MENSCHEN EN MUZEN Het steekspel in Neurenberg Geleide Economie Diploma-uitreiking K.IK. „De Schelde" nader onder de loupe In hoeverre moet de staai weer terugtred en? N' Welke kansen hebben de aangeklaagden KRANTEN Russische spionnage in Canada 'ALS WE NADER gaan bc- schouwen, hoe het geld werkt in de geleide economie volgens het strengste type. dan blijkt, dat men de behoeften (de vraag) moet gaan berekenen op grond van wetenschappelijke gegevens. Bij de voeding zal men b.v. reke ning moeten houden met de hoe veelheid calorieën, die een mensch beslist noodig heeft. Maakt men een fout in de berekeningen, dan wordt er teveel of te weinig voed sel geproduceerd, met alle gevolgen van dien. Dit kwam echter ook in de „vrije economie" voor. De aan passing aan de behoeften gaat daar echter veel soepeler en sneller, ge dreven door het eigenbelang. In de „Socialistische Economie" is men afhankelijk van het plichtsgevoel en de bekwaamheid van den ambtenaar. Veranderingen in de vraag, door veranderingen in den smaak, zul len goedgekeurd moeten worden door de leidinggevende instanties, alvorens men tot productie en vol doening aan de vraag over kan gaan. Het groote probleem blijft echter dat van „Wirtschaftsrechnung" de berekening van de kosten en op brengsten. De kosten der productie kan men gemakkelijk uitdrukken in ar beidsuren. Maar daarmee is men er niet. Kosten zijn ook het opge offerde nut. Men offert immers de productie van goed A op door goed B te maken. Als men een zekere hoeveelheid arbeid gebruikt om auto's te ma ken, dan kunnen die arbeiders geen frigidaires vervaardigen. Wie zal nu zeggen wat nuttiger is En hoe drukken we het nut van de goederen uit, als er geen geld is DIJ TYPE B komen we voor de- zelfde moeilijkheid. Wel blijven de prijzen bij type B bestaan, maar zij worden onbruik- Te Vlissingen vond ds diploma- uitreiking plaats aan de leerlin gen, die opgeleid zijn volgens het leerlingenstelsel, uitgaande van de Stichting „Bedrijfsgroepen Me taal- en Electrotechnische In dustrie" te 's Gravenhage. Gediplomeerd werden: Voor het vak bankwerken: D. Bijleveld te Vlissingen, J. Ce- vaal te Souburg, J. J. Geluk te Vlissingen; S. A, Kasteleijn te Middelburg, K. F. Moens te Vlis singen; J. Platteeuw te Vlissingen J. H. van Sorge, te Vlissingen; J. H. Uijl te Souburg, J, Wildeboer te Vlissingen. voor het vak metaaldraalen: A. A. S Schinkel te Vlissingen; voor het vak metaalfraisen: A. Hekkebus en G Verhetj, beiden Vlissingen; Voor het vak Electro.techniek: W. v. d. Welle te Vlissingen; voor het vak met aal be werken i. d. Scheepsbouw; ,J. v. d. Driest te Souburg; voor het vak Scheepsbeschieten D. van Eenennaam te VMssingen A- Klap te Souburg; J. C, Leuve- link te Vlissingen; D. Lous te Vlissingen; J. Pattenier te Vlis singen; G. Wagenaar te Vlissingen J. Wallenburg te Souburg. De diploma's werden uitgereikt door den directeur van den cursus,, dhr. van Wagenvoorde uit Mid delburg, nadat de heer Arie Smit, directeur der K.M. „De Schelde", de leerlingen had toegesproken. Hij deelce o.m. mede dat het in de bedoeling ligt oni naast de practisch-e ook de theoretische op leiding in het bedrijf tijdens de werkuren te doen geven. Door den bestaanden toestan i, die meebrengt dat de leerlingen in de avonduren op een ambachtsschool theoretisch bekwaamd worden, kunnen niet allen van de geboden kar.', profi- teereny velen wonen te ver van zoo'n opleidingscentrum af en bo vendien aldus de heer Smit, is het ongewerischt, dat de jongens na een zware dagtaak geen tijd voor ontspanning, sport of andere lief hebberijen overhouden. De belangstelling van ouders en anderen was zeer gi-oot voor deze uitreiking en de fraaie tentoon gestelde werkstukken hadden aller aandacht. baar als leiddraad bü de productie. Immers de prijzen komen niet meer „vrij" tot stand, maar zij worden gedicteerd door den „prijzendicta- tor". Prijsbeheersching wil zeggen, dat de prijzen kunstmatig op een bepaald niveau gehouden worden. In tijden vair schaarschte wil men voorkomen, dat de prijzen stijgen. De motieven hiertoe zijn vele. Men wil inflatie tegengaan, om dat de waarde van onze munt in het buitenland anders tot onge kende diepte kan dalen. Men wil de prijsstijging van de levensmid delen tegenhouden om sociale on rust te voorkomen. Het belangrijkste doel der prijs beheersching is echter, dat men het niet aan het volk wil over laten, wat er geproduceerd moet worden. We zagen, dat in de vrije econo mie, de vraag, door middel van de prijzen besliste over de richting dei- productie. Dat wil men voorkomen. De Regeering kan alleen toestaan, dat de meest noodzakelijke goederen geproduceerd worden in tijden van schaarschte. Dit kan zij doen door Prijsbe heersching en Vergunning- of Toe wijzingstelsel. De geldfunctie schrompelt dus in bü type B. Het geld is geen algemeen ruil middel meer. Men kan met het geld niet meer doen wat men wil, maar wordt gedwongen het in be paalde richting te besteden, of anders het niet te besteden. Het geld is ook geen reken- middel meer, want de prijzen zijn onbetrouwbaar geworden als lei draad. Bij type C zijn de geldfuncties niet ingeschrompeld. Alle functies, met als voornaamste de ruilmid del- en de rekenmiddel functies bloeiden daar in vollen omvang. Uit geldtheoretisch oogpunt is er geen verschil tusschen de geleide economie van type C en dat wat w(j „vrije economie" noemen. Komen we dan tenslotte tot een conclusie, dan is deze de volgende: Het probleem van de „Wirt- schafsrechnung" in de geleide eco nomie weegt voor ons erg zwaar. We betwijfelen het, of de be rekeningen juist en snel kunnen geschieden, en nog meer of de uit voering der productieplannen over een zal stemmen met de bereke ningen. Type A wordt geheel door ons verworpen, omdat dit zou leiden tot een staat die topzwaar zou worden van de ambtenaren. Hun werk zou men nauwelijks meer productief kunnen noemen. Niet alleen zou den een massa menschen onledig gehouden worden met het uitvin den en invullen van formulieren, en het controleeren van de ver strekte gegevens. Maar bovendien zou de al te groote controle en dwang remmend werken op het productievermogen van de arbei ders met en zonder boord. Het wegnemen van het eigenbelang als drijfveer tot arbeid zou den gena deslag beteekenen voor de men- schelijke samenleving. De geschiedenis heeft trouwens bewezen, dat in een moderne maat schappij het geld niet gemist kan worden. De bestaansmogelijkheden van type B worden door ons veel groo- ter geacht. Een groote mate van consump- tievrijheid, en zoo weinig mogelijk dwang bü de „keuze" van het be roep zijn echter onontbeerlijk. TAe huidige vorm van geleide eco- nomie, dien we thans in Ne derland aan den lijve ondervinden, gelijkt in vele opzichten op die van type B. We beseffen echter, dat in deze moeilijke na-oorlogs- jaren de leiding veel strenger en ingrijpender moet zijn, dan in „normale" tijden. De maatregelen van de huidige Regeering kunnen dan ook onmogelijk populair zijn Onze vrees is echter, dat de mate van leiding door de Overheid, geen gelijken tred zal houden met den terugkeer der normale toestanden. Het is nu eenmaal gemakkelijker om maatregelen in te voeren, dan deze ongedaan te maken. Het inkrimpen van een ambte narencorps heeft heel wat voeten in de aarde. En er wordt heel wat vindingrijkheid tentoongespreid bij het aantoonen van de onmisbaar heid der „bezuinigingsslacht offers". Gelukkig hebben we de vrijheid van het woord terugge kregen, en de critiek in Parlement en Pers zullen er wel voor zorgen, dat de noodige zuinigheid betracht wordt. Een beetje, geduld zullen we hierbij echter vast niet kunnen missen. K. W. ZOOALS wij al met 'n enkel woord hebben gemeld, heeft rector-cantus Fick met enkele Ooster- houtsche nachtegalen deel genomen aan het interna tionaal congres der zang scholen te Parijs. Het was een imposante manifestatie van cultureelen heropbloei in de eeuwig-jonge Kerk van Rome. Fransche zan gertjes leverden vanzelf sprekend het grootste con tingent onder leiding van prominente musici. Naast de Parijsche zangscholen wa ren er knapen uit St. Brieux, Toulouse, van Cam- brai tot Marseille, enz. On der de buitenlanders domi neerden in aantal de Zwit sers, die met het volledig koor der ,,Petits Chanteurs de Notre Dame" waren ge komen. Uitsluitend de kleine Nederlandsche af vaardiging mocht deelne men aan het concert van de gezamenlijke manécante- rie£n van Parijs. Wel een bewijs, dat het te Ooster hout gevolgd methodisch zangonderwijs op hoog peil staat. grepen, ter dood veroor deeld, begenadigd en ln verschillende gevangenis sen en concentratiekampen opgesloten. Van zijn too- neelstukken verwierf voor al ..Leontientje" in het Zuiden een groote bekend heid. Met zijn tijdstuk ,,Oranjehotel" had het ge zelschap van Balledux veel succes. In een geestige auto biografie schreef hij eens: Dat ik in hoofdzaak drama turg ben geworden komt alleen, omdat het publiek zoo onverstandig was naar mijn stukken te komen kij- aandaoht van den minister president en van den mi nister van buitenlandsche zaken op dit onverkwikke lijk optreden gevestigd. Het zal via de legatie te Bern niet moeilijk vallen het Zwitsersche volk te doen begrijpen, dat het zich com promitteert door naar me vrouw van Ammers te gaan luisteren. Stewart Granger, de moderne Robin Hooi, bekend o.a. uit de Nachtegalen in Parijs Eduard Veterman f Een collaboreerende schiijfstei over illegaliteit - Wieler baan belangrijker dan pers De nieuwste attractie na Picasso |E bekende letterkun dige en tooneelre- gisseur Eduard Veterman is met zijn vrouw bij een auto -ongeluk te Laren om het leven gekomen. Dit ver scheiden is des te tragi scher, daar Veterman tij dens den oorlog herhaalde lijk aan den dood ontsnapt is. Onder den naam dr. Necker deed hij voortreffe lijk illegaal werk, werd ge- ken. Als het evenveel aan dacht voor mijn essays had getoond, was ik nu een ver maard filosoof en nog ver velender. T\E eertijds populaire romanschrijfster Jo van Ammers-Kliller, die wegens haar onvader- landsch gedrag voor de rest^ van haar leven het recht van publicatie heeft verloren, is zoo brutaal in Zwitserland lezingen te houden over het verzet en de organisatie van de ille galiteit in Nederland. Mej. Tendeloo heeft terecht de film „Madonna of the seven moons", is in ons land ge weest. Er was een perscon ferentie uitgeschreven ln den Haag, waar de journa listen den beroemden En- gelschman van aangezicht tot aangezicht zouden kun nen aanschouwen. Hij liet evenwel een half uur op zich wachten, maar veront schuldigde zich eerlijk en rondborstig Sorry hoor, maar d'r was een reuzefijne wielerwedstrijd in Scheve- ningen en daar moest ik met m'n neus borsnop staan A dadaïsme en sur realisme komt Pa rijs met een nieuw snufje. Een zekere heer Dubuffet is op het oogenblik^ het ge sprek van den dag. Hij heeft een geheel nieuwe wijze van schilderen uitge vonden en houdt thans z'n eerste tentoonstelling. De werken bestaan uit asphalt, pleister, modder, zand. op eengehoopt, gedroogd, ver hard. „De Nederlander", waaraan wij deze interes sante bijzonderheden ont- leenen, weet voorts te ver tellen, dat de vervaardiger zich gemak van mes of pen seel ontzegt. Hij gebruikt slechts een lepeltje en zijn vingers. En om het nog in drukwekkender te maken, plakt hij er wenkbrauwen van grof touw op, plant er tanden van kiezelsteentjes in, haren van een bezem, pupillen van stukjes glas. De bezoekers staan er ver stomd van! Dubuffet is in staat te schilderen met wat ook .uitgezonderd met verfNatuurlijk zijn er Parijzenaars, die het heeie geval een enorme voor-den- gek -houderij noemen, doeh die hebben geen verstand van kunst. Dubuffet heeft al twee schilderijen voor 39.900 en 28.000 francs ver kocht. Wanneer uw kinde ren poppetjes teekenen met hun du m gedoopt in mod der, jam of boenwas, kom dan niet tusschenbeide, maar wakker deze winst gevende zaken aan. Men kan nooit weten wat er uit groeit! <><>ooo<>oo<>oooo<xx>oooC>o<>ooooooooooooo<xxxxxx>oo<>oooo 000004X><><><X>0<>CO<><X>0 len sleepen. Goering heeft tot zijn medestanders gezegd: „Kijk dien man niet meer aan, maak hem het even zoo onpleiaierig mogelijk".... Von Neurath en Fritsche blijken ook in het front van Schacht en Speer te staan tegenover de Goe- ring-groep, die weer wil werken aan een nieuwe mythe en een nieu we dolkstootlegende voor de toe komstige Duitsche generatie. (Van een btjzonderen medewerker) UóóR HET GRIJZE GERECHTSGEBOUW te Neurenberg rijden nog iederen morgen en iederen avond lange colonnes van auto mobielen en autobussen aan om een paar duizend ambtenaren naar hun taaie eentonige dagwerk te brengen. Twee honderd dagen hetzelfde beeld in het gerechtsgebouw: aanklagers met dikke mappen hollen er haastig door de lange gangen, soldaten sjouwen er hoogc stapels verschbedruktc papieren de lange planken aan de wanden in de documentenkamers zakken nog dagelijks een stukje verder door onder het gewicht van den altijd aanzwellenden vloed ran papier, de offieieele verslagen der zittingen zijn met de regelmaat van een klok genaderd tot in de buurt van bladzijde 13000. Maar dit en al wat er verder om dit proces gebeurt is uiterlijk. On danks de gelijkvormigheid en ge lijkmatigheid, waarmee dit heele gebeuren is omgeven, blijft de strijd die in de hooge hel ver lichte rechtszaal wordt gestreden vol van een spanning, die telkens weer opnieuw opflitst. TJUIJ ZIJN begonnen met een bepaalden vasten indruk vam de 21 beschuldigden. „The mise rable men", de aanduiding, die de Amerika'ansche hoofdaanklager Robert H. Jackson hen gaf was misschien wel de meest karakteris tieke. Maar in het stadium der verde diging heeft de meerderheid van hen zich geweerd met een kracht van energie en intelligentie, die men nauwelijks meer voor mogelijk had gehouden. De jonge Fransche aanklager, clia in het geestelijke steekspel tegen „onzen" beschuldigde Seyss- Inquart vrijwel geen slag kon slaan die niet door den even scherpen als sluwen geest kon worden afgeweerd, was niet de •eerste vam het corps van prosecu- tors, die ondervinden moest dat ook miserable men" nog strijd baar en slagvaardig kunnen zijn. ,,Unser Hermann" wiens welge dane figuur thans als „Der letzte „Rjenaissancefuerst" door de Duit sche geïllustreerde pers gaat, heeft het voorbeeld gegeven. Hij bleek niets van zijn energie ver loren te hebben toen hij in dezelf de rechtzaal waar de films van Auschwitz en Bergen-Belsen waren vertoond, zijn vurige propaganda,- rede voor den nationaal-socialis- tischen heilstaat hield. De andere militaire vertegenwoordigers deden in agressiviteit niet voor hem onder, toen zij hier een laatste eeresa'luut kwamen brengen aan het Duitsche soldatendom. Keitel was de zwakste in dit gezelschap. Doenitz de scherpste, Jodl de hardnekkigste. Vooral de kracht en de overtuiging, waarmede de laatste een slechte zaak, óe plicht van den soldaat om t« gehoor zamen ook aan 'n staatshoofd dat ,alle menschelijke rechtsbegrip pen heeft losgelaten" heeft ver dedigd liet niet na een zekeren indruk te maken. Een openbaring was hier ook Kaltenbrunners ver dediging. De man tegen wien de gruwe lijkste beschuldigingen zich richten en in wiens gezicht men de beu len van Mauthausen herkent, heeft hier getoond een man van buitengewoon intellectueele kwali teiten te zjjn. Zijn stadgenoot Seyss-Inquart deed in scherpzin nigheid niet voor hen onder en zeer opmerkelijk was het met hoe veel nadruk hij zjjn ongebroken vriendschap met Heydrichs opvol ger liet uitkomen. Slechts tweu der beschuldigden die tot nog toe aan het woord zyn geweest, hebben Hitier zon der meer verloochend Schacht, van wien nauwelijks anders kon wor den verwacht en wiens meesterlijke verdedigingsrede geen verrassing was, en Schirach die zfcide de Duitsche jeugd tot trouw aan een misdadiger te hebben opgevoed. Frank is de eenige der beschul digden di'i als het ware volmaakt gecapituleerd is voor den druk der aanklacht, maar voor een gouver neur van Polen zou elke andere houding dan ook wel een zeer mi serabelen indruk gemaakt hebben. Een miserabelen indruk, die heb ben de mannen van minder for maat verkozen: Ribbentrop, Ro senberg Frick, Streicher Sauckel. Hun verdedigingen waren niet veel meer dan pogingen om hun heil te zoeken in voorgewende on beduidendheid. Een verrassing bracht het ver hoor van Speer, Hitiers architect. Hij heeft Goering verschrikkelijk boos gemaakt door te zeggen, dat de Nazi-leiders een collectieve ver antwoordelijkheid moesten dragen, door Hitiers geheime wapens slechts ..bluf" te noemen en door 'te vertellen, dat de Führer tenslot- I te het heele Duitsche volk met hemzelf in den ondergang had wil- TAE OPVATTINGEN omtrent de te verwachten vonnissen loo- pen ver uiteen. Er zijn menschen, die gevoelig zijn gebleken voor de motieven der generaals en admi raals. Er zijn er tenslotte ook, ö:e Seyss meer kansen geven, dan ieder Nederlander hoopt. Niet temin is er, naar wij gelooven, niet veel van de wezenlijke punten van het „indictment" aan het wankelen gobracht. Het eenige wat wij na de reeks van plei dooien zien is een scherpere af- teekening van de verschillende schakeeringen onder de beschul digden, een scherpere schildering der karakters. Er blijft zooveel dat wij geloo ven dat er voor de mannen in het „doek" weinig reden is voor het optimisme dat eenigen hun ner blijkbaar nog a. d. dag leggen. VOOR ONZE JONGENS IN INDIE XT ET ROODE KRUIS ie erin ge slaagd een overeenkomst te treffen met de Departementen van Oorlog en vam Marine, waardoor wekelijks door dsn tijdschriften- dienst van 't Roode Kruis speciaal voor de Nederlandsche Strijdkrach ten ruim 400 k g. recente dag-, week-, en maandbladen per lucht post verstuurd wordt, waardoor een groote vraag om nieuws uit Nederland eenigszins voldaan wordt. Te dien einde tracht het Roode Kruis wekelijks ca. 50.000 exemplaren in te zamelen. Helpt allen mede om deze taak uitvoerbaar te maken en wel door Uw eigen dag-, week-, maandbladen en tijdschriften direct na lezing ongefrankeerd op te zenden aan Roode Kruis - Tljcschriftendienst Den Haag. TAE CANADEESCHE Koninklijke Commissie heeft haai' laatste rapport gepubliceerd over de spion- nagezaken in Canada. „Er bestaat in Canada een vijfde colonne, geor ganiseerd en geïnstrueerd door de Russen in Canada en Rusland" al dus het rapport. Er bestaat tevens weinig twijfel over de aanwezig heid van een „machtige organisatie in Canada" van den N.K.W.D. (de Russische veiligheidspolitie),

de Stem | 1946 | | pagina 6