Z.EDr. Jos. J. Gieten v_ Belgische schakers kregen 'n lesje De tewaterlating van de 214 Poolsch referendum verliep „rustig' Minister van Onderwijs ÏO- program 12 WAGENS MET SPORTMATERIAAL Nieuw Haagsch raadhuis „tvoor UW UITGEBREIDE kennis, hebt U de plaats kunnen ver werven, die U toekomt. Deze plaats hebt U niet gekregen, maar die hebt U verdiend. U hebt Uw schouders gezet onder alles wat de menschhe d vooruit kon bren gen". TTEZE WOORDEN op 9 Mei door burgemeester Prinsen uitgespro ken ter gelegenheid van het af scheid van Dr. Jos. J. Gielen \an d.e Inspectie Roosendaal, wegens zijn benoeming tot Hoofdinspec teur van het L. O., verschijnen thans wel in een zeer bijzonder iieht. Zij klinken min of meer pro fetisch, nu wij staan voor het feit, dat Dr. Jos. J. Gielen in het nieuwe ministerie de portefeuille van onderwijs zal beheeren. Deze benoeming is niet alleen in Roo sendaal, maar in alle kringen waar men het werk van Dr. Gielen van nabij kent, met groote ingenomen heid begroet, overtuigd als men is, dat de belangen van het onderwijs bij hem de juiste behartiging zul len vinden. Levensloop De NIEUWE MINISTER werd op 26 September 1898 te Rucphen ge boren. Op 15 Mei 1918 werd hij be noemd tot onderwijzer te St. Wille- brord. In 1919 behaalde hij de hoofd- acte en vervolgens in 1923 Middel baar Nederlandsch. Intusschen was hij reeds in 1922 tot leeraar aan de Middelbare Handelsdagschool te Hulst benoemd, van welke school hij in 1932 directeur werd. In 1930 pro moveerde hij summa cum laude tot doctor in de Germaansche Philolo- gie, dus niet in de Nederlandsche Letteren, zooals men veelal verkeerd kon lezen. Sedert 1938 vervulde Dr Gielen de functie van inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Roosendaal, tot hij in Mei van dit jaar benoemd werd tot Hoofdinspec teur van het Lager Onderwijs. Dr. Gielen deed tal van wetenschappe lijke publicaties het licht zien in ver schillende Nederlandsche en ook bui- tenlandsche tijdschriften. Hij vervul de het redacteurschap van het tijd schrift ,,De Hoofdacte" en is o.m. lid van de Commissie van Toezicht van het ,.Brabantsch Nieuwsblad'" Zijn werkkracht en werklust deden hem ook buiten zijn direct arbeids terrein prospecten voor zijn energie ter hand nemen. Vooral op het ge bied van de heemkunde heeft hij reeds vruchtbaar werk verricht. Een onderhoud TN EEN ONDERHOUD dat wij met -*■ den nieuwen minister mochten hebben, kon hij ons uiteraard nog geen mededeelingen doen over zijn toekomstige politieke inzichten. Hij wilde in dit verband niet vooruit loopen op de komende Regeerings verklaring, terwijl het ontbreken van politieke ervaring, hem vooralsnog zeer terecht, tot voorzichtigheid zijn uitlatingen maant. Het is echter zijn bedoeling, zich zoo spoedig mo gelijk met de politieke sfeer ver trouwd te maken. Was de uitnoodiging van den kabinetsformateur voor U een ver rassing Niet geheel en al. Ik had te x'oren reeds van diverse zijden uit latingen in dien geest gehoord. Aan vankelijk verontrustten ze mij, maar toen de geruchten vasteren vorm gingen aannemen, ben ik bij enkele bevoegde personen om advies ge weest, waardoor de beslissing bij het bezoek aan minister Beel vrij een voudig voor me was. Kunt U misschien reeds iets zeggen over het door U te voeren beleid Neen, op het oogenblik nog niet. 3k ben niet ingewerkt in de politiek en acht het dus niet wenschelijk, thans reeds bepaalde uitlatingen te doen. Wat onderwijskwesties betreft, voel ik me ter zake kundig, door een jarenlange ervaring in tal van tak ken van onderwijs. Natuurlijk heb ik voor de toekomst wel bepaalde concrete ideeën. Kunt U die ideeën misschien nader omschrijven WOENSDAG 3 JULI HILVERSUM I: 7 nieuws, 7.30 koor, 7.45 woord van den dag, 8 nieuws, 8.20 gram., 9,15 zieken, 93,0 liederen, 9,50 orkest, 10,30 Prot. dienst, 11 koor, 11.15 cello, 11,45 fam.ber. Indië, 12 Postil lons. 13 nieuws, 13,20 orgel, 13,45 or kest, 14 reportage, 15 Russ. progr., 15,30 Mozart, 16 gram., 16,10 koor, 16,45 jongens en meisjes, 17,35 plano, 17,45 celesta, 18,30 Ned. strijdkr., 19 nieuws, 19,15 landbouwcauserie, 19,30 Eng. les. 20,00 vesper, 21 causerie. 21,20 ork., 22 nieuws, 22,15 act., 22.30 Bach, 22.45 me ditatie, 23 Apollo, 23.30 sonate. HILVERSUM II: 7 nieuws, 7.30 gram. 8 nieuws, 8,20 gram., 8,50 v. d. huisvr. 9 gram., 9,50 Bach, 10 morgenwijding, 10,20 v. d. vrouw, 10,35 muz. en zang, 31 continubedr., 12 orkest, 12,35 mil. kapel, 13 nieuws, 13,15 mil. kapel, 14 v. d. vrouw, 15 jeugd, 17 Cantabile, 17,45 rijk overzee, 18 nieuws, 18.15 Ramblers, 18,45 lezing. 19 liedjes, 19,15 dep. uitz.. 19,30 causerie. 19.40 lezing, 20.15 NVV-progr., 21,10 voordr. 21,20 operette, 22,30 pop. progr., 22,45 lezing, 23 nieuws, 23,15 gram. (foto Sturm). Dat doe ik thans liever nog niet. Wel kan ik U zeggen dat ik mijn gedachten over verschillende zaken in de praktijk door zal zetten. Daar toe zullen waarschijnlijk wel tegen standen te overwinnen zijn, maar ik zal me daardoor niet laten weer houden 1 Het zijn de woorden van een man, die ten volle begrip heeft voor de zeer verantwoordelijke en hooge taak, welke hem wacht, doch zij klinken ook zeer bewust wanneer hij ons zegt, dat hij de moeilijkheden niet uit den weg zal gaan. Geleid door een diep Gods vertrouwen en het waarachtig Ne derlandsche belang, zal Dr. Gielen zijn taak vervullen. Wij zijn er zeker van, dat hij zich met zijn groote gaven van verstand en hart, ook spoedig in het politieke milieu van onze hoogste lands-regeering zal thuis voelen, en daar alles zal doen „om de menschheid vooruit te brengen INT KORT vwwwwwwww OZANAM TN 1833 kwam een zevental stu- denten te Parijs bijeen onder leiding van den twintigjaren Fre deric Ozanam. Niemand kon vermoeden, dat toen door deze jeugdige enthou siastelingen de kern voor een we reldorganisatie werd gelegd. Want deze groep jongemannen besloot een nieuw apostolaat, volgens ouden christelijken geest te be ginnen en stelde zich als program voor om door middel van liefde werken een katholieke apostolaats- actie te voeren. Dus niet door pompeuse propa- ganda-acties, maar door eenvou dige liefdewerken, wilden zij het Evangelie verbreiden. Ozanam stierf op slechts 40-jari gen leeftijd, na in zijn korte leven een verbluffende carrière als jour nalist, schrijver en hoogleeraar te hebben gemaakt. De kern van zijn beweging was een Conferentie, waaraan de leden deelnamen om zich geestelijk te verdiepen en de moeilijkheden, die zich voordeden, te bespreken. Daaruit is de St. Vincentius- beweging over de heele wereld ontstaan. Sprekende Nederlandsche zege te Breda T\E TE BREDA gehouden interland schaakwedstrijd Nederland-België is op een verdiende Nederlandsche 13 1/2—6 12 overwinning uitgeloopen. Zaterdagavond begon de eerste ronde na een kort inleidend woord van den voorzitter van den KNSB. Mr. Zitter- steijn. Er werden zware partijen ge speeld. Euwe-Devos werd remise ge geven in een voor Devos iets betere stelling. Cortlever-Dunkelblum werd eveneens remise. Prof. Barzin stond tegen Vlagsma vier pionnen achter, maar vocht taai door, wat niet weg nam, dat hij tenslotte moest capitu- leeren. De partij Koomen-Lemaire werd na langdurige arbitrage remise verklaard. De Meij verloor tegen Dr. Wind door tijdnood. Spanjaard moest in een al te gewaagden aanval de vlag strijken voor Gerrits. Henneber- ke won een fraaie combinatiepartij tegen Peeters, terwijl Drs. Stumpers een ongunstig staande partij remise wist te houden tegen v. Hoorde, even als v. Doesburgh tegen Stuijts. Van Oosterwijck-Bruijn beantwoordde een gevaarlijken aanval van Mollekehs met een doodelijken tegenaanval waardoor de Belg gedwongen was te capitu- leeren. Dc eerste ronde eindigde dus in een 6 123 1'2 overwinning voor Nederland. tte HAAGSCHE RAAD heeft tot den bouw van een raadhuis op het Alexanderveld besloten. pRITS KOOLHOVEN, de bekende vliegtuigconstructeur, is Maan dagochtend te Haarlem overleden, De heer Koolhoven bereikte den leeftijd van 60 jaar. tve STAD Koningsbergen zal den naam Kaliningrad ontvangen, wordt uit Moskou gemeld. tve BIJZ. RAAD van Cassatie be- handelde de zaak tegen Prof. Schriecke, die door het Bijz. Ge rechtshof te den Haag ter dood was veroordeeld. De advocaat-fis caal eischte verwerping van het beroep en bevestiging van het von nis. De uitspraak is gepaald op 21 dezer. a AN geroofde landbouwbezittin- gen werden tot en met 30 April jl. voor f 1.591.620 uit Duitschland in ons land teruggevoerd. tve BELGISCHE koningskwestie vormde gedurende vier en een half uur Maandagmiddag onder werp van gesprek in een vergade ring van bureaux en fractieleiders van Kamer en Senaat. Vrijdag wor den de besprekingn voortgezet. TVE Omroepvereenigingen heb- ben van zender verwisseld. De KRO en de NCRV zenden nu uit over Hilversum I en de VARA en AVRO over Hilver sum II. De nieuwsuitzendingen kan men in het vervolg op de volgende tijden en zenders be luisteren: 7 uur over de zen ders I en II, 13 uur idem. 18 uur over den zender II, 23 uur over zender II, 19 uur over zen der I, 22 uur over zender I en 20 uur over zenders I en II. fNZAKE de houding van majoor Breunese heelt de minister van Oorlog verklaard, dat niet het feit tot de oprichting van den opbouw- dienst te hebben medegewerkt den minister tot het besluit heeft ge bracht militairen te verbieden aan de afstandsmarschen te Nijmegen, maar wel de wijze waarop de heer Breunese als commandant van den opbouwdienst c.q. arbeidsdienst is opgetreden. pDUARD VETERMAN, de tooneel schrijver is bij een auto-onge val zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen over leed. Zijn vrouw werd op slag ge dood. Consulenten-invasie. p LOKSLAG 3 UUR, op de mi nuut af, reden gistermiddag de twaalf auto's met sport- en gymnastiek-benoodigdheden bijeen gebracht door den Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding, het Goesche Marktplein op. Alle 22 consulenten van de tweede in spectie kwamen, per autobus, in de cavalcade mee. De zware vrachtwagens werden bestuurd door militairen van het korps motordienst te Haarlem, uit welke plaats men des morgens om 5 uur was gestart. Op het gemeentehuis had de officieele ontvangst plaats in tegen woordigheid van B. en W. en dr. Tellegen namens de Commissa ris der Koningin. Voorts zagen wij vertegenwoordigers van verschillen de sportorganisaties, de Jeugdge meenschap mi Padvindsters. De inspecteur der Lichamelijke opvoeding, de heer van 't Lam uit Overveen heeft dtó moeilijkheden geschetst we'ke te overwinnen wa ren geweest, hij bracht o.m. dank aan de Zeeuwen die hierbij gehol pen hadden en deelde mee dat cfe actie gericht is om hulp te bie den aan sc oien, j:-ugdverecnitin- gen en spjrtorganisat'es, die ever het doode punt gebracht moeten werden waaiop 2ij c.oor dm ma- Onder zeer groote belangstelling had Maandagmiddag te Vlissingen de stapelloop van de 214 plaats. Om precies twee minuten over vier deed mevrouw E. E. Ruys-van Houten de traditioneele feestelijk versierde flesch champagne tegen den steven stukzwaaien en gleed het schip, dat naar haar op 15 Aug. 1942 gefusilleerden echtgenoot Wil lem Ruys Bz. werd gedoopt, kalm en statig te water. Vervolgens werd het woord ge voerd door oud-minister dr. J. J. C van Dijk, president-commissaris van de Kon. Mij. De Schelde, me vrouw Ruys en mr. G. J. Lucklama a Nijenholt, president-commissaris van de Rotterdamsche Lloyd. Onder de aanwezigen merkten wij op den commissaris der koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, de heer N. K. A. Bertink en Dr. J. Banner, namens den minister van overzeesche gebiedsdeelen. de burgemeesters van Rotterdam en Vlissingen, mi*. Ooievaar, secr.- gen. van het departement van Scheepvaart, vice-admiraal Vos, na mens de interdepartementale com missie voor scheepvaart en scheeps bouw, majoor van- Uriel, inspec teur-generaal van de scheepvaart. teriaa-lnood zijn getracht. Spreker zei dat de consulenten 14 dagon lang Zeeland zullen bewerken en hoopten dat hun stimulans de li chamelijke opvoeding weer op vol le toeren brengt en dat de Ze-;u wen dit tempo erin zullen hou den. Nadat dr. Teilegen den spreker beantwoord en zijn goede wen- schen voor de lichamelijke opvoe ding van de jeugd had uitgespro ken, werd den gasten thee geser veerd. xxx Vier van de auto's bleven in Goes achter; de rest gaat Zee land verder in. De inhoud \ui de 12 wagens bestaat o.m. uit 18.000 paar gymnastiekschoenen. Wat aan da scholen wordt uit gedeeld betaalt de gemeente; de sportWreenigingen dragen zelf de kosten en Volksherstel subsidieert de jeugdorganisatie. VOETBAL af OOSTBURG ii WON. Oostburg II speelde tegen Corn. II. Uitslag 3-3. Oostburg I stevende vanaf den trap linea recta op het doel van Corn Boys I af en nog binnen de minuut gaf van de Garelle zijn club de lei ding. 20 min. later bracht de links buiten van Corn. Boys den stand weer op gelijken voet. Na de rust, waarin beide partijen weer goed te gen elkaar opwogen, duurde het 35 mi nuten voor Sas de leiding nam. Nog voor 't einde werd de stand op 4-2 gebracht. WIELRENNEN ARIE VOOREN WON RONDE VAN STEIN. In de tweede helft van de ronde slaagde Vooren er in zich met enkele andere renners een voorsprong te ver zekeren. In den sprint kwam hij le aan. LAWNTENNIS NIEUWS UIT WIMBLEDON. In het dames dubbelspel verloren Mej. Rollin Couquerque en Mevr. Blaisse van mrs. Menzies en mrs. Bostock met 6-2. 6-3. Een 3-1 voor sprong van de Nederlandsche dames in de tweede set ging verloren. Wil ton en Mej. Harmsen Wonnen in het gemengd dubbelspel met 6-4, 3-6 en 6-4 van Young en miss Ingram. Een sensatie bracht de overwinning van Petra (Frankrijk) op den» Australiër Pails met 7-5, 7-5, 6-8, 6-4. In de hal ve finale komt Petra tegen den Ame rikaan Tom Brown uit. GYMNASTIEK UITVOERING VAN UDI. Dat UDI uit Bergen op Zoom niet tegenstaande haar bijna 50 levensja ren, nog niets van haar frischheid en groeikracht heeft verloren bewees ze weer eens toen ze Zaterdagavond met tromgeroffel en hoorngeschal naar den Raayberg trok om daar in een groote uitvoering haar kunnen te demon- streeren. 525 bandieten gearresteerd en 107 doodgeschoten TN POLEN is Zondag een refe rendum gehouden over de vra gen of de senaat moet worden afgeschaft, de landbouwhervormin gen en de socialisatie in de nieu we constitutie opgenomen moeten worden, en de grens in het westen dte goedkeuring van de bevolking wegdraagt. Behoudens een ernstig incident schUnen zich geen ongere geldheden te hebben voorgedaan, zij het dan ook, dat Tass uit War schau meldt, dat de Poolsche vei ligheidspolitie ,,een bende van 300 man gearresteerd heeft*', waaren der leden van de Poolsche boeren partij en 'n afgevaardigde van de uitgeweken Poclsche regeering in Engeland". Totdusver zoj de Pool sche politie 525 .bandieten" heb ben gearresteerd en 107 hebben geaood. Uit Engeland waatde het bericht over, dat de Britsche re geering niet van plan is het re/e rend tini te erkennen. De tweede ronde, die den volgenden morgen reeds om 9 uur begon bevat te niet zulke zware partijen als den dag tevoren wat grootendeels te wijten was aan het o.i. wei wat al te over laden programma. Euwe wist in een fraai eindspel van Devos te winnen, terwijl de partij Cortlever-Dunkel- r blum weer spoedig op remise uitliep, f Vlagsma moest ditmaal voor Prof. Bar zin de vlag strijken, terwijl Koomen van Lemaire won en Dr. Wind en de Meij gelijk speelden. Spanjaard wist ditmaal remise te bereiken tegen Ge- rits. Henneberke won voor de tweede maal van Peeters, terwijl v. Ooster wijck-Bruijn ten tweeden male Mol- lekens aan zijn zegekar bond. Stum pers speelde weer remise tegen van Hoorde en tenslotte wist v. Doesburgh van Stuijts te winnen, zoodat de 2de ronde opnieuw een Nederlandsche zege bracht; ditmaal 7-3. De wedstrijd liep zoodoende uit op een verdiende 13 1/2—6 1/2 overwinning voor ons na tionale tiental. Opmerkelijk is, dat Juist de jongste spelers, Henneberke en v. Ooster- wijck-BruUn het hoogste percentage wisten te behalen nl. 100 pet. Daarte genover staat het ongunstige resul taat van Spanjaard; uit twee wedstrij den haalde hij slechts een half punt. Dr. Euwe speelde weer de rustige en beheerschte partij, zooals wij dat van hem gewend zijn, terwijl ook de ove rige spelers bewezen den goeden naam die de Nederlandsche schakers in het buitenland hebben volkomen waard te zijn. RUITERSPORT Concours-Hippique te Westdorpe. Er bestond groote belangstelling voor het welgeslaagde concours-hip- pique te Westdorpe. De uitslagen wa ren als volgt: Individueele dressuur: le prijs: R. Vael. 2 H. v. d. Wielen. 3 G. Boogaert 4 R. Baeke. 5 E. de Smet. Achttal dressuur: le pr. ,,Grensrui- ters" van Sas van Gent. Deze veree- niging moet bijzonder worden gecom plimenteerd, vanwege het zware dres suurnummer, dat buitengewoon werd gereden. 2e pr.: St. Joris I van St. Jansteen. 3e pr.: St. Mlchaël I vart Lamswaarde. Heeft betere ruiters dan no. 2, maar wisten hun paarden niet op afstand te houden. 4e pr. Vlakte- ruiters, van Westdorpe. Verschillende goede ruiters. Iets onzeker. 5e pr.: St. Martinus van Kloosterzande. Iets onzeker, maar maakten zooals op I voorgaande concoursen een mooie in- j druk. 6e pr.: St. Michaël II, van Lams waarde. Enkele goede ruiters. Gaat goed vooruit. 7e pr.: Schelde ruiters van Graauw. Kunnen zich niet mak- kelijk van 't staartje losmaken. 8e pr.: St. Joris II van St. Jansteen. Nog jonge ruiters, dus moeten nog veel leeren. Van de 30 springruiters, waren de volgende winnaars: le prijs: Piet de Koch van de L. Rij ver. v. Lamswaarde. 2e pr.: Albert Menu van de L. Rijver, v. Klooster zande. 3e pr.: Jos. Magnus van de L. Rijv. van St. Jansteen. 4e pr.: wa9 voor H. Goethals van de L. Rijver, van Westdorpe en Jules Verschueren van de L. Rijver, van Kloosterzande 5e pr.: E. Klps van de L. Rijver, van Graauw. 6e pr.: Piet de Nijs van de L. Rijver, van Kloosterzande. 7e pr.: 'm Jan Ramondt van de L. Rijver, van Sas van Gent. 8e pr.: Frits Verhelst van de L. Rijv. van Westdorpe. 9e pr.: Rougé Verhelst van de L. Rijv. van Sas van Gent. Met patrouille springen behaalde Westdorpe den eersten prijs. Aangespannen tuigpaarden trokken de aandacht van het publiek. De deel name was groot, en voorzien van best materiaal Groninger type: le pr.: R. Styaert Cz. te Graauw. Goed paard, met goe de houding en gangen. 2e pr.: Adolf van Waterschoot. Paard met mooie gangen. Een span dat de aandacht trok. Gelders type: le pr.: Gebroeders A. en R. Vaal. Best paard met mooie _angen. 2e pr.: Frlts Verhelst. Goed paard met mooie gangen, 't Span over t algemeen was mooier dan no. 1. DE PROV. BEGROOTING. Ook hier tekorten. De prov. begrooting 1945, die pas verscheen vertoont een totaal aan inkomsten van f 2.756.447 en aan uitgaven van f 2.946.447. Voor 1946 worden de inkomsten geraamd op f 2.619.650, de uitgaven op f 3.129.654 Voor 1945 kon nog 'n bedrag van 158.286.34 aan de reserve worden onttrokken, welke daarmee was uit geput. DR. MES NEEMT ONTSLAG ALS KAMERLID Dr. Mes werd in 1937, op 3Ö- jarigen leeftijd, gekozen tot lid van i de Tweede Kamer waarin hij aIs p~ West-Indisch specialist der Ka tholieke fractie in het bijzonder ten aanzien van dfc herziening van het Kiesrecht in de West-Indische gebiedsdeelen op den voorgrond j trad. Ook maakte hij de^l uit van de nood-Kamer en zag hij bij de op 17 Mei j.l. gehouden verkiezingen zijn mandaat verlengd. Nu Dr. Mes zich op medisch advies als Kamer lid moet terugtrekken, verliest Zeeland een waardig en algemeen geacht Volksvertegenwoordiger, die steeds voor de Zeeuwsche be- langen op de bres stond.

de Stem | 1946 | | pagina 2