De BUITENGEWESTEN vergaderen te MALIN0 c VRIJHEID BYRNES VOORWAARDELIJK TEVREDEN Prof. SchEiwta contra prof. Gsrretssn Kulprechsrcheur Kief in hooger beroep voor 45.000 geïnterneerden NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN -Sjahrir weer kabinetsformateur IN 'T KORT 6000 WONINGEN IN AANBOUW TWEEDE JAARGANG. No. 517 Comm v. Toezicht: A. F. J. AEflNOUDTS C. J. v VN HOOTEGEMA. E. LANGENHORST; Mi' Di- A' J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken weikdag. - Abonnementsprijs (1,1; vooruitbetaling) 1 3.36 p. kwartaal; per post <D; P- week (bij niet-postbestell.) 0.26; t.osse nummers 6 cent. - Postrekening 276.841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 17 JULI 1946 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J, A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdrc acteur j. j, H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: w GROFFKN, 'Iisslngen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7. tel 102; Red J v d BROEK, _ijbure.ru Oostburg, Nieuwstr. 23, el. 35; Z.-Eilanden: Bui'. Goes Westsingei 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Een besluit, dat nog critiek uitlokte weinig TïfAT gaat er nu gebeuren met de geintemeerde politieke de linquenten Minister Beel heeft, naar men weet. in de Tweede Kamer aan gekondigd, dat bij de ffegeering het vaste voornemen bestaat, om het aantal geïnterneerden vóór 1 October a.s. terug te brengen tot een getal van omtrent 25000 per sonen. Neemt men in aanmerking al dus de minister-president, dat het aantal geïnterneerden op 1 Juni jl. 70.000 personen bedroeg, dan zal men begrijpen, dat een ge- weldge krachtsinspanning ver- eischt is om het beoogde resul taat te bereiken: Daartoe zal het immers noodig zijn om de lichte, althans minder zware gevallen af te zonderen van de zwaar dere en zwaarste gevallen. Zonder groote bezwaren, zal dit niet kunnen geschieden. De Regeering is echter niet voornemens, zich door welke be zwaren dan ook van haar voornemen te laten afbrengen. Zij zal zoo noo dig een beroep doen op alle personen, die met het werk der bijzondere rechts pleging vertrouwd zijn. Zou het daar bij onvermijdelijk blijken, dat de werk zaamheden der bijzondere gerechtsho ven en der' tribunalen tijdelijk geheel of gedeeltelijk worden onderbroken,, dan zal de Regeering deze consequen tie. hoe noode ook, aanvaarden. De Regeering verheelt zich niet, dat de vrijlating van een groot aantal personen op korten termijn moeilijk heden zal scheppen, verbonden aan hun huisvesting, hun kleeding en hun tewerkstelling, welke moeilijkheden met volkomen zullen kunnen onder vangen worden. De weerzin, dien de terugkeer der politieke delinquenten in de maat schappij, blijkens de ervaring, bij hun omgeving en by hun mede-ar- heiders wakker roept, zal overwon- nen moeten worden. De Regeering zal daartoe mogelijk een beroep moeten doen o.m. op de kerkgenootschappen en op de vakvereenigingen, opdat deze hun invloed ten goede zullen aanwenden. Het spreekt van-zelf. dat een be scheiden en ook overigens juist ge drag van de in vrijheid gestelde per sonen hun wederopneming in de sa menleving gunstig zal beinvloeden. Zij zullen zich hiervan in hun eigen belang terdege bewust moeten zijn en blijven. De vrijlating zal over het al gemeen plaats hebben in den vorm eener voorwaardelijke buitenvervol gingstelling. Eendeels is hiervan het voordeel, dat de aldus vrijgelatenen in den regel niet meer zullen behoeven terecht te staan. Mitsdien zullen de or ganen der bijzondere rechtspleging aanzienlijk worden ontlast, zoodat zij tijd en gelegenheid krijgen om zich grondig bezig te hemden met het on derzoek en de berechting der ernstige gevallen. Voorts wordt hierdoor mo gelijk gemaakt, dat in de daarvoor in aanmerking komende gevallen het kiesrecht aan de betrokkenen kan worden ontnomen, hun een zekere ar beidsplicht kan worden opgelegd en waar noodig zij ook in hun vermogen kunnen worden getroffen. Ook opent dit systeem voor hen, die hun on schuld volhouden, de mogelijkheid om hun zaak alsnog gerechtelijk te laten onderzoeken, natuurlijk met het hier aan verbonden risico, indien zou blij ken, dat zij ten onrechte tegen hun voorwaardelijke invrijheidstelling in verzet zijn gekomen. Ten slotte is het in dit stelsel mogelijk om personen, die achteraf blijken aan vergrijpen schuldig te zijn, die bij hun vrijlating niet bekend waren, alsnog deswege te vervolgen. Gerechtelijke dwalingen zoowel ten gunste als ten ongunste van den delinquent, kunnen dus bij de te volgen methode later worden gecorrigeerd. jyjerkwaardig is het, dat een voor nemen van zulken ingrijpen den aard tot nu toe zoo weinig cri tiek heeft uitgelokt. Er heeft ten aanzien van dit onderwerp blijkbaar een evolutie van denkbeelden plaats gehad in ons volk. Men moet er kennen, dat het onhoudbaar wordt als gevolg van het huidige systeem Tot leden der Tweede Kamer zijn benoemd verklaard in de vacature mr. P. Lieftinck: J. C. Deering te Voorburg; in de vacature B. A. A. EngelbertinkJ J. w. IJsselmuiden te Arnhem: in de vacature ir. H. "os; J. M. B. vlam te Hengelo 'O'; in de vacature prof. dr. G. van der Leeuw: A Vondeling, te Leeuwarden; in de vacature W. Drees; G. J. N .M. Ruygers te Rijs wijk; in de vacature mr. J. H. van Maarseveen; H H van der Zannen te Eersel. en tempo van politieke rechtsple ging de kampen zoo lang overvuld te laten, met het gevolg, dat aller lei onrecht voortduurt, dat er kie men van verbittering en opstan digheid worden gelegd, waarvan heel de Nederlandsche samenle ving eens de wrange vruchten te plukken krijgt. Bij het bezoek, dat een aantal journalisten onlangs aan een aan tal interneeringskampen bracht, verklaarden alle commandanten, alle geestelijke en sociale verzor gers, dat ze aan het slagen van de heropvoeding binnen het prikkel draad niet gelooven. Deze zal alleen slagen, als de geïnterneerden na hun straf door de vrije maat schappij weer worden opgenomen. Aan den anderen kant zal men er zeker tegen dienen te waken, dat de menigte van vrijgelatenen haar plaats en positie zal weten in te nemen in de vooralsnog bescheiden mate, welke haar past. Er heeft een fantastisch bericht de ronde gedaan, dat gewezen NSB-ei's en Nationaal Fronters tijdens de bezetting gezworen vijanden in een café te Utrecht reeds een bij eenkomst zouden hebben gehouden. Groote waarde kenr.en we aan dit bericht niet toe. Doch het zal wel geraden zijn, er aandacht aan ie besteden, dat de voormalige N.S.B.- elementen niet op een of andere manier kernen gaan vormen tot uitholling van het democratisch bestel. Evenals trouwens andere belagers der democratische vrijhe den bizonder toezicht vereischen. Voor het overige gelooven we, dat dit voornemen der Regeering van wijs inzicht getuigt. De ballast der zuivering mag de opvaart naar een betere toekomst niet larger belem meren dan noodzakelijk Is. RAADSVERKIEZINGEN IN 5 GEMEENTEN UITGESTELD. TN DE gemeenten Nijmegen, De- venter, Geleen, Odoorn een Zwijndrecht zijn de gemeenteraads verkiezingen uitgesteld tot nader order. Het ligt in de bedoeling van de regeering, de totstandkoming van een wet te bevorderen, waarbij de in bovergenoemde gemeenten plaats gehad hebbende candidaatstelüng voor den gemeenteraad komt te vervallen en een nieuwe wordt mo gelijk gemaakt. ONTWERP VERDRAGEN HET BESTE, DAT BEREIKT KON WORDEN. gYRNES heeft in een radiorede zijn indrukken gegeven over de gehouden ministers-bespreking. De ontwerpen voor de Vredesverdra gen waarover wij het eens zijn geworden, zoo zei hij, zijn niet de beste, die de menscheijjke geest zou kunnen uitdenken, maar het zijn de beste ontwerpen, waar de menschelijke geest de vier voor naamste geallieerden toe kon bren gen hun goedkeuring aan te hech ten. Zy vormen den meest bevredi genden stap tot den terugkeer van den vrede, waarop wij in deze on volmaakte en oorlogsmoede wereld konden hopen. Over de houding ten de Sovjets inzake Duitach- land zei Byrnes: „Ik geloof niet, dat de Sovjet- Russen beseffen, welk een twijfel en achterdocht zü in dien geest van hun niet-land'genooten, die hun vrienden willen zijn. hebben opge roepen door de gereserveerdheid, koelheid en vijandige gezindheid, waarmee zij het Amerikaansche ZES NEDERLANDSCHE SCHEPEN VERLIETEN AUSTRALIË NEDERLAND WIL EEN FEDERATIEF SYSTEEM - VOOR BORNEO EN DE GROOTE OOST KOMT EEN REGEERINGSOOMMISSARIAAT ■yoOR HET EERST in de geschiedenis van Indië zUn vertegenwoordigers De regeering is voornemens over te gaan tot de instelling van een algemeen regeerings-commissariaat voor Borneo en de Groote Oost, dit commissariaat zal de taak hebben om, in nauw overleg en in overeen stemming met de vertegenwoordi gers van de bevolking een politieke constructie te ontwerpen. „Met het doel de algemeene lij nen van deze politiek te bespreken en uit te werken, zal een aantal van deze vertegenwoordigers samen, werken met den commissaris-gei. e- raal, bijgestaan door jonge en be kwame helpers uit 't geheele grond gebied afkomstig." TYe regeering heeft bij het op- bouwwerk drie belangrijke doel einden voor oogen. zoo vervolgde dr van Mook, en wel: 1. Herstel van de bevolking en herstel van die noodzakelijke mate- rieele en geestelijke goederen, wel ke door den vijand zijn aangetast, verwoest of geschonden. 2. De vorming, en wel op groote schaal en zoo spoedig mogelijk, van krachtens uit alle deelen der auto chthone bevolking, die aanstonds de volle verantwoordelijkheid kunnen dragen". 3. Een economische en cultureele ontwikkeling van dien aard, dat zij deze gewesten in staat zal kunnen stellen hun eigen grondslag voor arbeid en welvaart te vinden. Men overweegt de mogelijkheden' voor het verleenen van 100 studie beurzen voor studie in het buiten land en 100 candidaten voor stu diebeurzen aan de Nederlandsche universiteiten zullen zoo spoedig mogelijk hun studie aanvangen. De overgangsperiode welke Ne derland zich gedacht heeft, is o.m. gebaseerd op het in Nederland be staande gevoel van verantwoorde lijkheid voor en verbondenheid met Indonesië. Een duurzame band met den ze tel in het westen zal in kracht toe nemen, indien het deelgenootschap aan beide zijden vrijwillig wordt aanvaard. Indien men geen schade wil doen aan de waarde van het geheel, is het voornaamste, waarnaar men uit den geheelen archipel, met uitzondering van Java en Sumatra gisteren te Malino in vergadering bijeen geweest teneinde den toekoni- stlgen regeeringsvorm te bespreken. Dr. van Mook hield een rede, die den eersten dag in beslag nam en die in het algemeen gunstig werd ontvangen. Daarin wees hüU er op, dat de Ned. regeering voor een federatieve oplossing is, zonder de verschillende deelen van Indië in te kleine deelen te versnipperen. moet streven, de handhaving van de economische en politieke eenheid van Indonesië. TJoe de nieuwe organisatie van In. donesië ook moge worden, een- ruime mate van locale en geweste lijke autonomie is noodzakelijk, al dus spr. Dr. v. Mook deelde o.m. nog me de, dat een groep van personen, meest Javanen op Zuid-Borr.co en Zuid-Celebes, die voor het zenden van vertegenwoordigers de vrije keus hadden het besluit hadden ge nomen hun opvattingen door Sjah rir vertegenwoordigd te achter- De uiteindelijke constitueerende vergadering, die zal beslissen over den politieken status van de bui tengewesten, zal op zijn laatst over drie maanden bijeenkomen. Naar verwacht wordt, zal 11a deze con stitueerende vergadering een slot bijeenkomst worden gehouden, waar op Indonesië als geheel zal worden behandeld. De rede van dr. van Mook blijkt gunstig ontvangen te zijn, ook door ndonesische persvertegenwoordigers Volgens persberichten schijnt er onder de conferentie-deelnemers 'n algemeebe neiging te bestaan tot een. eenheid in den vorm van een federatie, waarbij Java en Sumatra zich uiteindelijk ook zullen moeten voegen. I j 11e het daar gesteld is, valt eenigs zins af te leiden uit berichten die vertellen, dat Sjahrir opdracht heeft gekregen opnieuw een „ka binet" te vormen. Binnen twee dagen hoopt hij de namen van de kabinetsleden te kunnen bekend maken. Sjahrir zou overigens hebben verklaard, dat zoo de Britsche troepen Java zou den verlaten de tijd rijp zou zijn voor een gewapend conflict. De zen ding van nieuwe Ned. troepen zou moeten worden gestaakt, zoo zei hij, als men wil dat er een wapen stilstand komt. Volgens A.F.P. zou hel aantal Europeanen en Indo-Europeanen, dat in het binnenland wordt vast gehouden als gijzelaar 32.000 be dragen. Het schijnt, dat de Indone sische autoriteiten niet in staat zijn om deze gevangenen te bevrijden. Zij zouden worden bewaakt, door locale strijdkrachten., die het gezag ivan de centrale Indonesische regee ring niet erkennen. Als dit juist is, zou het, v^eer een opvallend staal tje zijn van de waarde van het ge zag. dat Soekarr.o's „regeering" over Java's binnenlanden uitoefent. T Tit Australië bereikte ons het op- merkelijke bericht, dat niet minder dan 6 schepen de blokkade der Australische havenarbeiders hebben gebroken. Drie onzer schepen vertrokken uit Sydney en drie andere uit Bris bane. De eerste drie hebben vol doende brandstof aan boord en va ren rechtstreeks naar Indië, de laat ste drie zullen waarschijnlijk in zee door middel van een lichter van kolen voorzien worden. De Ned. Ind. regeering schijnt de boter welke in Australische pakhuizen ligt opge sloten en eer. waarde heeft van on geveer 1 millioen gulden ln het land te willen verkoopen. /"Onderhandelingen worden gevoerd 0111 te komen tot een lucht vaartdienst tusschen. Batavia en Los Angeles. Voor den dienst Ba- tavia-Australië is het eerste vlieg tuig in Australië aangekomen. Wan neer deze dienst zal worden geo pend is nog niet bekend. aanbod, gemeenschappelijk de voort gezette ontwapening van Duitsch- land te garandeeren hebben ont vangen". Gaat men het Duitsche militarisme sis een pion in het spel tusschen oost en west gebruiken en krijgt het Duitsche militarisme weer ce kans om te verdeelen en te heerschen?" Byrnes, erker.ee, dat geen der vier greote mogend heden van meening is, dat haar bestuur van Duitschlar.d goed functionneert. Byrnes kondigde in dit verband aan, dat de militaire vertegenwoor digers van Amerika in Dujtsch- land deze week opdracilt zullen krijgen met elk der drie andere regeeringen samen te werken in belangrijke bestuurszaken als fi nanciën vervoer, handel en in dustrie. JN EEN VERGADERING van ce tpailtiij van 6a Arbeid gister avond te Delft gehouden legde prof. Schermerhorn de volgen/de verklaring af. „Destijcs publiceerde prof. Ger- retson, dat weliswaar het kabinet verklaarde niet met Soekarno te zullen spreken, doch dat door het departement van Overzeesche ge- biedsdeelen buiten voorkennis van het kabinet blijkbaar toch een telegram naar van Mook zou zijn gestuurd, waarbij hij wel gemach tigd zou zijn met Soekarno in con tact te treden. „Nader hieromtrent door mij", aldus prof. Schermerhorn „onder getuigen gehoord, heeft de heer Gerretson het bewijs voor c.it tele gram niet kunnen produoreren." T1WEE SOVJET-RUSSISCHE of ficieren worden „ergens in Europa" vastgehouden, meldt Reu ter hetgeen in verband gebracht wordt met spionnage bedrijvigheid. Twee Amerika arische officieren schijnen daarentegen vastgehouden te worden door de Russen. J^IEt één, maar enkele rantsoe nen tabak zullen dezen zomer extra worden beschikbaar gesteld. Telkens zal bekend worden ge maakt hoeveel de extra verstrek king zal bedragen. JN DE MEELINDUSTRIE dreigt een staking, welke de brood voorziening van ons land kan stag nee ren. Gisteren werd o.l.v. den rijksbemid.de!sar een bespreking! gehouden van werkgevers en werknemers. Men hoopt een op lossing te kunnen vinden die ons land een conflict in genoemde in dustrie zal besparen. Eigenaar en iiijk profiteeren van toekomstige huurverhooging Op 10 Juli 1946 waren over ge heel Nederland genomen, reeds meer dan zesduizend woningen in aanbouw of wel gegund, zoo ver telde de directeur-generaal voor de volkshuisvesting in een radio-rede. mee. Daar dit aantal juist in dezen tijd maandelijks met 1000 a 1500 toe neemt is er. naar spr.'s meening, geen reden te twijfelen aan de uit voering van het voor dit jaar ont worpen bouwplan voor 10.000 wo ningen. Naar zeer globale schatting zijn op het oogenblik 4000 zwaar be schadigde woningen definitief her steld. Er is een breede kloof tusschen de bouwkosten van de thans te bou wen woningen» en de rentabiliteits- waarde van het gebouwde op basis van het huidige hum-peil. Deze kloof moet ten spoedigste overbrugd worden, hetgeen kan geschieden door aan den eenen kant de pro ductiekosten te verlagen en aan den anderen kant de huurwaarde te ver- grooten. Een huurverhooging zal in de toekomst, zoodra de loon- en prijspolitiek van de regeering zulks toelaat, onvermijdelijk zijn. Deze huurverhooging kan dan ge deeltelijk ten goede komen aan den eigenaar, om tegemoet te komen aan de sterk gestegen onderhouds kosten van de bestaande woningen, gedeeltelijk aan het rijk. Uit het fonds, dat als gevolg hiervan kan worden gevormd, zal het rijk dan de subsidie kunnen putten, ten be hoeve van de woningen, die nu ge bouwd moeten worden. "TIE P.R.A. hulprechercheur Kief, cie wegens vrijheidsberooving van het national 1-front'lid Jansen voor de Bred, rechtbank is ver oordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van 1 jaar is in hooger beroep ge» gaian.

de Stem | 1946 | | pagina 1