Begrooiing aangenomen De aanleg van een sportterrein PRINS BERNHARD Gemeenteraad van Goes Radio- program Gemeenteraad Breekens IN T KORT PUBLIEKE TRIBUNE Over de verdeeling van serviezen De gemeente in den put Ontsnappend gas Hoogere gasthuistarieven Dubbel presentiegeld en meer wethouders«salaris TN EEN ouderwetsche vergadering van bijna 4 uur, heeft de tijde lijke raad de gemeente-begrooting 1940 behandeld en aangenomen. Een stevig tekort. DE ALGEMEBNE beschouwingen vergden niet veel tijd. Groote be zorgdheid kwam tot uiting inzake het tekort van bijna 'n half millioen. doch middelen om uit die narigheid te ge raken. konden noch de raadsleden, noch B. en W. aanwijzen. Weth. de Boo schreef dit toen aan de houding van het Rijk, die het trekken van vaste lijnen niet toelaat en door de starre houding van eenige overheids lichamen. Het politiekorps. DAT DIE klacht niet zonder grond :s kwam uit bij de bespreking der sterkte van het politie-korps. Dit is thans reeds zoo vergroot, dat de sala rislast steeg van f 37.000 tot f 74.000 en had men aan de pressie van den Haag toegegeven dat n.b. veertig agenten wilde aangesteld zien en bo vendien nog luchtbeschermers dan zouden de uitgaven nog driemaal hoo ger zijn geweest. Door kortweg deze onzinnigheid niet uit te voeren, Wist de heer de Roo, die toen loco-burge- meester was, erger te voorkomen. Critiek werd voorts uitgeoefend op de Prijsbeheersching, die een rede lijk verhoogen van de Gasthuistarie ven heeft belemmerd, niettegenstaan de te Middelburg en Vlissingen, wel hoogere tarieven gelden. Pas op 1 Juli jl. is toestemming ge geven de zieknhuistarieven met on geveer 15 procent te verhoogen, wat evenwel nog niet voldoende is. Defecte ovens. TpvlJ DE artikelsgewijze behandeling der begrooting, bleek dat het Gas bedrijf ook een schip van inleg is ge worden. Men sprak van 'n tekort van f 60.000 De voornaamste reden is. dat door de defecte ovens ongeveer één dei de van het geproduceerde gas ont snapt. Pas tegen den winter is er kans, dat de ovens gerepareerd kun nen worden. Toch salarisverbooging! ANDER den indruk van de narigheid stelde de heer Zuidema voor om het presentie-geld der raadsleden niet te verdubbelen, maar hij vond geen steun. Direct daarop opperde de heer Roose de meening, dat de wethouders salarissen te Goes aan den lagen kant zijn. De heer Vingerling ontried 'r stap in deze op psychologische gron den. doch toen de heer Haverhoek voorstelde G. S. te vragen om die salarissen op f 1500 te brengen, stem den allen voor; de drie wethouders onttrokken zich echter aan de stem ming. Heel wat vragen werden over ver schillende onderwerpen gesteld en heel wat opmerkingen gemaakt en af en toe kwam tot uiting, hoe vreemd of sommige der leden tegenover de begrooiing stonden; het is dan ook vele jaren geleden, dat zij 't laatste werd behandeld! Van de antwoorden welke B. en W. gaven stippen we het volgende aan: Met September loopt het pachtcon- V DONDERDAG 18 JULI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.30 mor gengebed, 7.45 gram.. 8 nieuws, 8.20 gram., 9.45 v. d. kleuters, 10 symph. ork., 10,15 morgendienst, 10.45 viool, 11 Zonnebloem, 11.45 fam. ber. Indië. 12,05 kamerork., 12.45 ork., 13 nieuws, 13.15 ork., 13,45 lezing. 14 ork., 14.40 causerie, 15 kwartet, 16 bijbel, 16.45 cello, 17 fluit 17,30 Douwinsky, 18,15 vac.-tips, 18,30 Ned. strijdkr., 19 nieuws 19.25 lezir.g, 19,45 RVD, 20,08 marine kapel, 21 lezing, 21,20 koor, 22 nieuws, 22,15 act., 22,30 gram., 22,45 meditatie, 23 Dvorak. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 gram., 8 nieuws, 81,5 gram., 9,15 mor genwijding. 9,50 arb. vitaminen, 10,36 sopraan en piano, 11 lezing, 11,10 zang, 11,30 bariton en piano, 11,45 so natine, 12 Malando, 12,35 orgel, 13 nieuws, 13,15 viool, 13,30 sextet, 14 voordracht, 14,20 kamermuz., 14,55 gram., 15 zieken en gezonden. 15,20 confetti, 16,15 film, 17 kaleidoscoop, 17,35 Strauss, 17,50 rijk overzee. 18 nieuws, 18,15 dansork., 18,45 sport, 19 viool, 19.15 lezing. 19,30 kunstenaars, 20,05 filmagenda, 20,15 res. ork., 21,15 gram., 21,30 hoorspel, 22 Metr. ork.. 22,25 lezing, 22,40 harpkwintet, 23 nieuws, 23,15 swing-parade. tract van Schuttershof af en met des kundigen wordt overleg gepleegd over een wijziging in de exploitatie. Midd. Techn. School. HET Kon. Besluit waarbij de op richting van een Middelb. Tfechn. School wordt goedgekeurd is men wachtende. Voorzieningen zijn getrof fen om eventueel op 1 Sept. te be ginnen. Deskundigen achten den toe stand voor het Sas de heer Roose vreesde dat de geheele sluizen wel eens konden verzinken niet beden kelijk maar gunstig. Tot aanbeste ding van negen dubbele noodwonin gen aan de Tulpstraat zal worden overgegaan. Het personeel van de dis tributie i6 ingekrompen. Nadat de be grooting was aanvaard, werden de tarieven van het Gasthuis verhoogd; de verhooging gaat terstond in. Van de agenda vermelden wij nog het ontslag van den heer Callaert op diens verzoek als onderwijzer en de benoeming van de heeren Roose, Haverhoek en Franken in de com missie die advies moet uitbrengen over de haventarieven. De heer Franken bepleitte overbren ging van de bussen naar omgeving Stationstraat of demping van een deel der Westvest. Michailowit»)' beroep algeweeea JyjlCHAILOWlTSJ'S beroep op 't nationale presidium van Joego-blavie is afgewezen. Men verwachtte d«t hij hedenochtend zou worden terecht gesteld. In Bulgarije zijn honderlen Servi sche sympathiseerenden met den Generaal door de Bulgaarsche po litie gearresteerd, meldde het Ita liaan sche persbureau Ansa. Ex-Koning Peter van Joego slavië heeft aich tot Koning Geor ge van Engeland, president Tru man; Bi da uit en Attlee gewend met verzoek om interventie tenetn de het leven va*i Michsilowttaj »e redden. M&erdifhbmg 24 Augtniut opM. TAOBDRECHt is uit zijn isole ment verlost doordat cte spoor brug bij Zwijnc,recht weer in ge bruik is genomen. De treinen rij den thans weer van Rotterdam naar Dordrecht. Op 24 Augustus zal de Moerdgk- brug officieel worden geopend. Op 26 Augustus komt er een nieuwe dienstregeling die een aigeheele vernieuwing voor het zuiden zal ondergaan. Heden zon onder 20.52 uur, maan onder 7,37 uur Donderdag zon op 4.41 uur, maan op 23,12 uur. Weersverwachting tot Donder dagavond Wisselend bewolkt met plaatselijk regenbuien, hier en daar met onweer. Meest matige wind tusssehen zuid west en noord-west. Weinig verandering van temperatuur. Gegriefdheid over de kwes tie - van Melle TN AFWIJKING van het voorstel om het presentiegeld voor de raadsleden van f 2 op f 4 per ver gadering te brengen', is thans van Ged Staten de mededeeling ont vangen, dat deze vergoeding in ge meenten beneden 3000 inwoners slechts f 3 per vergadering mag bedragen Adhaesie wordt betuigd aan een verzoekschrift van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen en van de Ver. van Burgemeesters. Se. cretarissen en Ontvangers in West Zeeuwsch Vlaanderen, waarin bij den Ministerraad wordt aangedron gen op: 1. den aanleg van een nieuwe verkeersweg voor modern snelverkeer tusschen Philippine en Isabellasluis, de eenige verkeers ader tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen; b. ter beschik kingstelling voor het personenver voer in Zeeuwsch Vlaanderen van een twintigtal moderne autobussen (geen bellen wagers Schoolvervoer. Dij het punt vervoer schoolkinde- ren van Nieuwe Sluis vraagt de heer Vermeulen of de auto niet wat verder kan rijden, zoodat de kinderen niet zoover moeten loo- pen. De voorzitter antwoordt, dat hij dit wel wil bespreken, doch dat dit in geen geval gepaard mag gaan met verhooging van kosten, daar het op de huidige manier fi nancieel voor de gemeente toch al niet vol te houden is. De heer de Visser vraagt of er niets gedaan kan worden om het geschorste hoofd van de openbare school aan de Nieuwe Sluis terug te krijgen. De voorzitter zegt dit toe.. Voor den aanleg van een ge meentelijk sportterrein hebben burgemeester en wethouders het oog laten vallen op een perceel bouwland van slechte kwaliteit, achter- de boerderij van C. Man neke, kortgeleden door de D.U.W. geëgaliseerd. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en gemeentewerken zal de mo gelijkheid nader uitwerken. Naar aanleiding van de ge voerde correspondentie betreffen de de kwestie over al. of niet vertrek der fa. van Melle voelt de heer Carels zich geroepen, uiting te geven aan zijn gegriefd heid, vanwege het feit, dat de Regeering zijns inziens deze zaak, die voor Breskens een er op of er onder beteekent. zoo weinig serieus behandelt. In de vacatures aan de openbare lagere school I worden resp. be noemd; mevr. Keijmel-Suwijn In de vacature-Koster en dhr. v. d. Does te Goes in de vacature-de Pauw. De heer de Vuijst acht de plaats van de te bouwen ambtenaars- woningen aan den Achterweg on gelukkig. Hij vraagt verder of er t.z.t. één van kan gereserveerd worden voor den havenmeester. Verkavelingscommissie. die adviseert over de nieuwe toe wijzing van bouwgronden in de ge meente, nadat deze zijn onteigend. In bovengenoemde commissie heb ben zitting: de burgemeester als voorzitter en als leden de heeren; F. A. van Male. P. J. Notebaart en T. Verschoor. Gewezen wordt ook op het nuttige werk. dat de Neder- landsche en Tsjechische studenten verrichten, door het weder in orde brengen van het plantsoen op het Spuiplein. Een firma uit Boskoop zal gratis voor de noodige beplan ting zorgen. In de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren: C. C. J. de Pree, hoofd van de openbare lagere school I; J. C. Spoor, hoofd der bijzondere lagere school en de heeren J. P. van Leeu- we, M. I. de Visser en J. H. v. d, Heuvel-de Vuijst als ouders van schoolgaande kinderen. De loor.en van het vrijwillige brandweerpersoneel worden van f 0.75 op f 1,25 per urn- gebracht. De heer Carels vraagt of de be stelde trekker- manschappen- wagen voor de brandweer niet in gericht kan worden voor het ver voer van de schoolkinderen van Nieuwe Sluis. Als dit niet kan, kan voor dit doel misschien een bellen wagen aangekocht worden. rpE VUGHt overleed plotseling in den ouderdom van 58 jaar, de heer Vincent Cleerdln. griffier der Staten van Noordbrabant en bekend letterkundige. in hem w„d h* daad- werkelijk verzet geëerd DKINS BSHNHARD promoveerde Dinsdagmiddag in de Utrecht tot eeredoctor aan de Rijksuniversiteit aldaar. Domkerk te De plechtig heid werd o.a. bijgewoond door de Koningin. Prinses Juliana, Kardinaal de Jong, den minister-president, den minister van Onderwijs en voorts door tal van autoriteiten utt wereldlijke en kerkelijke kringen. T>rof. J. Boeke, de rector-magnifi- cus, verklaarde in zijn rede, dat de universiteit na het geestelijk ver. zet te hebben willen eeren in de personen van Kard. de Jong en ds. Graëemeyer, thans het daadwerke lijk verzet in den persoon van den Prins wenschte te eeren. Wij willen daarmee tot uitdrukking brengen de groote dankbaarheid, die wij alien gevoelen voor alles, wat de Prins gedurende den oorlog is geweest voor ons volk, wij willen daarmee boonen hoezeer wij Prins Bemhard waarlijk als een der onzen, ja als een der besten uit ons volk be schouwen. Prof. v. d. Valk verrichtte daarop de promotieplechtigheid, om daar na de veelzijdige verdiensten van den Prins te belichten. Hij slaagde er in In tegenstelling met het geen in verschillende andere landen heeft plaats gevonden, de ge wapende illegaliteit in ons land tot een geheel te smeden, hetgeen ook zijn invloed heeft gehad op het on gewapende verzet, dat vanaf het begin der bezetting van zoo onschat bare waarde voor ons volk is ge weest. Aan het einde van zijn toe spraak gaf de promotor aan den Prins een zegenwensch mede. voor deze gelegenheid een gebruik uit die tijden, toen openbare promoties ook in de Domkerk plaats vonden, ln eere herstellend Tn zijn antwoord eerde Prins Bern- hard alle vormen van verzet. Het geallieerde opperbevel had daarvoor de grootste lof, hetgeen tot nitiiig kwam in het naar verhouding tot andere landen overgroote aantal van de door gen. Eisenhower aan Ne derlanders uitgereikte zg. certifica ten of merit voor bijzondere daden in het verzet. Deze waardeering had ook betrekking op onzen inlichtin gendienst in bezet gebied, die nauw keurig en betrouwboar werkte en verreweg de beste bleek te zijn van alle landen. Spr. waarschuwde dan tegen de kankerzucht onder ons volk. Men diene te bedenken, dat de ontreddering zoo groot is, dat er jaren van harden en moeizamen ar beid voor noodig zijn om er weer bovenop te komen. In dit verband releveerde de Prins het groote ver trouwen. dat Churchill onlangs ln Nederland toonde te bezitten, spe ciaal in zijn jeugd. Ik deel dat ver trouwen in de toekomst van ons land volkomen, aldus Prins Bern- hard. Aan het einde van zijn rede richtte de Prins zich tot de studen ten, hulde brengend aan den Utrechtschen student, die op vele wijzen aandeel in den strijd had. De Prins eindigde dan met de vol gende opwekking; „Studenten, ik wensoh u allen het beste toe in uw streven naar hech tere samenwerking en naar dieper begrip voor elkaar. Wat gij thans tracht op te bouwen, kan van on schatbare waarde zijn voor uw ge heele verdere leven, doch niet min der voor ons vaderland. Grijpt dt kansen, die u hier worden gebo den! Werkt aan u zelf, opdat Kt meer kunt zijn voor uw naasten Weest nimmer voldaan met het be reikte, doch houdt steeds het oog 1 gericht op het meerdere en hoogen-, in getrouwheid aan den geest van uw makkers, die voor de zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht J dan tezamen met God's hulp een J betere toekomst voor te bereiden voor ons aller innig geliefd Neder land!" Philps' cyclotron naar Amsterdam PHILIPS' CYCLOTRON heil apparaat voor atoomsplitsing 3 zal naar Amsterdam worrier overgeplaatst en worden onderge-l bracht in de voormalige gasfabriek| in de Watergraafsmeer. De regeering heeft een stichting! voor fundamenteel onderzoek dtrl atoomsplitsing-materie opgericht! Deze stichting zal met een belang-r rijk rijkssubsidie gaar. werken. Hetl in de Phillpsfabrieken ontworpen! cyclotron is het belangrijkste in zijn| soort in Westelijk-Europa. rvE AKTE van oprichting der Frittl Diepen Vliegtuigen N.V. is thari'I gepasseerd. De onderneming diejj thans op het vliegveld Ypenburgj bij den Haag is gevestigd heeft eenl maatschappelijk kapitaal vana f 1.800.000 waarvan f 500.000 is ge-4 plaatst. Directeur is de heer Fritjl Diepen, president-commissaris mr.l E. Menters, den Haag, en gedele-f geerd commissaris mr. G. v. Schrieck, Breda. 11ET AMERIKAANSCHE mjlitai-l re Hof te Dachau heeft 43 vari <ie 73 Duitsche officieren en irar.l schappen, beschuldigt van moorif op Amerikaansche krijgsgeva-nye-l nen tijdens den veldslag ln de Ar.l dennen, tot den strop veroordeeld! 22 anderen werden tot levenslange! gevangenisstraf en de rest tot 1(1 a 20 jaar veroordeeld. Gen. Scppl Dietrich, behoorde tot de catego-l rie der levenslang veroor deelden. rpuSSCHEN SPANJE en den Hl Stoel is een overeenkomst ge-I teekend. waarbij de aanstelling vari geestelijken in Spanje wordt gere-l geld. De Bjsschopiaen vallen nietl onder deze overeenkomst die i»| geen enkel opzicht een concor-1 daat is, zoo melc-t Reut" Tel Madrid wegdt officieel rklaardj dat de regeling et.» einde maaW| aan den abnoimelen toestand Spanje tengevolge van de poljtieij d-r reputlikeinsche regeering. Onjuiste geruchten te Breskens JPR WORDT kennis gegeven van de samenstelling van een plaatselij ke verkavelingscommissie, TJET schijnt dat er in Breskens en omgeving ontevredenheid heerscht over de verdeeling van de serviezen, die aanvankelijk bedoeld waren voor de bewoners van de Bruynzeelwoningen, schrijft D. C B.. Sterke verhalen worden verteld van opzichters en nog hoogere functionarissen, die soms wel met 10 serviezen tegelijk naar boven de rivieren zijn- getrokken, om deze al daar tegen zwarte prijzen van de hand te doen. Dit was een kolfje naar de hand van de Stichting Her stel Zeeland 1945 en als directeur van deze Stichting voor Oost. en West Zeeuwsch Vlaanderen, acht te lk het mijn plicht hiernaar dade lijk een onderzoek in te stellen. De serviezen die de gedupeerden voor een bedrag van f 58.50 zouden kunnen koopen. werden aan niet- gedupeerden verkocht voor f 31. Ik kan u dadelijk gerust stellen, de waarheid is weer eens geheel an ders. Inderdaad zijn in het begin enkele serviezen verkocht tegen dien te hoogen prijs, dochdeze menschen kochten gelijktijdig stoe len en betaalden hiervoor een veel te laag bedrag. Nu kon men aan de koopers van de serviezen geld te rug geven, doch deze moesten dan eenzelfden prijs bijbetalen voor 'Öe stoelen. Degeen, die de leiding had bij deze distributie besliste dat. waar het slechts enkele gevallen betrof, en het voor de betrokkenen ongeveer gelijk bleef, de zaak maar te laten, zooals zij was en ln het vervolg tegen den prijs van f 31 te verkoopen. In het algemeen zijn de servie zen verkocht aan de gemeentebe sturen. die in het algemeen het kwantum onder de hiervoor in aanmerking komenden hebben ver lootVan wat er nu nog over bleef, hebben enkele andere gedu peerden o.m. ook enkele medewer kers van het Streekbouwbureau ge profiteerd. Hiertegen zal wel nie mand bezwaar maken. Enkele inrichtingen, zooals ho tel-restaurants kregen meerdere serviezen toegewezen, wat ik per soonlijk toejuich. Ik had het ge noegen aigeheele inzage te krijgen in de boeken, die hierop betrekking hadden en het spijt mij zeer voor degenen, die op opzienbarende ont hullingen geregend hadden, doch ik moet zeggen, alles is volkomen in oide. De kans blijft altijd be staan. dat iemand die een servies kreeg toegewezen, dit zwart heeft verkocht, doch niemand zal wel zoo onnoozel zijn dit op rekening van den verdeeler te schuiven. Ik ben ervan overtuigd, dat het Hoofd van het Streekbouwbureau gaarne alle inlichtingen zal verstrekken aan dengene, die ook mijn woorden in twijfel trekt. Tusschen haakjes, zelf heb ik er geen gehad, hoewel ik er best een kan gebruiken. Het streekbureau. ^u we het toch over geruchte: hebben, zou ik het ook nog eve; willen hebben over het Streekboml bureau in het algemeen. Ik moei zoo vaak hooren, dat iemand, hij op het Streekbouwbureau kom. het hoofd, ir. van Amerom niet ttj spreken kan krijgen. Als ik dai| vraag: „Hebt u het al eens gepro beerd", komt steevast het anti woord: „Nee, ik niet maar die die wel." Bij onderzoek blijkt, dal die persoon ook al weer de persoorj lijke ervaring mist. Natuurlijk nie man kan verwachten, dat ir. vaül Amerom den heelen dag op z'n kaq toor blijft om klachten in ont-l vangst te nemen, was dit het geval! dan zou hem inderdaad een vemfif gemaakt kunnen worden. Maar dilj heb ik nu duidelijk vëaargenomenj Als hu' aanwezig is en gelegenheid! kan vinden u te woord te staan' dan wordt u niet naar iemand ver! wezen, die, zooals het dan hee'l „nergens verstand van heeft". Perl soonlijk heb lk waargenomen, dij als het eventjes mogelijk is, ool| voor de eenvoudigste kwestie evé tijd wordt gemaakt. Ik wilde dl| toch even vertellen, want het lijf mij voor iemand die zich met haf en zirt wijdt aan de belangrijk;) taak van den Wederopbouw van land dat ons lief is, niet aanmo digend steeds weer achteraf of rechtvaardige critiek te moete| waarnemen. De oorsprong van deze ontevri denheid kennen wij bijna allemaal doch over wat er gebeurd is vW ir. van Amerom hier kwam. zull6| wij het zwijgen maar toedoen. H- deel aa wijten, Het eerste houdinj los te den aan bij

de Stem | 1946 | | pagina 2