onderd jaar ZJLJVL 'n Eeuw van opbouw De tentoonstelling van de Z.L.JIT. Het Concours-Hippique L 506. TWEEDE BLAD DONDERDAG 4 JULÏ 1946 TIE honderd jaar aaneen opbou- wend werk verrichtte, zooals de Ll.M. dit deed, voor den landbouw onw&e agrarische provincie, be- beft zich niet nederig in de scha- juw te houden bij zoo'n eeuwfeest. Vrij en frank laat het bestuur dan dok deze instelling naar voren ko rten in het volle licht om haar te bejubileeren op imponeerende wijze. ■Honderd jaar Z.L.M.! .§Het is geen kleinigheid. Al wie bij de wieg van de jonge spruit stonden, feiwisselden reeds lang het tijdelijke Biet het eeuwige. Toog- en oor-getuigen van haar op komst zijn er niet meer en we moe ien terug naar de .historiebladen", Willen we iets te weten komen over de geschiedenis der jubilaresse van de eerste stonde af. We vonden o.m. een goede bron in het boekske dat mr. P. Dieleman ruim SC jaar geleden schreef bij het 80- Jaiig bestaan van de Z.L.M. 't Klein begin Uit de vorige alinea zal de aandach tige lezer reeds bevroed hebben dat de Z.L.M. eerder dan in 1846 werd Opgericht. Dit is inderdaad het geval. De jubilaresse zag het levenslicht in 184", maar men begrijpt, dat in 1943 Van een viering geen sprake kon zijn, vooral omdat de Landstand zich toen had genesteld op den zetel der Z.L.M I' De heer C. Vis, de tijdelijke voor- tltter van de destijds ook in Zeeland bestaande prov. landbouwcommissie, heet; den stoot gegeven tot de op richting der Z.L.M.. Hij oordeelde, dat do bij den landbouw geïnteresseerden tich moesten vereenigen om in samen- Werking met genoemde commissie de belangen van hun stand te beharti gen. i Na eenige correspondentie met de «regeering, die het plan yrelgezlnó I'bleek, werd op 31 Aug. 1843 de ko ninklijke sanctie verleend en kreeg de nieuwe maatschappij" haar rechtspersoonlijkheid. Men kon het bij de oprichting niet verder brengen dan 650 leden, zooals op de eerste algemeene vergadering te Middelburg op 28 Juni 1844 bleek, feooals te voorzien was, koos men den heer C. Vis tot voorzitter; mr. W. Vis werd alg. secretaris en Servaas Tak penningmeester. 4 Men leefde toen nog in den tijd der oud-Hollandsche zuinigheid. Geen der Heden van het Dag. Bestuur kreeg vergoedingen en de verteringskosten ■voor ieder bestuurslid der afdeelingen |(in totaal 12) werd op 30 cent per ver gadering bepaald! i De inwijding der mij. werd op ge noemden datum van 28 Juni gevierd met een tentoonstelling (toen nog nuchterweg veeschouwing genaamd) jn den tuin van St. Joris. Een jaar later werd verzamelen ge blazen in Goes. Het ledental was ge stegen tot 755 en de rekening liet 'n batig saldo van f 461 zien. De afdee lingen Schoondijke en Sluis bleken in finaneieele moeilijkheden te verkee- ren; hun werd royaal een subsidie van t 30 gegeven Tevens besloot men ieder Jaar de algemeene vergadering te besluiten met een maaltijd ,.om onder vroolijke en vriendschappelijke feestviering de zen voor den landbouw zoo belangrij ken dag te besluiten." Aan die traditie is tot heden vast gehouden. Intusschen zat de Z.L.M. niet stil. Een meekrapcommissie werd inge steld. werktuigen werden gekeurd, men streefde naar vergrooting van den veestapel, verbetering der afwa tering en ijverde voor landbouw-on- derwijs. De Z.L.M. liet van zich hoo- cen, wat tot gevolg had, dat na vier jaren haar ledental reeds tot 1100 was gestegen. Het pleit voor de Z.L.M. dat zij ook oog had voor de in die jaren erbar melijker! toestand der arbeidersbevol king op het platteland. In 1848 brak de heer Bachiene uit Hulst een lans voor haar en een jaar later bracht mr. F. Lantsheer rapport uit over den toestand der landarbeidersklasse, dat een schril licht wierp op de sociale I verhouding in die dagen. 'n Groote dag in het bestaan der Z. D.M. was hot bezoek van koning Wil lem hi, die beschermheer was ge worden der my.. aan de tentoonstel- >te Goes in 1851> waarbU hü de Z.L.M. »n Engelschen volbloed hengst offreerde en een rijzweep. Van de sweep hadmen veel plezier, want er werd in Zierikzee een ringrijdery ge houden, maar met den hengst „the farmers friend" zat men jaren mee verlegen. Erg voorspoedig verging het overi gens de Z.L.M. niet en in 1852 waren de kopstukken geneigd aan de alge meene vergadering de ontbinding der 'vereeniging voor te stellen. Door verzet van Schouwen en Z.VI. werd dit voorkomen. De heer Vis be dankte echter als voorzitter en werd .vervangen door C. v. d. Lek de Clerq. Naar den vleeze ging het ook onder leiding de Z.L.M. nog niet; het meest bloeide de afd, O. Z. VI., dank zij dr. Vogelvanger en E. Hombael. Ondanks dat werden tallooze nuttige initiatieven genomen en op velerlei gebied baanbrekend werk verricht. Onverschilligheid en tegen wei king maakten heel vaak alle moeiten te vergeefs. De slappe gang van zaken weerspie gelde zich ook in de talrijke be stuurswisselingen en in het onopge merkt passeeren van het zilveren ju- bilé in 1868, toen het ledental de 1200 nog niet eens had gehaald. Een lichtstraal in die jaren is dat de beteekenis van het landbouwonder wijs scherper ingezien gaat worden. De naam van den grooten pionier op dit gebied, Vorsterman van Oyen. duikt telkens op; ook verwijdt men den horizon door deel te nemen aan de intern, tentoonstelling in Philadel phia van 1876 en die van 1878 in Pa rijs. De bootverbinding tu-schen Vlis- singen en Londen brengt contact met Engeland. 't Eerste jubiléfeest Op 23 Juli 1878 werd het 35-jarig be staan der Z.L.M. feestelijk ge vierd. Er was nu reden voor, want 't ledental was inmiddels gestegen tot 2400; de invloed van de mij. nam toe en den landbouw ging het beter. Op de algemeene vergadering die het feest voorafging, behandelde de heer v. d. Minne de kwestie van de suikerbieten, welke cultuur men. daar de meekrap verdween, door eigen sui kerfabrieken wilde bevorderen. De ondervinding heeft geleerd, hoe goed men vooruit gezien heeft. Ook aan de zuivelbereiding werd aandacht besteed. Te Goes werd in 1881 een tentoonstelling daaraan ge wijd en Schouwen kreeg zijn eigen zuivelfabriek. Na 1880 volgden slech te oogsten en een algemeene malaise, welke terugwerkte op de Z.L.M., of al thans op het ledental, hoewel de ac tieve secretaris en penningmeester, de heeren Snijders en Liebert, zich geducht weerden. In 1889 bedankte Snijders en werd vervangen door den bekenden land- bouwspecialist Iman Kakebeeke, die secr. bleef tot 1893, toen hij tot land bouwleeraar benoemd werd aan de nieuwe rijkslandbouwwinterschool te Goes; zijn opvolger werd de bekende Vorsterman van Oyen. Zonder bijzondere feestelijkheden werd in 1893 het gouden feest her dacht. Aan ouderdomszwakte lag dit niet, want onvermoeid vocht de Z.L.M. voor de landbouwbelangen. Veel zorg ging uit naar de paardenfokkerij. Het landbouwonderwijs nam regelmatig toe. Op de verkeersmiddelen werd ge let. Het varkensras veredelde men en de zorg ging zelfs uit naar de kikkers, toen de Franse he lekkerbekken een gevaar voor de uitmoording der bóe ren-nachtegaaltjes werden. Nadat een rekest aan de regeering was gezonden, kwam in 1899 de eer ste tuinbouwleeraar naar Zeeland. De samenwerking tusschen voorz, Hennequin en van Oyen den secreta ris, beiden onderwijsvoorstanders, wierp goede vruchten af. De twintigste eeuw De eerste wereldoorlog In 1914 brak de eerste wereldoorlog uit en moest de groote tentoonstel ling. welke te Middelburg zou worden gehouden, uitgesteld worden. De moeilijkheden kwamen met prijs bepalingen en requisities. Een prov. bemiddelingsbureau werd opgericht met afd.bureaux in alle afdeelingen. Duizend kwesties rezen en voor de oude garde werd hg£ te veel. Van Oyen moest de fakkel in jongere handen stellen. Bij den heer Kielstra was die veilig. In 1916 werd hij se cretaris en in hetzelfde jaar gaf men den voorzittershamer aan jhr. J. van Vredenburch. De Z.L.M. bloeide op als nooit te voren. Haar ledenaantal ging de 3000 te boven. Dit was evenwel geen ge zonden groei en later zakte het weer tot 5500. Hoe de stemming was bleek toen 't diamanten feest op 31 Aug. te Goes werd gevierd. Ondanks den oorlog was het daverend. Van Vredenburch trad na drie Ja ren af en werd opgevolgd door mr, P. Dieleman, die zijn groote kennis en werkkracht in dienst der Z.L.M. stelde. De lijn der ontwikkeling trok hij met Kielstra en later met ir. Sie benga gestadig door tot 1929 de groo te landbouwcrisis uitbrak. Op het hoogtepunt van den crisis ging ir. Siebenga heen en werd in 1932 vervangen door ir. Dorst, die de „hitte van den dag" wel te dragen heeft gehad. Indische jaren De eerste jaren der twintigste eeuw gingen zonder veel schokken voor bij. Het ledental kwam eindelijk bo ven de 3000 uit. In 1910 viel het be langrijk besluit om het landbouwhuis- houdonderwijs aan te pakken. Mej. v, Prooyen werd voor rekening van de Z.L.M. in België opgeleid voor leerares. In hetzelfde jaar trad de heer J Dominicus als voorzitter naar voren. Nog in alle kalmte werd in 1913 het 70-jarig bestaan der mij. gevierd, Weinigen zullen toen bevroed hebben, dat de nu volgende jaren zoo wild bewogen zouden worden. Het Hoofdbestuur der Z.L.M. Zittend van links naar recht; A. Hartog, Colünsplaat, ir. J. D. Dorst, secr. Z.L.M.; ir. M. A. Geuze, voorz. Z.L.M.; Scheele-de Putter, Ka- pelle-Biezelinge; A. v. d. Zande, Nieuwerkerk. Staande in dezelfde volgorde: J. Klompe, WolfaartsdükC. Kooyman. St. Annaland; mr. J. Schlingemann, adj.-secr.; M. de Bruyn, Cadzand; J. Scheele, Bosch- kapelle; Koster, Axel en A. Cevaal. Grüpskerke. De organisator vertelt In zijn „regeerperiode" begon de overheidsbemoeiing met den land bouw, via de organisaties en de Z.L M. kreeg„haar deel wel te torsen. De absolute noodzakelijkheid van de regeeringsbemoeiing inziende, werkte de secr. der Z.L.M. mee, wat hij kon en hem viel. toen alle verschillende lichamen werden saamgevoegd tot de „Stichting Landbouwcrisisorganisatie' het secretariaat in den schoot. Ondanks de 10-jarige crisis, l leef de Z.L.M. voortgaan met allerlei nuttig werk. Lagere landbouwscholen en landbouwhuishoudscholen werden ge sticht, evenals coöperatieve inkoop- vereenigingen. Naar een ondergang? In 1939 werd ir. Dorst voedselcom- missaris en moest hij het secreta riaat der Z.L.M. tijdelijk toevertrou wen aan ir. J. Versteeg. Automatisch geraakte hij weer in de vuurlinie toen in 1941 de Landstand de Z.L.M. wilde inlijven. De voorzitter nam een weifelende houding aan, maar bijgestaan door Scheele-de Putter en ^Cleinepier en anderen, bood ir. Dorst tegenstand en beleefde het genoegen, dat 't hoofd bestuur, bij meerderheid van stem men besloot niet te capituleeren voor de Duitschers en NSB-ers. De Landstand trilde van toorn, riep de hulp der overweldigers in en in Febr. 1942. drongen de nieuwe heeren bruusk naar binnen, namen alles in beslag en verklaarden de Z.L.M. voor overleden. Het geheele personeel nam op één loopjongen na, ontslag en werd door ir. Dorst grootendeels in het Voedselcommissariaat opgenomen. Drie maanden later werd hij gegij zeld! Twee en een half jaar zat de Land stand op den gestolen troon, toen vluchtte zij even smadelijk als ze binnengetrokken waseen faillieten boedel achterlatend. De Landstand ging ten onder; de Z.L.M. leefde nog! Na de bevrijding zijn er evenwel eerst pogingen aangewend om de land bouwers in één organisatie onder te brengen, doch omdat dit om prinei- pieele redenen voor de kath. en chr. boeren niet mogelijk was, is de Z.L.M. dit jaar Februari weer herrezen en koos ir. M. Geuze, landbouwer te Poortvliet tot voorzitter. I Ir. Dorst werd weer secretaris, doch rpUSSCHEN tien, twintig besognes door hadden wij een inter view met hindernissen met dien organisator der imposante jubilé- tentoonsteiling van de Z.L.M. den heer Antoon Bruskes momenteel de man, die het t drukste in Zeeland neelt. Een opdracht tot het organisee ren van een groote tentooonstelling is nooit iets geweest, dat gemak kelijk te vervullen was, maar men beseft wel dat het tegenwoordig wel geëigend is om iemand de stuipen op het lijf te jagen. Nochtans is de heer Bruskes. van jongs af aan, verbonden met de Z.L.M., daar. niet voor terug ge schrokken. Met daadkrachtig optimisme heeft hij enkele maanden geleden zijn hopeloos schijnende taak aan vaard en voor zoover we op dit oogenblik kunnen beoordeelen, tot een goed einde gebracht. „Wat bezorgde u de meeste grijze haren?" vroegen we lachend. „De tenten", klonk het «net 'n zucht. Hemel en aarde moesten letter lijk worden bewogen, half Neder land doorgereisd, opgebeld en aan geschreven worden, voor men ge noeg dak boven het hoofd had voor de tientallen inzendingen, consumptietenten, Roode Kruis, bioscoop, enz. enz.; maar het kwam nam alleen tijdelijk een benoeming aan. Na de eeuwfeestviering zal hij af- treden, daar zijn oude functie van Voedselcommissaris en zijn nieuwe betrekking als secr. der Stichting van den Landbouw, zijn geheele werk kracht vorderen. Ir. J. Schlingemann is inmiddels als adj.-secr. onlangs aangesteld. Ziehier in vogelvlucht en heel schetsmatig de historie van de 100- jarige Z.L.M., die in haar lang be staan zich enorme verdiensten voor de ontwikkeling van landbouw en gewest verwierf. Waardeering en erkentelijkheid zuilen-haar daarvoor deze week m ruime mate toestroomen; moge die verdiende dank haar prikkelen tot een daadkrachtig volharden in de tweede eeuw van haar bestaan, welke ze nu begonnen is! De voorz. van de Zeeuwsche concours-hippique-ver. schrijft ons: TIET concours-hippiquewezen, zoo als dat in Nederland tot ont wikkeling is gekomen, heeft ook weerklank gevonden in onze provin cie en zoo heeft voor het eerst in 11945 binnen de grenzen van het Zeeuwsche land een concours-hip- pique plaats gehad, dat van voor name klasse was. Wat is de eigenlijke bedoeling van het concours-hippique? Deze is tweeërlei. In de eerste plaats is het doel der organiseerende vereeniging de paardensport in het algemeen te dienen en te helpen bevorderen en in de tweede plaats, den inwoners hunner provincie een hoogstaande ontspanning te verschaffen. Iedereen heeft eens ontspanning noodig; de een zoekt het hierin, de ander daarin, maar niet elke ont spanning is hoogstaand. De sport, die op onze concoursen- hippique wordt gegeven, is een hoog staande; bij geen enkele sport is 't amateurisme zoo ongerept gebleven als bij deze. Voor een landbouwende bevolking als de Zeeuwsche, heeft zoo'n ge beurtenis groote bekoring en aan trekkingskracht, omdat men daar kan zien de bouw, de schoonheid en de verrichtingen van het paard. Nergens meer dan daar komt het wezen van het paard tot uiting. Bij het trekpaard is zulks de ro- bustheid, de vlotheid en het mach tige, dat het eigen is; vandaar dat het zóó wordt aangespannen en voor een zóódanigen wagen, dat zijn kwa liteiten alsdan het meeste en het beste tot uiting worden gebracht. Bij het tuigpaard komt de ele gance, de fraaiheid van lijnen en actie tot uiting. Bij de rü- en spring paarden ziet men de verrichtingen van paarden, de zich na jarenlange voorbereidingen tot machtige pres taties hebben opgewerkt. Het paard, dat in ons economisch leven zulk een groote plaats inneemt en dat in het leven van den boer zooveei rijkdom brengt, is het ge liefkoosd object geworden voor ont spanning van duizenden men- schen. Op het concours-hippique, dat op 6 Juli, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Z.L.M. en ter opluistering van de provinciale landbouwtentoonstelling in Goes zal worden gehouden, zullen paar den uit alle deelen van'Nederland verschijnen. Aan de Zeeuwsche be volking zal getoond worden de bloem van onzen nationalen paar- denstapel; trekpaarden, tuigpaar- den, hackneys, rij-, jacht- en springpaarden. Elk paard kan men beoordeelen en bewonderen in zijn soort en kwaliteiten. Op het sportveld denkt men niet aan fokrichting; daar be wondert men alleen de prestaties van rijders, ruiters en paarden, waardoor een juist inzicht wordt verkregen van al datgene, wat op dit gebied in Nederland tot stand kwam. A. Bruskes voor elkaar en wie nu zijn blikken laat weiden om het eens deftig te zeggen over het zes H.A. groote expositiecomplex, vraagt zich af of alle circussen uit Europa naar Goes zijn getrokken. Evenwel: dit was slechts een moeilijkheid. In de gauwigheid vernamen wij een complete Odyssa een wilde jacht achter duizend en een kleinigheden. Dingetjes welke vroeger voor het grijpen lagen, eischen nu speurderszin en een groote dosis energie om ze op den kop te tikken. Wie zou er bijv. over peinzen dat het probleem om een kilo punaises te krijgen slape- looze nachten veroorzaken kan; dat er buitenlandsche reizen voor noodig waren om wat lintjes en rosetten te krijgen en dan zwijgen we nog maar van de duizenden ellen katoen, de honderden vier kante meter board, welke op tien, twintig adressen de eigenaars on der de vingers vandaan gescheurd moesten worden. Toen we van onzen fel getormen teerden zegsman hoorden wat er te doen was eweest inzake de consumptieaangelegenheden, het voer van het te verwachten publiek regelingen met trein en booten om. het vee en de paarden over te brengen, het verschaffen van lo gies aan de massa genoodigden en de honderd politiemannen van el ders, de zorg voor het grootsche openluchtspel, voor de films, voor het aanwerven van personeel we konden zoo eon kolom lang verder gaan. We heoben af en toe, wanneer de zooveelste ijlbode op den organi sator aanrende, hem eens aange keken en ons afgevraagd, hoe Iemand dit volhoudt, zonder zijn zenuwgestel te vermoorden, doch de heer Bruskes heeft zijn kalmte bewaard, zijn positieven goed bij elkaar en de touwtjes van dit geheele ingewikkelde samenstel goed in handen. Bliksemsnel kwau men zijn beslissinen, onmiddellijk scheidde hjj het bijkomstige van voornaamste, gaf zijn orders en verdeelde het werk. Zoo zijn we er zeker van geworden dat ook de laatste moeilijkheden overwon nen zullen worden; dat alles straks wei-geordend gaat verloopen en dat mèt ons, de duizenden be zoekers, zich erover zullen verbazen dat in een zwaar geteisterde pro vinei,e zóó kort na de bevrijding, zulk een machtige tentoonstelling, tintelend van leven, fel getuigend: van nieuwe kracht en frisschen geest, gehouden kan worden. Proficiat Z.L.M.; ons compliment Antoon, Bruskes J

de Stem | 1946 | | pagina 5