AAN ONS DE TOEKOMST Engelsche vrouwen bekogelden Minister tij uitzondering Prof. v. d. Schriecke veroordeeld Radio- Vprogram eens goed! 200 Kajotters op de meeting te Sluiskil NSB-er ontvangt een onderscheiding MARKTEN Zij voelden niets voor broodrantsoeneering. DE broodrantsoeneering in Engeland blijkt heel wat voeten in aarde te hebben. Eerst kondigden de bakkers aan, dat zij niet van zins waren er zich aan te storen, waarop de minister van voedselvoorziening hen wees op de zware straffen, die zii daardoor riskeerden en nu de rant soen, ering Zondag is ingegaan, blijken bakkers en publiek voor puzzles te staan. 7 ij klagen over het puntensysteem dat aan elk meelproduct een bepaalde waarde toekent, via het welk de bezitters dier punten zelf maar moeten uitmaken, welke pro ducten zij wenschen te koopen. Het helpen van de klanten aan den wa gen en achter de toonbank duurde Maandag driemaal zoo lang als nor- IN 'T KORT— pROF. mr. Schrieke. die tijdens de bezetting secretaris-generaal was van Justitie, is door den Raad van Cassatie tot 20 jaar veroor deeld. h brandweerauto's ijzn uit West- falen in ons land gearriveerd. In totaal werden er door de Duit- schers 128 weggevoerd. Men hoopt ze allen terug te krijgen. VDTLLEM Mengelberg, die thans in Zwitserland vertoeft en er al sinds 15 jaar woonachtig is, heeft niet verzocht Nederland te mogen bezoeken, deelde diens advocaat mede. YJOOR 50.000 dollar aan landbouw zaad zal naar Duitschland wor den uitgevoerd. Er wordt nog on derhandeld over den uitvoer van 25.000 ton tuinboonen. VP Noord Korea is alle katholieke eigendom door de Sovjet-auto riteiten in beslag genomen. "NJEGEN groepen Zwitsers zullen dezen zomer ons land met een negendaagsch vacantiebezoek ver- eeren. Op dien tocht zullen zü Wal cheren aandoen en in Goes over nachten. rpOT directeur generaal van den Arbeid zal vermoedelijk worden benoemd ir. Z. Th. Fetter, directeur van sociale zaken bij de N.V. Phi lips gloeilampenfabriek te Eindho ven. V rpiJDENS de militaire oefeningen welke gehouden werden bij de viering van het Utrechtsche stu dentenlustrum, werden twee mili tairen zwaar en drie licht gewond. r>E heer F. J. Goedhart, te Am- sterdam heeft zijn benoeming- tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. In zijn plaats is be noemd mej. Tjeenk Willink te Den Haag. rvE Belgische liberalen hebben Maandag besloten aan een link- sche regeering deel te nemen. Spaak hoopt thans spoedig met de samen stelling van een kabinet te slagen maal. In Noord Ierland waren de broodbezorgers het na een paar uur al zoo beu, dat zij in staking zijn gegaan wegens ernstige verzwaring van hun arbeid en bij een groote firma in Londen nam de helft van het personeel eenvoudig' zijn ont slag. zonder dat de arbeidsbeurs in staat was plaatsvervangers te zen den. In Noord Ierland zijn daarop troe pen ingezet ter distribueering van het brood en zijn noodrantsoenee- ringsposten geopend. In Londen trok de minister er zelf op uit om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Ver kwam hij niet, want in de eene buurt riep een winkel ..dame" hem na „Zet je plannen maar uit je hoofd" en in een an dere werd hij door honderd vrouwen bekogeld. Het mag dan zijn, dat de Engelschman flegmatiek is, zijn vrouw schijnt het toch maar te zoe ken in het bewegelijke. Met dat al zitten de bakkers nu met hun „meelproducten" te kijken of fci beeldspraak uitgedrukt met hun handen in het haar, terwijl veel klanten op hun punten alias een houtje mogen bijten. Er is maar een middel, made in Holland Men kan er zijn haar wel niet mee kammen, noch van hout zoethout maken, maar het werkt als wonder olie. Alle kwalen worden er mee ge nezen. Hokus, pokus, we zijn d'r nog niet. maar we komen er wel..- Weg pijn! WOENSDAG 24 JULI. HILVERSUM I. 7,00 Nieuws 7.30 Koor; 7,45 Woord v.d. dag; 8,00 Nieuws 8,20 Gram.; 9,15 Zieken: 9,30 Ned. liederen; 9,50 Gram.; 10,30 Mor gendienst; 11,00 Viool; 11,30 Gamelan 11,45 Fam. ber. Indië; 12,00 Koor; 12.31 Ork.; 13,00 Nieuws; 13.20 Reportage 13,40 Ork.; 14,15 Sextet; 15,00 Kamer- mu7„; 16,00 Causerie; 16,15 Koor; 16,45 v. jongens en meisjes; 17,35 Orgel 18,00 Gram.; 18,15 Vacantietips; 18,30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Le zing; 19,30 Eng. les; 20,08 Concert 21,00 Causerie; 21,20 Muz. 22,00 Nieuws 22,15 Reportage; 22,45 Meditatie; 23.00 Gram. HILVERSUM H, 7.00 Nieuws 7,30 Gram.; 8,00 Nieuws; 8,20 Gram.; 8,50 V.d. huisvr.; 9,00 Kamermuz.; 9,50 Piano; 10,00 Morgenwijding; 10,20 V.d vrouw; 10,35 Alt en piano; 11,00 Gram 11,45 Voordracht; 12 00 Orgel; 12,35 Can tare; 13,00 Nieuws; 13,15 Vaud.-ork. 14,00 V.d. vrouw 14.15 Strijkkwartet 15,00 V.d. jeugd; 15,45 Kwintet; 16,15 V.d. jeugd; 17,15 Acc.ork.; 17.45 Rijk Overzee; 18,00 Nieuws; 18.15 Nov, Se- renaders; 18,30 Lezing; 19,00 Nov. Se- renaders; 19.15 Dep. uitz.; 19,30 Le zing; 20 05 Causerie; 20,15 Res.-Ork. 21,00 Verg. P. v.d. A.; 22,15 Gram. 22.45 Lezing; 23,00 Nieuws; 23,15 Piano en orgel; 23,25 Gram. T^EN Belgisch fotograaf is mo- menteel in opdracht van een dienst van het Ministerie van O., K. en W. bezig met het maken van schilderijen-reproducties in onze Nederlandsche musea, voor een groote uitgave, die in den maak is. Een Belgisch fotograaf. waarom geen Nederlandsch? In de Mededeelingen van de Vakgroep Fotografie wordt verzekerd, dat er volgens evenvermelden dienst geen fotograaf te vinden zou zijn, die voor dit werk capabel kan worden geacht, „daar het ditmaal bij uitzondering eens goed moet worden!" Zoo worden onze repu tatie enonze deviezen dus te grabbel gegooid door een of an deren ambtenaar, die blijkbaar nog nimmer de moeite nam het werk van onze beste fotografen goed te bestudeeren. Neen, in het bui tenland kan men alles beter. Van daar moet de hulp komen, om den roem van onze Nederlandsche kunst te helpen verbreiden! CiEN STERKE WIND en wolken jagend langs de lucht. Toch werd het een mooie dag, want in dien wind wapperden de kajotters vlaggen en 200 frissche kerels mar cheerden onder de stuwende wol ken. In geheel Sluiskil, anders stil weggedoken langs het kanaal, was het bewegen van veel menschen, het, roffelen van trommen en de daverende zang van 200 kajotters die hier onder groote belangstel ling hun eerste gewestelijke mee ting hielden onder de leuze „Aan ons de toekomst!" Om 11 uur werd de dag begon nen met een H. Mis, opgedragen door den aalmoezenier v tf. arbeid, den Z.E.H. Mouwen en gezongen door de aanwezige kajotters Het was het mooie begin van een mooien dag. Na het middagmaal, waarbij de kajotsters de vrouwe lijke plichten van theeschenken E«n Zeeuw, die een dubbele rol speelde Na de bevrijding ontvangen vele goede Nederlanders voor hun hulp verleening aan' geallieerde vliegers een oorkonde', hetzij van een En- gelschen of wel van een Amerikaan, schen dienst. Hierop is in waardee- rende woorden de dank overge bracht aan hen bewezen. De oor konde is orderteekend door hooge officieren van de resp. legerleidin gen. Men is er terecht zeer trotsch op om een dergelijk document te be zitten en het geeft de voldoening, dat dit zeer gevaarlijke werk ge durende de Duitsche bezetting niet geheel vergeten is. Maar ook een NSB-er mocht 'n dergelijk document ontvangen, ver telt „Het Vrije Volk". Dezer dagen kreeg een zekere C. M. Neele uit St. Philipsland, vroe ger grossier in suikerwerken, thans gedetineerd in een kamp voor po litieke gevangenen te Rilland Bat,h een dergelijk papier. Het verleden van dezen mam is niet zoo heel fraai. In de dagen van 1940, toen er nog niet zoo heel veel gevaar bestond, moet hij een Engelsehen vliegenier geholpen hebben, maar gedurende den verderen tijd trad hij toe lot de NSB. Na de bevrijding was hij in de Oranje Nassau-kazerne té Bergen op Zoom gevangen gezet. Daar vertelde hij dat hij een on derduiker eenige jaren in huis heeft gehad en geholr>en en ook geallieer de vliegers had helpen ontvluchten. Men wist hier geen raad met hem. zoodat men hem weer vrij liet. Hij kwam Jater ira Tholen terecht, doch daar bevond hij zich in het hol van den leeuw! Ten tijde van de Duitsche bezet ting moet hij vele personen uit de dorpen van dit eiland op een ge- meene manier aan de Duitschers hebben overgeleverd. Zoo gaf bü o.a. voor, gouden tientjes op te koo pen. Wanneer hij dan enkele men schen had gevonden, verwees hij ze naar een café in Bergen op Zoom. De persoon, die dit goudgeld kocht, was een agent van de Duit schers, die de menschen in arrest stelde en het goudgeld in beslag nam. Zoo zijn hiervan tientallen 't slachtoffer geworden, w.o. eenige personen uit Oud-Vossemeer, die hiervoor tien a vijftien weken ge vangen hebben gezeten en nog een hooge geldboete kregen. Toen hij dan ook in Tholen aan wal stapte, liep hij in handeni van de politie, die hem direct inrekende en op transport stelde naar EUe- woutsdijk. Vandaar werd hij later naar Rilland-Bath overgebracht. Wat moet men van dergelijke per sonen' denken, die aan den eenen kant de Nederlanders verraadden en aan den anderen kant hulp ver leenden aan onderduikers en En gelsche vliegers? FIT DEN TREIN GEVALLEN Nabij Vlake is Zondagmorgen een reiziger uit den extra-trein getui meld, die met 1200 RBC-suppor- ters op weg was naar Goes. De man zat met andere reizigers in een goederenwagen bij de open deur en verloor op een gegeven mo ment Zijn evenwicht; hij bekwam wonden aan hoofd en beenen en kon de reis niet voortzetten. De trein kwam door dit incident 'n half uur te laat te Goes aan. DIJKGRAAF GESCHORST. Bij besuit van den Commissaris der Koningin is, op grond van het zuiveringsbesluit 1945 G. L. Klompe te Nieuwerkerk, ge schorst in de uitoefening van het ambt van dijkgraaf van den pol der VierbannenvanDuiveland', zulks met ingang van 8 Juli 1946. >000000000000000000000000000000000 >00000000000000 (xxyoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo- Bons! Bons!! klonk het weer onder het Opr hot feuilleton qtibborigo pad 47 DOOR HENRI T' SAS. „Vóór dat. 't kind gvgapt is?" „Nee, natuurlijk niet, don moet jij nog op." Bons!!! klonk liet weer beneden, en Bock hoven balde machteloos de vuisten, knarste: „De vent, die 'm dat lapt Daar kwam Woestenberg op z'n teenen, snel op den regisseur toegeloopen, hief de maliën-knuist in de hoogte, fluisterde: Weet U, wat wu vergeten hebben?" Wat dan?" „De pruik voor den galeiboef!" Wat, pruik? Kan die niet met z'n eigen haar spelen? 'n Galeiboef heeft toch net n' kop als een ander?" Meewarig keek Woestenberg in dó rich ting van Juli ook 'n artistiek-Jeider van lik-me-vestje: ,,'n Goleiboef wordt de rech t^rhelft van z'n hoofdhaar kaal geschoren, dat is juist het karakteristiekeals U dezen kleinen wenk van mij wilt aannemen.'' Boekhoven, in verlegenheid, antwordde: „J?. ja, nu ik me goed bedenk, liepen er zoo van die half-goschoren koppen onder. Wij, lieten 'm vroeger met zijn eigen haar spelen". „Maar 't is hier 'n première van „Het Betere Tooneel" zei Woestenberg, het „bete re" bizondor aandikkend. „Goed, dan half-kaal geschoren ik zal straks wel 'n handje helpen". Daar stapte Daloup min of meer non chalant langs 'n zijcoulisse het tooneel op, terwijl van de andere zijd'e Moe Verhagen naar voren stapte om aan de Burchtvrouwe orders te wagen voor het kind. toneel en zacht gelach steeg uit de toe schouwers op, 'n gegiechel, dat bleef aan houden. „Waar lachen ze om?" siste Boekho ven, met vuurrooie oorlellen van opwinding. Vaii alle kanten kwamen fluister-amtwoor- den: „Om dat jak, dat *jak van mevrouw Verhagen". „Is me djft't een 'n ding! 't Lijkt wel. of Si zoo onder de wol uitkomt." ,,'t Is om de bons. Ze denken dat het kannonen zijn." „Daloup hebben ze er tusschen. Hoor 'm es staan zwammen." 'n Onvervalschte Geidersche boer!" „Bour daloup, „schaterde ingehouden de li terair-adviseur. ,,'t Is om 't nachtpak, zeg ik j ui lit!" Nu stormde, om, volg'ins de tekst te paard te springen en over de valbrug te galopp'ae- ren, de lange Vervoom de middendeur uit. „Denk om de figuratie," waaTSchuwdb de directeur, die het spel achter' de voorste coulisse volgde. Luuk wrong zich tusschen den stoel en den muur naar de plaats, waai de figuranten stonden, schrok, toen ie zag, dat z'n Marietje haar geschminkte wenk brauwen tot twee zwarte vlekken had' uit gewu-even. Hij holde naar de kleedkamer om 'n doek en 'n schminkpijp te halen, Vergat het teeken te geven tot het gejoel, en, zeer duidelijk verstaanbaar, begonnen enkelen ep eigen gezag te schreeuwen: „Rhabarber. Rhododendron" Boekhoven sprong te hulp schreeuwde moe met den troep, wenkte de anderen met de armen in de hoogte, om ook hun monden open te doen, en, toen Luuk met z'n schmink terug kwam, vloogie op hem toe, als om hem te verscheuren. Toen, onder het binnendragen vasn den vermoorden schildknaap, zakte het goroijn. Het publiek applaudisseerde veel harder dan men had durven verwachten. De vriend- aanceelhouder, schrijver van het stuk, had gelijk: Schildknaap en Bhrchtvrouwe scheen bizonder in den smaak van het Beeksche publiek te vallen. Onder het tweede en derde bedrijf werd zelfs met open doek geapplaudisseerd. „Zie je wel", juichte de regisseur, „het publiek wil romantiek, ro mantiek, ze moeten smullen aan de cos- tuums a'an de flikkering, van de degens!" ,,'t Is maar, wat je publiek noemt, gromde, goeóverstaanbaar de literair-advi- seur. Op de voorste drie rijen zitten men schen met een fatsoenlijke boord, de rest zijn allemaal Beeksche kevers. In den hoek rechts zit een hoofd van Jut. Onder de be drijven pellen ze olienootjes. Vraag morgen eens een riksdiaalder entrée, dan speel je voor drie main en een paardenkoop!" Plots, midden in een zeer teedere scène van de, om haar gestolen kind klagende, Burchtvrouwe, klonk van onder het plafond der kleedkamer een scheurend gegil. Haver man sprong als een balein van achter z'n coulisse vandaan. Daloup schopte de ge roeste tel omver. Boekhoven en de kamer dienaar van Dalen vlogen op de figuratie af, omdat ze meenden dat het een schater- gil was. Maar uit het linker-zijdeurtje, in den uitersten hoek van het tooneel, dat het trapje naar de dames-kleedkamer afsloot, wankelde, krijtwit en met van angst ver trokken mond, Moe Verhagen. Ze greep Lily van Dalen, die op het deurtje toe- stormde, wijl ze daaruit de lang verwachte bloemenhulde meende te zien opdagen, ze nuwschokkend om den hals. „Wat is er? Wait is er?" klonken van alle kanten de fluistervragen. iWordt vervolgd). enz. vervulden iverc een marsch gemaakt door 'Sluiskil. Het was een imposant gezicht het voorbij trekken van deze, in hun witte uniformen gestoken jonge arbei ders, de vlaggen open in den wind, langs de gepavoiseerde straten uiting gevend aan den nieuwen geest, welke momenteel de jonge arbeiders vain Z. Vlaanderen be zielt. De meeting /\p een terrein achter de kerk were, om twee uur begonnen met de meeting. Buiten de kajot ters was een talrijk publiek opge komen om deze openlucht verga dering mee te maken. Staande <89 het versierde podium werd door c.en diocesanen voorzitter Jan v. d. Goor een welkomstwoord uitge sproken, waartaij hy welkom heet te de diverse plaatselijke aalmoe zeniers, Z. E. H. Mouwen, den na'tionalen propagandist Toon v. d. Horst de afgevaardigden van, de KAB,' benevens de overige aan wezigen. In een enthousiaste speech be lichtte Toon v. d. Horst de taak van iederen jongen arbeider en de taak van de K.A.J. Als arbeider werken wjj mee aan het schep- pings- en verlossingswerk van God. Hierom is een taak te ver vullen. Immers, ook het werk van iedleren dag is een roeping. Dat bij verschillenden dit inzicht is ge dood, moet ons een aamsjjoringi zijn den ar beid weer als zoodanig aan de orde te stellen. Dit is een taak van ieder van ons en van de K.A.J. Hiertoe is een eerste ver- eischte de arbeidersjeugd weer het (besef vain persoonlijke waardigheid bij te brengen. Na deze laatste gedachte in den breede te hebben ontwikkeld be sloot spreker nvet een krachtige oproep voor het K. A. congres, dat 24 Aug. in Amsterdam wordt ge houden, het congres der dertig duizend. Hierna volgde een herdenking der gevallen makkers door de aid. Sluiskil. Aalmoezenier Mouwen besprak vervolgens het dienende karakter van de aitbeidersjeugdtoeweging. Slechts door goed te zijn, dienst baar te zijn in de middens is het mogelijk het groote K.A.J. ideaal levend te maken in de arbeiders jeugd. Een dienende K.A.J. is de toe komst van Nederland, besloot spr. De gewestelijk leider, Eugène van Assche, bundelde de' in dezen: middag uitgesproken gedachten in de prettige Z. Vlaamsche taal. In zijn begeesterende speech be sprak hij de K.A.J. en haar idealen vooral gezien in de Z. Vlaamsche levensomstandigheden en besloot hij met de uitspraak: „Indien Z. Vlaanderen ligt ge ïsoleerd van Nederland, moeten de Z. Vlamingen zichzelf een plaats veroveren in dat land, juist zooals de Z. Vlaamsche K.A.J. zün plaats heeft veroverd in de wereldarbeidersjeugdorganisatie". Het slotwoord werd gesproken door Jos v. d. Goor. Met een sluitingslof kwam het einde aan een dag, die bij de Z.- Vlaamsche jonge arbeiders zal blij ven voortleven, niet zoozeer door haar grootschen opzet en uitvoering doch door de opgedane schoone gedachten die hen tot Leiddraad1 zullen strekken bij den strijd om de arbeidevsjeugümassa. GOES, 19 Jul:. Bloemkool la 56- 84, idem T 30-53, idem II 16-25. kom- komiru 3. idem II 22-27, idem III 27, kroi I 4-6.50, idem II 2-6, me loenen 99-152, dubb. princesseboonen 106-134, snijboonen 65-134, gr. boonen 50-122, gele boonen 35-52, tuinboonen 9-10, uien 1.50-8, kroten 7-7.50, peen 10 -12.50, tomaten 89-100, andijvie 5.50-10, postelein 15-23. roode kool 26-33, spits kool 16. doperwten 11-35, sjalotten 1.50 -3, selderij 3.50-4.50, radijs 10, wortelen 11. Alles per 100 st., kg, of bos. KAPELLE, 19 Juli. Kersen: kler ken 48-158, zure morellen 62-114, vlees kersen 59-88, krieken 60-105, dubb. eierkrieken 58-121, citroenkersen 58-70 abesse de Monland 1-129, zoete morel len 70. meikersen 57-1, zwarte blanche 65, wilhelmina 56-1, fay's prolific 102 -119, zoete rode bessen 1, duitse zure 89-105, witte bessen 97-99. kruisbessen 51-68, frambozen 120-172, bramen 194 oranjepruimen 41-128, tollenaarsprui- men 49-77, citroenpruimen 4-39, prin- cepruimen 8, occulanen 57-63, krozen 51. early laxton 75-208, ruth gerstter 1 -1*7, dubb. princ. z. d. 114-147, groene bonen 59-80, gele bonen 60, doperwten 17-30, bosuien 2.5-4.5, andijvie 7. kroten 7, alles per kg, perziken 5-38. kaspiui- men 11-52, bloemkool 8-40, komkom mers 6..ï- kropsla 14-17 alles per st.» kropsla 1-960. per 109 krop, ij-

de Stem | 1946 | | pagina 2