ibutie. HOUT Visie van Batavia oP de bewindswisseling n Zoon der Nederlandsche bilisten I. v, Gelderen Verzinsel van schooljongen uwse ng g.a. ec;t Duitsch probleem is moeilijk Koningin ontvangt mr. Has Slamet Tel. 2224 D >n Terneuzen vielverzekering rzekering DISTRIBUT1ENIEUWTJE In September al Verslechterde toestand in Medan Britten verlaten Egypte Uitkoering voroorzaakt 40 dooden egeeringsprys. G, overal franco een gezaagd. achtig hout voor ogen, nu is het de ide staken te koop ÏWEEDE JAARGANG No. 513 Oomm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C.3. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J- M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER vLrschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 12 JULI 1946 UITGAVE STICHTING ,,DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRI/NA Algem. Zeeuwscn-redaóteur: W. GROFFEN, Vlissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, ^ijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF De rol en Britsche troepen (Van onzen correspondent te Batavia) oks werden dooi nige fceus maken ar „elcik wat wills met grootc rij- producten. :ep vrachtvervoer. worden van één eten hij [JF „ÖRRVICE". E BENOEMING van mr. Jonkman tot minister van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft in Nederlandsehe kringen geen ander pers- pectief geopend dan dat de Indonesische kwestie in handen is ge legd van een figuur, van onbetwist gezag, groote bekwaamheid en hooge moraal, doch evenals Van Mook en Logemann behworende tot de Stuw-groep. Mede in verband met het P.C.J.-bericht 'dat Prof. Schermcrhorn waarschijnlijk naar Indië komt in de hooge fimctie van commissaris-generaal, ziet men geen enkel uitzicht op eenige koers verandering. el echter, zijn van beteekenis de openlik overgaa t tot goede relaties, welke Prof. Ujke gijzelaarssysteem Schermerhorn onderhoudt met Att- der geïnterneerden als onderhande- lee. Verder vernam ik, dat v. Mook lingsobject wil gaan gebruiken, alscommtssaris-ger.eraal naast (dus niet onder) Schermerhorn zal fun- geeren, terwijl voor de derde plaats in, het college worden genoemd de overgaat tot het verfoei en een deel :el tel. 179 aat 3, Axel. :lame zijn. oooooooooooo ieststoffen aar op tijd te men omgaand onderstaande nd; harde; ningen; iezelinge; te Kloetinge; Wolfaartsdijk; e Lewedorp; :erenhoek; tot 1 Aug. as, l-Beveland OOOOOOOOOOOO 471.0 vielhandelaar leen vakman. de plaats in van ip. vakkundig adres jwielonderdeelen, en nieuw rij wie!, n HERSTELLER. KUITAART figuren van Dr. Idenburg (direc teur van het Kabinet van den G. G.), Dr. Lovink (gezant in China) en van Helsdingen,. Het schijnt ver der in de bedoeling te liggen. Prof. Schermerhorn na de Rijksconferen. tie te benoemen tot „Hoogen Com missaris" inplaats van een Gouver neur-Generaal, waarna dan de com missie-generaal ontbonden zou wor den. Men verwacht het vertrek van Prof. Schermerhorn naar Indië reed' zóó spoedig, dat hij nog kan GEÏNTERNEERDEN ALS GIJZELAARS Vandersteen deelnemen aan de Malino-confe- rentie. Een en ander natuurlijk onder voorwaarde, dat de volksvertegen- ATaar ik vernam, bestaat er in het moederland nogal belangstel ling voor de vraag, hoe het nu staat met. de troepensterkte in Indië en hoe de militaire gezagsverhoudin gen precies liggen. Ten aanzien van de troepensterkte zijn slechts glo bale cijfers te verschaffen. Ik zal echter wel niet ver van de werke lijkheid af zijn, als ik het aantal' Nederlandsche en Nederlandsch- Indische troepen stel op 40 000, dat van de Engelschen op 25,000. Hier bij moet echter rekening gehouden worden met het feit, dat de Brit ten in hoofdzaak op Java zitten, terwijl onze troepen voor een, deel in de Buitengewesten zijn gelegerd. Een feit van groote beteekenis is ook. dat de Engelschen de voorzie ning van onze troepen (supplies, Wapenen, munitie enz.) geheel in handen hebben en ook de scheeps- ruimte ervoor leveren. Het opper bevel berust dan ook nog steeds in banden der Britten en ik kan me niet voorstellen, dat er ooit een tijd zal komen, dat er Britsche troepen onder Nederlandsch commando zou den komen te staan, zooals in den Slag op de Javazee een Neder landsch opperbevel de geallieerde vloot commandeerde. De Britsche troepen hier bestaan Iroor het meerendeel uit Brltsch- Indiërs, die nogal wat sympathie vertoonen voor de ..Repoeblik", i .'ooral na het rljstaanbod van 'fcjahrir. Bovendien popelen ze, om gauw naar huis te gaan, waaronder hun ijver en discipline wel wat lij den. Pijnlijk is het geweest, dat het voormalige hoofd van de geallieerde Civil Police te Batavia gearresteerd moest worden terzake van het le veren van wapenen en munitie te gen betaling aan de Indonesiërs. Voor den verderen gang van za ken hangt nu natuurlijk ook veel af van de ontwikkeling der interne verhoudingen in „de Repoeblik", die weer in politieke gisting verkeert, getuige het zonderlinge avontuur van Sjahrir c.s. I Zoowel voor het geval er toch nog een voorlooplge overeenkomst met Sjahrir tot stand komt als voor het geval de onderhandelingen defini tief mochten worden afgebroken, zullen echter onze troepen ingezet moeter worden, om de extremisten t definitief op te ruimen. „Absolute fatsoensplicht". Minister Logemann zei op 2 Mei in de Kamer, dat de bevrijding en het in veiligheid brengen van de geirterneerden, die zich thans nog in het niet-bezette deel van Java bevinden, door de Regeering be schouwd werd als een absolute fat soensplicht, welks vervulling zij ver wachtte zonder eenige binding aan welke voorwaarde dan ook. Voor een man als Soekarno schijnt zoo iets als fatsoensgevo"! echter niet te bestaan, wat trouwens ook tijdens de Japansche bezetting wel is gebleken. Men, zegt, dat er door het ge allieerde opperbevel onderhandeld wordt over een wapenstilstand met de Indonesiërs. Ook Dr. Van Mook wordt daarin gekend en volgens Sjahrir zou deze o.m. de voedsel- blokkade van door de geallieerden bezette steden in het geding heb ben gebracht. Ons dunkt echter, dat het vast houden van gijzelaars vooral een schandvlek is voor de „Repoeblik" en we kunnen ons niet voorstellen, dat het Britsche opperbevel nog langer onderhandelen wil, zoolang zulke methodes worden toegepast. Tn Palestina troffen de Britten draconische maatregelen, toen een vijftal officieren, door de Jood sche terroristen een dag of tien 3 Aug. weer bon voor witte suiker Wij krijgen 500 gram I/ET einde van de moeilijkheden in de suikervoorzicning komt in zicht. De productie voor ge raffineerde suiker is weer zoo ver op dreef, dat, hoewel aanvanke lijk de normale suikerdistributie op 16 Augustus zou aanvangen, reeds op 3 Augustus een bon kan worden aangewezen, waarna weer een regelmatige voorziening zal kunnen plaats hebben. Voorzoover op genoemden datum nog niet overal witsuiker voorradig mocht zijn, zal het publiek eenige dagen moeten wachten of ruwe sui ker kunnen nemen. De aanvoer van ruwe suiker is momenteel dermate bevredigend, dat niet alleen op 3 Aug. het rant soen geraffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijds groepen voorloopig eenzelfde rant soen van 500 gram kan worden ver strekt. In Augustus weer koffie. TN DE EERSTE helft van, Aug. zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de veemen is opgeheven en de werkzaamheden zijn weer zoover op gang gekomen, dat, behoudens onvoorziene om standigheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kun nen worden toegewezen. Petroleum ■yOOR het tijdvak van. 14 Juli t.m. 10 Augustus as. zijn de bonnen 437 en 937 Algemeen aangewezen voor het koopen van 2 liter petro leum. In September speciale con ferentie over Duitsche vraagstuk. Byrnes wil Saargebied voor loopig door Frankrijk laten besturen. JAMES BYRNES yOOALS wel te verwachten was hebben de ministers vaft Bui- teniandsche Zaken te Parijs nog geen overeenstemming be reikt over het ingewikkelde Duitsche probleem. Wel besloot men zoo spoedig mogelijk na het sluiten van de algemeene vergade ring der Verecnigde Naties in September, op een nader te bepalen plaats en tijd een speciale conferentie over dit vraagstuk te be leggen. Dit op voorstel van Molotof. TTet voorstel van James Byrnes (Ver. St.) om een speciale com. missie van afgevaardigden ter be- stndeering van het vraagstuk in het "LTET ligt in de bedoeling van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen om. indien het wetsontwerp betreffende de nieuwe spelling der Nederlandsche taal, dat thans bij de Tweede Ka mer is, tijdig tot wet kan worden verheven, deze spelling reeds met ihgang van de nieuwe cursussen in September a.s. te doen invoeren op de openbare scholen en de ge subsidieerde bijzondere scholen, benevens op alle rijksinstellingen. lolletje bedacht Jef's nachtpotje, een krijgshoorn. 'A ldus de mededeelingen van on- j zen correspondent in Batavia, waaruit blijkt, hoe noodig het blijft dat wij voortgaan met het oproe pen. uitrusten en, uitzenden van °°st' 200 Juist komt ixiet bericht binnen, dat alle man- neluke geinterneerden te Malang Khae? i!L60Jaai' op bevel vaji pe 1.R.I, te Soerabaja gevangen ge pouden zullen worden. Er komt nu helaas vaste grond onder de vrees, dat de „Repoeblik" Verrassende vondst DE marinier Sgt. Steenmeyer, vertelt in ,,Het Dagblad" dat hij op een gesneuvelden officier van de T.R.I, een dichtgenaaid zakje vond. In de veronderstelling, dat er familiepapieren of foto's in zouden zitten, tornde hij het ópen. Wat vond hij echter?.. Een exem plaar van Vorming", Maandblad voor de NSB in Nederland, leider ir. A. A. Mussert. als gijzelaars werden vastgehouden. Op Java geldt het duizenden ge interneerden, die al welhaast een jaar vergeefs op hun bevrijding hopen. Men zal tooh moeten be grijpen, dat er voor Nederland grenzen aan het geduld bestaan. Zoo iets kan een zichzelf respectee- rende natie niet langer voor ken nisgeving aannemen of louter met woorden gispen. H M. de Koningin heeft geduren de de laatste weken eenige persoonlijkheden, die uit Indië naar Nederland zijn teruggekeerd, of die tijdelijk hier te lande vertoeven, in gehoor ontvangen. Hieronder was ook mr. Mas Slamet. En, verder ds. J. Verkuyl, prof. dr. L. G. M. Baas, Becking, prof. dr. Baron F. M. van Asbeck, TJit Indië zelf is er betrekkelijk weinig nieuws. De ontvoering van Sjahrir houdt natuurlijk nog altijd de gemoederen bezig. Volgens de laatste berichten zouden i.v.m. de ontvoering 200 lieden op Java zijn gearresteerd. TAe bevolking van het verlaten Tji- andoer keert weer naar de plaats terug, nadat zij vernomen I11 het kader van het terug trekken van Britsche troepen uit Egypte vond ln Cairo de overdracht van de historische citadel aan Egypte plaats. De Britten gebruikten deze ci tadel vanaf 1882! De Britsche commandant ln Egypte over handigde bil die overdracht een speciaal vervaardigden zilveren sleutel aan den chef van den generalen staf van 't Egyptische leger. Na deze plechtigheid werd de Engel- sche vlag gestreken. Dit mo ment is op de foto weergege- had, dat het leven onder de Ne- had, dat het leven onder het Neder, landsche militaire bestuur meevalt. Zij schijnt voor de aankomst van de Nederlandsche troepen gedwon gen te zijn geweest te evacueeren. De snelle aankomst van de Neder landers voorkwam hier de „ver schroeide aaide". De Chineesche inwoners hadden geweigerd aan de opdracht van de terroristen om te evacueeren, te voldoen, ondanks de geuite bedreigingen, Tn Medan is de toestand de laat- ste weken slechter geworden. Er komen herhaaldelijk schiet partijen voor tusschen de Indo nesiërs en de Britten en Chinee- Dat er gevechten met Chineezen zijn ontstaan, Is o.m, te zien aan de verminkte en onthoofde lichamen van Chineezen in den omtrek. VTermoedelijk zullen de delegaties uit „de West" de volgende week Donderdag of Vrijdag naar Suri name en Curacao vertrekken. Zaterdag as. zal de Curagaosche commissie een slotbijeenkomst heb ben met den minister van Over zeesche Gebiedsdeelen. leven te roepen werd door Molotof afgewezen. Molotof weigerde eveneens in te stemmen met de bepaling, dat de voorgestelde commissie van onder zoek naar ontwapening en demobi lisatie in alle bezettingszones van Duitschland gerechtigd zou zijn ook industrieele inrichtingen en fabrie ken te inspecteeren. Byrnes stelde ook voor het op richten van centrale administratieve bureaux voor Duitschland. Hij wilde de door de andere mogend heden bezette zones als één econo misch geheel aansluiten bij de Ame. rikaansche zone. Het Saargebied wilde Byrnes buiten de bevoegdheden van de centrale administratieve bureaux h mden. Dit gebied zou onder Fransche jurisdictie blijven, tot dat de ifiteindelijke Westelijke grenzen van Duitschland zouden zon vastgesteld. Een voorstel van Ernest Bevin, die ook de economische barrières tus schen de Duitsche bezettlr.gszones wenscht op te heffen, waardoor uitwisseling van surplusgoederen tusschen de zones mogelijk zou worden, werd door Molotof botweg afgewezen. Deze verklaarde, dat het voorstel van Bevin in strijd was met de voorwaarden van de over eenkomst van Potsdam. aan onderwijzers nog voor vacantie? DEN ontwerp algemeene maatre- gel van bestuur betreffende 'n uitkeering aan onderwijzers heeft het ministerie reeds verlaten, maar moet o.m. nog den Raad van State passeeren. Deze uitkeering praeju- dicleert in geen enkel opzicht op de voorgenomen herziening van de onderwijzerssalarissen. Het is niet juist, dat prof. van der Leeuw een regeling heeft achtergelaten, die minister Gielen slechts zou hebben te teekenen, deelt het ministerie van O. K. en W. mede. Volgens „Het vrije volk" zal de uitkeering aan de onderwijzers nog vóór de vacantie plaats vinden. De uitkeering zou voor ongehuwden varieeren van f 180 tot f 450. TT. M. de Koningin heeft f 50.000 (giften uit binnen- en buiten land) beschikbaar gesteld voor een sanatorium voor longlijders uit de oud-illegaliteit. DEN negenjarige jongen leidde de. zer dagen een menschenmenigte te Kielce (Polen) naar de Joden wijk aldaar, bleef staan voor een woonkazerne in een der straten en riep; „Hier is het". Hij zeide door Joden ontvoerd te zijn en twee dagen te zijn vast gehouden in een kelder. De menig te van 7000 man drong het gebouw binnen en richtte er een slachtpartij aan die niet onderdeed voor een progrom uit den tijd der Nazi-be zetting. 41 Joden werden gedood en een 30-tal ernstig gewond. Tijdens een gevecht tusschen de menigte en po- lltietroepen, die tusschenbeide trachtten te komen, werden vier politiemannen gedood. Toen de ne genjarige knaap, Henric Blaczyk, la ter door de politie werd onder vraagd, bekende hu het verhaaltje van zijn gevangenzetting te hebben verzonnen. Hij had' twee dagen door gebracht in het huis van een Jo den-hater, die hem er toe had we ten te brengen, door middel van 't verzinsel, het volk tegen de Joden op te zétten. De aartsbisschop van Chestecho- wa heeft inmiddels zijn strengste afkeuring geuit over een en ander. Uit het gebeurde is een proces ge groeid, waarbij slechts een der 12 verdachten verklaarden onschuldig te zijn. 9 verdachten werden ter dood veroordeeld en een vrouw kreeg een straf van tien jaar.

de Stem | 1946 | | pagina 1