Recht en Pers Sjahrir en andere ministers ontvoerd Nederlandsche jeugdbeweging De atoombom uitgeworpen tweede jaargang MR. DR. A. MES DE BLOEM DER BIJEEN No. 503 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Btfbureau Oostburg, Nteuwstr. 23 Z.-EUanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N.J. KARHOF Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 1 JULI 1946 Commissie van Toezicht: A. F. j. AERNOUDTS; C. J. VAN HOOTEGEMA E. LANGENHORST; Mr. Dr. A. J. J. M. MES; Mr. H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- óestelling) 0.26; Losse nummers 6 cent. Wel voorkeur voor den democraat in het openbare leven, geen blinde voorkeur voor een beëedigde „de mocratische" getuigenverklaring bo ven een „fascistische" beëedigde getuigenverklaring. De journalist late de beoordeeling van zulke ver klaringen over aan bevoegde, ter zake kundige personen. 6. Beschouwingen over personen en zaken zijn aan de hand eener goede traditie ongewenscht, zoolang het vonnis niet is geveld en sug gesties aan de autoriteiten omtrent een te verwachten uitspraak zijn kortweg stommiteiten. Tot zoover onze lezer. Tn de komende maanden zullen wij hier is or.ze belofte de persbroeders nauwlettend vol gen, maar wij vreezen thans reeds te weten, wie den eereprijs der rechtschapenheid niet zal wegdra gen Neemt ontslag als Kamerlid. 'M'AAR wij vernemen heeft mr. dr A. J. J. M. Mes op medisch advies ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Nummer twee op de Zeeuw sche lijst was de heer Alb. Locke- feer te Hulst. TWEE geruchtmakende zaken, en wei de affaire Arnold Meyer en de zaak Kief, hebben in de laatste dagen de Nederlandsche Dagblad pers bezig gehouden met een aantal gekleurde en ook tendentieuze „ver slagen", met hoofd- en andere artikelen en kantteekeningen kennelijk ten doel hebbende om de staande magistratuur te imponeeren en de zittende magistratuur te beïnvloeden en zelfs met teekeningen, die den spot trach ten te drijven met de Rechtspraak, vooral die van het Zuiden rins hoofdartikel „Rammelenaë Rechtsbegrippen", waarin wij de verhoudingen tot ware propor ties terugbrachten, vond geen an deren weerklank, dan wat ultra goedkoop sarcasme over „studee- rende" juristen in den vorm van 't beruchte „Spotternij en Sotternij"- kader waarvan we ons voorgoed bevrijd waanden. We ontvingen nu van een lezer die altijd een levendige belangstel ling heeft getoond voor de journa listiek en tevens ervaren is in ju ridische aangelegenheden, een be schouwing, welke voor onze vak broeders in het Noorden in allen ernst, met onbevangenheid en groo- te gemoedsrust precies zegt waar het op staat. Hij schrijft dan: De uiterst be langrijke taak van de Rechterlijke Macht is naar onze meening een uiterst moeilijke. Dit dient erkend. Zij moet worden uitgevoerd door volkomen integere en zelfs onbe naderbare personen, die aan de hand van de bestaande geschreven wetten uitmaken, wat rechtens is, zonder onderscheid van partijen, die bij eenig conflict betrokken zijn Derhalve bij het Strafrecht óók tusschen Gemeenschap en Individu Het is daardoor duidelijk, dat he den ten dage deze taak zwaarder en moeilijker is dan in normale tij. den, want het mag bekend veron dersteld, dat de conflictstof tus schen Gemeenschap en Individu thans hooger opgestapeld ligt dan ooit. Kan de Pers bij die uitvoering hulp bieden? Ongetwijfeld ja. En wel door' waardige, rustige, vooral eer lijke en objectieve voorlichting, die nauwelijks bestaanbaar is. vyat heeft de Pers vanuit dezen gezichtshoek bezien achterwe ge te laten? 1. Alle verdachtmakende insinu aties aan het adres van de R. M. en vooral irriteerende achterklap, die verkapt beleedigend Is voor bepaal de leden var. de magistratuur, zoo als hol gepraat over onrecht, wil lekeur, partijdigheid, demonstraties van actieve democratie en andere gratuite kletspraat. 2. Verwijdering vin onware le gendevorming, zoo b.v. het hardnek, kige, maar niettemin onware ver haaltje, dat een paar voortvarende kerels (uit het Noorden natuurlijk door de staketsels van 't Recht (in het Zuiden, natuulijk) zijn heen gebroken en aan het geslap- hannes" (van niet met name ge noemde magistraten, natuurlijk) ecu eind hebben gemaakt. 3. De journalist betrede geen glibberig terrein m.a.w. late de toe passing van de materieele en for- meele wetsvoorschriften over aan de deskundige magistratuur. Voor zoover de uitkomsten van de wets toepassing hem maatschappelijk bezien ongewenscht voorkomen, kan hjj uitermate nuttig werk verrich ten door zoo mogelijk deskundige, doch in ieder geval bezonnen, dus partijlooze voorlichting van pu bliek en parlement, teneinde den legalen wetgever te bewegen de geschreven wetsvoorschriften te wij zigen. 4. De journalist onthoude zich van en speculeere niet over hem onbekende feiten, die slechts aan insiders uit hoofde van hun beroep en na kennisneming der stukken van het proces bekend kunnen zijn. 5. De overtuiging moet veld win nen en moet door de Pers worden uitgedragen, dat alle menschen met belangen slechts mensehen met be langen zijn. Dit beteekent, dat een democraat onder eede evenzeer, kan liegen als een fascist onder eede. Niet de democraat nóch de fascist wordt beëedigd, doch de gewone mensch. DISTRIBUTIËNIËUWTJE Petroleum voor Juli Soekarno trok alle macht aan zich en beschuit digde de vijfde colonne van de ontvoering SOEKARNO kondigde VrUdag af, dat hy „met het oog op de gebeurtenis sen in het land, welke het welzUn en de onafhankeiykheid in gevaar brengen", als „president van de republiek", alle macht in handen had ge nomen totdat in het land weer normale toestanden heerschen en „het kabinet" en de andere bestuursinstellingen weer normaal kunnen werken. Toen dit nieuws bekend werd, brak men zich het hoofd om achter de reden te komen van dit besluit. De republikeinsche omroep verkondigde toen kort daarop, dat Sjahrir en verschillende andere ministers en mede werkers uit hun hotel te Soerakarta door een gewapende bende waren ontvoerd. T literaard zjjn in Indonesië naar aanleiding van deze wel uiterst merkwaardige gebeurtenissen de tongen los gekomen. Men weet er niet goed raad mee. Volgens Reu ter ou Soekarno In een radiotoe spraak ,,de vijfdb colonne" er van beschuldigd hebben Sjahrir te heb ben ontvoerd. „Weest op uw hoede voor de links radicale groepen", zoo zei hij, „wier acties steun ge ven aan de Ned. beweringen, dat wij niet in staat zijn ons zelf te regeeren." Anp-Aneta citeerde Ti verklaring" van Soekarno, waarin deze gezegd zou hebben, dat „deze gebeurtenis aan de wereld zal la ten zien hoe zwak de republeinsche regeering is, terwijl zij. op het oogenblik, dat de onderhandelin gen over de vrijheid aan den góng zijn, in het voordel van die Ne derlanders is". „Wij verwachten", zoo besluit Soekarno in deze verklaring, „dat het Indonesische volk achter de republiek staat zoodbt onze eerste minister en de anderen zoo spoe dig mogelijk bevrijd zullen zjjn. Hij verklaarde tenslotte, dat geen ver andering zou komen in de evacua tie, die thans per trein en door de lucht plaats vindt. A.T.P. seinde tenslotte, dat .te ontvoering niet te Soerakarta maar te Solo zou hebben plaats gehad en dat Sjahrir zich in welstand in de omgeving van deze stad zou bevinden, zij t dat er geen con tact met de kidnappers zou tot stand gebracht zijn. A 1 by al behelzen deze berichten slechts dit eene positieve nieuwtje „Sjahrir is ontvoerd". De achtergrond er van en de daders blijven voorloopig in het duister. Dit zal dan ook wel de verklaring voor de groote mate van terug houdendheid zijn, welke men in Ned. kringen te Batavia in acht neemt. Men verheelt zich overi gens ook niet dat thans .vrijwel alle gematigde Indonesiërs op deze wijze van het tonneel zijn verdwe nen, hetgeen de toekomst van de besprekingen in gevaar brengt. Volgens A.F.P. zou men de moge lijkheid Man gevechten op groote schaal onder de oogen zien. Som mige kringen zouden Soekarno met wantrouwende oogen bekijken als de mogelijke aanstichter van de ontvoering, hoewel hij de extre misten er van beschuldigt. pten bericht van de regeerings- voorlichtingsdienst spreekt ten stelligste tegen, dat dr. van Mook zou afreden, zooals in sommige kranten is gemeld. Het projectiel veroorzaakte een geweldige chaos op en rond het eiland Bikini TTET DOOR DE GEHEELE we- reld met spanning tegemoet- de geziene oogenblik, waarop atoombom boven Bikini zou wor den uitgeworpen, is al weer ach ter den rug. De wereld is niet vergaan, zooals een juffrouw ons Zaterdagmiddag somber voor spelde en zelfs de palmboomen Opr BON 41 t.m. 44 der kaart U A. 510 is gedurende de maand Juu 4 liter petroleum verkrijgbaar op bon 41 en 43 der kaart U B 510 eveneens 4 liter, op bon 71 der kaart U C 510 vier liter en op bon 123 oer kaart U D 510 twee liter Petroleum. Nieuwe schoenenbon. ^JIEUWE MODELLEN schoenen- tonnen zullen met ingang van heden worden uitgereikt. Mgr. JosBaefen deed een estafette te voet naar Rome starten AP DE GOUDSBERG, waar eens Mussert zijn jaarlijksche „hagespra- ken" placht te houden en Lunteren maakte tot het symbool van het Nederlandsche nazi-plagiaat, de plaats waar pompeuze steenen wanden het klankbord vormden van een opgewonden houzee-geroep. daar verzamelden zich dit weekend alle leidsters en leiders van de Katholieke Jeugdbe weging „De Verkenners" ten getale van duizenden. lyTOETEN wij een karakteristiek geven van deze bijeenkomst, dan zouden wij haar willen noemen de apotheose van de overwinning der jeugd. De bijeenkomsten, de plechtigheden, de geheele stijl van dezen „Koempoelan", een Indisch woord voor „Raad der Ouden", wa ren opgewekt-stemmig. Deze Koem poelan miste echter de spontane uitbundigheid van die, welke ter stond na de bevrijding van het Westen der lands, in Mei 1945 na bij Breda werd gehouden en waar men elkaar voor het eerst weer in de vertrouwde en geliefde unifor men trof na jarenlange scheiding en waar men met groote ontroering de hoofdleiding weerzag, die in Fe bruari 1941 haar taak officieel had moeten neerleggen. De Zaterdag was de dag der in richting van dit machtig weekend kamp, welke dag besloten werd met een vroolijk kampvuur, waar o.a. verkenners uit de Langstraat op traden met een negerdans, die, even als trouwens de andere .nummers" veel bijval oogsttg- Maar Zondag werd het de dag der dagen. Na de ochtendplechtig heden en bijeenkomsten arriveerde Z. H. Exc. Mgr. Jos. Baeten, die den Kardinaal en het Ned. Episco paat vertegenwoordigde. Na hem verscheen Z. K. H. Prins Bern- hard, de Koninklijk Commissaris der Beweging die zich temidden der leidsters en leiders wonderwel thuis gevoelde. Beide hooge gasten sloe gen met zeer veel belangstelling de prachtige Morrisdansen gade, die op de maat van vioolmuziek perfect en met enthousiasme door Helmond sche verkenners werden uitgevoerd. Een woord van Mgr. Baeten. ]^a een plechtig Lof dat door al len, w.o. Prins Bernhard en de vele afgevaardigden van Engeland, België. Frankrijk, Spanje, Italië en Ned.-Indië werd bijgewoond, hield Z. H. Exc. Mgr. Baeten een korte, kernachtige toespraak tot allen. Hij beleed zijn liefde tot Nederland, welke wel bijzonder werd versterkt door deze bloeiende jeugd die zware jaren moest doorworstelen en er zich met zooveel vertrouwen en moed doorheen heeft geslagen. Hij beleed zijn vertrouwen in deze jeugd en vroeg den Prins aan H. M. de Koningin de mededeellr.g te Willen overbrengen dat de hier verzamelde jeugd haar trouw aan Nederland heden opnieuw door een plechtige belofte had bevestigd. Een groet aan den H. Vader. TAan volgde een bijzonder treffend moment; twee voortrekkers, de rugzak opgegespt en gereed voor een langen tocht, ontvingen een document, voorzien van alle hand- teekeningen der aanwezigen, bevat tende een boodschap aan Z. H. den Paus. Dit document was op artistie ke wijze calligrafisch uitgevoerd door den heer J. Roovers te Den Haag, den vader van wijlen Vaan drig Jan Roovers, een der allerbe langrijkste medewerkers aan de on- dergrondsche „Stem" die zijn leven liet in den strijd tegen den bezetter De beide boodschappers ontvingen den bisschoppelijken zegen aleer zij hun tocht te voet naar de Belgi sche grens aanvaardden om daar het document te overhandigen aan Belgische broeders-verkenners, die op hun beurt het naar de Fran- sche grens zouden dragen om -het via Fransche, Zwitsersche en Ita- liaansche scouts te doen overhan digen aan den H. Vader. Deze esta fette naar Rome wordt te voet ge daan. Het einde van dezen Koempoelan kwam met de plechtige sluiting door hoofdaalmoezenier Verhoeven en Hoofdcommissaris Baron v. Voorst tot Voorst, voor wie deze bijeen komst wel een zeer bijzonder open- ring zal zijn geweest. Voor het mee- rendeel der leidsters en leiders was deze Koempoelan ook een eerste kennismaking met de nieuwe hoofd leiding. Tenslotte mag nog worden ver meld dat de vereenigmg „De Ned. Padvinders" een hartelijke, broe derlijke belangstelling deed blijken door het zenden van afgevaardig den uit het Nationaal Hoofdkwar tier. De organisatie van den Koem poelan was voortreffelijk. Dat het middagmaal, de erwtensoep, in de rulle wegen van den Goudsberg strandde, waardoor het middag maal aanzienlijk werd vertraagd, lag buiten de macht van de kamp leiding, maar het pleit voor den es prit van alle deelnemers dat deze tegenvaller met den befaamden verkenners-glimlach werd aan vaard op Bikini schijnen nog overeind te staan. Desniettemin was het een sensatie van den eersten rang, getuige de berichten, die reeds kort na middernacht binnen kwamen. Tve Dave's dream verrichtte een droge proef, luidde het eerste bericht, hetgeen beteekbnde. dat het tommendragende vliegtuig ver kennend over het doelwit vloog. Kort daarna word de bom, die in gedeelten in het vliegtuig was in geladen om goen ongelukken te krij gen tijdens de start en aan boord was gemonteerd losgelaten. Precies twee minuten duurde het. Toen volgde ee ontploffing gevolgd door nog een en een groote \<er- blindende oranje straal schoot dwars door een dikke walm tot 15 K.M. hoogte ten hemel. De haven van Bikini en de schepen van het doelwit verdwenen in dien walm en toen na 5 minuten het zicht weer helder werd, stonden verschillende schepen van de vloot bij het eiland in brand. Radio verslaggevers meld den een geweldigen chaos. yoo stil als het groote oogenblik tegemoet gezien was, zoo he vig was de actie na het uitwerpen van den bom. Elk der 370000 man nen dde aan dbproef deelnamen, kendie zijn taak. Na de Dave's dream vloog een tweede toestel over het doel, om parachutes met meetinstrumenen uit te Werpen. Onbemande vliegtuigen, door radio bestuurd, werden in cie rookwolk gestuurd. Reeds eeniige minuten na de ex plosie was me c'oen eb om de re sultaten vast te leggen. Een ballon werd de ruimte inge stuurd om dl) radio activiteit te kunnen testen Ook werden onbe mande en doof radio bestuurde motor-torpedobooten naar het z:e dende radio actieve water in de Bikini lagune Etastuurö. Bij stukjes en beetjes kwam la ter in den nacht het nieuws door. Het tweede vliegtuig dat de meet instrumenen had uitgeworpen, meldde geen schok gevoeld te heb ben toen de bom ontplofte, noch ook een aanwijzing bemerkt te heb ben voor een sr",:ngvloed. De ont ploffing werd op het 320 K.M. af stand gelegen eiland Kwajalein waargenomen. Heden zon onder 21.04 uur, maan onder 23,16 uur. Dinsdag zon op 4.24 uur, maan op 8,06 uur. Weersverwachting tot Maan dagavond. In het algempen Dcht tot half bewolkt, zonnig weer. In het uiterste noorden van het land eeher nog tijdelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met kans op eenige lichte regen of motregen. Vrij warm vooral in die oostelijke provincies. Mati ge wind tusschen west en zuid west.

de Stem | 1946 | | pagina 1