1 REGEERINGSVERKLARING Voormalig commandant 2e Comp. R. I. pleegde corrupties op groote schaal Een tweede delegatie uit de West Kabinet=Van den Acker ige R. Kath. menschen. h. W. VAN :EN, GOES enfonds- TERIJ tLINGE 32a De interne Curaqaosche politieke strijd naar N ederlandschen bodem verplaatst in de Tweede Kamer 0 AntURev., Chist;Hist. en Partij v.d. Vrijheid hadden liever een Nationaal Kabinet Minister „IT,.Ni, gO kon geen vertrouwen krijgen van den Senaat N.A.C.- Haarlem ROMME EN KORTENHORST „AAN DE TOUWTJES" ONBEHOORLIJK :SEMA rerfabriek VERSUM ultslaltend Mn, RATI le merken practijk door Goes en het KETEL deelt >nds ,,Zuïd- en rden die vocr- schreven, naar ;ven. ven binnen 14 in hitin Bewijs ekenfondsbode ts te kiezen. Kiinkert ntag .n verzekerden 287-0 Issiive 2e Aid. ite van het holland, LINDEREN SRAM" 1946 iSEL ROM De trekking Prijs per lot Ver. St Jozef nvssel van trekikl. ld- en 222oo raat no 1 naar >n veranderd U-WWW Vandersteen Ijkt het dat deze :st naar haar zirt TWEEDE JAARGANG No. 511 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 7, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg. Nieuwstr. 23, tel. 35; Z.-Eilanden: Bur. Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N. J. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 10 JULI 1946 Comm. v. Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E. LANGENHORST; Mr Dr A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38" p. kwartaal; per post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26; Losse nummers 6 cent. - Postrekening 278.841 U go«<U og«n h««l( «teli ~J| [edwoogen blik U in Mm cider t« zito- Is dit echter fl at da vakopticien U dan de harpte en het zelfvnnrou M laalzienden teruggeven. ■pEN PAAR WEKEN GELEDEN verscheen in ons land een West- Indische delegatie onder leiding van Mr. da Costa Gomez uit Cura?ao. De heeren hadder, een pe- I titie bij zicb, aan te bieden aan de Koningin. In die petitie wordt er o.m. over geklaagd, „dat het be stuur van Curafao berust op ver ouderde koloniale beginselen en r,og heden autocratisch is en dus een democratische structuur onmogelijk maakt". Men vraagt daarom onmid. dellijk eigen besturen binnen de een. heid van het Koninkrijk, nog vóór dat de Rijksconferentie de geheele structuur van het Koninkrijk onder de loupe gaat nemen.. TAe delegatie, die voor wat Curacao betreft, door een meerderheid van de Koloniale Staten zou zijn afgevaardigd, werd gevolgd door zeer critische commentaren uit W Indië zelf, waarin haar autoriteit werd betwist en haar overijlde werkwijze gelaakt. Ze zou eigenlijk bedoeld zijn als een stormram te gen Gouverneur Kasteel, wiens be leid blijkbaar r.ogal omstreden is. Het koor van stemmen, opklinkend i uit de Caraibische Zee, werd 'n ca- caphonie, welke getuigde van ver deeldheid, ook in de katholieke en liberale partijen. De verdeeldheid onder de katho lieken is zelfs oorzaak geweest van het aftreden van het hoofdbestuur van den Raad der kath. partij op Curacao. De meerderheid der par tij bleek het op een vergadering nl. niet eens met een telegram van 't hoofdbestuur aan de KVP in ons land, waarbij verzocht werd de doel. stellingen der W.I.-delegatie niet te steunen. Met 480 tegen 398 stemmen werd een motie van wantrouw n te. gen het hoofdbestuur uitgebracht. JJet gekrakeel vond nu zijn zicht baren neerslag in 't verschijnen van een tweede delegatie in Neder land, ditmaal uitsluitend uit Cu racao afkomstig. Zij is aangewezen door den Raad van Bestuur, het hoogste college van staat in het gebiedsdeel Curacao, welks positie te vergelijken is met die van den Raad van Indië in Nederlandseh- Indië. Leider der delegatie is Dr. Ch. de la Try Ellis, de ondervoor zitter van dien Raad van Be stuur. In een verklaring tegenover het ANP is deze delegatie aanstonds den degen gaan kruisen met da Costa Gomez es. Wij staan geheel op het standpunt der Rijkseenheid, zegt zij, wij achten elke haast in deze volkomen praematuur en slechts een onnoodige en onverant woordelijke verzwaring van de in dezen tijd toch reeds zoo ontzag lijk moeilijke taak der Nederland- sche regeering. De voorstelling, als. of in het gebiedsdeel Curacao on houdbare dictatoriale toestanden heerschen, noemt ze volkomen uit de lucht gegrepen. „Integendeel, dit gebiedsdeel munt uit door welvaart en rechtszeker heid. Dat er een „algemeene" onte vredenheid over het huidige be- stuursstelsel en bestuursbeleid zou bestaan, is ten eenenmale onjuist. Wei bestaat er een vrij algemeen verlangen naar bestuursdecentraü- satie inzonderheid op het eiland Aruba en hieraan is bereids door den Gouverneur tegemoet gekomen door de indiening bij de staten van een ontwerp voor locale autonomie, waardoor voor alle eilanden ge meenteraden in het leven worden geroepen." Straks wordt door deze delegatie ook een petitie aangeboden en mis schien beleven we nog wel debat vergaderingen van de heeren da Costa Gomez en de la Try Eilis. TAe wijze, waarop Curacao het vraagstuk der bestuurshervor- ming aanhangig maakt, wekt niet bepaald een gelukkigen indruk. Met voldoening kunnen we ech ter eonstateeren, dat door geen der partjjen ook maar gedacht wordt aan het verbreken der Rijkseen heid of het doorsnijden van den band met Oranje. Een massa-vergadering te Wil lemstad, die uit aanhangers van de eerste delegatie bestond, heeft na drukkelijk getuigd, dat men zich beschouwt als burgers van het Ne- derlandsche Rijk, aanhankelijk aan het Huis van Oranje. Aan den anderen kant heeft d® Regeering verklaard, dat ze door 'n aantal voorloopige herzieningen aan de in de West levende verlangens al aanstonds tegemoet wil komen. Wat er nu eigenlijk nog verder te betoogen en te petitioneeren valt, is niet duidelijk. De interne poli tieke meenir.gsverschillen vechte men liever in het eigen gebied uit. Wy hier kunnen ons daarin moei- lyk partij stellen. piRANKRIJK heeft Dinsdagmid- dag als mogendheid, belast met het uitcoodigen van de 21 Veree- nigde Naties tot deelneming aan de Vredesconferentie, deze uitnoodi- gingen telegrafisch aan de betrok ken landen verzonden. 0 K.V.P. en P.v.d.A. zulten gaarne samen= werken met de andere fracties, uitgezon derd met de Communisten T"\E fractieleiders in de Twee de Kamer der Staten Generaal heb- U ben gister de debatten geopend over de Regeeringsverklaring. Minister-president dr. Beel zal vandaag de verschillende sprekers beantwoorden. Zijn mededeelin gen ten aanzien van enkele naar voren gebrachte onderwerpen kunnen belangwekkend zijn, indien de minister-president het tenminste niet noodzakelijk acht nog iets te wachten met het verstrekken van meer concrete gegevens over het te verwachten regeeringsbeleid. Tegen veler verwachtingen in wist R. B.C. van T.S.C. te winnen. De doel man der Roosendalers, die men hier een „dans" ziet uitvoeren, was ook dezen wedstrijd goed op dreef. TXeel wat vragen had de heer Schouten (A.r.). Waarom is er over het regeeringsprogram geen overleg gepleegd met andere groe pen? Welke beteekenis moet er ge hecht worden aan den passus in de regeeringsverklaring over de be drijfsorganisaties? Zoo waren er eenige. De A.R. hadden liever een natior.aal kabinet gezien. Een soldatenloopbaan met schaduwzijde "l^AAR thans is kamen, vast te staan zijn de geruchten welke reeds geruimen tyd <le ronde deden in de streek rond Geertruidenberg niet zonder grond en is de voormalige com mandant der 2e Compagnie R.I. sinds enkele maanden inge sloten in de strafgevangenis te Breda. De reden van deze arres tatie werd door velen gegist en ook door verschillende bladen zijn inzake deze arrestatie ver keerde conclusies getrokken, wy hebben ons daarom tot de be voegde instantie gowiend, zoodat wij thans in staat zün de juiste toedracht der zaak in groote lijnen weer te geven. Commandant A. J. P. is enkele maanden wegens 't aan het licht TAE Belgische minister-president Van Acker, heeft den Prins-Regent de ontslagaanvrage van zijn kabinet aangeboden. De Prins-Regent heeft het ontslag ingewilligd en den heer Van Acker verzocht, de Ioopende zaken af te handelen. Deze ontslagaanvrage geschiedde na de verwerping van een motie van vertrouwen door den Senaat met 79 tegen 78 stemmen en 3 onthuodingen. Hoog opspringend kan doelman Koois den bal nog onschadelijk ma ken. Op de andere foto een gevaar- Hik moment voor het Haarlem-doel, waar de doelman den NAC-midvoor Pirard nog net even te vlug af is. TTet Belgische kabinet, steunend op een zeer zwakke meerderheid van. socialisten, communisten en liberalen, had den laatsten tyd weer met groote moeiiykheden te kam-* pen: le. door de staking in het Luik- sche, waar de communisten de stakers moeilijk konden verloo chenen, doch welke v. Acker streng afkeurde; 2e. door de verwerping van het voorstel der voorzitters van Kamer en Se naat inzake de koningskwestie door de Regee ring; 3e. door de socialistische ontevreden, heid over den liberalen Minis ter van Justitie van Glabbeke, die in redevoe ringen en brie ven de rechter - ïyke macht aan wyzingen meen. de te moeten geven inzake de berechting van economische collaborateurs. Dit laatste is tenslotte het strui kelblok voor de Regeering gewor den. De socialist Rolin interpelleer, de erover in den Senaat en meende den Minister zelfs te moeten ver- wyten, dat hy invloed wilde uit oefenen op 't vonnis, dal^fie Krygs- raad nog moest vellen inzake de collaboratie van een groote maat- schappy, de „Petrofina". Een socialist, een liberaal en een communist dienden een motie in, die den Minister van Justitie een zachte reprimande gaf, doch die 't vertrouwen in de Regeering niet opzegde. Minister Van Acker schaarde zich achter Minister van Glabbeke. De interpellant en twee zijner partygenooten wilden de mo tie echter niet steunen. Daardoor kon ze geen meerderheid verkrij gen. Val nu toch eindelyk de weg ge- baand worden naar de voor de huidige verhoudingen eenig-logische regeeringscombinatie, die van ka tholieken en socialisten? De laat sten zullen dan echter hun houding inzake de koningskwestie moeten herzien en hun verkleefdheid aan de samenwerking met de commu nisten dienen te laten varen. Het voorstel der voorzitters van Kamer en Senaat biedt een gezonde basts voor een oplossing der ko ningskwestie. Het is de eenige red ding der Belgische politiek uit een onmogelyke impasse. komen van omvangryke en erger- lyke corruptie in arrest gesteld. Om hierover meer be weten te komen hebben wij een bezoek ge bracht aan Dr. Sonnen te Echt in Limburg, waar de compagnib «enigen tijd haar werkzaamheden verrichtte. Het is niet mogelijk a'l datgene te vermelden wat Dr. Son nen ons meedeelde, mc.ar resumee- rend kunnen wy zeggen, dat het optreden van P. overal groote er gernis heeft verwekt onder de be volking. In de leegstaande wonin gen in de omgeving van Echt, Sittard, Roermond en vele andere plaatsen bewoners waren ge ëvacueerd zyn stelselmatig on dier leiding van P. de meubelen verdwenen. De tuin van Dr. Son nen, in wiens woning p. zyn in trek genomen had, diende gerui men tyd tot opslagpiautn van ge stolen goederen welke byna da gelijks door nieuwe vervangen werden. Zyn verblyf ve Echt wns een ware terreur, aldus dr. Sonnen Door Dr. Sonnen te Echt, alsook door diverse andere personen zyn reeds klachten tegen P. ingediend, wegens de enorme schade die moedwillig aan eigendommen wer den toegebracht. Toen f lij als compagniescom mandant te Geertruidenberg werd gedetacheerd, bleek hjj al dadelijk veel aandacht te hebben voor de magazijnvoorraden in de kazerne. Hoever de corrupties priecies gaan is onmogelijk na te gaan, aldus onze woordvoerder, maar wel staat vast, dat door P. of met diens medeweten, duizenden-liters ben zine verduisterd werden en dat op onverklaarbare wijze vrachtwagens en auto's uit de kazerne verdwe nen zyn. Koffie en vele andere levensmiddelen, die aan de jongens der kazerne ten goede moesten komen, werden door hem naar Duitschland vervoerd, verkocht en verhandeld tegen artikelen, voor namelijk handwerktuigen als laschapparaten en dergelijke, die nadien in Nederland tegen hoogen prijs werden verkocht. De administratie was hopeloos verwaarloosd en in de war en stapels rekeningen werden door P. nooit voldiaan. Tusschen de papie ren van P. werden omslagen en verpakkingen gevonden on 5000 stuks Duitsche Reichsmark. Zoo trof luitenant L. J, Tim mermans, die tijdelijk als com mandant der kazerne werd aan gesteld. de zaken in Geertuidcn- berg aan. Door zijn enerspwA en krachtdadig optreden werd een diepgaand onderzoek naar ae ge dragingen van den heer P. inge steld, hetgeen tot gevolg had dat P. reeds enkele maanden in de strafgevangenis te Breda is inge sloten. Nog byna dagelyks komen nieuwe feiten aan het licht. Er zyn aanwyzingen dat nog een officier by deze zaïak betrok ken zou zyn. In de regeeringsverklaring had hij geen houvast gevonden over het In disch beleid. Wat beteekent de pas. sus betreffende „een voor deze ge- eigend bestuursorgaan"? vroeg hij. Nieuwsgierig bleek de heer Schou ten ook over de geruchten ten aan zien van het gaan van prof. Scher- merhorn naar Indië en de benoe ming van prof. Logemann tot voor zitter der Rijksconferentie. .Met dergelijke benoemingen zou men de anti-revolutionairen op een belang rijk deel van het regeeringsbeleid in de oppositie dryven." /"kok de heer Tilanus, die korter van stof was dan zyn voorganger, vroeg zich af of het overleg ple gen met slechts enkele fracties de meest voor de hand liggende weg was. De Christ. Hist, hadden even eens liever een nationaal kabinet gezien, evenals de heer Bierema van de Party van de Vrijheid. Het .kankergezwel" var. de be rechting bleek den heer Bierema erg ■OOOOOOOOOCK^OOOOOOOOOO oooocoooooooooo<x>o<>c.oo zwaar op den maag te liggen. Hij had over dit gezwel in de regee ringsverklaring wel iets willen le zen. /"Y zoo graag had de communis- tische fractieleider Wagenaar "n communist in het kabinet gehad, want„de regeering beantwoordt niet aan den wil der kiezers". Het speet hem, dat de heeren Korten- horst en Romme „aan de touwtjes trekken", „Nauwkeurig weten zij wat zy willen", was zyn in sar casme gedoopt compliment. IT et resultaat van. onbevredigende verkiezingen noemde de heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) het kabinet. (Vervolg op pag. 2) ■jyA HET VONNIS, geveld over den hulprechercheur Kief, is ,,Het Vrije Volk" blijven doorza- niken over deze zaak. Het werpt zich op als tolk van ,,den gewonen man met zijn primitief, maar vrij zuiver rechtsgevoel" om de insi nuatie te ventileeren, dat het von nis een poging is „om toch wraak te nemen op den man, die het waagde Meyer achter de tralies te brengen". Dergelijke onbehoorlijke journa listiek is ook de verded'gster van Kief te kras geworden. Zij zegt: Er waren Kief twee dingen ten laste gelegd; van het eerste, ernstige, is hij vrijgesproken, voor het tweede veroordeeld. Men kan ook hiervoor vrijspraak verwacht eh bepleit hebben, en niettemin alle waardeerir.g heb ben voor de waard'ge en objec tieve behandeling ter zitting en de uitvoerige motiveering van het vonnis.. Verder wijst ze#er op, dat deze Bredasche Officier en rechters niets te maken hebben met de ar restatie en berechting van Meyer, en dat ze toen de zaak Kief haar wending nam, bereid bleken de Zaterdagmiddag en -avond te blij ven zitten om nog dienzelfden avond alle formaliteiten voor zijn invrijheidstelling (niet eenvoud g na kantoortijd) te bewerkstelligen. Maakt ,,Het Vrije Volk" nu zijn verontschuldigingen over de grove insinuatie? Och. nee, dat is "niet noodig. Het geldt hier immers maar rechters uit het donkere Zuiden....

de Stem | 1946 | | pagina 1