Het vraagstuk 1V Arbeidskrachten „Katholieken der kleine boeren Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer hebben een goed geweten* Hadio- program JUBILEUMFONDS in Oost-Z. Via an ifo ren Huidige constellatie bevredigend Arabieren naar den Paus Gesprek met den VicariS'Generaal van het Aartsbisdom Keulen l an een specialer) correspondent) "XXTA-AR vindt MEN in Keulen het General-Vikariat? Een toeval brengt mij bü het Kolping luus, dat nog voor een deel staat. Daar wijst men mij terechtin het St. Vinzens-hospital is ook de be stuursorganisatie van het groote Keulsche Aartsbisdom onderge bracht. De vicaris-generaal. Mgr. David, was -eens studiegenoot van onzen Kardinaal te Rome in de Anima Hjj is blij, «en Nederlander te mogen ontvangen en vraagt hon derduit over ons leven, onzSn we deropbouw, onze inzichten. Ik ben hier echter ook gekomen, om de journalistieke stethoscoop op hem aan te leggen. En het wordt mijn beurt vam vragen en luisteren. rpoen de menschen hier uit de stad wegtrokken, zijn alle priesters gebleven. Ze hebben het leven in eb kelders ghleefd en ook daar het godsdienstig leven onderhouden. Geleidilijk aan kwamen de bewo ners terug en geleidelijk aan kon men ook het aantal plaatsen, waar godsdienstoefeningen gehouden wer den, uitbreiden. In opgelapte loka- lpn, in schoolvertrekken, in ge stichten, die nog staan. De pries ters lezen iedsren Zondbg 2 a 3 Missen." „Er is dus ook gebrek aan pries ters?" Ja. Vroeger was er in het Aarts bisdom Keulen het tegendeel. We leenden er z'.-lfs geregeld uit. Dooi de bombardementen zijn evenveel priesters omgekomen als door den oorlog. Thans zijn er nog velen in krijgsgevangenschap, de meeste in die der Russen. Omtrent hun lot is heel weinig bekend. Verder le ven er ven onze priesters nog in Thiiringen. in het diocees Pader- tom, in Sleeswyk, ten behoeve van zielzorg der g .-'evacueerden. In geheel Protestantsche streken is daardoor immers een sterke aan was d?r katholieken ontstnan. Met dat al zijn er in ons Aartsbisdom w 1 80 a 90 plaatsen onbezet. Als alle krijgsgevangenen terug- waren, dun waren we gered" .Hoe staat het ir'it de priester opleiding?" „Ook zeer moeliij-k. Ons semina rie hebben we moeten inrichten in een ha-lf-verwoest krankzinnigen- f esticht. Er zijn' ook nog gebouwen gevorderd". „Juist als bü ons". „Dat zeggen de Engelschen ook: We moeten zelfs van onze bondi- genooten, Nederlanders, semi naries vorderen; kunnen de Duit- schers eten wat anders verwach ten?" En hoe is overigens de positie eter katholieken. „Over het algemeen zijn ztó nie.t .telastet". Ze waren steeds in open lijken strijd met d'3 Nazi-regeering Tijdens den oorlog lag voor de Duitsche bisschoppen de toestand natuurlijk wat anders dlan voor de Net erlandsche. Als men zich dan scherp tegen de regeering werndr DONDERDAG 11 JULI HILVERSUM 1. 7.00 Nieuws 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8 20 Gram. 9.45 Kleuters 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Viool en piano 1).00 Zonnebloem 11.45 Fam. ber. I"dië 12.05 Zang 12.30 Ork. 13.00 Nieuws 13.15 Ensemble 13.45 Reporta ge 14.00 Postillons 14.40 Causerie 15.00 Cinderella 16.00 Bijbel 16.45 Strijk kwartet 17.30 Travellers 18.15 Vacan- tietips 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws 1%25 Lezing 19.45 R.V.D. 20.08 Koor 21.00 Causerie 21.25 Koor 22.00 Nieuws 22 15 Act. 22.30 Gram. 22.45 Meditatie 23.00 R. Crooks 23.10 Orgel 23.30 Gr. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.45 Berlioz 9.15 Morgenwijding 9.50 Arb. Vitaminen 10.36 Piano en zang 11.00 Causerie 11.10 Ork. 11.30 Voordracht 11.45 Gram. 12.35 Trio 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 13.30 Dansork. 14.00 Papa vers 14.25 Sopraan eii piano 15.00 Cau serie 15.20 Confetti 16 30 Gram. 17.00 Ivaleidoscoop 17.30 G^am. 17.50 Rijk Overzee 18.00 Nieuws 18.15 Vaud.ork. 18.45 Sport 19.00 Piano 19.15 Causerie 19.30 Gram. 20.05 Filmagenda 20.15 Gr. 20.30 Philh. orkest 21.30 Hoorspel 22.00 Lezing 22.30 Gram. 22.40 Piano 23.00 Nieuws 23.15 Gram. de, kon men licht het verwijt op- loopen, dat men zich ook tegen het vaderland keerde. Desniette min heeft do geestelijke overheid toen niet nagelaten haar verkla ringen af te leggen, tegen die slechte behandeling- der andere rassen, tegen de belemmering der godsdienstvrijheid, tegen het af maken van ongeneeslijk krankzin nigen enz. De Ka tholieken hebben over het algemen een goed gewe ten" „De jeugd, hoe is het daarmee gesteld?" „Ondanks alles hadden wc de katholieke jeugdbeweging eeniger. mate in stand gehouden.De Plterr- jugend kon zoo meteen weer voor den dag treden. Daar zit een goede geest in. Maar ds andere jeugd, die uit den oorlog terugkomt, is over het algemeen wel murw-ge slagen en vermoeid Teerder hobr ik, hoe de bevolking van het Rijnland, die steeds zulke nauwe betrekkingen met ons land onderhield, den inval in Ne derland als en zeer smartelijke ervaring had beleefd, al wnren er enkelen, die inderdaad geloofden, dat wij hadden willen meehelpen aan een inval in het Ruhrgebied. Over het algemeen hiad men in het Rijnland overigens niet de overtuiging, dat deze oorlog on rechtvaardig was. Of liever gezegd: men had niet den indruk, dat de tegenstanders voor een rechtvaar dige zaak vochten. De zware bom- dardementen voedden zelfs het ge loof, dat het de bedoeling was het Duitsche volk uit te roeien. Het is een geluid, dat ik ook in Berlijn hooide, toen men mij sprak over db tweespalt in de gedachten va-n menigen tegenstander van het Nazi-regime die niet goed wist, of hjj nu verlangen moest naar overwinning of nederlaag van zijn land. In ieder geval ziet men de Engplsche bedoelingen nu wel an ders. De Britten trekken zelfs zelf de buikriem aan, om het hongerspook uit Duitschland te verjagen. Is duidelijker weerlegging mogelijk van de Goebbelsche gruwelpropa-- ganda, waar-door weifelenden zich tenslotte toch lieten viangen. En zal iedere Duitscher deze duide lijke weerlegging thans willen zien? <>0<>0<><><X><><XX><><><><>0<><><><><> ALLE VINCENTIANEN ©ver het heele land hebben gedurende twee jaar één dubbeltje per week gespaard om een jubileumfonds te bezitten bij het honderdjarig be staan van hun vereeniging, dat in deze maand zal worden gfvierd. Op voorstel van de Studentencon ferentie wordt het jubileumfonds bestemd voor een in stelling van blijvenden aard, nl. de verzorging, lichamelijk en geestelijk van niet- zwakzinnige psychopathische kin deren uit alle lagen der bevol king zonder onderscheid van poli tiek of godsdienstige richting. Deze instelling zal door de St. Radboudstichting van de R. K. Universiteit worden beheerd. Maar op geheel Nederland zal een be roep worden gedaan om een flink werkkapitaal bijeen te brengen, Wanneer geesteszieke kinderen genezing zullen, vinden, zullen daarmee vele gezinnen van den ondergang worden gered. Het zijn weer vooral de kinderen uit de minderbemiddelde gezinnen, die hiervan zullen profiteeren. In de komende weken zal ruimschoots de aandacht van het Nederland- sche publiek gevraagd worden voor deze sympathieke en nood zakelijke instelling. o<xxxx>o<><><xx>o<><x><>o<xxx> De landbouw. 7OOALS ons bleek bij een gesprek «aet de leiding van het arbeids bureau te Terneuzen, is do huidi ge voorziening in arbeidskrachten bevredigend te noemen. Met opzet wordt hier het woord „huidige" gebezigd, daar deac toestand Beert eerg> .ykingen met vorige of ko mende tijden toelaat. Immers, momenteel geldt de omstandigheid, dat het arbeidersaantal nie, sta biel is. terwijl de werkgelegenhe den in' Oost Z. VI. zijn gedund. Fabrieken liggen nog stil (Sbs van Gent, Sluiskil» en het havenbedrijf van Temeuam beleeft nu juist geen tijd van hoogconjunctuur. Dank zij deze omstandigheden is de toestand op die arbeidsmarkt goed. Indien handel en indu strie echter van grootscher opa-t zouden worden, kwamen de ver houdingen gansch anders te lig gen, een mogelijkheid, waa-rmee in A; toekoms-t rekening moet wor den gehouden „Zij zijn het waard, dat men er zich voor inspant' IV. TIET VRAAGSTUK van de kleine boeren is met dat alles nog slechts aan het begin van een op lossing gekomen. Wanneer een ar beider niet genoeg verdient om zijn gezin te onderhouden, dan wordt hem toeslag gegeven. Een zelfstandig man, hü zij winkelier, ambachtsman of boer, wil zelfstan dig blijven. Hij houdt zijn hand liever niet op voor een aalmoes Hij vraagt slechts de kans om zelf standig zijn bedrijf zoo in te rich ten, dat hij ervan komen kan. Omschakeling van landbouw naai den meer arbeidsinten.sieven tuin bouw zou voor het kleine boeren bedrijf gunstig kunnen zijn, maar kan men moeilijk toejuichen, om dat de vooruitzichten voor den afzet van de tuinbouwproducten niet allemaal even gunstig zijn. Over de pootaardappelcultuur spraken wij reeds in ons vorig ar tikel. Ook de zaadteelt biedt voor uitzichten, maar vraagt een zeer Heden zon onder 20.58 u., maan onder 1.41 u. Donderdag zon op 4.32 u. maan op 18.51 u. Weersverwachting: in den och tend enkele overdrijvende wol kenvelden, vooral langs de kust Vrij warm. droog weer. Zwakke of matige wind tussehen N. en W. (Vervolg van pag. I- Sprekers fractie heeft gaarne overleg gepleegd met dr. Beel, niet over een program, maar over een basis van parlementaire samen werking. Dit is volkomen consti tutioneel als men tot een parle mentair kabinet wil komen. Een nationaal kabinet wenschte spr. niet omdat voor de verkiezingen ge bleken is van een felle distanciee- ring ten opzichte van de Partij van de Arbeid door de conservatieve groepen. Intusschen heeft dr. Beel door te aanvaarden hetgeen men vroeger noemde „uiterste noodzaak" ons politieke Jeven weer vlot ge maakt. Voor den heer v. d. Goes is het een teleurstelling, dat de heeren Schermerhorn en Logemann geen deel meer uitmaken van de regee ring. Ook betreurde hij het dat minister Vos niet meer rechtstreeks iii het economisch beleid is inge schakeld. Wat Indië betreft zal de regee ring den noodigen armslag moe ten hebben. Nieuwe bestuursvor men zullen in den overgangstijd noodig zijn. Een coordineerend ministerie van Algemeene Zaken is noodzakelijk, vond de heer v.d. Goes. „De minister-president kan geen waarlijk minister-president zijn, indien hij Binnenlandsche Zaken tevens wil beheeren", was zijn conclusie. lyfet voldoening heeft mijn fractie de Regeeringsverklaring ge hoord, stelde prof. Romme (KVP) al direct bij het begin van zijn uit eenzetting vast. Het Indische vraagstuk vond hij wel het alles- beheerschende punt in het komen de staatsbeleid. De regeering streve er naar. de oplossing In vredelie vendheid en ordelievendheid te vinden. Wat de heer Schouten zei aan gaande een mogelijke benoeming van bepaalde personen in bepaal de functies komt spr. constitutio neel bedenkelijk voor. Hij hoopt, dat de rijksconferentie spoedig zal worden gehouden. Het aanbod, door baar voorgang ster aan Indië gedaan, mag deze regeering niet annuleeren. Dat zou de zaak van kwaad tot erger maken. Maar wel dient ervoor ge zorgd te worden, dat de rijks- conferentie geheel vrij is in haar beslissing. Met de doelstelling, welke dr re geeringsverklaring gaf, is de KVP -fractie het gehel eens, al rijzen er nog eenige vragen. Wanneer het aankomt op uitvoering vara het welvaartsplan mogen de richtlijnen geen schotten zijn, die van lichten lucht afsluiten. Aan de zelfwerk zaamheid van Individu en groep late men de noodige bewegingsvrij heid. Prof. Romme had ook noode ge mist een passus over de politieke delinquenten. Hij hoopt voorts, dat groote aandacht zal worden besteed aan het optrekken tegen concentra tie van het kapitaalbezit. Misschien kan de regeering omtrent haar plannen ten deze r.og een en ander mededeelen, vroeg hij. Hij besprak tenslotte de grondslagen van dit kabinet. De beide groote fracties zullen gaarne samenwerking aanvaar den van de andere fracties, uit gezonderd die der communisten, omdat ieder vertrouwen ont breekt, dat eenige samenwerking met hen mogelijk is. De laatste spreker was de heer Zandt (S.G.) die alleen den bijbel een hecht fundament vond, waarop een regeeringsbeleid gebouwd kar, zijn. Nieuwe Hoofdinspecteur L.O. rpoT hoofdinspecteur van het L.O. in de provincies Limburg, N. Brabant en Gelderland is volgens de Msb. als opvolger van dr. J. J. Gielen, thans minister van Onder wijs, benoemd de heer G. Widders- hoven, inspecteur van het L.O, te .Venlo. groote vakbekwaamheid. De suiker bietenteelt zou voor zandboeren met een gemengd bedrijf van voor deel kunnen zijn. Het vervoer is echter de grootste handicap. Varkens- en pluimveehouderij is zeer gunstig voor het kleinbedrijf, maar dan moet deze cultuur zoo veel mogelijk voor het kleinbedrijf worden gereserveerd, opdat zij de kaïjs kan hebben en ons land niet wederom met een overproductie aan varkensvleesch en eieren te kampen heeft en dan ver onder den prijs moet exporteeren. Naast deze bedrijfspolitiek, moet ook de coöperatie onder de boeren nog toenemen. In Engeland be staan er zeer uitgebreide coöpera ties met machines en werktuigen. Zooals gezegd verkeer* dat alles bier nog in een proefstadium. Een belangrijke factor van ver betering zou ook zijn het voorko men van splitsing van bedrijven, waardoor hoe langer hoe meer dwergbedrijfjes ontstaan. Deze be drijfjes kunnen in normalen tijd nauwelijks het hoofd boven water houden en bij den eersten den besten stoot behoeven zij steun van kerk en gemeenschap. Hiervoor zou een minimumgrootte vast te stel len zijn, Doch deze materie zou door een wet moeten geregeld wor den. l^en ander middel óm de kleine bedrijven te versterken zou zijn de vergrooting dier bedrijven. Dat zou mooi zijn als er grond genoeg beschikbaar zou zijn. Naar schatting zijn er zeventig duizend gegadigden naar een land bouwbedrijf je. Hoe zouden we in die omstandigheid aan een geregelde en vrijwillige vergrooting van de be staande kleine bedrijven kunnen denken Wat zou, tussehen haakjes, voor den kleinen boer een perspectief open gaan, als de veelbesproken annexatie kon doorgaan Ér wordt wel eens over gesproken den grond, die verwaarloosd wordt, zooveel mogelijk voor 't kleine boe renbedrijf beschikbaar te stellen. Het gebruik hiervan zou dan aan de tegenwoordige gebruikers moe ten worden ontnomen. De oppervlakte die hierdoor be schikbaar zou komen beteekent echter maar weinig, geheel anders met name dan b.v. in Franrijk. Ir. Tjallema, zelf een eenvoudige man van boerenafkomst besloot zijn conferentie: De kleine boeren vor men een dankbaar publiek, het is een sympathieke groep van de be volkingen zij zijn het waard, dat men er zich voor inspant. TTet Palestijnsch Arabische hooge comité is bijeen gekomen om aan een uit vijf personen bestaan de Palestijnsch-Arabische delegatie instructies te geven. Deze delegatie zou volgens Reuter, binnen enkele dagen naar Vaticaanstad vertrek ken om de Arabische kwestie in Palestina aan den Paus voor te leggen. In Vaticaanstad wist men van de komst dezer delegatie nog niets af Het„ bij uitstek Z. Vlaamsche be drijf, rt; Landbouw vraag,, de eerste a,. u:iacht. Nu dé drukte in dezen tak van bedrijf in vollen gang begint te komen, is een groote toe voer van arbeidskrachten oodza- kelyk gieworden. Zooals wij boven reeds signaleerden rijzen by een dergelijke groote vraag moeilijk heden, vooral bij den landbouw. Vele landarbeiders gingen naar West Z.-Vlaanderen, waar de we deropbouw een aantrekkelijk werk object is geworden. Een ander ge deelte nam het werk op bij de dichtingswerkzaamheden en ver dere droogmaking van Walcheren. Ter aanvulling van dit tekort, werden in de grensstreken een aantal Belgische arbeiders teweTk tvsteld, momenteel ongeveer een 250. Zij vangen de seizoendrukte op, waarna ze weer worden afge voerd. Op het eerste gtezicht lijkt c'ezic regeling te voldoen. De weergoden echter hebben anders beschikt, ning gehouden te worden Terdege dient rekening gehouden te worden met een ernstige stag natie, wellae door de weersom standigheden kan ontstaan dit vooral in verband met het rooien van aardappels en bleten. Het arbeidstekort da^ dan ont staan zal, zal buitengewone maat regelen eischen. Zooals de toestand momenteel is, bestaan nog geen redenen tot ongerustheid en de landbouwers zijn zeer tevredèn over arbeiders en prestaties. Haven van Terneuzen TXfie in Terneuzen Iemand aan spreekt, hoort praten over de haven. Zoo ook hier. En inderdaad met recht. In Terneuzen doet zich het eigenaardige geval voor dat er bij tyd en wyle ongeveer 70 ar beiders werkloos zijn. Wat is na- meiyk het geval? Bet havenwerk is niet stationnedr. Om te voorkomen dat de bootwerkers werkloos zou den zijn, werd bi werkferruimings object begonnen, bestaande uit werkzaamheden aan den spuiboe- zem aan de Westsluis. Enkele weken geleden kwam de Werkverruiming met de mededee ling, dat het werk moest worden gestaakt daar het niet binnen het kader viel van Landbouwlier- stel. Vergeten werd, dat een hoe veelheid goede bouwgrond zou zijn vrijgekomen ter grootte van 2'/; HA. De arbeiders (die hun werk tot groote tevredenheid der leiding uitvoerden) vallen nu in een over- bruggingssteun, die slechts 20 pet. verschilt van hun vroeger genoten loon. Op dezt wijze zijn nu 70 boot werkers, die op dit werkobject steeds by de hand waren voor even. tueel havenwerk, werkloos gewor den. Zij kunnen niet worden ge plaatst in het vrye bedrijf omdat daardoor een tekort zou ontstaan aan havenpersoneel. De opheffing van dit euvel zou die oplossing van een ernstig probleem beteekenen. De ovbrige werkgelegenheden els fabrieken enz. hebben- voor Oost Z.V1. geen ernstige reden tot kla gen. Wel is hier en daar een te kort doch dit is niet van bijzon dere' beteekt-nis. A rbeid sprestaties. TTit bovenstaande blijkt, hoe m«- menteel ongeveer de verhou dingen op du arbeidsmarkt liggen. Blijft nog de vraag: hoe staat het met <Jc arbeiders. Over het alge meen is die conclusie, dat qua ar- beidslust en arbeidsprestatie wel nig schommeling is waar te ne men. Direct na de bevrijding was een terugslag te constateeren, die vermindering en verschuiving van arbeidskrachten tot gevolg had. Sinds ettelijke maanden is echter een verandering ten goede ingetre den. Wel blijft nog eenige gedrukt heid door een tekort aan kleeding, rijwielen en voedsel. De algemeene tend-enz echter werd beter. Boven reeds signaleerden we de tevreden heid die over 't algemeen heerscht bij de landbouwers. Dit valt nog meer te apprecieeren, als we over wegen dat momenteel velen als landarbeider werkzaam zijn, ter wijl ze vroeger een ander beroep uitoefenden: Fabrieksarbeiders, ha venwvrkers enz. Zoowel bij de losse als vaste ar beiders, wordt een prestatie gele verd. welke zich beweegt op vrij wel hetzelfde niveau van voor den oorlog.

de Stem | 1946 | | pagina 2