DE SCHAT weten wat ze willen ikland. VEM van Nakamura der Sociale Grondslagen Verzekering Wal et» Wonderlijke Wereld RIJF De K.V.P.-kwestie te Nijmegen TS No. 217 TWEEDE BLAD WOENSDAG 17 JULI 19#6 door Duitschland £jÈ MA M3r AM D\ Wat stolt hot Weston daartegenover (Van e®n specials*» correspondent). RUSSEN weten wat ze willen ln DuitsebJand. Wat stelt het Westen daar tegenover? Tot slot van deze correspondenties wil ik daarover ook nog iets zeggen. Het Westen kan daartegenover niet die rüe-ksiehtslose" doortastendheid zetten, welke de Sovjets ten toon spreiden. Het heeft nu eenmaal „last" van een strikt rechtsgevoel en van eerltjke democratische be grippen. Ik wees er al op, hoe de Britten om me tot dezen te be perken van onzuiverheid ver dachten niet aoo maar ergens in de binnenlanden laten verdwijnen, doch minutieus onderzoeken, in hoe verre deze lieden straf verdienen, dan wel een taak kunnen krijgen in de nieuwe samenleving. Ze zullen bi) grondonteigeningen en derge lijke radicale maatregelen ook wel degeiyk overwegen, of en in hoe verre er schadeloosstellingen dienen te worden betaald. De Britten worden ook zwaarder gehandicapt door de voedselzorgen dan anderen. Dat is natuurlijk, ge zien den aard der gebieden, welke ze beheeren. Voedselzorgen Tn Lübbecke, niet ver van Bad Oeyenhausen. bestaat een infor matiecentrum, waar men door spre kende statistieken A la Luning Prak alle mogelijke wetenswaardigheden kan opdoen. En daar wordt dan ook onomwonden onthuld wat er ont breekt aan de officieele voeding. Men kan dat het beste nagaan, ais men naast elkaar zet wat de voor naamste eategoriën noodig hebben (A) en wat ze krijgen (Bi. Mannen van. normale lengte: A B Normaal aoélef 3000 1050 Zeer actief 4500 2337 Vrouwen van normale lengte: A B Normaal aetief 2500 1050 Zeer aetief 3000 1780 A B Kinderen van 6-10 j. 2000 1365 Jongens van 10-18 j. 3800 1485 Meisjes van 6-10 jaar 2000 1365 Meisjes van 16-20 J. 2400 1485 Er zijn nog verdere difierenéiee- ringen. Aanstaande en jonge moe ders krijgen meer, mijnwerkers kun ren tot 2864 calorieën opklimmen piie. Maar dit alles blijft toch verre beneden hetgeen de wetenschap als noodzakelijk dicteert. Nu kan men dit vraagstuk heel gemakkelijk afdoen met de rede- roering: „De Duitschers, die ons bloembollen en suikerbieten in de maag stopten, verdiener niet beter" Los van alle senUmeiwtaKfali lou ter nuchter geredeneerd, kon;men echter tot de bevinding, dat met een verhongerend Duitschland ook Europa naar den bliksem gaat, dat dit de beste karden biedt voor de ver-reikende speculaties der Rus sen, om heel ons werelddeel naar communistisch model te boetseeren. De Britten voeren dan ook voed- t_'n' de Amerikanen ook. Echter ook mét die Importer, komen de rantsoenen ntet hooger dan boven geschetst. Tachtig millioen pond sterling moeten de Brttsche belastingbeta Iers opbrengen, alleen voor het be neer der Britsche zone. Dat kan zoo met voortduren, heeft Bevin terecht gezegd. Economische en politieke eenheid vyat de oplossing dan is? Herstel der economische een heid van Duitschland. Dan kunnen het overwegend agrarische Oosten en het overwegend industrieele en commercieele Westen elkaar weer aanvullen en steunen. Te Parijs ha. marden de gedelegeerden van Ame rika en Engeland daar ook op. De Russen blijven hardhoorig. Maar onderhand houden ze den Duit schers een veel verder gaand p o- 1 tie k lokaas voor: Herstel van het Duitsche Rijk. Ja zelfs fluistert hun campagne: Als de Polen hun communistische nunderheidsregeering van zich zou den afschudden en zich weer anti communistisch gaan toonen, dan zullen we de grenzen wel «eer ver- ■J'tgen ten gunste van Duitsehland, dat het bolsjewisme wil omhelzen. .„Tegenover die verlokkingen zet 't ü'- n het op zichzelf zeer juiste van een federalistisch hland. Vast ben ik er nog van ugd, dat dit de eenlge manier ■t om den Pruislschen geest voor- goed te temmen. Ook voor het Duitsche volk zou dit een zegen zijn. Echterhet Duitsche volk erkent dit niet. Het ontwaakt zelfs uit zijn lustelooze stemming, als iemand de politieke Duitsche een heid weer aanprijst. De Wester- sche mogendheden kunnen dus ook ai niet populair worden met hun zeer verstandige plannen ln dit opzicht. Verstaat de Duitscher dit Waai'mee dan wel? Men zou zoo zeggen met hun opvattingen over vrijheid, men- schelijkheid, verdraagzaamheid, de mocratie, waaraan wij 2500 zeer hechten. Voor een bijeenkomst der Duit sche jeugd in Hannover sprak een hooge Britsche militair bijvoor beeld de volgende woorden: „Als wij elkaar beter leeren ver staan, zullen we misschien tot de erkenning komen, dat de groote meerderheid der jonge menschen in Duitschland niet de verstokte, van haat vervulde, ongeneeslijke mili- tairisten zijn, zooals men ons heeft willen wijs maken, en niet minder, dat de Engelschen niet de hebzuchtige, decadente bloed zuigers zijn, zooals ze door de Nazi- propaganda zijn afgeschilderd. Ik voorspel, dat we wellicht tot de merkwaardige conclusie komen, dat we in veel opzichten zeer op elkaar lijken. En als dit begrijpen eenmaal bereikt i s zal het zelfs niet meer geschaad kunnen worden door onze onderscheiden als bijvoorbeeld het eigenaardige feit, dat wij de doe delzakken als muziekinstrumenten beschouwen en dat jullie, onverklaar baar voor ons, scheerkwasten op jullie hoeden dragen" Zulke merschelijke, van zelfcritiek en humor doortrokken taal, ligt ons zeer na. streelt onze denk wijze. Ligt ze ook den Duitscher na? Streelt ze ook zijn denkwijze? Zal hij dit verkiezen boven het nieuwe, doortastende gecomman- deer van den Rus? De twijfel bekruipt me, of dit voor Duitsehland als zoodanig geldt Natuurlijk zijn er Duitschers, in wie het Christelijk-humanistisch denken een goeden klankbodem vindt. Ik las ook al weer van ge nootschappen in ons land en elders, die deze krachten willen sterken en aanmoedigen. Doch is dit volk als massa niet zoodanig geestelijk gedesorgani seerd. dat het andermaal de daad- vaardige dictatuur boven de wel eens wat praatzieke democratie verkiest? Helaas moet ik deze beschou wingen wel met vraagteekens ein digen. Eerlijk gezegd, is een bestu deering van het Duitsche probleem geen vroolijke bezigheid. En toch: Europa wordt nimmer gezond, als dit probleem niet ge zond wordt opgelost. God geve, dat er uit den chaos der na-ooriogsche diplomatie nog een eenheid van willen ontspringt, om een economisch-één. doch staat kundtg-federalistisch, in verdraag zaamheid en democratische vrij heid geleid Duitschland te doen ontstaan. Als alle controlee- rende mogendheden voor dit eene doel streefden, zou er ook reden tot optimisme zijn. Thans echter is Duitschland het kruispunt, het slagveld van twee diplomatieën, twee ideologieën. Zoodat het woord van Heine actueel fs aks nimmer: Denk' Ich an Deutschland in der Nacht, So bin Ich um den Schlaf gebracht. Zes en tachtig millioen aan juWeelen op een huiskamertafel. - Een enorme Indische muis met een internationalen staart. (Van onzen correspondent te Batavia). TIJTAT WE HIER GAAN VERTELLEN lijkt op een in het kort weer- gegeven inhoud van een sensatieroman van Philips Oppenheim. Maar het is geen roman; het is een ware historie die zich te Batavia af speelde en op het oogenblik haar slot gaat naderen in een sensationeel proces. Kantteekeningen bij een Congres~^\ UG 1. rvNLANGS werd wider Eere-Voor zltterschap van Minister Drees door de Vereeniging van Raden v. Arbeid bijeengeroepen het derde Congres voor Sociale Verzekering. De volgende vragen werden aan de orde gesteld: le Verdient het aanbeveling den kring der verzekerden in de Ne- derlandsche sociale verzekering uit te breiden met andere be volkingsgroepen? Zoo ja, hoever moet dan. al dan niet geleide lijk met die uitbreiding worden gegaan? 2e Is het gewenseht, rekening hou dende met de mogelijkheid, dat de kring der verzekerden zal wor den uitgebreid in de Nederland- sche sociale verzekering tot één type uitvoeringsorgaan te ko men? Zoo ja, welke zal dan aard samenstelling en bevoegdheid van dat orgaan moeten zijn? T\e vraag, of het gewenseht ts de sociale verzekering uit te brei den tot z.g. „zelfstandigen", is ui het algemeen bevestigend beant woord. In hoeverre, dat werd door de verschillende prae-adviseurs an ders beantwoord. De prae-adviseur uit het Christe lijke kamp, de heer Stapelkamp, poneerde de zeer juiste stelling, dat aan het ten onzent geldende stelsel van sociale verzekering het begin sel ten grondslag ligt, dat de ar beider recht heeft op een zoodanige sociale positie, dat hij onder alle omstandigheden van de opbrengst van zijn arbeid kan leven. Dit geldt evenwel niet alleen voor den loonarbeider, doch dit geldt voor iedereen, die sociaal- economischen arbeid presteert. Ook de z.g. „zelfstandigen'' moeten een zoodanig sociale positie hebben, dat zij onder alle omstandigheden van de opbrengst van hun arbeid kun nen leven. Zag men dus in het verleden de sociale verzekering als een gedeel telijk publiekrechtelijke regeling van het arbeidscontract, het is een be tere opvatting, de sociale verzeke ring te zien als een gedeeltelijk pu bliekrechtelijke regeling van het in. komen uit arbeid. Dit was ook voor den kathoi. -ken spreker, den heer Kuiper, aanleiding te spreken van een evolutie in den rechtsgrond, die vroeger werd ge zien in het arbeidscontract en thans in den arbeid zelf. Mu moet men zich oj. hoeden voor een misvatting. Sociale verzekering is een lnkomens-d e r- v i n g s-vraagstuk, nl. con vraag stuk over de kwestie, hoe in het onderhoud van den arbeidenden mensch en van degenen voor wie hij te zorgen heeft moet worden voorzien, als het inkomen uit arbeid ophoudt te vloeien: het is niet een inkomens-h oogt e-vraagstuk. Wel is het een zedelijke eisch, dat het inkomen van alle bevolkings groepen zoo hoog is, mits zij pro ductieve prestaties leveren, dat ój onder alle omstandigheden aan de doelstelling van hun arbeid kun nen beantwoorden, met name dat zij door mee te werken aan de be hoefte-bevrediging van alle an dere individuen bereiken de levens- vervolmaking van zichzelf en van degenen, voor wie zij te zorgen heb ben. Dit is evenwel niet met sociale verzekering te bereiken. Daarvoor is noodig dat iedereen in de maat schappij een zoo goed mogelijke productieve prestatie levert; daar voor is noodig een- sociale mentali teit van rechtvaardigheid en naas tenliefde. op welke wijze en op geen andere een rechtvaardig prijzenstelsel wordt opgebouwd, waardoor, zooals Quadragesimo An no het zegt: „er naar gestreefd wordt de verdeeling der aardsche goederen- weer in overeenstemming te brengen met de normen van het algemeen belang, m et name van de sociale rechtvaardigheid". Wil sociale politiek inderdaad iets bereiken, dan moet er een christe lijk beginsel aan ten grondslag lig gen en zonder christeiijken grond slag is het een gebouw zonder fun dament. Men streve dus naar een. recht vaardig prijzenstelsel in onze maat schappij. De ruilreehtvaardigheld heeft niet tot taak om te zorgen, dat er rechtvaardige inkomens ont staan, maar dat de uit de sociale rechtvaardigheid met het oog op 't algemeen sociale welzijn afgeleide gerechte inkomens in de individu- eele ruilcontracten warden gehand haafd en nagekomen. Alleen op een rechvaardige prijs- en inkomensleer kan de sociale ver zekering steunen, terwijl ze anders tot mislukking is gedoemd. G. V. Maar wij van officieele zijde ver nemen, heeft het bestuur van de Partij van den Arbeid te Nij megen. aan: het plaatselijk KVP- bestuur doen weten, dat de Party van den Arbeid zal medewerken om tot een oplossing van de moeilijk heden voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen te geraken. Het ligt in de bedoeling tot een landelijke rege ling te komen. gaan even terug naai- 15 Aug. 1945, Japan capituleert. De gele officieren en soldaten doen hetzelfde wat de Duitschers hier deden: zij trachten van de Indi sche rijkdommen, die nog niet ge stolen zyn, zooveel mogeiyk weg te sleepen en tot persooniyk bezit te maken. In het hoofdkantoor van den pandhuisdienst te Batavia ligt een goud- en juweelenschat ter waarde van zes en tachtig millioen plus een onbenullig bedragje van 150.000 gulden aan Java-bankpapier. Drie dagen na de capitulatie stapt kapitein Hiroshi Nakamura van de Kenpetai (Japansche Gestapo) met enkele volgelingen het kantoor bin nen. Tien koffers, tot berstens toe gevuld met goud en sieraden laat hjj weghalen en naar zyn woning in de villalaan brengen. Tesamen met een zekere Carla Wolff sorteert hij de rükdommen. De uitstalling in de rijkste juwe liers vitrines ter wereld iykt armoe dig bij wat op de tafels van Na- kamura's woning ligt gespreid. Het fascineert den Japanner, maar het beangstigt hem tegelijk. Zes en tachtig millioen in een huiskamer! Nakamura pakt de rykdommen weer in en brengt het grootste deel ervan naar kolonel Nomura, die veiliger bergplaatsen heeft dan hy. Een tien millioen blijft ln de villa laan achter. Tpnkele weken gaan voorbij. De geallieerden bezetten Batavia en Nakamura wordt gevangen ge nomen. Carla blijft eenzaam ach ter met een gebroken hart en met een juweelenschat van 10 millioen. Zij leeft in weelde, maar ook in 'n niet aflatenden angst. Zy schaft zich een lijfwacht aan, maar haar onrust biyft. Tenslotte wendt zij zich tot een sluwen Chinees, die haar een plaats wijst, waar zij haar kostbaarheden in bewaring kan ge ven. De Chinees wordt gearresteerd Niet om de juweelen, om een ge heel andere reden. Maar Carla is beangst en deze angst doet haar het ergste vermoeden. Zij gaat naai de woning van haar „rentmeester" en beveelt hem de heele boel on der den grond te stoppen. Maar Carla behoeft nog lang geen armoe te lijden, Integendeel, zy leeft als een prinses en omdat zij dit doet zijn haai- vriendinnen jaloers. Jaloersche vriendinnen pra ten veel. Zoo komen de verhalen ter oore van de reeds voor den oorlog beruchte Georgette Ulrich en van een eveneens ongunstig bekend staanden vendu-meester uit Ma- lang: een zekeren Noach. Vla Georgette en Noach gaat de historie van Carla's schat naar Captain Morton en sergeant Daw son van de Engelsche Field Se curity-Service. TTet viertal belegt een korte ver- gadering en nog denzelfden, avond giert er een jeep naar Car la's woning. Maar Carla zwijgt. Morton trapt, stompt en slaat haar en dwingt haar te spreken. Dan stapt Carla in de jeep en wijst de plaats waar de juweelen en het goud verborgen zijn. Haar weelde- roes is uit. De schat van Nakamura is in andere handen overgegaan. Hij wordt verdeeld. Kort daarna wordt Noach gear resteerd. Morton, Georgette en Dawson hebben geen rust meer, daar Carla bovendien lastig begint te worden in verband met op haar gepleegde mishandelingen. Zoo snei mogelijk tracht het drietal de koet. baarheden te gelde te maken. Maar dan wordt ook Georgette gearres teerd. Carla blijkt bovendien een klacht wegens mishandeling te heb ben ingediend. Zij heeft ook ge sproken over het goud en de zaak raakt aan het rollen. De een na de ander wordt gearresteerd en elke arrestatie leidt tot het terug vinden van een gedeelte van den schat. Over dat deel, dat by Nomura was gedeponeerd kunnen, evenwel nog geen mededeelingen worden gedaan. Binnenkort zal de heele inter nationale kliek terecht staan, zoo wel de Japanners als de beide En gelschen, Carla zoowel als Noach. Georgette en de Chlneezen, die voor schatbewaarders fungeerden. Intusschen heeft de zaak ook nog een internationalen kant. Vol gens de Engelschen is het name lijk niet zeker of de schat van Na kamura aan de Britten of aan de Nederlanders toebehoort, want er worden thans te Londen bespre kingen gevoerd tusschen Engeland en Nederland over de Japansche oorlogsbuit. Wanneer de kostbaar heden rustig waren blüven liggen in het hoofdkantoor van den pand huisdienst zouden ze onbetwist In disch bezit vormen, nu Nakamura ze na de capitulatie gestolen heeft, is dit misschien geen diefstal maar oorlogsbuit Zoo zal het verhaal van den schat van Nakamura, die na zyn geboorte steeds kleiner werd, maar nu dan toch weer voor een groot deel byeen is, binnenkort zijn ver volg vinden in de rechtszaal te Ba tavia en zijn slot in de onderhande lingen te Londen. Productieslag TN Engeland ie A aantal lieden onder motto „Totale produ«- tie-slag in tijden van voedselschaarschte" be gonnen met op voetbal-, cricket-, hockey- en golfterreinen spinazie, worteltjes, slaboonen en selderie te zaaien. Ook lawntennisbanen, welke zooals bekend, een uiterst kostbare gras mat hebben, zijn door deze volkstuin-enthou siasten onder handen ge nomen, zoodat men voor den aanvang van een wedstrijd ineens ontdek te, dat de „oogst" er zoo goed bijstond dat de wedstrijd op een an dere baan moest worden gespeeld. Op een golf baan heeft men zoo kwistig met zaad ge strooid, dat de ver wachting bestaat dat de geheele baan voortaan onbruikbaar zal zijn. De autoriteiten zijn nu doende een wetsbepa ling in het leven te roepen, waarbij het zaaien van groenten op sportterreinen door on bevoegden strafbaar wordt gesteld. Vermel denswaard is overigens dat men in zwembas- V«V-VAVW-VV-%W-VV^ sins nog geen water planten heeft aange troffen. Het kwam uit TDOBERT Do ver spike, weerkundige aan 't meteorologisch instituut te Memphis (U.S.A.- voorspelde Vrijdag 1.1. dat het den volgenden dag hevig zou onwee- ren. Toen hij Zaterdags middags ging wandeleni werd hij door den blik sem getroffen. Vogelaars "tj^R loopen in Albion vreemde snoeshanen rond. Zoo heeft 'n aan tal mijni en dijn ver wisselaars zich den laatsten tijd toegelegd op het ontvreemden van.... kanariepietjes, sijsjes en parkieten. Deze uitstekend georga niseerde bende steelt bij voorkeur de lievelinge tjes van oude vrijsters en doet dit terwijl de eigenaressen een bio- scoopje pikken. Toen dit eenmaal bekend werd, namen vele dames haar vogeltjes mee naar de bios. Anderen lieten de beestjes zoolang vrijelij-k ir» de kamer rondvlie gen. Eén juffrouw zoqi haar kanarie geslacht hebben, maar voor de waarheid daarvan kuiv Aen wij niet instaan. Verboden te blaffen TN 'n heel klein dorpje in Frankrijk komdigdjs de burgemeester, die vermoedeiiik geen die renvriend is op een ge geven moment het vers bod af voor honden onj tusschen 10 u. 's avonds en 6 u. 's morgens té blaffen. Het gevolg daarvan was dat vansS dat moment de eigena ren van honden cn hondjes iederen avond om 10 uur hun beestjes een muilkorf voor doeii of een doek om den bek binden. Natuui-lijk heeft het onzinnige verbod, dat bij overtreding met een flinke geldboete wordt gestraft, de ncq. dige crihek uilgelokjs maar tot dusver biacw dit geen verandering! .Ken en ander heeft wü tot gevolg, dat tegen woordig opvallend veel nijdige en kwaadaardig uitziende honden over dag rond het gemeentes huis zy^eyetWj, - rilland in Sept. yii in de keuken enkamp te Gfis- en havenmeester r het beroep vau scheepvaart. De ren zoo ongekend1 est, brieven te Heimat. Haar aai- Duitschland, n de gelegenheid ;nd oord te be- ezoek te brengen Het werk voor 4 geschiedde ge betoogde in zyn houding, gezien tar rijksdtülscher len is. Ook ves- ïdacht op een lie hieraan ten lede namens de le vroeg hij cfi- it de 14 maanden g hetgeen werd vrouwelijke delin- D. uit Axel. Zij ar NSB, lid üer zü ook de con- collectante voor y had voorts om- hers en maakte i door liet breien n en polsmoffen, werkzaam was in ager te Smelfur- ellen van Moffen- bt kende vrijwel er viel verd. hou- .1 en beweerde la't Axel zeer berucht vroeg verd. v-rij- 9 maanden lange verband met ce (n haar moeder. :r 14 dagen. wijlen n door uur. 36—0 ERGHESTRAAT. Iciteltsbedrtyf nieuwbouw teloos - TEL 8039 nachtpotje, vaart geremd lijfwacht, uoe- nder e wijze ont- actoren enz enz tractoren kun- Chalmers twee- rupstractcren en, prima wer- elend 23o nog al- zijn groote teen

de Stem | 1946 | | pagina 5