HERSTEL van stoffelijke en geestelijke welvaart Soekarno behoudt onbeperkte macht VOORLOOP/GE VERKLARING D ÏSTRÏËBUTINIEUWTJE S Kabinet Beel ontvouwt zijn plannen in groote trekken *- ERKENNING OP 23 JULI der christelijke normen een nadere verklaring ooooo<>ooooo<x><xx>ooooooooo<xx>o<><x>oooooo<xyx>ooo De geiten van Bikini Het nieuwe kabinet In naam der democratie TWEEDE JAARGANG No. 508 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHLJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlisstngen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort fl. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nieuwstr. 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes, Weststngel 75, tel. 2236. Red. NJ. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 6 JULI 1946 Commissie van Toezicht: A. F. J. AERNOUDTS C. J. VAN HOOTEGEM; A. E LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- óestelling) f 0.26; Losse nummers 6 cent. jyjINISTBR-PRESIDENT BEEL is gisteren voor de Tweede Ka- mer verschenen met een betrekkelijk beknopte verklaring. Een nadere concretiseering hare* plannen hoopt de Regeering voor te leggen bij de plechtige opening van de zitting der Staten Generaal op 23 Juli. Toch werd reeds aangekondigd, dat de Re geering beoogt de uitvoering van een Nationaal Welvaartsplan; de socialisatie van de Nederlandsche Bank, terwijl andere socia- llsaties in studie worden genomen; grondige herziening van het Onderwijs; bedrijfsorganisatie; uitbreiding der sociale ver zekering; bescherming van het groote gezin; algeheele herziening der Grondwet; bijeenroeping van de Rijksconferentie met hand having van de Regeer in gsverklaring van 10 Februari 1946 en instelling van een bestuursorgaan voor den overgangstijd. TVE Minister-president bracht aller- eerst hulde aan de bezielende leiding van zijn voorganger en hij con stateerde met voldoening, dat voor 't eerst sinds 1925 een Kabinet optreedt, hetwelk wederom tot stand kwam in nauw overleg met die groepen van de volksvertegenwoordiging, waarop het steunt. Hoewel het Kabinet ver trouwt, dat zijn beleid veelal breeder instemming zal verkrijgen, beschouwt het nochtans zijn optreden als een herstel van den vorm, die in ons con- stitutioneele leven tot sterke regee ringen placht te leiden. Naar den in houd beschouwt het Kabinet zichzelf echter als een uiting van vernieuwing. Het oude bestand heeft plaats ge maakt voor een nieuw, dat overeen komstig den wensch, door de meer derheid van het Nederlandsche volk bU de verkiezingen uitgesproken, een vooruitstrevend karakter draagt. Herstel van stoffelijke welvaart T\lt Kabinet stelt zich ten doel alle krachten, waarover het Neder landsche volk beschikt, te richten op een zoo snel en zoo volledig moge lijk herstel van onze volkswelvaart, de stoffelijke zoowel als de geestelijke, en op een zoo rechtvaardig moge lijke verdeeling van en een zoo gelijk mogelijke toegang tot de stoffelijke en geestelijke goederen, waarvan het bezit de welvaart der gemeenschap bepaalt. Herstel van de stoffelijke welvaart zal moeten geschieden in de eerste plaats door de opvoering van de na tionale productie. Bijzondere aan dacht zal worden besteed aan. de pro ductie voor export. Daarnaast staat 'r krachtige voortzetting van den wederopbouw, in het bijzonder in de geteisterde gebieden. De Regeering acht het noodzakelijk ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven. Zij zul, voorgelicht door een voorbereidend en adviseerend Planbureau, in nauw overleg met dc volksvertegenwoordi ging richtlijnen aangevensamengevat tot een Nationaal Welvaartsplan, vol-, gens welke het herstel der welvaart zal worden nagestreefd mede door bij de uitvoering het volle profijt te trek ken van de zelfwerkzaamheid van in- dividuën en groepen, wier activiteit de regeering zich voorstelt zoo krach tig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegenheid verschaffen om waar mogelijk de rechtstreeksche overheidsbemoeiing ingrijpend in te krimpen en mede al dus den grondslag te leggen voor "n gezondmaking der flnancieele positie van den Nederlandschen Staat. Op deze gezondmaking zal het streven der regeering ernstig zijn gericht. Daarbij zal worden voortgebouwd op de reeds getroffen en voorbereide maatregelen op monetair, budgetair en fiscaal ter rein. Mede in verband met de centrale positie van de Nederlandsche Bank tenaanzien van het credietwezen zal hare socialisatie worden bevorderd. Nopens de socialisatie van andere daarvoor blijkens in te stellen onder zoek in aanmerking komende bedrij ven zullen voorstellen worden voor bereid. Minister Beel betoogde verder, dat de Regeering de werkgelegenheid in belangrijke mate hoopt te verruimen, een constructieve loon- en prijspoli tiek wil voeren en wil overgaan tot een uitbreiding der sociale verzeke ring, waarbij m het bizonder de ouderdomszorg de aandacht zal heb ben. Volgens het beginsel der gelijkheid van lasten en gelijkheid van kansen denkt de Regeering in het bizonder aan de bescherming van het groote gezin. Gestreefd zal worden naar verste viging van de positie van den land- „Viel daar iets?" bouw en tuinbouw o.m. door ratio nalisatie van productie en afzet, waar bij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boeren- en tuinders- bedrijf een economisch verantwoorde grondslag wordt gegeven. Zorg voor de geestelijke welvaart stoffelijke welvaart kan naar de overtuiging van deze regeering 'n volk niet wezenlijk gelukkig maken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. Zij wil daaraan dus bizon- dere aandacht besteden, uitgaande van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grondslag lig gen. Wat inhoudt de erkenning dat het Christendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is, waar uit zij hun geestelijke krachten put ten en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan Christelijke overtuiging eveneens worden aanvaard. (Vervolg op pag. 2) TVE REGEERING6VERKLARING draagt slechts een voorloopig karakter. Na hetgeen er al uitgelekt was omtrent de iases der vooraf gaande onderhandelingen brengt ze ook geen bizor.dere verrassingen. De geleide economie blijft richt snoer, het Nationale Welvaartsplan wordt aangenomen, maar er komt wat sterker accent te liggen op de inschakeling van de zelfwerkzaam heid der individuen en groepen. De opportuniteit van de socialisatie der Nederlandsche Bank wordt al aan stonds erkend, terwijl nog onder zocht wordt, welke andere bedrijven voor dit proces in aanmerking ko men. Inzake de bedrijfsorganisatie is een formuleering gekozen, welke het van de kaart schuiven van het plan-Vos niet direct impliceert. De portefeuillewisseltng in de econo- Er blijven vele vragen mische sfeer sprak hier echter reeds duidelijke taai. Van het grootste belang wordt in dit opzicht ook de Grondwets herziening, die trouwens voor an dere terreinen dan het sociaal-eco nomische den. weg tot zelfwerk zaamheid der lagere organen moet effenen. rvpvallend is, dat er al dadelijk even uitgeweid wordt over de richting, waarin zich de vernieu wing van het onderwijs zal bewe gen. Aan Minister Gielens taak wordt blijkbaar en terecht hooge waarde gehecht. Bepaald teleurstellend achten we Zittend van links naar rechts: S. L. Mansholt, min. van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening; Prof. Mr. P. Lieftinck, min. van Financiën; Dr. Ir. J. A. Ringers, min. van Openbare Werken en Wederopbouw, Dr. L. J. M. Beel, min.-pres. en min. van Binnenl. Zaken; w. Drees, min. van Sociale Zaken; Ir. H. Vos, min. van Ver keer; Staande van links naar rechts: ar. G. W. H. Huysmans, min. van Economische Zaken; Dr. aos, Gieten, min. van Onderwijs, Runsten en Wetenschappen; Mr. F*- w. h. Baron van Boetze- laer van Oosterhout, min. van Bui- tenlandsche Zaken; Mr. J. H. van r^?orwoCT' van Justitie; Luit-kol. A. H. j. Fiévez, min. van Oorlog en van Marine a.i.; Gebit?dsde'elen.nkman' het, dat de buitenlandsche politiek er zoo karig en weinigzeggend af kamt. Er wordt zelfs niet gezin speeld op de taak, welke wij ten aanzien van het verslagen, Duitsch- land voor ons zouden moeten op- eischen. Ook over de nieuwe ver houding tot België wordt met geen woord gerept. Is het dan, toch waar, dat op dit stuk een routine-man een routinebeleid gaat vervolgen? Pijnlijk is verder het gemis van eenige aanduiding betreffende de liquidatie, der zuivering en derzelver narigheden. Tndtë krijgt daarentegen ruime aandacht, hetgeen natuurlijk ook te verwachten was. Er wordt aan geknoopt bij het beleid van het vorige Kabinet. de toezeggingen van Februari j.l. handhaaft ook deze Regeeringsploeg, doch ze wil blijkbaar niet te lang meer dralen met het bijeenroepen der Rijks conferentie. De nieuwe taak voor Prof. Schermerhorn wordt ook reeds duidelijk uitgestippeld, aan gezien men wel voor vast kan aan nemen, dat hij samen met v. Mook en nog een onbekenden derde het bestuurscoollege van, regeeringscom- missarissen zal gaan vormen. West-Indië krijgt in afwachting van de rieuwe structuur van het Koninkrijk ook alvast wat auto nomie. Over het geheel van het regee- ringsbeleid zal men geen sterke om. buigir.g zien van de lijnen, welke het vorig Kabinet volgde. Duidelijk is intusschen uitgesproken, dat de Christelijke normen richtsnoer van handelen zullen zijn. Sympathiek doet het ook aan, dat het groote gezin, bij dit Kabinet blijkbaar in hooge eere staat. We hopen dat de r.adere verklaring van 23 Juli de leemten in dit staatsstuk zal opvullen. Opdat we duidelijker weten, waar we aan toe zijn. rpOEN SJAHRIR ontvoerd werd, trok Soekarno alle macht aan zich wegens „de bijzondere omstandigheden". Nu Sjahrir weer terecht is, behoudt hij blij kens een rede, die hij gehouden heeft, voorloopig zijn macht, het geen uiteraard het belangstel lende menschdom intrigeert. Veel wijzer zal het zich echter niet voelen als het verneemt, dat Soekarno zijn dictatorschap er een. noemt „in naam der democratie". In Batavia herinnert men er veel- beteekenend aan, dat Hitier dat ook zei en wat maakte deze er van? Het wachten is nu voorloopig op ae aanvulling van het Indonesische .kabinet", zooals is aangekondigd. Volgens het Indonesische persbu reau Antara zal het kabinet niet langer een „kabinet Sjahrir" zijn, omdat Soekarno zijn ministers slechts als helpers zal beschouwen wier raad hij kan volgen of niet, zoo min als hij zich gebonden be hoeft te gevoelen door beslissingen, van den inmiddels geinstalleerden verdedigingsraad. Japan blijkt er geen slechten leerling aan te heb ben. Nieuwe rantsoenbonnen. Ingaande 7 Juli zal een nieuw model rantsoenbonnen en kaart jes voor voedings. en genotmidde len in gebruik worden genomen. De thans in omloop zijnde blijven geldig tot en met 3 Aug. De wissel bonnen blijven geldig, benevens de ran tsoenbonnen met opdruk 1 rant soen artikel A (14 rantsoen, huis houdzeep), 1 rantsoen art. K (schoe nen voor gerepatrieerden) en 1 rantsoen art. AA (reparatie schoe nen). Zuidvruchtenbon verlengd» De geldigheidsduur var de bon nen voor zuidvruchten (348 en H44 Alg.) is verlengd tot en met 21 Juli Periodebonnen vaste brandstoffen. In het tijdvak van 6 Juli tot en met 10 Aug. dienen de bonnen der kaarten WA 606, gemerkt met le, 2e 3de, 4de, 5de en 6de periode, eik recht gevende op 1 eenheid vaste brandstoffen en de bonnen van de kaarten WB 606 eerste periode, 2de 3e, 4e, 5e en 6e periode elk recht gevende op het koopen van 5 eenheden vaste brandstoffen bij een brandstoffenhandelaar worden in geleverd. De aflevering is all.anke lij k van de bevoorrading der detail listen. De kaarten WA en WB 606 zijn uitgereikt aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D (kanto ren, werkplaatsen enz.), wier rant soen minstens 12 eenheden be draagt. MGR. BRANS 25 JAAR APOSTOLISCH VICARIS. Mgr. M. Brans O.M.Cap., her dacht het feit, dat hij 25 jaar ge leden tot Apostolisch Vicaris van Medan op Sumatra werd benoemd. Onder zijn leiding gir.g het missie werk in dit gebied enorm vooruit. Bij het begin van zijn bestuur had Mgr. Brans 12 missionarissen tot zijn beschikking, verspreid over en kele vaste staties. Begin 1942 had hij 44 paters naast zich, terwijl zijn vicariaat toen 25 staties omvatte. Bovendien gaf een groot aantal re ligieuze onderwijskrachten op ruim 200 scholen aan ongeveer 14.000 leerlingen onderricht. Het aantal Katholieken is in dit missiegebied in twintig jaar tijds met ongeveer 30.000 gestegen. T^E KONINGIN zal volgens Ass. Press aan het einde van deze maand eer. bezoek brengen aan t Engelsche Koningspaar te Londen. Heden zon onder 21.02 u„ maan onder 0.19 uur. Zondag zon op 4.27 uur, onder 21 02 uur. Maan op 13.08 uur, onder 0.35 uur. Maandag zon op 4 28 uur, maan op 14.18 uur. Weersver wachting tot hedenavond; Ge deeltelijk bewolkt, overwegend droog weer, matige Westelijke wind, vrij koel.

de Stem | 1946 | | pagina 1