Aannemers 5) H00L Sjahririn afwachting. Drie mogelijkheden in Belgie Verzekering van de wieg tot aan het g rat Dr. Beel antwoordt Machinerieën -Industrie Inventaris jkens te sn op Zoom JNSTRATIE. De Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer Rijksconferentie beste middel om tot bevredigende oplossing in Indië te komen. - Over West Indië komen er voorstellen Nieuwe bonnen Twee surprises S OF BOERDERIJ ekwaaan personeel idem volop voor den HEERNISSEWEQ 155—0 TWEEDE JAARGANG No- 512 Comm. V. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 11 JULI 1946 UITGAVE STICHTING .,DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsen-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75, tel. 2236: Red. N. J. KARHOF ÏR. 1946 WIJK leën en Metalen te Telef. 32565, zal op 1946 Vlijtzaal van de ioosendaal N. Br., het >r de Oorlogstijd els fabr. Stork 1942. omkookketels met 500 Ltr. 4 Ensiuk belwandige wacht- 20 kolengestookte «etels en dubbel- tot 350 Ltr. inhoud. AF luchtverhitters mchine, aardappel- ijmachines, groen- n. Grondbascules, serkasten, gereed- rerwarming-radia- n Dinsdag 15 en 16 n dag van verkoop kens, Borgenhout- Geertruldaplein rratis verkrijgbaar WIJK, AMSTER- on 32666, of op de Ons volk beseft nog weinig, hoe erbarmelijk onze economische toestand is ns te philippine 318-0 ït muzik. omlijsting ;enshandelaren, 'ens utkensverzeke- :nt, dat de Prov. gedane voorstellen op een ingediende onstateeren in hoe- rusten.375-0 Telefoon 2077 in September a,s, thyfcm, leercursus) (Pitman of Groote) leerlingen van HBS of MULO). ractij,k Associatie). Handelskennis). iuur 8 maanden), or Land en Tuinto. oegde leeraren en reedis geschieden 377-0 t Pitmanschool, Et en G. j. bliek Telefoon 2077 Vandersteen den Professor Blaaskop van (Van onzen Haagschen medewerker). OP EEN speciale introductie voor .,De Stem", hebben wij een on derhoud mogen hebben met mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken. De heer Van Rhijn was minister van Landbouw in het Kabinet De Geer en in de Meidagen van 1940 is hij met de geheele regeering naar Engeland overgestoken. In Engeland waren alle beschik bare krachten voor speciale doel einden gereserveerd en de heer v. Rhijn kreeg als voorzitter eener commissie opdracht het sociale ver- zekeringsvraagstuk voor Nederland te bestudeeren en daarover een rap port samen te stellen. Daaraan heeft hij eenige jaren gewerkt, maar het rapport was gereed, toen Nederland bevrijd was. Reeds langen tijd heeft de heer Van Rhijn zich voor dit on derwerp geinteresseerd en door zijn rapporten en zijn buitenlandsche er varingen is hij thans gespecialiseerd in deze materie. Na de bevrijding werd hij dan ook tot secretaris-ge neraal van het Ministerie van So ciale Zaken benoemd. rjnze eerste vraag was; Welke zijn de motieven voor de grondige herziening van het verzekerings stelsel? Op voorstel van den heer Van Rhijn wijzigden wij het woord „ver zekering" in „zekerheid", naar aan leiding van het door Beveridge ge- bezigde woord; social security, dat I meer omvat dan verzekering. In Engeland werd men zich er van bewust, dat het toch 'n dwaas heid was. dat een oorlog noodig was om het werkloosheidsvraagstuk op te lossen. Na den vorigen we reldoorlog was een onrustbarende werkloosheid ontstaan en tijdens dezen oorlog nam men zich voor deze ramp koste wat het kost in de toekomst te vermijden. Het probleem stelde zich nog breeder dan vroeger, door het feit, dat vele kleine middenstanders tij dens den oorlog in- de uitermate ge decentraliseerde oorlogsindustrie 'n goeden en loonenden werkkring had den gevonden. Ook deze categorie wer.schte niet meer tot den rand van het bestaan te worden terug gebracht. Ook deze wenschten so- cialezekerheid. Rekening houdend met deze fac toren, is in Engeland Sir William Beveridge, thans Baron, aan het werk gegaan en heeft hij een uit gebreid rapport samengesteld. VIT"elke is de korte samenvatting van het Rapport-Van Rhijn? Vier groote punten kunt U in dit rapport onderscheiden. 1? Uitbreiding van den kring der verzekerden door #de groep kleine zelfstandigen erin te betrekken. Po pulair gezegd: de ombouw van de ar beidersverzekering tot een volksver zekering. 2. Hoogere uitkeeringen en méér uitkeering. Een groot gebrek van on ze wetgeving was b.v. dat een wedu we slechts in het geval, dat haar man door een bedrijfsongeval om het leven gekomen is, een uitkeering ontvangt. Het rapport stelt daarom voor aan oudere weduwen een uitkeering van blijvenden aard en aan de jongeren 'n overgangsuitkeering te verstrekken. 3. Het rapportt stelt zich op het standpunt, dat, indien men ertoe over gaat een kinderbijslag te verschaffen, deze ook behoorlijk moet zijn en niet te laag, zooals bij ons nu nog het geval is. 4. Ten slotte stelt het rapport de wenschelijkheid in het licht, de uit voering van het geheele verzekerings wezen meer te unificeeren. Elke wet heeft een eigen organisatie meege bracht. Thans bestaan er b.v. vier colleges van toezicht. Dit maakt de zaken onnoodig kostbaar èn ingewik keld. Voor den werkgever moet de administratie óók eenvoudiger wor den. "yyelke is, naar Uw meening de diepere oorzaak van het sta kingswee? De heer Van Rhijn, die ook met de sociale kwestie, zooals die in Amerika bestaat, gror.dig op de hoogte is, maakte ons opmerkzaam op het feit, dat Amerika het klas sieke land van de stakingen is. De Amerikaansche arbeider is minder vlug tevreden dan zijn Europeesche collega en bovendien ontbreken in- Amerika practisch de bedrijfsorga nen, waardoor vele geschillen van tevoren worden opgevangen. In En. gelar.d ziet de arbeider zijn inko^ men plotseling verminderd, voorna- ONDERHOVD MET MR. DR. VAN RHIJN melijk door het wegvallen van de extra-verdiensten van de overuren, tijdens den oorlog gebruikelijk. Overigens is een periode van so ciale or. rust na een grooten oorlog normaal. In Nederland zijn er tot heden toe veel minder stakingsdagen ver loren gegaan dan na den vorigen wereldoorlog. De oorzaken van thans zijn b.v. het ontbreken van vele artikelen en van de geldmiddelen tot aan schaffing ervan. De regeering hoopt hierin te voorzien door het consu- mentencrediet. Vervolgens moet er met nadruk op gewezen worden, dat ons volk nog weinig beseft, hoe erbarmelijk onze economische toestand is ge worden. Men zou méér geduld heb ben, indien men zich dat bewust was. De invloed van den oorlog zelve is echter funest geweest voor de opvattingen van de arbeiders, zoo als ook voor onze geheele bevol king. Mede tengevolge daarvan is er 'n heftige propaganda ontketend, die op de elementaire behoeften spe culeert, zonder den algemeenen toe stand in het oog te houden. ffenslotte beklemtoonde de Secre- taris-Generaal de waarde van de sociale zekerheid. Een enquête volgens de bekende Gallup-methode in het Amerikaan sche leger gehouden stelde de vraag aan de soldaten: Wat houdt U het meeste bezig? De groote meerderheid van de soldaten gaf ten antwoord: hoe kom ik weer aan een baantje, ais de oorlog voorbij is. Nederland mag ook niet achter blijven in het voeren van een voor uitstrevende sociale politiek! ONDERWIJZERS KRIJGEN UITKEERING TN zakelijken vorm heeft minister-president dr. Beel de vragen en opmerkingen van de Kamer-fractieleiders over de Regee ringsverklaring beantwoord. Verschillende mededeelingen van dr. Beel waren geenszins van belang ontbloot. Allereerst ging de minister-presi- dent in groote trekken de ka binetsformatie na. Dit o.m. naar aanleiding van de desbetreffende vragen van den heer Schouten (A. R.). Dr. Beel deelde dan mede, dat hij zich eerst vergewischt heeft van de standpunten der beide groote frac ties, omdat hij dit standpunt wilde weten alvorens pogingen te doen 'n kabinet te formeeren op een zoo breed mogelijken basis. Het bleek hem, dat een kabinet op breeden basis niet mogelijk was, wilde men komen tot een parlementair kabi net. De gevolgde methode kan be zwaarlijk afkeuring verdienen. De verantwoordelijkheid voor het re- geeringsbeleid is daarmee niet ver lengd naar de fracties. Het overleg heeft zich niet uit gestrekt tot de communistische fractie. Bij deze fractie mist spr. het juiste inzicht in de hoogheid van de menschelijke persoonlijk heid en de eigen werkzaamheid en in de hooge waarde van zede lijke vormen. TVr. Beel gaf de verzekering, dat er spoedig een nieuwe bewinds man voor het departement van Ma. rine zal worden benoemd. De regeering is er zich van be wust, dat het Nederlandsche volk een zoo goed mogelijk beeld heeft van de nationale problemen. Zij zal te dien opzichte voor goede voor lichting zorgen. Inzake den Hoogen Raad zoekt de van Nederlandsche reactie op Indonesische tegenvoorstellen. O QJAHRIR, die met alle demissionaire leden van het republikein- sche kabinet met uitzondering van Mohamed Natsir uit Djok jakarta in; Batavia is teruggekeerd, verklaarde op 'n persconferen tie, dat hij elk oogenblik de reactie van dr. van Mook op de In donesische voorsteilen verwacht te hooren. U"ij zal de besprekingen met de Nederlanders voortzetten, niet als minister-president, maar onder verantwoordelijkheid van Soekarno. Sjahrir verklaarde dta het tegen woordige kabinet opgehouden heeft te bestaan. Hij is tot minister van Buitenlandsche Zaken benoemd en verwacht, dat Soekarno een repu blikein mogelijk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabi net te vormen. De intensieve „zui vering", welke op dit oogenblik in het binnenland aan den gang is. met het doel de revolutionnaire be weging uit te roepen, zal betere omstandigheden voor het nieuwe kabiret scheppen, zei Sjahrir. Hij weigerde commentaar te le veren op het nieuwe Nederlandsche kabinet en op de eventueele benoe ming van een commissaris-generaal voor Nederlandsch-Indië. Jn den militairen' toestand is een nieuwe fase getreden door het overtrekken van de Tji Taroem ten Z. van Bandoeng, waarna diverse broeinesten zijn opgeruimd. Zuive ringsacties werden uitgevoerd ten einde schoon schip te maken aan de randen van de beveiligde zones. Wanneer scherpschutters in actie kwamen tegen Nederlandsche pa- TVE Britsche autoriteiten te Berlijn hebben den verslag gever van: het communistische blad De WHarheid een verder verblijf in Duitschland verbo den. De verslaggever is al moe ten vertrekken. trouiiles en stellingen, werden Ja- panneezen in het terrein gesigna leerd. Tjiandjoer is wederom rustig en door een krachtig optreden tegen brandstichters werd voorkomen, dat de plaats hetzelfde lot van Bandoeng onderging. Extra sigaren voor de groo ten en een ei voor de jeugd (Periode 7 t.m. 20 Juli) BONKAARTEN KA, KB, KC 608: B 82 Res. 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 608: A 68 melk 2 1. melk B 68 C 68 Melk 3% 1. melk. BONKAARTEN LD, LE 608: D 68 E68 Melk 6 1. melk TABAKSKA ARTEN T38 2 rants, tabaksart. plus 2 rants, siga ren van 18 ct. of minder of 40 gram kerftabak De aardappelbon wordt nog na der bekend gemaakt. Op bovenstaande bonnen kan reeds Vrijdag a.s. worden gekocht, be halve op de melkbonren, waarop eerst op Maandag as. kan worden gekocht. regeering naai- den steen der wij zen. TTomende op het Indische vraag- stuk, waaraan alle sprekers veel aandacht besteed hebben, deelde dr. Beel mede, dat de Rijksconferentie door de regeering het beste middel wordt geacht om tot een bevredi gende oplossing te komen. Ieder voorstel zal zijn kunnen overwegen. Niets zal de regeering liever zijn, dan deze conferentie spoedig bijeen te roepen. Dit kan echter niet zonder voldoen de voorbereiding. Over het voorzitterschap dier conferentie heeft de regeering niet nagedacht! De regeering overweegt tijdelijk een nieuw bestuursorgaan wel licht een commissie-generaal in te stellen, dat in Indië binnen de sfeer van het opperbestuur, naast en in samenwerking met den luite nant-gouverneur-generaal, wien in het bijzonder het algemeen bestuur TXR. Beel deed de onderwijzers een groot genoegen. Hij ver klaarde namelijk, dat de onder wijzers onverwijld een uitkeering ineen- zuilen ontvangen, in af wachting van een definitieve ver betering der salarissen. competeert, de voorbereiding der Rijksconferentie kan bevorderen en de bouwstoffen verzamelen voor een nieuwe rechtsorde. De regeering geeft voorkeur aan een wettelijken grondslag om on middellijk de medewerking van de Staten-Generaal te kunnen vragen en aan deze commissie-generaal 't grootst mogelijke gezag te verleenen zoo zei dr. Beel. Over de besprekingen met de de legaties van Suriname en Cura cao zei dr. Beel dat deze een aan genaam verloop hebben gehad. Over eenigen tijd zullen de Kamer voorstellen ter zake bereiken. Aan de financieele passus had dr. Beel weinig toe te voegen. Er zal gestreefd worden naar handha ving van het evenwicht tusschen de geldbehoefte en de geldhoeveel- heid. De vermogensheffing bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Over de radio-aangelegenheid is oooOOOOOOOOOOOOOOOOOOG BARMHARTIGHEID VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN AT ET het probleem der politieke delinquenten heeft het kabi net zich reeds bezig gehouden, omdat het niet door het vorige kabinet is afgedaan, deelde de mi nister-president in de Kamer mede. Vele lichte delinquenten hebben reeds een zware straf achter den rug en het uur is nu gekomen barmhartigheid toe te passen. Het ligt dan ook in het voor nemen der regeering voor 1 Oc tober het aantal gedetineerden te rug te brengen tot omstreeks 25.000. De vrijlating zal over het algemeen geschieden in den vorm van een voorwaardelijke buiten- vervolgingsteUing. In dit stelsel is het o.m. mogelijk later bekend wordende feiten alsnog te doen lei den tot een vervolging. Deze mededeeling van dr. Beel houdt dus een aanmerkelijke in krimping van het aantal politieke delinquenten in. Wij herinneren er in verband hiermede aan, dat prof. Duynstee er onlangs in „Je Maintiendrai" op gewezen heeft, dat het aantal politieke delinquenten thans nog 75.000 bedraagt. oooooooooooooooooooooo advies ingewonnen van, den Radio- raad. Tn zijn repliek zei de heer Schou- ten, (A.R.) dat het hem nog steeds niet duidelijk is, waarom be paalde groepen van overleg over de kabinetsformatie zijn uitgesloten. Omtrent de socialisatie van de Ne derlandsche Bank verwachtte hij een wetsontwerp waarbij duidelijk gemaakt zal worden, waarvoor het noodig is, dat deze bank een staats bank wordt. De heer Bierema <P. v. d. V.) verheugde zich erover, dat een benoeming van een minis ter van Marine aanstaande is. De socialisatie van de Ned. Bar.k achtte hij een gevaar. (Vervolg op pag. 2) NAC VERLOOR, AJAX EN HAARLEM WONNEN rpEGEN de verwachting in kreeg NAC in Heeienveen den kous op den, kop. Het werd een 3-2 nederlaag. Daarmee is NAC naar de 4e plaats gesuk keld. Heerenveen neemt thans de 3e plaats in op het rang lijstje ten koste van NAC. Ove rigens had er geen verschuiving plaats. Haarlem won met 2-1 van Limburgia en Ajax met 4-1 van, NEC. Haarlem Ajax Heerenveen NAC NEC Limburgia 7 5 1 1 II 16—16 7 4 0 3 8 20—12 7 4 0 3 7 3 0 4 7 2 14 7 2 0 5 8 19—21 6 10—11 5 18—20 4 14—16 C.V.P. wil alleen aan de regeering deelnemen op de bekende bases TN parlementaire kringen in België maakt men reeds gissingen aan gaande het nieuwe kabinet. Men ziet drie mogelijkheden: Het nieuwe kabinet zou volko men gelijk zijn aan het afgetredene, met dit verschil, dat van Glabbeke een andere portefeuille zou toege wezen krijgen. Van Glabbeke maakt geen deel meer uit der regeering en een an dere liberaal zou „Justitie" krijgen. Een coalitieregeering der vier groote partijen, vooral van Acker, Spaak en Lareque zouden het hier op aansturen. Tve Schrijver, voorzitter vai. de C.V.P. heeft een verklaring af gelegd, waarin hij zeide, dat de C. V.P. alleen kan deelnemen aan de regeering op de bekende bases, die o.m. zij,r,: oplossing van de konings. kwestie, afschaffing van de buiten gewone volmachten, economische wederopbouw, handhaving van de huidige regeeringspolitiek wat be treft de vermeerdering van de koop kracht maar met wijziging van me thodes. En verder een buitenland- DE SCHRIJVER sche politiek, die gesteund is op de geographische ligging en de juridi sche en moreele verwantschap met de volkeren die België omringen.

de Stem | 1946 | | pagina 1