijd overwegend sterker. Herrebout open de de score met een schot van dicht bij. Klouwers deponeerde even latei- nummer twee in het doel en Th. Acke maakte voor de rust er 3-0 van. aN ae rust was het weer Klouwers die er 4-0 en even later P. Acke die er 5-0 van maakte. Toen vond De Schelde het welletjes en hiervan profiteerde De Scheldestroom om 2 tegenpuntc-n te maken door Cambier en Hamelink. Th. Acke maakte er voor het eind signaal nog 6-2 van. Een lastige tegenstander. Bezoek. De schoolkinderen vam Slijkplaat kregen onverwacht be zoek van een imitatie dierentuin. Tentoongesteld werden o.a. das hond, miereneter en een» aap. Hier bij werd het leven dezer dieren in het wild afgeschilderd. Voor de kinderen een aardige en leerzame ontspannir.g. Terneuzen BEGRAFENIS MET MILITAIRE EER. Zaterdagmiddag werd met mili taire eer begraven de 28 jarige sol daat Patfcist die bij militaire Oefe ningen van de opleidïnkscomp. D. K. G, te Apeldoorn in den nacht van Dinsdag op Woensdag ver dronk. Zijn wapenmakkers droegen de door de driekleur bedekte kist in den lijkwagen, waarop deze voor afgegaan door eenige secties solda ten naaa- die begraafplaats werd overgebracht. Aan de geopende groeve spraken diverse personen woorden van afscheid, indrukwek kend klonk het laatste saluut van het vuurpelcton. Diverse kransen werden op het graf gelegd. Vlissingen achtte het aanblijven van ambte naren op zich niet strafbaar. J. F. Jos, ambtenaar Arbeidsbu reau Den Haag, had het technische onderzoek voor zyn rekening geno men, dit, zooals later bleek vrij summier. Ook hij bleek geen kwaad te kunnen vinden in. het beleid van beklaagde, in overweging nemend dat, Mittelstenscheid, de Fachbera- ter, een der gevaarlijkste mannen van Nederland was. Het geval van 't verscheurde Ausweis, dat wederom ter tafel kwam, vond getuige niet te billijken. Hij achtte het voorts een verdienste van B. dat van 84.000 Z. Vlamingen er slechts 1300 in Duitschland verzeild geraakten, een bewering, die sterk werd aangeval len. Tenslotte vond ook hy het aanblijven op zich niet strafbaar. Met beide getuigen a décharge wer den scherpe woordenwisselingen ge houden, terwijl vele van hun ver klaringen werden aangevallen. Tenslotte was daar dhr. W. Schellinghout uit Terneuzen, die verklaarde, dat B. zes menschen voor hem uit Duitschland hield, een geval waarvan, verdachte zich niets bleek te herinneren. De namiddagzitting werd gevuld door de pleidooien van Mr. Ter- woerd en verdachte. Aan de hand van dossiers, statistieken en an dere documenten verdedigde B. zijn beleid. Zoo goed als alle op vorige zittingen behandelde gevallen wer den door hem nader omschreven, waarbij een en ander herhaaldelijk werd bevestigd door den heer Jan sen. Hierna kreeg Mr. Terwoerd het woord, die vooral de juridische zijde van het geval belichtte. Het kernpunt hierbij bleek de vraag over het al of niet geoorloofd zijn van verdachte's aanblijven. Hij conclu deerde dat B. door zijn aanblijven heel wat goeds tot stand bracht. Vervolgens behandelde hij de di verse punten der beschuldiging. Uitspraak volgt 1 Aug. ais. Het onderzoek in de zaak van mej. Ma. Ina v. H. uit Hontenisse. werd niet volledig geacht en zal buiten de zitting worden hervat. Afscheid van den heer J. J. Vis. De heer J, J, Vis nam wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, afscheid vam. de Ryks H.B.S., waar hij sedert 1908 als leeraar in de wiskunde, zijn groote paedagogische kwali teiten ten toon spreidde. De leerlingen huldigden den scheidenden docent in een bijeen komst, waarin Wim Hollaers hem in een vlotte speech dankte en Tineke Spuyman een bloemen mand' aanbood. Een tweetal etsen gaven blijk van de waardeering ■der jongelui voor hun leeraar. Vervolgens namen de collega's en verschillends autoriteiten afscheid. De directeur der R.H.B,S„ ce heer G Lammers schetste de beteekenis van den heer Vis als docent en bovenal als mensch. Dr. J. Spuy man bood hem een aquarel aan, wethouder W. Poppe voerde het wroord als voorzitter van de Com missie van Toezicht op het M.O.; Dr. A. Staverman sprak als vriend de heer J. Brander als oud-collega en de heer Kruideniejr vertolkte de gevoelens der oud-leerlingen, wel ke gezamenlijk meer dan 2000 be- dragen. Des avonds nam de Vereeniging van ouders van leerlingen der R.H.B.S. afscheid', De heer B, B, Louis uitte zeer waarceerende woorden en bood Tn blijvend aan denken aan Vlissingen aan. Gedurende 38 jaar heft de heer Vis een groote plaats ingenomen in het Vlissingsche leven verschil lende generaties hebben van zijn helder onderwijs genoten en het is de wensch van velen, dat op dit welbestede ambtelijke leven nog een lange periode van verdiende rust moge volgen. Benoemd. Dhr. P. Sandijck, inspecteur van politie alhier, voor heen adjunct-inspecteur te Mid delburg is benoemd tot inspecteur van politie te Haarlem chef van den Vreemdelingendienst AZC bewees een zeer .lastige tegen stander te kunnen zijn, Na enkele mi nuten wist Geerssen van AZC de lei ding te nemen. Wegens verzwemmen werd een AZC-er het veld uitgezon den en Kodde profiteerde hiervan om den gelijkmaker te scoren. Even voor de rust wist Castel nog te doelpunten. Rust 1-2. Na de rust werkt AZC hard voor den gelijkmaker, maar toen er •weer een Axelaar wegens verzwem men het veld moest verlaten, profi teerde Avezaad hiervan om den stand op te voeren tot 1-3. Bruinvisch 2 had geen kans. De Schelde had gedurende den ge- heelen wedstrijd een groot overwicht en met een beetje meer schotvaardig heid was de stand nog hooger gewor den De rust kwam met een 3-0 voor sprong voor De Schelde. Na de her vatting werd de stand opgevoerd lot 6-0. De doelpunten werden gescoord: 3 door Herrebout en 3 door Theo Acke Het viel te betreuren, dat er bij De Bruinvisch een speler was die over ging tot onsportief spel. Naar wij vernemen zal deze speler niet meer worden opgesteld. De ranglijst is nu als volgt: De Bruinvisch I De Zeehond De Schelde De Scheldestroom ALC De Bruinvisch 2 22- 3 16- 8 18-12 9-18 5-15 3-17 ZWEMWEDSTRIJDEN TE SELZAETE Tusschen de ZVV van Selzaete, ZGV Gent, Bruinvisch Sas van Gent. GSV Gent, ZV Mouseron en ZV Moer- beke werden in de gem. zwemkom te Selzaete wedstrijden verzwommen. waarbij de Sassche Zwemclub een eervolle plaats wist te bemachtigen. Het zwemmen met finales was voor Bruinvisch een handicap. Na het seviezwemmen - op tijd - stond cle Bruinvisch no. 2. De finales brachten hen echter naar de 3e plaats, hetgeen toch eervol te noemen is. De Gent- sche en Mouscronsche zwemmers heb ben winter en zomer gelegenheid om te trainen in overdekte banen. Mous eron was de sterkste en won gemak kelijk De uitslag was: l Mouscror s. C.. 2 GZV, 3e De Bruinvisch, 4 Sel- zaetsche Zwemver.. 5 Zwemver. Moer- beke. GYMNASTIEK TURNDAG TE SAS VAN GENT De Zaterdagavond werd ingezet met een optocht door de gemeente dooi de turnvereenigingen Thor van Sas van Gent en Achilles van Middelburg, voorafgegaan door trommelaars en ti'ompetters van laatstgenoemde ver eeniging. Overal trokken zij groote belangstelling. Zondagmiddag oogstten de bezoekende clubs en vooral de da mes, met haar gezamenlijke oefenin gen veel succes. De plaatselijké ver eeniging met haar keurig junioren corps en haar prachtige keurgroep de monstreerden hun beste kunnen. De propaganda voor het turnen is een succes geworden, want, al hebben we Thor wel eens in een betere uitvoe ring gezien, hetgeen werd uitgevoerd was keurig in orde en zeker wel pi staat, om liefhebbers te boeien. ROEIEN OUDE ACHT ie IN DENEMARKEN In de internationale roeiwedstrijden op het Bergsvaerdmeer bij Kopenha gen, waarin vijf Nederlandsche ploe gen deelnamen, wist de Oude Acht van de Delftsche studenten roeiver- eeniging als le de finish te passeeren. D.K. MIDDELBURG Ruiling coupures margarine tegen botertoewijzingen. Detaillisten die destijds boter- of margarinebonnen of omgekeerd heb ben ge- of verkocht, waardoor hun wekelijksche voorraad van deze ar tikelen niet in overenstemming is met den administratieven voorraad, welke zij volgens hun ontvangstbewijzen moeten bezitten, worden tot en met 26 Juli in de gelegenheid gesteld toewij zingen margarine voor botertoewijzin gen of omgekeerd om te, wisseléA, PP het kringkantoor Zuidsin'gel. 365-o

de Stem | 1946 | | pagina 3