Wat gebeurt er in de Russische zóne Kansen van Goes gedaald Het Eeuwfeest der Z.L.M. v Britten trekken Bekasi over MINISTER GiELEN RECIPIEERDE Zware geestelijke en materieele drsik Hadio- program IN een zeer onfortuinlijken wedstrijd verspeelde TSC haar laatste kans op promotie. MARKTEN Russen nemen IN 'T KORT Hef sappige ooft Op reis door Duitschland (Van een specialen correspondent). WAT GEBEURT er toch in de Russische zone? Berlijn is een apar t geval. Men ziet hier de Rus sische taktiek op haai' gunstigst. Er is een bestuursraad voor de heele stad, waarin de vier bezettingsmo- gendheden vertegenwoordigd zijn. Er is veel toezicht van de andere aónes uit. Het eigenlijke ijzeren gordijn ligt achter de stad. En toch: ook hier is er de drang van boven aI naar eenheidsfronten. Ook ziet men hier een pers, die slechts be richten opneemt van de Sovjet agentuur, die door vóórcensuur ver hinderd wordt de redevoeringen der Engelsche staatslieden objectief weer te geven en de commentaren van Prawda en Iswestia wel uitvoe rig vermeldt. Ook het orgaan van de Christlich Democratische Union, ongelukkiglijk in de roode zóne ver schijnend, wordt zoo een kleurloos, gelijkgeschakeld geval. Maar op an der gebied blijft er toch voorloo- pig? wat vrijheid bestaan. Wat gebeurt er echter verderop ïfen toeval speelt me hier een J brief in harden van een offi ciersweduwe,, een ontwikkelde vrouw, die i om het voorzichtig te zeggen) ergens in den rooden sec tor woont. Ze vertelt van de vree- seliike ideeënverwarring, waarin zü is gestort. Ze had zich democratie zoo heel anders voorgesteld. Leden van de S.E.D., de socialistische een heidspartij, hoofdzakelijk uit com munisten bestaand, vormen zoowat overal het bestuur van land, pro vincie en stad. De pers is grooten- fleels in handen van de S.E.D. De bladen der twee „burgerlijke" par tijen zijn vlak en in hun bericht geving door de S.E.D. beinvloed. Kranten uit de andere zones mogen niet binnenkomen. Radio's, die iets meer dan de plaatselijke zenders kunnen beluisteren, zijn bijna alle in beslag genomen. In enkele scholen is de beinvloeding der jeugd in com- rnunistischen zin begonnen. De Duitschers vlaggen rood op bevel, strooien bloemen voor het roode leger of versieren hun zaken en fabrieken bij gelegenheid van <3e stichting der S.E.D., al zijn ze er mordicus tegen en wenschen ze de Russen naar de maan. Ze wor den lid, ze maken optochten mee, als hun zaak, hun baan hun lief is. De verklikkerij is m vollen gang en de Gepeoe maakt er dankbaar ge bruik van. Achter alles staan de bajonetten van het Roode Leger. Het leVen staat onder een zwaren psychischen druk. Maar men verspreidt daar uit de zones onder Engelsche, Ameri- kaansche en Fransche controle slechts berichten over lethargie in het economische leven, over sterke werkloosheid, over menschen, die van hun laatste reserves leven. Het vele goede, dat er geschiedt, wordt niet vermeld. Bij de jonge menschen nu zet zich de volgende redeneering vast: „Voor het communisme op zichzelf voelen we niets. Maar de Russen DINSDAG 9 JULI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7,30 mor gengebed, 7,45 gram., 8 nieuws, 8.20 gram.. 9,40 Lichtbaken, 10.05 gram., 10.45 voordracht, 11 piano, 11,30 Als de ziele luistert, 11,45 fam.ber. In- die. 12.05 zang. 12,30 concert, 13 nieuws 13,20 conc., 13.45 klankbeeld, 14,25 en semble, 15.15 gram., 15,30 koor, 16 Zon nebloem. 16,30 mub. causerie, 17 so nate, 17,30 koor, 17,45 rijk overzee, 18 sextet, 18,15 kath. nieuws, 18,30 Ned. strijdkr., 19 nieuws, 19,15 sextet, 19,40 lezing, 20,08 ork., 21 lilm, 21,15. piano, 21,40 reportage, 22 nieuws, 22,11 avond gebed, 22,30 gram. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 gram. 8 nieuws, 8,15 gram., 8,45 piano, 9,15 morgenwijding, 9,50 arb. vitaminen, 10.38 piano, li voordracht, 11,15 conc., 11.45 gram., 12 Malando, 12.30 lezing, 12,40 viool, 13 nieuws, 13,15 septet, 14 causerie, 14.20 symphonie, 15 lezing, 16,15 gram., 15,30 ork., 16,30 kindertijd, 18,45 Ed Bianco,, 16,50 viool en piano, 17,30 dansork., 18 nieuws, 18,15 gram, 18,30 RVU, 19 lezing, 19,15 jeugduitz., 18.30 kamermuz., 20,05 reportage, 20,20 operette, 21,40 contact, 22,15 buit. Overz., 32,30 contact, 23 nieuws, 23,15 swing. beloven ons wederopbouw en het ééne Duitschland, niet het federa listische, waarnaar de anderen stre ven. Engeland dacht in dezen oor log den duivel met Beëlzebub uit te drijven. De duivel is dood .maar Beëlzebub leeft en hoe! Men' zou ons van het Nazi-juk bevrijden en nu leeft half Duitschland onder een nog veel scherpere dictatuur. In dezen vooruitgeschoven post naar het Westen zullen Russen een geweldig wederopbouwplan willen uitvoeren, terwijl de Engelschen ons op een laag levenspeil willen hou den. Welnu, wü gooien de Wester- sche opvattingen overboord. Wij sluiten ons bij Rusland en de com munistische ideologie aan. Het kan ons niets verschelen, als de Engel schen eenmaal op hun eiland ook door deze ideologie worden over weldigd"De krijgsgevangenen die uit Rusland komen, zijn ook veelal bewerkt in antl-Britschen zin. Ze behooren voor een deel tot het comité „Vrij Duitschland", dat onder leiding van de Generaals Seydlitz en Von Palus stond. Welke generaals, naar ik van an dere zijde vernam, ook nn in de Sovjet-zóne propaganda maken voor de nauwste samenwerking met Rnsiand. De briefschrijfster ziet het ech ter als een schrikbeeld, „eens op een morgen te moeten ontwaken als Sovjet-burgeres, als onderdaan van de zooveelste' Sovjet-republiek. Haar kinderen worden dan Sovjetmen- schen. geheel gevormd in een ma terialistische leerschool, en ze zal hen niet meer kunnen verstaan.." Uier speurt men het Duitsche probleem in zijn volle scherp te, vooral als een psychisch vraag stuk. Het volk is politiek onvolwas sen, ging door de militaristische leerschool van het Wilhelmische tijdperk, beleefde de Welmarer de mocratie in eindeloos partijenge- harrewar, liet zich vangen door het Naziïsme en wordt nu geslingerd tusschen aanvechtingen van vol strekte moedeloosheid en wanhoops avonturen. Wat moeten we doen? vroeg me een hooge geestelijke, die zich ook zéér, zéér bezorgd toonde over de ideologische barst dwars door Duitschland. En hij antwoord de zichzelf; „Arbeiden aan de opvoeding in Christelijken zin, waar en zoo veel het cms mogelijk is. Voor de rest la ten we het aan de Voorzienigheid over" En hij vertelde van het kerkelijke weekblad „Die Petrusblatter", van den catechismus, die men weer in 10.000 exemplaren had kunnen la ten drukken, van een boek over bisschoppelijken strijd tegen het Nazidom, dat op stapel stond. Dit alles met volle medewerking van de Amerikanen. Het lijkt maar klein werk tegen over het ontzaglijke probleem. Er zit In het Duitsche volk geen merg en geen ruggegraat. De nieuwe dictatuurpoging wekt geen spontaan verzet. Men heeft het denken verleerd en laat dit maar aan de bezettende mogendheden over.... Goede Zondag voor R*BmC. T.S.C. uitgeschakeM AAN verrassingen ontbreekt het in de promotiecompetitie voor een plaatsje in de ie klasse niet. Goes dat btfna over den drempel was keerde geslagen uit Helmond terug. De Zeeuwen staan thans welis waar nog met 6 punten boven aan het rangltfstje, maar doordat R. B.C. over T.S.C. zegevierde, zijn hun kansen aanmerkelijk gedaald. Met dat al was het voor R.B.C. een goede Zondag. Intusschen is de spanning in niet geringe mate gestegen. GEMISTE KANSEN MET den wind in den rug slaagde Goes er in den wedstrijd tegen Helmondia in gedurende het eerste kwartier een overwicht te forceei-en, zoodat de thuisclub zich moest beper ken tot enkele doorbraken, uit een waarvan Maas reeds na 5 min. vrij voor v. d. Vliet kwam. Zijn schot ging echter ver naast. Bij een vrijen trap van de Zeeuwen werd de bal hoog in geschoten en van Lieshout moest alle zeilen bijzetten om den langen, Zeeuw v. d. Sluis van het lijf te houden. Nadat Maas nog tweemaal alleen den Goeschen doelman voor zich had ge zien en telkens had naast gekogeld, vuurde van de Reek een schot af, dat slechts met heel veel moeite tot cor ner kon worden gewerkt. Onverwachts kreeg Maas voor de 4e maai de kans de score te openen, doch nu had de Helmondiaan pech: via een been van een Goes-speler rolde het leder naast het verlaten doel. Een half uur was er gespeeld toen v. d. Sluis van Goes den bal vrij kreeg toegespeeld. Hij bedacht zich niet en gaf zijn club met een hard, maar niet temin houdbaar schot, de leiding (0-1) Direct na half-time was er bij een voorzet van den Helmondiaan Pluym niemand bij om hem te benutten. Even later liepen v. d. Reek en Maas elkaar enkele meters voor doel in den weg, waardoor v. Vliet op het nipper tje kon redden. Het was echter uit- PROMOTIE 2e KLASSE GOES 5 2 2 16 fr-7 HELMONDIA 4 2 115 44 R.B.C. 4 12 14 4—4 T.S.C. 5 113 3 5—6 rjRITSCHE troepen z\jn de ri- vier Bekassi overgetrokken, die sedert zij den Westelijken oever op 12 Juni hebben bezet, de Oostelijke grens is geweest van 't bezette gebied van Batavia. De Britten hebben kampongs bezet, waar sluipschutters e.d. 'n schuilplaats vonden. öadio Djokjakarta heeft over het complot tegen Sjahrir nog mede gedeeld, dat de coup d'état van Tan Malaka reeds voorbereid was sinds 31 October 1945, toen Soekarro aan den vice-president een voorstel voor legde, welk voorstel werd verwor pen, om Soekarno te doen vervan gen door den communist Tan Ma laka op grond van het feit, dat Tan Malaka „de beste leider van de re volutie" zou zijn. In verband met de ontvoering van Sjahrir zijn Soebardjo en Mo- hamed Yam in in het binnenland van Java gearresteerd. Soebardjo was voornemens te ijveren voor een voogdijschap voor Indonesië onder de Vereenigde Na ties. Thans wordt ook bericht, dat men ook gepoogd heeft Sjarifoedin te ontvoeren. Sjarifoedins lijfwacht verhinderde het plan echter. stel van executie. Kooien zette nl. fraai voor en v. d. Reek deed de rest (1-1). Een kwartier voor het einde gaf Verschuuren, die v. d. Reek was ko men vervangen, goed door naar Maas, die met eer» strak schot den Goeschen keeper geen schijn van kans gaf (2-1). De laatste tien minuten was Goes sterk in de meerderheid, doch Hel- mondia kon tot het einde stand hou den. T.S.C. VERSPEELDE HAAR KANS Voor de rust profiteerde RBC van windvoordeel, doch de TSC-verdedi- ging hield goed stand. Teurlings van RBC loste een keihard schot dat het zijnet trof. Toen Ernst eenmaal door de RBC-verdediging was gebroken, werd hij op het critleke moment van den bal geloopen en ging zijn kans verloren. TSC kwam er allengs beter in, doch kon het net niet vinden. Rust kwam met blanken stand. In de tweede helft was TSC bijna drie kwartier in den aanval, doch het zat de TSC-ers niet mee. Goede kansen gingen door gebrek aan schotvaardigheid verloren. Onge veer vijf minuten voor het einde loste A. Beens van RBC een tam boog- schotje. De TSC-doelman was uitge- loopen en over diverse spelers heen verdween de bal in het doel (0-1). TSC probeerde nog door alles op alles te zetten, gelijk spel te halen, doch het lukte niet. De puntjes gin gen naar Roosendaal. de klasse GROOTE ZEGE VAN AXEL In den wedstrijd Axel-Ierseke gaf v. d. Velde Axel met een goed schot de leiding (1-0). Met dezen stand ging de rust in. Na de hervatting zat Axel weer direct voor doel. De Axel- binnenspelers speelden thans niet meer zoo teruggetrokken en dit bleek een zichtbare verbetering. Na eenige ge vaarlijke aanvallen maakte een der backs van Ierseke hands. De scheids rechter wees naar de witte stip en de Beer voltrok het vonnis (2-0). Jonk man maakte er even later met een scherp schot 3-0 van en direct daar op schoot hij no. 4 in de touwen. De stand werd daarna tot 7-0 opgevoerd* GOES, 5 Juli. Bloemkool 4-28, kropsla 1-3.50, komkommers 17-33 per 100 st., doperwten 7-25 per 100 kg, tuin boonen 3.50-14 per 100 kg, kroten 0,50- 2.50 per 100 bos. dubb. princessen 194 -203, sjalotten 3.50-11, per 100 kg, wor telen 11-14 per 100 bos, uien per 100 bos 16, stamsnijboonen 111 per 100 kg, selderij 3.50-6 per 100 bos. Zeer veel felicitaties en een serenade yELE en hartelijke handdruk ken zijn er Zondagmiddag in de trouwzaal van het nieuwe ge meentehuls te Roosendaal gewis seld met Dr. Jos Gielen die recipi eerde in verband: met zijn benoe ming tot Minister van Onderwijs. Burgerlijke en geestelijke auto riteiten uit Roosendaal en omge ving inspecteurs en oud-inspecteurs van het Lager en Bijzonder Lager Onderwijs uit d« verschillende dis tricten ht Brabant, hoofden van scholen en onderwijzers uit den kring Roosendaal waren in groo- ten getale opgekomen om Dr. Gielen persoonlijk geluk te wen schen en onder hen bevond zich de oude heer Stadhouders te Roo sendaal dte zijn oud-leerling de handi kwam drukken; ook kwam „Janus", de reeds grijze postbode uit Rucphen om ..meneer Gielen" te feliclteeren. De man meende niet achter te mogen blijven want. vijf van zijn zoons hadden het tot onderwijzer gebracht. Een Comité van Ontvangst zorg de voor een vlotte regeling. Er waren tal van prachtige bloemstukken van gemeentewege, uit de Onóswijzerskringen in Brabant enz. Tijdens de receptri kwamen de Harmonieën Erato, Margriet en de Gildezonen een serenade brengen, waarvoor Z Ex. zich zeer erken telijk toonde. fabrieken in Oostenrijk TAUITSCHE fabrieken en andere Duitsche eigendommen in het door de Russen bezette Oostelijk deel van Oostenrijk worden eigen dom der Sovjet-Unie, als gedeelte lijke schadevergoeding voor de door de Duitschers in Rusland aange richte schade, zoo heeft de bevel hebber der Sovjet-troepen in Oos tenrijk bepaald. Volgens de Russen zou dit destijds in Potsdam zijn be sproken. rpijdens een bijzondere kabinets- zitting verklaarde de Oostenrijk, sche kanselier dr. Leopold PigI, dat zijns inziens de Sovjet-autoriteiten niet het recht hadden een dergelijke order uit te vaardigen. Op 10 Juli zal een bijzondere parlementszit- ting gehouden worden, waarbij de stappen besproken worden die moe ten worden ondernomen tegen deze order. De verkoop van belegde broodjes wordt beperkt VOLGENS een thans door het I* ministerie van Landbouw, Vis- |scherij en Voedselvoorziening in overleg met de bedrijfshoreca ge troffen regeling, zal het centraal distributiekantoor op aanwijzing van Bedrijfshoreca aan 'n beperkt aantal zgn. broodjeswinkels toewij zingen voor brood verstrekken. tve Katholieke Nederlandsche Journalisten-Kring is Zaterdag te Utrecht opgericht; hij zal in fe deratief verband samenwerken met den Nederlandschen Journalisten kring. In het bestuur zijn gekozen de heeren L. Hanekroot (voorzitter) A. van Oirschot (voorl. secretaris) en J. Bruna. TAE openingszitting van de confe- rentie Frankrijk-Vietnam te Fontaineblau werd gekenmerkt door de uitgesproken afwijzing van de Fransche politiek ten aanzien van Indo-China door den premier van Vietnam Pham van Dong. Ver moed wordt, dat de premier onder communistfsehen invloed staat. y EN film over de atoombom- proef te Bikini is gestolen. Het ministerie van Marine der Ver. Staten beweert echter, dat het maar een onbelangrijk filmpje was.... TJET bedrijfschap voor sierteelt- producten heeft een aantal voorschriften uitgevaardigd in ver band met den uitvoer van boom- kweekerijproducten voor het tijd vak vail 1 Sept. 1946 tot 1 Sept. 1947. DEN communiqué van het Belgi- sche ministerie van Openbaar Onderwijs deelt mede, dat net on derwijs in de nieuwe Nederlandsche Spelling in al de klassen en in al de graden van het lager-, middel baar-, normaal- en technisch on derwijs met ingang van het nieuwe schooljaar algemeen gemaakt zal worden. Men telt bij duiscenden /"JOES was Vrijdag guen provin- ciestadje meer. In één dag tijds scheen het een metropool ie zijn geworden. Honderden auto's snorden door de straten op weg naar het tentoonstellingsterrein; afgeladen bussen volgden bij tien tallen die route; vrachtwagens en rijwielen waren niet te tellen en van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur liepen de menschen bij dikke drommen van en naar het Goe- sche sportpark. De twaalfduizend toegangs kaarten welke men bij de ingangen in voorraad had, waren reeds in den voormiddag uitverkocht, zoo dat er noodfcaartjes moesten wor den gudrukt. Naar schatting be zochten gedurende dien eersten dag 25.000 menschen de tentoonstel ling; behalve Zeeuwen uit alle zeven gewesten, zag men Gronin gers en Brabanters, Friezen en, Hollanders, Limburgers en Stich- tenaars. Heel Nederland leek present. Behalve de stands trok het vee groote belangstelling; de Jonge boeren vooral interesseerden zich voor de prachtige expositie van landbouwwerktuigen, waarvan er veel In werking waren. De kampioenen I-IET AANTAL bekroningen op de vee-keuringen was zoo groot dat een opsomming ervan teveel ruimte zou vorderen. We volstaan met de vermelding der kampioenen. Kampioen-heng6t werd Certain van de Mariahoeve van gebr. van Canipen te Graauw; reserve-kam pioen Hautain van Wieringen van Jos de Waal te Kuitaart. Kampioene-merrieJuliette d'Amice van G. A. Timmerman te Llzendtjke; reserve-kampioenes Blanca van Nico van A. Serrarens te Ossenisse. Kampioen-stier: Wopke van stierenvereeniging' Aardenburg; re serve kampioen: Roeland van A Baljaars te Oostkapelie. Kampioen inelkkoe: Clara d'Amice van A. Vèrhage te Schoon- dijke; reserve-kampioene Nellie van R. de Rjjcke te Aardenburg. Het mestveekampioenschap viel ten deel aan een door L. Viergever te Goes, ingezonden rund. Het openluchtspel /AOK *s avond6 werd weer met duizenden geteld. Ruim zeven duizend toeschouwers waren aan wezig bij het openluchtspel: „Zee land leeft weer". Het spel, eigen lijk meer een revue, bestond uit een reeks tafereelen uit Zeelands historie, die door een boer en boe rin met een berijmd babbeltje aan elkaar geregen werd. De tafereelen werden uitstekend gespeeld door groote groepen, door den regisseur Hooykaas gedirigeerd en geactiveerd en bijzonder opval lend door de goede costumeering. Sterke zangkoren en een muziek korps verleenden medewerking, als mede honderden schoolkinderen, die de fijne kleppermarsch voor treffelijk weergaven en twee dan», groepen. De voorzitter der Z.L.M. de heer Geuze heeft de 800 medewerkenden hartelijk benankt en kransen hit- gereikt aan de heeren Hooykaas, Constandse, Menheere en Mazure. Tegen elf uur verlieten de dui zenden voldaan het veld. Concours'hippique TAE ZATERDAG is weer even druk geweest. Glanspunt was het grootsche concours-hippique In de middag uren. Tweehonderdvijftig van de edelste rijpaarden uit Nederland nemen er aan deel om te kampen om de waardevolle prijzen (in to taal met een waarde van f 7000) en nog meer voor de eer der vic torie. 't Was al elegance en sferJjjkheidi wat de klok sloeg en naast weer galoos staaltjes van behendigheid genoten de duizenden belangstel lenden van de hoogopgevoerde rij en menkunst. TRIBUNAAL TERNEUZB* Voor de tweede ma&l compa reerde de fruitteler A. D. v. D., uit Hontenisse, beschuldigd van NSB- lidmaatschap sinds 1943, medewer ker tuinbouwraad van den Land stand en bezoek, gepaard gaande met fruitorgieën van de Duitsche Weermacht. Ditmaal werd 'n groot aantal getuigenverklaringen a charge voorgelezen, waarbij vooral de nadruk viel op het laatste punt

de Stem | 1946 | | pagina 2