w Het vraagstuk 111 WAARHEEN koerst het beleid inzake INDONESIË Landing op Madoera niet geslaagd Bidauit vindt compromis der kleine boeren ïRZANDE r. bekroonde luziek, sterzande, kenberg"J [OUT. vlam De „Wittouck" gaat raffineeren Wat moet bet zwaarste wegen? op Parijsche Conferentie Duiischers moeien verlaten ST BESTUUR. TWEEDE JAARGANG. No. 510 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Blrecteur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algera. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlisslngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele Boort 8, tel 102; Red J. v. d. BROEK, BIJ bureau Oostburg, Nteuwstr. 23 Z.-Ellanden: Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236. Red. N.J KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 JULI 1946 Commissie van Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS; C. J VAN HOOTEGEM; A E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- óestelllng) r 0.26: Losse nummers 6 cent. Omstreden figuur van den nieuwen Minister >F BOERDERIJ tam personeel volop voor den EERNISSEWEG 155—0 b. ringsdienst ZEEÜaai voor poot aard AB klasse B rf op vóór of ili 31 Juli klasse A gerooid 157—0 ït vroeg rooien. >00000000000 PROVINCIALE EN BATE VAN TE BOUWEN van Justitie 1643 eer dan 25 000; leeuwsche In- 4io's; Linnen Snelkokers; icn; Sponzen ihalen; groote artikelen 0.000,— .et belang der n Zeeland te n helpt mede baar bij alle bij het Werk- 'ilbung 43-00 ooooooooooo' ZELDEN ZAL een Regeeringsver- klaring tot zulke uiteenloopen- de verklaringen in bladen van de- elfde richting aanleiding hebben egeven. Er zijn katholieke bladen, ie haar bijna zonder voorbehoud grijzen, terwijl andere haar niets- ieggend vinden. In de Partij van len Arbeid doet zich hetzelfde ver- iclnjnsel voor. Dat heeft zelfs ge- eid tot een polemiek tusschen den 'oorzitter der Tweede. Kamerfrae ,ie van die Partij en de redactie van ,Het Parool". De laatste was er o.m. ongerust >ver, dat Jonkman niet zoo „radi- zou zijn als Logemann. Jhr. an der Goes van Naters zegt te weten, dat Logemann zelf het eerst ie aandacht op dezen hoogst be- twamen vertegenwoordiger van de 3tuw-richting heeft gevestigd. Jonkman - gedurende z'n lang ver- jlijf buiten Nederland politiek dak- oos schaarde zich dadelijk achter ae Partij van de Arbeid. Het beleid zal worden voortgezet, verzekert de fractie-voorzitter van ie P. v. d. A. dan ook. OP WOENSDAG MARKT TE TOT 15,— UUR TGEN. idel. Provincies v d. MAESEN XDOOOOOOOOGI m remiere Eggermont !8 Juli a.s. F. de Potter Aanvang: tel en f 1. snt) bij Wlm 24 of No. 34 'andersteen ^arnaast staat een woord van den heer Belonje, die hoofd redacteur was van „Het Dagblad" ;e Batavia, doch daaruit, min of eer onder overheidspressie, is eggewerkt. De heer Belonje beschouwt het blijkens een artikeltje in de „Nieu we Courant" als een fout minister Jonkman op één> lijn te stellen met figuren als „de koppige drijver" Van Mook en „de fanaticus" Loge- nann. Jonkman is noch 't een noch 't an der. Hij is een verstandig idealist, een man, die ook als hij naar de sterren ziet, met zijn voeten op den grond blijft. Niemand anders dan hem is het gelukt aan het adres van de Europeesche gemeenschap harde dingen te zeggen zonder ooit haar vertrouwen te verliezen. Jonkman heeft steeds getoond een goed Ne derlander te zijn en te willen blij ven, wars van het streven dier Stuwers die er op uit zijn om alles wat de Nederlanders in Indië tot stand hebben gebracht te miskennen en te misprijzen, louter en alleen ter wille van een wit voetje bij de nationalisten. In alles: efen strijder voor recht, een zoeker naar de waar heid en een democraat in hart en nieren. Als Indië onder zijn leiding een nieuwe toekomst tegemoet gaat. dan zal het een democratische toe komst zijn, geen toekomst over schaduwd door den zwarten man tel van het Japansche fascisme. Hem zal geen Soekarno of welke colla borateur ook een rad voor de oogen kunnen draaien. In de kampen heeft hij de fatale inwerking van de Ja pansche propaganda op de bevol king kunnen volgen. ,,Het Parool" ziet hier tegenstrij- iigheid van oordeel met dat van Jhr. van der Goes van Naters. We willen de heeren rustig verder laten kibbelen. Het getuigenis van den heer Belonje sterkt intusschen de loop, dat het Indisch beleid nu in- ierdaad de droomwereld zal ver laten, om bij alle theorie en idealis me ook de werkelijkheid niet uit het oog te verliezen. }e loop der gebeurtenissen heeft trouwens ook Verhelderend ge- Werkt. Max van Poll wijst er in de aatste „Opmarsch" op, hoe Minis- er Logemann op 2 Mei nog kon vertellen, dat de Indonesische dele gatie tot erkenning van de souve- reiniteit van het Koninkrijk bereid was, terwijl de tegenvoorstellen van 17 Juni die erkenning geheel los lieten. De politiek van Logemann was dus reeds vastgeloopen. Ook als hfj aangebleven was, zou hij zich ernstig hebben moeten beraden over het ombuigen van den koers. Tenzij hij zelfs de souvereiniteit van 't Koninkrijk te grabbel ,-ilde gooien voor Soekarno, den demo- cratischen dictator van het oogen- blik. Doch de Regeeringsverkiaring legt de rede van de Koningin van 1942 en de grondslagen van 6 Fe bruari weer op tafel. Dit beleid wordt voortgezet, liet echter een beleid zooals „Het Parool" zou wil len, om maar steeds weer nieuwe concessies toe te werpen aan den krokodil van het extremisme. Zoo moet toch ook menigeen in de Partij van den Arbeid erover den ken. Als het portret, door den heer Belonje geteekend; juist is, dan doet zulks zeker het lid van de Partij van den Arbeid, dat Mr. J. A. Jonkman heet. r\E Westersuikerraffinaderij te Amsterdam, zal, zooals de toe. stand zich nu laat aanzien, niet vóór de komende campagne weder in bedrijf worden gesteld. In de plaats van „de Westersui ker" gaat de Wittouckfabriek te Breda, eveneens behoorende tot de Centrale Suikermij. met het raffi neeren van suiker beginnen. De raf. finagecampagr.e begint a.s. Woens dag. De fabriek heeft een capaci teit van ongeveer 8000 ton to vier weken. rvE BEIDE JONGSTE lichtingen, nl. die van 1945 en 1946, zijn voor het meerendeel bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië. We ontvingen nu een brief, waar in melding gemaakt wordt van de hevige ongerustheid der ouders, omdat hun „minderjarige, oner varen. vaak zóó van de school banken komende jongens'' gedu rende eenige jaren geheel en al aan de ouderlijke leiding en het ouderlijk gezag zullen worden ont trokken en geplaatst in een om geving, waar zij dreigen moreel en geestelijk ten gronde te gaan De inzender acht het dan ook Chris tenplicht al het mog^Jijke te doen om te trachten te 'bereiken, dat althans geen minderjarigen zonder toestemming hunner ouders wor den uitgezonden. Er is natuurlijk op zichzelf alles te zeggen voor zoo'n bepaling. Jn- tusschen dient men niet te verge ten, dat de geestelijke en moreele gevaren ook voor oudere lichtin gen gelden, de gehuwden stellig niet uitgezonderd. Een Minister van Oorlog staat hier voor 'n berg van allemaal te respecteeren be zwaren. Doch aan den andere kant staat de noodzaak van het vormen van een troepenmacht, die de In donesiërs bevrijdt van de ramp zalige (terreur der rampok-benden, de Europeesche gijzelaars In vei ligheid brengt en die de mogelijk heid opent, om heel het knellende probleem te behandelen op een basis van herstelde orde en rust. We vertrouwen vast, dat de nieu we Minister van Oorlog de aange legenheid der oproepingen in vol len ernst zal overwegen. Zijn per soon is er borg voor. dat de gees telijke en moreele bezwaren ook voor hem zeer veel gewicht in de schaal zullen leggen, bij de te ne men beslissingen. Tan Malaka in arrest pp EN betrekkelijk Nederlandschc kleine groep mariniers heeft een landing verricht op 't eiland M a d o e r a. ZU zijn daarbij onverwacht op groo te terroristische activiteit gestooten en trokken na 5 uur weer terug. Aan beide zijden vielen verliezen. In de Straat van Bali heeft H.M. Kortenaer drie Japansche motor- booten, die door extremisten werden gebruikt, tot zinken gebracht. Met deze booten probeerden terroristen van Java herhaaldelijk op de West kust van Bali te landen. ("4 ver de ontvoering van Sjahrir is weer wat nieuws 'os geko men. Radio Djokjakarta heeft nl. bekend gemaakt, dat de commu nistische leider Tan Malaka, een van de schuldigen aan de ont voering van Sjahrir, door den militairen commandant van Ta- wang Manggoe bij Soerakarta, aan de Indonesische regeering is uitgeleverd. OORDAT de Vereenigde Staten den octflog ingingen was Goering doende met voor bereidingen voor het beleggen van een kapitaal van 50 millioen dollar in Amerikaansche in dustrieën. Zijn doel was twee voudig: Duitschen invloed te vestigen envoor zichzelf 'n appeltje voor den dorst ppr is een kink in den kabel geko men betreffende de evacuatie van gezinnen uit Malar.g. Alle man. nen van 16-50 jaar mogen van de TRI niet meer vertrekken. Alleen de vrouwen en kinderen worden ge- evacueerd. Molotof doet weer water in zijn wodka IV"A „langdurige besprekingen, waarbij Byrnes en Bevin aan den eencn kant en Molotof aan den anderen kant streden over het ai, dan niet vaststellen van procedureregelen, welke bindend zou den zijn voor de Groote Vier, is een door den steeds maar bemid delenden Bidauit gedaan en door de anderen geamendeerd com promis-voorstel als basis voor verdere onderhandelingen aan vaard. rpit voorstel is: Een algemeene corferentie. bestaande uit alie staten-leden, vertegenwoordigd door de respectievelijke hoofden der de legaties, zullen de door den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken opgestelde ontwerp-vredes- verdragen bestudeeren. De gedeel ten, die tot de competentie van een der te vormen commissies behooren. zullen daarheen verwezen worden. Deze algemeene conferentie zal de rapporten van de desbetreffende commissies ontvangen, bespreken en indien zulks wenschelyk is, zul len dergelijke aanbevelingen wor den aangenomen. Er zal een algemeene comm.ssie in het leven worden geroepen, die, verbonden aan de algemeene con ferentie, samengesteld zal zijn uit een lid van ieder deelnemend land. Deze commissie zal het werk van de algemeene conferentie voorbe- Russische zone van Oostenrijk AFVALLEND zijn de maatrege- len, die de Russen in het door hen bezette deel van Oos tenrijk nemen. Na hebben zij weer bepaald, dat alle Duitschers in de Russische zone van Oosten rijk het gebied moeten veriaten, om zich in de Fransche zone van Duitschland te vestigen. Het bevel slaat niet op Duitschers die voor de Duitsche bezetting van Oostenrijk in het land woonden. T\e Britsche regeering heeft den Engelschen autoriteiten in Weenen verzocht nauwkeurig op de hoogte te worden gesteld van de bewoordingen der Sovjet-proclama tie aangaande het in beslag nemen der Duitsche activa in Oostenrijk door de Sovjet-Unie. De Vereenig de Naties hebben by monde van hun militairen bevelhebber in Oos tenrijk tegen .dezen Sovjetstap ge protesteerd. Welke belangrijke dingen thans té doen staan n. of hij bedenkt hij de torendeur t, zitten er vier v^v.%v/< De wereldkampioenschappen tennis te Wimbledon zijn thans geëindigd. ZU zün uitgeloopen op vier Amerikaansche overwinningen. Hierboven een aardig spelmoment uit het heeren-dubbel. TVE VERBETERING is een vraag stuk voor het geheele toeren bedrijf, maar speciaal voor het kleine bedryf. Juist bij dit laatste is het bezit van goede melkkoeien met hoog„ vetrjjke productie zeer belangrijk. Door toepassing van de kunstmatige bevruchting is ook de kleine boeor in staat hierin een groote verbetering te brengen. De regieering subisidieert de vereeni gingen van kunstmatige veete- vruchting om den kleinen boer met deaan vooruitgang vertrouwd te maken. Men ziet van overheidswege ook het groote belang van de specia liteit van poolaardappelen in elke leverbare hoeveelheid. Ons land is daarin ver vooruit. Den kleinen boer wordt het vak geleerd. Hij leert den plant kennen, de zieke en de zwakke planten onderschei den van dl> goede en de sterke. Deze teelt is zeer arbeidsintensief, en in zooverre dus ty uitstek ge schikt voor voor het kleine bedrijf. Het is echter noodig dat de boer dun ook ovpr goede bewaarplaatsen beschikt. De regeering heeft de coöpera ties die voor gemeenschappelijke rekening pootaardappelbewaarplaat sen bouwen, gesubsidieerd. proefsgewijs ondersteunt het Rijk ook het gemeenschappelijk ge bruik van werktuigen. Doch dit stuit op vele moeilijkheden, 't Is ech ter begrijpelijk dat daarin een groot voordeel kan liggen. Een kleine boer kan een paard niet ontberen Een tractor of een land bouwjeep gemeenschappelijk ge bruikt, zou een groot voordeel be- teekenen. Hier staat echter tegen over, dat de boer dan sterk ge bonden is aan anderen. De heer Tjallema verzekerde ons bij dii laatste, dat alles nog in een proefstadium verkeert. Men wil gaarne op dit gebied ervaringen verzameld. JAe Ruilverkaveling zal met voort varendheid moeten worden aan gemaakt, 'n Kleinbedrijf van enkele kleinbedrijf van enkele hectaren H.A. ligt gewoonlijk niet aoneenge sloten bijeen, maar bestaiat uit meer dere perc. die soms uren gaans van elkander verwijderd liggen. Dit veroorzaakt een enorm verlies aan arbeidstijd. Een herverdeeling is echter niet eenvoudig. Op vrijwil- ligen grondslag zyn hier en daar wel verbeteringen aangebracht, maar bij een ruilverkaveling kan deze materie veel beter geregeld worden. Heden zon onder 20.59 u.. maan, ender 1,21 u. Woensdag zon op 4.31 u. en maan onder 17.45 u. Weersverwachting: Overdag matige N wind, enkele overdrij vende wolkenvelden, droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. reiden en het werk der commissies coordineeren. Vyaarom heeft het heel wat voe- ten in aarde gehad voordat men het zoover kon krijgen? Molotof vrefesde nl. dat de 21 na ties straks op de vredesconferen tie ongelimiteerde macht zouden krijgen hetgeen men voelt hel duidelijk wel eens niet al te aangename gevolgen voor de Sovjet-Unie zou kunnen hebben. Hij bleek er oorspronkelijk al bit ter weinig voor te voelen, dat de vredesconferentie een „algemeer.e commissie" zou instellen, bestaande uit vertegenwoordigers van alle 21 uit te noodigen landen en belast met de voorbereiding der pler.aire zittingen. Molotof was bang, dat deze commissie een „rubberstem pel" zou worden in de handen der algemeene conferentie. Telkenmale zong Molotof het lied van den rubberstempel, totdat Bp- vin en Byrnes het verveelde en zij Molotof nogal duidelijk vertelden, wat zij van 't traineeren dachten. En zooals tijdens de Parijsche conferentie al verschillende keeron is gebeurd: de Rus heeft tenslol'e toch water in zijn wodka moeten doen! Minister Jos. J. Gieten. De nieuwe minister van onder wijs geniet ook bij onze Zuiderbu ren een groote bekendheid. „De Nieuwe Standaard" te Brussel noemt hem een van de meest ge zagvolle vertegenwoordigers ven het letterkundig comparatisme in de Nederlanden. Over dat leervak publiceerde hij tal van voortreffelijke bijdragen, ook in buitenisndsche tijdschrif ten zooals de „Revue deLitterature Comparée.'" Hem moge de voldoe ning toevallen in de Nederland- sche Universiteiten weldra ten minste één leerstoel te laten voor behouden aan het leervak dat z°o zichtbaar zijn voorkeur heeft gehad aldus het blad. /N 'T KORT Textielpunten op komst ■yOOR I MEI 1947 zullen nog 40 of 45 textielpunten wor den aangewezen, zoodat wij dan vanaf 1 Mei 1946 in totaal 70 of 75 punten gehad hebben, zoo deelt „Parool" mede. TT.M. DE KONINGIN heeft Prof-, en mevr. Schermernhorn ten afscheid aan het noenmaal ont vangen. 9 tTET repatrieeringsschip Tjisi. dane zal vanavond om 22 uur te Amsterdam arriveeren. De de- barkatie zal Woensdag plaats vin den. Het s.s. Ophir is 5 Juli uit Suez vertrokken. Het ms. Ruys is 6 Juli uit Priok vertrokken, wordt 28 Juli in Suez verwacht en zal vermoedelijk 1 Aug. in Amsterdam aankomen. ■yOLGENS het Mexicaansche con sulaat te Parijs is Miguel Ale- mar. tot president van Mexico ge kozen. 4"tP uitnoodiging van de Engeische regeering zal het Spel der Be vrijding, dat in Mei van dit jaar onder artistieke leiding van Carel Briels in het Stadion te Amsterdam is gegeven, op 31 Aug. in het Wembley-stadion te Londen wor den opgevoerd. Hieraan zullen 200 Nederiandsche spoorwegmannen meewerken, die in uniform de reis na-ar Engeland zullen maken. TtE minister-presidenten van de 3 Duitsche staten in de Ameri kaansche bezettingszone hebben hun instemming betuigd met het plan van Bevin voor een federaal- Duitschland.

de Stem | 1946 | | pagina 1