iden RIJKSSTEUN aan NOODLIJDENDE GEMEENTEN 1URATIE ZITTERS EMERS 4IEUW Yf se mosten onder l Hohtend voorbeeld de sociale verzekering vallen Federatieve structuur, van Indonesië gewild derij UI. i CHURCHILL I E T I N G NG 'UDERS. IANS DISTRIBUTIENIEUWTJE S Onder verplichting dat deze alle belastingen heffen, waartoe zij bevoegd zijn - Straat-, vermakelijkheids- en hondenbelasting worden met name genoemd Driemaal de sigaar Veertien sprekers te Halino er voor, 11 hellen er toe over Vergaderen oud N.S.B.-ers? «WEEDE JAARGANG. No. 520 v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C.J. VAN hootegem; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (hij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4 10; p. week (bij niet-postbestell.) f 0.26; Losse nummers 6 cent. - postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG.20 JULI 1946 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, 'lissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7. tel. 102; Red. J. v d. BROEK, -ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARKOF Kantteekeningen bij een congres E AES op ZATERDAG HAANDAG 22 JULI talf vier 177—0 >M r RUSTIG 1INEEREN 'ZAALTJE PRIMA KEUKES 903-o-xxi IAD en volgens D! SMEEROLIE ei Ook uit voorraad 'ETROLEUM, GAS- telt daarom bij INKLIJKE SHHLV 1 andere soorten en 244-0 OOSTBURG ielg. dokter te BrusseV je voor alle huisel. be et koken, niet de Verg.: kost en inwon, ing, en goed betaald, •ansch sprekend. Reis- ergoed. Br. aan mevr. nans, Chaussée de Wa- bij den banketbakker russel, België.1261 g. huw. R. K. juffr., I. j., g. k. koken, gen. 1. erk te verr., ger. omg. huis. verkeer, dienst iw. goed loon. in dorp ngstr. Zonder kind. In sp. mog. of voor 1 no. 1263. of te ruil tegen tral- AF volg wagens 5 tons, de Swart. B 34 te el. 204.1256 4 j. honden, D. Hm ed gesch. voor dress B 47, Chaam. 1260 vvinkelopstand uit krul- ik in pr. st. Te bevr.: Dongen.1251 2 jonge honden foxter* te bevr. bij de Dijc schestraat Rapenburg. rde. 289 ïevr. i. g. st. verk. tuig ie B.M. Br. 1253. ne op ift., repatr. se tt per 1 Aug. te Bre- gem. kamer m. of i> Ir. no. 1256. - 11. Haarlem - Breda. ;evr. te Breda of omg. g m .tuin, huurprijs m. in ruil voor rui* nst.woning te Haar* no. 1259. Vandersteen t|EN BELANGRIJK geschilpunt bleek op het congres ae do strijd tusschen de economische en de sociale norm. De heer Sta- pftkamp betoogde, dat naarmate het inkomen lager is, een zwaarder-druk wordt uitgeoefend door het risico van absolute inkomensderving (als gevolg van ziekte, ongeval etc.) en van relatieve inkomensdervirg (als het gezinsbudget zwaarder wordt bel st, b.v. door uitbreiding van 't kindertal). «Daarom zouden dan ook alle in komenstrekkers. die niet In de ver mogensbelasting zijr. aangeslagen, Beneden een bepaalde inkomens grens order de sociale verzekering moeten vallen. .Dr. Tobi, een bekend deskundige uit, mlddenstandskrlngen, wist daar tegenover te vertellen, dat 1 '3 deel van de middenstanders op den rand van het bestaansminimum leeft en dat die groep niet in staat zou zijn de premie op te brengen. Volgens zijn zienswijze zou de sociale ver zekering voor zelfstandigen, self supporting moeten zijn, in verband waarmede deze groep juist buiten de sociale verzekering zou moeten vallen. Voortbordurende op dit eco nomisch gezichtspunt, betoogde hij, dat deze groep via een herscho- lirgsregeling in het meer produc tieve deel van het productie-proces zou moeten worden opgenomen. De middenstand zou dan binnen en kele jaren financieel krachtiger zijn waarna tot sociale verzekering voor hen zou moeten worden overgegaan. 0 i. is dit betoog zeer aanvecht- baar. Ligt de geringe productive telt aan persoonlijke eigenschappen dan behoeven wij van herscholing weinig te verwachten. Is de werk zaamheid zelf niet nuttig, wat in het debat volgens Dr. Tobi inder daad het geval bleek te zijn, dan zouden die elementen inderdaad herschoold moeten worden, of m.a. w. de niet-nuttige werkzaamheid zou moeten verdwijnen. Het blijft echter de vraag, of alle zelfstandigen beneden den wei standsgrens inderdaad geer nuttige functie verrichter. Zou dit inderdaad het geval zijn (Dr. Tobi heeft ons hierin niet kun nen overtuigen), dan zjjn wij voor standers var. het hanteeren van het b e h o ef e-el em en t in de Ves tigingswet Kleinbedrijf, zooals dat tin de Bedrljfsvergunningenwet 1933 reeds mogelijk is; men kan dan niet productieve bedrijfjes weren. Bezien vanuit een sociaal ge zichtspunt, kunnen wij het met Dr. Tobi in het geheel niet eens rijn. dat middenstanders en meer in 't algemeen, zelfstandigen beneden de weistandsgrens niet onder de so ciale verzekering zouden moeten vallen. De ambtenaren leven thans met op den rand var.-, doch beneden het bestaansminimum en brengen des ondanks 10 pet. van hun salaris als premie voor pensioenverzekerir.g op Sociale verzekering is geen inko- niensverhooging, maar inkomens spreiding. Sparen is altijd een of fer, ook in de sociale verzekering maar daar staat tegenover, dat meii later de vruchten plukt. De onsmakelijke propaganda van Jiet particuliere verzekeringsbedrijf in advertenties en brochures gepro pageerd: „Staatsbedil kost 20 nel. van het Loon!" is (afgezien van het feit, dat ze hoogst ongepast is als critiek op een vooruitstrevende Christelijke sociale politiek) boven dien volkomen onjuist. De te beta len premiën zijn de besparingen waarvan men later geniet. Ook het op winst gerichte private verzekeringsbedrijf geeft niets voor niets. vye zouden evenwel de kleine zelf, standiger. geen hoogere premie I willen laten betalen dan het aan deel dat thans door de arbeiders 1 wordt betaald. Als het waar is, dat I de ondernemingen ook de kleine gemeenschapsorganen zijn, dan is het ook waar, dat de werkers daarin gemeenschapsbouwers zijn. Als hun inkomen niet hoog ge noeg is om de totale premie op te brengen, dan worde het aar.deel, dat thans door den werkgever van de premie voor den arbeider wordt betaald, door de overheid gedragen, Zoo worde het nationale inkomen herverdeeld. Als men ons vraagt tot hoever de verzekering voor kleine zelfstan digen moet gaan, dan zijn wij het met de prae-adviseurs op liet con gres eens, dat zij verzekerd moeten zijn tegen de geldelijke gevolgen van blijvende ongeschiktheid we gens ziekte of ongeval bovendien een kinderbijslagverzekering en een werkloosheidsverzekering, voor het geval zij genoodzaakt worden hun bedrijf of beroep te staken. G. V. Rectificatie. In ons Kamerverslag lieten wij den minister v^n Finan ciën zeggen, dat er voor" onderne mingen niet voldoende geldmiddelen beschikbaar zouden zijn. De aan dachtige lezer nreft uit het verslag ongetwijfeld reeds afgeleid, dat er moest staan „niet onvoldoende geld middelen". |"VE RAAD VAN MARGATE heeft een verzoek te beoordeelen ge kregen, waarin voorgesteld wordt een Engelsch vrijheidsstandbeeld op te richten, dat een plaats zou moeten krijgen op de klippen van Dover en Churchill zou moeten afbeelden in uniform. Het einde ran Churchills onafscheidelijke sigaar zou dag en nacht verlicht zijn en gez en kunnen worden door alle schepen, die het Kanaal passeeren. Aardappelen op bonnen 393, 893 en B 86. Gedurende de week van 21 t.m. 27 Juli is op de bonnen 393 aard appelen 3 kilogram aardappelen en op de bonnen 893 aardappelen 1 kilogram aardappelen verkrijgbaar. Van 21 Juli t.m. 3 Aug. is op bon B 86 reserve 2 kilogram verkrijg baar. Bij deelneming aan maaltij den van de centrale keuken moe ten aldaar de bonnen 393 aardap pelen worden ingeleverd. Eibon verlengd. De voor 1 ei aangewezen bonnen ,,B 82 reserve" blijven t.m. Za terdag 27 Juli geldig. T~vE A.N.P.-correspondent te Ma. lino bericht het volgende: Na twee dagen van redevoerin gen, uitgesproken door 26 afge vaardigden. die 15 gewesten ver tegenwoordigen, is het mogelijk een ruwe schets te geven van de tendensen, die op de conferentie op den voorgrond traden. Het verlangen naar een federatieve structuur van Indonesië werd positief door 14 sprekers tot uit drukking gebracht. 11 anderen, die niet van een federatieve struc tuur spraken, gaven evenwel den indruk, dat ook zjj bereid zouden zijn, zulk een constructie tc aan vaarden. Alleen Afloes, de vertegenwoordi ger van Koetei (Oost-Borneo), be sprak over een eenheidsstaat, maar later in zijn. rede stelde hij zich ach ter het voorstel van Nadjamoedin tot vorming van een federatieven staat naar het model van de Ver- eenigde Staten. Zelfs die sprekers, die het ont werp vani een gemeenebest verwier pen en een verdrag met Nederland prefereerden, werden bezield door een geest van optimistische ver wachting, gemengd met een diep bewustzijn van de Importantie van deze eerste geheel democratische Wordt ontspanning duur "0 RIEMAAL om de veertien dagen zal een extra rantsoen tabaks- waren worden verstrekt, meldt de Maasbode. Het gaat zooals men jiveet om de pakjes tabak van, 40 jferam en om opruiming van ae •fgoedkoope sigarensoörten, t.a. waar - van er fabrikanten zouden zijn, die tl den wedstrijd. En net voorraden van meer dan 5 mii- obbe den Heer van I ioen stuks zouden zitten. Het eer- In zijn vaart, hij ite extra rantsoen zou echter r.iet Ig aan haar jurkje !5 Juli maar 1 Aug. beschikbaar Pv01'den Besteld A LLES wat naar luxe zweemt, zal dienen te worden vermeden en glles wat niet noodzakelijk, doch slecltTÏ wenschelijk is, zal naar de toe komst verschoven moeten worden, schreef de minister van Binnenland- srhe Zaken en van Financiën aan de gemeentebesturen. Slochts dan is de kans aanwezig, dat de overheidsfinanciën, waarvan die der gemeen ten deel uitmaken, in evenwicht komen. Dn na deze woorden, vertellen hun- ne Excellenties hoe zij de ge meenten in afwachting van defi nitieve maatregelen middels nood voorzieningen willen helpen tot her stel van haar fin. zelfstandigheid. Het Rijk zal steunen, maar de ge meenten moeten ook iets doen. Het is, zoo schrevem zij, eisch van goed financieel beheer een zoo groot mo gelijk deel van de uitgaven uit be lastingen te dekken. Daarom zal van gemeenten, wel ke op steun zijn aangewezen, moe ten worden verlangd dat alle be lastingen tot het heffen waarvan de gemeenten door de wet bevoegd zijn verklaard en welker heffing, mede gelet op de daaruit voort vloeiende kosten practisch zin heeft, ook daadwerkelijk worden geheven. I.v.b. daarmede wijzen de minis ters op de straatbelasting, t.a. waar van heffingspercentages van G, resp. 3 pet. van de kadastrale opbrengst resp. van de bebouwde en onge bouwde eigendommen in het alge meen redelijk moet worden geacht. Voor de vermakelijkheidsbelasting wordt een heffing van ten minste 20 pet. van de bruto opbrengst der enti eegelden noodzakelijk geacht, eveneens wordt noodzakelijk geacht een belasting van luxe honden van tenminste f 10.— en voor bedrijfs- honden van f 2.50. 0verigens rekenen de ministers de gemeenten voor, wat zooal aan rijksuitkeerlng verwacht mag wor den. Zij stellen een rijksuitkeerlng in zicht wegens verlies van op brengsten var., grondbelasting, per- soneele belasting, straatbelasting e. d. Voor 1946 is daartoe f 10 mil- lioen uitgetrokken en voor 1947 wordt aan eenzelfde bedrag gedacht Wegens bijdrage aan de gemeen ten, met eigen politie is op de be grooting 1946 een uitgave voorzien van f 20 milüoen, evenals voor elk aan 1946 voorafgegaan jaar of ge deelte van een dienstjaar, waarin de politiedienst door eigen amb tenaren van de gemeente is ver vuld. Voorbereid* wordt een, vennoot- schaps-ondernemingsbelasting van openbare bedrijven, waarbij be krachtigd wordt dat deze belasting van de openbare bedrijven niet zijn en worden geheven. Niettemin zal een extra bijdrage van f 20 millioen per jaar van het rijk in het belang van de saneering van de gemeente- fin,ancien in het gemeente-fonds worden gestort. Eveneens zal ten Late van het ge meentefonds worden gebracht (1e vermeerdering van de onderneming» belastin, ad f 20 millioen door op neming van landbouwbedrijven in deze belasting. Van deze maatregel wordt ver wacht dat zij aanstonds een be langrijke bijdrage zal leveren tot herstel van de financieele zelfstan digheid van een groot aantal plat telandsgemeenten. Naast maatregelen t.a.v. schade door oorlogsomstandigheden en dek king ÜSkorten van 1945 en vroegere jaren, zal op de begrootir.g van '46 voor steun aan gemeenten f 85 mil lioen worden uitgetrokken, dat is ongeveer het dubbele van voor gaande jaren. Volgens „Het Vrije Volk" heeft Willem Mengelberg verzocht hem een verblijf van 14 dagen in Neder land toe te staan om orde op zyn zaken le Stollen. Hem zou dan een soort vrij geleide moeten wor den toegestaan. Dat beXeek&dt; Oötterdammei ung IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM conferentie in de geschiedenis van den archipel. Indonesiërs van de meest ver schiller de bevolkingsgroepen en No- derlancische en - republikeinsch-In. donesische journalisten spreken cl- kaar geregeld in de eetzaal, waar dr. van' Mook dineert. In, de dus van Malino naar Makassar worden de redevoeringen druk besproken. Don J. Th. Simenos da Silva, de afgevaardigde van Flores, zeide, eu de andere afgevaardigden, die onze correspondent ontmoette, beaam den, het, dat de sfeer op de conferentie „edel is en hoop vol stemt voor de toekomst van In donesië". Afloes, een van de meest radicale sprekers van gisteren, voeg de er aan toe: ,.Ik had reeds ver trouwen in Jong Nederland en deze conferentie heeft dit vertrouwen aanzienlijk versterkt. De conferen tie moet slagen voor het welzijn van Indonesië en Nederland". 0e Daily Graphic signaleerde een drukke wapensmokkel van Sin gapore naar de Indonesiërs en Ko lonel Weston, die met de Oranje in ons land terugkeerde, gewaagde van belangrijke rubbersmokkel van W.- Borneo en Sumatra naar Malakka. In de ruimte TTET Prins Bernhardfonds werd in Augustus 1940 te Londen gesticht, om oorlogsmateriaal aan te koopen en ter beschikking vah onze regeering te stellen. Ruim 21 millioen is daarvoor bijeenge bracht. Na den oorlog verviel deze taak. Toch is het Fonds blijven bestaan. Het wil nu een groot fonds worden, dat door middel van financiering of financieele steunverleening hulp verleent aan instellingen, die strijden tegen geestelijke en cultureele nooden. Het, maakt, gelijk een desbetref fende circulaire zegt, geen enkel verschil tusschen de steun-vragen de organisaties noch naar hun po litieke of geestelijke instelling, noch naar hun omvang. Dat is heel ruim gesteld, maar ookheel vaag. Ons dunkt, dat er om de ,,neutralitet" op geestelijk en cul tureel gebied toch wel bepaalde grenzen getrokken mogen worden. Geestelijk-destructieve stroomin gen, cultureel-nihilistische stre vingen, hebben maar al te vaak 'n uithangbord, dat een uiterlijk schoon doel afschildert. Ons dunkt dat hier toch wel eenige keuring en schifting mag geschieden naar vaststaande normen. We zouden er graag iets meer van willen we ten. Het zweeft voor ons nog te zeer in de ruimte. TT GOS VORRINK heeft aan den minister van Justitie vragen ge steld ma l. van een vergadering, die vroegre leden van de NSB en Nat. Front te Utrecht hebben belegd om een zgn. werkverband te stichten. Is het waar, zoo vroeg hij. dat ae vroegere adjudant van Arrold Mey er, Denis, er het woord heeft ge voerd? Zoo ja, is de Minister be reid een onderzoek in te stellen en maatregelen te treffen? ■piETSBANDEN werden er de laat. ste maanden 17.000 per maand gefabriceerd, terwijl er 50 tot 80 000 stuks werden ingevoerd. Gebrek aan staaldraad en een tekort aan can vas maakten en maken het voor alsnog onmogelijk de 4 a 500 000 banden per maard te produceeren, waartoe de Ned. industrie overigens technisch wel in staat is. Heden zon onder 20.49 u„ maan onder 11.27 u., Zondag zon op 4.44 u., onder 20.48 u., maan onder 12.47 u. Maandag zon op 4.46 u., maan op 0.02 u. Weers verwachting tot hedenavond: Wisselende bewolking, hier en daar nog een enkele verspreide bui. Matige wind tussehen Z.- West en West. Weinig verande ring in temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1