Pa hoog® Iruitprijzen K.AJ. MEETING TE SLUISKIL Op 21 Juli a.s. Officieele mededeelingen Moet de overheid ingrijpen T TIT ONZEN LEZERSKRING be- *- reiken ons vele klachten over de hooge Iruitprijzen, welke die van hei vorig jaar nog overtreffen. Mei verbittering wordt erop gewe zen. dat in fruitetreken als Zuid- Bevelar.d en de Betuwe een gezin met normale verdiensten geen kers of aardbei kan koopen. Enkelen zijn van oordeel, dat 't uitbetalen van fantastische pluk- loonen dezen mistoestand in het leven riep en vragen waarom de regeering niet ingrijpt en waarom de prijsbeheersching werkloos toe ziet. Weer anderen vreezen dat door de abnormaal hooge prijzen en loonen alle verhoudirgen scheef worden getrokken: dat straks iedere land bouwer fruitteler wil worden en dat er dit jaar geen arbeider meer te vinden zal zijn. die voor f 30 per week het zware landwerk zal willen doen. Tenslotte is er een categorie, die als haar meening uitspreekt, dat de jamfabrieken door baar groote inknopen de prijzen opjagen. Waarom vrije prijzen TIET IS NIET GEMAKKELIJK op deze zaak. met haai- vele kanten, terstond een klaren kijk te krijgen. Eerste eisch is wel, dat men alles nuchter beziet en zich niet door zijn emoties laat leiden. De ïegeering heeft het vrijgeven van de fruitprijzen natuurlijk terdege overwogen, In ..Commentaar", het blad van den R.V.D deel de heer G w, Beunder mee, dat het besluit van ministers Mansholt, in het voor jaar genomen, berustte op de over weging. dat verwacht mocht worden, dat de periode van schaaischte voorbij zou zijn. Er werd verwacht, dat. afgezien van enkele pr meurs, het prijsniveau op een redelijk peil zou komen te liggen. Een bijkomen de overweging was verder, dat fruit een zeer moeilijk artikel is om aan distributiebepalingen te binden. Voorts was gebleken, dat het stel sel van maximum prijzen een on- gunstigen invloed uitoefende op de kwaliteit van het product. Ten slotte zou met het_ vrijgeven der prijzen weer een deel van het toch al kost bare ambtelijke distributie- en con troleapparaat kunnen worden inge krompen. Vraag en aanboil l^EN GEVOLG van bovengenoemd besluit is, dat thans het fruit overal te koop is en de afname moet bepaald bevredigend zijn, want an ders zouden de prijzen natuurlijk zakken. Dat deze prijzen opgejaagd worden door de jamfabrieken, is niet waar. Voor de industrie wordt op de veilingen een deel van den omzet gereserveerd tegen prijzen, die lager liggen dan die. welke de opkoopers durven besteden. Uit dezen vrijen handel vloeit voort dat alleen vraag en aanbod de markt beheerschen en niet de arbeidsloonen Da? de laagste 700 hoog zijn vindt alleen zijn oorzaak in het tekort aan normale arbeidskrachten op het plat teland. Men mag ook met vergeten, dat er gewassen zijn. waarvan de productie zóó gering is, dat het per persoon be schikbare kwantum klein is. Zoo deelt de heer Beunder in genoemd artikel mee, dat de gemiddelde pro ductie van kersen vóór den oorlog nog geer. 10 mlllioen kgr. bedroeg. Hieruit blijkt dus, dat onmogelijk iedere Nederlander volop kersen kan eten. Schuld van het publiek. JJET HOOG oploopen van de prijzen is voor een niet onbelangrijk deel aan het koopend publiek zelf te WJten, aldus het blad van. den R.V.D. Het publiek dient tegenover de eerste prijzen een meer afwachtende houding aan te nemen en niet er op 'os te stormen. Wil het prijsniveau zich naar een redelijk peil richten, dan zal het publiek, evenals vóór den ocrlog, niet eerder moeten koopen dan wanneer de prijs in overeenstem ming is met zijn budget. Gebeurt dit niet, dan blijft de prijs hooger dan noodzakelijk is. lrnvddels ziet de Overheid nauwlet tend toe. Zooals wij reeds gemeld hebben is een maximum prijsregeling voor appels, peren en pruimen op komst. ZONDAG a.s. 21 Juli organiseert de K.A.J. (Kaïljh. Arbeiders jeugd) een groote gewestelijke Ka- jottersmeet-ing te Sluiskil. Heel het Zeeuwsch Vlaamsche land za'l zien d«n moed en de durf van den jongen arbeider, die een massalen ■wegwijzer durven oprichten. Een wegwijzer, die richting geven zal aan de vaart van hun afdeelingen. De dag wordt geopend met een plechtige gezongen H. Mis. Des middags wordt een inarsch ge maakt. door de parochie, daarna' meeting. Onder de sprekers be- met zich een hoofdbestuurslid' van de Kajotters in België. Op het terrein wordt een geluidsinstallatie aangebracht. De organisatie berust. 1) de afd. Sluiskil Het aantal leden Komende uit 19 verschillende af- wcjngen die op de meeting tegen woordig zijn wordt, geschat op 6 ei man. Een en ander wordt een prootsche deg voor de Zeeuwsch Vlaamsche Kajotters. VERGOEDING VOOR OVER GEDRAGEN VEE. De prov. Voedselcommissaris voor Zeeland ma ski bekend, dat, evenals diit voor overgedirsgen paarden reeds h.ct geval is ook voor overgedragen rundvee aan bureau ontruiming'' of Landbouwherstel, een bedrag in geld kan worden uitbetaald. Dit tedrag zal worden uitbetaald tegen de gemid-cjelde waarde van de klasse, waarin het betreffende rund wrrd gekte'Si- ficeerd. Momenteel geldt c,eze regeling alleen voor die veehouders, die rundvee hebben oiergedragen en hun bedrijf voortzetten, doch door eigen aanfok of aankoop hun vee stapel op peil hebben getracht. Veehouders, die voor uitbetaling in aanmerking wenschen te komen dienen zich te wenden tot hun D B H Hierbij moeten de B.O,- bewijsjes van de runderen, waar voor uitbetaling wordt aange vraagd, worden ingeleverd Voor oorlogsgetroffenen gelet bovenstaande regeling nog niet. CONGRES VAN DE V.K.A.J, Zondag 1 September e.k. zal te Bredia een congres worden gehou den van de Vrouwelijke Katholieke Arbeidersjeugd uit het geheele Bredasche diocees. De voorberei dingen zijn reeds in vollen gang. A'.le afdeelingen houden voorverga deringen teneinde het congres de teste kansen van welslagen te ver zekeren. OOK IN Z.-VLAANDEREN EEN OORLOGSMUSEUM. Als onderafdeeling van het door de Ver. Zeeuwsch Oorlogs museum in te richten museum op Walcheren zal wellicht ook in Cad- zand in de duinen een klein oor logsreservaat worden ingericht. Be sprekingen hierover zijn thans gaarde. CONGRES VOOR WERKGEVERS Maandag 29 Juli a.s. zal te 's Hertogenbosch een congres voor de Nederlandsche en Belgische Katholieke Werkgevers worden ge houden. Behandeld zal worden „De samenwerking tusschen Nederland en België op economisch gebied" Dr. L. G. Kortenhorst uit den Haag en de heer Leon A. Bekaert uit Swevegem zullen het onderwerp inleiden. POLDERBESTUREN. Benoemd tot dijkgraaf van den Oud Kortgenepolder I. van Ma'lde- gem te Kortgene; hoofdingelane.en van het waterschap Schouwen. C. Steur te Noordwelle en I. W. Pad mos te Duivendijke. HET ZEEUWSCHE OORLOGS MUSEUM. Op Zaterdag 3 Augustus a.s. zal het Zeeuwsche Oorlogsmuseum of ficieel te Middelburg worden ge opend. Het is voorloopig onder gebracht in localiteiten. aan ce NoordJtraat aldaar. Verscheidene nieuwe toezeggingen werden ont vangen en het museum zal mede daardoor een belangwekkende col lectie kunnen toonen. Een zeer belangrijk resultaat is, dat c.e Vereeniging ,,Het Zeeuw sche Oorlogsmuseum" er in ge slaagd is te bewerkstelligen, dat het zgn. slagveld bij Westkapelle gedurende een reeks van jaren In den tegenwoordigen toestand zal blijven bestaan. Clinge Bedevaart O. L. Vrouw Ter Eecken. Zondag had de jaar- lijksche bedevaart plaats van onze parochie naar het heiligdom Ter Eecken te Kapellebrug. Goes Verg. Groene Kruis. Op die algemeene vergadering van het Groene Kruis bracht de heer W. vain Strien, secr.. het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat het leden tal met 76 is gestegen tot 1104. Het batig saldo bedraagt f 1439, tegen f 1056,in een vorig jaar. Bijna 400 maal werd materiaal aan leden uitgeleend. Uitbreiding materiaal is hard' noodig, doch er is nog weinig te koop: ook het plan zeif een zie ken-auto aan te schaffen kon niet uitgevoerd worden. Het bestuur blijft in deze diligent. De voorzitter, de heer Holle- stelle deelde nog mee dat het jaarverslag voor belangstellenden verkrijgbaar is op het secretariaat "Vogelzangsweg 23, alhier. Bij de bestuursverkiezing werd dokter Looyen 'herkozen en in- plaats van notaris Hamelynck, die bedankt had. kwam de heer J. Dirks. Nog werd besloten de mi nimumcontributie van f 0,50 op f 1,50 te brengen. J. BUYSE f De oud-hoofdredacte ur van de Zeeuw, de heer J. Buyse, die in 1926 op 70-jerigien leeftijd met pensioen ging is gister aan de ge volgen van een hem overkomen verkeersongeval overleden. Schoenen voor kinderen. Volksherstel alhier heeft ruim honderd paar schoenen verdeeld over de verschillende scholen, die beschikbaar zijn voor kinderen, die wegens het ontbreken van voet fcekleeding anders de school zouden moeten verzuimen. Hengstdijk. K.A.J. Zooals we reeds meld den zou Zaterdag Kap. Bielars met zijn Verkenners uit Nieuw Vos meer een tegenbezoek brengen aan Hengstdijk. Onze Kajotters hebben als gastheeren hun uiterste best gedaan. Na een gemeenschap pelijk maal, gingen ze gezamenlijk naar het Lof, waarna de Verken ners van Vosmeer een tooneel- uitvoering ten beste hebben gege ven. Ze deden dit op zear verdien stelijke wijze. Men kon zien dat ze al heel veel van hun aalmoezenier ■geleerd hadden. En het il nog steeds hoogerop gaan, wamt kap. Ed. Bielars is op een dorp tot haast alles in staat. De mooie a'vond werd besloten met een woordje van Meester Mangnus. Met verlangen zien we uit naar een volgenoe ontmoeting. Bekeurd. Zaterdagavond werd Meester Sch. onderwijzer te Bosch kapelle, bekeurd wegens het rijden zonder licht. Toen de bel ook niet in orde bleek te zijn, volgde een tweede bonnetje. Hulst Examen piano. Op het dezer dagen gehouden examen voor piano op het muziekcollege te Ant werpen slaagden o.a. voor het eer ste deel de dames: Graca Locke- feer, Aline v. d. Vijver, Erna- van Mosselvelde, allen met onderschei ding. Maria Bosch met voldoening. Voor het tweede ceel slaagde mej Gerrie de Jong (met onderschei ding, en voor het derde deel mej. Maria Lockefeer (met voldoening) Vermist. De gareelmaker R., had op ce Goesche tentoonstelling in een stand zijn eigenbewerkte producten tentoongesteld. Bij het beëindigen daarvan vond tran sport plaats door een tot nu toe onbekenden chauffeur. Met ce ver dwenen identiteit van deze, ver dween echter ook een groot ge deelte der producten. Ook deze bleven tot nu toe onvindbaar. De Goesche politie heeft het geval in onderzoek. St. Jansteen De K.A.B. draait weer T\E Nederlandsche Katholieke Ar- beiders beweging draait weer op volle toeren, 't Weekblad Herstel hield na een jaar bevrijding inspectie en kan daarvan zeer verheugende resul taten berichten. Meer dan 250.000 le den schaarden zich weei onder de vanen der K.A.B.de talrijke herre zen instellingen groeien als kool. We noemen Herwonnen Levenskracht, j Concordia, Volkskrant, Priesterstudie- j fonds, Bei g en Bosch, Lumax. De i nieuw- ngestelde Raden beginnen reeds hun beteekenis te bewijzen. De Kajot- ters vertoonen een verrassenden j groei. Een Sociaal-Economisch Vor mingsinstituut is op pooten gezet en begint in September zijn werk. Aan alle vraagstukken, waarmede het hu - dige lot en de toekomstige positie der arbeiders betrokken is, werd ruim schoots aandacht geschonken, vaak gevolgd door een stimuleerend en ac- 1 tief optieden. De K.A.B. verstaat haar taak ten volle. Dat heeft het eerste bevrijdingsjaar reeds bewezen. Burgt; Willem zoon van S. Schout Bongers; Aclriaen zv D. Wijk huisv. d. Voorde Overleden: F. Maas, oud 10 maanden; Levenloos kind van L. ce Bree—Rijkse; M. Bol 73 j. wedm. van J. Stofregen. VOETBAL Nieuwe koning De jaarlijksche koningschieting der handboog- maatschappij „St. Jan" vond al hier plaats. J. van Dorselaer behaalde den Koningstitel door het dden tui melen van den „Koningsvogel". Burgerlijke Stand. Geboren: Emile J. M. zoon van A. C, Polet de Moor; Maria J. A. F. dochter van P. J. InghelsDe Geest; Ma rie Th. J. dochter v«n C, Geerts Jansen. Koewacht Benoemd. Met ingang van Maandag 15 Juni is de heer L. v. d. Laan, groepscommandant der Rijkspolitie te Koewacht, be noemd tot groepscommandant in de gemeente Hulst Middelburg Aangehouden. Verdacht van rijwieldiefstal te Goes is hiei; aan gehouden de 23-jarige woonwai- genbewoner H. N. De man is naar Goes overge bracht. Bouw- en Woningtoezicht. Er is korten tijd geleden, meldt het Z. Dagibl, een Centrale Dienst voor. Bouw- en Woningtoezicht ingesteld, die behalve Middelburg ook de Waïchersche dorpen be strijkt. Vlissingen blijft ztlfstsndig Deze dienst staat los van de diverse nieuwe plannen van her bouw der plaatsen, doch heeft het toezicht op normale verbouwingen en veranderingen der woningen. Directeur is de heer A. J. W. Mathijssen, directeur van gemeen tewerken te Middelburg Terneuzen REIS OUDEN VAN DAGEN. Door fraai zomerweer begunstigd zijn de Ouden van Dagen naar Overmeire Donk (B.) geweest. Het was de eerste reis sinds vete jaren weer naar België. Per extra trein hier om 8,30 vertrokken, kwamen zij om even 10 uur te Temsche aan waar anderhalf uur werd vertoefd en in een groot hotel prettige muziek klonk die er de stemming inbracht Per tram ging het verder naar het mooie Overmeire met zijn prachtig gelegen water en bos- schen waar men om 1 uur aan kwam. Volop kon liet gezelschap ge nieten van de mooie omgeving en bootje varen. Om half zes vertrok het gezel schap weer met de tram. welke rit hen ook veel schoons liet zien en midden dooi- vele plaatsjes reed. Aangekomen in Temsche brak een onweer los en begon het juist te regenen toen alten binnen walen in 'n groote zaa'l, waar weer gezellige muziek klonk en de stemming erin hield en van c.e gelegenheid tot een dansje werd dan ook door menigeen gebruik gemaakt. De burgemeester, de heer Mr. v. Telliegen sprak het gezelschap toe, waarop door een der oudjes werd geantwoord. Te Terneuzen ongeveer half elf teruggekeerd kon men zeggen een genotvollen dag achter den rug te hebben. De oudjes voeten zich dan ook zeer verplicht, allen die aan het welslagen hébben medege werkt, hun hartelijken dank te betuigen voor hun medewerking, speciaal aan de comité-leden, voor hun vele werk voor het organisee- ren van deze reis. de afdeeling Roode Kruis en aan den heer A. J. de Jonge, Bier- en limonade fabrikant alhier. Vlissingen Feestavond K.S.V. „Walcheren" Naar aanleiding van het be haalde handbalkampioenschap van klasse IIB gaf de K.S.V. „Wal cheren'' een zeer geslaagden feest avond. Na een opwekkend woord van den voorzitter, den heer van Hijfte, kwam de Amusementsclub der vereeniging voor het voetlicht en bracht een bonte afwisseling v-an leuke schetsjes, muziek en zang, welke gezien het. eerste optreden van dit gezelschap zeer verdienstelijk en succesvol vertolkt werden. Na de pauze spra'fc de geestelijk adviseur een kernachtig woord, waarin hij alle katholieke jongens en meisjes op wekte om lid van „Walcheren" te worden. Het deed goed. den oud- tra'iner van „Walcheren" den heer Lap, op het eind van £ezen avond1 te hooren spreken. Met een ge zellig beschaafd bal onder de tonen van Jan Groenewoud c.s. werd deze succesavond, waarop meerdere zullen volgen, besloten. Burgerlijke stand. Getrouwd: L. Dielc-man 28 jaar en P. Wage naar 24 jaar; H. de Reus 24 jaar en B. Jorissen 22 jaar; K. Riet bergen 39 jaar en E. Janse, 31 jaar C. Karelse 30 jaar en W Daniëlse, 23 jaar. Geboren: Pietemella dv J. Ale- wijnseJacobse; Johan, zv. H, NaaktgeborenHofman; Johannes zv M. Merk—Hoonderd; Jozina dv M. de GruiterSchroevers; Pièrre, zv J. MartensMeerman: Theo dora dv J. van Esvan Leeuwen; Maria, dv Th. Aurde Joode; Elisabeth, dv J. Kortvan der Koewacht versloeg Beer schot- Koewacht kreeg het beken<ie elftal „Beerschot" uit Antwerpen op bezoek. Het lag in ieders verwachting dat Beerschot vei uit de meerdere zou zijn en Koewacht tegen wil en dank het onderspit zou moeten delven. Na een korte toespraak werden den Belg. aanvoerder bloemen, aangeboden. Na aanvang van den wedstrijd kreeg men spoedig den indruk dat Beer schot technisch beter was dan Koe wacht, alhoewel ook Koewacht schit terend spel leverde. Voornamelijk de midvoor A. Buys en de linksbuiten M. Audenaerde verdienen lof voor hun schitterend spel. De strijd go'.fde heen en weer en aan weerszijden wer den gevaarlijke aanvallen onderno men. Na 20 min. lukte het Beerschot een doelpunt te maken. Koewacht hierdoor blijkbaar niet ontmoedigd toog weer ten aanval. Het scoren lukte evenwel niet en de rust ging in met 1-0 voor Beerschot. Na de her vatting kwam Koewacht weer gevaar lijk opzetten en wist toen spoedig den gelijkmaker te brengen (1-1). De doel punten werden vervolgens om beurt aangeteekend en brachten geweldige geestdrift onder de Koewachter sup porters. Zulks werd niet minder, toen onze jongens den doelman van Beer schot voor de derde maal het nakijken, gaven en daarmee de leiding namen (3-2). Beerschot zette vervolgens alle zeilen bij en ondernam gevaarlijke aanvallen. Deze leverden echter geen succes op. Koewacht kreeg dan ook een verdiende overwinning. Een kras staaltje, waarop onze jeugdige voet ballers met trots terugzien. Koewacht II won van een jeugdelf- tal Beerschot met *-0 De voorlaatste ronde. VOOR MORGEN staan de kampioens wedstrijden Haarlem-Heerenveen en Ajax-NAC op het programma. De sterke thuisclubs hebben bovendien, het belangrijke voordeel om in eigen milieu te kunnen spelen. Hoewel ver rassingen met uitgesloten zijn, liggen overwinningen voor Haarlem en Ajax wel voor de hand. Een overwinning van Haarlem geeft deze club een groo- tere zekerheid op den landsti<p' Totale reorganisatie van het competitiewezen. Een hoofdklasse bepleit. Een speciale commissie van den K.N.V.B., belast met de reorgan satie van het competitiewezen, is tot een voorloopig ontwerp gekomen dat 7 hoofdprincipes behelst. Deze zijn: 1. De zuivere en gelijkvormige py- ramide voor de 2e, 3e en 4e klasse- afdeelingen, volgens de verhouding in alle districten. Deze groepeering wordt als volgt gedacht: a. 56 le klassers, verdeeld over 4 afdeelingen. van 14 elftallen; b. 144 2e klassers, verdeeld over 12 afdeelingen van 12 elftallen; c. 288 3e klassers, verdeeld over 24 afdeelingen van 12 elftallen; d. 576 4e klassers, verdeeld over 48 afdeelin gen van 12 elftallen. 2. De vorming van een hoofdklasse van 14 clubs. 3. De eerste klasse los van de dis tricten en inkrimping van het aantal eerste klassers tot 56 clubs. 4. Het vormen van vier le klasse afdeelingen van 14 clubs en van 2e. 3e en 4e klasse afdeelingen van 12 clubs, behoudens daar waar zulks om geografische redenen niet mogelijk is. 5. De automatische degradatie van. de vier laagst geplaatste clubs in de hiofdklasse, van de drie laagst ge plaatste clubs in de eerste klasse, van de twee laagst geplaatste clubs in de 2e en 3e klasse en van de laagst ge plaatste clubs in de 4e klasse en de automatische pi"omotie van de kam pioenen van de le,-2e, 3e en 4e klasse. 6. Het onderbrengen van de reserve elftallen volgens de pyramide 1-2-4-8 in afzonderlijke competitie-afdeelingen met een maximum van 10 elftallen per afdeeling. 7. De automatische degradatie van de 4e klassers naar de afdeelingen en de automatische promotie van de kampioenen der afdeelingen naar den K.N.V.B. KATHOLIEKE SPORTDAG TE OVEZANDE. Zondagmiddag werden de wedstrij den ingezet met ringrijden voor paar den. Aanvankelijk was er weinig pu bliek doch later, tegen den aanvang van den voetbalwedstrijd K.A.J. en Volharding was de belangstelling groot. De voetbalwedstrijd was, be houdens enkele spannende momen ten. zeer middelmatig. De stand bij rust was 3-0 voor de Kajotters. Ten slotte bracht het einde gelijkspel (4-4). Vervolgens kwamen nog ver schillende spelen, als zakloopen enz. op het programma met als slot een ge- costumeerde voetbalwedstrijd. D.K. MIDDELBURG Toeslag bijzondere arbeid De naamlijsten voor zwaren- en giftigen arbeid voor de 9e periode '46 moeten worden ingeleverd op 18, 19 en 20 Juli ten kantore van bovenge- noemden dienst Zuidsingel, kamer 16 of bij de agentschappen. Voor even tueel ontbrekende toeslagbewijzen moeten de desbetreffende ontvangst bewijzen worden getoond. Een scherpe controle zal thans op alle bedrijven worden uitgevoerd, waarbij niet geaarzeld zal worden om onmiddellijk tot vervolging over te gaan, indien blijkt, dat op onrecht matige wijze toeslagkaarten of rart- soenbonnen zijn verkregen. 3-o

de Stem | 1946 | | pagina 3