ZLM< ar 'g ET HOEK Studentenhulp Zeeland aan ort" 'ELIER i Goes e LI 7 uur SNT j., cten >.B. enz. i, TEL. 2526 andee Radio- Vprogram Teamwork De Avonturen van Suske en Wiske op het eiland Amoras door W. Vandersteen 6 Juli 1946 30OGGOGG nobielen .M. nd adres. 300000GC e keuken, ster enz. tes frites, TEN EN e bloeien- Leerdain enz. enz. elecbrisch he brood- 293o engen. rekken we garage urgsche* straat 54 GOES door Ir. J. D. Dorst Secretaiis der Z.L.M. WIJ SCHRIJVEN 31 Augustus 1843. De zaken, den landbouw betreffende, weiden tot dezen da tum behartigd door Commissies voor den Landbouw, ingesteld door den toen fungeerenden Raadspensiona ris. Deze Commissies, ingesteld dooi de overheid voldeden echter niet en men zocht iets anders om de land bouwvraagstukken te bespreken en de overheid en de boeren van voor lichting en advies te dienen. Men kwam tot de conclusie, dat organi saties, opgericht door de belang hebbenden zelve, voor dit doel het meest wenschelijk waren. Niet al leen in Zeeland dacht men er zoo over, doch ook in andere provincies was dit het geval. Dit alles gebeur de omstreeks 1840 en hieruit is te verklaren dat in deze jaren ver schillende landbouwmaatschappijen hun 100-jarig bestaan herdenken De Groninger Maatschappij van Lar.dbouw deed dit reeds enkele ja ren geleden, de Geldersche Maat schappij van Landbouw en het Utrechtsche Genootschap van Landbouw en Kruidkunde vierden dit. jaar hun eeuwfeest en met de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal dit het volgend jaar het geval zijn. Al moge de Groninger Maat schappij van Landbouw haar eeuw feest reeds enkele jaren geleden hebben gevierd, deze Maatschappij had een andere organisatie als voorlooper en de schrijver van het gedenkboek der Z.L.M., Prof. Dr. P J. Bouman, komt op grond van zijn studie tot de conclusie, dat de Z.L.M. als zuivere landbouworgani satie in Nederland de oudste papie. ren heeft, waaruit wy de conclusie trekken, dat het in die dagen in Zeeland niet aan menschen ontbrak die mitiatef genoeg hadden om 'n' zaak aan te pakken. Eén van die voormannen was C. Vis, die ook de eerste voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd. Merkwaardig is dat de oprich ters van de Maatschappij van Land bouw veelal geen boeren waren, maar personen buiten dezen kring, doch met groote interesse voor landbouwvraagstukken. Zoo was 't in Zeeland, maar ook elders in den lande. De groote beteekenls die de Z.L M. van haar oprichting af voor de Zeeeuwschen boerenstand heeft ge had en thans nog heeft, blijkt dui delijk wanneer men de notulen van de gehouden vergaderingen leest, waarbij allerlei landbouwvraag stukken aan de orde kwamen. In hoofdzaak behandelde men tech nische problemen, doch al heel vlug kwam men tot de overtuiging, dat, wilde men den landbouw vooruit brengen,meerdere scholing en voorlichting voor den boer nood zakelijk was. Landbouwonderwijs die aan den Z. L. M.-boom zijn gegroeid waarvan het zaad in goede aarde is gevallen en thans naast de moederorganisatie tot ont kieming en wasdom zijn gekomen den Zeeuwschen boerenstand ten zegen. De Z.L.M. Is een stuk van de Zeeuwsche boeren zelve, omdat zij het zijn, die de Maatschappij heb ben opgebouwd en gedragen van ge slacht op geslacht. Het zijn steeds weer dezelfde bekende namen van boerengeslachten uit alle deelen van onze provincie die men in de leden- registers van nu en bv. 50 of 15 jaar geleden aantreft. Op de jonge boeren van thans rust de plicht het werk hunner vaderen voort te zetten en verder uit te bouwen en zij zullen dit doen, daarvan zijn wij overtuigd. De ontwikkeling van onze boeren en speciaal de jongere boeren, ook op cultureel gebied, is immers met sprongen vooruit ge gaan en de tijd is voorbij dat de boerenstand in dit opzicht achter aan komt. Zeeland en landbouw weer plaatsen in het middelpunt van den landbouw. Goes is nl. niet alleen Ganzestad, maar het is te vens de residentie van Ceres, de go din van den landbouw. e^odo<>o<x>o<><x><><x>d<x><>do JJet is niet mogelijk om zelfs in 't kort een eenigszins volledig overzicht te geven van het werk dat door de Z.L.M. in de eeuw die voor bij is, voor den Zeeuwschen land bouw is verricht. Wij willen vol staan met te vermelden, dat het de Z.L.M. was. die het eerst landbouw, onderwijs in Zeeland introduceerde voor jongens en later ook voor meisjes, zij organiseerde de eerste landbouwtentoonstellingen en wed strijden in zaaien, maaien, ploegen, enz. De gewassenkeuring, momen teel zoo uiterst belangrijk werd in het. jaar 1913 door de Z.L.M. voor het eerst in Zeeland ter hand ge nomen. Het proefveldwezen, de de monstraties van werktuigen en de keuringen van paarden en vee werd m Zeeland door de Z.L.M. gegrond vest. Talrijke organisaties op land bouwgebied. die thans tot belang rijke instellingen zijn uitgegroeid, hebben hun ontstaan aan de be moeiingen der Maatschappij te eanken. Het zijn als hot ware xjog een enkel woord over de plaats van den landbouw in 't Zeeuwsche bedrijfsleven. Zeeland is in de allereerste plaats een agrari sche provincie. De industrie moge in enkele deelen van Zeeland, nl. in Oost-Zeeuwsch Vlanderen en in Vlissingen en Middelburg belang, rijk zijn, zelfs in deze streken is de land- en tuinbouw de voornaamste bron van bestaan. In andere deelen van onze provincie. West-Zeeuwsch Vlaanderen, Schouwen-] )u i v el a n d Tholen, St. Philipsland en Zuid Beveland is de land- en tuinbouw vrijwel de eenige bestaansbron en zijn de ar.dere beroepen weer di rect betrokken bij land- en tuin bouw als afnemers van producten of als leveranciers van grondstof fen en arbeid voor het agrarische bedrijf. Het bedrijf van den boer dat is de Zeeuwsche grond, door de eeuwen heen op de zee veroverd. Elk jaar opnieuw worden van den boer groo. te financieele offers gevraagd om dezen grond te behouden. Hier werkt de boer met zijn arbeiders zoolang de seizoenen dit mogelijk maken, om den bodem een op brengst af te dwingen, een voort durende strijd voerend tegen het onkruid dat zijn gewassen dreigt te overwoekeren. Wat den strijd te gen 't onkruid beteekent, dat we ten de houders van een stadstuintje of van een volkstuin, zooals die ge durende den oorlog zoo talrijk wa ren. Indien de strijd tegen het on kruid slechts één zomer werd ge staakt, dan zou Zeeland met zijn tarwevelden, zijn bieten en aard appelvelden, zijn boomgaarden enz., zijn veranderd in een groote wilder, nis. De Zeeuwsche boer beklaagt zich nogal eens dat zijn arbeid voor de voorziening van eerste levensbe hoeften die gedurende den afgeloo- pen oorlog en ook nu nog zoo uiterst belangrijk is, door de nict- agrariërs zoo weinig wordt gewaar deerd. Deze klacht is o.i. volkomen begrijpelijk. Duizenden inwoners van onze provincie zijn gedurende de jaren van bezetting door de landbouwers geholpen en honderden onderduikers hebben op landbouw bedrijven een onderdak gevonden. Er moge al eens een enkele boer zijn geweest, die van de nooden van een medemensch misbruik heeft ge maakt. ook de boeren zijn niet al len heiligen, het overgroote aantal heeft geholpen waar dit mogelijk was tegen den geldenden prijs. De boerenstand zou het prettig vinden van offieieele zjjde eens een klank in deze richting te vernemen. Boer en stedeling hebben elkaar noodig, omdat zü over en weer op elkaar zijn aangewezen. Wij ver heugen er ons over dat de midden stand van Goes dit zoo goed heeft ingezien en aan de herdenking van het eeuwfeest der Z.L.M. meerderen luister bijzet door het houden van een étalagewedstrijd, enz. De komende dagen zullen Goes fer Ir. M. A. Geuze voorzitter der Z. L. M. 000000<>00<XXX>C><X>0000<><> VRIJDAG 5 JULI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7;30 koor, 7.45 woord van den dag, 8 nieuws. 8,20 g:am., 9 viool, 9,30 ork-, 10,30 morgen dienst, 11 gram., 11,15 viool, 11.40 gram 11,45 fam.ber. Indië, 12 ork., 13 nieuws 13.20 Espressivo, 14 orgel. 14,20 schrij vers, 14,40 gram., 15 stafmuz.. 16 de clamatie, 16,30 concert, 17,15 Liszt, 17,30 Travellers, 18,30 Ned. strijdkr., 19 nieuws, 19,20 gram., 19,40 lezing, 20.i" concert, 21 Op de brug, 21,15 cello, 21,30 conc., 22 nieuws, 22,15 vraagbaak 22,30 ork., 22,45 meditatie, 23 piano, 23,30 gram. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7,30 gram. 8 nieuws, 8,20 gram., 8,50 v. d. huisvr. 9 piano, 9,50 Beethoven, 10 morgenwij ding, 10,20 regenboog, 10,45 sopr. cn piano, 11,15 v. d. vrouw, 11,30 Z. Air. liedjes, 11.40 gram., 11.45 pop. mei. 12 muz„ 12,35 Bandi Balogh, 13 nieuws, 13,15 ork., 13,45 piano, 14 kookkunst, 14,20 sextet, 14.50 voordr., 15,10 zang, 15,20 hoorspel. 16 muz. causerie, 16.30 na school, 17 trio, 17,35 Ned. muziek 18 nieuws, 18,15 Nov. Serenaders, 18,45 hoorspel, 19 J. de Leur, 19,15 toespraak 19,30 causerie, 19.40 lezing, 20,05 Bach 20,30 poëzie, 21 Op de brug, 21,15 gram. 21,30 verzoekplaten, 22 L. de Jong, 22,15 Ramblers, 22,40 avondwijding, 23 nieuws, 23,15 gram. GOOGOOOOOGOOOOOOOOOOQGX rpEGENWOORDIG gebruikt men •*- graag het woord „teamwork" om aan te duiden, hoe door on derlinge samenwerking en wissel werking en door een eensgezinde ideaalstelling, een groot resultaat kan worden bereikt, in een vertrou wenssfeer. Nog lang voordat dit Angelsaksisch begrip bij ons werd geimporteerd, werkten reeds 100 jaar lang gesloten clubs, die de christelijke Charitas beoefenden, om op deze wijze het Evangelie te preeken. Het is de St. Vincentius- vereeniging. De kern dier veree- niging heeft conferentie. Wekelijks komt men bijeen en houdt men zoc ook de geesten en de tradi ties hoog. De geest in de St. Vin- centiusvereeniging is prima. De vereeniging treedt zelden naar buiten, bemoeit zich niet met po litiek of het openbare leven. „Stre bers" voelen niets voor dit stille en eenvoudige werk. Vincentianen voelen zich thuis in hun kring. Nergens zijn er zooveel jubila rissen als daar. Men blijft Vin- centiaan tot zijn dood. Het is merkwaardig zoo werd ons medegedeeld dat onder intellec- tueelen nog zeer weinig belang stelling en leden te vinden zijn. Men poogt de belangstelling voor al door studentenconferenties op te wekken. OOOOOOOOO0OGOOOO0OOOOO HET ONTSLAG VAN DR. MES ALS KAMERLID. Omtrent het ontslag van dhr. Dr. A. J. J M Mes as Kamerlid vernemen wij nacler, dat deze aan dd fractie der Rath. Volkspartij heeft medegedeeld, dat hij op me dische gronden ontslag moet ne men Het tijdstip waarop dit onslag in feite zal worden genomen, wordt nog _bepaald in overleg met de Partij èn de Kamerfractie. NIEUW WALCHEREN. De Stichting „Nieuw Walcheren" heeft een keurige folder uitgegeven in een fraai, door J. Wagensveld ontworpen omslag. De tekst be licht op prettigleesbare wijze de verschillen tusschen en vroegere en het nieuwe Walcheren en voorts bevat het boekje een aantal goed gekozen foto's van het herstel der dijken. VAKDIPLOMA MELK- DE1AILLIST. Het examen in vakkennis van de melkwinning en den detailhan del in melk en melkproducten, dat ingesteld is door de Melkfede- ratie in Zeeland ter verwerving van het vakdiploma Melkdetaillist is afgenomen te Goes op 31 Mei '46 (schriftelijk gedeelte) en te Zierik zee op 24 Juni '46 te Goes op 25 Juni '46, te Middelburg op 26 Juni '46 en te Temeuzen op 27 Juni '46 (mondeling gedeelte). Voor dit exa men hadden zich uit Zeeland 67 canditfcten aangemeld. Hiervan hebben er 65 aan het examen deelgenomen. 38 candidaten zijn geslaagd <59 pet.) en 27 afgew'j zen <41 pet.). De geslaagden zijn: Schouwen en Duiveland: M. J. Wielaard, Sara den Boer, Aberdina van der Welle, A. J. Rotte J. Legemate, allen te Zierikzee, C. P Flikweert Ndeuwekeurk, Wa. v. d. Wekken, P. A. van Mourik, Oapelle bij Zierikzee, Joh Boot, Haam stede C. Boot, Arnhem, B. Boot, M. Hanse, J C Boot, Burgh, W. Bos, Duivendijke. Tholen en Sint Philipsland. D. C. Uijl. Tholen, M. Hoek, Sint Maartensdijk, M J. van Dijke, Sint Arm abend, Tona J. Hartog, Poort vliet. Zuid Beveland. M. de Dreu, Goes, J. W. Rijk, Lewedorp, J van de Guchte 's Heer Arendskerke, G. Geschière, Heinkenszand, J. Scheele, Yerseke. Walcheren. J. C. Poppe, Middel burg, S Melse, Vrouwepolder, P. Crucq, G. Janse, Nieuwland. A. Polderman, Ch. L Heijdens, J. Stroo, Vlissingen. Oost en West Zeeuwsch VI. A. F. Hamelinck, Lamswaarde, J. J P. Fruijtier, Hontenisse, A. J van Heeze. Vogelwaarde, P. van Walle Nieuw' Namen P. L. de Jonghe Kcvwacht, C. Thomas, Westdorpe F. Bleijenberg, Clinge, C. I. Serlé Schoondijke. Aardenburg geschreven door: fa. v. d. Ven en Wandel, Middelburg f 26530, Th. Cambier, Breskens f 43353, C. Al leman, Vlaardingen f 40580. P. Hu- bregtse, 's Gravenpolder f 65000, J. de Wilde. Zuidzande f 80,000 fa. Vergouwe Breskens f 85000, J. Kooi man, Voorschoten f 39750, fa. W. de Bokx, Terneuzen f 36548, bouw bedrijf, district Bergen op Zoom f 116.340, J. van Damme, Honte nisse f 66000, P. Vermeulen, Bres kens f 46113. Liederenavond. In het kader van de Hulpactie Scheldemonden gaf de bekende zangeres Rie Hel- mig een goedgeslaagden liederen- avond in de cantine van het rijks kamp voor den wederopbouw alhier. Het vocale gedeelte werd afgewis seld met het vertoonen van eenige leuke films door Pa. Heimig, o.a. de Zeeuwsche collectanten te Den Haag. Er was veel belangstelling. Hengstdijk. K.A. Doordat de K.A. het laatste jaar veel verflauwd was in onze gemeente, werd op initiatief van pastoor Bongenaar Pater Nor- bertus O. Cap. uitgenoodigd om n lezing te komen houden. Op zeer animeerende wijze heeft de pater in de zaal Collet, doel en streven van de K.A. aangegeven: geen uiter lijk vertoon zonder innerlijke 'be leving, wel moeten allen zich orga- niseeren in hun resp. standsorgani saties en den slagzin in toepassing brengen: „Doe je plicht, kletsen doen ze toch". Hontenisse Geslaagd. Voor het examen van de Instrumentenmakersschool te Leiden slaagde de heer Jac. Die- leman. St. 'Jansteen Nummering der lijsten. Voor de gemeenteraadsverkiezing zijn de 3 volgende lijsten ingediend: 1 P. Blcmmaert, 2 J. B J Hesters. Ovezande A. Blommaert, 3 Rectificatie. Het bericht „Fees telijkheden" is bij vergissing onder de plaats Ovezande terecht geko men. Het behoorde thuis onder Oostburg. Philippine Hulpactie „Scheldemonden". Vrijdagavond is hier een uitvoe ring gegeven door bovengenoemde actie. Ons werd een zeer amusante en zeker een kunstavond aangebo den. De alom bekende radiozange res Rie Heimig gaf ons een rijk in ternationaal programma ten gehoo. re. Zij heeft ons met haar fijn be schaafde stem laten genieten Als intermezzo werden nog verschil lende actueele en humoristische filmpjes gedraaid. Terneuzen Lijstennummering. De num mering der ljjsten voor de verkie zing van de leden van den ge meenteraad is als volgt; 1 KVP (lijst Lar.noye), 2 A.R. (lijst Catsman), 3 Kath lijst Buyck. 4 Prot. combina tie (mevr. v. d. Broecke-de Man). Breskens Aanbestedingen. Voor de op 28 Juni gehouden aanbesteding van 4 woonhuizen en I woonhuis-winkel aan de Nieuwe Sluis werd inge schreven door: gebr. Maas, Bres kens f 64566, P Hubregtse, 's Gra venpolder f 63000, J. v. Damme te Hontenisse 1 63000. fa. Panagro te Warmond f 61671, Opbouw, fa. Ver linde, Terneuzen f 50630, J. de Wil de. Zuidzande f 61000, fa. wed. Post, Vlissingen f 71000, Combinatie Breskensche aannemers f 68218, fa. W. de Vlieger en Zn. f 65500, gebr. Visser (enkel voor winkel-woonhuis) f 13225. Voor de op denzelfden datum ge houden aanbesteding van het op ruimen van het nog in de gemeen te Breskens liggende puin werd in- Geslaagd. Op het examen voor vakdiploma kantoorboekhandel (schriftelijk en mondeling) dat ge houden is te Utrecht, slaagde als jongste candidate, onze stadgenoote mej. Erna Ververs, alhier. TA OOR het Bureau Buitenlahd- sche Studenten Betrekkingen en de Stichting Herstel Zeeland 1045, waarvan resp. tie heer G. Baron van Lynden en de directeur de heer D. van Heijst, zich in het bijzonder veel moetie hebben gege ven, ls men erin geslaagd een 300 tal Nederlandsche, Deensche Tsje chische en Belgische studenten voor Zeeland te Interesseeren. Maandagavond arriveerde de eerst® groep van 32 Nederlandsche stu denten te Middelburg, waar zij in de bovenzaal van de Sociëteit De Vergenoeging door den voorzitter van de regionale commissie Midden Zeeland der Stichting, den heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, tij dens een maaltijd welkom werden geheeten op Zeeuwschen bodem. WiVVA'li^liVSWiVVUWVWWiWWWWWV.SVViWiiWAIAVAAWVUiWWWAVV 96) Suske en Wiske hebben de deur van de torenkamer veilig gesloten, als de to renwachter van de Vetten hen komt belegeren. Maar Wiske, die drommels goed weet, dat die sterke Vette de heele deur tot splinters zal rammelen, denkt: wie niet sterk is moet slim zijn. Plotseling doet hij de deur wagenwijd open, juist als de Vette z'n aanloop neemt om er zich met volle kracht tegenaan te werpen. Het gevolg is, dat de Vftte in een venster terecht komt als een kurk in de hals van een fles.

de Stem | 1946 | | pagina 7