'n Wandeling over hel tentoonstellingsterrein Stad en Land Overweldigende indrukken Radio- Vprogram Oproep aan oud- En geland vaar der s Verborgen actie Nieuwe spelling uiterlijk 1 Sept. 1947 IN 'T KORT „WAT NOU WEER HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GOES Het eeuwfeest der Z.L.M. J jV'ï Kr IR. DORST, den heer Brus- kes, secr. der hoofdcommissie en A. Minderhoud, den architect adviseur, he:ben wij een wandeling over het terrein kunnen maken en een imponeerenden indruk gekre gen van hec geheel. Wanneer men ziet wat hier in voorbereiding is of reeds ,ot stand kwam. is de eerst opwellende ge dachtè: wat j.mmer dat zooieLS maar twte dagen te ziln zal zijn. Wat voorts terstond opvalt is het feit, d/U radicaal gebroken is met de vroegere expositiewyze, toen men over het algemeen de stands vol propte met allerlei producten en artikelen en de verwarming ir:na;r voren kwam dan óe eenheid. Van eenige rommeligheid is geen sprake meer. Het overzichtelijke domineert en niet het mins,, ook het kunstzinnige. Zoo zijn bijv. in de officieele stands van de ZL.M; RfgeeringsvoorlichtingsdicnstKeu ringsdienst Zeeland; cte M.U.Z. enz., de dorre grafieken en tabel len van weleer vervangen, door prachtig geschilderde tableaux, door rake illustraties of fotomon- ta;e. Alles heeft zoo meer Jeven en kleur gekregen; het afgebeelde spree,kt en doet den zin er van begrijpen. Ditzelfde geldt voor de schitterende maquettes, die wij hier en daar zagen, bijv. Zeeland In beeld in de tent van de Z.L.M. of d.e aanschouwelijk gemaakte sluiting van het dijlcgat by Ram- mekens in een M.U.Z. stand. De verleiding is groot om stand voor stand te noemen, maar men zal begrijpen, dat de ruimte dit onmogelijk toestaat Tc-rwille van de rechvaaróigheid kunnen we ons ook niet bepalen tot enkele inzendingen van de tientallen handelsfirma's die met het beste en nieuwste naar voren komen op een wijze die overweldi gend is. Men ziet er stralend u v: auto's en eenvoudige huishou chlijke artikelen; glanzende radio toestellen en practische gereed schappen; de modernste appara ten. maar ook stevige klompen; boeken en tuigwerk; motoren en zangzoad. Kosten noch moeite is ge spaiSTd om alles zoo smaakvol en aantrekkelijk mogelijk naar veren te brengen. Zulke prestaties hadden' we, anderhalf jaar na de bevrijding van ons gewest niet durven ver wachtón. Hier vindt men Zeeland op zijn test; dit moet men gaan zien Enkele stands ■VTA DEZE algemeen gehouden omschrijving moet er ook iets gezegd worden over enkele in zendersisters) die zich niet op zakelijk geb*jd bewegen. Bijzonder instructief zijn de stands van het instituut voor nationale suikerproductie; van het Wag.eningsch instituut voor on derzoek fruitverwerking de ZATERDAG 6 JULI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7,30 mor gengebed, 7.45 gram.. 8 nieuws, 8.20 gram.. 10.45 voordracht, 11 Zonnebl., 11,45 iam.ber. Indië, 12,05 Bach, 12,30 concert, 13 Ned. strijdkr., 13,30 conc., 13,45 tooneelkijker, 14 gram., 14,15 Eng. les, 14,45 gram.. 15 Kinderland, 16 Chopin, 16,30 causerie, 17 KRO-klosk 17,15 ork., 17,45 lezing, 18 muziek en zang, 18,15 weekoverz., 18,30 Nederl. strijdkr., 19 nieuws, 19,20 kunstenaars, 1.9,45 Dep. uitz., 20.08 Lichtbaken, 20,30 Belmonte-koor, 20,40 verhaal, 21 pot pourri, 22 nieuws, 22,15 avondgebed, 22,35 Ormenda, 22,45 lezing, 23 Ormen- da, 23,15 gram. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 gram., 8 nieuws, 8.20 gram., 10 mor genwijding, 10,20 viool en plano, 10,45 oké, 12 stafmuz., 13 nieuws, 13,15 piano, en zang, 13,45 viool, 14,15 sport 14,30 ork., 15,15 boe'kbespr., 15,30 ork. 16.15 Esperanto. 16,30 verzoekpl., 17 causerie, 17,30 film, 18 nieuws, 18,15 koor, 18,45 reportage, 19 mand. ork., 19,15 causerie, 19,30 bijbel, 20,05 Oké, 21,30 binn. overz., 21,45 verhaal. 22,15 Vaud. orkest, 23 nieuws, 23,15 Ned. helpt Indië. 23,35 gram. lieden zon onder 21.02 uur. maan onder 0.19 uur. Zaterdag zon cp 4.27 uur, maan op 13.08 uur. Weersverwachting tot he denavond: lieden zal het in Ne derland over het geheel minder warm zijn dan gisteren. Ove rigens nog wel zonnig weer. Kans op een enkele verspreide bui al cf niet gepaard met on weer. Meest matige wind uit Zuid-Westelijke richting. Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven; de gecombineerde coöp. suikerfabrieken; de P.E.EM; het bureau van den Wederop bouw het Nederl. Trekpaarden stamboek, de waterleidingmfj. Z. Bev. en Wederopbouw boerderijen. Bepaald schitterend is de tent van den Tuinbouw, die door sa menwerking van veie organisaties tot stand kwam en niet alleen buitengewoon veel welcnswaar digs brengt, maar ook een feest voor het oog is. Interessant is hetgeen net Z. Oorlogsmuseum bijeen heeft ge bracht. Een afzonderlijke verrno.ding komt absoluut toe aan de tent welke het Centraal Bureau van 't Ned. Lsndb. Comité heeft inge richt; daar is i.i. het volmaakte op expositiegebied bereikt. De landb. werktuigen ■pEN HEEL BIJZONDERE atbrac tie. voor de landbouwers voor al, is 'het groote terrein waar honderden landbouwwerktuigen uitgezet zijn ter waarde van een half millloen. Zooiets zagen we nog nergrns! De laatste wonderen der techniek vindt men nuast oude bekenden. Het meest trekken de aandacht de geweldige Bietenrooier met op lader „John Deere", die in Neder land nog niet eerder aanwezig was en de bieten niet alleen rooit maar ook van den kop ontdoet; hetzelfde geldt ook voor de gloed nieuwe maaidorscher van „Miassey Harris", een machine als een ge bouw. Een leuk idee is het dat de Z. L.M. naast al die triomfen der wetenschap een coHleetie oude landbouwwerktuigen zette; de con trastwerking is frappant Met deze expositie bereikte de ZL.M. wat in Zeeland nog nim mer tot stand kwam. Ieder die met zün tijd mee wil gaan en op die hoogte wil blijven, van den vooruitgang der laatste tien jaren op ieder terrein, mag deze gelegen heid niet ongebruikt laten voorbij gaan. Dankbaar mag men de organdsa toren zijn, dat na zooveel „doode ja'ren" Zeeland de kans kreeg om in'één sprong weer „bij" te zijn Toen we onzen rondgang maak ten lagen d'a groote velden waar paarden, rund- en klein vee ziullen komen te staan nog leeg. Kwaliteit en hoeveelheid dier in zendingen zijn van dien aard dat gezegd kan worden- zooiets was in Seeland nog niet te zien. Buitengewone algemeene vergadering.. rtONDERBAG had te Goes de buitengewone algemeene verga dering der Z.L.M. plaats. Tot eere-lid werd benoemd de heer J. Groenewegen te St. Maartensdijk. De voorzatter ir. Geuze, hield een uitvoerige rede. waarna ook minister Mansholt sprak, die ver schillende aspecten van het land bouwvraagstuk belichtte. Nog tal van toespraken volg den en het bestuur had zeer veel gelukwenschen in ontvangst te nemen. Wjj hopen hierop nog nader te rug te komen. HET LIGT in de bedoeling om bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een tweede deel aan te bieden van de foto-album betrekking hebbende op de weder waardigheden der Engelandvaarders. Iedere oud-Engelandvaarder kan een blad folio-formaat voor dit doel in zenden. Hierop behoort rechts boven in den hoek duidelijk, liefst in druk letters. zijn naam geplaatst te wor den. Verder kan hij op het blad in het kort melding maken van zijn ver trek uit het vaderland, zijn belevenis sen onderweg, datum van aankomst en ontvangst bij H. M. de Koningin in Engeland. Verder ontvangen onderscheidingen wat of zijn huidige bezigheden zijn en hoe zijn tegenwoordig adres luidt. Op de bladzijde mogen ook l./ee foto's geplakt worden. Inzendingen dienen te geschieden vóór 10 Aug. aan het secretariaat van H. M. de Koningin, Noordeinde 72 te 's-Gravenhage, terwijl op de en veloppe vermeld worde: Album Enge landvaarders". T^IJF goudstaven van elk 12% kg. zijn reeds uit de Nieuwe Wa terweg opgebaggerd. Naar de 25 an dere, die in 1940 zijn verdwenen, wordt ijverig gezocht. TN alle stilte heeft de St. Vin- centiysvereeniging steeds ge werkt en gearbeid aan een taak, waarvan de resultaten dikwijls niet zichtbaar waren. Niet zooals Hark of Volksherstel beschikt de ver- eeniging over publiciteitsmiddelen en persorganen om haar arbeid bekendheid te geven. Dit past haar niet, wijl haar arbeid anders ge fundeerd is. Zij heeft aller steun echter dringend noodig. De Vin- centianen volbrengen hun moei lijke taak van het wekelijksch huisbezoek dikwijls zonder veel' tastbare resultaten. Maar het mo derne succesbegrip kent deze vereeniging niet. Door stille liefde werken poogt zij de sympathie en de harten te winnen. Het zaad groeit langzaam op. Men laat zich niet afschrikken door het feit, dat veel verloren gaat of verstikt wordt. Nooit kan men dit werk genoegzaam steunen. .W-VWiVbWSWli TYE MINISTER van Ondtrwjjs heeft bij de Tweede Kamer "n wetsontwerp ingediend inzake de nieuwe spelling. De bepalingen der wet moeten uiterlijk 1 Sep tember 1947 in werkin treden. Het wetsontwerp beoogt de nieuwe spelling verplichtend te stellen voor overheid en onderwijs en tevens een regeling te maken welke voor Nederland en het Ne- derlandsch sprekende gedeelte van België gelijk is. De regeering heeft zich een permanente com missie van advies gedacht, welke voor de regeering dfe ontwikkeling van den toestand op het gebied van öe schrijfwijze der taal voort durend volgt en dienovereenkom stig de regeering zoo noodig advi seert of door de regiebring kan geraadpleegd worden. lyf INISTER DREES is aangewezen als waarnemend voorzitter van den Ministerraad. TRIBUNAAL TERNEUZEN Het leidende voorwerp was de welgedane landbouwer R. A. D. uit Waterlandkerkje Hij had hulp verleend aan de Dutische weer macht door voor hen te rijden met paard en wagen. Voorts had hjj met S. D. hulp een grenskaart ontvangen en, nada't de Duitschers in een bij hem in gebruik zijnde weide ongeveer 46 paarden ter grazing hadden gebracht, enkele paarden daarvan als belooningi aanvaard Ten slotte had hij bij een Verwalter van de N.V., waarvan hy zijn hoeve in pracht had ver klaard, dat een der rentmeesters, oen zekere van Baal zeer anti Duitsch was. Vrijwel alles werd ontkend. Eerst had hij gedwongen gereden voor de moffen en daarna eenige we ken om zijn zoons uit Duitsch land te houden. De grenskaart had hij ontvangen, nadat hü was opgeroepen door de S.D. om ruzie affaires met een lid der Duitsche weermacht waarbij hü verward werd met een ander. Hy had van de gelegenheid gebruik gemaakt en meteen een grenskaart ge vraagd. Paarden had hij nooit aangenomen. De Bezwarende ver klaringen aangaande die verraad kwestie zouden volgens verd. zün afgelegd om hem te doen verwijde ren van zijn hofstee. Hjj had zich wel uitgelaten omtrent v. B-, doch slechts om hem te waar schuwen. Verdachte was ten slotte zes maanden geïnterneerd. Mr. Tichelman legde vooral de nadruk op de bestaande boerenveete. Hij verzocht vrijspraak. El K. uit Breskens was lid van de NSB, lid van de NSVO, haalde goederen en geld op voor Front zorg en collecteerde meermalen voor Winterhulp, terwijl zé ten slotte vier van haar kinderen als lid liet toetreden tot de Jeugd storm. Er was weinig ontkennen mogelijk. Ze verklaarde lid te zijn geworden om haar man; nooit collecteerde ze in het openbaar en ze btschouwde de Jeugdstorm als een instituut voor sport en spel. Voorts ontkende ze het schrijven- van diverse lieflijke Houaeebriefjes i.vm. Fronzorg. Ze was 15 maan den geïnterneerd. Mr Kurtz be perkte zijn betoog door dit te baseeren op menschelijloe overwe gingen. I.v.m. haar gezin verzocht hü vrijspraak. Een tweede kameraadske was Aa. Ca. B,. eveneens uit Bres kens die lid was van de NSB, lid van het NSVO en collectante voor Winterhulp. Zü completeerde dit lystj-a met feestjes met Duitschers. Zü bekende. Nooit echter had ze feestjes georganiseerd. Het was slechts de inkwartiering die aan de Beschuldiging debet was. Mr. Kurtz achtte de feiten bewezen. Hy verzocht vrüspraak, daar hier slechts sprake was van een brood NSB-ster. In de middagzitting stond eerst terecht H. v. d. K. chauffeur uit Sas van Gent, die in Duitschland werkte als chauffeur op een boer derij, waarna hü in dezelfde hoe danigheid werkzaam was by het NSKK. Verdachte verklaarde, dat öb boerderü, waarop hij werkzaam was, werd overgenomen door een NSKK organisatie, waardoor hy automatisch lid werd. Nooit had hü een uniform gedragen of als zoodanig dienst gedaan. Hij is nu 1 jaar geïnterneerd. Mr. Kurtz, die ook hier het pleidooi hield schilderde de om stan-digheden vian crisis enz. waar door verdachte was gedwongen naar Duitschland te gaan. Hij ver zocht het tribunaal direct uitspraak te doen. Na bespreking werd ver dachte in vrijheid gesteld, waarbij de uitspraak over 14 dogen zal ge schied:n. Het vrouwelük trio uit Breskens werd volgemaakt door La. Ha. E., die lid was van de NSB en lid NS VO„ Zü B-zocht vergaderingen en stond toe dat twee van haar kin deren lid waren van de Jeugdst. Tenslotte ontving zij nog moffen in haar huis en deed voor hen de wasch. Zü verklaarde om haar man lid te zün geworden. Zij is nu 14 maanden geinterneerd. Zij ver zocht vrijspraak i.v.m. de opvoeding harer kinderen. Uitspraak in deze zaken volgt over 14 dagen. De Paus bewondert Nederland y H. DE PAUS heeft de Ned. handelsdelegatie in Italië ontvangen en Zijn bewondering betuigd voor den snellen we deropbouw in ons land. De Paus wenschte de Ned. bevolking vol ledig succes en Gods zegen toe voor de wedergeboorte van haar land. ÜRANKRIJK zal ons land 100.000 fietsen leveren. De eerste 250 zijn vorige week ge arriveerd. deze maand zullen er nog 2000 volgen. PERSONEN geboren na 31 Decern 1 ber 1924 kunnen niet meer wor den aangenomen als oorlogsvry- wiïliger voor de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten daar van heeft de minister van Oorlog bepaald. Liefhebbers, die geboren zün in 1925 en 1926 kunnen als ge woon dienstplichtige worden mge- lüfd Zij, die in 1927 zijn geboren, kunnen als vrijwilliger op den voet van gewoon dienstplichtige ver vroegd ingelüfd worden. Reclasseering rammelt met collectebussen DE reclasseering vraagt morgen de aandacht. Met rammelende col lectebussen. ..Wat nou weer?" is de wrevelige vraag van menigen voor bijganger. Wie echter van te voren ev^n doordenkt over de mooie zaak, welke men kan steunen, zal zijn wre vel wel laten zakken. De oorlog heeft de moreele begrippen van talloozen aan het wankelen gebracht. Justitie en politie voeren een zwaren strijd te gen de wassende misdaad. Gevange nissen zitten overvol. Er moet ech ter meer gebeuren. Met straffen al leen zijn de personen der gevallenen, is de samenleving niet gebaat. Er moeten pogingen in het werk gesteld worden, om de veroordeelden op te heffen uit hun droevigen zedelijken staat. Zwakkelingen, zwervers, alco holisten en andere on-maatschappe- lijken kunnen bij goede leiding in menig geval weer een nuttig lid van or.ze Nederlandsche samenleving wor den. Hier nu spant de Reclasseering zich voor. Plm. 8000 voorwaardelijk veroordeelden en duizenden gestraften hebben de reclasseeringsvereenigingen geschakeerd naar de levensbeschou wing, onder hun hoede. Ze komen nu vragen: Geeft ons de materieele hulp, om dit noodzakelijke werk voort te zetten en uit te bouwen. Vijf jaren lang heeft het zoo be langrijke reclasseeringswerk finan- cieelen steun moeten ontberen. Steunt morgen daarom dubbel! Het is van sociaal en nationaal belang voor geheel ons volk.... Het ptogramma JTEDENMORGEN half tien zal H. M. de Koningin het aange kondigde bezoek aan de tentoon stelling der Z.L.M. brengen. In ge zelschap om. van Jhr. Quarles V. Ufford, arriveert H M aan den in gang van het terrein, waar een eerewacht der Gezagscompagnie op gesteld zal staan en waar de bur gemeester van Goes, mr ten Kate, de hooge bezoekster zal begroeten. Daarna wordt het terrein betreden en door den Commissaris der Ko ningin het hoofdbestuur der Z.L. M. voorgesteld aan Hare Majesteit. Hierop zal onze Landsvrouwe d« offi cleele opening der tentoonstelling bijwonen, welke zal geschieden door ir. Mansholt, den minister van Landbouw, welke opening eerst om 9 uur zou plaats hebben, doch thans 'n half uur later is gestelti. Tenslotte zal ie Koningin het terrein rondwandelen en de expo sitie bezichtigen'. Wü vernamen nog, dat de schoolkinderen, die in de middaguren demonstraties gaan houden ook in den ochtend voor de Koningin hun kunnen zullen too- nen. Kwart over elf verlaat H. M. de tentoonstelling in Goes weer. VARKENSKWESTIE OPGELOST. Een nieuwe regeling. De talvü'ke protestacties tegen de maatregelen tot beperking van de varkensteelt hebben succes gehad. Een aantal uitzonderingsgevallen werd in het leven geroepen, waar van de beoordeeling afhankelijk is van den provincialen voedseleom- missaris. Hierbü zal worden beke ken of een betreffende persoon be schikt over ruw voeder en afval. Tevens speelt een rol of de betrok kene ook reeds vroeger een varken mestte. In de practijk is dit als volgt geregeld. De varkensvereenigingen leggen lysten aan, van personen die vallen onder bovengenoemde ca. tegorieën. Deze lysten worden ter goedkeuring voorgelegd aan den burgemeester, die ze vervolgens doorzendt aan den secretaris van den bond van varkenshandelaren in Zeeland. Vóór 15 Juli e.k. wor den tenslotte door laatstgenoem de de lijsten overhandigd aan den voedselcommissaris. die de geval len plaatselük te beoordeelen krügt R. K. BOND VOOR BOUW PATROONS. In hotel Des Pays Bas te Ter neuzen werd een vergadering ge houden waarop een veertigtal aannemers uit Z. Vlaanderen aan wezig waren, ter oprichting van een Ned. R.K. Bond voor Bouw patroons, afd. Z. VI Deze bond werd rijdens bezetting opgö heven, zoodat nu tot heroprichting werd overgegaan. Tot bestuurs leden werden gekozen F Mannaert Hulst, voorzitter; Ch. Biesbroeck, Hulst, secr. penningm.; leden de heeren Vermorken, Groenen dük, p Barra Oostburg, en J. van Poucke, IJzeridijkb. Getracht zal worden alle bona fide aannemers uit Z. VI. in dit verband op te nemen. ONWEER EN ZIJN GEVOLGEN Woensdagavond woedde boven Oostelijk Z.-Vl. een ernstig onweer Buiten kleinigheden in Hulst en omstreken tboomen, bliksem op an. tenne enz.) sloeg de bliksem in te Koewacht, waar de schuur van den landbouwer C. afbrandde. Hierbij gingen o.a. verloren een kalf, 2 rij wielen, een dorsch. en een wasch- machine enz. DE ORGANISATOR DER TENTOONSTELLING. In het gister afgedrukte Inter view met den organisator der ten toonstelling werd regelmatig diens iiaam verkeerd afgedrukt. Deze is nl. niet Bruskes maar Brusket. ZIJ, DIE SLAAGDEN. By het op 1 en 2 Juli gehouden mondeling eindexamen afd. A. van de R.H.B.S. te Temeuzen slaagden P. A. van Duüvenbode. Hontenisse- Kloosterzande. Aa. Te. de Feüter, Temeuzen, P. M. Meüer, Temeu zen, H. J. A. Schauwaert, Hulst. G. J. Verbrugge, Temeuzen, Aardenburg Gouden bruiloft. Het echtpaar E. de Baerdemaeker-Braet van den Heerenweg vierde de gouden brui loft. Met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid werd de feestdag, die in ruimen familiekring werd ge vierd, aangevangen. Beiden zijn nog kras en goed gezond. Geslaagd. Aan de Rijks HBS te Oostburg slaagde voor het di ploma HBS B Joseph A. Stekeiinck alhier.

de Stem | 1946 | | pagina 2